Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν περιμενω το official update παλι πρεπει να εχω κιες patcher η απλα κανω αναβαθμ?

 

Ναι καλα! Και εγω για ενα μηνα ετσι ελεγα! Οτι θα περιμενω το επισημο!! Και εγω φοβομουν τα φλασαρισματα δε λεω, αλλά είδα ότι ποιο εύκολο και γρήγορο είναι να φλασαρεις με το οντιν, παρα να κανεις update με το kies!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

λοιπον φιλε με supercurio η καμερα δεν δουλευει....

με damiangto ολα κανονικα...και οχι μονο αυτο(ξεχνα το Pm που σου στειλα) το κινητο παει σφαιρα..

πραγματικα ποτε μου δεν το ειδα τοσο γρηγορο....:)

επαθα πλακα..(και η μπαταρια παει σουπερ ..το εχω τρελανει στις επανεκκινήσεις και στο τιτανιουμ και δεν λεει να πεσει....)

και το aura...επισης κανενα προβλημα δουλεύει ρολοι....δεν το περιμενα...να σου πω την αληθεια...

ολα καλα..παραμενω εδω για την ωρα και βλεπουμε...:)

 

Παιδιά πως μπαίνει η criskelo rom?

Odin stock jvh,

Odin speedmod kernel,

Recovery, install criskelo zip

Αυτά είναι τα βήματα;

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει σε ... Άλλες χώρες!

Εντώ Ελάντα (όπως και Ουγκάντα)! Θα το πάρουμε το 2012 και μετά επίσημα...

Ανεπίσημα φυσικά μπορούμε να τα κάνουμε όλα!

 

Για αναβάθμιση χωρίς να χάσεις τίποτε μόνο μέσω kies (υπάρχει και kies patcher-ψάξε το). Ειδάλλως κάνεις backup (titanium backup πχ) και βουτάς στα βαθιά με το ODIN!

 

hahaha και εμάς το ίδιο ισχύει για το galaxy 3... το 2.2 το περιμένουμε από Τέλη Οκτωμβρίου αλλά μάλλον θα το πάρουμε όταν πλέον οι περισσότερες εφαρμογές θα απαιτούν android 3.1+....

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!

Ρε παιδιά καμμία στοκ Ginger με έτοιμο Ελληνικό πληκτρολόγιο και swype στα πρότυπα της 2.2.1 που φοράω τώρα δεν θα βγει??? Να μη χρειάζεται να κάνουμε τη διαδικασία περάσματος του Alex με root κλπ. Ευελπιστώ ότι η Ολλανδική stock θα τα έχει...

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερες! παιδια η 2,3 εχει ερθει στο kies?

πως θα κανω αναβαθμ χωρις να χασω προγραμματα καταλογο κτλ

?

Αν δεν θελεις να χασεις τιποτα απο αυτα που λες (δεν θελεις-δεν ξερεις-βαριεσαι,να ξαναστησεις το κινητο),σου συνιστω να κατσεις εκει που εισαι και να ξεχασεις το update.

 

Καλημέρα στην παρέα!

Ρε παιδιά καμμία στοκ Ginger με έτοιμο Ελληνικό πληκτρολόγιο και swype στα πρότυπα της 2.2.1 που φοράω τώρα δεν θα βγει??? Να μη χρειάζεται να κάνουμε τη διαδικασία περάσματος του Alex με root κλπ.....

5 λεπτα δουλεια ειναι ολα μαζι :p
Link to comment
Share on other sites

Aπο που αγορασες το κινητο αν επιτρεπεται? Το πηρες καινουργιο η μεταχειρισμενο?

 

Το αγόρασα από το OPEN365. Καινούργιο υποτίθεται. Τι σου περνάει απ'το μυαλό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως μπαίνει η criskelo rom?

Odin stock jvh,

Odin speedmod kernel,

Recovery, install criskelo zip

Αυτά είναι τα βήματα;

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Έλα φίλε μπες εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=978354

Κατέβασε την 51 και μετά την 54 ..πλέον το θέμα της καμερας έχει λυθεί ..πολύ όμορφη ρομ την έχω από χθες και το κινητό πετάει πραγματικά

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλε μπες εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=978354

Κατέβασε την 51 και μετά την 54 ..πλέον το θέμα της καμερας έχει λυθεί ..πολύ όμορφη ρομ την έχω από χθες και το κινητό πετάει πραγματικά

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

ευχαριστω φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, μόλις πριν 2 μέρες έβαλα κ γώ 2.3.3 στο galaxy s και ψάχνομαι για κάποιο καλό ελληνικό πληκτρολόγιο...

Κατέβασα αυτά που προτείνει ο τυχεράκιας , έκανα root και τώρα έχω 2 προβλήματα:

1. δε συνδέεται με το Kies λόγω root με το zImage-root.tar

2. δεν ξέρω πώς να περάσω το πληκτρολόγιο και το swype μέσω cwm.

 

Όπως καταλάβατε στα smartphones είναι τελείως πρωτάρης και όλα τα κάνω απο ατελίωτη περιέργιεα... :happy:

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή με κάθε τρόπο!!!

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, μόλις πριν 2 μέρες έβαλα κ γώ 2.3.3 στο galaxy s και ψάχνομαι για κάποιο καλό ελληνικό πληκτρολόγιο...

Κατέβασα αυτά που προτείνει ο τυχεράκιας , έκανα root και τώρα έχω 2 προβλήματα:

1. δε συνδέεται με το Kies λόγω root με το zImage-root.tar

2. δεν ξέρω πώς να περάσω το πληκτρολόγιο και το swype μέσω cwm.

 

Όπως καταλάβατε στα smartphones είναι τελείως πρωτάρης και όλα τα κάνω απο ατελίωτη περιέργιεα... :happy:

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή με κάθε τρόπο!!!

 

Thanks!

 

Λόγω του παραπάνω προβλήματος θα αλλάξω την προτεινόμενη διαδικασία root για gingerbread με τη μέθοδο του Chainfire, μετά από μερικά πμ που ανταλλάξαμε. Λίγη υπομονή μέχρι να το γράψω και θα έχεις και cwm όταν το κάνεις. Για άλλη μια φορά πάντως θα πω ότι καλύτερα να διαβάζουμε λίγο παραπάνω πριν πάμε ντουγρού στο flash.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα από το OPEN365. Καινούργιο υποτίθεται. Τι σου περνάει απ'το μυαλό;

 

Λοιπον φιλε E.N.T. το κινητο που πηρες δεν εχει μεσα επισημη ελληνικη ρομ και επομενως δεν εχει και εγγυηση. Κατα πασα πιθανοτητα εχει ανοιχτει για να περαστει μεσα αυτη η ρομ. Μπες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305527 για περισσοτερες λεπτομερειες

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε ό,τι αφορά το θέμα της διαχείρισης μνήμης εγώ το έλυσα το θέμα σε 2.3.3 JVH με το autokiller στο οποίο έβαλα τιμές 10, 16, 24, 200, 225, 250 και ησύχασα! Και μια χαρά multitasking έχω και δε μειώνεται η ταχύτητα του κινητού και η ελεύθερη ram κυμαίνεται από 180 έως 140.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε E.N.T. το κινητο που πηρες δεν εχει μεσα επισημη ελληνικη ρομ και επομενως δεν εχει και εγγυηση. Κατα πασα πιθανοτητα εχει ανοιχτει για να περαστει μεσα αυτη η ρομ. Μπες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305527 για περισσοτερες λεπτομερειες

 

Στην περίπτωση αυτή μάλλον δεν έχει ανοιχτεί. Φοράει επίσημη Αγγλική ROM, άρα μπορεί απλά να είναι απευθείας εισαγωγή από Αγγλία. Αν έχει απόδειξη πιστεύω θα ισχύει η ευρωπαϊκή εγγύηση όπως και σε σένα Παναγιώτη. Δε χρειάζεται πανικός :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λόγω του παραπάνω προβλήματος θα αλλάξω την προτεινόμενη διαδικασία root για gingerbread με τη μέθοδο του Chainfire, μετά από μερικά πμ που ανταλλάξαμε. Λίγη υπομονή μέχρι να το γράψω και θα έχεις και cwm όταν το κάνεις. Για άλλη μια φορά πάντως θα πω ότι καλύτερα να διαβάζουμε λίγο παραπάνω πριν πάμε ντουγρού στο flash.

 

Που, περιμένω εναγωνίως...

Οσο για το ντουγρου έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά ο ενθουσιασμός δεν περιορίζεται και τόσο εύκολα

:O

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή μάλλον δεν έχει ανοιχτεί. Φοράει επίσημη Αγγλική ROM, άρα μπορεί απλά να είναι απευθείας εισαγωγή από Αγγλία. Αν έχει απόδειξη πιστεύω θα ισχύει η ευρωπαϊκή εγγύηση όπως και σε σένα Παναγιώτη. Δε χρειάζεται πανικός :)

 

Ναι, γιαυτο ειπα στο φιλο κατα πασα πιθανοτητα. Αυτο με ποιο τροπο διαπιστωνεται?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε ό,τι αφορά το θέμα της διαχείρισης μνήμης εγώ το έλυσα το θέμα σε 2.3.3 JVH με το autokiller στο οποίο έβαλα τιμές 10, 16, 24, 200, 225, 250 και ησύχασα! Και μια χαρά multitasking έχω και δε μειώνεται η ταχύτητα του κινητού και η ελεύθερη ram κυμαίνεται από 180 έως 140.
Tι ζωγραφισες εκει ρε θηριο!!!:p Και εχεις και αψογο multitasking εε???Αν σου αφηνει ελευθερη μνημη 180-140 mb,ουτε οι βασικες εφαρμογες συστηματος δεν σου ανοιγουν,για ποιο multitasking μιλας??? (απορω πως σου κανει boot) :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε με supercurio η καμερα δεν δουλευει....

με damiangto ολα κανονικα...και οχι μονο αυτο(ξεχνα το Pm που σου στειλα) το κινητο παει σφαιρα..

πραγματικα ποτε μου δεν το ειδα τοσο γρηγορο....:)

επαθα πλακα..(και η μπαταρια παει σουπερ ..το εχω τρελανει στις επανεκκινήσεις και στο τιτανιουμ και δεν λεει να πεσει....)

και το aura...επισης κανενα προβλημα δουλεύει ρολοι....δεν το περιμενα...να σου πω την αληθεια...

ολα καλα..παραμενω εδω για την ωρα και βλεπουμε...:)

 

Παιδιά βγαίνω λίγο εκτός τωρινού θέματος αλλά δοκίμασα και εγώ τον GTO Ginger Kernel JVH (Beta 3 V2.1) *2011-05-08* (πάνω στην juwe 4.3 rom) και είναι ΣΟΥΠΕΡ:D. Το κινητό πάει πιο γρήγορα και δεν ξέρω αν είναι απλά εντύπωσή μου αλλά πάντως το Quadrant συμφωνεί οτι είναι πιο γρήγορο... 1167 (1100 μεχρι 1167 πήρα σκορ) σκορ σε quadrant χωρίς lagfix & tweaks δεν είχα ποτέ, ούτε στην 2.2.1 με speedmod!

Δεν ξέρω γιατί τον διώξανε απο το XDA (ή μάλλον ξέρω το τι λένε οι 2 πλευρές αλλά τον πραγματικό λόγο κανείς δεν τον ξέρει) αλλά στο θέμα kernel ο άνθρωπος είναι μπροστά!!! Όπως σωστά λέει ο ίδιος στο φορουμ του ενώ οι άλλοι παλεύουν να φτιάξουν kernel με τα βασικά αυτός δίνει kernel απο την αρχή και μάλιστα με καλούδια μέσα!!!

 

ΥΓ: Η μπροστά κάμερα δούλευε μια χαρά πριν τον GTO, μετά όχι οπότε και πέρασα το fix που έχει στο σαιτ του και τωρα δουλεύει πάλι μια χαρά... Όπως και να χει μάλλον κάτι γίνεται με τον κερνελ αλλά δεν το λέει!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιαυτο ειπα στο φιλο κατα πασα πιθανοτητα. Αυτο με ποιο τροπο διαπιστωνεται?

 

Δε διαπιστώνεται... Έχει το επίσημο firmware. Τώρα αν το περάσανε αυτοί ή απλά το κάνανε εισαγωγή δεν ξέρω, μπορεί να τους ρωτήσει. Αλλά δε χρειάζεται να υποθέτουμε το χειρότερο πάντως... όπως και να έχει ισχύει η εγγύηση πιστεύω.

 

Που, περιμένω εναγωνίως...

Οσο για το ντουγρου έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά ο ενθουσιασμός δεν περιορίζεται και τόσο εύκολα

:O

 

Ανανεώθηκε ο οδηγός. Στην περίπτωσή σου θα σύνιστούσα πρώτα reflash της JVH από samfirmware, και μετά CF-root, αλλιώς υπάρχει πιθανότητα να εξακολουθεί το Kies να μη δουλεύει.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση μονο. Το αουρα οντως παιζει χωρις κοληματα?

 

Χθες που το δοκίμασα πήγαινε σφαίρα ..θα το δοκιμάσω και σήμερα όταν σχολασω απο τη δουλειά και θα σε ενημερώσω

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα και εγώ επιτέλους να βάλω 2.3.3 ποια custom να διαλέξω?

Θέλω οπωσδήποτε να έχει ή να μπορώ να βάλω το ίδιο ελληνικό πληκτρολόγιο (swype) με την 2.2.1 και να είναι όσο ποιο stable γίνεται.

Δεν θέλω restart και κολλήματα ...

Link to comment
Share on other sites

Criskelo βάλε. Πλέον έχει ενσωματώσει το fix για τη κάμερα και δουλεύει και με τον kernel που έχει ήδη μέσα.

Φλάσαρε πρώτα μια στοκ για τους bootloaders και μετα την criskelo.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα και εγώ επιτέλους να βάλω 2.3.3 ποια custom να διαλέξω?

Θέλω οπωσδήποτε να έχει ή να μπορώ να βάλω το ίδιο ελληνικό πληκτρολόγιο (swype) με την 2.2.1 και να είναι όσο ποιο stable γίνεται.

Δεν θέλω restart και κολλήματα ...

 

Criskelo και από μένα τα σπάει κανονικότατα :)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε ό,τι αφορά το θέμα της διαχείρισης μνήμης εγώ το έλυσα το θέμα σε 2.3.3 JVH με το autokiller στο οποίο έβαλα τιμές 10, 16, 24, 200, 225, 250 και ησύχασα! Και μια χαρά multitasking έχω και δε μειώνεται η ταχύτητα του κινητού και η ελεύθερη ram κυμαίνεται από 180 έως 140.

 

:lol::lol::lol:

αυτο θα πει πραγματικο killing :lol: δεν γινεται ετσι multitasking φιλε μου, αφου δεν τρεχει τιποτα ουσιαστικα...οτι ανοιγει κλεινει :lol::lol::lol:

και δεν δουλευει οπως πρεπει και καταναλωνεται περισσοτερη μπαταρια...βγαλτο τελειως το autokiller...εμενα πηγαινε μεχρι 280 η κατηλλειμενη αλλα ειχα aura και opera ανοιχτα...τωρα που εβαλα το opera mini παει μεγιστο 240...και αμα το δεις πως δουλευει σκετη τρελα ειναι :p

 

@Truckman τον δοκιμασες τελικα τον opera...;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...