Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε ψαχτηκα για τρεις ημερες ανελλειπως, ελιωσα στο xda να βρω οποιαδηποτε λυση, δοκιμασα πραγματικα τα παντα, εχασα τον υπνο μου κι εγω και ο Δημητρης (jimacid) για να δοκιμασουμε το κολπακι με το usb jig. Ευτυχως ησουν τυχερος και κανοντας 2-3 πραγματα μπηκε στο download mode. Σου ευχομαι να μην παθεις ποτε αυτο που επαθα, αλλα αν το παθεις δεν θα εχεις αυτη τη σταση που εχεις τωρα.

 

@Prattein_Aloga Φιλε κι εγω πιστευω οτι δεν εφταιγε τελικα το flashing για τον ιδιο λογο που το πιστευεις κι εσυ και δυστυχως αν περιμενουμε απο το service δεν προκειται να μαθουμε τι εγινε. Συμφωνω οτι θα μου αλλαξουν πλακετα (μακαρι χωρις κοστος αν και δεν ειμαι τοσο αισιοδοξος) και θα μου το στειλουν πισω με την JM1.

 

Χαλαρα χωρις κοστος θα σου την αλλαξουν, αφου δεν bootαρει η συσκευη δεν θα μπορεσουν να δουν τα πειραγματα οποτε μην σε ανησυχει αυτο :) Δεν ειναι λειτουργικη κατα τ'αλλα η συσκευη (βλ. σπασμενη οθονη πχ) για να ελεγχθει ;)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χαλαρα χωρις κοστος θα σου την αλλαξουν, αφου δεν bootαρει η συσκευη δεν θα μπορεσουν να δουν τα πειραγματα οποτε μην σε ανησυχει αυτο :) Δεν ειναι λειτουργικη κατα τ'αλλα η συσκευη (βλ. σπασμενη οθονη πχ) για να ελεγχθει ;)

 

Μακαρι Πετρο αλλα εχω διαβασει και σε αλλα thread για το service και δυστυχως τις περισσοτερες φορες εφευρισκουν και επικαλουνται διαφορες μπαρουφες τυπου υγρασια και στο βγαζουν απο την εγγυηση για να τα τσεπωσουν. Μακαρι να μην γινει αυτο αλλα...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , χ8ες μου εβγαλε στο samsung store update gia ton task manager και ειδα τρελη διαφορα απο τον παλιο... δλδ με τον task manager apo to android market σε συνδιασμο με τον task manager απο το samsung store φτανει το τηλεφωνο μου να χρησιμοποιει 160 ram χωρις τρεχω καμια εφαρμογη ενω πριν δεν επεφτε κατω απο 185 (ελπιζω τα νουμερα μου να μην ειναι για γελια και εχω ενα απο τα πιο αργα galaxy :P)

 

επισεις 8ελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο καλο antivirus που να μην κανει το κινητο μου να κολαει και βασικα αν το χρειαζομαι απο την στιγμη που μπαινω μονο android market kai youtube ( ρωταω γτ δεν ξερω αν εχει η συσκευη απο μονη της καποιο )

 

εχω δοκιμασει το avg αλλα το εβγαλα γτ νομιζω οτι με βαραινε πολυ και τωρα δοκιμαζω το lookout ωπου φαινετε πολυ καλο αλλα οχι και τοσο ελαφρυ...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδες εχω να κανω μια εξομολογηση...

εχω αλλαξει παρα πολλες rom, και τις εχω περασει ξανα και ξανα ξενυχτωντας παρα πολλες νυχτες, χωρις υπερβολες

ολες, μα ολες ειχανε προβληματα, καποιες μικρα καποιες μεγαλα

 

μετα μια περιοδο παραπανω απο μηνα περιπλανομενος σε διαφορες rom, εβαλα την υποτιθεμενη επισημη foryo που θα ερθει στην Ελλαδα, απο τον οδηγο του φιλου tyxerakia

 

σε συνδυασμο με αυτη τη ρομ, το εκανα και ρουτ, z4root, του περασα και το OCLF και το κινητο πραγματικα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα σε επιδοσεις απο τις υπολοιπες custom roms

κανενα προβλημα, καλη αυτονομια και εχω το κεφαλι μου ησυχο...

αυτα

 

και τωρα στο ενα και μοναδικο θεμα που μου προεκυψε :lol: :p, δεν ξερω για ποιο λογο, αμα μπορει να βοηθησει ο tyxerakias η καποιος αλλος

 

περασα τη ρομ, ολα καλα διαθεσιμη μνημη για εφαρμογες 1.8gb

το εκανα ρουτ, του περασα το oclf, επανεφερα τις εφαρμογες με titanium και μολις τωρα ειδα οτι εχω συνολικη μνημη για εφαρμογες 800mb και εχω τη μιση ελευθερη

αυτο το ξαναεπαθα οταν περασα τη rom, πριν λιγες μερες

αν μπορει καποιος να βοηθησει... :)

 

καλα μιλαμε κανεις δεν μου απανταει εμενα? :lol::lol:

τελος παντων, καταλαβα ποια ηταν η πατατα η οποια φυσικα προερχοταν απο δικο μου λαθος...

οταν περναω το lagfix απο το OCLF σε καποια στιγμη μου βγαζει να αυξομειωσω μια μπαρα η οποια απο τα λιγα που διαβασα στις οδηγιες του προγραμματος λεει οτι ειναι καλο να ειναι καπου στη μεση

ετσι το αφησα και εγω στη μεση μη γνωριζοντας τι ειναι και τελικα οριζει το μεγεθος του χωρου για τις εφαρμογες

 

γιατι ομως το προγραμμα να μου προτεινει να το αφησω καπου στη μεση??? :confused:

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

καλα μιλαμε κανεις δεν μου απανταει εμενα? :lol::lol:

τελος παντων, καταλαβα ποια ηταν η πατατα η οποια φυσικα προερχοταν απο δικο μου λαθος...

οταν περναω το lagfix απο το OCLF σε καποια στιγμη μου βγαζει να αυξομειωσω μια μπαρα η οποια απο τα λιγα που διαβασα στις οδηγιες του προγραμματος λεει οτι ειναι καλο να ειναι καπου στη μεση

ετσι το αφησα και εγω στη μεση μη γνωριζοντας τι ειναι και τελικα οριζει το μεγεθος του χωρου για τις εφαρμογες

 

γιατι ομως το προγραμμα να μου προτεινει να το αφησω καπου στη μεση??? :confused:

 

 

Δεν ξερω αν βοηθησει αυτο αλλα νομιζω το OCLF δεν λειτουργει στο froyo...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν βοηθησει αυτο αλλα νομιζω το OCLF δεν λειτουργει στο froyo...

 

λειτουργει, το γραφει και στις λεπτομεριες, εχει βγαλει εκδοση 2 :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

λειτουργει, το γραφει και στις λεπτομεριες, εχει βγαλει εκδοση 2 :)

 

Λειτουργεί, αλλά από ότι έχω ακούσει δεν λέει και πολλά σε froyo.

Κάτι πρέπει να έγινε αφού το εγκατέστησες...μήπως μετά την εγκατάσταση του έβαλες πολλές εφαρμογές ή μήπως ήδη είχες πολλές εφαρμογές και θα έπρεπε να πας την μπάρα λίγο δεξιά; εγώ σε eclair την έβαζα στα τρία τέταρτα περίπου προς τα δεξιά και δεν είχα πρόβλημα

Τώρα σχετικά με το voodoo που αναφέρω ποιο πάνω είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως στο eclair με λίγο καλύτερη κατανάλωση μπαταρίας..

Είναι πραγματικά πολύ καλό ο supercurio έκανε πολύ καλή δουλειά..είναι απόλυτα smooth πιο αργό από τον speedmod αλλά το βάζεις και ησυχάζεις...κάτι σαν oclf δηλαδή αλλά με καλύτερα αποτελέσματα (και δεν αναφέρομαι στο quandrant)..

Ο speedmod δεν ξέρω αλλά δεν μου έκατσε καλά, όλο θεματάκια είχα...

Όσοι το είχαν βάλει σε eclair και τους άρεσε...ορμάτε

Οι υπόλοιποι αν θέλετε δοκιμάστε το...το αξίζει...

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί, αλλά από ότι έχω ακούσει δεν λέει και πολλά σε froyo.

Κάτι πρέπει να έγινε αφού το εγκατέστησες...μήπως μετά την εγκατάσταση του έβαλες πολλές εφαρμογές ή μήπως ήδη είχες πολλές εφαρμογές και θα έπρεπε να πας την μπάρα λίγο δεξιά; εγώ σε eclair την έβαζα στα τρία τέταρτα περίπου προς τα δεξιά και δεν είχα πρόβλημα

Τώρα σχετικά με το voodoo που αναφέρω ποιο πάνω είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως στο eclair με λίγο καλύτερη κατανάλωση μπαταρίας..

Είναι πραγματικά πολύ καλό ο supercurio έκανε πολύ καλή δουλειά..είναι απόλυτα smooth πιο αργό από τον speedmod αλλά το βάζεις και ησυχάζεις...κάτι σαν oclf δηλαδή αλλά με καλύτερα αποτελέσματα (και δεν αναφέρομαι στο quandrant)..

Ο speedmod δεν ξέρω αλλά δεν μου έκατσε καλά, όλο θεματάκια είχα...

Όσοι το είχαν βάλει σε eclair και τους άρεσε...ορμάτε

Οι υπόλοιποι αν θέλετε δοκιμάστε το...το αξίζει...

 

Sent from GALAXY!

 

βασικα εχω γεμισει τα 500 απο τα 800mb και εχω φορτωσει πολλες εφαρμογες, θα το αφησω ετσι προς το παρων και αμα εχω αναγκη για περισσοτερες εφαρμογες ξαναπερναω το lagfix

να σε ρωτησω, επειδη βλεπω αναφερεσαι και στον voodoo, χθες ημουν στο διλημμα μεταξυ OCLF και voodoo τελικα εβαλα το OCLF επειδη πιστευω "πειραζει" λιγοτερα πραγματα...

ποιο θεωρεις πιο καλο?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

βασικα εχω γεμισει τα 500 απο τα 800mb και εχω φορτωσει πολλες εφαρμογες, θα το αφησω ετσι προς το παρων και αμα εχω αναγκη για περισσοτερες εφαρμογες ξαναπερναω το lagfix

να σε ρωτησω, επειδη βλεπω αναφερεσαι και στον voodoo, χθες ημουν στο διλημμα μεταξυ OCLF και voodoo τελικα εβαλα το OCLF επειδη πιστευω "πειραζει" λιγοτερα πραγματα...

ποιο θεωρεις πιο καλο?

 

Το voodoo είναι πιο αξιοπιστο σε βάθος χρόνου, ενώ το oclf τουλάχιστον σε eclair που το γνωρίζω με τον καιρό αρχίζει πάλι να ψιλολαγκάρει, και μάλλον το ίδιο συμβαίνει και στο froyo...τα νούμερα του quandrant μην τα κοιτάς ποτέ δεν δείχνουν την πραγματική διαφορά των lagfixes, η διαφορά φαίνεται από την καθημερινή χρήση και το πόσο βολικό είναι το κινητό σε scroll εναλλαγή οθονών, κατέβασμα εφαρμογών, browsing κλπ.

Το κινητό με το voodoo αποκτά μια ομαλή λειτουργία, ένα πράμα iphone touch δηλαδή...ανάμεσα στα δύο το voodoo νομίζω είναι καλύτερο, τώρα και στο froyo.

Επίσης με μια βόλτα στο xda στο thread του hardcore για το speedmode αξίζει για τον λόγο ότι και o συγκεκριμένος kernel περιέχει και lagfixes και tweaks που μπορούν να κάνουν το κινητό να πετάει...απλά θέλει λίγο διάβασμα για το τι σε βολεύει να βάλεις...νομίζω ότι speedmod, voodoo, optimized kernel, YA OK kernel είναι λύσεις που μπορεις να δεις και αναλογα να επιλέξεις...

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Το voodoo είναι πιο αξιοπιστο σε βάθος χρόνου, ενώ το oclf τουλάχιστον σε eclair που το γνωρίζω με τον καιρό αρχίζει πάλι να ψιλολαγκάρει, και μάλλον το ίδιο συμβαίνει και στο froyo...τα νούμερα του quandrant μην τα κοιτάς ποτέ δεν δείχνουν την πραγματική διαφορά των lagfixes, η διαφορά φαίνεται από την καθημερινή χρήση και το πόσο βολικό είναι το κινητό σε scroll εναλλαγή οθονών, κατέβασμα εφαρμογών, browsing κλπ.

Το κινητό με το voodoo αποκτά μια ομαλή λειτουργία, ένα πράμα iphone touch δηλαδή...ανάμεσα στα δύο το voodoo νομίζω είναι καλύτερο, τώρα και στο froyo.

Επίσης με μια βόλτα στο xda στο thread του hardcore για το speedmode αξίζει για τον λόγο ότι και o συγκεκριμένος kernel περιέχει και lagfixes και tweaks που μπορούν να κάνουν το κινητό να πετάει...απλά θέλει λίγο διάβασμα για το τι σε βολεύει να βάλεις...νομίζω ότι speedmod, voodoo, optimized kernel, YA OK kernel είναι λύσεις που μπορεις να δεις και αναλογα να επιλέξεις...

 

Sent from GALAXY!

 

ναι ξερω και για τους kernels που λες, απλα πιστευω οτι αλλαζοντας το pda ισως εχω θεματα μπαταριας, και των διαφορων προβληματων που κουβαλανε οι custom kernels...

ισως κανω και λαθος βεβαια...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ πηγα να περασω το JPA με τον οδηγο του Αλεξ και μου εχει κολλησει στο S...

Νοw what? :lol:

ΕΝΤΙΤ: Την ξαναπερασα αλλα παλι τα ιδια...

Εννοειται πως ειχα βγαλει lagfix (το οποιο δεν χρησιμοποιουσα ετσι κι αλλιως).

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ πηγα να περασω το JPA με τον οδηγο του Αλεξ και μου εχει κολλησει στο S...

Νοw what? :lol:

ΕΝΤΙΤ: Την ξαναπερασα αλλα παλι τα ιδια...

Εννοειται πως ειχα βγαλει lagfix (το οποιο δεν χρησιμοποιουσα ετσι κι αλλιως).

 

περιεργο...

την εχω περασει 2-3 φορες χωρις προβληματα...

απο την doc προερχεσαι?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

περιεργο...

την εχω περασει 2-3 φορες χωρις προβληματα...

απο την doc προερχεσαι?

 

Απο Ντοκ ναι. Το ξαναπερασα και με την τριτη το πηρε. Δεν εχω ιδεα γιατι, αλλα ειδα κι αλλα ποστ που ανεφεραν κατι αναλογο. Who knows :confused:

Oλα οκ παντως τωρα :)

Καλα ο,τι να ναι, μου κρατησε τις εφαρμογες! Εβαλα το EUR τωρα οποτε λογικα θα κανει και hard reset, αλλα θα του κανω κι εγω ενα just in case.

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Απο Ντοκ ναι. Το ξαναπερασα και με την τριτη το πηρε. Δεν εχω ιδεα γιατι, αλλα ειδα κι αλλα ποστ που ανεφεραν κατι αναλογο. Who knows :confused:

Oλα οκ παντως τωρα :)

Καλα ο,τι να ναι, μου κρατησε τις εφαρμογες! Εβαλα το EUR τωρα οποτε λογικα θα κανει και hard reset, αλλα θα του κανω κι εγω ενα just in case.

 

δεν σου εσβησε τις εφαρμογες??? :blink:

περιεργο...

 

και εγω εβαλα αυτη τη rom, το εκανα ρουτ, του περασα και ενα απλο lagfix οπως ειπα παραπανω και εχω σκοπο να μεινω πολυ καιρο... :D

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

δεν σου εσβησε τις εφαρμογες??? :blink:

περιεργο...

 

Παρα ειναι περιεργο αυτο και δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται, απο την στιγμη που φλασαρα μεσω Οντιν. :ninja:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παρα ειναι περιεργο αυτο και δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται, απο την στιγμη που φλασαρα μεσω Οντιν. :ninja:

 

δεν το ξαναπερνας μια να εισαι σιγουρος??? :lol:

αλλα κατι μου λεει οτι ουτε τωρα θα τις σβησει...

 

του εκανες factory reset μετα την εγκατασταση της rom?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

δεν το ξαναπερνας μια να εισαι σιγουρος??? :lol:

αλλα κατι μου λεει οτι ουτε τωρα θα τις σβησει...

 

του εκανες factory reset μετα την εγκατασταση της rom?

 

Ναι, μετα το factory reset εσβησαν και ολα ειναι οπως πρεπει. Απορω πριν τι επαιζε. Εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο αραγε???

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μετα το factory reset εσβησαν και ολα ειναι οπως πρεπει. Απορω πριν τι επαιζε. Εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο αραγε???

 

το repartition στο odin το ειχες τσεκαρισμενο?

τελος παντων, τελος καλο, ολα καλα... :lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

το repartition στο odin το ειχες τσεκαρισμενο?

τελος παντων, τελος καλο, ολα καλα... :lol:

 

Ναι ολα ηταν checked. Το OCLF θα περασω και εγω γιατι ψιλοβαρεθηκα τα πειραγματα. Αν και οταν βγει πληρης Cyanogen ε, θα της ριξω μια ματια :lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

και τωρα στο ενα και μοναδικο θεμα που μου προεκυψε :lol: :p, δεν ξερω για ποιο λογο, αμα μπορει να βοηθησει ο tyxerakias η καποιος αλλος

 

περασα τη ρομ, ολα καλα διαθεσιμη μνημη για εφαρμογες 1.8gb

το εκανα ρουτ, του περασα το oclf, επανεφερα τις εφαρμογες με titanium και μολις τωρα ειδα οτι εχω συνολικη μνημη για εφαρμογες 800mb και εχω τη μιση ελευθερη

αυτο το ξαναεπαθα οταν περασα τη rom, πριν λιγες μερες

αν μπορει καποιος να βοηθησει... :)

 

καλα μιλαμε κανεις δεν μου απανταει εμενα? :lol::lol:

τελος παντων, καταλαβα ποια ηταν η πατατα η οποια φυσικα προερχοταν απο δικο μου λαθος...

οταν περναω το lagfix απο το OCLF σε καποια στιγμη μου βγαζει να αυξομειωσω μια μπαρα η οποια απο τα λιγα που διαβασα στις οδηγιες του προγραμματος λεει οτι ειναι καλο να ειναι καπου στη μεση

ετσι το αφησα και εγω στη μεση μη γνωριζοντας τι ειναι και τελικα οριζει το μεγεθος του χωρου για τις εφαρμογες

 

γιατι ομως το προγραμμα να μου προτεινει να το αφησω καπου στη μεση??? :confused:

 

Δε θα μου λυθεί ποτέ αυτή η απορία: Γιατί βάζετε πράγματα που αλλάζουν το σύστημα χωρίς να ξέρετε πώς δουλεύουν και τί κάνουν στο κινητό;

Τέλος πάντων...

Το lagfix δεσμεύει ένα κόμματι του data partition, (αυτό που του πεις εσύ με τη μπάρα), και χρησιμοποιώντας ένα κόλπο linux μετατρέπει αυτό το κομμάτι σε ext2, και μετά αντιγράφει εκεί τα data των εφαρμογών, και χρησιμοποιεί συνδέσμους απ'έξω για να τα τρέξει στο ext2 που είναι γρηγορότερο. Το υπόλοιπο κομμάτι του data partition μένει αχρησιμοποίητο, ώστε αν χρειαστεί να βγει το oclf, να ξανα-αντιγράψει τα data από το ext2 έξω στο απλό rfs κομμάτι, και να σκοτώσει το ext2 που έκανε.

Γι'αυτό φαίνεται σα να έχει χαθεί χώρος. Είναι μία από τις θυσίες που πρέπει να κάνεις αν βάλεις oclf...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δε θα μου λυθεί ποτέ αυτή η απορία: Γιατί βάζετε πράγματα που αλλάζουν το σύστημα χωρίς να ξέρετε πώς δουλεύουν και τί κάνουν στο κινητό;

Τέλος πάντων...

Το lagfix δεσμεύει ένα κόμματι του data partition, (αυτό που του πεις εσύ με τη μπάρα), και χρησιμοποιώντας ένα κόλπο linux μετατρέπει αυτό το κομμάτι σε ext2, και μετά αντιγράφει εκεί τα data των εφαρμογών, και χρησιμοποιεί συνδέσμους απ'έξω για να τα τρέξει στο ext2 που είναι γρηγορότερο. Το υπόλοιπο κομμάτι του data partition μένει αχρησιμοποίητο, ώστε αν χρειαστεί να βγει το oclf, να ξανα-αντιγράψει τα data από το ext2 έξω στο απλό rfs κομμάτι, και να σκοτώσει το ext2 που έκανε.

Γι'αυτό φαίνεται σα να έχει χαθεί χώρος. Είναι μία από τις θυσίες που πρέπει να κάνεις αν βάλεις oclf...

εβαλα oclf για ακριβως αυτο το λογο, γιατι βαρεθηκα να ψαχνω...

τελος παντων

lagfix θα εβαζα μια η αλλη γιατι εχω δει πως δουλευει με και χωρις

καταλαβα οτι κατι παιζει με αυτο που λες, οπως αναφερα προηγουμενως απλα βαριομουν να ψαξω παραπανω γιατι ηξερα οτι οταν χρειαστω παραπανω mb θα διαβαζα λιγο καλυτερα τις οδηγιες του προγραμματος και θα εβρισκα μια ακρη... ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, επειδη καποια παιδια μου στελνουν μηνυματα για να τους φτιαξω το usb jig και επειδη τα μαγαζια που πουλανε τα ειδη που χρειαζεται για να το φτιαξεις ειναι αρκετα μακρια απο το σπιτι μου και ειναι λιγο δυσκολο καθε τρεις και λιγο να τρεχω να παιρνω υλικα και να φτιαχνω, ειπα να κανω μια ερωτηση ωστε αν υπαρχει γενικα ενδιαφερον για το συγκεκριμενο jig, να παω να αγορασω τα υλικα μια και καλη μαζικα για οσους ζητησουν, να το φτιαξω και να τους το στειλω.

 

να πω για οσους δεν το ξερουν οτι αυτο ειναι το usb βυσματακι το οποιο εαν παει κατι στραβα με καποιο φλασαρισμα η πειραγμα της συσκευης μας και δεν μπορουμε να ενεργοποιησουμε το download mode για να το επαναφερουμε, τοτε τοποθετουμε το βυσματακι αυτο στην usb και το κινητο μπαινει αυτοματα σε download mode. (εαν το κινητο μας μπρικαρει εντελος, δηλαδη δεν αποκρινεται οτι και αν κανουμε, τοτε κατα πασα πιθανοτητα ουτε αυτο το βυσματακι θα δουλεψει γιατι μαλλον εχει παθει κατι το hardware του κινητου. σε ολες τις αλλες περιπτωσεις ομως που το κινητο ανταποκρινεται ομως δεν μπορει να ανοιξει, βγαζει εικονιδιο σφαλματος και δεν μπαινει σε download mode τοτε το βυσμα αυτο θα κανει την δουλεια του κανονικα)

 

για οσους εχουν τις βασικες γνωσεις ηλεκτρονικων κυκλωματων ή διαθεση για να το φτιαξουν μονοι τους αλλα και τα εργαλεια που χρειαζονται, εχω ξαναπει οτι μπορουν να με ρωτησουν για αναλλητικες οδηγιες και πληροφοριες.

 

οσοι τωρα δεν θελουν να μπουν στον κοπο/ δεν εχουν τις γνωσεις- εμπειρια για να το φτιαξουν, μπορουν να μου στειλουν ενα μηνυμα και να κανονισω να παρω τα υλικα να το φτιαξω και να τα στειλω ολα μαζι.

 

το κοστος θα ειναι 10ευρω gia to jig + κοστος αποστολης με ταχυδρομειο.

για την θεσσαλονικη η παραδοση μπορει να γινει και χερι χερι.

 

οσοι ενδιαφερονται pm me ;)

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, θα ήταν ακόμα πιο ωραίο αν ο κάθε ένας που έχει αγοράσει το usb jig από σένα, να το έστελνε και στους υπόλοιπους που μπορεί να το χρειαστούν. Έτσι αποκτά και ένα βαθύτερο νόημα η κοινότητα του φόρουμ, όπου δεν θα υπάρχει ζήτημα αποκλειστικής ιδιοκτησίας, αλλά αλληλοβοήθειας και κάλυψης των αναγκών μας, από εμάς τους ίδιους. Οπότε, και το κόστος κατασκευής θα μοιράζεται και η επικοινωνία μεταξύ μας θα ενισχύεται (και τα almost bricked Galaxy S μας θα ξαναζωντανεύουν).
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μετα το factory reset εσβησαν και ολα ειναι οπως πρεπει. Απορω πριν τι επαιζε. Εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο αραγε???

 

ούτε εμένα μου τις είχε σβήσει.. τις έσβησε μετά που ξαναέκανα install το COS...

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, θα ήταν ακόμα πιο ωραίο αν ο κάθε ένας που έχει αγοράσει το usb jig από σένα, να το έστελνε και στους υπόλοιπους που μπορεί να το χρειαστούν. Έτσι αποκτά και ένα βαθύτερο νόημα η κοινότητα του φόρουμ, όπου δεν θα υπάρχει ζήτημα αποκλειστικής ιδιοκτησίας, αλλά αλληλοβοήθειας και κάλυψης των αναγκών μας, από εμάς τους ίδιους. Οπότε, και το κόστος κατασκευής θα μοιράζεται και η επικοινωνία μεταξύ μας θα ενισχύεται (και τα almost bricked Galaxy S μας θα ξαναζωντανεύουν).

 

φιλε μου εμενα δεν μου πεφτει λογος πανω σε αυτο, ο καθενας μπορει να μοιραζεται το jig του με οποιον θελει.

αν μπορει να δουλεψει κατι τετοιο, θα ηταν οτι καλυτερο απο αποψη αλληλοβοηθειας και δεσιματος ας πουμε μεταξυ των μελλων του φορουμ.

 

το θεμα ειναι ομως στην πραγματικοτητα ποσοι απο εμας θα μπορουν να αφησουν τις δουλειες τους και να μπουν στον κοπο να τρεχουν σε ταχυδρομεια και να το στελνουν σε καποιον αλλον που εχει προβλημα. (και ποσοι θελουν να αποχωρηστουν το jig τους, γιατι κιεγω πχ εχω ενα για εμενα, ομως θα προτιμουσα να φτιαξω ενα αλλο για να δωσω σε καποιον αλλον παρα να δωσω το δικο μου, οχι για καποιον αλλον λογο αλλα ξερω οτι επειδη πειραζω συνεχεια την συσκευη, ανα πασα στιγμη μπορει να μου χρειαστει, οποτε αν μου παθαινε κατι το κινητο μου την ωρα που το jig το ειχε αλλος θα την παλευα να περιμενω 1+ βδομαδα μεχρι να ξανα φτασει στα χερια μου?)

 

και οταν καποιος αντιμετωπιζει προβλημα καιγεται, δεν θελει να περασουν 2 βδομαδες μεχρι να του ερθει το jig στα χερια.

 

οποιος το βιαζεται η εχει ορεξη να το φτιαξει εγω εδω ειμαι να τον βοηθησω να το φτιαξει μονος του, δεν τιθεται θεμα :)

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...