Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι ... Είμαι με την 2.2.1 rom και τις τελευταίες μέρες παρατηρώ κάτι περίεργο, αν και επειδή δεν το είχα δεί παλίοτερα δεν ξέρω αν το έκανε εξαρχής, η εγώ το είδα απλά τώρα ... Αν πάω στη διαχείρηση μνήμης και σταματήσω το πρόγραμμα των επαφών να τρέχει ( και ειδικά μόνο αυτό ) το κινητό κολλάει για μερικά δευτερόλεπτα, και μετά επανέρχεται κανονικά. Τι μπορεί να το προκαλεί αυτό;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σε ευχαριστω πολυ...θα το δω σε λιγακι γιατι το κινητο το εχω αφησει σπιτι.Αν οντως το εχω το βγαζω με απλη απεγκατασταση ετσι???

 

Ναι, ή το απενεργοποιεις και χρησιμοποιεις touchwiz ή το απεγκαθιστάς τελείως.

Link to comment
Share on other sites

γιατι υπαρχει μια ταση καποιοι δημιουργοι ρομς να φευγουν απο το xda και να φιλοξενουν τις δημιουργιες τους σε δικα τους forums???

τοση δοξα πια???:worry:

 

Εχει δημιουργησει πλεον ενα ονομα και ειναι λογικη αντιδραση. Απο την αλλη το xda τους "εφτιαξε" ολους τους οποτε καλο θα ηταν τωρα που εγιναν γνωστοι να μην την κανουν με ελαφρα.

 

Τεσπα, την δοκιμασε τελικα κανενας να μας πει εντυπωσεις περα απο τον UsualSuspect?

 

btw UsualSuspect ευχαριστουμε για το tip μην την πατησουν και αλλοι με την wipe. Αυτο ειναι το κακο που με αποθαρρυνει καθε φορα που σκεφτομαι custom, φτιαχνουν ενα και χαλανε 2...

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο boot image του darky είναι τραγικό! Κατά τ'άλλα δεν άλλαξαν και πολλά, έχει πλέον speedmod kernel με ότι αυτό συνεπάγεται (αυτο είχα ούτως ή άλλως), λίγες αλλαγές στην εμφάνιση των ρυθμίσεων και notification. Αυτά. Πάω για αλλαγή bootimage τώρα xD

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο boot image του darky είναι τραγικό! Κατά τ'άλλα δεν άλλαξαν και πολλά, έχει πλέον speedmod kernel με ότι αυτό συνεπάγεται (αυτο είχα ούτως ή άλλως), λίγες αλλαγές στην εμφάνιση των ρυθμίσεων και notification. Αυτά. Πάω για αλλαγή bootimage τώρα xD

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

ισχυουν οι παρατηρησεις στο post #4037 που εχω γραψει.....??:(

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα τη βάλω κι εγώ για να δω. Αυτά τα δύο πρόσεξα:

1)Much faster installation due to script optimizations [at least 2x faster]

2)Patched Browser [8 windows + fixed graphical glitches]

 

Και θα δείξει. Δεν κατάλαβα αυτό που έκανες post cyberpop, τον φάκελο voodoo τον βρήκα στη no_wipe, έχει μέσα τα scripts για το sound; δε ξέρω. Wallpapers βρήκα. Αυτό για το root θα δω. Επίσης κατέβασα τη no_wipe, αλλά θα κάνω wipe data απο recovery.

 

Edit: Απο 200mb, την κατέβασα 155, πάντα βγάζω πολλά πραγματάκια.

Link to comment
Share on other sites

ισχυουν οι παρατηρησεις στο post #4037 που εχω γραψει.....??:(

 

Πάνω-κάτω ναι. Για το Keyboard δε γνωρίζω, δεν το χρησιμοποιώ κιόλας. Για το voodoo app δεν ξέρω μιας και το είχα ήδη εγκατεστημένο (στη χειρότερη το περνάς μόνος σου, υπάρχει στο market δωρεάν). Επίσης δεν ισχύει ότι πρέπει να κανείς μόνος root. Ο τύπος ίσως να ψάρωσε με μια νέα επιλογή στο CWM που σου δίνει δυνατότητα root απο εκει. Τα υπόλοιπα ισχύουν.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα τη βάλω κι εγώ για να δω. Αυτά τα δύο πρόσεξα:

1)Much faster installation due to script optimizations [at least 2x faster]

2)Patched Browser [8 windows + fixed graphical glitches]

 

Και θα δείξει. Δεν κατάλαβα αυτό που έκανες post cyberpop, τον φάκελο voodoo τον βρήκα στη no_wipe, έχει μέσα τα scripts για το sound; δε ξέρω. Wallpapers βρήκα. Αυτό για το root θα δω. Επίσης κατέβασα τη no_wipe, αλλά θα κάνω wipe data απο recovery.

 

Edit: Απο 200mb, την κατέβασα 155, πάντα βγάζω πολλά πραγματάκια.

 

Πάνω-κάτω ναι. Για το Keyboard δε γνωρίζω, δεν το χρησιμοποιώ κιόλας. Για το voodoo app δεν ξέρω μιας και το είχα ήδη εγκατεστημένο (στη χειρότερη το περνάς μόνος σου, υπάρχει στο market δωρεάν). Επίσης δεν ισχύει ότι πρέπει να κανείς μόνος root. Ο τύπος ίσως να ψάρωσε με μια νέα επιλογή στο CWM που σου δίνει δυνατότητα root απο εκει. Τα υπόλοιπα ισχύουν.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

ok σας ευχαριστω..!!!

μια ερωτηση...διαφορετικη.....

εαν σβησω ολα τα αρχεια που εχει μεσα στην internal & external cards το κινητο και περασω καθαρη wipe rom ...θα δημιουργησω προβλημα..????

LG G4
Link to comment
Share on other sites

ok σας ευχαριστω..!!!

μια ερωτηση...διαφορετικη.....

εαν σβησω ολα τα αρχεια που εχει μεσα στην internal & external cards το κινητο και περασω καθαρη wipe rom ...θα δημιουργησω προβλημα..????

 

Όχι, κανονικά δε θα έχεις πρόβλημα. Αν σκοπεύεις να κάνεις format τις κάρτες θα σου πρότεινα να το κάνεις μετά το φλασάρισμα και μέσα απο το CWM, μιας και σου προσφέρει αυτή τη δυνατότητα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν και root μου βγαζει system/ : permission denied .

οποτε μηπως δεν ειναι τελειως ροοτ η αλλιως το terminal emulator δεν μπορει να γραψει σε system για καποιο λογο...

χμ....

 

Ναι ρουτ είσαι απλά δεν έχεις κάνει το /system read-write... o πιο έυκολος τρόπος είναι να το κάνεις με το κουμπακι του root explorer, πάνω δεξιά όταν είσαι στο φακελο που θέλεις, "mount r/w". Μετά θα μπορείς να αντιγράψεις ό,τι θες.

Αλλιώς μπορείς να γράψεις

# busybox mount -o remount,rw /system

 

Oταν τελειώσεις την αντιγραφή κάντο πάλι read only (RO)

 

Έπρεπε ίσως να το γράψω αυτό, αλλά το θεώρησα αυτονόητο γιατί αυτός είναι ο κύριος λόγος που γινόμαστε root...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι, κανονικά δε θα έχεις πρόβλημα. Αν σκοπεύεις να κάνεις format τις κάρτες θα σου πρότεινα να το κάνεις μετά το φλασάρισμα και μέσα απο το CWM, μιας και σου προσφέρει αυτή τη δυνατότητα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

OK Θα το κανω για να δοκιμασω την νεα darky...??!?!?!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ περάσει κανείς την wipe version γιατί έχει πρόβλημα και δεν θα μπορείτε να εγκαταστήσετε καμμία εφαρμογή. θα σας κάνει reboot το τηλέφωνο στα καλα καθούμενα.

Την no wipe περάστε και θα είστε κομπλέ!

 

 

και μερικες παρατηρησεις που διαβαζω...ισχυουν αυτα..???:X

- gingerbread keyboard has been moved to system apps (see changelog)

- voodoo is not in the zip file (I guess darky forgot about it)

- wallpaper is not in the zip file (I guess darky forgot about it)

- having to root manually is a bit strange (It should be scripted)

- haven't noticed anything weird with the gallery

- bootanimation is truly a bit childish and I'm changing it right away (I hated the nexus one but now I'm starting to love it)

- speedmod kernel k12m is basically k12l with some changes in the brightness settings (personally I like and I'm gonna keep it)

 

Αυτά μου την σπάνε στις Darky και υπήρχαν ανέκαθεν... bugs bugs bugs και πάλι bugs. Όλο και κάτι διαφορετικό θα στράβωνε σε κάθε έκδοση.. beh:mad:

 

 

 

γιατι υπαρχει μια ταση καποιοι δημιουργοι ρομς να φευγουν απο το xda και να φιλοξενουν τις δημιουργιες τους σε δικα τους forums???

τοση δοξα πια???:worry:

 

H cyanogen team έφυγε γιατί τους σπάγαν τα παπάκια για το progress τους... και καλά κάναν. Ο Darky όπως είπε και ο Παναγιώτης ποιο πάνω πήραν τα μυαλά του αέρα (τα έχει κάνει μαντάρα πάντως ξεκίνησε η παρακμή)

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ περάσει κανείς την wipe version γιατί έχει πρόβλημα και δεν θα μπορείτε να εγκαταστήσετε καμμία εφαρμογή. θα σας κάνει reboot το τηλέφωνο στα καλα καθούμενα.

Την no wipe περάστε και θα είστε κομπλέ!

 

εγκατεστησα 2 εφαρμογες απο market...χωρις προβλημα..??!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Εχω περασει κι εγω απο το μεσημερι την no wipe χωρις κανενα προβλημα . Δοκιμασα ολα τα κολπα ( market , gps , camera , gallery ) ολα δουλευουν σωστα . Του εβαλα και τα theme και bootanimetion που ειχα απο την v8.0 κι ολα καλα , μονο το ελληνικο πληκτρολογιο ειχε χαθει αλλα του το ξαναπερασα κι ολα καλα , γενικως δεν συναντησα κανενα προβλημα , ολα δουλευουν ρολοι .

 

Οταν περνας την 8.1 δεν ειναι root πρεπει μεσω CWM να ενεργοποιησης το ροοτ , το εχει στις επιλογες του advance

Ο φακελλος wallpapers ειναι μεσα στο zip της 8.1 και πρεπει με τον Αstro file manager με copy-paste να τον μεταφερουμε στην external sd

Edited by potokis
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς έναν ήχο που βγαίνει απο το ηχείο όταν είναι ενεργή η ανταπόκριση δόνησης? Ακόμα και στο unlock screen ακούγεται! Στην 2.1 δεν το θυμάμαι να υπήρχε. ούτε στην 2.2.1

Το παρατήρησα μετά τον speedmode kernel se 2.2.1 αλλα και τωρα στην darky v8.0!!!

Έκανα αναζήτηση να δε αν εχει αναφερθεί κατι αλλα απάντηση δεν βρήκα!!! :(

 

Μοιάζει σαν ηχο απο buzzer καφτο και βραχνο....

Link to comment
Share on other sites

Οταν περνας την 8.1 δεν ειναι root πρεπει μεσω CWM να ενεργοποιησης το ροοτ , το εχει στις επιλογες του advance

εγω εβαλα wipe και ολα καλα ...παω να κανω root μεσω CWM .......αληθεια πως και δεν ειναι αυτη η εκδοση ήδη root..????

LG G4
Link to comment
Share on other sites

γιατι υπαρχει μια ταση καποιοι δημιουργοι ρομς να φευγουν απο το xda και να φιλοξενουν τις δημιουργιες τους σε δικα τους forums???

τοση δοξα πια???:worry:

 

Βασικα ο darky ισως να εκανε και καλα που εφυγε απτο xda...

Ειχαν αρχισει ολοι να του την λενε χωρις λογο και αιτια,ξεχνοντας οτι εχει κανει τοσα πολλα για το i9000.

 

Πηραν βεβαια και τα μυαλα του αερα οπως ξανα αναφερθηκε πιο πανω αλλα ειναι πιτσιρικας ,μην το ξεχναμε :p

 

Τεσπα.Ο καθενας προσπαθει οπως μπορει

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι το ποστ #2711

 

Δεν ειναι αυτο το ποστ. Ο φιλος αλλο πραγμα θελει να κανει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι το ποστ #2711

 

Γιατί δε χρησιμοποιείτε το ROM Manager? Eίναι πολύ ωραίο front-end για το CWM

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ύστερα από μερικές μέρες trial and error κατάφερα να κάνω το GPS να νιώσει και να κλειδώσει.Πέρασα από το στάδιο του να μην βλέπει τίποτα στο να βλέπει 10 και να μην κλειδώνει στο να βλέπει 9 και να κλειδώνει 9.Σας επισυνάπτω τις ρυθμήσεις που δουλέψαν σε εμένα για όποιον χρειάζεται:

 

  • Πληκτρολογούμε στο dialler *#*#1472365#*#* για eclair ή #*#3214789650#*#* για Froyo.
  • Κάνουμε ένα delete Data
  • Μπαίνουμε στο Application Settings και βάζουμε -> Session Mode : Tracking, Operation Mode : StandAlone,Start Mode : HotStart,GPS Plus : ON, Accuracy : 30.
  • Μπαινουμε στο SUPL/CP Settings και δίνουμε Server FQDN Type: Custom Config , Server: supl.google.com,Server Port: 7276,SUPL Secure Socket: OFF, AGPS Mode: SUPL
  • Κάνουμε reboot το τηλέφωνο,ανοίγουμε το data ή πάμε σε εξωτερικό σημείο που έχουμε wifi και το αφήνουμε ανοιχτό για 10 λεπτά να κλειδώσει σταθερά και να κατεβάσει κατι data που χρειάζεται να υπλογίσει θέση.Αν το αφήσετε κλειστό για πάνω από 6 ώρες τότε χρειάζεται αυτά τα 10 λεπτά να κλειδώσει απρόσκοπτα.

 

Σε μερικές περιπτώσεις μπορείτε να δοκιμάσετε με MSBased Openation Mode που τότε χρησιμοποιεί το internet για να βρεί ενα quick fix και μόλις κλειδώσει τότε δουλέυει σαν standalone GPS.Το πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση είναι πως αν το location σας είναι faulty reported από τον provider ή το wifi ΄τοτε δεν θα κλειδώσει ποτέ.

 

Τέλος εγώ έχω περάσει το Speedmod Kernel 12m και έχω πειράξει το /etc/gps.conf αρχείακι με το έχει ποιο πολούς NPT Servers.Αν το παραπάνω δεν σας σουλέψει κάντε μια δοκιμη με αυτά:

 

gps.conf

NTP_SERVER=europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=0.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=2.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=fr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=0.fr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.fr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=2.fr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.fr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=xtra1.gpsonextra.net

NTP_SERVER=0.xtra1.gpsonextra.net

NTP_SERVER=1.xtra1.gpsonextra.net

NTP_SERVER=2.xtra1.gpsonextra.net

NTP_SERVER=3.xtra1.gpsonextra.net

NTP_SERVER=north-america.pool.ntp.org

NTP_SERVER=0.north-america.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.north-america.pool.ntp.org

NTP_SERVER=2.north-america.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.north-america.pool.ntp.org

NTP_SERVER=be.pool.ntp.org

NTP_SERVER=0.be.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.be.pool.ntp.org

NTP_SERVER=2.be.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.be.pool.ntp.org

NTP_SERVER=ca.pool.ntp.org

NTP_SERVER=0.ca.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.ca.pool.ntp.org

NTP_SERVER=2.ca.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.ca.pool.ntp.org

NTP_SERVER=ch.pool.ntp.org

NTP_SERVER=0.ch.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.ch.pool.ntp.org

NTP_SERVER=2.ch.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.ch.pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin

SUPL_HOST=supl.google.com

SUPL_PORT=7276

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι το ποστ #2711
Μπορεις να δωσεις topic link?

 

edit:ο doc προτεινει να μην κανουμε το update σε 3.0 (I would not bother, the cw3 has some issues with sgs, so stick to 2.5 for now)

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

..........τον φάκελο voodoo τον βρήκα στη no_wipe, έχει μέσα τα scripts για το sound; δε ξέρω...............

 

τα scripts τα εγκατεστησες....???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...