Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασε κανεις να περασει τον speedmod μετα απο φλασαρισμα με το cf root? Το λεω γιατι ο cf root φλασαρει εναν διαφορετικο kernel που περιεχει και το 2e recovery και ενδεχομενως να παρουσιαστουν θεματα.

 

edit - Αντωνη οπως βλεπεις συντονιστηκαμε παλι εντελως τυχαια. Κι εγω ψηθηκα αρκετα με αυτα που διαβασα απλα δεν εχω ασχοληθει με τετοιου ειδους θεματακια γιαυτο και ρωταω για να διαλευκανθουν τα παντα:) Λες να προχωρησουμε?

 

Οσο για τη δουλεια που λες εισαι τυχερος που ετυχε να ασχοληθεις με κατι που αγαπας τοσο πολυ (και αυτο φαινεται). Επειδη το ιδιο ετυχε να συμβαινει και στην δικη μου περιπτωση και θεωρω οτι ειμαι πραγματικα τυχερος, αφου ασχολουμαι με κατι που μου αρεσει και δεν το κανω σαν αγγαρεια, καταλαβαινω ποσο μεγαλυτερη διασταση παιρνει για σενα το θεμα πειραγμα.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετα το περασμα του κερνελ θελει επαναφορα η hard reset ?

Νοpe τιποτα απολυτως :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

άμα βάλω τον speedmod από voodoo που έχω τώρα θα έχω κανα πρόβλημα;

η darky που έχω έχει μαμά τον voodoo

χαίρομαι που ρωτάω κάτι - σαν παιδάκι κ εγώ ;) - μετά από πολύ καιρό!

 

Όχι δεν έχεις κανένα πρόβλημα μπορείς να τον περάσεις ακόμα και με ενεργοποιημένο το lagfix ;)

 

Αντωνη και Βασιλη μου λυσατε τις αποριες για τον Kernel, μπραβο παιδια, ευχαριστω :D:D

 

Αντωνη κατα την γνωμη μου κανε αυτο που ειπε ο diGalaxiakos. Μην ασχοληθεις με CWM. Απλως φλασαρε τον Kernel που θελεις (Speedmod φυσικα ;)) μεσω Odin σε μια διαδικασια 30 δευτερολεπτων και θα εισαι ready to go. Ενα αλλο καλο που εχει ο συγκεκριμενος, ειναι η BLN λειτουργια. Η οποια εκμεταλευται τα πληκτρα αφης που εχει η συσκευη και τα κανει να αναβοσβηνουν οταν εχεις μηνυμα ή αναπαντητη. Πολυυυ πρακτικο καθως δεν εχουμε ledακι. :)

 

Ναι το BLN με έχει βολέψει πολύ και μένα! Άσε που το βλέπει μια μέρα ένα φίλος με galaxy και αυτός και μου λέει, μα καλά σε φόλα κινητό έπεσες μένει κολλημένο! Και του λέω όχι απλά έχω αδιάβαστο sms! Και έμεινε μαμακας μόλις του το έδειξα :lol:

 

Αντώνη, download mode --> flash .tar as PDA-->χωρίς κανένα επιλεγμένο checkbox στο odin-->Τελειώνει και κάνει restart.

 

Είσαι έτοιμος και έχεις και CWM recovery πλέον. (που πραγματικά είναι ΠΟΛΥ καλύτερο από το stock!) Μπαίνεις μετα Recovery και ψάξε τις επιλογές θα καταλάβεις τις περισσότερες τι κάνουν και αν υπάρχει καμιά απορία εδώ είμαστε!

 

ΥΓ. Στα tweaks ενεργοποίησε τα recomended! ® στο original post στο xda έχει και τι κάνει το καθένα (εκτός της σύντομης περιγραφής που έχει στο Cwm)

Link to comment
Share on other sites

To CWM γιατι το σνομπαρετε, ειναι παρα πολυ βολικο. Custom ROMs, kernels κτλπ ολα απο εκει τα περναω.

 

Ναι και εγώ μόνιμα CWM προσωπικά δεν το σνομπάρω καθόλου έχω να χρησιμοποιήσω odin χρόνια (εντάξη υπερβάλουμε λίγο:lol:). Είναι όντως πολύ βολικό, εγώ πχ μπαίνω xda από το κινητό, κατεβάζω τον νέο κερνελ και τον περνάω με την μία από CWM. Το ίδιο και με τα Roms. Δεν χρησιμοποιώ pc για φλασαρίσματα πλέον!

 

@Παναγιώτη έχω φλασάρει εγώ παλιότερα πάνω από cf-root άλλον Custom κερνελ, δεν υπάρχει πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ μόνιμα CWM προσωπικά δεν το σνομπάρω καθόλου έχω να χρησιμοποιήσω odin χρόνια (εντάξη υπερβάλουμε λίγο:lol:). Είναι όντως πολύ βολικό, εγώ πχ μπαίνω xda από το κινητό, κατεβάζω τον νέο κερνελ και τον περνάω με την μία από CWM. Το ίδιο και με τα Roms. Δεν χρησιμοποιώ pc για φλασαρίσματα πλέον!

 

@Παναγιώτη έχω φλασάρει εγώ παλιότερα πάνω από cf-root άλλον Custom κερνελ, δεν υπάρχει πρόβλημα :)

 

Thanks Βασιλη. Θα διαβασω προσεκτικα και στο αντιστοιχο επισημο thread του xda και μαλλον αυριο θα βαλω μπροστα τη διαδικασια, αφου οι μεταμεσονυκτιες ταρζανιες δεν μου εχουν βγει σε καλο:wacko::p

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Thanks Βασιλη. Θα διαβασω προσεκτικα και στο αντιστοιχο επισημο thread του xda και μαλλον αυριο θα βαλω μπροστα τη διαδικασια, αφου οι μεταμεσονυκτιες ταρζανιες δεν μου εχουν βγει σε καλο:wacko::p

 

Χαχαχα συμφωνώ και επαυξάνω! Έχω βρεθεί με semi-bricked galaxy στις 04.00 να παλεύω να γυρίσω σε eclair (τότε που βγήκαν οι πρώτες Froyo) και στο τέλος να ξεχνάω να βάλω και ξυπνητήρι για δουλειά το πρωί! :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

@Tyxerakias

Αλεξανδρε, ξερω οτι καποιες αλλαγες σε ρυθμισεις που υπαρχουν σε βελτιωμενους kernel οτι μπορουν να γινουν και μεσω terminal, η αλλαζωντας καποιο/α αρχειο/α του συστηματος.

τι θελω να πω :

τα δυο παραπανω που γραφω θα ηθελα να τα αλλαξω στο κινητο μου αλλα χωρις να περασω αλλο kernel. γνωριζεις μηπως πως θα μπορουσα να αλλαξω τις τιμες του light sensor και αυτο για την μπαταρια που γραφω στο (1) και (2) ?

 

 

Δεν ξέρω Αντώνη δεν είχα δει ότι γίνεται, θα το ψάξω λίγο και αν βρω κάτι θα ενημερώσω... για την ώρα κάνω πειράματα με τη μπαταρία για να δω αν όντως αλλάζοντας τον wifi driver βοηθάει τόσο πολύ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ειχα stock JPY rooted me superoneclick, περασα μια doc's wipe με hardcore kernel(χωρις να πειραξω τιποτα που εχει σχεση με root), μετα απο καποια ωρα περασα την Darky's v8 Wipe και συνεχισα να εχω root χωρις να πειραξω τιποτα που να εχει σχεση με root, μετα μια αλλη doc's(hardcore kernel), μετα παλι darky και μετα απο ενα σημειο βαρεθηκα και εκανα ενα restore μεσω ROM manager την αρχικη μου stock JPY, ωστοσο kernel παρεμεινε o voodoo, οποτε μετα περασα τον speedmod( μεσω CWM) και ειπα να σταματησω.

 

Ερωτηση 1 (απο περιεργια) : To root που εχω αυτη τη στιγμη απο που προερχεται? Απο superoneclick ή παιχτηκε τιποτα αλλο στην πορεια?

 

Ερωτηση 2 : Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθηκε καποιο προβλημα με τοσα φλασαρισματα διαφορετικων ROMs με διαφορετικους kernels + το οτι στο τελος εκανα restore την αρχικη μου ROM μεσω ROM manager? (μεχρι στιγμης δεν εχω παρατηρησει κατι, τα παντα εγιναν μεσω CWM συμπεριλαμβανομενου hard reset πριν απο καθε φλασαρισμα)

Edited by Eladrin
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις να περασει τον speedmod μετα απο φλασαρισμα με το cf root? Το λεω γιατι ο cf root φλασαρει εναν διαφορετικο kernel που περιεχει και το 2e recovery και ενδεχομενως να παρουσιαστουν θεματα.

 

 

quote απο το thread του cf root στο xda :

 

"Other kernels

Replacing CF-Root with other kernels (speedmod, voodoo, etc) and vice-versa sometimes works, sometimes it doesn't. I don't have a list.

 

When going from CF-Root to another kernel, root will usually stay, while 2e recovery will be lost (unless the other kernel also includes it), but there should not be issues.

 

CF-Root is made to be applied on a stock kernel. Going from a lagfixed kernel to CF-Root usually does not work. Unlagfix first."

Link to comment
Share on other sites

quote απο το thread του cf root στο xda :

 

"Other kernels

Replacing CF-Root with other kernels (speedmod, voodoo, etc) and vice-versa sometimes works, sometimes it doesn't. I don't have a list.

 

When going from CF-Root to another kernel, root will usually stay, while 2e recovery will be lost (unless the other kernel also includes it), but there should not be issues.

 

CF-Root is made to be applied on a stock kernel. Going from a lagfixed kernel to CF-Root usually does not work. Unlagfix first."

 

Αυτο ακριβως διαβαζα κι εγω τωρα. Δεν με ενδιαφερει τοσο αν θα παραμεινουν τα effects του cfroot (root, 2e) οσο να μην εχω θεμα με μπρικαρισμα του κινητου. Θεμα lagfix φυσικα δεν υπαρχει ουτως η αλλως...Πρεπει να βρω καποιον ακριβως στην περιπτωση μου να επιβεβαιωσει, αρα κι αλλο ψαξιμο στο xda. Thanks παντως:)

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Λέω να ξαναπάω σε darky και να περάσω απο πάνω του τον νέο advanced voodoo kernel v666. Τον έχει συγκρίνει κανείς άμεσα με τον speedmod στην ίδια rom; Με προβληματίζει που ο darkyy έχει διαλέξει advanced voodoo kernel. Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Galaxy Wars

 

Episode I: The Improbable Menace

 

Είναι το ξεκίνημα ενός ανορθόδοξου ποστ, με δομή που μόνο ο γράφων μπορεί κι έχει κατανοήσει ακόμα, ο οποίος όμως εκφράζει την βεβαιότητα πως στο τέλος, θα υπάρξει happy ending και πλήρης κατανόηση απ' όλους.

 

Κόκκινη κλωστή δεμένη λοιπόν... Αφού πέρασα επιτυχώς την JPU πριν περίπου ένα μήνα, μπήκα στον χορό του ROM Flashing και πέρασα κάθε έκδοση της ROM του Darkyy από την 5.6 μέχρι σήμερα. ΚΑΘΕ Darkyy ROM. Γεγονός είναι, ότι έμεινα περισσότερο καιρό στην 7.6, στην οποία θεωρούσα ότι δεν μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο. Και κάπου εκεί, μέσα σε 3 μέρες, δίνει στο κοινό την τρέχουσα έκδοση, την 8.0

 

Διαβάζω το changelog, τα features, την ύπαρξη της slim version και προς στιγμήν πίστεψα πως ΑΥΤΗ ήταν η καλύτερη cooked ROM, για την οποία είχα δει preview ως εκείνη την στιγμή. Πέρασα την No-Wipe έκδοση και προς τεράστια έκπληξή μου, βρίσκομαι μπροστά στην πιο αποτυχημένη ROM που δοκίμασα ως τώρα. Ακόμα κι από την stock JM5 (Eclair) που είχε το Galaxy S όταν ήρθε στα χέρια μου.

 

Γιατί; Γιατι; Γιατί; Τι πήγε στραβά; Τι Force Closes, τι να μην κάνει link contacts, τι να εξαφανίζονται εικονίδια και widgets. Ένα χάλι μαύρο. Εντάξει, δεν λέω. Όμορφη. Slick. Smooth, όχι τελείως, αλλά smooth. Και περεπιπτόντως, το GPS να δουλεύει τέλεια και να μας έχει σώσει στην Αθήνα τις τελευταίες 4-5 μέρες που ήμουν επισκέπτης, ενώ κι από αυτονομία, αρκετά καλά αποτελέσματα, αν σκεφτεί κανείς ότι το ξεζούμιζα κάθε μέρα σε τηλέφωνα/μηνύματα/maps/skype/ebuddy/browsing.

 

Μιας κι ανέφερα για browsing, κατανάλωση μπαταρίας και ρυθμίσεις, να κάνω μια παρένθεση εδώ. Αναμφισβήτητα η δουλειά του Stinger στο ποστ περί μπαταρίας και κατανάλωσης χαίρει συγχαρητηρίων και πολλών ευσήμων. Όμως, μια παρατήρηση πρέπει να κάνω. Ο αυτόματος συγχρονισμός, δεν είναι τόσο ενεργοβόρος όσο λέγεται. Μπορεί να είναι πάντα ανοιχτός, αλλά αν με κάποιο widget τύπου APN on/off widget έχουμε κλειστό το packet data, τότε δεν βρίσκει κάτι να συγχρονίσει και πολύ απλά, δεν λειτουργεί. Με το που βρει wifi, ή ενεργοποιήσουμε τα APN's, τότε μάλιστα, συγχρονίζει. Έχω ξεπεράσει τις 75 ώρες συνεχόμενης χρήσης (χωρις flight mode όταν κοιμόμουν) με ανοιχτό τον αυτόματο συγχρονισμό.

 

Κλείνω παρένθεση γιατί θα επανέλθω αργότερα σε αυτό το θέμα ξανά. Η αποτυχία της Darky 8.0 να με ικανοποιήσει, ήταν βαρύ πλήγμα για μένα. Χάλασε η διάθεσή μου, τόσο για πειραματισμό, για διάβασμα, για ψάξιμο. Ώσπου, διάβασα εδώ μέσα για την κουζίνα του Doc και είπα να ρίξω μια ματιά στο μενού. Έτσι, ετοίμασα ένα γεύμα σύμφωνα με το διαιτολόγιο και την όρεξή μου. Έλα όμως που στα πιάτα των διπλανών τραπεζιών, έβλεπα φαγητά που δεν μ' άφηναν αδιάφορο. Υπήρξε μάλιστα η έκφραση μιας "διαφωνίας" μεταξύ μαγείρων, για το κατά πόσο το πιάτο wipe data/wipe cahce/wipe Dalvik cache με σαλάτα format sd card σερβίρεται πριν ή μετά το κυρίως γεύμα. Για να μην τα πολυλογώ, καλή η Doc's 7.5 και 7.6 που δοκίμασα, αλλά για κάποιον λόγο οι ROM του Darky μου άρεσαν περισσότερο. Ήταν και λίγο standard procedure για μένα. Περνούσα την Darky, έσβηνα apps (stock ή μη) που δεν με ενδιέφεραν, έκανα τις ρυθμίσεις μου και τέλος.

 

Το αξιοπερίεργο είναι πως, τα ίδια προβλήματα που είχα με την 8.0 είχα και με την Doc's που έψησα μόνος μου. Εκεί τα πράγματα άρχισαν να μπερδεύονται πολύ. Προσπαθούσα να βρω την λύση, σκεπτόμενος ότι είτε οι ROM δεν καθόντουσαν καλά για κάποιον λόγο, είτε γιατί οι Voodoo kernels είχαν κάποιο πρόβλημα. Από την στιγμή που μου άρεσε περισσότερο η 8.0, σκέφτομαι να την ξαναπεράσω. Και αφού έχω πάρει τα backup μου, ρίχνω ένα format στην internal sdcard. Περιηγούμαι με τον Root Explorer και χαίρομαι που είναι πεντακάθαρη η κάρτα. Κι εκεί συμβαίνει το αναπάντεχο, που λειτούργησε σαν επιφοίτηση για μένα. Δέχομαι μερικές κλήσεις εκείνη την στιγμή, αλλά ringtone πουθενά. Διπλοελέγχω ότι δεν είναι σε silent mode. Ξύνω κεφάλι. Τίποτα...

 

Τι είχε συμβεί; Σβήνοντας τα αρχεία της sdcard, διεγράφησαν και τα multimedia αρχεία μου, ανάμεσα στα οποία ήταν και το ringtone που χρησιμοποιούσα. Έλα όμως που εγώ νόμιζα ότι απλώς φρίκαρε πάλι η 8.0, οπότε αποφασίζω να κάνω ένα reboot. Κι εκεί.... μου φανερώθηκε.

 

Στην αρχή, παρατήρησα ότι το reboot διήρκησε περισσότερο απ' ότι συνήθως. Έπειτα, κι αφού έμεινε εμφανώς στην πρώτη μαύρη οθόνη με τα άσπρα γράμματα, ακούγεται η φωνή της κόρης του C3PO, να μου λέει ότι το voodoo lagfix ενεργοποιήθηκε. Κάνω reboot σε recovery και διαπιστώνω πως έτσι είναι. Τα απενεργοποιώ και μπαίνω στο σύστημα και πάλι. Κάνω restore δουλεύω λίγο και κάνω ένα δεύτερο format sdcard για να βεβαιωθώ ότι θα συμβεί το ίδιο. Και συμβαίνει. Φαίνεται πως το Voodoo kernel, με το που σβήνεις τους φακέλους που χρησιμοποιεί, στο επόμενο boot τους ξαναδημιουργεί και ενεργοποιεί το lagfix.

 

Κι εκεί μου ήρθε, σαν σφαλιάρα δασκάλου από το παρελθόν, η σκηνή του να κάνω wipe data (και μπλα μπλα) και erase sdcard πριν περάσω την 8.0 no wipe.

 

Συμπέρασμα: πέρασα την ROM πάνω σε kernel με ενεργοποιημένο το lagfix κι άρα εκεί οφείλονται τα FC's, τα προβλήματα στις επαφές και η αστάθεια των widgets.

 

Λύση: Περνάω την JM8 (που είναι pre-rooted από τον Richtofen) μέσω ODIN με re-partition κτλ κτλ, έπειτα περνάω CWM, κάνω wipe data/wipe cache/wipe Dalvik και τέλος περνάω την Darky's 8.0 Wipe Edition αυτή την φορά.

 

Αυτή την φορά, όλα έδειχναν τέλεια. Οι επαφές δούλευαν σωστά στο linking. Force Close δεν είδα. Ξεκινάω λοιπόν να κάνω τις προσωπικές μου ρυθμίσεις σε Settings/Spare Parts και SGS Tools. Με το που τελειώνω, σπεύδω να κάνω link και τις υπόλοιπες επαφές μου. /buzzer sound! Να-α. Ξανά τα ίδια. Ξανά το ίδιο πρόβλημα. Ξαναξύνω κεφάλι. Σκέφτομαι ότι εν τέλει, δεν έχει να κάνει με το lagfix. Αφού στην αρχή δούλεψε και μετά όχι. Το επιβεβαιώνω από τα FAQ τόσο του Darky, όσο και άλλα πάνω στο Voodoo.

 

4. If you're on my v5.x/v6.x ROM, you don't need to disable the lagfix [Voodoo].

> If you are using another Lagfix, disable it NOW.

 

Άρα, σκέφτομαι, είναι κάτι που αφορά στις ρυθμίσεις που κάνω, ή στα stock apps που αφαιρώ μέσω SGS Tools, που προκαλεί το πρόβλημα. Προς στιγμήν, σκέφτομαι το δεύτερο, καθώς αρκετές περιπτώσεις εφαρμογών της Google είναι, χωρίς ιδιαίτερο λόγο, απαραίτητες για κάποιες από τις λειτουργίες του τηλεφώνου. Οπότε, ξαναστήνω τα πάντα από την αρχή (JM8/CWM/Darky's 8.0 Wipe) και αφαιρώ stock apps (κυρίως της Samsung και γραμματοσειρές), αλλά αφήνω μέσα τα βασικά της Google. Ελέγχω το contact linking. Δουλεύει. Yes!!! Αυτό ήταν! Κάνω τις υπόλοιπες ρυθμίσεις μου σε System Settings και Spare Parts και είμαι έτοιμος να ελέγξω ότι όλα είναι οκ, δουλεύουν, να περάσω τις υπόλοιπες εφαρμογές μου και να κάνω ένα Backup ALL από CWM. Όπως σωστά φαντάζεσαι καλέ μου αναγνώστη, ξανά τα ίδια. Οι επαφές ξανά αρνούνται το linking και κοντεύω να χαζέψω.

 

Τουλάχιστον τώρα, ήμουν κάποια βήματα πιο κοντά στην λύση. Διότι, μερικά settings πριν, το πράγμα δούλευε. Κι όντως, η αναθεματισμένη ρύθμιση που προκαλούσε όλα μου τα προβλήματα, ήταν στο Spare Parts. Στο Activity/Process Management που έχει τις επιλογές Normal και Aggressive κι εγώ του έδινα την δεύτερη. Αυτό ήταν φίλες και φίλοι. Με το που επέλεξα το normal, τα προβλήματα εξαφανίστηκαν.

 

Από εκεί και πέρα βέβαια, δεν έμεινα έτσι. Έκανα μερικές ακόμα δοκιμές και σε άλλα πράγματα για τα οποία διάβαζα, κατά καιρούς. Επανέρχομαι λοιπόν σε αυτό που έγραψα και πιο πριν. Υπάρχουν διάφορες ρυθμίσεις που έχω δει να αποδίδουν εμπράκτως ως τώρα στην μείωση της κατανάλωσης ρεύματος. Ίσως το ουσιαστικότερο και πιο αποδοτικό, να είναι το screen off profile στο set cpu. Οι πρώτες εκδόσεις του app αυτού, δεν ήταν optimized για Galaxy S. Κάτι τέτοιο έγραφε και ο δημιουργός του, αλλά φαινόταν κι από την εφαρμογή του. ΜΟΝΟ με conservative setting δεν προκαλούσε freezes και λοιπά προβλήματα, σε stock firmware (JM5). Φαίνεται όμως ότι μετά την 2.1 αυτά τα προβλήματα εξαλίφθηκαν, οπότε ακόμα και σε powersave ή ondemand mode, όλα δουλεύουν καλά και για το SGS.

 

Όσο για το HSPA. Δεν έχω καταλήξει ακόμα στο τι είναι πιο οικονομικό. Κι εξηγούμαι: Αν κλείσουμε το HSPA, αφενός χάνουμε την γρηγορότερη δυνατή σύνδεση που έχει το τηλέφωνο να μας προσφέρει σε packet data connection, αφεταίρουκερδίζουμε σε εξοικονόμιση μπαταρίας. Από εκεί και πέρα όμως, μας μένουν 3 επιλογές: 2G, 2.5G, 3G. Η πρώτη από τις 2 επόμενες, έχει χαοτική διαφορά σε ταχύτητα. Μιλάμε για 48kbps στην 2G σύνδεση και μετά στα max200Kbps στην 2.5G και 384Kbps στην 3G. Όμως για να λειτουργήσει η τελευταία, θα πρέπει στις ρυθμίσεις δικτύων, να έχουμε είτε auto, ή μόνο WCDMA. Αυτό το τελευταίο, σίγουρα δεν συμφέρει, καθώς και για ομιλία, αλλά και για internet, το τηλέφωνο θα λειτουργεί μόνο με 3G. Βέβαια, με το HSPA κλειστό, δεν παίρνω όρκο ότι δεν συμφέρει σε σχέση με το GSM. Όμως, πρέπει να συνυπολογίσουμε και τα εξής: μία από τις πιο ενεργοβόρες διαδικασίες για ένα κινητό τηλέφωνο, είναι η ανεύρεση σήματος. Άρα, σε περίπτωση που έχουμε GSM only για δίκτυο, όποτε το κινητό θα δυσκολεύεται να βρει σήμα από τις συμβατικές κεραίες, θα καταναλώνει περισσότερο ρεύμα προκειμένου να διεκπεραιώσει σύνδεση. Επιπλέον, όταν μιλάμε για internet connection, όσο πιο αργή είναι η σύνδεσή μας, τόσο περισσότερο αναγκαζόμαστε να έχουμε σε λειτουργία την οθόνη, που ΣΙΓΟΥΡΑ είναι ό,τι πιο ενεργοβόρο υπάρχει στο Galaxy S. Οπότε, προσωπικά, επιλέγω auto mode στα δίκτυα, για να έχω το 3G σίγουρο, μέχρι να πειραματιστώ τουλάχιστον με το WCDMA χωρίς HSPA.

 

Τέλος, σίγουρα ο speedmod kernel του Hardcore είναι μια πολύ καλύτερη επιλογή από τον Voodoo του supercurio. Τον πέρασα πάνω από την darky 8.0, ενεργοποίησα όλα τα tweaks και τα lagfixes, κράτησα ένα καλό backup κι όλα δείχνουν να λειτουργούν άψογα. Γενικώς, μπορώ να πω ότι τώρα, είμαι πολύ ικανοποιημένος από την συσκευή. Μένει να δω την αντοχή της μπαταρίας και να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου και με εσάς εδώ.

 

Ελπίζω το μακροσκελές post μου να μην αποθάρρυνε πολλούς από το να το διαβάσουν και να βοήθησε ορισμένους στην κατανόηση ή επιβεβαίωση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, όπως είχα αναφέρει και προχθές, έπαθα αυτά (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3464560#post3464560)

Με τη βοήθεια του Αλεξ (τον οποίο δεν υπάρχουν λόγια να ευχαριστήσω που έχασε γύρω στις 10 ώρες μέσα σε 2 μέρες να μου παρέχει ουρανοκατέβατες οδηγίες και να φλασάρει από Λονδίνο το κινητό μου για να το επαναφέρει στη ζωή) επανήλθε το κινητό μου.

Σήμερα πήγα πάλι να περάσω το battery mod που σύστησε ο Παναγιώτης και ως μεγάλη ιδιοφυΐα δεν πρόσεξα ότι είχε ξεμείνει ένα άλλο update.zip στην sdcard, το οποίο όταν πέρασα το update.zip του battery mod δεν αντικαταστάθηκε αλλά παρέμειναν και τα 2 στην sdcard! (έχει καμία λογική αυτό που λέω???? Πάντως αυτό νομίζω ότι έγινε)

Μπήκα σε recovery2e να περάσω το update και έγινε της π0υτ@ν@3.... Reboot και ενώ είχε περαστεί το νέο battery icon έλιωσα στα FC και στις δονήσεις. Νέο Reboot τα ίδια. Πάω στην sdcard βλέπω τα 2 update.zip να κάθονται δίπλα-δίπλα και να με κοιτάνε με αθώο βλέμμα του τύπου δεν το έκανα εγώ, ο δίπλα το έκανε..... (Τώρα δηλαδή πέρασα ταυτόχρονα και τα 2 update.zip και έγινε η κόλαση???? Γίνεται αυτό????)

Τέλος πάντων, μετά από τις 2 προηγούμενες ημέρες να παρακολουθώ τα μαγικά του Άλεξ κάτι έμεινε, οπότε ακολούθησα την ίδια διαδικασία:

Μέσω odin JPU>JPY, μετά 2e recovery, root (χειροποίητο-ιδιοκατασκευή από Άλεξ), battery mod (αυτό με το αθώο βλέμμα που σύστησε ο Παναγιώτης) και να' μαι τώρα εδώ σκέτος James Bond!! Αυτή ήταν η μικρή μου Οδύσσεια, που μπορεί να με ταλαιπώρησε αλλά η οποία τελικά μου έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσω καλύτερα το κινητό και τις λειτουργίες του και με άφησε με την απορία: "Πως είναι δυνατόν να μην υπάρχει donate κάτω απ' το nick Tyxerakias?"

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Galaxy Wars

 

Episode I: The Improbable Menace

 

Θανάση χαραμίζεσαι φίλε... αλλά αμφιβάλλω ότι θα διαβαστεί το ποστ σου, οπότε παίρνω την πρωτοβουλία να το συνοψίσω σε 'forum style'.

1) H κοπέλα που μιλάει στο voodoo lagfix είναι η κόρη του C3PO (ακόμα γελάω).

2) Στο Spare Parts, βάλτε Normal στο Activity/Process Management, και όχι Aggressive.

3) To SetCPU δουλεύει καλά στις νεότερες εκδόσεις, και μπορούμε να ανατρέξουμε στον οδηγό του Stinger για τη μπαταρία (βλ. οδηγούς)

4) Ο speedmod kernel του Hardcore είναι καλύτερος από το voodoo lagfix του Supercurio, τουλάχιστον όσον αφορά τις τρέχουσες εκδόσεις.

 

Λοιπόν παιδιά, όπως είχα αναφέρει και προχθές, έπαθα αυτά (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3464560#post3464560)

Με τη βοήθεια του Αλεξ (τον οποίο δεν υπάρχουν λόγια να ευχαριστήσω που έχασε γύρω στις 10 ώρες μέσα σε 2 μέρες να μου παρέχει ουρανοκατέβατες οδηγίες και να φλασάρει από Λονδίνο το κινητό μου για να το επαναφέρει στη ζωή) επανήλθε το κινητό μου.

Σήμερα πήγα πάλι να περάσω το battery mod που σύστησε ο Παναγιώτης και ως μεγάλη ιδιοφυΐα δεν πρόσεξα ότι είχε ξεμείνει ένα άλλο update.zip στην sdcard, το οποίο όταν πέρασα το update.zip του battery mod δεν αντικαταστάθηκε αλλά παρέμειναν και τα 2 στην sdcard! (έχει καμία λογική αυτό που λέω???? Πάντως αυτό νομίζω ότι έγινε)

Μπήκα σε recovery2e να περάσω το update και έγινε της π0υτ@ν@3.... Reboot και ενώ είχε περαστεί το νέο battery icon έλιωσα στα FC και στις δονήσεις. Νέο Reboot τα ίδια. Πάω στην sdcard βλέπω τα 2 update.zip να κάθονται δίπλα-δίπλα και να με κοιτάνε με αθώο βλέμμα του τύπου δεν το έκανα εγώ, ο δίπλα το έκανε..... (Τώρα δηλαδή πέρασα ταυτόχρονα και τα 2 update.zip και έγινε η κόλαση???? Γίνεται αυτό????)

Τέλος πάντων, μετά από τις 2 προηγούμενες ημέρες να παρακολουθώ τα μαγικά του Άλεξ κάτι έμεινε, οπότε ακολούθησα την ίδια διαδικασία:

Μέσω odin JPU>JPY, μετά 2e recovery, root (χειροποίητο-ιδιοκατασκευή από Άλεξ), battery mod (αυτό με το αθώο βλέμμα που σύστησε ο Παναγιώτης) και να' μαι τώρα εδώ σκέτος James Bond!! Αυτή ήταν η μικρή μου Οδύσσεια, που μπορεί να με ταλαιπώρησε αλλά η οποία τελικά μου έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσω καλύτερα το κινητό και τις λειτουργίες του και με άφησε με την απορία: "Πως είναι δυνατόν να μην υπάρχει donate κάτω απ' το nick Tyxerakias?"

 

Χαχαχα είσαι τραγικά άτυχος φίλε Αντώνη, τί να πω. Μπράβο πάντως που το έκανες μόνος σου όλο αυτό, τώρα πια ξέρεις πολλά παραπάνω, είδες που δεν ήταν τραγικό;

Αυτό με τα 2 update.zip πάντως δεν το κατάλαβα, δε γίνεται να έχεις 2 αρχεία με το ίδιο ακριβώς όνομα στο ίδιο μέρος, είναι αδύνατο.

 

 

@Aυτούς που μόλις βάλανε την JPH και είναι root: Mπορεί κάποιος pleeeease να μου στείλει το /system της JPH?

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Galaxy Wars

Episode I: The Improbable Menace

Ελπίζω το μακροσκελές post μου να μην αποθάρρυνε πολλούς από το να το διαβάσουν και να βοήθησε ορισμένους στην κατανόηση ή επιβεβαίωση δεδομένων.

 

Φιλε μου, αυτος ειναι ο γνωστος μαραθωνιος οσων μπλεκονται με τα custom. Παντως αφου τελικα βρηκες ακρη, τελος καλο ολα καλα. Ευχαριστουμε για τις εμπειριες σου, θα βοηθησουν σιγουρα πολλους (αν δεν βαρεθουν να κατσουν να διαβασουν-αυτοι που πραγματικα ενδιαφερονται παντως δεν θα βαρεθουν). Αυτο που κραταω απο την περιπετειουλα σου ειναι το βαθμο που επηρεαζει τελικα το τηλεφωνο το lagfix. Θελει πολυ προσοχη το θεμα και οπωσδηποτε απενεργοποιηση πριν πειραξουμε. Επισης απο οτι καταλαβαινω για σενα η καλυτερη επιλογη ειναι ο darky8 μαζι με τον speedmod ετσι? Ειμαι ενα βημα πριν το περασμα του speedmod απλα την ψαχνω ακομη για να βρω καποιον που ειχε πιο πριν το cfroot επειδη δεν θελω να βρεθω προ εκπληξεως. Thanks και παλι:)

 

Λοιπόν παιδιά, όπως είχα αναφέρει και προχθές, έπαθα αυτά (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3464560#post3464560)

Με τη βοήθεια του Αλεξ (τον οποίο δεν υπάρχουν λόγια να ευχαριστήσω που έχασε γύρω στις 10 ώρες μέσα σε 2 μέρες να μου παρέχει ουρανοκατέβατες οδηγίες και να φλασάρει από Λονδίνο το κινητό μου για να το επαναφέρει στη ζωή) επανήλθε το κινητό μου.

Σήμερα πήγα πάλι να περάσω το battery mod που σύστησε ο Παναγιώτης και ως μεγάλη ιδιοφυΐα δεν πρόσεξα ότι είχε ξεμείνει ένα άλλο update.zip στην sdcard, το οποίο όταν πέρασα το update.zip του battery mod δεν αντικαταστάθηκε αλλά παρέμειναν και τα 2 στην sdcard! (έχει καμία λογική αυτό που λέω???? Πάντως αυτό νομίζω ότι έγινε)

Μπήκα σε recovery2e να περάσω το update και έγινε της π0υτ@ν@3.... Reboot και ενώ είχε περαστεί το νέο battery icon έλιωσα στα FC και στις δονήσεις. Νέο Reboot τα ίδια. Πάω στην sdcard βλέπω τα 2 update.zip να κάθονται δίπλα-δίπλα και να με κοιτάνε με αθώο βλέμμα του τύπου δεν το έκανα εγώ, ο δίπλα το έκανε..... (Τώρα δηλαδή πέρασα ταυτόχρονα και τα 2 update.zip και έγινε η κόλαση???? Γίνεται αυτό????)

Τέλος πάντων, μετά από τις 2 προηγούμενες ημέρες να παρακολουθώ τα μαγικά του Άλεξ κάτι έμεινε, οπότε ακολούθησα την ίδια διαδικασία:

Μέσω odin JPU>JPY, μετά 2e recovery, root (χειροποίητο-ιδιοκατασκευή από Άλεξ), battery mod (αυτό με το αθώο βλέμμα που σύστησε ο Παναγιώτης) και να' μαι τώρα εδώ σκέτος James Bond!! Αυτή ήταν η μικρή μου Οδύσσεια, που μπορεί να με ταλαιπώρησε αλλά η οποία τελικά μου έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσω καλύτερα το κινητό και τις λειτουργίες του και με άφησε με την απορία: "Πως είναι δυνατόν να μην υπάρχει donate κάτω απ' το nick Tyxerakias?"

 

Φιλε Αντωνη (κι αλλος Αντωνης ποσοι ειστε πλεον:p ) η γκαντεμια σου δεν εχει οριο. Μαλλον δεν σε θελει τι να πω. Παντως για να μην παθω κατι παρομοιο με αυτο που εγινε και σε σενα, καθε φορα μετα το οποιοδηποτε mod σβηνω το update.zip απο την καρτα, αν και κατι αλλο θα εγινε στην περιπτωση σου γιατι δεν γινεται να υπαρχουν μεσα 2 αρχεια με το ιδιο ονομα. Μηπως δεν το μετονομασες σωστα και διπλα στην τελεια ειχε και κανενα κομμα που δεν προσεξες η κατι τετοιο? Τι να πω αφου το διορθωσες τωρα πλεον ολα καλα. Φυσικα ουδεν κακο αμιγες καλου, αφου τελικα εκανες μονος σου τις διαδικασιες και απο την περιπετεια σου κι εσυ βγηκες κερδισμενος:)

 

edit - τωρα ειδα οτι περαστηκε το mod και μετα ειχες τα προβληματα αρα αυτο που ειπα με την λαθος μετονομασια δεν ισχυει. Σιγουρα κατι αλλο πηγε στραβα παντως.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα είσαι τραγικά άτυχος φίλε Αντώνη, τί να πω. Μπράβο πάντως που το έκανες μόνος σου όλο αυτό, τώρα πια ξέρεις πολλά παραπάνω, είδες που δεν ήταν τραγικό;

Αυτό με τα 2 update.zip πάντως δεν το κατάλαβα, δε γίνεται να έχεις 2 αρχεία με το ίδιο ακριβώς όνομα στο ίδιο μέρος, είναι αδύνατο.

 

Κι εγώ γι' αυτό αναρωτήθηκα παραπάνω αν αυτό γίνεται. ωστόσο δεν το λέω έτσι.... Όταν μετά το δεύτερο reboot όλα πήγαιναν σκ@τ@ και αφού περίμενα να τελειώσουν τα FC, μπαίνω με SwiFTP στην sdcard και βλέπω ΚΑΙ ΤΑ 2 update.zip. Μάλιστα επειδή μου έκανε εντύπωση, πάτησα στα properties τους και το ένα ήταν 2,κάτι MB (ήταν δηλαδή αυτό του Battery mod) το άλλο ήταν πάνω από 11ΜΒ!!! (ήταν δηλαδή σίγουρα άλλο). Εσύ θυμάσαι να μου πέρασες για κάτι που κάναμε ένα τέτοιο update.zip? Τέλος πάντων το ζήτημα είναι ότι:

1ον Σίγουρα πέρασε το battery mod αφού είδα το νέο εικονίδιο.

2ον Σίγουρα η διαδικασία του περάσματος του update.zip κράτησε πολύ παραπάνω την πρώτη φορά, σε σχέση με τη δεύτερη φορά που κράτησε 1sec και που όλα λειτούργησαν καλά.

Τώρα φυσικά αν όλα αυτά είναι τεχνικώς δυνατά να συνέβησαν αυτό θα το πεις εσύ όχι εγώ :P

Edited by Tyxerakias
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω JM5/JM1/JM1

και σήμερα μου έβγαλε αναβάθμιση

στο jph/jpp/jp9

 

Τι παίζει?

 

Τι να παίζει ρε φίλε, τόσο καιρό αυτό δεν περιμένατε εσείς με JM5?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ειμαι νεος κατωχος του Samsung Galaxy S 2,1 εclair. Το εκανα ρουτ οπως λεει στον οδηγο ο τυχερακιας. Τωρα παω να κανω το 3μπουτον να δουλευει ομως στην διαδικασια που λεει οτι μετανομαζουμε το αρχειακι σε Update.zip μετα πως θα το περασουμε στο κινιτο ωστε να το κανει install στο Recovery Mode ? Ιδι μεσα στην sdcard εχει ενα Update.zip απο την διαδικασια του Root. Καποια βοηθεια πλς. Ευχαριστω

 

 

Επρεπε να σβησω το προηγουμενο Update.zip Το βρηκα. ΟΚ.

Edited by Brolly
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ειμαι νεος κατωχος του Samsung Galaxy S 2,1 εclair. Το εκανα ρουτ οπως λεει στον οδηγο ο τυχερακιας. Τωρα παω να κανω το 3μπουτον να δουλευει ομως στην διαδικασια που λεει οτι μετανομαζουμε το αρχειακι σε Update.zip μετα πως θα το περασουμε στο κινιτο ωστε να το κανει install στο Recovery Mode ? Ιδι μεσα στην sdcard εχει ενα Update.zip απο την διαδικασια του Root. Καποια βοηθεια πλς. Ευχαριστω

 

 

Επρεπε να σβησω το προηγουμενο Update.zip Το βρηκα. ΟΚ.

 

Καλως ηρθες φιλε. Με ποια διαδικασια πας να το κανεις? Αυτο που ηδη υπαρχει στην sdcard απο την προηγουμενη διαδικασια μπορεις να το σβησεις παντως.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

περασα τον speedmod-kernel-k12l-500hz-CWM.zip μεσω cwm, χρειαζεται να κανω τιποτα αλλο;

Να περασεις τον K12M που βγηκε πριν απο λιγο :p

Link to comment
Share on other sites

Να περασεις τον K12M που βγηκε πριν απο λιγο :p

 

Πραγματικα πριν λιγο το ειδα. Γ@μωτο εκει που αποφασιζω να περασω κατι και αρχιζω το διαβασμα βγαζουν καινουργιο και μου κοβουν τη φορα:p

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Να περασεις τον K12M που βγηκε πριν απο λιγο :p

 

οχι ρε ****το ημαρτον με αυτα τα συνεχη update:p :(. Tι αλλαγες γινανε στον Κ12Μ, αν γινεται στα ελληνικα!

Edited by vraptis114
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...