Jump to content

[Επίσημο] Nokia E7-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 995
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • 5 months later...
Για 15 χρόνια περίπου δουλεύω κινητά της Nokia, μιας και τα θεωρούσα και πολύ καλά τεχνολογικώς, αλλά και τα πλέον εύχρηστα. Είχα το E7 για πάνω από δυόμιση χρόνια και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος!! Όλα αυτά μέχρι τη στιγμή που το έδωσα στο service της Nokia γι' αντικατάσταση της θύρας USB, μιας και παρουσίασε πρόβλημα και σταμάτησε να δουλεύει. Μετά από δυο βδομάδες που το κράτησαν, λέγοντας ότι περιμένουν ανταλλακτικό και ότι το πρώτο ανταλλακτικό που ήρθε ήταν ελαττωματικό και παρήγγειλαν δεύτερο, τελικώς μετά από δικό μου τηλεφώνημα μ' ενημέρωσαν ότι κάηκε η πλακέτα και έχει μπλοκάρει. Εν ολίγοις το κατέστρεψαν. Εννοείται ότι ποτέ δε παραδέχτηκαν το λάθος τους (αυτά συμβαίνουν είπαν) και ποτέ δε βρέθηκε υπεύθυνος της Nokia στην Ελλάδα, εκτός από τον υπεύθυνο του υποκαταστήματος με τον οποίο μίλησε ο τεχνικός για την αποζημίωση μου. Η δε Microsoft, που θεωρητικά της ανήκει πλέον η Nokia, δε δίνει δεκάρα για τους κατόχους κινητών. Μ' ένα απλό τηλεφώνημα στα κεντρικά γραφεία της στην Ελλάδα, θα διαπιστώσετε ότι υπάρχουν δεκάδες επιλογές πλήκτρων και ούτε μια για προβλήματα στη κινητή τηλεφωνία ή έστω γραμμή παραπόνων. Όσο δε για την αποζημίωση μου, το αντικατέστησαν με ένα Lumia 520 (κατ' εμένα κατώτερο του Ε7) με λογισμικό windows (ίσως το πιο δύσχρηστο λογισμικό κινητής τηλεφωνίας που υπάρχει) και κατάφερα να το δουλέψω (μόνο για τα βασικά μιλάμε) με βίντεο οδηγιών από το YouTube. Φυσικά θα μπορούσα να επιμείνω, να απειλήσω με μηνύσεις κλπ. και να μου δώσουν ένα καλύτερο κινητό. Πλέον όμως δε μ' ενδιαφέρει. Όλα τα νέα smartphones της Nokia δουλεύουν δυστυχώς με Windows, από άποψη μεγέθους όσο πάνε και μεγαλώνουν με αποτέλεσμα να θυμίζουν λιγότερο κινητό και περισσότερο παντόφλα (που με κάνει ν’ απορώ με όσους τα κρατάνε αν έχουν το τσαντάκι του Σπορτ Μπίλυ, γιατί σε τσέπες δε χωράνε) και εκτός των άλλων ξενέρωσα τόσο με τη Nokia που δε πρόκειται να ξαναγοράσω κινητό της και φυσικά ούτε λόγος πλέον για το service της.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το λειτουργει κανεις ακομη? Με το unbranded λογισμικο?

Το λειτουργώ εγώ καθημερινά σαν δεύτερο. Κυρίως για mp3 player βέβαια γιατί μου είχαν μείνει μόνο κάτι Νοκια ακουστικά που δεν δούλευαν με άλλες συσκευές μου

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Με το μανισιο λογισμικο?

Το χω με το the one αλλα λεω να το φλασαρω

 

Επισης anna ή belle?

Ναι με belle από την μάνα του. Έψαξα όταν το είχα πρωτο πάρει να το φλασάρω κλπ αλλά τελικά αποφάσισα να μην το κάνω και το έχω στοκ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Πως λειτουργεί γενικα? Σκαλωνει καθολου?

Αν ειναι να το αφησω με την the one

Όχι δεν σκαλώνει αλλά δεν το χρησιμοποιώ εντατικά. Για μουσική (mp3-ραδιόφωνο), και λιγότερο για browsing, αν για κάποιο λογο δεν μπορώ από το Android μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχω προβλημα με τον usb modem driver (μαλλον)

θελω να δωσω νετ απ το Ε7 στο pc μεσω καλωδιου.

παιζει να βρω καπου τον driver? εψαξα στο νετ αλλα κανενα αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Tethering μπορούμε να κάνουμε από το Ε7; έχω κάτι MB στην κάρτα που έχω στο Ε7 και πάνε χαμένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Tethering μπορούμε να κάνουμε από το Ε7; έχω κάτι MB στην κάρτα που έχω στο Ε7 και πάνε χαμένα.

Μπορείς, αλλά δυστυχώς τον τύπο του hotspot που δημιουργούν τα Symbian phones (=ad-hoc wifi hotspot), δεν τον αναγνωρίζει το Android. Έχω κι εγώ πολλά GB περίσσεια στην κάρτα που έχω στο Ν8 μου, και δυστυχώς το Android μου δεν βλέπει το hotspot.

Υπολογιστής πάντως τα αναγνωρίζει κανονικά. Χρειάζεσαι την εφαρμογή Joikuspot για το Ε7 σου.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, αλλά δυστυχώς τον τύπο του hotspot που δημιουργούν τα Symbian phones (=ad-hoc wifi hotspot), δεν τον αναγνωρίζει το Android. Έχω κι εγώ πολλά GB περίσσεια στην κάρτα που έχω στο Ν8 μου, και δυστυχώς το Android μου δεν βλέπει το hotspot.

Υπολογιστής πάντως τα αναγνωρίζει κανονικά. Χρειάζεσαι την εφαρμογή Joikuspot για το Ε7 σου.

Κρίμα, γιατί μου έδωσε 1γίγα από 3/01 η voda και θα πάει χαμένο.

To ad-hoc πως το δημιουργώ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, γιατί μου έδωσε 1γίγα από 3/01 η voda και θα πάει χαμένο.

To ad-hoc πως το δημιουργώ;

Απλά κατεβάζεις και εγκαθιστάς την εφαρμογή Joikuspot. Αυτή δημιουργεί το WiFi hotspot.

Το 1GB της Vodafone δυστυχώς δε μπορείς να το εκμεταλλευτείς με άλλο τρόπο, παρά μόνο να βάλεις την κάρτα sim σε κάποιο android smartphone, ή σε κάποιο 3G/4G modem (π.χ. στικάκι).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ένα Ε7-00 που μου έδωσε η ΝΟΚΙΑ σε αντικατάσταση ενός Ν900 όταν το παρέλαβα δεν είχε Ελληνικά (Μάλλον προοριζόταν για Τουρκία). Το πήγα στο Nokia Care και μου πέρασαν νέο (τότε) λογισμικό που περιελάμβανε την ελληνική γλώσσα.

Μετά από δυο-τρεις μήνες πέρασα την επόμενη αναβάθμιση και εξαφανίσθηκαν τα Ελληνικά, ίσως λόγω ΙΜΕΙ.

Έχοντας περάσει ο χρόνος της εγγύησης το άφησα έτσι για δυο χρόνια.

Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω πάλι τα ελληνικά μόνος μου;

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Ένα Ε7-00 που μου έδωσε η ΝΟΚΙΑ σε αντικατάσταση ενός Ν900 όταν το παρέλαβα δεν είχε Ελληνικά (Μάλλον προοριζόταν για Τουρκία). Το πήγα στο Nokia Care και μου πέρασαν νέο (τότε) λογισμικό που περιελάμβανε την ελληνική γλώσσα.

Μετά από δυο-τρεις μήνες πέρασα την επόμενη αναβάθμιση και εξαφανίσθηκαν τα Ελληνικά, ίσως λόγω ΙΜΕΙ.

Έχοντας περάσει ο χρόνος της εγγύησης το άφησα έτσι για δυο χρόνια.

Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω πάλι τα ελληνικά μόνος μου;

Ναι. Ψάξε βρες το firmware για το BALKANS product code, βρες το phoenix, βρες τους οδηγούς φλασαρίσματος εδώ στο φόρουμ, και προχώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ψάξε βρες το firmware για το BALKANS product code, βρες το phoenix, βρες τους οδηγούς φλασαρίσματος εδώ στο φόρουμ, και προχώρα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά καθότι μη εξοικειωμένος με το άθλημα "μου βάζεις δύσκολα"!

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά καθότι μη εξοικειωμένος με το άθλημα "μου βάζεις δύσκολα"!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305277

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=299264

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305272

Δε μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω γιατί έχω ν ασχοληθώ με symbian 3 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...