Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις δίκιο, βασικά δεν το είχα προσέξει γιατί δεν έχω βάλει την εφαρμογή. Μπορείς να ρωτήσεις τον RyanZA στο XDA, είναι ανοιχτός σε ερωτήσεις για τις εφαρμογές του... . Έχει διαφημίσεις; Αν ναι αυτό είναι.

 

Οχι απο οσο βλεπω διαφημισεις δεν εχει. Κατεβασα παντως το droidwall και το σεταρα.. Τωρα για το αν δουλευει, θα δειξει.

 

EDIT: το droidwall φαινεται να δουλευει. Ανοιξα μια εφαρμογη που χρειαζεται internet και δεν δουλεψε, το οποιο και ειδα στα logs του droidwall (οτι μπλοκαρε την συγκεκριμενη εφαρμογη).

Edited by MSis
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα μια ερώτηση. Έβαλα xxjpa κ κsuper optimized kernel. Με lagfix το προτεινόμενο όχι overkill. Προσπάθησα να βάλω setcpu για να μειώσω ταχύτητα cpu στα 1000 αλλά παρολίγο να μου κολλήσει κ το έβγαλα.

Εντωμεταξύ η μπαταρία πεφτει δραματικά γρήγορα. Ασε που μου κάνει νερά κ το wifi. Υπάρχει για το froyo lagfix χωρίς να περνάς custom kernel;ξέρετε τίποτα για αυτα που αναφέρω;ευχαριστώ πολύ.

Sent from my GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μια ερώτηση. Έβαλα xxjpa κ κsuper optimized kernel. Με lagfix το προτεινόμενο όχι overkill. Προσπάθησα να βάλω setcpu για να μειώσω ταχύτητα cpu στα 1000 αλλά παρολίγο να μου κολλήσει κ το έβγαλα.

Εντωμεταξύ η μπαταρία πεφτει δραματικά γρήγορα. Ασε που μου κάνει νερά κ το wifi. Υπάρχει για το froyo lagfix χωρίς να περνάς custom kernel;ξέρετε τίποτα για αυτα που αναφέρω;ευχαριστώ πολύ.

Sent from my GT-I9000

 

Αν έβαλες το ext4 έχω δει στο xda ότι καίει όπως επίσης και το να κατέβεις στα 1000 το ίδιο...

Εγώ δεν έχω δει κάποια διαφορά στην μπαταρία, αλλά βέβαια είναι νωρίς ακόμα...έχω βάλει το τρίτο από το τέλος και σταθερά το έχω αφήσει στα 1200...ειδομεν...

Α! και αν τυχόν αλλάξεις lagfix πρώτα βγάλτο μετά μπες κλειστο και βάλε το άλλο, μην το κάνεις ταυτόχρονα γιατί μπορεί να γίνει αχταρμάς με τα αρχεία...την πάτησα εγώ...

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω δει σε πολλους απο εδω αντι για το εικονιδιο της μπαταριας εχω ενα κυκλο και μεσα δειχνει το ποσοστο της μπαταριας ξερουμε ποια εφαρμογη ειναι?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΣΕ FROYO ME EXT4

Αν έβαλες το ext4 έχω δει στο xda ότι καίει

Την πρώτη μέρα που εγκατέστησα froyo με Darky's Legendary Steel Edition v4.1 / speedmod διαπίστωσα ότι η μπαταρία βάσταγε σχεδόν 2 μέρες. Πλέον μετά δυσκολίας βαστάει 15 ώρες. Μέρες ψάχνω να βρω τι άλλαξα και τώρα που το λες θυμήθηκα ότι από λάθος μου στην αρχή δεν είχε lagfix και το ενεργοποίησα εκ των υστέρων επιλέγοντας το προτεινόμενο ext4. Λέτε αυτό να φταίει να την "τρελή" κατανάλωση μπαταρίας ή να ψαχτώ αλλού???

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΣΕ FROYO ME EXT4

 

Την πρώτη μέρα που εγκατέστησα froyo με Darky's Legendary Steel Edition v4.1 / speedmod διαπίστωσα ότι η μπαταρία βάσταγε σχεδόν 2 μέρες. Πλέον μετά δυσκολίας βαστάει 15 ώρες. Μέρες ψάχνω να βρω τι άλλαξα και τώρα που το λες θυμήθηκα ότι από λάθος μου στην αρχή δεν είχε lagfix και το ενεργοποίησα εκ των υστέρων επιλέγοντας το προτεινόμενο ext4. Λέτε αυτό να φταίει να την "τρελή" κατανάλωση μπαταρίας ή να ψαχτώ αλλού???

 

Βγάλε πάλι το lagfix και δες πως θα πάει...δυστυχώς όσοι θέλουμε γκάζια πληρώνουμε βενζίνη...

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με JPO πάντως speedmod 250Mhz και EXT4 βγάζω άνετα τις 48 ώρες.Μήπως η Darky κάνει overclock??
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε σχεση με το Speedmod μπορει καποιος που εχει γενικη γνωση οσον αφορα Kernels κλπ να ριξει μια ματια σε αυτο το θεμα? Υποτιθεται πως ο kernel του Zstupy με το Universal Lag Fix που χρησιμοποιουμε οι περισσοτεροι, κανει καποιο corrupt στο συστημα. Παρακολουθησα την συζητηση εκει, αλλα οι γνωσεις μου ειναι εντελως περιορισμενες εως ανυπαρκτες στον τομεα kernel και δεν μπορω να καταλαβω καν αν επηρεαζει ολους τους χρηστες, με ποιον τροπο τους επηρεαζει και τι μπορουμε να κανουμε για να αποφυγουμε κατι τετοιο ΑΝ ισχυει. Κοινως, διαβασα, δεν καταλαβα, θορυβηθηκα και ειπα να ρωτησω.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=847975

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Πως το ελέγχω?

 

Βάζοντας το SetCpu από μάρκετ μπορείς να δεις αν γίνεται overclock στο κινητό σου εφόσον σου δείξει 1200 mhz, δεν νομίζω όμως γιατί η ρομ του darky περιέχει τον speedmod kernel, που δεν έχει overclocked, αυτό το έχει ο optimized kernel που βγήκε μετά και δίνει επιπλέον του speedmod και το overcloc στα 1200 mhz

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε σχεση με το Speedmod μπορει καποιος που εχει γενικη γνωση οσον αφορα Kernels κλπ να ριξει μια ματια σε αυτο το θεμα? Υποτιθεται πως ο kernel του Zstupy με το Universal Lag Fix που χρησιμοποιουμε οι περισσοτεροι, κανει καποιο corrupt στο συστημα. Παρακολουθησα την συζητηση εκει, αλλα οι γνωσεις μου ειναι εντελως περιορισμενες εως ανυπαρκτες στον τομεα kernel και δεν μπορω να καταλαβω καν αν επηρεαζει ολους τους χρηστες, με ποιον τροπο τους επηρεαζει και τι μπορουμε να κανουμε για να αποφυγουμε κατι τετοιο ΑΝ ισχυει. Κοινως, διαβασα, δεν καταλαβα, θορυβηθηκα και ειπα να ρωτησω.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=847975

 

Το παρακολουθώ και εγώ, βασικά αυτό το υποστηρίζει ο supercurio αλλά από ότι βλέπω δεν έχουν καταλήξει ακόμα, αν και από ότι είδα οι πιο πολλοι συμφωνούν ότι μάλλον δεν υπάρχει θέμα..θα δούμε...

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μολις ειδα οτι το one click lag fix δεν με αφηνει ουτε να κανω undo το Lagfix ουτε remove τα ext2 tools...Μονο unroot,restore logo και κατι αλλα ψηλοασχετα με αφηνει....Ειναι λογικο?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μολις ειδα οτι το one click lag fix δεν με αφηνει ουτε να κανω undo το Lagfix ουτε remove τα ext2 tools...Μονο unroot,restore logo και κατι αλλα ψηλοασχετα με αφηνει....Ειναι λογικο?

 

 

Η μπαταρία σου είναι πάνω από 40%;

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

περασα την docs v7.6.2 jpo και δεν μου εμφανιζη καθολου τα εικονιδια τηλεφωνο μυνηματα και επαφες μεσα στο μενου στην κεντρικη οθονη μπορω να τα βαλω ξανα το εκανα μεσα στο μενου ξερει κανεις αν μπορω καπως να τα ξανα βαλω???(με τον luncher της samsung ολα αυτα με τους adw και launcerpro τα εμφανιζη κανονικα).

 

καποιος που να ξερει?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

περασα την docs v7.6.2 jpo και δεν μου εμφανιζη καθολου τα εικονιδια τηλεφωνο μυνηματα και επαφες μεσα στο μενου στην κεντρικη οθονη μπορω να τα βαλω ξανα το εκανα μεσα στο μενου ξερει κανεις αν μπορω καπως να τα ξανα βαλω???(με τον luncher της samsung ολα αυτα με τους adw και launcerpro τα εμφανιζη κανονικα).

 

καποιος που να ξερει?

 

Δοκιμασε αυτο.Λογικα θα εισαι οκ

 

απο XDA

"Important! you must clear launcher data to unhide the apps that were in your dock previously. Go to Settings > Applications > Manage applications > Running > com.sec.android.app.twlauncher and then force stop, clear data, and press home." ;)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτο.Λογικα θα εισαι οκ

 

απο XDA

"Important! you must clear launcher data to unhide the apps that were in your dock previously. Go to Settings > Applications > Manage applications > Running > com.sec.android.app.twlauncher and then force stop, clear data, and press home." ;)

 

 

 

Ναιι.... :D:D

σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε το εψαχνα 3 μερες τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναιι.... :D:D

σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε το εψαχνα 3 μερες τωρα!!!

 

 

Εγω να δεις!!! Ευτυχως που υπαρχει το xda, για μελλοντικη χρηση http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=9300265&postcount=7728

 

το βημα 4 (με κοκκινα γραμματα)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία σου είναι πάνω από 40%;

Sent from GALAXY!

 

Σωστος εισαι :rolleyes:

Δεν μου περασε καν απτο μυαλο :p

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Αντε να γινει stable να τρελαθουμε...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Δεν έχω υπόψη μου τίποτα τέτοιο, μάλλον κάτι δεν πήγαινε καλά με την παλιά σου rom... ο παλιός root explorer πάντως είχε όντως πρόβλημα.

 

ελα αλεξη αργησα να απαντησω αλλα δεν πειραζει.

το θεμα ειναι οτι δεν γινοταν μονο στο δικο μου τηλεφωνο αλλα και στου κολλιτου μου.

εγω ημουν με jm9 και δεν γινοταν να τροποποιησω-επικολησω αρχεια συστηματος (αρχεια δηλαδη που υπαρχουν μεσα στον φακελο system, πχ /system/app/ /system/lib/ κλπ)

 

το ιδιο ακριβως γινοταν και στον φιλο μου σε 2 διαφορετικες ρομ

η πρωτη ηταν η jm9 που φορουσα κιεγω, και η δευτερη ηταν η JPO που ειχε παρει επισημα απο το kies κανοντας το γνωστο trick.

 

γιαυτο κατελειξα στο οτι εφταιγαν οι επισημες ρομ.

 

εχει κανεις με καπια επισημη ρομ (και με την jm9 για να το εξακριβωσουμε αλλα και με αλλες) ορεξη να κανει ενα τεστακι να δουμε αν στεκει αυτο που λεω?

 

δοκιμαστε να κανετε ενα αρχειο επικολληση στον φακελο /system/app και /system/lib με τον root explorer 2.12.4

 

επισης δοκιμαστε να κανετε rename ενα αρχειο που βρισκετε ηδη μεσα σε αυτους τους 2 φακελους.

 

για να μην δημιουργησετε καποιο προβλημα με το rename, επιλεξτε σαν μεθοδο γραφης το πληκτρολογιο της samsung και αφου το κανετε αυτο καντε rename στο αρχειο swype.apk στον φακελο /system/app

μολις το κανετε αυτο, βγειτε εξω απο τον φακελο "app" και ξανα μπειτε.

δειτε αν το αρχειο swype.apk που κανατε edit εχει στο ονομα του την προσθηκη των χαρακτηρων που του κανατε η αν εχει παραμεινει swype.apk, χωρις να εγινε δηλαδη καμια αλλαγη.

 

δοκιμαστε και το ιδιο με το αρχειο libSwypeCore.so που βρισκετε στον φακελο system lib.

 

μολις βγαλετε τα συμπερασματα σας, εαν εχει γινει οντως η μετονομασια, επαναφερετε το ονομα και των 2 αυτων αρχειων στο κανονικο τους πριν ξανα χρησιμοποιησεται το swype.

 

θα πρεπει φυσικα να κανετε mount τον root folder ως R/W με το κουμπι στο πανω μερος της οθονης του root explorer πριν ξεκινησετε αυτην την διαδικασια.

 

περιμενω απαντησεις αν και προσωπικα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι φταινε οι επισημες ρομ

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

ελα αλεξη αργησα να απαντησω αλλα δεν πειραζει.

το θεμα ειναι οτι δεν γινοταν μονο στο δικο μου τηλεφωνο αλλα και στου κολλιτου μου.

εγω ημουν με jm9 και δεν γινοταν να τροποποιησω-επικολησω αρχεια συστηματος (αρχεια δηλαδη που υπαρχουν μεσα στον φακελο system, πχ /system/app/ /system/lib/ κλπ)

 

το ιδιο ακριβως γινοταν και στον φιλο μου σε 2 διαφορετικες ρομ

η πρωτη ηταν η jm9 που φορουσα κιεγω, και η δευτερη ηταν η JPO που ειχε παρει επισημα απο το kies κανοντας το γνωστο trick.

 

γιαυτο κατελειξα στο οτι εφταιγαν οι επισημες ρομ.

 

εχει κανεις με καπια επισημη ρομ (και με την jm9 για να το εξακριβωσουμε αλλα και με αλλες) ορεξη να κανει ενα τεστακι να δουμε αν στεκει αυτο που λεω?

 

δοκιμαστε να κανετε ενα αρχειο επικολληση στον φακελο /system/app και /system/lib με τον root explorer 2.12.4

 

επισης δοκιμαστε να κανετε rename ενα αρχειο που βρισκετε ηδη μεσα σε αυτους τους 2 φακελους.

 

για να μην δημιουργησετε καποιο προβλημα με το rename, επιλεξτε σαν μεθοδο γραφης το πληκτρολογιο της samsung και αφου το κανετε αυτο καντε rename στο αρχειο swype.apk στον φακελο /system/app

μολις το κανετε αυτο, βγειτε εξω απο τον φακελο "app" και ξανα μπειτε.

δειτε αν το αρχειο swype.apk που κανατε edit εχει στο ονομα του την προσθηκη των χαρακτηρων που του κανατε η αν εχει παραμεινει swype.apk, χωρις να εγινε δηλαδη καμια αλλαγη.

 

δοκιμαστε και το ιδιο με το αρχειο libSwypeCore.so που βρισκετε στον φακελο system lib.

 

μολις βγαλετε τα συμπερασματα σας, εαν εχει γινει οντως η μετονομασια, επαναφερετε το ονομα και των 2 αυτων αρχειων στο κανονικο τους πριν ξανα χρησιμοποιησεται το swype.

 

θα πρεπει φυσικα να κανετε mount τον root folder ως R/W με το κουμπι στο πανω μερος της οθονης του root explorer πριν ξεκινησετε αυτην την διαδικασια.

 

περιμενω απαντησεις αν και προσωπικα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι φταινε οι επισημες ρομ

+1 και σπαω το κεφαλι μου τωρα ποσο καιρο , με επισημη ρομ φρογιο απο γερμανια μια απο τα ιδια δεν σ αφηνει η για να ειμαστε πιο ακριβεις δειχνει οτι τα διαγραφει αλλα τελικα αν βγεις κ ξαναμπεις τα αρχεια ειναι ακομα εκει

Link to comment
Share on other sites

+1 και σπαω το κεφαλι μου τωρα ποσο καιρο , με επισημη ρομ φρογιο απο γερμανια μια απο τα ιδια δεν σ αφηνει η για να ειμαστε πιο ακριβεις δειχνει οτι τα διαγραφει αλλα τελικα αν βγεις κ ξαναμπεις τα αρχεια ειναι ακομα εκει

 

Και έχεις την τελευταία έκδοση του root explorer? Kαι είσαι σίγουρα root?

Για να εξετάσουμε αν φταίει ο explorer, απλά δοκίμασε να σβήσεις αυτά τα αρχεία με το χέρι, δηλαδή βάλε έναν terminal emulator, κάνε mount r/w το /system με τον root explorer, πάτα το κεντρικό κουμπί για να βγεις, άλλαξε τη μέθοδο εισαγωγής στο samsung πληκτρολόγιο (βγάλε δηλαδή το swype) και γράψε

su (enter)

rm /system/app/Swype.apk (enter)

rm /system/lib/libSwypeCore.so (enter)

 

Πες αν βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους. Αν όχι,

Βγες απ'το emulator, και κοίτα με τον root explorer αν είναι ακόμα εκεί τα αρχεία.

 

Αν δεν είναι, κάτι δεν πάει καλά με τον root explorer σου. Aν είναι... κάτι δεν πάει καλά με τη rom. Aμφιβάλλω πολύ για το 2ο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παντως πριν το φρογιο η συγκεκριμενη μεθοδος δουλευε κανονικοτατα

θα το τσεκαρω παντως κ με terminal κ θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

παντως πριν το φρογιο η συγκεκριμενη μεθοδος δουλευε κανονικοτατα

θα το τσεκαρω παντως κ με terminal κ θα ενημερωσω

 

Τι εννοείς; ότι με την ρομ που δεν δούλευε σωστά το root explorer μπορούσες να κανείς delete κανονικά με την εντολή rm σε terminal emulator;

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...