Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις το έκανα upgrada και όλα φαίνονται οκ θα κάνω και άλλες δοκιμές και θα ενημερώσω αν κάτι πάει στραβά.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω περάσει την 2.2 έκδοση του dark με το super optimized kernel και έχω το εξής πρόβλημα με το market.κάνω emulate την sim με το market access και δεν μου εμφανίζει τις κορυφαίες επί πληρωμή εφαρμογές παιχνίδια, ενώ άμα πάω στης νέες εφαρμογές μου εμφανίζει επί πληρωμή εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

παιδια φλασαρα σε JPA με το οδηγο του tyxerakias το θεμα ειναι οτι το κινηγητο κολαει εκει που λεει samsung glalaxy s αφου δειξει το animation δοκημασα και 512 και 803 pit

 

Χμμμ το ιδιο ακρβως επαθα κι εγω. Αρα δεν ειμαι μεμονωμενη περιπτωση μαλλον. Τι firmware ειχες πιο πριν? Εγω παντως το επανεφερα απο το recovery menu κανοντας ενα factory reset. Απο τοτε δουλευει ρολοι. Εννοειται και ευτυχως μου δουλευει ο συνδυασμος με τα 3 κουμπια. Πραγματικα σωτηριος...

 

Προσωπική μου άποψη πάντως είναι ότι το froyo έχει δρόμο μπροστά του για να ολοκληρωθεί ως λειτουργικό. Όλοι μας εκθειάζουμε την απόδοση και ομαλότητα της JM8-9 (και αυτή σε συνδυασμό με OCLF) και ξεχάμε ότι καταλήξαμε εκεί από κάτι eclair ονόματι JF3 κτλ. Ας μην πανικοβαλόμαστε και υπερβάλλουμε. Η froyo είναι μια σαφής βελτίωση από την eclair και μόνο καλύτερη πρόκειται να γίνει από εδώ και πέρα :).

 

 

Θα συμφωνησω απολυτως. Παντως ηδη μετα απο 6 ωρες χρησης της JMA μου φαινεται αρκετα πιο smooth απο την επισημη JPO. Ισως να ειναι και ιδεα μου βεβαια γιατι ειναι νωρις και δεν μπορουν να βγουν ασφλαη συμπερασματα.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ το ιδιο ακρβως επαθα κι εγω. Αρα δεν ειμαι μεμονωμενη περιπτωση μαλλον. Τι firmware ειχες πιο πριν? Εγω παντως το επανεφερα απο το recovery menu κανοντας ενα factory reset. Απο τοτε δουλευει ρολοι. Εννοειται και ευτυχως μου δουλευει ο συνδυασμος με τα 3 κουμπια. Πραγματικα σωτηριος...

 

 

Εμένα αυτό το κόλλημα στο s μου το έκανε σε κάποιο flash πιο παλιά γιατί το είχα βγάλει από το pc πριν μου γράψει pass το odin

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτως. Παντως ηδη μετα απο 6 ωρες χρησης της JMA μου φαινεται αρκετα πιο smooth απο την επισημη JPO. Ισως να ειναι και ιδεα μου βεβαια γιατι ειναι νωρις και δεν μπορουν να βγουν ασφλαη συμπερασματα.

 

edit - σορρυ για το διπλο ποστ κατα λαθος δεν πατησα πολλαπλη παραθεση. Ας μεριμνησει καποιος mod

 

Δεν είναι κάτι που έκανα λάθος τελικά με την jpo όντως η jpa ειναι πιο γρήγορη.

 

Sent from another Galaxy.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτή τη στιγμή βάζω το froyo μεσω Odin από τον οδηγό του Τυχεράκια. Το Odin έγραψε Pass εχουν περάσει γυρω στα 15- 20 λεπτα από τοτε αλλά το κινητό δεν ανοίγει. Μόνο κάτι δονίσεις κάνει. Δεν το έχω αποσυνδέσει. Ναπεριμένω κι άλλο;

 

Α μαλιστα καποιο θεματακι εχουμε μαλλον παιδια τα κρουσματα αυξανονται. Φιλε κι εγω επαθα το ιδιο με το κινητο να κολλαει στην οθονη με το logo και να σβηνει τελειως, κανοντας καποιες ακυρες μικρες δονησεις. Οσο κι αν περιμενα δεν εγινε τιποτα. Το επανεφερα απο το recovery menu (volume up+power button+home button) κανοντας factoy reset και απο τοτε λειτουργει κανονικα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα καποιο θεματακι εχουμε μαλλον παιδια τα κρουσματα αυξανονται. Φιλε κι εγω επαθα το ιδιο με το κινητο να κολλαει στην οθονη με το logo και να σβηνει τελειως, κανοντας καποιες ακυρες μικρες δονησεις. Οσο κι αν περιμενα δεν εγινε τιποτα. Το επανεφερα απο το recovery menu (volume up+power button+home button) κανοντας factoy reset και απο τοτε λειτουργει κανονικα.

 

Λες να φτέει το Αρχείο; Εγω πάντως ξαναέβαλα την JM2 μέσω ODIN. Αυτή δουλέυει μια χαρά.

Τι κινητό έχω; Ένα που παίρνει και τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Λες να φτέει το Αρχείο; Εγω πάντως ξαναέβαλα την JM2 μέσω ODIN. Αυτή δουλέυει μια χαρά.

 

Δεν εχω ιδεα. Εχω την εντυπωση οτι υπηρξαν καποιοι οι οποιοι το περασαν με τον τροπο του τυχερακια κανονικα. Κι εμενα τωρα η JPA κανονικα δουλευει αλλα μετα το flashing δεν bootαρε. Ισως παιζει κατι με το odin και την συγκεκριμενη εκδοση. Το αρχειο το ξανακατεβασα μηπως εφταιγε κατι στο κατεβασμα αλλα και παλι τα ιδια.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Λες να φτέει το Αρχείο; Εγω πάντως ξαναέβαλα την JM2 μέσω ODIN. Αυτή δουλέυει μια χαρά.

 

Το αρχειο δεν φταιει γιατι την εβαλε φιλαρακι μου και δουλεψε με την μια κανονικα.

κατι αλλο θα παιζει...

μηπως δεν ειχατε βγαλει κανα lagfix η τιποτα τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Το αρχειο δεν φταιει γιατι την εβαλε φιλαρακι μου και δουλεψε με την μια κανονικα.

κατι αλλο θα παιζει...

μηπως δεν ειχατε βγαλει κανα lagfix η τιποτα τετοιο?

 

Το ειχα βγαλει. Μηπως εφταιγε οτι φλασαρα απο αλλη froyo? Ισως πρεπει να περαστει πρωτα καποια αλλη eclair και μετα froyo.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα. Εχω την εντυπωση οτι υπηρξαν καποιοι οι οποιοι το περασαν με τον τροπο του τυχερακια κανονικα. Κι εμενα τωρα η JPA κανονικα δουλευει αλλα μετα το flashing δεν bootαρε. Ισως παιζει κατι με το odin και την συγκεκριμενη εκδοση. Το αρχειο το ξανακατεβασα μηπως εφταιγε κατι στο κατεβασμα αλλα και παλι τα ιδια.

 

Ο επιμένων νικά. Μου την έδωσε και ξαναπροσπάθησα. Τώρα το πείρε μια χαρά.

Τι κινητό έχω; Ένα που παίρνει και τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα βγαλει. Μηπως εφταιγε οτι φλασαρα απο αλλη froyo? Ισως πρεπει να περαστει πρωτα καποια αλλη eclair και μετα froyo.

 

δεν νομιζω γιατι και τις custom froyo πανω απο froyo τις περασα.

και εκτος απο αυτο νομιζω εχω περασει κιαλλη φορα απο froyo σε froyo και δεν ειχα τετοιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω γιατι και τις custom froyo πανω απο froyo τις περασα.

και εκτος απο αυτο νομιζω εχω περασει κιαλλη φορα απο froyo σε froyo και δεν ειχα τετοιο θεμα.

 

Περιμενω τωρα να φορτισει στο 100% γιατι την πρωτη φορα ειχα δοκιμασει με κατω απο 70% νομιζω και θα ξαναδοκιμασω, αν και δεν νομιζω να φταιει αυτο. Ειπαμε αφου μπηκαμε στο χορο...

 

edit - Οντως ο επιμενων νικα. Το περασα κι εγω πλεον κανονικα. Ενας θεος ξερει τι εφταιξε τις προηγουμενες φορες. Anyway restore ολα τα backups τωρα, σεταρισμα και συγκριση αποτελεσματων.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια και εγω επεμεινα και τελικα φλασαρα σε JPA. εχω μια ερωτηση μετα την αναβαθμιση εχασα 2 live wallpapers αυτο με τα νουφαρα και το νερο και αυτο που πεφτουν τα φυλλα στο νερο εσας σας εχει συμβει? εκανα και το προαιρετικο βημα που αναφερει ο φιλος Tyxerakias στον πολυ χρησιμο οδηγο του
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Το αρχειο δεν φταιει γιατι την εβαλε φιλαρακι μου και δουλεψε με την μια κανονικα.

κατι αλλο θα παιζει...

μηπως δεν ειχατε βγαλει κανα lagfix η τιποτα τετοιο?[/QUOT

 

 

Φιλε μου μιας και την περασες την JPA για πεσμου Ελληνκκο πληκτρολογιο εχει ? Εμενα δεν μου βγαζει Ελληνικο πληκτρολογιο.

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια και εγω επεμεινα και τελικα φλασαρα σε JPA. εχω μια ερωτηση μετα την αναβαθμιση εχασα 2 live wallpapers αυτο με τα νουφαρα και το νερο και αυτο που πεφτουν τα φυλλα στο νερο εσας σας εχει συμβει? εκανα και το προαιρετικο βημα που αναφερει ο φιλος Tyxerakias στον πολυ χρησιμο οδηγο του

 

ναι η froyo δεν τα εχει αυτα τα 2 wallpaper.

επειδη και εμενα μου αρεσε το wallpaper με το νερο (οχι αυτο με τα φυλλα)

το εψαξα λιγο και ειδα οτι υπαρχει τροπος το προσθεσεις στην froyo.

απο οτι καταλαβα ομως για να μπει πρεπει να εχεις deodexed rom.

 

η διαδικασια πολυ συνοπτικα ειναι η εξης :

1) βρισκεις το livewallpapers.apk της eclair και το livewallpapers.odex που το συνοδευει

2)κανεις deodex την εφαρμογη αυτη χρησιμοποιοντας το xUltimate v2.2

3)κανεις decompile την deodexed εφαρμογη που δημιουργησες στο προηγουμενο βημα χρησιμοποιοντας το apktool αν θυμαμαι καλα.

4) κανεις decompile με το apktool το deodexed livewallpapers.apk αρχειo μιας custom froyo rom

5) συγκρινεις τα 2 xml αρχεια που υπαρχουν στην καθε εφαρμογη και οταν βρεις την διαφορα που εχουν μεταξυ τους, προσθετεις το κομματι που λειπει στο xml της froyo απο το xml της eclair

6)κανεις compile ξανα την εφαρμογη

7)την κανεις και sign αν θυμαμαι καλα και παιζει μια χαρα....

 

η διαδικασια που εγραψα ειναι συνοπτικη, προσωπικα δοκιμασα να το κανω, κολλησα ομως στο deodex μιας και ενω ακολουθησα τις οδηγιες για το πως να κανω deodex μια εφαρμογη, το προγραμμα μου ζητουσε ενα java αρχειο και δεν μπορεσα να βγαλω ακρη.

 

Για να σε διευκολυνω ομως οριστε το αρχειο livewallpapers.apk

που περιεχει μεσα του το wallpaper με τα φυλλα που θες :happy:

να σου υπενθυμησω ομως οτι για να το βαλεις χρειαζεσαι deodexed ρομ και οχι την επισημη!

 

απλα αντικατεστησε αυτο το αρχειο με αυτο που θα βρεις μεσα στο /system/app

(φυσικα πρεπει να ειστε rootαρισμενοι και να εχετε τον root explorer για να το κανετε αυτο)

 

 

*EDIT: Σε καλο μου βγηκε τελικα η ερωτηση σου, οριστε και το αρχειο ocean waves.apk το οποιο ειναι το γνωστο live wallpaper της eclair που δειχνει τον πατο της θαλασσας με το νερο να κουνιεται απο επανω.

κανετε απλα εγκατασταση οπως καθε εφαρμογη και δεν εχει καποια ιδιαιτερη απαιτηση σε ρομ.

μπορειτε να το χρησιμοποιησετε με οτι froyo ρομ και αν εχετε ;)

Φιλε μου μιας και την περασες την JPA για πεσμου Ελληνκκο πληκτρολογιο εχει ? Εμενα δεν μου βγαζει Ελληνικο πληκτρολογιο.

η jpa που ποσταρε ο alex εχει ελληνικο πληκτρολογιο κανονικα!

αν περασες καποια αλλη jpa τοτε ειναι πολυ πιθανο να μην εχει.

την ρομ που σου λεω μπορεις να την βρεις στους οδηγους που εχει ο χρηστης tyxerakias στην υπογραφη του.

ριξε μια ματια ποιο πανω για να βρεις ενα μηνυμα του.

πατα πανω στο λινκ που λεει για flash odin κλπ. ειναι περιπου στην μεση της σελιδας που θα σου ανοιξει με τους οδηγους.

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Την ξαναπερασα κι ολ ενταξει με τα Ελληνικα μονο αν μπορεις να μου πεις πως γινεται η εναλλαγη σε Αγγλικα γιατι με το κλασικο σουρσιμο δεν γινεται
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Την ξαναπερασα κι ολ ενταξει με τα Ελληνικα μονο αν μπορεις να μου πεις πως γινεται η εναλλαγη σε Αγγλικα γιατι με το κλασικο σουρσιμο δεν γινεται

 

Διάλεξε μια φορά Αγγλικά, και μία Ελληνικά, και μετά θα γίνεται. Το σούρσιμο απλά εναλλάσσει τις 2 τελευταίες γλώσσες που διάλεξες.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε μια φορά Αγγλικά, και μία Ελληνικά, και μετά θα γίνεται. Το σούρσιμο απλά εναλλάσσει τις 2 τελευταίες γλώσσες που διάλεξες.

 

Παρεμπιπτοντως αυτο το νεο feature της froyo ειναι ΦΟΒΕΡΟ! Επιτελους ουτε HTC_IME mod ουτε τιποτα. Αμεση εναλλαγη ελληνικων αγγλικων στο παρα μα παρα πολυ καλο πληκτρολογιο της samsung.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε μια φορά Αγγλικά, και μία Ελληνικά, και μετά θα γίνεται. Το σούρσιμο απλά εναλλάσσει τις 2 τελευταίες γλώσσες που διάλεξες.

 

Αλεξ το εκανα πεντε φορες αλλα τιποτα η μονο Ελληνικα δειχνει η μονο Αγγλικα . Πηγαινω στο Τοπικες ρυθμισεις και κειμενο ----- Πληκτρολογιο Samsung ----Γλωσσες εισαγωγης και κανω τις αλλαγες , απο εκει δεν γινεται ??

 

Το βρηκα . θελει να ειναι τικαρισμενες και οι δυο γλωσσες ,κι οταν εισαι στο πληκτρολογιο στο πληκτρο του διαστηματος κατω κατω σου γραφει την αλλη γλωσσα ,αν το πατησεις και το σουρεις αλλαζει γλωσσα .

 

Μια ερωτηση , στην JPA μπορουμε να βαλουμε Super Optimized JPM-JP6 Kernel (4_0 STABLE) για το Lag fix η υπαρχει προβλημα ??

 

Τελικα δεν αντεξα και το εβαλα .Ολα καλα και χωρις προβληματα και το κινητο σφαιρα

Edited by Tyxerakias
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ το εκανα πεντε φορες αλλα τιποτα η μονο Ελληνικα δειχνει η μονο Αγγλικα . Πηγαινω στο Τοπικες ρυθμισεις και κειμενο ----- Πληκτρολογιο Samsung ----Γλωσσες εισαγωγης και κανω τις αλλαγες , απο εκει δεν γινεται ??

 

Το βρηκα . θελει να ειναι τικαρισμενες και οι δυο γλωσσες ,κι οταν εισαι στο πληκτρολογιο στο πληκτρο του διαστηματος κατω κατω σου γραφει την αλλη γλωσσα ,αν το πατησεις και το σουρεις αλλαζει γλωσσα .

 

Μια ερωτηση , στην JPA μπορουμε να βαλουμε Super Optimized JPM-JP6 Kernel (4_0 STABLE) για το Lag fix η υπαρχει προβλημα ??

 

Τελικα δεν αντεξα και το εβαλα .Ολα καλα και χωρις προβληματα και το κινητο σφαιρα

 

A ok νόμιζα μιλάς για το Swype, sorry. Aλλά αφού το βρήκες όλα καλά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις να περασει το γνωστο mod του xda για να δειχνει το ποσοστο της μπαταριας στην ελληνικη JPA? Το δοκιμασα 3 φορες και το μονο που πετυχα ειναι να ξαναφλασαρω 3 φορες απο την αρχη την ROM...Δεν bootαρει καν.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις να περασει το γνωστο mod του xda για να δειχνει το ποσοστο της μπαταριας στην ελληνικη JPA? Το δοκιμασα 3 φορες και το μονο που πετυχα ειναι να ξαναφλασαρω 3 φορες απο την αρχη την ROM...Δεν bootαρει καν.

 

Για την Ελληνικη JPA ψαξε στο XDA το SGS Battery Icon mod 2 κατω κατω στο πρωτο ποστ εχει συνημμενο το apk .

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις να περασει το γνωστο mod του xda για να δειχνει το ποσοστο της μπαταριας στην ελληνικη JPA? Το δοκιμασα 3 φορες και το μονο που πετυχα ειναι να ξαναφλασαρω 3 φορες απο την αρχη την ROM...Δεν bootαρει καν.

 

Το εβαλα εγω με το apk που λέει πιο πάνω και μου έκανε κολληματα και το εβγαλα .Όμορφο είναι αλλά μπορώ και χωρίς αυτό.

 

Sent from another Galaxy.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω περάσει την 2.2 έκδοση του dark με το super optimized kernel και έχω το εξής πρόβλημα με το market.κάνω emulate την sim με το market access και δεν μου εμφανίζει τις κορυφαίες επί πληρωμή εφαρμογές παιχνίδια, ενώ άμα πάω στης νέες εφαρμογές μου εμφανίζει επί πληρωμή εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...