Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρα πολυ χρησιμο το autostarts, το χρησιμοποιω καιρο χωρις κανενα προβλημα. Εχω απενεργοποιησει αρκετες εφαρμογες μαμισιες (καποιες τις απεγκατεστησα εντελως βεβαια).

Απλως η λογικη (μου) λεει να μην επεμβαινω σε διεργασιες που αλληλεπιδρουν με αλλες. Ή οχι χωρις να τις κλεισω ολες, διοτι ετσι ειναι (μαλλον) πιθανο να υπαρξουν πορβληματα. Το ρολοϊ πχ δεν θα το απενεργοποιουσα ποτε γιατι πιστευω (χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος, αλλα better be safe than sorry), πως θα εμπλεκεται σε διαφορες διεργασιες :)

 

δεν δινεις καμια ιδεα απο ποιες εφαρμογες του συστηματος μππορουμε να πειραξουμε χωρις κινδυνο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν δινεις καμια ιδεα απο ποιες εφαρμογες του συστηματος μππορουμε να πειραξουμε χωρις κινδυνο?

 

Εννοεις αυτες που απεγκατεστησα ή αυτες που μπλοκαρα με το προγραμμα?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις αυτες που απεγκατεστησα ή αυτες που μπλοκαρα με το προγραμμα?

 

και τα 2

αν δε βαριεσε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και τα 2

αν δε βαριεσε

 

αν εισαι μελαχροινη με καμπυλες και μετριου αναστηματος,προσφερομαι και εγω!:lol::lol::lol:

πλακα κανω,δεν πολυπλησιαζω το autostarts παρολο που το εχω αγορασει.

αμα ασχοληθεις μαζι του,πιστευω οτι ειναι κορυφη.πολυ βαθος.

Link to comment
Share on other sites

και τα 2

αν δε βαριεσε

 

Λοιπον ακολουθω αυτην την λιστα απο τους xda καθε φορα που αλλαζω Rom, επισημη ή μη. Αφαιρω ο,τι θελω με το TIitanium. ΜΗΝ πειραξετε το TouchWiz, εχουν αναφερθει προβληματα. Οπως και για το Social Hub. Εκτος απο το memo εχω αφαιρεσει σχεδον τα παντα. To my Files καλο ειναι να μην το βγαλετε αν χρησιμοποιειτε το stock alarm γιατι μετα δεν θα μπορειτε να διαλεξετε δικο σας ηχο (ή αν μπορειτε θα γινεται με τροπο που δεν ξερω :))

 

Aldiko eBook -> aldiko-standard-1.2.6.1....apk

Allshare -> Dlna

BuddiesNow -> Buddiesnow.apk

Clock -> clockpackage.apk

bookstore - bookstore.apk

Daily Briefing -> Infoalarm.apk

Layer -> Layer-samsung.apk

Memo -> Memo.apk

Mini Diary -> MiniDiary.apk

Myfiles -> Myfiles.apk

Messages -> MMS.apk

Navigation -> Navigation.apk

uTalk -> clientUTalk-03062010.apk

VoiceRecorder-> VoiceRecorder.apk

VoceDialer-> VoiceDialer.apk

Writeandgo -> Writeandgo.apk

 

 

LiveWallpapers:

LiveWallpapers.apk

LiveWallpaperpicker.apk

MagicSmokeWallpapers.apk

TATLivewallpapersAurora.apk

TATLivewallpapersBlueSea.apk

TATLivewallpapersDandelion.apk

TATLivewallpapersOceanwave.apk

VisualizationWallpapers.apk

 

pre installed Tw Wallpapers:

TwWallpaperChoos.apk

 

TouchwizWidgets:

Days.apk

Dualclock.apk

SamsungWidget_stockclock.apk

SamsungWidget_Feedandupdate.apk

SamsungWidget_Calenderclock.apk

SamsungWidget_Weatherclock.apk

 

Η λιστα ειναι της 2.1, αλλα ειναι οι ιδιες εφαρμογες στην 2.2 συν καποια live wallpapers τα οποια βγαινουν κι αυτα. Εγω δεν θα επιχειρουσα να βγαλω αλλες, αν θελει κανεις να το ρισκαρει το κανει at his own risk. Καλο ειναι να κρατησετε και κανενα backup με το titanium γιατι μετα μπορει να αλλαξετε γνωμη.

 

Oσον αφορα το autostarts θα ποσταρω σε λιγο ή αυριο :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Και εδω ειναι η λιστα του autostarts.

Σημειωνω πως δεν χρησιμοποιως το stock ημερολογιο ουτε τον TouchWiz οποτε δεν μπορω να ξερω αν κατι συνδεεται με αυτα (ειδικα για το δευτερο δεν νομιζω ομως).

Αυτα ειναι ο,τι απενεργοποιησα χθες, καθως εκανα hard reset και ξεκινησα απο την αρχη. Θυμαμαι οτι ειχα βγαλει κι αλλες αλλα δεν εχω κρατησει λιστα και βαριομουν να ασχοληθω χθες που εβαζα παλι το προγραμμα οποτε δεν εχω παιξει παραπανω.

Σε καθε περιπτωση αν βρειτε πως ειναι κι αλλες ενημερωστε.

 

After Startup

Calendar

Calendar Storage

Mobile Tracker

Settings

Maps

 

Connectivity Changed

com.google.android.feedback

 

Locale Changed

Calendar

Market

Voice Search

 

Date Changed

Calendar Storage

Social Hub

 

New Outgoing Call

Dialer

 

Application Installed

Task Manager

 

Application Changed

Task Manager

 

Application Data Cleared

Calendar

 

Application Replaced

Maps (τι δουλεια εχει να ανοιγει αυτο??)

 

Application Restarted

Task Manager

 

Time Changed

Calendar

Calendar Storage

 

Event Reminder

Calendar

 

External Apps Available

MArket

 

External Apps Unavailable

Market

 

Sim State Changed

Market

Google Partner Settup

 

Ringer Mode Changed

Music Player

Settings

Video Player

 

Audio Becoming Noisy

Music Player

Video Player

 

Widget Updating

Στην ουσια εδω ειναι τα widgets που εμφανιζονται στην λιστα που βγαινει οταν θελουμε να βαλουμε ενα widget, οποτε disable ο,τι θελετε αφοβα.

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακολουθω αυτην την λιστα απο τους xda καθε φορα που αλλαζω Rom, επισημη ή μη. Αφαιρω ο,τι θελω με το TIitanium. ΜΗΝ πειραξετε το TouchWiz, εχουν αναφερθει προβληματα. Οπως και για το Social Hub. Εκτος απο το memo εχω αφαιρεσει σχεδον τα παντα. To my Files καλο ειναι να μην το βγαλετε αν χρησιμοποιειτε το stock alarm γιατι μετα δεν θα μπορειτε να διαλεξετε δικο σας ηχο (ή αν μπορειτε θα γινεται με τροπο που δεν ξερω :)).................ξεκιναω μιση ντροπη δικη σου μιση ντροπη δικη μου:lol:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έκανα μ@λακία με το κινητό (μην ρωτάτε τι & πως...). Το θέμα είναι ότι μετά από τον συνδυασμό των 3 πλήκτρων και wipe cache partition,wipe data και reboot, μόλις ανοίγω το κινητό στο μενού μου εμφανίζεται το εικονίδιο του "Δικαιώματα superuser" και δεν μπορώ να το σβήσω / απεγκαταστήσω με τίποτε...

Προσπαθώ να περάσω το oclf για να το κάνω root, κάνω το 1ο βήμα, αλλά μετά δεν βρίσκει το apply sdcard. Δεν υπάρχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα, αλλά σε θέμα εγγύησης ίσως έχω πρόβλημα...

Κάποια γνώμη?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δεν είμαι εδώ για κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έκανα μ@λακία με το κινητό (μην ρωτάτε τι & πως...). Το θέμα είναι ότι μετά από τον συνδυασμό των 3 πλήκτρων και wipe cache partition,wipe data και reboot, μόλις ανοίγω το κινητό στο μενού μου εμφανίζεται το εικονίδιο του "Δικαιώματα superuser" και δεν μπορώ να το σβήσω / απεγκαταστήσω με τίποτε...

Προσπαθώ να περάσω το oclf για να το κάνω root, κάνω το 1ο βήμα, αλλά μετά δεν βρίσκει το apply sdcard. Δεν υπάρχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα, αλλά σε θέμα εγγύησης ίσως έχω πρόβλημα...

Κάποια γνώμη?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Μα τα Δικαιώματα που λες ΕΙΝΑΙ το root! Για να βγει πρέπει να κάνεις unroot το κινητό...το oclf που κατεβάζεις μήπως έχει με πράσινο το...unroot; Αν ναι προχώρα στην εγκατάσταση του oclf ΧΩΡΙΣ να το βάζεις να κάνει root...αφού μάλλον είσαι ήδη ή δοκίμασε το unroot του oclf αν είναι πράσινο

 

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

εκανα μια λαλακια και χρειαστηκε να φλασαρω παλι τη μαμα jm2. η συσκευη μου ηταν απο αυτες που αρχικα δεν ειχαν τα 3 πληκτρα ενεργοποιημενα και με τον οδηγο του τυχερακια τα ειχα ενεργοποιησει.

μπηκα σε download mode εκανα το φλασαρισμα με το odin και διαπιστωσα αφου τελειωσα οτι τα 3 πληκτρα ειχαν απενεργοποιηθει και θα πρεπει να τα ενεργοποιησω εκ νεου!

ειναι λογικο να συμβαινει αυτο? και αν ναι θα εχω το ιδιο θεμα οταν περασο το γιαουρτι 2,2?

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια λαλακια και χρειαστηκε να φλασαρω παλι τη μαμα jm2. η συσκευη μου ηταν απο αυτες που αρχικα δεν ειχαν τα 3 πληκτρα ενεργοποιημενα και με τον οδηγο του τυχερακια τα ειχα ενεργοποιησει.

μπηκα σε download mode εκανα το φλασαρισμα με το odin και διαπιστωσα αφου τελειωσα οτι τα 3 πληκτρα ειχαν απενεργοποιηθει και θα πρεπει να τα ενεργοποιησω εκ νεου!

ειναι λογικο να συμβαινει αυτο? και αν ναι θα εχω το ιδιο θεμα οταν περασο το γιαουρτι 2,2?

 

Αν περάσεις το γιαούρτι με kies δεν υπάρχει θέμα. Το ανέφερε ο Alex δύο - τρεις σελίδες πίσω. Όπως όμως ανακάλυψες αν φλασάρεις το γιαούρτι με odin μάλλον θα έχεις το ίδιο πρόβλημα.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Στην stock rom ολα αυτα?

Δοκιμασε να φτιαξεις εναν φακελο Β και να βαλεις εκει τις φωτογραφιες. Τις βλεπει τωρα? Επισης δοκιμασε να φτιαξεις εναν φακελο Γ και πετα ολα τα περιεχομενα του φακελου Α (βιντεο, φωτο κλπ).

Όχι φίλε μου στην stock rom

(χαζομάρα μου που δεν το διευκρίνισα) στην κάρτα sd που είχα στο προηγούμενο κινητό και τώρα την πέρασα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια λαλακια και χρειαστηκε να φλασαρω παλι τη μαμα jm2. η συσκευη μου ηταν απο αυτες που αρχικα δεν ειχαν τα 3 πληκτρα ενεργοποιημενα και με τον οδηγο του τυχερακια τα ειχα ενεργοποιησει.

μπηκα σε download mode εκανα το φλασαρισμα με το odin και διαπιστωσα αφου τελειωσα οτι τα 3 πληκτρα ειχαν απενεργοποιηθει και θα πρεπει να τα ενεργοποιησω εκ νεου!

ειναι λογικο να συμβαινει αυτο? και αν ναι θα εχω το ιδιο θεμα οταν περασο το γιαουρτι 2,2?

Ωχ, μη μας λες τέτοια τώρα! Τϊ αρχεία φλάσαρες; Λογικά ούτε στο Odin έπρεπε να πειραχτεί ο (δευτερεύων) bootloader. Μήπως είχες tickαρισμένο τίποτα σχετικό με "Phone Bootloader Update";

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου στην stock rom

(χαζομάρα μου που δεν το διευκρίνισα) στην κάρτα sd που είχα στο προηγούμενο κινητό και τώρα την πέρασα σε αυτό.

 

Stock Rom = επισημη rom :)

 

Δοκιμασε τα παραπανω που σου ειχα ποσταρει και πες μας τι γινεται.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, μη μας λες τέτοια τώρα! Τϊ αρχεία φλάσαρες; Λογικά ούτε στο Odin έπρεπε να πειραχτεί ο (δευτερεύων) bootloader. Μήπως είχες tickαρισμένο τίποτα σχετικό με "Phone Bootloader Update";

τα αρχεια που ανεφερε στον οδειγο του ο τυχερακιας(s1_odin_20100512.pit κ CODE_I9000XWJM2.tar κ MODEM_I9000XXJM1.tar κ CSC_I9000ΟΧΧJM1.tar για pit pda phone και csc αντιστοιχα) και οχι ΔΕΝ ειχα τικαρει την επιλογη Phone Bootloader Update και εγινε οτι εγινε και οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω τελικα στο φλασαρισμα ειναι φυσιολογικο....

Link to comment
Share on other sites

τα αρχεια που ανεφερε στον οδειγο του ο τυχερακιας(s1_odin_20100512.pit κ CODE_I9000XWJM2.tar κ MODEM_I9000XXJM1.tar κ CSC_I9000ΟΧΧJM1.tar για pit pda phone και csc αντιστοιχα) και οχι ΔΕΝ ειχα τικαρει την επιλογη Phone Bootloader Update και εγινε οτι εγινε και οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω τελικα στο φλασαρισμα ειναι φυσιολογικο....

 

To Odin κάνει flash με αρχεία που περιέχουν τον secondary bootloader (κοίτα στο PDA tar για το "sbl.bin", και από τη στιγμή που κάνεις και repartition, το πρόβλημα επανέρχεται γιατί το κάνεις όπως ήτανε.

 

Tα firmwares του Kies είναι mid ή high level, και δεν πειράζουν το partition του bootloader και ούτε γράφουν από πάνω. Οπότε αν τα κουμπιά δουλεύουν εξ'αρχής, δε θα έχεις πρόβλημα με την αναβάθμιση με Kies. Mε Οdin θα έχεις, ΑΝ φλασάρεις firmware που περιέχει τον "κακό" sbl (όπως το JM2), θα ξαναχάσεις το συνδυασμό.

 

Κάτι παιδιά εντωμεταξύ βρήκαν τρόπο να ζωντανεύουν τουβλιασμένα τηλέφωνα (που δεν έχουν το συνδυασμό) με ένα κομμένο usb καλώδιο και κάτι αντιστάσεις και να ξεγελάνε το τηλέφωνο να μπαίνει σε download mode... θέλει και κολλητήρι και καλό χέρι, αλλά τελικά φαίνεται ότι αν υπάρχει θέληση δε χάνεται τίποτα... :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας έχω τραγικό πρόβλημα με την μπαταρία απ τη μέρα που έκανα update σε froyo (το επίσημο μέσω kies, έχω ξένη έκδοση τηλεφώνου και είχα κάνει και το registry hack). Πρώτα μου ειχε βγάλει για update την JP6 και προχθες μου βγαλε διαθεσιμο update στην JPA. Aπ την πρωτη μέρα με official froyo η απόδοση της μπαταρίας μου έπεσε στο 50%!!!!! Φορτιζα κάθε 1μιση μέρα και πλέον φορτίζω ανα 8ωρο. Τσέκαρα την κατασταση της μπαταρίας με το code που υπάρχει στον οδηγό εδώ στο φόρουμ και φαίνεται εντάξει. Health, Voltage, temp όλα οκ. Αυτό που φαίνεται να ρουφάει εντελώς την μπαταρία είναι το wifi. Σχετικά παράπονα για το ίδιο θέμα υπάρχουν και στο xda.

Δοκίμασα το speed kernel με odin, δοκιμασα voodoo ext4 , ext2 ...όλα αυτά βέβαια κάναν το πρόβλημο ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. Τελικά έχω κρατήσει το speed kernel (του hardcore) χωρίς κανένα lagfix και χωρίς misc tweaks και δεν έχω σχεδόν καμία διαφορά. Σε 2 λεπτά με το wifi ανοιχτό χάνω 2% χωρίς να σερφάρω!!! Έχω κλείσει την αποστολή ρυθμίσεων στο cloud της google, έχω ανοιχτό τον συγχρονισμό με calendar και contacts μόνο ( το ίδιο είχα και στη 2.1). Επίσης gps, 3g όλα κλειστα...

Σκέφτομαι να φλασάρω καθαρό JPA με οdin μήπως κάτι έχει πάει στραβά (έχω κάνει αρκετά wipe data, updates και fixes από τότε που το έχω). Θέλω την βοήθεια σας για το πως θα το κάνω. Είμαι δηλαδή σε JPA (με speed kernel) και θέλω να φλασάρω καθαρή JPA με odin. Πρέπει να φλασάρω πρώτα 2.1??? Αν μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς τικάρω στο odin. Το αρχείο του froyo που κατέβασα είναι ένα αρχείο tar. Σε κάποιους οδηγούς βλέπω ότι επιλέγουν ξεχωριστά αρχεία για pda, phone, κτλ. Επίσης έχω κατεβάσει pit file για JPA. Πρέπει να το χρησιμοποιήσω αυτό? Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας έχω τραγικό πρόβλημα με την μπαταρία απ τη μέρα που έκανα update σε froyo (το επίσημο μέσω kies, έχω ξένη έκδοση τηλεφώνου και είχα κάνει και το registry hack). Πρώτα μου ειχε βγάλει για update την JP6 και προχθες μου βγαλε διαθεσιμο update στην JPA. Aπ την πρωτη μέρα με official froyo η απόδοση της μπαταρίας μου έπεσε στο 50%!!!!! Φορτιζα κάθε 1μιση μέρα και πλέον φορτίζω ανα 8ωρο. Τσέκαρα την κατασταση της μπαταρίας με το code που υπάρχει στον οδηγό εδώ στο φόρουμ και φαίνεται εντάξει. Health, Voltage, temp όλα οκ. Αυτό που φαίνεται να ρουφάει εντελώς την μπαταρία είναι το wifi. Σχετικά παράπονα για το ίδιο θέμα υπάρχουν και στο xda.

Δοκίμασα το speed kernel με odin, δοκιμασα voodoo ext4 , ext2 ...όλα αυτά βέβαια κάναν το πρόβλημο ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. Τελικά έχω κρατήσει το speed kernel (του hardcore) χωρίς κανένα lagfix και χωρίς misc tweaks και δεν έχω σχεδόν καμία διαφορά. Σε 2 λεπτά με το wifi ανοιχτό χάνω 2% χωρίς να σερφάρω!!! Έχω κλείσει την αποστολή ρυθμίσεων στο cloud της google, έχω ανοιχτό τον συγχρονισμό με calendar και contacts μόνο ( το ίδιο είχα και στη 2.1). Επίσης gps, 3g όλα κλειστα...

Σκέφτομαι να φλασάρω καθαρό JPA με οdin μήπως κάτι έχει πάει στραβά (έχω κάνει αρκετά wipe data, updates και fixes από τότε που το έχω). Θέλω την βοήθεια σας για το πως θα το κάνω. Είμαι δηλαδή σε JPA (με speed kernel) και θέλω να φλασάρω καθαρή JPA με odin. Πρέπει να φλασάρω πρώτα 2.1??? Αν μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς τικάρω στο odin. Το αρχείο του froyo που κατέβασα είναι ένα αρχείο tar. Σε κάποιους οδηγούς βλέπω ότι επιλέγουν ξεχωριστά αρχεία για pda, phone, κτλ. Επίσης έχω κατεβάσει pit file για JPA. Πρέπει να το χρησιμοποιήσω αυτό? Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια:)

 

Κάπου είδα λύση στο θέμα μπαταρία στο xda...ψάξε για calibration battery εκεί...

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είδα λύση στο θέμα μπαταρία στο xda...ψάξε για calibration battery εκεί...

 

Sent from GALAXY!

 

Φίλε μου το βρήκα το post στο οποίο αναφέρεσαι. Σε υπερευχαριστώ ελπίζω να είναι αυτο το πρόβλημα μου και πιστεύω ότι είναι. Θα το δοκιμάσω από απόψε και θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το βρήκα το post στο οποίο αναφέρεσαι. Σε υπερευχαριστώ ελπίζω να είναι αυτο το πρόβλημα μου και πιστεύω ότι είναι. Θα το δοκιμάσω από απόψε και θα δείξει.

δε δινεις και το λινκ?χρησιμο ειναι να το χουμε εδω

 

καποιος που ξερει απο τα μαγαζακια ας μου στειλει πμ παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

πολυ πολυ καλημερα σε ολους,

ειχα αναφερθει πριν καμια 20αρια μερες για την εφαρμογη autokiller και σας ειχα πει οτι θα κανω καποια πειραματα για να δω πως παει.

 

διαβαζωντας εδω τις τελευταιες μερες οτι συζητατε για το autostarts με το οποιο μπορειτε να κανετε disable καποιες εφαρμογες που ανοιγουν απο μονες τους.

Βλεπωντας λοιπον τα διαφορα post που γραφτηκαν εδω ειπα να κατσω και να το φιλοσοφησω λιγακι το πραγμα να δω γιατι γινετε ολο αυτο με το ανοιγμα εφαρμογων.

 

Εβαλα λοιπον χαμηλες τιμες στο autokiller (50,50,50) και παρατηρησα οτι οντως ανοιγουν καποιες εφαρμογες απο μονες τους. Παρατηρησα ομως το εξης.

υπαρχουν δυο ειδων εφαρμογες που ανοιγουν απο μονες τους :

1) εφαρμογες οι οποιες για καποιον λογο ζητανε απο το λειτουργικο να ανοιξουν χωρις να τις εχουμε ζητησει εμεις

2) εφαρμογες οι οποιες ανοιγουν επειδη εμεις γενικα τις χρησιμοποιουμε σχετικα συχνα στην συσκευη μας.

 

Καταλαβα λοιπον οτι για το 2 ευθυνεται αποκλειστικα το λειτουργικο android Και οτι δεν ειναι κακο να γινετε. τι θελω να πω. το λειτουργικο κραταει εναν πινακα στον οποιο απ'οτι εχω καταλαβει αποθηκευει στατιστικα για το ποσο πολυ χρησιμοποιουμε την καθε εφαρμογη και ποση ram και cpu χρησιμοποιει η καθεμια απο αυτες.

Το λειτουργικο λοιπον, καποιες εφαρμογες που στατιστικα βλεπει οτι τις χρησιμοποιουμε συχνα, τις ανοιγει και τις εχει φορτωμενες στην μνημη.

προσοχη ομως. δεν τις φορτωνει ολοκληρες. εχει φορτωσει τις βασικες βιβλιοθηκες της εφαρμογης, αυτες δηλαδη που θα χρειαστει οταν εμεις αποφασισουμε να την ανοιξουμε, αυτες δηλαδη που θα χρειαστει κατα την εκκινηση της εκαστοτε εφαρμογης.

αυτο απο μονο του σαν φιλοσοφια του λειτουργικου δεν ειναι κακο. ισα ισα που βελτιωνει τον κατακερματισμο της ram γιατι εχει ηδη προ-φορτωσει καποια κοματια μιας εφαρμογης, οποτε λειτουργει σαν το caching που γινετε στα windows στους υπολογιστες.

σιγουρα ολοι εχετε προσεξει οτι στον υπολογιστη σας την δευτερη φορα που ανοιγετε ενα προγραμμα, αυτο ανοιγει πολυ πιο γρηγορα σε σχεση με την πρωτη φορα που το ανοιξατε. αν δεν το εχετε κανει δοκιμαστε το. ανοιξτε τον mozilla και μετα απο 1 λεπτο κλειστε τον. περιμενετε 1 λεπτο και ανοιξτε τον ξανα. θα παρατηρησετε οτι θα χρειαστε τουλαχιστον το 1/4 του χρονου που εκανε την πρωτη φορα να ανοιξει.

 

κλεινω το off topic για τα windows Και συνεχιζω.

 

παρατηρωντας λοιπον τις εφαρμογες που ανοιγουν να πω 1-2 πραγματακια για την (1) κατηγορια που γραφω παραπανω. τις εφαρμογες λοιπον που ανοιγουν απ μονες τους χωρις να μας ρωτησουν και που δεν τις ανοιγουμε εμεις συχνα, οπως mp3 player, layar κ.τ.λ.

 

αν εχετε εγκαταστησει την εφαρμογη autokiller, θα δειτε οτι το λειοτυργικο χωριζει (διακρινει/ κατηγοριοποιει) τις εφαρμογες σε 6 κατηγοριες.

 

Οι 3 πρωτες κατηγοριες ειναι :

1) foreground

2) visible

3) secondary server

 

οι (1) ειναι οι εφαρμογες που χρησιμοποιει ο χρηστης εκεινη την στιγμη και καλο ειναι να μην τις κλεισουμε. οποτε εδω δεν πειραζουμε την τιμη καθολου γιατι δεν εχει νοημα !!!!

 

οι (2) ειναι εφαρμογες που χρησιμοποιουν δεδομενα ορατα στον χρηστη (σε μας δηλαδη) και καλο ειναι επισης να μην τις κλεισουμε. ειναι εφαρμογες οπως π.χ widgets, ημερολογιο, εφαρμογες που κανουν συγχρονισμο κ.τ.λ.

και εδω δεν πειραζουμε την τιμη.

 

οι (3) ειναι εφαρμογες που ναι μεν δεν χρησιμοποιουναι αμεσα (στο προσκηνιο) απο τον χρηστη αλλα χρησιμοποιουν καποιον πορο του συστηματος με την αδεια του χρηστη. και εδω δεν εχει καποιο ιδιαιτερο νοημα να πειραξουμε την τιμη γιατι μπορει να μας κλεισει π.χ το ρολοι και να χασουμε το ξυπνημα το πρωι !!!!

 

απο εκει και περα, υπαρχουν αλλες 3 κατηγοριες οπου εδω μπορουμε να επεμβουμε και να αλλαξουμε τις τιμες για να δουλευει πιο ανετα η συσκευη μας.

οι 3 κατηγοριες ειναι :

 

4) hidden

5) content provider

6) empty

 

οι (4) ειναι εφαρμογες που δεν χρησιμοποιουντε εκεινη την στιγμη, αρα θεωρητικα μπορουμε και να τις κλεισουμε.

Ομως, αν εχουμε ανοιξει π.χ την εφαρμογη facebook, και την εχουμε κανει minimize, θελουμε να την αφηνει ανοιχτη γιατι θα την ξαναχρειαστουμε πιο μετα παλι. οποτε εδω καλο ειναι να μην βαζουμε πολυ υψηλη τιμη για να μπορουμε να εχουμε πολλες εφαρμογες ανοιχτες που να τις χρησιμοποιουμε.

για παραδειγμα, αν καποιος θελει να γραφει ενα νεο mail, και την ιδια στιγμη να εχει ανοιχτο ενα αρχειο word για να βλεπει κατι που του χρειαζεται για να γραφει στο mail, και να εχει και τον dolphin ανοιχτο να βλεπει κατι, και να ακουει και μουσικη, βαζωντας μια νορμαλ τιμη εδω, θα μπορει να εχει 4-5 εφαρμογες ανοιχτες την ιδια στιγμη και να μπορει να τις χρησιμοποιει πηγαινωντας απο τη μια στην αλλη.

Εδω εγω εχω βαλει την τιμη 90 (σε mb παντα).

 

οι (5) ειναι εφαρμογες οι οποιες ειναι ανοιχτες και ο χρηστης στην ουσια εχει "αποσυνδεθει" απο αυτες, δηλαδη δεν τις χρησιμοποιει για πολλη ωρα. αυτες οι εφαρμογες ειναι εφικτο να κλεισουν και μας αδειαζουν χωρο στην μνημη.

εδω εχω βαλει την τιμη 120 !!!!

 

παμε τωρα στην κατηγορια (6). αυτες ειναι οι εφαρμογες οι οποιες ειναι μεν φορτωμενες στην μνημη αλλα δεν χρησιμοποιουνται ουτε απο τον χρηστη, αλλα δεν χρησιμοποιουν και καθολου πορους του συστηματος (cpu). αυτες ειναι οι πρωτες που θα φυγουν απο την μνημη, οταν το λειτουργικο χρεαστει να φορτωσει μια εφαρμογη και δεν εχει χωρο.

 

παρατηρησα λοιπον οτι οι εφαρμογες που ανεφερα παραπανω, δηλαδη οι εφαρμογες που ανοιγουν απο μονες τους χωρις εμεις να τις χρησιμοποιουμε, μπαινουν αυτοματα στην κατηγορια 6 γιατι ειναι αι αδειες αλλα και δεν χρησιμοποιουν πορους εκεινη την στιγμη. ειναι οι εφαρμογες που κανετε disable οσοι χρησιμοποιειτε το autostarts.

 

παρατηρησα λοιπον οτι αν βαλω μια σχετικα υψηλη τιμη, αυτες οι εφαρμογες δεν ανοιγουν, γιατι στην πραγματικοτητα, οταν πανε να ανοιξουν, επειδη το λειτουργικο τις κατηγοριοποιει στην κατηγορια 6 και επειδη εμεις εχουμε βαλει υψηλη τιμη στην κατηγορια αυτη, αυτοματα το λειτουργικο τις κλεινει !!!!

 

αρα, θεωρητικα αλλα και πρακτικα, επειδη το δοκιμασα στην πραξη, δεν χρειαζεται καθολου η χρηση της εφαρμογης autostarts !!!!

και αυτο το λεω γιατι :

 

1) στην δικη μου συσκευη δεν μου ανοιγει καθολου εφαρμογες απο μονο του !!!!

2) το autostarts για καποιους που δεν εχουν πολλες γνωσεις, μπορει να γινει ενα επικυνδινο εργαλειο αν το χρησιμοποιησουν λαθος και κλεινουν εφαρμογες που ειναι χρησιμες ειτε για το λειτουργικο ειτε για τουε ιδιους.

 

για να κλεισω αυτο το Post, βαλτε στην κατηγορια 6, δηλαδη στις empty, την τιμη 140. αυτην εχω βαλει εγω και δεν μου ανοιγουν εφαρμογες !!!!

 

αρα, οι τιμες που εχω βαλει ειναι 90,120,140 για τις κατηγοριες 4,5 και 6 αντιστοιχα. τις 1,2 και 3 κατηγορια τις εχω αφησει οπως ειναι απο την αρχη, δηλαδη 6,12,16.

 

εσεις που χρησιμοποιειτε το autostarts, θα ηθελα να δοκιμασετε αυτο που γραφω για να μας πειτε κατα ποσο κοντα ειναι αυτο που εχω εξηγησει παραπανω, και αν οντως μπορει να γινει η εφαρμογη autostarts αχρειαστη. θελω να ανοιξετε το autostarts και να οσες εχετε κανει disable, να τις επανεφερετε στο enable. να βαλετε στον autokiller τις τιμες που λεω και να κανετε ενα soft reset. δουλεψτε την συσκευη μιση μερα με σχετικα εντονη χρηση και πειτε μου πως παει.

 

Εσεις παλι που δεν χρησιμοποιειτε το autostarts, βαλτε στον autokiller τις τιμες που εγραψα (90,120,140) και πειτε μου πως βλεπετε την συσκευη σας. δοκιμαστε την μιση μερα και μετα πειτε μου.

 

Ουφφφφ...σαν να εγραψα πολλα παλι....:lol::lol::lol::lol:

καλο μεσημερι σε ολους !!!!

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση, θα το δοκιμάσω...κάποια στιγμή είχα διαβάσει έναν τύπο στο xda που είχε κάνει το εξής κουφό...είχε την λογική ότι το lag ξεκινάει στο galaxy όταν η ram φτάσει στα 50 mb...πράγμα που είναι αληθές νομίζω όλοι μας το έχουμε δει αυτό το φαινόμενο...και τι έκανε ο απίστευτος; Κατέβασε ΟΛΕΣ τις τιμές του autokiller στην τιμή...2 !

Με αυτήν την τιμή αν θυμάμαι καλά έλεγε ότι έτσι δίνει την ευκαιρία στο λειτουργικό του κινητού να νιώσει πιο ελεύθερο και να ανασάνει...χωρίς να lagάρει στα 50 mb...κουφό μεν αλλά εγώ το δοκίμασα για λίγο...ε λοιπόν η σκέψη του ήταν σωστή! το κινητό δεν έγινε πια lag και προσωπικά μου είχε φτάσει στα 30 mb χωρίς θέμα...από ότι έλεγε και οι ίδιος απλά που και που το αποφόρτιζε λίγο κλείνοντας κάποιες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούσε συχνά...δεν είχε περασμένο κανένα lagfix και έτσι και εγώ δεν μπορούσα να το τσεκάρω καλά γιατί έχω πάνω το voodoo και δεν ήξερα τι παίζει..αν θέλει κάποιος ας το δοκιμάσει χωρίς lagfix να δούμε τι παίζει..

Edit

Αντώνη το έβαλα και θα δούμε, το autodtarts το έβγαλα τελείως..

Στις ρυθμίσεις του autokiller έχει ένα σημείο που λέει κάτι για να χρησιμοποιεί η εφαρμογή το kill για να...και μετά δεν λέει κάτι κόβεται γιατί δεν χωράει στην γραμμή...αυτό τι είναι; το τικάρουμε ή όχι;

Το μόνο που με ανησυχεί είναι αν θα ανέβει η κατανάλωση μπαταρίας λόγω ανεβασμενων τιμών στο autokiller

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

@tonysac

Αντώνη η επιλογή που λες είναι το chuck norris mode το οποίο δεν χρειάζεται, οπότε μην το τικάρεις !!!!

Εκεί στις ρυθμίσεις επειδή δεν χωράει όλο το κείμενο στην οθόνη δεν φαίνεται. Γύρνα το κινητό οριζόντια και θα μπορέσεις να διαβάσεις όλο το κείμενο.

 

Όσο γι' αυτό που έγραψες ότι κάποιος έβαλε την τιμή 2 σε όλα, όντως έχει μία βάση. Θα το δοκιμάσω μόλις μπορώ να το τσεκάρω.

 

Για το θέμα της μπαταρίας μην ανησυχείς καθόλου. Το autokiller δεν κλείνει εφαρμογές από μόνο του. Δεν είναι task killer !!!!

Το μόνο που κάνει είναι να αλλάζει τις ρυθμίσεις του λειτουργικού android και τίποτα άλλο. Δηλαδή απλά αλλάζεις τα αρχικά όρια του λειτουργικού για το που θα κλείνει εφαρμογές από την μνήμη.

 

Μία άλλη εκδοχή αυτού που έγραψες, δηλαδή να βάλουμε την τιμή 2 σε όλα, είναι η εξής :

 

Να βάλουμε σε όλα την τιμή 2, εκτός από την κατηγορία empty apps όπου εκεί να βάλουμε μία μεγάλη τιμή, π.χ 120.

 

Θα δοκιμάσω και αυτή την εκδοχή και θα σας πω.

 

Αντώνη εσένα πως σου φαίνονται οι πρώτες εντυπώσεις στην δική σου συσκευή για τις ρυθμίσεις που σας πρότεινα ?

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

@tonysac

Αντώνη η επιλογή που λες είναι το chuck norris mode το οποίο δεν χρειάζεται, οπότε μην το τικάρεις !!!!

Εκεί στις ρυθμίσεις επειδή δεν χωράει όλο το κείμενο στην οθόνη δεν φαίνεται. Γύρνα το κινητό οριζόντια και θα μπορέσεις να διαβάσεις όλο το κείμενο.

 

Όσο γι' αυτό που έγραψες ότι κάποιος έβαλε την τιμή 2 σε όλα, όντως έχει μία βάση. Θα το δοκιμάσω μόλις μπορώ να το τσεκάρω.

 

Για το θέμα της μπαταρίας μην ανησυχείς καθόλου. Το autokiller δεν κλείνει εφαρμογές από μόνο του. Δεν είναι task killer !!!!

Το μόνο που κάνει είναι να αλλάζει τις ρυθμίσεις του λειτουργικού android και τίποτα άλλο. Δηλαδή απλά αλλάζεις τα αρχικά όρια του λειτουργικού για το που θα κλείνει εφαρμογές από την μνήμη.

 

Μία άλλη εκδοχή αυτού που έγραψες, δηλαδή να βάλουμε την τιμή 2 σε όλα, είναι η εξής :

 

Να βάλουμε σε όλα την τιμή 2, εκτός από την κατηγορία empty apps όπου εκεί να βάλουμε μία μεγάλη τιμή, π.χ 120.

 

Θα δοκιμάσω και αυτή την εκδοχή και θα σας πω.

 

Αντώνη εσένα πως σου φαίνονται οι πρώτες εντυπώσεις στην δική σου συσκευή για τις ρυθμίσεις που σας πρότεινα ?

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

 

Μέχρι τώρα θετικά σχόλια έχω να πω...μέσα από το system panel βλέπω οι ανοιχτές εφαρμογές αλλά και οι background να είναι πια πολύ λιγότερες από πριν που είχα σε λειτουργία το autostarts..η μόνη παρενέργεια που είχα ήταν στην αρχή όπου μου κόλλησε ένα widget του shazam και ένα που μετράει την free ram, τα ξαναπέρασα όμως και όλα οκ...το autostarts το έχω βγάλει τελείως έξω, soft format δεν έκανα μιας και βλέπω ότι όλα πάνε καλά...θα επιστρέψω με πιο πολλά το βράδυ που θα το έχω δει καλύτερα

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εσεις παλι που δεν χρησιμοποιειτε το autostarts, βαλτε στον autokiller τις τιμες που εγραψα (90,120,140) και πειτε μου πως βλεπετε την συσκευη σας. δοκιμαστε την μιση μερα και μετα πειτε μου.

 

Λοιπόν, τρέχω την JPO, η οποία δυστυχώς μετά την πρώτη χαρούμενη διαπίστωση ότι lagaρει λιγότερο από την μαμίσια JM2 που φορούσα, άρχισε τα δικά της μόλις την φόρτωσα με το σύνολο των εφαρμογών μου. Έκανα ένα factory reset ελπίζοντας να λύσω το θέμα αλλά τζίφος. Επειδή λόγω άποψης απλά δεν θέλω να φλασάρω πειραγμένες kernel, ακολούθησα την ίδια διαδικασία που έκανα με την JM2. Rooting και πέρασμα της OCLF 2.2. Βελτίωση αλλά όχι θεαματική. Εγκατάσταση autokiller με preset strict. Ακόμα καλύτερα αλλά όχι τέλεια. Autokiller preset agrressive ακόμα καλύτερα αλλά απέχουμε. Autokiller preset extreme γρήγορο αλλά κάνει το σύστημα ασταθές. Δοκίμασα Αντώνη τις τιμές σου από το μεσημέρι και είναι γρηγορότερο από ποτέ χωρίς κλωτσήματα ή κλεισίματα. Θα το τεστάρω μέχρι αύριο μεσημέρι αλλά μέχρι τώρα μπράβο, καλή δουλειά :up:

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...