Jump to content

[Επίσημο] Nokia C7-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου, καλά έκανες και το πήγες πίσω. Απ'όσα περιγράφεις, έχω την αίσθηση ότι κάποιος άλλος πριν από σένα είχε πάρει την συσκευή, είδα τα κολλήματα και την πήγε πίσω και την έδωσαν σε εσένα. Ελπίζω τώρα να δουλεύει μια χαρά.

 

Περιμένουμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά αυτό που θεώρησα ελατωμα στο κάτω μέρος της οθόνης είναι μέρος της συσκευής (μια μικρή τρύπα κάτω από το κεντρικό πλήκτρο)

Η τρυπούλα που αναφέρεις είναι το μικρόφωνο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ θεωρώ ότι η διαφορά των 70-80 ευρώ δεν είναι μεγάλη όταν φθάσει κάποιος σε τέτοιο ύψος τιμής. Αν σκεφτείς ότι άλλο πράμα το Ν8 και για τόσα λίγα λεφτά παραπάνω αφού ήδη έχω φθασει τα 420 ευρώ να μην το πάρω? εεεεε οποιοσδήποτε το καταλαβαίνει αυτό. Αν μιλούσαμε για ύψος τιμής κάποιου κινητού στα 250-300 ευρώ τότε θα έλεγα ότι η διαφορά των 70-80 ευρώ είναι αρκετή και παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο.

Με τη δική σου γνώμη (βεβαίως δικαίωμα σου είναι) τότε γιατί να μην διαλέξει κάποιος το C6-01 αντί του C7 που είναι φθηνότερο, έχει και CBD οθόνη, βέβαια ελαφρώς μικρότερη, αλλά γενικώς είναι πανομοιότυπα σε λειτουργίες, κάμερα κτλ.

 

Ευχαριστώ

 

Kοίτα έχεις δίκιο σε κάποιο βαθμό σε αυτό που λες, όσον αφορά την τιμή (αν και το multirama είδα πως το δίνει 415, οπότε η διαφορά πήγε στα 85 ευρώ :p ), και η αλήθεια είναι οτι δεν είμαι ακόμη εντελώς σίγουρος για την τελική αγορά, θέλω πρώτα να το δω και να το πιάσω στα χέρια μου, πριν πάρω την απόφασή μου. Ωστόσο το C7 με καλύπτει απόλυτα, συν του ότι από άποψη design μου αρέσει περισσότερο και επιπλέον θα το πάρω με επιδότηση, οπότε θα δώσω κοντά στα 200 ευρώ, τώρα θα μου πείς και γιατί δε δίνεις άλλα 80 ευρώ να πάρεις το Ν8, όμως με αυτή την λογική δεν τελειώνουμε ποτέ, γιατί δηλαδή να μη δώσω και 200 παραπάνω και να πάρω το iphone 4, αφού αισίως έφτασα κοντά στην τιμή του. :p (όχι βέβαια οτι ενδιαφέρομαι για το iphone λέμε τώρα)

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι τελικά είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα, ένας φίλος πιο πριν είχε αναφέρει οτι του λείπουν τα "αυτονόητα", για τα δικά μου δεδομένα δεν του λείπει τίποτα και σε θέμα software, αλλά και σε hardware και ίσα ίσα αυτά τα οποία με ενδιαφέρουν, αλλά και κάτι τις παραπάνω όπως το usb on the go υπάρχουν και σε καλή τιμή, καθώς σε αυτή την κατηγορία τιμής με τέτοια χαρακτηριστικά το μόνο που το πλησιάζει είναι το wave της samsung (τουλάχιστον από αυτά που υπάρχουν στο πλαισιο, καθώς όπως είπα θέλω να χρησιμοποιήσω και την επιδότηση). Τέλος να πω πως το C6 δε θα το παιρνα, για τρεις λόγους, πρώτον την έλλειψη εσωτερικής μνήμης, δεύτερον την μικρότερη οθόνη, και τέλος λόγω design, το θεωρώ άσχημο κινητό.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Το symbian^3 έχει τεράστιες διαφορές σε σχέση με το s^1. Μπορεί εξωτερικά να μην φαίνεται αυτό, αλλά όσο το χρησιμοποιείς βλέπεις ότι η ταχύτητα και η ευχρηστία έχουν βελτιωθεί αισθητά. Επίσης, το βελτιωμένο hardware δίνει τεράστιες δυνατότητες στην συσκευή ενώ οι νέες amoled οθόνες απλά δεν μπορούν να συγκριθούν με ότι έχει χρησιμοποιήσει η εταιρία μέχρι σήμερα. Το S^3 είναι καταπληκτικό από όλες τις απόψεις (multimedia, ταχύτητα, αυτονομία, hardware, εξέλιξη και υποστήριξη) και σίγουρα αξίζει να μεταβείς σε αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις...:(:confused:

 

Το πήρα για μια μέρα από Multirama στα 425 €(παραεισαγωγής με product code Germany).

1.Ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή,στιβαρότητα και πολύ καλά υλικά.

2.Οθόνη ίδια με αυτήν του Ν8 που με την συνδρομή του γ@:X:Xμένου αισθητήρα φωτεινότητας την κάνει πολύ σκοτεινή σε αντίστοιχα σκοτεινά περιβάλλοντα(μου θύμισε Vivaz πάντως...ομοίως του Ν8 έτσι λειτουργεί),καταλαβαίνω βέβαια αφού είναι τόσο μ@κ@κες και δεν μπορούν να βάλουν μια μπαταρία 1500άρα ας πούμε κόβουν από την ενέργεια που απαιτεί η οθόνη.

3.Κάμερα ΑΘΛΙΑ,δεν μπορεί να με πείσει κανένας εκπρόσωπος/διευθήνων σύμβουλος της ΝΟΚΙΑ πως έβγαλαν το autofocus για καλό,ας πούνε καλύτερα "....τώρα την κάναμε την μ@....κία τι να κάνουμε.....που ξέρετε μπορεί να βγάλουμε τα -00,-01,-02 των μοντέλων με autofocus....".

Αυτή η κάμερα δεν μπορεί να ανήκει σε κινητό που κοστίζει 420 €,τελεία και παύλα,ούτε φωτογραφίες καλές ούτε το βίντεο είναι κάτι το ιδιαίτερο(στην HD ανάλυση πάντα)-μου έκανε εντύπωση πως μια φωτογραφία στα 8Μ έβγαινε σαν μέγεθος αρχείου στα 2,90 ΜΒ ενώ του Ν8 μια στα 12Μ εβγαινε στα 1,95Μ(χωρίς το patch και λοιπές φουντουκιές...)-περιπου 1ΜΒ διαφορά,τώρα τι πίνουν οι προγραμματιστές στη ΝΟΚΙΑ δε ξέρω...μήπως Cranberry χυμό με χάπια....

4.Το μεγάφωνο μέτριο,υποδεέστερο σαφέστατα του Ν8.

Αυτά τα ολίγα,έδωσα αλλη μια ευκαιρία στον εαυτό μου,πρώην Symbianakias πλέον και είναι σίγουρο πως η ΝΟΚΙΑ κάτι κάνει πολύ στραβά...

Ξέρω πως θα σχολιαστούν αυτά που γράφω αλλά επίσης θα ανακαλυφθούν από κάποιους που θα το πάρουν και έχουν αντίληψη και κριτήρια βασιζόμενα στην χρήση προηγούμενων touch συσκευών της ΝΟΚΙΑ(πχ.Χ6,Ν97Mini κλπ.) που ομως έστω είχαν μια καλή κάμερα με Autofocus.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και φλερτάρω μεταξύ N8, C7 και στο βάθος.. E7 - τόσο χάλια είναι η EDoF κάμερα δηλαδή; ..κρίμα

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση ρε παιδια τελειως φιλικα.

Μηπως εχουμε χασει τελειως την αισθηση του κινητου?

Εχουμε φτασει να το θεωρουμε πολυμηχανημα ενω η κυρια δουλεια του ειναι να περνεις και να μιλας.

Παρ'ολα αυτα ειναι στην ευχαιρια του καθενως να δεινει ενα σκασμο λεφτα για να περνει κινητα με καλη καμερα. Ειναι δυνατων οσο και καλες και να τις φτιαξουν να εχουν την αποδωση σκετων καμερων?

Εδωσες 420€ και εχεις τοσα παραπονα με την καμερα και εχεις απολυτο δικιο. Για σκεψου και αλλα πολυμηχανηματα με 600€ 700€ που εχουν πολυ υποδιεστερη απο αυτη?

Ολα ειναι υποκειμενικα για το κινητο και εχεις και εσυ τα δικια σου, αλλα και τα δικια της μια εταιρια που σου πουλαει και αν θελεις περνεις Κινητο ΜΕ καμερα και οχι Καμερα που λειτουργει και σαν κινητο.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

καλα δεν ειναι κ ακριβως ετσι γιατι για να παιρνεις κ να μιλας βρισκεις απο 9 ευρω κ με ενα 60αρι βρισκεις κατι καλο για αυτη την χρηση...οταν δινεις 450 που ειναι σχεδον ενας μισθος

εχεις απαιτησεις φυσικα γιατι τα laptop εχουν τοσο....

Link to comment
Share on other sites

Ααααακριβως ετσι ειναι!!! Φτανει με την καραμελα: ''αν θες παρε ψηφ.φωτ.μηχανη, αυτο ειναι κινητο''!!

Ειδικα οταν σκας τοσα φραγκα και μαλιστα σε τετοιους καιρους!

Αν ειναι ετσι, μενω με το 6700cl μου, και ολα καλα! Στο 2011 παμε...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση ρε παιδια τελειως φιλικα.

Μηπως εχουμε χασει τελειως την αισθηση του κινητου?

Εχουμε φτασει να το θεωρουμε πολυμηχανημα ενω η κυρια δουλεια του ειναι να περνεις και να μιλας.

Παρ'ολα αυτα ειναι στην ευχαιρια του καθενως να δεινει ενα σκασμο λεφτα για να περνει κινητα με καλη καμερα. Ειναι δυνατων οσο και καλες και να τις φτιαξουν να εχουν την αποδωση σκετων καμερων?

Εδωσες 420€ και εχεις τοσα παραπονα με την καμερα και εχεις απολυτο δικιο. Για σκεψου και αλλα πολυμηχανηματα με 600€ 700€ που εχουν πολυ υποδιεστερη απο αυτη?

Ολα ειναι υποκειμενικα για το κινητο και εχεις και εσυ τα δικια σου, αλλα και τα δικια της μια εταιρια που σου πουλαει και αν θελεις περνεις Κινητο ΜΕ καμερα και οχι Καμερα που λειτουργει και σαν κινητο.

Στα Symbian αφής S60V5(σαν αυτό που έχεις ως avatar) η πλειονότητα των συσκευών με κόστος αγοράς αυτη την περίοδο max. εως 350 € έχει κάμερα με autofocus,γιαυτό και μόνο μιλάω,δεν παραπονιέμαι(δεν είμαι κανα παιδάκι)-ήδη έχει πουληθεί το C7,σιγά μην κάτσω να σπάσω τα.....:X:X:X μου με δαύτο:lol:.

Αλλά ξαναλέω ότι τα 4 νέα S^3 είναι όλα(πλήν του Ν8,χωρίς βέβαια καμμία εξαιρετική απόδοση της κάμερας του τώρα τουλάχιστον,θέλει patch και διάφορά...και πολλά fw updates) για τα μπάζα από άποψης EDOF κάμερας.....όσοι πιστοί θέλουν θα το δούν μόνοι τους αφού τα αγοράσουν.

Οι συγκρίσεις με άλλα πολυμηχανήματα 600-700 € άλλων εταιριών δεν αφορούν τα γραφόμενα μου,συγκρίνω το C7 με άλλα κινητά touch της ΝΟΚΙΑ(που τα κατείχα κιόλας) στο θέμα της κάμερας,τέλος.

Ααααακριβως ετσι ειναι!!! Φτανει με την καραμελα: ''αν θες παρε ψηφ.φωτ.μηχανη, αυτο ειναι κινητο''!!

Ειδικα οταν σκας τοσα φραγκα και μαλιστα σε τετοιους καιρους!

Αν ειναι ετσι, μενω με το 6700cl μου, και ολα καλα! Στο 2011 παμε...

Και πολύ καλά θα κάνεις,πεταμένα λεφτά το C7......:mad:...και υποπτεύομαι και το C6-01......;)

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα, χρονια πολλα και για τη γιορτη σου!

Εκανα το λαθος και πηρα το Ν8... Καλο, χρυσο κλπ κλπ κλπ.... ΑΛΛΑ, απο καμερα..αστα.. τι βιντεο ειν'αυτο..? :X:mad:

Ολικη επαναφορα στο Ν86 τουλαχιστον για μενα... + το μαματο 6700!

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα, χρονια πολλα και για τη γιορτη σου!

Εκανα το λαθος και πηρα το Ν8... Καλο, χρυσο κλπ κλπ κλπ.... ΑΛΛΑ, απο καμερα..αστα.. τι βιντεο ειν'αυτο..? :X:mad:

Ολικη επαναφορα στο Ν86 τουλαχιστον για μενα... + το μαματο 6700!

Και που να δεις και το Wave.......βιντεο κρύσταλλο,ευχαριστώ για τις ευχές.:)

Link to comment
Share on other sites

και εγω σκεπτομαι να πουλησω το Ν82 που εχω για το c7 η το c6-01.δεν αξιζει δηλαδη?

 

Με τίποτα,για μένα το Ν82 αξίζει πιο πολύ και από το Ν8......τουλάχιστον έβγαζες φωτογραφια με το Ν82 και δεν σου άφηνε ανάμικτη αίσθηση όπως το Ν8(που λές κάπως έτσι.."ναι,χμμμ,καλά....αρχή είναι ακόμη αλλά γιατί αφου έχει τόσο καλό φακό,τον μεγαλύτερο στα κινητά....χμμμμ....;)),το C7 με τέτοια κάμερα(πρέπει η ΝΟΚΙΑ να παρήγγειλε καμμια 100αρία χιλιάδες modules 8άρας whatever CMOS/EDOF/Κοκορέτσι κάμερας..:lol: από άγνωστο κατασκευαστή και σου λέει τι να τα κάνουμε τώρα-βάλτα σε smartphones S^3 και μετά βλέπουμε......) πρέπει να κόστιζε 200 € το πολύ.

Πραγματικά εδώ και κάποια χρόνια απορώ με τις κινήσεις της ΝΟΚΙΑ,τι κάνουν δεν έχω καταλάβει αλλά σαν να σκάβουν το λάκκο τους,εγώ λόγω φανατισμού πάντα έπαιρνα όλα τα Symbian αλλά τώρα πραγματικά επήλθε κορεσμός και δυσανεξία στις άθλιες υλοποιήσεις που κάνουν πλέον αισθητή την παρουσία τους διότι και ο ανταγωνισμός των εταιριών/κατσκευαστών είναι καλύτερος....βλ.Samsung,HTC κυρίως.....και δεν μπορώ να τα παραβλέψω αυτά,δεν θα εθελοτυφλώ πλέον όπως έκανα συνειδητά τα τελευταία 2-3 χρόνια γιατί απλούστατα δεν υπήρχε και σημαντικός ανταγωνισμός που θα μπορούσε να με δελεάσει.

Link to comment
Share on other sites

και εγω σκεπτομαι να πουλησω το Ν82 που εχω για το c7 η το c6-01.δεν αξιζει δηλαδη?

Και εγώ μέχρι πριν 3 βδομάδες που πήρα το Ν8 χρησιμοποιούσα το Ν82 σαν βασικό τηλέφωνο. Δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή την αγορά μου. Το S^3 είναι πραγματικά κλάσεις ανώτερο από τις προηγούμενες εκδόσεις symbian και με το hardware που φοράνε είναι ολοκληρωμένες συσκευές. Παίρνεις μία συσκευή και την χρησιμοποιείς χωρίς να έχεις την ανάγκη δεκάδων εφαρμογών ώστε να καλύψεις τρύπες και ελλείψεις του λειτουργικού. Έχει μια καταπληκτική οθόνη (τόσο σε χρώματα όσο και σε απόκριση) μαζεμένες διαστάσεις, ταχύτατο μενού χωρίς προβλήματα και απίστευτη για τέτοιου είδους συσκευή αυτονομία. Όλα όσα γράφω ισχύουν για το Ν8 και είμαι σίγουρος ότι τα ίδια ή ακόμα καλύτερα θα τα πηγαίνει το C7 ή το C6-01.

Link to comment
Share on other sites

μετά το πρώτο κάζο που έπαθα με το c7 που πηρα από το πλαίσιο και χρειάστηκε να το επιστρέψω σε 2 ώρες λόγω των αλλεπάληλων κολλημάτων ,ένα θέμα με την φόρτιση και ότι έσβηνε ,το δεύτερο c7 μου φαίνεται όαση.Χτες πρώτη μέρα χρήσης του άλλαξα τα φώτα και ενδεικτικά αναφέρω ότι η μπαταρία μου κράτησε μόλις 12 ώρες χωρίς καν να κάνω κλήσεις.Λόγω wifi,downloads μεταφορές αρχείων επαφών κλπ.Κατά τα άλλα δουλεύει γρήγορα,δεν κολλάει καθόλου όσες εφαρμογές κι αν έχει ανοιχτές.Μου έκανε εντύπωση το πολύ δυνατό φλας ενώ και οι φωτό που έβγαλα ήταν παρα πολύ καλές αν δεν θέλει κάποιος πολύ εξεζητημένη χρήση.Τέλος δεν κατάλαβα γιατί κάποιες φορές συνδέθηκε με το δίκτυο μέσω ωοδαφονε χωρίς να έχω ανοιξει κάποια εφαρμογή και αφού είχα ενεργοποιημένο το wifi του σπιτιού μου.Ισως επειδή είναι vodafonized να έχει κάτι που να τρέχει μονο του το οποίο δεν έχω ανακαλύψει ακόμα και ούτε και με νοιάζει προς το παρόν γιατί έχω απεριόριστο ίντερνετ,αλλά ας το έχουν υπόψη τους όσοι ξεκινάνε για να μην βρεθούν προ απροόπτου.To gps και οι χάρτες καταπληκτικοί καθώς και η δυνατότητα να κατεβάσεις χάρτες για παντού είναι για μένα το κορυφαίο του πλεονέκτημα και το κύριο κριτήριο επιλογής μου ειδικά αν ταξιδεύεις συχνά και θέλεις να ξέρεις που βρίσκεσαι,ενώ και οι πληροφορίες της michelen και lonely planet εξαιρετικές.Αυτές οι πρώτες εντυπώσεις και θα συνεχίσω με ότι νεότερο...
Link to comment
Share on other sites

Με επικοινωνία μου μόλις τώρα με την Cosmote σχετικά με επιδοτήσεις, μου δώσανε τιμή για το C7 346Ε προ ΦΠΑ, οπότε θα βγει στα 425,58Ε.

 

Ακριβό μου φαίνεται σε σχέση με το Ν8...

Link to comment
Share on other sites

πρωτη παραξενια, εκτος αν κανω κατι πολυ λαθος εγω. αν ενεργοποιησω καποιο γραμματοκιβωτιο mail,ακομα και αν δεν το βαλω σαν widget στην αρχικη οθονη η ακομα και αν το βαλω και εχω την ρυθμιση θεση widget εκτος συνδεσης αυτο συνδεεται μονο του και κανει συνεχεις ανανεωσεις. οτι και αν εκανα δεν ειχε αποτελεσμα και αναγκαστηκα να διαγραψω τα 2 γραμματοκιβωτια που ειχα ενεργοποιησει. θελω να συνδεεται οποτε θελω εγω και οχι συνεχεια και απο μονο του
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φτιάχνεις από τις ρυθμίσεις του γραμματοκιβωτίου σου και συγκεκριμένα περίοδος ανάκτησης.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φτιάχνεις από τις ρυθμίσεις του γραμματοκιβωτίου σου και συγκεκριμένα περίοδος ανάκτησης.

 

που βρισκω την επιλογη περιοδος ανακτησης για να το ρυθμισω?

 

το βρηκα και σε ευχαριστω πολυ. εχει δυο επιλογες. συχνοτητα ανακτησης, ξεκιναει απο το συντομοτερο μεχρι το καθε μερα,

και εχει και την επιλογη προγραμμα ανακτησης με υποεπιλογες ολη την ημερα, 09 με 21.00 και οριζεται απο χρηστη.

εγω επελεξα συχνοτητα ανακτησης καθε μερα και προγραμμα ανακτησης απο 11.58 μεχρι 12.00. αυτο σημαινει οτι καθε μερα θα συνδεεται αυτο το διλεπτο και μονο?

Edited by pexths
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

E-mail - ρυθμίσεις - "λογαριασμός σου" - συγχρονισμός - συχνότητα ανάκτησης - ορίζεις τον χρόνο που θέλεις (προτείνω 12ωρο)

 

Η προεπιλεγμένη επιλογή είναι "το συντομότερο" το οποίο έχει σαν αποτέλεσμα κάθε λίγα λεπτά η συσκευή να συνδέεται με το δίκτυο για έλεγχο νέων mail.

Link to comment
Share on other sites

εκανα edit το προηγουμενο μηνυμα μου. αυτο που περιγραφω παραπανω ισχυει η δεν καταλαβα καλα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, υποθέτω ότι μόνο αυτό το δίλεπτο θα κάνει ενημέρωση του γραμματοκιβωτίου σου. Αλλά δεν χρειαζόταν να κανείς την ρύθμιση αυτή. Από την στιγμή που το έθεσες να κάνει ανάκτηση κάθε μέρα, σημαίνει ότι μια φορά την ημέρα θα το κάνει. Τώρα ξέρεις ακριβώς πότε την κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...