Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ΣΟΣ μολις πηγα να φλασαρω την rom του dark απο εδω

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=30834 και μου εχει κολλησει εδω και 15 λεπτα και γραφει Finding update package.....

τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια ΣΟΣ μολις πηγα να φλασαρω την rom του dark απο εδω

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=30834 και μου εχει κολλησει εδω και 15 λεπτα και γραφει Finding update package.....

τι κανω?

 

βγάλε τη μπαταρία και ξαναβάλτη και ξανακάνε τη διαδικασία.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλετε την 2.2 και ελληνικό Swype για ρίξτε μια ματιά στην official XWJPB, στο xda. Είναι official μεν, release candidate δε. Λειτουργεί απροβλημάτιστα όπως και να την περάσετε(clean install με repartition ή χωρίς). ;)
Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλετε την 2.2 και ελληνικό Swype για ρίξτε μια ματιά στην official XWJPB, στο xda. Είναι official μεν, release candidate δε. Λειτουργεί απροβλημάτιστα όπως και να την περάσετε(clean install με repartition ή χωρίς). ;)

 

russian ???

Link to comment
Share on other sites

russian ???

 

Υπάρχουν απλά κάποιες έξτρα εφαρμογές που δεν διατίθενται στην ελληνική έκδοση.

 

Μενού, πληκτρολόγιο Samsung, πληκτρολόγιο Swype όλα στα ελληνικά.

 

Καμία άλλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν απλά κάποιες έξτρα εφαρμογές που δεν διατίθενται στην ελληνική έκδοση.

 

Μενού, πληκτρολόγιο Samsung, πληκτρολόγιο Swype όλα στα ελληνικά.

 

Καμία άλλη διαφορά.

 

Την εχεις βαλει?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως. ;)

 

Παντως στο xda λεει pit 512 και repartition

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα και με τους 2 τρόπους.

 

Αρχικά, χωρίς repartition. Απλά φόρτωσα το PDA file στον Odin και δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα.

 

Έπειτα, με καθαρή εγκατάσταση. Re-partition με το 512 PIT και αρχεία PDA, MODEM(το XXJPP) και CSC(το XXJM1). Επίσης δουλεύει.

 

Αυτά. :)

 

Επαναλαμβάνω: Swype, πληκτρολόγιο Samsung, μενού, όλα στα ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δοκίμασα το κινητό μου και είδα ότι δουλεύει η μέθοδος των τριών κουμπιών (σ.σ. δείτε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153) και είχα recovery 2e.

 

Εν συνεχεία ακολούθησα --πολύ πολύ προσεχτικά-- τις οδηγίες και εγκατέστησα το Darky's Legendary Steel Edition v4.1 ★ JPO ★ SpeedMod (google it)

 

Εγκατέστησα το Root Explorer (google rootexplorer.apk)

 

Για ελληνικά, κατέβασα το afterburner και ακολούθησα τις οδηγίες για αλλαγή του csc σε EUR (google it).

 

Με μέθοδο 3 κουμπιών από clockworkmod ενεργοποίησα το ext4 (lagfix) ενώ η darkyy είναι ήδη root.

 

Έσβησα το swype.apk και έβαλα στη θέση του το αντίστοιχο για ελληνικά (google it).

 

Έβαλα handcent sms για sms 160 χαρακτηρων, marketaccess.apk (όπου επέλεξα να προσομοιάζει έναν ξένο provider από την λίστα) για να βλέπω το paid του android market, και ΔΕΝ χρειάστηκα dialer one γιατί σε froyo το contacts είναι τέλειο, ψάχνεις με ελληνικό querty swype, και δουλεύουν μια χαρά τα google contact groups! ...περιττό να πω ότι επέλεξα να έχω google contacts όπου κάνει αυτόματο συγχρονισμό!

 

Μετά από 12 ώρες ήπιας χρήσης η μπαταρία είναι στο 75%.

 

Youtube κλπ ...και όλα γενικά είναι μια χαρά.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να περιμένει το επίσημο ...όταν η εγκατάσταση του darkyy γίνεται με ασφάλεια απευθείας από το κινητό, από την εσωτερική του μνήμη(!), χωρίς να απαιτεί σύνδεση με υπολογιστή μέσω kies ή odin που ενέχει κινδύνους σε περίπτωση διακοπής της σύνδεσης. Είναι όπως βάζουμε windows σε H/Y. Αντί να περιμένουμε το ελληνικό, βάζουμε το αγγλικό και προσθέτουμε ελληνικά, εφαρμογές, κλπ! ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ!:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα και εγω την Darky's Legendary Steel Edition v4.1 αλλα δεν μπορω με τιποτα να περασω το ελληνικο πληκτρολογιο τοσο στο κλασσικο της Samsung οσο και στο SWYPE ,

βοηθεια παρακαλω , υπαρχει κανενα link με αναλυτικες οδιγιες

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εκαναν την βλακεια και σαν επιλογη τροπου ηχου κλησης υπαρχει μονο το αυξανομενο?

Χανω αναπαντητες κλησεις και φταιει αυτο το πραγμα..

διαβασα αυτο εδω αλλα δεν πολυσκαμπαζω :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=759537

καμια αλλη λυση κανεις?

 

Μην το κανεις αν δεν εχεις deodexed ρομ. Αν εχεις την επισημη κοινως δεν λειτουργει και δεν ξερω τι προβληματα μπορει να προκαλεσει.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα επιτέλους να περάσω την 2.2 έκδοση του dark το κινητο σαν αίσθηση είναι πολύ γρήγορο αλλά στο quandrom περνώ σκορ μόνο 960.είναι φυσιολογικό αυτό? έχω περάσει το lagfix μήπως πρέπει να δοκιμάσω κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα επιτέλους να περάσω την 2.2 έκδοση του dark το κινητο σαν αίσθηση είναι πολύ γρήγορο αλλά στο quandrom περνώ σκορ μόνο 960.είναι φυσιολογικό αυτό? έχω περάσει το lagfix μήπως πρέπει να δοκιμάσω κάτι άλλο;

 

960 με lagfix? χχαχαχαχα μάλλον δεν το πέρασες καν.

 

http://img152.imageshack.us/img152/7808/quadrant.png

 

Me http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=811660 tin 4.1 Stable τόσο βγάζω (αν και δεν εχει σημασία ο αριθμός) και το κινητό πετάει !

 

Εδώ είναι και ένα πολύ όμορφο theme !

 

http://img98.imageshack.us/img98/5799/snap20101117011600.png

 

http://img703.imageshack.us/img703/9610/snap20101117011615.png

 

http://img822.imageshack.us/img822/8148/snap20101117011651.png

 

http://img534.imageshack.us/img534/9744/snap20101117011703.png

 

http://img201.imageshack.us/img201/4071/snap20101117012339.png

 

<3 my Galaxy !

Edited by UsualSuspect
Link to comment
Share on other sites

ouaou..wraio theme!! poio einai?? to xei mesa i ekdosi tou darky?min flasharw tsampa!!!

 

 

Το ANDRODeNa GaLaSSiA ειναι και δεν ειναι ενσωματωμενο στην ρομ του darky.

το βαζεις εσυ απο πανω

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

ouaou..wraio theme!! poio einai?? to xei mesa i ekdosi tou darky?min flasharw tsampa!!!

 

Σου είπε το παλικάρι απο πάνω ! Αν θές βοήθεια να εγκαταστήσεις το theme πες μου !

Ειναι όλα τα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

960 με lagfix? χχαχαχαχα μάλλον δεν το πέρασες καν.

 

http://img152.imageshack.us/img152/7808/quadrant.png

 

Me http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=811660 tin 4.1 Stable τόσο βγάζω (αν και δεν εχει σημασία ο αριθμός) και το κινητό πετάει !

 

 

 

<3 my Galaxy !

 

Φιλε μου δοκιμασα τωρα να περασω αλλο lagfix και οντως το Score ανεβηκε στο 1542 (καμμια σχεση βεβαια με τα 2100 που ειχα με την 2.1), η εκδοση του darky εχει πολλα lagfix , μπορειτε να μου προτεινετει καποιο.

To link που μου δινεις εχει αλλο kernel απο αυτο που εχει ενσωματωση ο darky στην ρομ του?

Τι μου προτειναι να δοκιμασω και καποιο αλλο lagfix η να βαλω το 4.1 stable OC kernel , που προτεινεις.

 

ΜΙα τελευταια ερωτηση αφου περασα το EUR product code δεν επρεπε λογικα να μου εχει και το ελληνικο samsung πληκρολογιο, γιατι δεν το εχει σε εμενα .

Στο SGS toolbox μου βγαζει

Product code in nv_data.bin: I9000HKDEUR

Product code in backup.nv_data.bak

I9000hkdcos

 

Σωστα ειναι ?

Edited by mirrorofsorrow
Αφαίρεση image tag
Link to comment
Share on other sites

Το ANDRODeNa GaLaSSiA ειναι και δεν ειναι ενσωματωμενο στην ρομ του darky.

το βαζεις εσυ απο πανω

 

Επειδή μου την έχει δώσει αυτό το θέμα κάποια στιγμή που θα βάλω γιαούρτι θα σας έρθω με απορίες...

 

Φιλε μου δοκιμασα τωρα να περασω αλλο lagfix και οντως το Score ανεβηκε στο 1542 (καμμια σχεση βεβαια με τα 2100 που ειχα με την 2.1), η εκδοση του darky εχει πολλα lagfix , μπορειτε να μου προτεινετει καποιο.

To link που μου δινεις εχει αλλο kernel απο αυτο που εχει ενσωματωση ο darky στην ρομ του?

Τι μου προτειναι να δοκιμασω και καποιο αλλο lagfix η να βαλω το 4.1 stable OC kernel , που προτεινεις.

 

ΜΙα τελευταια ερωτηση αφου περασα το EUR product code δεν επρεπε λογικα να μου εχει και το ελληνικο samsung πληκρολογιο, γιατι δεν το εχει σε εμενα .

Στο SGS toolbox μου βγαζει

Product code in nv_data.bin: I9000HKDEUR

Product code in backup.nv_data.bak

I9000hkdcos

 

Σωστα ειναι ?

Το optimised kernel βλέπω και από το xda πως είναι ο συνδιασμός που απογειώνει το κινητό...αν τυχόν βάλω τελικά την darkyy στο καπάκι θα περάσω από πάνω αυτό

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

ειχα πολλα θεματα με την doc και τελικα την εβγαλα χτες

δε ξερω μπορει απλα εμενα να μην εκατσε καλα

τωρα εχω παλι την darky οπως πριν και πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος συνδιασμος μαζι με τον optimized kernel 4.0

να ξερετε ομως καθως κανει oc στον cpu ισως μπορει να δειτε μεγαλη καταναλωση μπαταριας και λιγο υψηλες θερμοκρασιες

δεν επηρεαζεται ομως η σωστη λειτουργια της συσκευης και του λειτουργικου

ολα πανε ρολοι

ισως πιο μετα μολις τελειωσει η cayo να δοκιμασω και αυτην προς το παρρον ειναι σουπερ η συσκευη

αντε και στα 2,3 τωρα γιατι επισημο γιαουρτι δε χρειαζεται εφοσον ειμαι κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δοκιμασα τωρα να περασω αλλο lagfix και οντως το Score ανεβηκε στο 1542 (καμμια σχεση βεβαια με τα 2100 που ειχα με την 2.1), η εκδοση του darky εχει πολλα lagfix , μπορειτε να μου προτεινετει καποιο.

To link που μου δινεις εχει αλλο kernel απο αυτο που εχει ενσωματωση ο darky στην ρομ του?

Τι μου προτειναι να δοκιμασω και καποιο αλλο lagfix η να βαλω το 4.1 stable OC kernel , που προτεινεις.

 

ΜΙα τελευταια ερωτηση αφου περασα το EUR product code δεν επρεπε λογικα να μου εχει και το ελληνικο samsung πληκρολογιο, γιατι δεν το εχει σε εμενα .

Στο SGS toolbox μου βγαζει

Product code in nv_data.bin: I9000HKDEUR

Product code in backup.nv_data.bak

I9000hkdcos

 

Σωστα ειναι ?

 

Έχουν πολλοί το ίδιο πρόβλημα. Μια χαρά στο βγάζει στο sgs toolbox.

Δοκίμασε να περάσεις μέσω afterburner το swype

(οχι απ το change CSC αλλα απ το install applications)

 

Το 4.1 βάλε ειναι η top επιλογή μέχρι να βγάλουν κάτι καλύτερο :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

ειχα πολλα θεματα με την doc και τελικα την εβγαλα χτες

δε ξερω μπορει απλα εμενα να μην εκατσε καλα

τωρα εχω παλι την darky οπως πριν και πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος συνδιασμος μαζι με τον optimized kernel 4.0

να ξερετε ομως καθως κανει oc στον cpu ισως μπορει να δειτε μεγαλη καταναλωση μπαταριας και λιγο υψηλες θερμοκρασιες

δεν επηρεαζεται ομως η σωστη λειτουργια της συσκευης και του λειτουργικου

ολα πανε ρολοι

ισως πιο μετα μολις τελειωσει η cayo να δοκιμασω και αυτην προς το παρρον ειναι σουπερ η συσκευη

αντε και στα 2,3 τωρα γιατι επισημο γιαουρτι δε χρειαζεται εφοσον ειμαι κομπλε...

 

Tι προβλημα σου βγαζει η doc?

Οντως και εγω δεν βρισκω τον λογο για επισημο πλεον..

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

ειχα πολλα θεματα με την doc και τελικα την εβγαλα χτες

δε ξερω μπορει απλα εμενα να μην εκατσε καλα

τωρα εχω παλι την darky οπως πριν και πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος συνδιασμος μαζι με τον optimized kernel 4.0

να ξερετε ομως καθως κανει oc στον cpu ισως μπορει να δειτε μεγαλη καταναλωση μπαταριας και λιγο υψηλες θερμοκρασιες

δεν επηρεαζεται ομως η σωστη λειτουργια της συσκευης και του λειτουργικου

ολα πανε ρολοι

ισως πιο μετα μολις τελειωσει η cayo να δοκιμασω και αυτην προς το παρρον ειναι σουπερ η συσκευη

αντε και στα 2,3 τωρα γιατι επισημο γιαουρτι δε χρειαζεται εφοσον ειμαι κομπλε...

 

Να ρωτήσω κάτι αν στον optimized (και μέσω set cpu ) κατέβαζες από 1200 σε 1000 ξέρω γω θα έβλεπες διαφορά προς το καλύτερο σχετικά με την θερμοκρασία ή όχι;

Για την κατανάλωση της μπαταρίας θα επαιζε κάποιο ρόλο ή λόγω γενικότερης speed που έχει πια το κινητό λόγω lagfix δεν παίζει; Επίσης ποιο lagfix πέρασες; Αν για παράδειγμα έχεις jfs και άλλαζες επιλογή σε ext4 θα έσωζε τίποτα από μπαταρία;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μ αυτο αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι η μπαταρια δεν καταναλωνεται αναλογικα. Δηλαδη τωρα ειναι στο 69% απο τις 07.30 το πρωι και με ελαχιστη χρηση δλδ ουτε ενα τηλεφωνο, 10λεπτα μουσικη και κανα 5λεπτο internet..:blink:. Εχω παρατηρησει γενικά ότι τα πρωτα 25% τα τρωει για πλάκα και μετα τα υπολοιπα τα τρωει με πιο αργους ρυθμους...συμβαινει και σε εσας αυτο ?

 

Λοιπόν γείτονα κάτι πρέπει να σου τρώει μπαταρία...και εγώ εχω το JM2 με lagfix voodoo και με χρήση περίπου σαν την δική σου μπορώ να το φορτίζω κάθε δεύτερο βράδυ...σου συνιστώ να κατεβάσεις το system panel απο μάρκετ και να το βάλεις να κάνει monitor για καμιά μέρα να δεις ποιές εφαρμογές σου τρώνε μπαταρία...επίσης κανα δύο σελίδες πίσω δες στο ποστ του TonyK ποιές ρυθμίσεις μπορείς να βάλεις στο Autokiller ώστε να μην σου ανοίγουν πολλές στο backround και γιατί πρέπει να βάλεις αυτές...

 

Επί τη ευκαρία να πω στον TonyK ότι βρίσκομαι στην τρίτη μέρα χρήσης των τιμών που πρότεινε και όλα πάνε μιά χαρά..για μένα autostarts...τέλος!

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γείτονα κάτι πρέπει να σου τρώει μπαταρία...και εγώ εχω το JM2 με lagfix voodoo και με χρήση περίπου σαν την δική σου μπορώ να το φορτίζω κάθε δεύτερο βράδυ...σου συνιστώ να κατεβάσεις το system panel απο μάρκετ και να το βάλεις να κάνει monitor για καμιά μέρα να δεις ποιές εφαρμογές σου τρώνε μπαταρία...επίσης κανα δύο σελίδες πίσω δες στο ποστ του TonyK ποιές ρυθμίσεις μπορείς να βάλεις στο Autokiller ώστε να μην σου ανοίγουν πολλές στο backround και γιατί πρέπει να βάλεις αυτές...

 

Επί τη ευκαρία να πω στον TonyK ότι βρίσκομαι στην τρίτη μέρα χρήσης των τιμών που πρότεινε και όλα πάνε μιά χαρά..για μένα autostarts...τέλος!

 

λοιπον κατ αρχην χαιρομαι που ειμαστε και γειτονες:D

κατεβασα το system panel και θα το παρακολουθησω μεχρι αυριο...

οσον αφορα τις ρυθμισεις του TonyK για το Autokiller εχω βαλει το strict (60.70.80), απο προχτες και νομιζω τρεχει σαφως καλυτερα η συσκευη αλλα νομιζω τρωει μπαταρια ακομα περισσοτερο απο πριν:blink:

δοκιμασα τις τιμες του ΤonyK και παρατηρησα οτι αν εχεις 4-5 βαριες εφαρμογες και μερικες ελαφριες, την ωρα που θα χρειαστει να κλεισει καποιες το συστημα θα κλεισει καποια βαρια, πραγμα που δεν ειναι κακο αλλα ισως να μην εξυπηρετει καποιον..αλλα καποιον αλλον ναι

anyway θα παρατηρησω το systempanel και θα σε ενοχλησω ξανα:O

Δεν επιτρέπονται αγγελίες εκτός Buy&Sell.
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαο να flasharw το συγκεκριμενο kernel

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=811660

Επειδη ειναι overclocked θα εχω προβλημα με την μπαταρια? επισης διαβασα οτι πολλοι εχουν προβλημα και τους κολλαει το κινητο με καποιες απαιτητικες εφαρμογες και παιχνιδια

Υπαρχει καποιος οδηγος , για το πως να το κανω σωστα (η διαδικασια γινεται μεσω ODIN σωστα?)?

Πρεπει να βγαλω το lafix που εχω τωρα ? , να απενεργοποιησω καποια αλλα modded πχ BLN.

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...