Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ. Αλεξ για τη βοήθεια. Θα το δοκιμάσω λίγο αργότερα.

Δοκιμασε να κατεβασεις απο το μαρκετ το quick boot αν εισαι ρουτ εχει επιλογες μεσα download,recovery mode

 

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επαναφορά 2e recovery σε froyo.

 

Θα ήθελα να προειδοποιήσω όσα παιδιά έχουν σκοπό να επαναφέρουν τη 2e recovery στο κινητό τους βασιζόμενοι στον οδηγό του Alex (Tyxerakias) να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί σε ένα σημείο που φαίνεται απλό αλλά μπορεί να τουβλιάσει το κινητό τους:

 

Κατά τη μεταφορά του αρχείου recovery 2e από τον υπολογιστή στο κινητό χρησιμοποίησα την εφαρμογή swiftp. Θεώρησα ότι το αρχείο είχε περαστεί στην sd card αυτούσιο (και γιατί όχι). Ακολούθησα βήμα - βήμα τον οδηγό του Alex αλλά με πονήρεψε η προτροπή του "σιγουρέψου ότι αντιγράφηκαν όλα". Τσέκαρα λοιπόν πριν από την επανεκκίνηση τα περασμένα αρχεία και τι διαπίστωσα: ο φάκελος sbin ήταν άδειος ! Εάν είχα επανεκκινήσει χωρίς να ελέγξω θα είχα τουβλιάσει το τηλέφωνο ! Επανέλαβα τη διαδικασία, πέρασα βέβαια πλέον το αρχείο στην sd card με mass storage, αλλά πήγε η καρδιά μου και ήρθε. Και μετά θα αναρωτιόμουν τι βλακεία είχα κάνει και δεν θα το σκεφτόμουν αυτό ποτέ. Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά. Πρόσοχή όμως παιδιά.

 

Έτσι ακριβώς την πατισα και γω!

Έκανα την διαδηκαδια με root explorer μη τσεκαροντας τα αρχεία αν αντιγράφικαν σωστά και... μεγεια μου το τουβλο!

Μόνη λύση το usb jig!!!

 

Προτιμοτερη λυση λοιπον για μενα ενας custom kernel (speedmod)

 

Σε κάθε περίπτωση προσοχή!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εκανα αναβαθμιση σε 2.2.1 και δε μπορω με την καμμια να βαλω το ελληνικο swype.ουτε το ολοκληρο ουτε με τις τρεις γλωσσες μονο.το προβλημα ειναι οτι οταν παω με root explorer να διαφραψω τα αρχεια απο το system app και lib δε μου τα διαγραφει...ειμαι rooot με oneclick κανονικα.στον root explorer ειναι κανονικα το κουμπι πανω με το read write..μηπως εχω περιορισμενα δικαιωματα με το root?μπορω να το δω απο καπου?
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς την πατισα και γω!

Έκανα την διαδηκαδια με root explorer μη τσεκαροντας τα αρχεία αν αντιγράφικαν σωστά και... μεγεια μου το τουβλο!

Μόνη λύση το usb jig!!!

 

Προτιμοτερη λυση λοιπον για μενα ενας custom kernel (speedmod)

 

Σε κάθε περίπτωση προσοχή!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Περίεργο, γιατί και εγω την πρώτη φορά το ίδιο πρόβλημα είχα και το μόνο πρόβλημα ήταν ότι δεν έμπαινε σε recovery mode(κόλλαγε), αλλά έβγαζες τη μπαταρία, και άνοιγε κανονικά, οπότε μπορούσες να αντιστρεψεις τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς την πατισα και γω!

Έκανα την διαδηκαδια με root explorer μη τσεκαροντας τα αρχεία αν αντιγράφικαν σωστά και... μεγεια μου το τουβλο!

Μόνη λύση το usb jig!!!

 

Προτιμοτερη λυση λοιπον για μενα ενας custom kernel (speedmod)

 

Σε κάθε περίπτωση προσοχή!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

 

οταν το κανεις συνδεση στο pc στο αναγνωριζει? (απλα θορυβο στα windows οτι συνδεσες μια συσκευη)

γτ και εμενα δεν ειχε περαστει σωστα αλλα με το adb το βρηκα και πατησα "adb reboot" και το κινητο εκανε επανακινηση....

Antonis..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εκανα αναβαθμιση σε 2.2.1 και δε μπορω με την καμμια να βαλω το ελληνικο swype.ουτε το ολοκληρο ουτε με τις τρεις γλωσσες μονο.το προβλημα ειναι οτι οταν παω με root explorer να διαφραψω τα αρχεια απο το system app και lib δε μου τα διαγραφει...ειμαι rooot με oneclick κανονικα.στον root explorer ειναι κανονικα το κουμπι πανω με το read write..μηπως εχω περιορισμενα δικαιωματα με το root?μπορω να το δω απο καπου?

 

¨Εχει ένα κουμπάκι λευκό που λέει mount R/W πρέπει να το πατήσεις για να γράψει mount R/O τότε μπορείς να διαγράψεις τα αρχεία που πρέπει στο system/app ή όπου αλλού χρειάζεται. Προσοχή μην σβήσεις τίποτα που δεν πρέπει! ;)

Iphone 3gs white 32gb->Samsung Galaxy S GT-I9000->Iphone 4s white 32gb->NOKIA Lumia925->SONY XPERIA Z->NOTE 3->LG G4
Link to comment
Share on other sites

¨Εχει ένα κουμπάκι λευκό που λέει mount R/W πρέπει να το πατήσεις για να γράψει mount R/O τότε μπορείς να διαγράψεις τα αρχεία που πρέπει στο system/app ή όπου αλλού χρειάζεται. Προσοχή μην σβήσεις τίποτα που δεν πρέπει! ;)

 

ετσι το χω να γραφει.συμφωνα με τον οδηγο πρεπει μετα το reboot να παω και να βαλω τα αντιστοιχα ελληνικα swype αρχεια σε app και lib αντοιστιχα αλλα οταν παω υπαρχουν ηδη τα αλλα ακομα μεσα κι ας ειχαν διαγραφει πιο πριν.....μπερδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Μετα το install της ρομ Darky 8.1 δεν εχω landscape mode πουθενα, ουτε σε sms ουτε στο internet. Any solutions?

 

 

Fixed.

Edited by Brolly
Fixed
Link to comment
Share on other sites

ετσι το χω να γραφει.συμφωνα με τον οδηγο πρεπει μετα το reboot να παω και να βαλω τα αντιστοιχα ελληνικα swype αρχεια σε app και lib αντοιστιχα αλλα οταν παω υπαρχουν ηδη τα αλλα ακομα μεσα κι ας ειχαν διαγραφει πιο πριν.....μπερδεμα...

 

Ποια ρομ πέρασες πριν? Εμένα με ξελασπώνει ένα swype.zip που υπήρχε καπου σε αυτό το thread. To κάνεις install από 2e και ξεμπερδεύεις.

Iphone 3gs white 32gb->Samsung Galaxy S GT-I9000->Iphone 4s white 32gb->NOKIA Lumia925->SONY XPERIA Z->NOTE 3->LG G4
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κατεβασεις απο το μαρκετ το quick boot αν εισαι ρουτ εχει επιλογες μεσα download,recovery mode

 

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Οκ, το κατέβασα και κάνει reboot αλλά δεν με πάει σε download mode. Όμως κατάφερα να κάνω τη δουλιά μου, δηλαδή να εγκαταστήσω το σωστό kernel (speedmod-kernel-k12n-500hz.tar) με τη βοήθεια του adb που μου είπε ο Αλεξ. Πράγματι τα πλήκτρα φαίνεται να είχαν μπερδευτεί, οπότε μετά το adb, όταν μπήκα σε download, αντί του psbl_stockJPU.tar.md5, έβαλα το kernel, το εγκατέστησε και φαίνεται ότι όλα τώρα δουλεύουν σωστά, δηλαδή εν μένουν ανοιχτές εφαρμογές αφού λειτουργεί το return. Ομως τα 3 πλήκτρα δεν λειτουργούν και ας ακολούθησα μετά την επαναφορά με το psbl_stockJPU.tar.md5

Εάν έχετε καμιά ιδέα, κλώς αλλιώς έτσι και αλλιώς λειτουργεί με odin και adb. Και πάλι σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ πέρασες πριν? Εμένα με ξελασπώνει ένα swype.zip που υπήρχε καπου σε αυτό το thread. To κάνεις install από 2e και ξεμπερδεύεις.

 

2.2.1 jpy... εχω τα 3 κουμπια volup+menu+power....

Link to comment
Share on other sites

ετσι το χω να γραφει.συμφωνα με τον οδηγο πρεπει μετα το reboot να παω και να βαλω τα αντιστοιχα ελληνικα swype αρχεια σε app και lib αντοιστιχα αλλα οταν παω υπαρχουν ηδη τα αλλα ακομα μεσα κι ας ειχαν διαγραφει πιο πριν.....μπερδεμα...

 

Έχεις μάλλον παλιά έκδοση του root explorer. Βάλε πιο καινούρια..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

2.2.1 jpy... εχω τα 3 κουμπια volup+menu+power....

 

Λοιπόν κατεβάζουμε το swype.zip από εδώ http://rapidshare.com/files/442947168/SWYPE.zip. Προσοχή δεν το ξεσυμπιέζουμε. Το αντιγράφουμε όπως είναι χωρίς να το μετονομάσουμε στην εσωτερική κάρτα του τηλεφώνου(χύμα στο root directory). Μπουτάρουμε με cwm (volume up button+menu+power button) κι επιλέγουμε install zip from sdcard->choose zip from sd card(επιλέγουμε με τα volume buttons το swype.zip) -> yes apply swype.zip μετά reboot system now και τελειώσαμε. Ελπίζω να βοήθησα κι αφού όσοι σέβονται τον εαυτό τους το γράφουνε γι αυτό ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Εννοείται πώς δε φέρω καμία ευθύνη αν καταφέρετε να καταστρέψετε το Galaxy S σας κάνοντας την παραπάνω θεωρητικά ακίνδυνη διαδικασία.

Iphone 3gs white 32gb->Samsung Galaxy S GT-I9000->Iphone 4s white 32gb->NOKIA Lumia925->SONY XPERIA Z->NOTE 3->LG G4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατεβάζουμε το swype.zip από εδώ http://rapidshare.com/files/442947168/SWYPE.zip. Προσοχή δεν το ξεσυμπιέζουμε. Το αντιγράφουμε όπως είναι χωρίς να το μετονομάσουμε στην εσωτερική κάρτα του τηλεφώνου(χύμα στο root directory). Μπουτάρουμε με cwm (volume up button+menu+power button) κι επιλέγουμε install zip from sdcard->choose zip from sd card(επιλέγουμε με τα volume buttons το swype.zip) -> yes apply swype.zip μετά reboot system now και τελειώσαμε. Ελπίζω να βοήθησα κι αφού όσοι σέβονται τον εαυτό τους το γράφουνε γι αυτό ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Εννοείται πώς δε φέρω καμία ευθύνη αν καταφέρετε να καταστρέψετε το Galaxy S σας κάνοντας την παραπάνω θεωρητικά ακίνδυνη διαδικασία.

 

σ ευχαριστω για τον κοπο να το βρεις μεσα σε τοσα posts pericles :) θα τα δοκιμασω ολα και του τυχερακια και αυτο κι οτι κατσει .να σται καλα!

 

 

 

edit: force close το swype . τερματιστηκε απροσδοκητα και 3 δονησεις απ το κινητο....

Edited by mafster
Link to comment
Share on other sites

Οκ, το κατέβασα και κάνει reboot αλλά δεν με πάει σε download mode. Όμως κατάφερα να κάνω τη δουλιά μου, δηλαδή να εγκαταστήσω το σωστό kernel (speedmod-kernel-k12n-500hz.tar) με τη βοήθεια του adb που μου είπε ο Αλεξ. Πράγματι τα πλήκτρα φαίνεται να είχαν μπερδευτεί, οπότε μετά το adb, όταν μπήκα σε download, αντί του psbl_stockJPU.tar.md5, έβαλα το kernel, το εγκατέστησε και φαίνεται ότι όλα τώρα δουλεύουν σωστά, δηλαδή εν μένουν ανοιχτές εφαρμογές αφού λειτουργεί το return. Ομως τα 3 πλήκτρα δεν λειτουργούν και ας ακολούθησα μετά την επαναφορά με το psbl_stockJPU.tar.md5

Εάν έχετε καμιά ιδέα, κλώς αλλιώς έτσι και αλλιώς λειτουργεί με odin και adb. Και πάλι σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Εκανες σιγουρα σωστα τη διαδικασια? Παντως γνωμη μου ειναι οτι θα επρεπε ουτως η αλλως, μολις μπηκες στο download μεσω adb να επαναφερεις τα 3 κουμπια, για να εισαι εξασφαλισμενη και για το φλασαρισμα του κερνελ (μπορουσε κατι να παει στραβα στη διαδικασια και να μπρικαρες το κινητο). Ναι λειτουργει με odin και adb αλλα οταν την πατησεις καμια φορα (μακαρι οχι) και κολλαει στο αρχικο S τοτε δεν θα λειτουργει το adb. Γιαυτο λεμε για τα 3 κουμπια...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εκανες σιγουρα σωστα τη διαδικασια? Παντως γνωμη μου ειναι οτι θα επρεπε ουτως η αλλως, μολις μπηκες στο download μεσω adb να επαναφερεις τα 3 κουμπια, για να εισαι εξασφαλισμενη και για το φλασαρισμα του κερνελ (μπορουσε κατι να παει στραβα στη διαδικασια και να μπρικαρες το κινητο). Ναι λειτουργει με odin και adb αλλα οταν την πατησεις καμια φορα (μακαρι οχι) και κολλαει στο αρχικο S τοτε δεν θα λειτουργει το adb. Γιαυτο λεμε για τα 3 κουμπια...

 

Πρώτα έκανα τη διαδικασία επαναφοράς των 3ών πλήκτρων, αφού δεν έπειασε, φόρτωσα το σωστό kernel, μετά ξαναπροσπάθησα τη διαδικασία των 3ων πλήκτρων αλλά δεν πέτυχε ξανά. Θα κοιτάξω κάποια στιγμή σε επίπεδο root, μήπως έχει γραφτεί κάποιο αρχείο στο boot του συστήματος που δεν αφήνει να γίνει η διαδικασία με το Psbl_stockJPU.tar.md5 λόγω δικαιωμάτων. Ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

γιατι στην Rom Machine [KITCHEN] δινει και επιλογη update.zip .....????? τι διαφορα εχει απο την No Wipe ...????
Απλως δινει την δυνατοτητα αν εχεις ξεχασει να βαλεις καποια app (απο την λιστα με τις base apps) στο αρχικο φλασαρισμα να την περασεις μεσω CWM σε zip αρχειο που σου δημιουργει. Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

O Doc,ζηταει απτους χρηστες το csc που θελουν να προστεθει στην επομενη εκδοση...

Ψαχνω τα ελληνικα αλλα δεν τα βρισκω...

Οποιος μπορει να τα ανεβασει καπου και να τα ποσταει στο xda γρηγορα

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

O Doc,ζηταει απτους χρηστες το csc που θελουν να προστεθει στην επομενη εκδοση...

Ψαχνω τα ελληνικα αλλα δεν τα βρισκω...

Οποιος μπορει να τα ανεβασει καπου και να τα ποσταει στο xda γρηγορα

 

δεν καταλαβα...

ψαχνει το cos η ψαχνει csc που ειχε μεσα ελληνικα και τα σχετικα?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Απλως δινει την δυνατοτητα αν εχεις ξεχασει να βαλεις καποια app (απο την λιστα με τις base apps) στο αρχικο φλασαρισμα να την περασεις μεσω CWM σε zip αρχειο που σου δημιουργει.

 

καλημερα

το .zip εχει μεσα και εφαρμογες..??? στην no wipe δεν μπορεις να προσθεσεις..??? πρεπει να βαλεις οτι ακριβως ειχες βαλει στη wipe...???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

το .zip εχει μεσα και εφαρμογες..??? στην no wipe δεν μπορεις να προσθεσεις..??? πρεπει να βαλεις οτι ακριβως ειχες βαλει στη wipe...???

 

Και στην No Wipe μπορεις να προσθεσεις. Αλλα εστω πως εχεις ξεχασει μετα να βαλεις την εφαρμογη πχ sms.

Παλιοτερα επρεπε να φτιαξεις παλι μια no wipe και να θυμηθεις να βαλεις το sms μαζι με ολες τις προηγουμενες εφαρμογες. Δηλαδη σχετικα μπελαλιδικο.

Τωρα απλως φτιαχνεις ενα update.zip με την εφαρμογη sms και το περνας.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ο δαρκυ ειχε πει οτι η ιστοσελιδα του επεσε επειδη δεχθηκε ενα εκατομυριο κλικ μεσα σε λιγες ωρες κατο τετοιο επισης για τον φιλο που ανεφερε για τον προσανατολισμο μηπως το απενεργοποιησες καταλαθος εηω χθες εβαλα την 8.1 και λειτουργει απροβληματιστα οσες φορες το ςχω δοκικασει παντως αυτη απο την 7.8 που εχω βαλει η 8.1 ειναι η καλυτερη απο ολες που εχω βαλει γνωμη μου βεβαια

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού δεν έχουμε με τι να ασχοληθούμε, Speaker mod είναι για Captivate αλλά λειτουργεί επίσης και σε SGS:lol:

 

 

ΠΡΟΧΩΡΗΣΤΕ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ!

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...