Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ερωτηση , τι γινεται σε μας που πριν ημασταν ροοτ κ ειχαμε market enabler και ειχαμε αγορασει εφαρμογες ?μπορει να γινει το ροοτ τωρα?γιατι τοτ μαρκετ ακομα κλειδωμενο ειναι και ενω φαινεται στο ιστορικο οτι ειναι αγορασμενα δε μπορεις να τα κατεβασεις παλι
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση , τι γινεται σε μας που πριν ημασταν ροοτ κ ειχαμε market enabler και ειχαμε αγορασει εφαρμογες ?μπορει να γινει το ροοτ τωρα?γιατι τοτ μαρκετ ακομα κλειδωμενο ειναι και ενω φαινεται στο ιστορικο οτι ειναι αγορασμενα δε μπορεις να τα κατεβασεις παλι

 

Ναι, η JPO γίνεται και αυτή root, απλά όχι με τον ίδιο τρόπο με το eclair. Διάβασε 3-4 σελίδες πίσω τις οδηγίες που μου έδωσε ο Tyxerakias.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Απλως μην την πατησει κανενας και βαλει mod για αλλη εκδοση ε? :)

 

 

..................οταν το ειδα μου αρεσε και το εβαλα χωρις 2 σκεψη, κανοντας scroll την σελιδα ειδα το ποστ σου αλλα ταυτοχρονα το samsung εκανε restart και κολλησε :cry::cry::cry::cry:

ΠΕΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΠΩΣ ΞΕΚΟΛΛΑΕΙ?

 

 

 

πηγε 10 η ωρα και ακομα δεν μπορω να το ξεκολλησω

Edited by milena03
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια εκανα μια βλακεια και τωρα το galaxy μου εχει κολλησει οταν αναβει στην οθονη που λεει galaxy s gt-i9000 και δεν λεει να ξεκινησει υπαρχει καποια λυση εκτος απο το service ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια εκανα μια βλακεια και τωρα το galaxy μου εχει κολλησει οταν αναβει στην οθονη που λεει galaxy s gt-i9000 και δεν λεει να ξεκινησει υπαρχει καποια λυση εκτος απο το service ?

 

σχεδον 2 ωρες παιδευομαι ..με volume up home button kai power το κανω τι factory reset τι wipe cache partion ,,,,ενω δειχνει να κανει format μου ζητα μετα reboot αλλα ελα που κολα στην ιδια οθονη με την δικια σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εαν ξερετε ακριβως τι αρχεια πηραξατε και οι 2 σας και εχετε back up των original αρχειων ισος καταφερετε να κανετε restore της συσκευης μπαινοντας σε recovery mode και τοποθετοντας τα original αρχεια του κινητου στην θεση τους χρησιμοποιοντας το adb απο το sdk του android.

 

το προβλημα που ειχα εγω με την παραπανω διαδικασια ηταν οτι, οτι και να εκανα το κινητο σε recovery mode δεν μου εδινε root access σε φακελους συστηματος οποτε δεν εβγαλα ακρη.

 

αλλα αυτο νομιζω αλλαζει απο ρομ σε ρομ ειδικα αν εχετε modαρισμενες ρομ οποτε μπορειτε να δοκιμασετε...

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

εγω ουτε με τον συνδιασμο των τριων κουμπιων δεν μπορω να κανω τιποτα

 

τι εννοεις? εφοσον σου δουλευει το 3button combo μπορεις να το βαλεις σε recovery mode και απο εκει να χρησιμοποιησεις τον υπολογιστη σου με το adb για να προσπαθησεις να επαναφερεις τα αρχεια που πειραξες.

 

αυτα εφοσον βεβαια ξερεις πια συγκεκριμενα αρχεια πειραξες και εχεις κρατησει back up απο τα παλια που ειχε το κινητο πριν το πειραξεις

Link to comment
Share on other sites

εβαλα μια εφαρμογη απο το maket για να αλλαξω το εικονιδιο της μπαταριας και μετα η εφαρμογη μου ζητησε reboot και απο τοτε δεν ανοιγει
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις? εφοσον σου δουλευει το 3button combo μπορεις να το βαλεις σε recovery mode και απο εκει να χρησιμοποιησεις τον υπολογιστη σου με το adb για να προσπαθησεις να επαναφερεις τα αρχεια που πειραξες.

 

αυτα εφοσον βεβαια ξερεις πια συγκεκριμενα αρχεια πειραξες και εχεις κρατησει back up απο τα παλια που ειχε το κινητο πριν το πειραξεις

θελω να κανω factory reset μεσο recovery μπορω?

εγω εβαλα απο πιο πανω post ενα προγραμμα για τη μπαταρια ,αλλα ηταν για διαφορετικη rom απο την δικια μου (εχω την εργοστασιακη)

ενω του ζητω factory reset δειχνει οτι κανει αλλα με το που ξεκινα μενει στην αρχικη οθονη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εβαλα μια εφαρμογη απο το maket για να αλλαξω το εικονιδιο της μπαταριας και μετα η εφαρμογη μου ζητησε reboot και απο τοτε δεν ανοιγει

 

μπραβο την ιδια :Xκια καναμε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εβαλα μια εφαρμογη απο το maket για να αλλαξω το εικονιδιο της μπαταριας και μετα η εφαρμογη μου ζητησε reboot και απο τοτε δεν ανοιγει

 

εγω θα κοιτουσα στο θεμα του battery mod να δω πια αρχεια αλλαζει αυτη η εφαρμογη ετσι ωστε να προσπαθησω να βαλω τα γνησια στην θεση τους.

εαν δεν εχετε κανει back up και η εφαρμογη δεν κανει απο μονη της,

θα ζητουσα απο καποιον που φοραει την ιδια ρομ να μου στειλει τα δικα του original αρχεια μπας και δουλεψει.

 

αλλα επειδη αυτο θα παρει ωρες (μεχρι να σας στειλει καποιος τα αρχεια, να δοκιμασετε να το φτιαξετε και πιθανοτατα να μην καταφερετε κατι)

μπορειτε να κανετε ενα flash με το odin στο firmware της επιλογης σας και το κινητο να ξανα ζοντανεψει.

βεβαια μετα το κινητο θα ειναι σε εργοστασιακη σχεδον μορφη αλλα...

(αν δεν εχετε κανει φορματ στην καρτα μνημης δεν θα πηραχτει παντως)

Link to comment
Share on other sites

εγω θα κοιτουσα στο θεμα του battery mod να δω πια αρχεια αλλαζει αυτη η εφαρμογη ετσι ωστε να προσπαθησω να βαλω τα γνησια στην θεση τους.

εαν δεν εχετε κανει back up και η εφαρμογη δεν κανει απο μονη της,

θα ζητουσα απο καποιον που φοραει την ιδια ρομ να μου στειλει τα δικα του original αρχεια μπας και δουλεψει.

 

αλλα επειδη αυτο θα παρει ωρες (μεχρι να σας στειλει καποιος τα αρχεια, να δοκιμασετε να το φτιαξετε και πιθανοτατα να μην καταφερετε κατι)

μπορειτε να κανετε ενα flash με το odin στο firmware της επιλογης σας και το κινητο να ξανα ζοντανεψει.

βεβαια μετα το κινητο θα ειναι σε εργοστασιακη σχεδον μορφη αλλα...

(αν δεν εχετε κανει φορματ στην καρτα μνημης δεν θα πηραχτει παντως)

 

εγω θα ξαναφλασαρω την εργοστασιακη μου ξανα με odin

EliMiNaToR..........κανε το ιδιο η μαλλον περιμενε να δοκιμασω πρωτα εγω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αμα flashαρετε θα δουλεψει σιγουρα.

προσωχη ομως μην κανετε τιποτα λαθος.

προσεξτε τις οδηγιες.

 

το factory reset μπορει να διορθωνει πολλα προβληματα ομως οπως φαινεται δεν επαναφερει τα αρχεια που πηραξε η εφαρμογη οποτε για να δουλεψει πρεπει η να τα βαλεις πισω χειροκινητα η να ξανα flashαρεις

Link to comment
Share on other sites

ο νεκρος αναστηθηκε..........

φλασαρισα την εργοστασιακη μου ρομ μεσω odin απλα θελει ξανα στησιμο απο την αρχη

ευχαριστω για την βοηθεια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ο νεκρος αναστηθηκε..........

φλασαρισα την εργοστασιακη μου ρομ μεσω odin απλα θελει ξανα στησιμο απο την αρχη

ευχαριστω για την βοηθεια

Καλημερα, γμτο δεν σε προλαβα!

Ετσι την ειχα πατησει και εγω οταν ειχα βαλει την JP6 παλιοτερα.

Αυτο που επρεπε να ειχες κανει ειναι να κατεβαζες απο το λινκ των XDA τo original battery mod, να εβαζες την συσκευη σε recovery και συνδεοντας την με τον υπολογιστη να εστελνες το update.zip στην συσκευη σου. Μετα απο το recovery θα ετρεχες το update.zip και ολα θα ηταν οκ.

Τετοια ωρα τετοια λογια βεβαια και εγω δεν το ειχα τονισει αρκετα πως πρεπει να μπει η ιδια εκδοση με αυτην που εχετε στην συσκευη, το ειχα θεωρησει αυτονοητο :(

Παντως ας υπαρχει for future reference.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ...αρχίζω την μάχη...μετά λέω να βάλω το speed mode που έχει universal lagfix, που έχει root, και μετά το εικονίδιο της μπαταρίας που ποσταρες πιο πάνω και το ελληνικό swype (ευχαριστώ τους φίλους για το pm)..θα γίνει της Κορέας!

 

Sent from GALAXY!

Το JFS λες σε Overkill? Οταν το βελεις ποσταρε ενα How to γιατι δεν εχω ασχοληθει ακομα και αυτα που εγραφε ο Bladerunner στις τελευταιες σελιδες με εψησαν και μενα :lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Το JFS λες σε Overkill? Οταν το βελεις ποσταρε ενα How to γιατι δεν εχω ασχοληθει ακομα και αυτα που εγραφε ο Bladerunner στις τελευταιες σελιδες με εψησαν και μενα :lol:

 

Ακριβώς! Πάρε μία ιδέα από δω..http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=814228

Εγώ βέβαια θα προσπαθήσω να περάσω το Speedmod...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=822756

που περιέχει και το παραπάνω

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβαλα τον Super Optimised Kernel με επιλογη Lagfix No-RFS Advanced JFS: all partitions are jfs. H συσκευη εγινε αρκετα πιο γρηγορη. Στο quadrant δειχνει 1600κατι, αν και απ' οσο ξερω δεν παιζουν ρολο τα νουμερα.

Σκεφτομουν να βαλω και την επιλογη overkill καποια στιγμη, αλλα προς το παρον μενω εδω και βλεπουμε.

 

On another issue, σημερα ετυχε να δοκιμασω πρωτη φορα το gps και πρεπει να πω πως κλειδωσε αρκετα γρηγορα και δεν εχασε καθολου το σημα κατα την διαρκεια της διαδρομης. Δεν το ειχα δοκιμασει ποτε in real conditions με 2.1, παντως αυτο που ειδα με ικανοποιησε. :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα το Σαββατοκύριακο το αγορασμένο από το γερμανικό amazon.de SGS σε Froyo.XXJPO και τις επίσημα διαθέσιμες εκδόσεις FW (PDA:JPO/Phone:JPP:CSC:JP3) μέσω Kies (χωρίς προβλήματα και χωρίς ODIN καγκουριές)

 

Γενικά οι εντυπώσεις είναι θετικές αφού το κουνητό δείχνει ταχύτερο και κάποιες λειτουργικές και αισθητικές προσθήκες στο User Interface είναι ευπρόσδεκτες.

 

Είναι πάντως ενδιαφέρον ότι το τελευταίο Linpack δίνει ~14 MFLOPS/5.68secs, ενώ το Quadrant ~970 - τιμές απαράδεκτα χαμηλές σε σχέση με αυτό που περίμενα από την Froyo έκδοση.

Edited by garftech
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση. Εχει χρησιμοποιησει κανεις το app rom manager και αν ναι θα μπορω με αυτο να κανω αναβαθμιση σε αλλη rom απο το κινητο μιας και δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστη?

 

Ευχαριστώ

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

 

Αναβάθμισα το Σαββατοκύριακο το αγορασμένο από το γερμανικό amazon.de SGS σε Froyo.XXJPO και τις επίσημα διαθέσιμες εκδόσεις FW (PDA:JPO/Phone:JPP:CSC:JP3) μέσω Kies (χωρίς προβλήματα και χωρίς ODIN καγκουριές)

 

Γενικά οι εντυπώσεις είναι θετικές αφού το κουνητό δείχνει ταχύτερο και κάποιες λειτουργικές και αισθητικές προσθήκες στο User Interface είναι ευπρόσδεκτες.

 

Είναι πάντως ενδιαφέρον ότι το τελευταίο Linpack δίνει ~14 MFLOPS/5.68secs, ενώ το Quadrant ~970 - τιμές απαράδεκτα χαμηλές σε σχέση με αυτό που περίμενα από την Froyo έκδοση.

 

Κουράστηκα να βλέπω και να απαντάω σε τέτοιου είδους post (τι να πουν και οι παλαιότεροι) αλλά θα το κάνω για ακόμη μία φορά. ΣΤΑΜΑΤΉΣΤΕ να ασχολείστε με μετροπρογράμματα που είναι εντελώς αναξιόπιστα. Έχετε πάρει το καλύτερο smartphone της αγοράς. Δυστυχώς η ευτυχώς θέλει 1-2 παρεμβάσεις από τον χρήστη για να αποδείξει ότι αξίζει αυτόν τον τίτλο. 1. αλλαγή filesystem (lag fix) 2. optimised kernel.

 

Προσωπικά είμαι σε JPO με speedmodkernel v1.1I by hardcore και advanced JFS overkill. Με αυτό το setup έχω 1600 στο Quadrant. Και όμως είναι ότι ποιο Smooth / fast έχω δουλέψει. Και έχω δουλέψει σε αμέτρητες συσκευές (iphone4 included που θεωρώ ότι είναι το μόνο κινητό atm που συγκρίνεται με το galaxy s).

 

Εάν δεν καταλαβαίνεις κάποιες από τις ορολογίες τότε με συγχωρείς, όλα υπάρχουν σε προηγούμενα ποστ, καλό διάβασμα :cool:

 

@winer ναι η premium έκδοση σου δίνει την δυνατότητα να κατεβάσεις κατευθείαν στο κινητό σου το ρομ. btw μου φαίνεται αδιανόητο να μην έχεις πρόσβαση σε H/Y, και να χρησιμοποιείς smartphone κλάσης galaxy s, χάνεις την μισή του αξία. Και εάν πάει κάτι στραβά πως θα το επαναφέρεις? :S

 

@Tyxerakias aka Alex. Ευχαριστούμε για το app recomend, δεν το ήξερα είναι η αλήθεια, πολύ καλό :)

Edited by vipercubic
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

 

 

 

Κουράστηκα να βλέπω και να απαντάω σε τέτοιου είδους post (τι να πουν και οι παλαιότεροι) αλλά θα το κάνω για ακόμη μία φορά. ΣΤΑΜΑΤΉΣΤΕ να ασχολείστε με μετροπρογράμματα που είναι εντελώς αναξιόπιστα. Έχετε πάρει το καλύτερο smartphone της αγοράς. Δυστυχώς η ευτυχώς θέλει 1-2 παρεμβάσεις από τον χρήστη για να αποδείξει ότι αξίζει αυτόν τον τίτλο. 1. αλλαγή filesystem (lag fix) 2. optimised kernel.

 

Προσωπικά είμαι σε JPO με speedmodkernel v1.1I by hardcore και advanced JFS overkill. Με αυτό το setup έχω 1600 στο Quadrant.

 

Στις επιλογές που βλέπω στον παραπάνω kernel εσύ έχεις επιλέξει το προτελευταίο overkill ή το τελευταίο; Επειδή βλέπω ότι επίσης ότι ο kernel περιέχει και ένα fix για το χρώμα και κάποα παραπονάκια για αυτό στο xda, πως το βλέπεις ;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Στις επιλογές που βλέπω στον παραπάνω kernel εσύ έχεις επιλέξει το προτελευταίο overkill ή το τελευταίο; Επειδή βλέπω ότι επίσης ότι ο kernel περιέχει και ένα fix για το χρώμα και κάποα παραπονάκια για αυτό στο xda, πως το βλέπεις ;

 

Τελευταίο Overkill και πας στα advanced και απενεργοποιείς την τελευταία επιλογή κάτω κάτω (bind /data to /dbdata πατάς επάνω να γίνει = false). Το χρώμα είναι μια χαρά στα δικά μου μάτια... (είναι και optimised τα μάτια μου έχω κάνει laser :lol:)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...