Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι δεν το εκανα αυτο.και πως το κανουμε?

 

πρωτα πηγαινε στα αρχεια και δες αν εχει βγαλει ενα αρχειο update.zip

μετα μπες σε recovery mode χρησιμοποιοντας το vol up+home button+power button

αν δε μπαινει πρεπει να το αποκτησεις διαβασε στο πρωτο ποστ του θεματος το αναλογο αρθρο

οταν μπεις σε recovery mode με το κουμπι vol down πηγαινε εκει που λεει update.zip και πατα το με το home button αυτο θα κανει μια διαδικασια και θα ζητησει μετα reboot πατα το και περιμενε να ανοιξει

μετα εισαι rooted

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορει καποιος με επισημη 2.2 να μου πει ποιο modem χρησιμοποιει?

Αρχισε και τρωει κατι κολληματα με το jpp σε doc v8 κυριως στον opera mini και δεν μπορω να καταλαβω τι απο ολα φταει..

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

πρωτα πηγαινε στα αρχεια και δες αν εχει βγαλει ενα αρχειο update.zip

μετα μπες σε recovery mode χρησιμοποιοντας το vol up+home button+power button

αν δε μπαινει πρεπει να το αποκτησεις διαβασε στο πρωτο ποστ του θεματος το αναλογο αρθρο

οταν μπεις σε recovery mode με το κουμπι vol down πηγαινε εκει που λεει update.zip και πατα το με το home button αυτο θα κανει μια διαδικασια και θα ζητησει μετα reboot πατα το και περιμενε να ανοιξει

μετα εισαι rooted

 

Αν δεν μπαίνει με τα 3 κουμπιά όπως έγραψε ο mantzaros, πρέπει να μπεις με το adb. Η εντολή, θυμίζω, είναι adb reboot recovery.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατόν να βάλει κανείς τα "original" Android και όχι τα "πειραγμένα" από την Samsung. Κάτι σαν το Nexus δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

οταν πατησε το ροοτ στο ζ4ρουτ μπηκες μετα στο ρεκαβερυ για να πατησεις το update.zip?αν οχι δεν εχεις γινει ροουτ καθως μονο με τη χρηση του z4root δε γινεσαι ροουτ αν δε κανεις τα παραπανω βηματα

το ζ4 απλα εβγαλε ενα ζιπ αρχειο το οποιο πρεπει να χρησιμοποιησεις για να γινεις ρουτ

 

Εγω δεν εχω κανει τιποτα απ αυτα κι εχει ρουταρει κανονικοτατα , ζητανε και επιτρεπει κανονικα αδεια ρουτ .

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει και τίποτα, όπως λέει και ο Πέτρος άντε να έχασες κάποιες εφαρμογές που τις ξαναναβαζεις άμα θες...εγώ χρησιμοποιώ adw που είναι πολύ καλός αλλά άμα θες ξαναβαζεις και τον pro..

Παίδες τεστάρω κάτι πολύ καλό που ξεσήκωσα από xda μεριά για optimized και speedmod και θα το μεταφέρω εδώ μεθαύριο αφού σιγουρευτώ ότι δουλεύει καλά στο τηλέφωνο μου μην πάρω κανένα στο λαιμό μου...lol

 

Sent from GALAXY!

 

Λοιπόν το δοκίμασα με διάφορους τρόπους και τελικά κατέληξα σε αυτό το lagfix...Είναι για όσους χρησιμοποιούν κάποιον kernel με το ULK menu του sztupy (optimized kernel, speed mod kernel κλπ) Εγώ το έχω πάνω στον speed mod kernel k9a 500 mh του hardcore).

Κλείνουμε το κινητό.

Πατάμε πάνω κουμπί volume,home button, power button, και αφού μπούμε στο κυρίως μενού του recovery, επιλέγουμε advanced ulk, και lagfix options, μετά πάμε στην τελευταία επιλογή κάτω , advanced, και από εκεί βάζουμε με την σειρά πατώντας το power button...ext4, jfs, jfs, ext2, ext2, false, false...επιστρέφουμε πίσω, reboot, backup and restore, και τέλος...εννοείται ότι δεν έχουμε κανένα άλλο lagfix να τρέχει, και επίσης δεν φέρω ευθύνη σε περίπτωση στραβής! Quandrant σε optimized 2470, και στον speed mod 1800..smooth και γρήγορο..επίσης όλα τα tweaks των kernel στο on

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζω το εξης προβλημα μετα απο μια αναγκαστικη επαναγκατασταση της rom του Darky ,το κινητο τωρα δεν μου κραταει τα ελληνικα σαν default γλωσσα , αλλα μετα απο καθε επανεκινιση επιστρεφει στα αγγλικα.

Τι φταει ? τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζω το εξης προβλημα μετα απο μια αναγκαστικη επαναγκατασταση της rom του Darky ,το κινητο τωρα δεν μου κραταει τα ελληνικα σαν default γλωσσα , αλλα μετα απο καθε επανεκινιση επιστρεφει στα αγγλικα.

Τι φταει ? τι μπορω να κανω?

 

Eγω θα ξαναφλασαρα. Ισως να μην εγινε σωστα η διαδικασια.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το δοκίμασα με διάφορους τρόπους και τελικά κατέληξα σε αυτό το lagfix...Είναι για όσους χρησιμοποιούν κάποιον kernel με το ULK menu του sztupy (optimized kernel, speed mod kernel κλπ) Εγώ το έχω πάνω στον speed mod kernel k9a 500 mh του hardcore).

Κλείνουμε το κινητό.

Πατάμε πάνω κουμπί volume,home button, power button, και αφού μπούμε στο κυρίως μενού του recovery, επιλέγουμε advanced ulk, και lagfix options, μετά πάμε στην τελευταία επιλογή κάτω , advanced, και από εκεί βάζουμε με την σειρά πατώντας το power button...ext4, jfs, jfs, ext2, ext2, false, false...επιστρέφουμε πίσω, reboot, backup and restore, και τέλος...εννοείται ότι δεν έχουμε κανένα άλλο lagfix να τρέχει, και επίσης δεν φέρω ευθύνη σε περίπτωση στραβής! Quandrant σε optimized 2470, και στον speed mod 1800..smooth και γρήγορο..επίσης όλα τα tweaks των kernel στο on

 

Sent from GALAXY!

 

 

 

Αντωνη εκανα την διαδικασια αλλα μετα το reboot χαθηκαν ολες οι εφαρμογες , μικρο το κακο γιατι εχω titanium buckup ,το κακο ειναι οτι χαθηκε και το market . Ξερουμε απο που μπορω να κατεβασω το apk για να εγκαταστησω το market ????

 

Ακυρο ,μετα το πρωτο σοκ , ευτυχως ξεμπλοκαρα και του εκανα restor το buckup και επανηλθαν ολα οπως τα ειχα πριν . Παλι καλα .

Edited by potokis
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Eγω θα ξαναφλασαρα. Ισως να μην εγινε σωστα η διαδικασια.

 

δεν αντεχω παλι!!! 5 φλασαρισματα εκανα χθες μεχρι να πετυχω για να βγαλω το corrupted kernel.

Δεν υπαρχει αλλος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα περί Darky και kernels και φλασαρίσματα ανήκουν εδώ... Παρακαλώ μην τα γράφετε στο κύριο θέμα.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι νεος στο φορουμ κ με αφορμη το galaxy s 8α η8ελα να κανω μια ερωτιση..ακουω διαφορα περι root κ αλλων ..θα ηθελα με την σειρα να μου πειτε τι πρεπει να κανω ωστε να γινω root κ τι αλο χρειαζετε μετα

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι νεος στο φορουμ κ με αφορμη το galaxy s 8α η8ελα να κανω μια ερωτιση..ακουω διαφορα περι root κ αλλων ..θα ηθελα με την σειρα να μου πειτε τι πρεπει να κανω ωστε να γινω root κ τι αλο χρειαζετε μετα

Ευχαριστω...

 

Να διαβάσεις το πρώτο μήνυμα του θέματος.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αντωνη εκανα την διαδικασια αλλα μετα το reboot χαθηκαν ολες οι εφαρμογες , μικρο το κακο γιατι εχω titanium buckup ,το κακο ειναι οτι χαθηκε και το market . Ξερουμε απο που μπορω να κατεβασω το apk για να εγκαταστησω το market ????

 

Ακυρο ,μετα το πρωτο σοκ , ευτυχως ξεμπλοκαρα και του εκανα restor το buckup και επανηλθαν ολα οπως τα ειχα πριν . Παλι καλα .

 

Ok λοιπόν, δες το και γράψε εντυπώσεις..Όταν βάλουμε τις τιμές και πατήσουμε πίσω, επιλέγουμε πάντα reboot και μετά backup and restore, για οποιοδήποτε lagfix και το κινητό μπαίνει όπως ήτανε

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

δεν αντεχω παλι!!! 5 φλασαρισματα εκανα χθες μεχρι να πετυχω για να βγαλω το corrupted kernel.

Δεν υπαρχει αλλος τροπος?

 

Εισαι σιγουρος πως βγηκε ο Κερνελ? Βασικα δεν θα παρει πανω απο 5 λεπτα. Αλλα ναι, δεν νομιζω να υπαρχει αλλος τροπος.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος πως βγηκε ο Κερνελ? Βασικα δεν θα παρει πανω απο 5 λεπτα. Αλλα ναι, δεν νομιζω να υπαρχει αλλος τροπος.

 

Χμ εγώ έκανα το εξής κουλό...πρέπει να το είχα και εγώ το πρόβλημα γιατί δεν είχα αυτό το check = 0 που λέγανε ότι πρέπει να βλέπουμε στο system για να είμαστε οκ...κατευθείαν φλασαρα το speed mod kernel 9a 256hz πάνω στον 4.2 optimized και μπήκε κανονικά χωρίς πρόβλημα και επανέφερε και το check = 0 ! Κουλό αλλά δούλεψε

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Χμ εγώ έκανα το εξής κουλό...πρέπει να το είχα και εγώ το πρόβλημα γιατί δεν είχα αυτό το check = 0 που λέγανε ότι πρέπει να βλέπουμε στο system για να είμαστε οκ...κατευθείαν φλασαρα το speed mod kernel 9a 256hz πάνω στον 4.2 optimized και μπήκε κανονικά χωρίς πρόβλημα και επανέφερε και το check = 0 ! Κουλό αλλά δούλεψε

 

Sent from GALAXY!

 

Εντυπωση μου κανει αυτο... Θεωρητικα δεν θα επρεπε να δουλεψει. Να σου πω, δεν κρατας και ενα zip με τον παλιο Kernel στην καρτα γιατι ποτε δεν ξερεις με αυτα τα οργανα του σατανα (sic)? :lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωση μου κανει αυτο... Θεωρητικα δεν θα επρεπε να δουλεψει. Να σου πω, δεν κρατας και ενα zip με τον παλιο Kernel στην καρτα γιατι ποτε δεν ξερεις με αυτα τα οργανα του σατανα (sic)? :lol:

 

Lol Καλά λες θα το κάνω...όντως είναι κουλό αυτό που έκανα αλλά είχα δει και κάποιους άλλους πριν στο xda που το έκαναν και έπιασε...σε άλλους πάλι δεν έπιασε...τι να πω..

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

αλλαξα lagfix και εστρωσε , τωρα τι εφταιγε δεν ξερω

 

κατα πασα πιθανοτητα επρεπε να ξαναπερασεις το EU μεσω afterburner...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας , εχω διαβασει σχεδον ολα τα 8εματα και εχω μια απορια.... αν δοκιμασω κατι απ ολα αυτα και σπασει ο διαολος το ποδαρι του και κανω κατι στο τηλεφωνο μου ωστε να μην ανοιγει η δεν ξερω και εγω τι , και δεν μπορω να το φτιαξω , η εγγυησει με σωζει η 8α δωσω ενα καρο λεφτα για να το κανω σαν καινουριο?
Link to comment
Share on other sites

ρε τσακαλια απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσες φρογιο εκδοσεις ποιος ο λογος να περιμενω την επισημη?

δηλαδη εγω που δεν ειμαι τοσο γνωστης μπορει καποιος να μου πει ενα λογο να περιμενω την επισημη και οχι να ψαχτω πως θα τη βαλω unofficial?

Link to comment
Share on other sites

ρε τσακαλια απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσες φρογιο εκδοσεις ποιος ο λογος να περιμενω την επισημη?

δηλαδη εγω που δεν ειμαι τοσο γνωστης μπορει καποιος να μου πει ενα λογο να περιμενω την επισημη και οχι να ψαχτω πως θα τη βαλω unofficial?

 

για να συνεχισει να εχει εγγυηση το κινητο σου ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε τσακαλια απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσες φρογιο εκδοσεις ποιος ο λογος να περιμενω την επισημη?

δηλαδη εγω που δεν ειμαι τοσο γνωστης μπορει καποιος να μου πει ενα λογο να περιμενω την επισημη και οχι να ψαχτω πως θα τη βαλω unofficial?

 

από τη στιγμή που είσαι εδώ μέσα και έχεις ασχοληθεί να διαβάσεις έστω και λίγα ξέρεις ήδη την απάντηση :)

Official είναι και αυτές οι froyo που βάζουμε, απλά είναι για άλλες χώρες

οπότε όπως λέει και ο φίλτατος jimacid αυτός είναι ο μόνος λόγος

Τι γιάννης τι γιαννάκης!

Οποιοςδήποτε θα σου πει ότι άμα παίξεις με το gadgetaki και βάλεις εκεί kernel/roms/lagfix ιστορίες, όταν θα το κάνεις πένα το κινητο τότε θα νιώσεις μία μεγάλη ευχαρίστηση !

Φυσικά δεν κατακρίνω αν δεν θέλεις να το πειράξεις, περί ορέξεως σπανακόπιτα φιλαράκο!

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

μπηκα μεσα και διαβασα καποια πραματα

και ειδικα διαβασα τους οδηγους για να βαλω την 2.2 και δεν θελω να μπω σε αυτη τη διαδικασια

το εκανα ροοτ και ladfix με την 2.1 που εχω

απλα εχω μπερδευτει λιγο με τις χωρες με τις καθυστερισεις και γενικα για καποια πραματα που με απογοητευσε η ανδοιδ και λεω μηπως κανω λαθος

 

δηλαδη ουσιαστικα στην ios δεν εχει καμοια διαφορα να το παρεις unoficial

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...