Jump to content

[Επίσημο] Nokia E7-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia E7-00

(RM-626)

 

 

http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/nokia/nokia-e7-1.jpg

______________________________________

 

Ημερομηνία ανακοίνωσης:

14 Σεπτεμβρίου 2010

 

Περιγραφή συσκευής:

The Nokia E7-00 is business-class Symbian^3 device that combines a full QWERTY slide-out keyboard with large 4" capacitive AMOLED ClearBlack touch screen with - improved outdoor visibility with vivid colors and pure black. The device features integrated mobile office and messaging applications, 8 megapixel Full Focus camera with dual-LED flash and support for capturing 720p HD video, social networking integration, WebTV and A-GPS with Ovi Maps. Additional features include Qt 4.6.3, Java MIDP 2.1 Bluetooth 3.0 and Flash Lite 4.0.

______________________________________

 

Αρχικό λειτουργικό σύστημα:

Symbian^3

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού:

111.040.1511 (Nokia Belle Refresh)

 

Δείκτης SAR:

ICNIRP: 0,56 W/kg

FCC: 0,93 W/kg (ear) / 1,23 W/kg (body)

 

Ελληνικό product code:

059D0R0 (Dark Grey) / 059D0Q9 (Silver White) / 059D2K2 (Blue) / 059D263 (Green) / 059D2K3 (Orange)

059D0R5 (Greece-Cyprus Dark Grey) / 059D0R4 (Greece-Cyprus Silver White) / 059D2W3 (Greece-Cyprus Blue) / 059D265 (Greece-Cyprus Green) / 059D2W4 (Greece-Cyprus Orange)

______________________________________

 

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Φωτογραφίες (GSMArena)

Δελτίο τύπου

Data Sheet

Οδηγός χρήσεως

Edited by Alex_tz

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 995
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όμορφο αλλά σίγουρα πολύ πιο ακριβό από το N8, για να δούμε τι παίζει και με το SAR του btw.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο αλλά σίγουρα πολύ πιο ακριβό από το N8, για να δούμε τι παίζει και με το SAR του btw.

 

Όντως φαίνεται ωραίο.Αλλά μην νομίζεις ότι θα είναι και πιο ακριβό.Μόνο η κάμερα που δεν είναι 12mpixels δεν έχει xenon flash και Carl Zeis ρίχνει την τιμή του.Ίσως να κυμένονται στην ίδια τιμή.Γνωρίζουμε πότε θα κυκλοφορήσει;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, μόλις άκουσα για business κινητό, άρχισα διακαώς να το θέλω περισσότερο από το Ν8 για παράδειγμα, ωστόσο υπολείπεται σε μερικά σημεία που δεν μπορώ να κάνω πίσω: no carl zeis camera (αν δεν κάνω λάθος), ίδια μπαταρία (1200 mah η οποία μου φαίνεται μικρή αλλά αν δεν δω στην πράξη τι γίνεται δεν μουρμουρίζω περισσότερο) με μεγαλύτερη οθόνη (οπότε καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό για την αυτονομία), αρκετά πιο ογκώδες (4 ιντσών οθόνη και qwerty). Αυτά για αρχή. Τα encryption features και microsoft comunicators κλπ καλύπτουν ανάγκες λίγων αλλά καλά έκανε η nokia και τα έβγαλε για να χτυπήσει blackberry και σία!
Link to comment
Share on other sites

Και σκεφτομουν και εγω για το n8 αλλα υστερα απο αυτο λεω να περιμενω για το e7..

εργαλειο φαινεται..

http://www.youtube.com/watch?v=iDXmK8dGV1E

Link to comment
Share on other sites

Όντως φαίνεται ωραίο.Αλλά μην νομίζεις ότι θα είναι και πιο ακριβό.Μόνο η κάμερα που δεν είναι 12mpixels δεν έχει xenon flash και Carl Zeis ρίχνει την τιμή του.Ίσως να κυμένονται στην ίδια τιμή.Γνωρίζουμε πότε θα κυκλοφορήσει;

Οι κάμερες και λοιπά multimedia δεν είχαν ποτέ πρωτεύοντα ρόλο στη σειρά Communicator.

Οπότε αυτό που λες δεν ισχύει.

Το E7 θα είναι ακριβότερο από το N8.

 

"Estimated retail price is EUR 495, excluding taxes and subsidies."

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία συσκευή, όπως και οι άλλες δύο που ανακοινώθηκαν σήμερα. Το μόνο που με χαλάει είναι - εκτός από τη μπαταρία, που έστω, υπάρχει λύση όταν είσαι σε μεγάλη ανάγκη να την αντικαταστήσεις - η εσωτερική μνήμη. Χάθηκε ο κόσμος να βάλουν 32GB, ή έστω 8GB μαζί με υποδοχή microSDHC;

Τέλος πάντων, πολύ καλή συσκευή, με όλα τα ατού του Ν8 από άποψη σχεδιασμού και νέων τεχνολογιών (εκτός φυσικά από τη φωτογραφική με τον 12άρη φακό και το φλας ξένου). Ακόμα και η 8άρα κάμερα με το διπλό LEDάκι είναι ικανό με δελεάσει, από τη στιγμή που υπάρχει εγγραφή βίντεο υψηλής ανάλυσης, αλλά και BT3.0, USB OTG και φυσικά η capacitive AMOLED. Και το παράξενο είναι ότι παρόλο που έχει πλήρες qwerty, είναι ιδιαίτερα λεπτό.

 

Πολύ όμορφα κυρία Nokia, μάλλον δε θα ξεστρατίσω προς κανένα ...ανδροϊδές τελικά. :lol:

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Eχει σιγουρα HD Video και HOST? γιατι το gsmarena δεν αναφερει...

 

αν εχει τοτε η διαφορα ειναι στη καμερα/φακο και βεβαια στις διαστασεις.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι και το Ν8 και το Ε7 έρχονται με την ίδια ακριβώς μπαταρία BL-4D των 1200 mAh.

Και στο ε7 θα είναι χειρότερα τα πράγματα λόγω μεγαλύτερης οθόνης.

Δεν ξέρουμε τι διαχείριση ενέργειας κάνει το S^3, αλλά υπάρχει περίπτωση να βρεθεί τρόπος κάποιος να βάλει μια μεγαλύτερη μπαταρία; Υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση; Νομίζω είναι κάτι που θα το ήθελαν και οι κάτοχοι Ν8 και Ε7.

Link to comment
Share on other sites

Οι κάμερες και λοιπά multimedia δεν είχαν ποτέ πρωτεύοντα ρόλο στη σειρά Communicator.

Οπότε αυτό που λες δεν ισχύει.

Το E7 θα είναι ακριβότερο από το N8.

 

"Estimated retail price is EUR 495, excluding taxes and subsidies."

 

Αυτό δεν το γνώριζα.Καλή η ενημέρωσή σου

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Μικροτερη αναλυση απ το e90?? wtf??

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να είναι ακριβότερο από το Ν8. Εξάλλου υπάρχει μεγαλύτερη οθόνη, καθώς και ταυτόχρονα πληκτρολόγιο, ενώ ταυτόχρονα είναι αρκετά λεπτό, παρόλο το qwerty.

 

Ωραίες οι κινήσεις της Nokia σήμερα, μας πήρε παραμάζωμα. Μας άλλαξε τα σχέδια. :)

 

Ελπίζω να μην καθυστερήσει πολύ να τα κυκλοφορήσει η Nokia τα νέα Symbian^3. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από βίντεο που κυκλοφορεί (από Έλληνα blogger) μου φαίνεται αρκετά αργό... (Δεν ξέρω αν έχω δικαιοδοσία να μοιραστώ το link). Ωστόσο τρέφω ελπίδες ότι στο εν λόγω video η συγκεκριμένη συσκευή δεν έχει τη retail έκδοση του λειτουργικού!
Link to comment
Share on other sites

με το που το ειδα το γουσταρα κατευθειαν...ειπα θα το παρω και οτι τα εχει ολα...μετα το εψαξα λιγο παραπανω και ειλικρινα θεωρω μεγαλο καρα@@@@λικι την απουσια Micro sd,την απουσια fm transmitter (Που by the way στο πολυ φθηνοτερο c7 ειναι παρον) και τελος την απουσια front camera.για καποιους μπορει να ειναι αμελητεα αυτα τα χαρακτηριστικα.αλλα κοστιζει 495 προ φορων και αποκαλειται communicator.η νοκια δεν θελει να ικανοποιησει πληρως τους φανς της.ειναι προφανες τελικα...και αυτες οι τακτικες ειναι που εφτασαν την se εκει που ειναι σημερα...η νοκια δεν μαθαινει τελικα απ τα λαθη της.προσωπικη γνωμη παντα Edited by nokse
Link to comment
Share on other sites

και τελος την απουσια front camera

Είσαι σίγουρος για αυτό; Ομολογώ ότι το θεωρώ στάνταρτ για την κατηγορία του και την παράδοση της Nokia οπότε δεν το έχω ψάξει! :shock:

--

EDIT

--

 

Άκυρο:

Δες τα επίσημα specifications από εδώ:

 

Αναφέρει ρητά:

Secondary camera for video calls (VGA, 640 x 480 pixels)

 

Οπότε διαθέτει.

 

.. είπα και εγώ ..

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχει καμερα. δεξια του ακουστικου. εκτος και αν ειναι αισθητηρας. για δειτε εδω.

 

η απουσια εξωτερικης καρτας μνημης ειναι μεγαλο μειον, αλλα ενταξει. προσωπικα μου υπεραρκουν τα 16gb εσωτερικης μνημης.

 

ερωτηση: το hdmi τι ακριβως κανει? συνδεω το κινητο στην tv και βλεπω ταινια ας πουμε?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο, για εποχές 2009 ομως... είναι δυνατόν οθόνη 4 ιντσων με τοσο χαμηλη ανάλυση; Μέγα λάθος κατα τη γνώμη μου. Απο κει και πέρα φαίνεται αρκετά καλό. Αλλα η χαμηλη ανάλυση της οθόνης θα απωθήσει πολύ κόσμο.
Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από βίντεο που κυκλοφορεί (από Έλληνα blogger) μου φαίνεται αρκετά αργό... (Δεν ξέρω αν έχω δικαιοδοσία να μοιραστώ το link). Ωστόσο τρέφω ελπίδες ότι στο εν λόγω video η συγκεκριμένη συσκευή δεν έχει τη retail έκδοση του λειτουργικού!

Κοίταξε το μυστικό από όσο έχω ασχοληθεί είναι με τι το συγκρίνεις. Αν συγκριθεί με το S^1 και πίσω είναι γρήγορο, ανώτερο, καλύτερο με απλά λόγια πρόοδος (λογικό ως S^3). Αν τώρα συγκριθεί με άλλα OS τότε ενδεχομένως η απόκριση του να μην είναι αντάξια τους άλλωστε δεν μιλάμε για κάτι εντελώς νέο αλλά μια ενδιάμεση έκδοση του SYMBIAN ώστε να κρατήσει την NOKIA μέσα στο "παιχνίδι" μέχρι την έλευση του MeeGO και του S^4. Προσωπικά την τελική κρίση (ανεξαρτήτως reviewers κτλ) θα την λάβω μόλις το δω και το δοκιμάσω από κοντά και εφόσον όπως έχω βαρεθεί να λέω, δω πόσο σταθερό είναι το S^3 μέσα από τις κρίσεις που θα λάβει από τους users αυτού του forum.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...