Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικα θα μπορεις μιας και το firmware που εχεις βαλει ειναι γνησιο και οχι "χακερια".Απλα δεν ξερω αν παιζει κατι με το οτι το εβαλες με odin και οχι με kies.

Περιμενε να σου απαντησουν καλυτερα οι πιο γνώστες.:)

 

 

 

 

 

Γιατι δεν βαζεις κατευθειαν το oclf του Ryanza (δοκιμασμενο πολακις) να κανεις root και μετα καπακι να το φθασεις στα ουρανια απο ταχυτητα?:cool:

πρώτα βάζουμε το oclf και μετά κάνουμε root?sorry αλλά είμαι λίγο άσχετος..:wacko:προσπαθώ να τρέξω την εφαρμογή z4root αλλά μου βγάζει κάτι περίεργα για usb και άλλα και τελικά άκρη δε βγάζω.Εγώ που δε θέλω 2.2 αλλά 2.1 γρηγορότερη και oclf τι να κάνωωω!!

Edited by dchris79

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πρώτα βάζουμε το oclf και μετά κάνουμε root?sorry αλλά είμαι λίγο άσχετος..:wacko:προσπαθώ να τρέξω την εφαρμογή z4root αλλά μου βγάζει κάτι περίεργα για usb και άλλα και τελικά άκρη δε βγάζω.Εγώ που δε θέλω 2.2 αλλά 2.1 γρηγορότερη και oclf τι να κάνωωω!!

 

Αν έχεις 2.1 όλες τις δουλειές τις κάνεις με το ocfl. Και ροοτ και lagfix

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 2.1 όλες τις δουλειές τις κάνεις με το ocfl. Και ροοτ και lagfix

δηλαδή βάζω το oclf και τρέχω όλες τις εφαρμογές μέχρι να γίνω root με oclf?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή βάζω το oclf και τρέχω όλες τις εφαρμογές μέχρι να γίνω root με oclf?

 

root γίνεσαι με την πρώτη επιλογή του ocfl. Τα υπόλοιπα αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι κάνουν η βαριέσαι να διαβάσεις καλύτερα να μην τα χρησημοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

root γίνεσαι με την πρώτη επιλογή του ocfl. Τα υπόλοιπα αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι κάνουν η βαριέσαι να διαβάσεις καλύτερα να μην τα χρησημοποιήσεις.

όταν βγάλει στις εφαρμογές το εικονίδιο superuser είμαι τελικά root?γιατί δεν ακολούθησα το ''δρόμο'' του τυχεράκια με το one click root αλλά έκανα εγκατάσταση το z4root και μετά έτρεξα το oclf.Eίμαι ok?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

όταν βγάλει στις εφαρμογές το εικονίδιο superuser είμαι τελικά root?γιατί δεν ακολούθησα το ''δρόμο'' του τυχεράκια με το one click root αλλά έκανα εγκατάσταση το z4root και μετά έτρεξα το oclf.Eίμαι ok?

 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω μαν. Εγώ προτίμησα την μία εφαρμογή που τα κάνει όλα. Δεν έκανα τίποτα απο αυτά που λές εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτόματο root κοιτάξτε την εφαρμογή z4root. δοκιμασα και λειτουργεί στο galaxy 3 και απ'οτι διαβασα λειτουργεί και στον μεγάλο αδελφο. Καινουργια εφαρμογη είναι
Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

darky's rom 4.1

 

ευχαριστώ πολύ για το upload του swype με τα ελληνικά. έχω βάλει και εγώ την έκδοση του darky και πραγματικά πετάει το κινητό πλέον. το jm2 που είχα και με lagfix δεν είχε καμία σχέση ήταν πολύ πιο αργό. απορώ γιατί λένε μερικοί ότι το froyo είναι πιο αργό από το éclair. επίσης το gps fix του δουλεύει πολύ καλύτερα από το προηγούμενο. το μόνο που πραγματικά με ενοχλεί με το συγκεκριμένο rom είναι ότι είναι battery killer.

 

του είχα κάνει post και ένα μίνι review εδώ, μπορούν να το διαβάσουν όσοι σκέφτονται να το εγκαταστήσουν.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=9153372&postcount=1729

 

είναι στα αγγλικά - προφανώς ο darkyy δεν μιλάει το ελληνικό :rolleyes:

Darky's v5.6 ★ JPU ★ Voodoo ★

applied fixes: 3-button combo :ninja:

Link to comment
Share on other sites

κυριοι εκανα root & landfix και τωρα ειναι η πρωτη φορα που παω να το συνδεσω με το κιες και μου κανει τρελα. αναβοσβηνει η οθονη οταν επιλεγω συνδεση με κιες.

τι γινεται ρε παιδες?

Edited by nikos278
Link to comment
Share on other sites

κυριοι εκανα root & landfix και τωρα ειναι η πρωτη φορα που παω να το συνδεσω με το κιες και μου κανει τρελα. αναβοσβηνει η οθονη οταν επιλεγω συνδεση με κιες.

τι γινεται ρε παιδες?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για το upload του swype με τα ελληνικά. έχω βάλει και εγώ την έκδοση του darky και πραγματικά πετάει το κινητό πλέον. το jm2 που είχα και με lagfix δεν είχε καμία σχέση ήταν πολύ πιο αργό. απορώ γιατί λένε μερικοί ότι το froyo είναι πιο αργό από το éclair. επίσης το gps fix του δουλεύει πολύ καλύτερα από το προηγούμενο. το μόνο που πραγματικά με ενοχλεί με το συγκεκριμένο rom είναι ότι είναι battery killer.

 

του είχα κάνει post και ένα μίνι review εδώ, μπορούν να το διαβάσουν όσοι σκέφτονται να το εγκαταστήσουν.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=9153372&postcount=1729

 

είναι στα αγγλικά - προφανώς ο darkyy δεν μιλάει το ελληνικό :rolleyes:

 

Επειδή βλέπω στο signature σου οτι έχεις το speedmod μπλα μπλα δοκίμασε να βάλεις την kernel 4.0 και κλάψε..

 

http://www.bytheway.gr/showpost.php?p=113139&postcount=2

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι το z4root του Ryanza, το οποίο είναι εφαρμογή one click root, δουλεύει άψογα στην JPO.

 

Υ.Γ.: Και μια συμβουλή. Μην αρχίζετε "πειράγματα" στο κινητό κουρασμένοι το βράδυ. Στην προσπάθειά μου να επαναφέρω την 2e recovery στην JPO με root explorer, προφανώς έκανα κάποια χοντρή λαλακία με αποτέλεσμα να περάσω ένα υπέροχο τρίωρο φλασαρίσμάτων και στησίματος από την αρχή.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι το z4root του Ryanza, το οποίο είναι εφαρμογή one click root, δουλεύει άψογα στην JPO.

 

Υ.Γ.: Και μια συμβουλή. Μην αρχίζετε "πειράγματα" στο κινητό κουρασμένοι το βράδυ. Στην προσπάθειά μου να επαναφέρω την 2e recovery στην JPO με root explorer, προφανώς έκανα κάποια χοντρή λαλακία με αποτέλεσμα να περάσω ένα υπέροχο τρίωρο φλασαρίσμάτων και στησίματος από την αρχή.

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το τι μπορεί κανείς να κάνει με τα recovery?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει γιατι με το lag fix με jm1 κατα την εκκινηση του κινητου γιατι ακουω πρωτα τον ηχο και μετα το τριπακι που κανει ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έβγαλε ενημέρωση στο z4 ryanza πατηση οκ και εκανα reroot.Δυστυχώς όμως περασε κανα μισάωρο και το κινητό κόλλησε.S.O.S ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??:cry::cry:

Αν βγάλω μπαταρία θα τα παίξει??

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έβγαλε ενημέρωση στο z4 ryanza πατηση οκ και εκανα reroot.Δυστυχώς όμως περασε κανα μισάωρο και το κινητό κόλλησε.S.O.S ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??:cry::cry:

Αν βγάλω μπαταρία θα τα παίξει??

 

φορτώνει κανονικά εδώ και ώρα και δε δουλεύει κανένα κουμπί..Τι να κάνω ?sorry παιδιά αλλά είμαι και άσχετος..Τι να κάνω??:!:

 

Υ.Γ έβγαλα μπαταρία τελικά και ξεκόλλησε...Είναι δύσκολο πράγμα να έχεις μεράκι να ασχοληθείς πάντως και να είσαι άσχετος!!!

Edited by dchris79

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

φορτώνει κανονικά εδώ και ώρα και δε δουλεύει κανένα κουμπί..Τι να κάνω ?sorry παιδιά αλλά είμαι και άσχετος..Τι να κάνω??:!:

 

Αφου κολλησε, με το να βγαλεις μπαταρια δεν μπορει να το κανεις χειροτερο. Δοκιμασε το και μην τρελαινεσαι, στην χειροτερη απλως ξαναφλασαρεις μεσω odin. Φανταζομαι λειτουργουν τα 3 κουμπια ε? Αν οχι μην βγαλεις ακομα μπαταρια, μηπως προτεινει καποιος αλλος καποια εναλλακτικη μεσω adb (δεν ξερω αν γινεται).

Δεν επρεπε να ειχες κανει reroot, το κινητο ηταν ηδη rooted, το update ηταν μοναχα για την εφαρμογη...

@farao25 μολις ειδα πως το ιδιο κανει και σε μενα τωρα με κατι αλλες εφαρμογες. Μηπως ειναι market problem γενικο?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει γιατι με το lag fix με jm1 κατα την εκκινηση του κινητου γιατι ακουω πρωτα τον ηχο και μετα το τριπακι που κανει ?

Αν εννοείς το one click lagfix ναι το κάνει, το είχα αναφέρει και εγώ αλλά και άλλοι χρήστες στον Ryanza, δεν τρέχει τίποτα όμως μην ανησυχείς

 

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την παρέα του γαλαξία και σας ευχαριστώ γιατί μέσα από τα μηνύματα σας ξεστραβώθηκα πολλές φόρες.

ειμαι χρόνια τώρα μέλος αλλά πρώτη φορά γράφω (έγινε πολύπλοκη η τεχνολογία,γερνάω κι εγώ και δεν με καλύπτει πλέον μονάχα το web searching)

Στο ψητό με μερικές ερωτησούλες :

 

Έχω κάνει root και μαζί με το oclf το κινητό πετάει (2320 στο quadrant). Κάπου εκεί αποφάσισα να βελτιώσω και την μνήμη του,αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό αυτό εν τέλει.

Κατέβασα λοιπον το autostarts, που ειδα απο τον οδηγο του tyxerakia (big thanks btw).

Το πρόγραμμα φαίνεται πολύ καλό αλλά απ'ότι συνειδητοποίησα κιόλας αργότερα λιγάκι επικίνδυνο για αδαείς. αφού το πείραξα λιγάκι(disable τα apps που έβαλα εγώ και μερικά του τηλεφώνου

οπως π.χ το ρολόι,το ημερολόγιο,κτλπ) έκανα επανεκκίνηση και μετα την

εισαγωγή του pin η οθονη (ενω τα κουμπια αναβαν) εμεινε κλειστη για ενα τεταρτο (εχασα το χρωμα μου :-p). Ευτυχως εφτιαξε απο μονο του.

Εννοείται ότι έκανα enable τα πάντα ξανα,εκτός όσων εγκατέστησα εγώ.

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι αν υπαρχει κάποιος οδηγός με "safe apps to be disabled" για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Επίσης τι γνώμη έχετε για τους task managers? είχα το "task manager" της adao στο autokill αλλά εκτός του ότι σκότωνε πολλά, έκανε και κατά κάποιο τρόπο restart το τηλέφωνο( έχανε και έβρισκε αμέσως το σήμα)

Με λίγα λόγια χρειάζομαι συμβουλές για αρχάριους, με σκοπό την εξάντληση των δυνατοτήτων του εργαλείου μας στο έπακρο.

Sorry αν ρωτάω κάτι που έχει ξαναειπωθεί,

Thanks in advance.

KISS - Keep It Simple Stupid
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την παρέα του γαλαξία και σας ευχαριστώ γιατί μέσα από τα μηνύματα σας ξεστραβώθηκα πολλές φόρες.

ειμαι χρόνια τώρα μέλος αλλά πρώτη φορά γράφω (έγινε πολύπλοκη η τεχνολογία,γερνάω κι εγώ και δεν με καλύπτει πλέον μονάχα το web searching)

Στο ψητό με μερικές ερωτησούλες :

 

Έχω κάνει root και μαζί με το oclf το κινητό πετάει (2320 στο quadrant). Κάπου εκεί αποφάσισα να βελτιώσω και την μνήμη του,αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό αυτό εν τέλει.

Κατέβασα λοιπον το autostarts, που ειδα απο τον οδηγο του tyxerakia (big thanks btw).

Το πρόγραμμα φαίνεται πολύ καλό αλλά απ'ότι συνειδητοποίησα κιόλας αργότερα λιγάκι επικίνδυνο για αδαείς. αφού το πείραξα λιγάκι(disable τα apps που έβαλα εγώ και μερικά του τηλεφώνου

οπως π.χ το ρολόι,το ημερολόγιο,κτλπ) έκανα επανεκκίνηση και μετα την

εισαγωγή του pin η οθονη (ενω τα κουμπια αναβαν) εμεινε κλειστη για ενα τεταρτο (εχασα το χρωμα μου :-p). Ευτυχως εφτιαξε απο μονο του.

Εννοείται ότι έκανα enable τα πάντα ξανα,εκτός όσων εγκατέστησα εγώ.

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι αν υπαρχει κάποιος οδηγός με "safe apps to be disabled" για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Επίσης τι γνώμη έχετε για τους task managers? είχα το "task manager" της adao στο autokill αλλά εκτός του ότι σκότωνε πολλά, έκανε και κατά κάποιο τρόπο restart το τηλέφωνο( έχανε και έβρισκε αμέσως το σήμα)

Με λίγα λόγια χρειάζομαι συμβουλές για αρχάριους, με σκοπό την εξάντληση των δυνατοτήτων του εργαλείου μας στο έπακρο.

Sorry αν ρωτάω κάτι που έχει ξαναειπωθεί,

Thanks in advance.

 

Το autodtarts όντως είναι μία πολύ καλή εφαρμογή που θέλει όμως ιδιαίτερη προσοχή...εγώ αυτό που κάνω μέχρι τώρα είναι να αποφεύγω να του μπλοκάρω εφαρμογές συστήματος και επιπλέον σε όλες όσες μπλοκάρω το κάνω σε μία μία και μετά κάνω έναν έλεγχο για να δω τις επιπτώσεις...αν πχ δω ότι ανοίγει το mail όποτε γουστάρει το μπλοκάρω και πάω μετά και κοιτάω αν ανοίγει κανονικά χωρίς κόλλημα και γενικά παρακολουθώ για λίγες μέρες το κινητό μήπως συμπεριφερθεί κουλά οπουδήποτε!

Τώρα για task manager όπως έχει συζητηθεί και εδώ πολλάκις δεν θα το συνιστούσα...δες για πιο πολλά στην υπογραφή του tyxerakias και θα καταλάβεις

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Τhanks a lot για το reply.

Θα πειραματιστώ κι εγώ λοιπόν με το autostarts (απλα με φόβισε λίγο αυτό που έγινε την πρώτη φορά).

Το έχω δει αυτό που αναφέρεις για τους task killers στην υπογραφή του tyxerakia.

Απλά εντυπωσιάζομαι εύκολα από αριθμούς μάλλον και μου άρεσε το 230 available memory με το task manager.

Έχω βέβαια και το autokill( αν και απ'οτι είδα δεν είναι manager) στο aggressive και μάλλον θα μείνω με αυτό μόνο.

Το να σκοτώνεις apps μέσω του autokill manually είναι καλό?

KISS - Keep It Simple Stupid
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ χρησιμο το autostarts, το χρησιμοποιω καιρο χωρις κανενα προβλημα. Εχω απενεργοποιησει αρκετες εφαρμογες μαμισιες (καποιες τις απεγκατεστησα εντελως βεβαια).

Απλως η λογικη (μου) λεει να μην επεμβαινω σε διεργασιες που αλληλεπιδρουν με αλλες. Ή οχι χωρις να τις κλεισω ολες, διοτι ετσι ειναι (μαλλον) πιθανο να υπαρξουν πορβληματα. Το ρολοϊ πχ δεν θα το απενεργοποιουσα ποτε γιατι πιστευω (χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος, αλλα better be safe than sorry), πως θα εμπλεκεται σε διαφορες διεργασιες :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω στο signature σου οτι έχεις το speedmod μπλα μπλα δοκίμασε να βάλεις την kernel 4.0 και κλάψε..

 

http://www.bytheway.gr/showpost.php?p=113139&postcount=2

 

Τι προσφέρει το kernel 4.0 παραπάνω?(επί της ουσίας όχι quadrant points)

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την παρέα του γαλαξία και σας ευχαριστώ γιατί μέσα από τα μηνύματα σας ξεστραβώθηκα πολλές φόρες.

ειμαι χρόνια τώρα μέλος αλλά πρώτη φορά γράφω (έγινε πολύπλοκη η τεχνολογία,γερνάω κι εγώ και δεν με καλύπτει πλέον μονάχα το web searching)

Στο ψητό με μερικές ερωτησούλες :

 

Έχω κάνει root και μαζί με το oclf το κινητό πετάει (2320 στο quadrant). Κάπου εκεί αποφάσισα να βελτιώσω και την μνήμη του,αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό αυτό εν τέλει.

Κατέβασα λοιπον το autostarts, που ειδα απο τον οδηγο του tyxerakia (big thanks btw).

Το πρόγραμμα φαίνεται πολύ καλό αλλά απ'ότι συνειδητοποίησα κιόλας αργότερα λιγάκι επικίνδυνο για αδαείς. αφού το πείραξα λιγάκι(disable τα apps που έβαλα εγώ και μερικά του τηλεφώνου

οπως π.χ το ρολόι,το ημερολόγιο,κτλπ) έκανα επανεκκίνηση και μετα την

εισαγωγή του pin η οθονη (ενω τα κουμπια αναβαν) εμεινε κλειστη για ενα τεταρτο (εχασα το χρωμα μου :-p). Ευτυχως εφτιαξε απο μονο του.

Εννοείται ότι έκανα enable τα πάντα ξανα,εκτός όσων εγκατέστησα εγώ.

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι αν υπαρχει κάποιος οδηγός με "safe apps to be disabled" για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Επίσης τι γνώμη έχετε για τους task managers? είχα το "task manager" της adao στο autokill αλλά εκτός του ότι σκότωνε πολλά, έκανε και κατά κάποιο τρόπο restart το τηλέφωνο( έχανε και έβρισκε αμέσως το σήμα)

Με λίγα λόγια χρειάζομαι συμβουλές για αρχάριους, με σκοπό την εξάντληση των δυνατοτήτων του εργαλείου μας στο έπακρο.

Sorry αν ρωτάω κάτι που έχει ξαναειπωθεί,

Thanks in advance.

 

startup auditor(κανει disable εφαρμογες οχι μονο κατα την εναρξη αλλα και οποαδηποτε στιγμη τους καπνισει να τρεξουν,θα εκπλαγεις απο την λιστα αλλα και το ποσο ευκολο ειναι να κανεις το disable χωρις προβλημα).

 

taskiller full(με το κοκκινο σημα).

σε froyo δουλευει εκπληκτικα,κραταει μονο ο,τι χρειαζεται και σου ελευθερωνει τρελη μνημη,το νιωθεις,χωρις καμμια παρενεργεια.σε eclair δεν δουλευει καλα.

σε froyo ειναι must have.

 

τελος,αν δεν θελεις task killers,μια ειναι η λυση,που την χρησιμοποιω παντα.

fast reboot,σε 2 δευτερα reboot τον παντων(ουτε καν hot reboot),χωρις να χασεις σημα χωρις τιποτα και το κινητο ειναι σαν να ξεκινα πρωτη φορα.

δωρο αδωρο ομως αν δεν εχεις βγαλει απο την λιστα τα startup προγραμματα.

 

μην ακους τι λενε δεξια και αριστερα για task killers και fast reboots,χωρις αυτα το κινητο δεν αναπνεει.

ολα αυτα σε froyo.

σε eclairaki δεν θα τα συνιστουσα,καμμια φορα ας πουμε διωχνουν το live wallpaper.σε froyo ολα αψογα.

 

ελπιζω ουτε αυτο το μηνυμα μου να χαθει τσαμπα.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...