Jump to content

[Επίσημο] Nokia C7-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενταξει και παλι κινητο ειναι. Δεν γινεται να χει την ποιοτητα που εχει μια κανονικη φωτογραφικη μηχανη πιστευω.
6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπαθώ να συνδεθώ στο ασύρματο δίκτυο στο σπίτι. Ενώ πληκτρολογώ σωστά τον κωδικό, μόλις πάω να συνδεθώ στο διαδίκτυο, π.χ. ανοίγοντας ένα site, εμφανίζεται το μήνυμα "λανθασμένο όνομα εξυπηρετητή" (μετάφραση από ολλανδικά). Το δίκτυο έχει κρυπτογράφηση WPA/WPA2 και το router είναι το Thomson TG 787. Σε άλλο δίκτυο που δοκίμασα λειτούργησε κανονικά. Τί μπορεί να φταίει; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει και παλι κινητο ειναι. Δεν γινεται να χει την ποιοτητα που εχει μια κανονικη φωτογραφικη μηχανη πιστευω.

 

για κινητο, βγαζει εξαιρετικες φωτογραφιες. για φωτογραφικη μηχανη πολυ μετριες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για κινητο, βγαζει εξαιρετικες φωτογραφιες. για φωτογραφικη μηχανη πολυ μετριες

 

Τα ιδια λεμε. Παντως το video του ειναι εξαιρετικο. Πρωτη φορα τραβαω video βραδυ κ φαινεται η εικονα. (Ισως γιατι σχεδον παντα ειχα ΝΟΚΙΑ αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα! :lol:)

6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συνδεθώ στο ασύρματο δίκτυο στο σπίτι. Ενώ πληκτρολογώ σωστά τον κωδικό, μόλις πάω να συνδεθώ στο διαδίκτυο, π.χ. ανοίγοντας ένα site, εμφανίζεται το μήνυμα "λανθασμένο όνομα εξυπηρετητή" (μετάφραση από ολλανδικά). Το δίκτυο έχει κρυπτογράφηση WPA/WPA2 και το router είναι το Thomson TG 787. Σε άλλο δίκτυο που δοκίμασα λειτούργησε κανονικά. Τί μπορεί να φταίει; :confused:

Και εγώ Thomson έχω και σε μερικές συσκευές, όταν προσπαθούσα να το συνδέσω πρώτη φορά ήθελε να πατήσω το πλήκτρο πάνω στο router ώστε να επιβεβαιωθεί το pairing. Δεν θυμάμαι αν χρειάστηκε να το κάνω και με το Ν8 μου γιατί το έχω πάνω από μήνα αλλά προσπάθησε μήπως φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Thomson έχω και σε μερικές συσκευές, όταν προσπαθούσα να το συνδέσω πρώτη φορά ήθελε να πατήσω το πλήκτρο πάνω στο router ώστε να επιβεβαιωθεί το pairing. Δεν θυμάμαι αν χρειάστηκε να το κάνω και με το Ν8 μου γιατί το έχω πάνω από μήνα αλλά προσπάθησε μήπως φταίει αυτό.

 

Εννοείς το κουμπί του ασύρματου στο μπροστινό μέρος φαντάζομαι. Το δοκίμασα, δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα. Να αναφέρω πως το Thomson δε συνδέεται απευθείας στο διαδίκτυο, αλλά έχω συνδέσει τη θύρα LAN 1 με την αντίστοιχη θύρα στο ενσύρματο router Zyxel 2602H. Ήθελα δηλαδή απλώς να χρησιμοποιήσω το Thomson ως access point. Δεν ξέρω εάν αυτό παίζει κάποιο ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσοχή, το C7 που πήρα από κατάστημα Γερμανού στα Χανιά είναι τελικά μάλλον παραεισαγωγής, αφού έχει product code 059B532.

 

Τι λέτε να κάνω, να το επιστρέψω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσοχή, το C7 που πήρα από κατάστημα Γερμανού στα Χανιά είναι τελικά μάλλον παραεισαγωγής, αφού έχει product code 059B532.

 

Τι λέτε να κάνω, να το επιστρέψω;

 

σε ενημερωσαν οτι ειναι παραεισαγωγης οταν το πηρες?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε ενημερωσαν οτι ειναι παραεισαγωγης οταν το πηρες?

 

Το αντίθετο!

 

Επειδή πήρα και το Ν8 και το C7 ταυτόχρονα, έλεγξα μόνο το Ν8 και ήταν ελληνικό Cosmote. Αφού τα πλήρωσα και πριν τα πάρω στα χέρια μου ο υπεύθυνος συνέδεσε τα κινητά με τον υπολογιστή του για να "ελέγξει" μήπως έχει βγει καμία καινούρια αναβάθμιση και να την περάσει όπως είπε. Όταν τον ρώτησα γιατί το κάνει αυτό και αν είναι ελληνικά τα κινητά, μου είπε ότι βέβαια και είναι ελληνικά και ότι δεν φέρνουν παραεισαγωγής!!! Αφού είχα τσεκάρει το Ν8, δεν ενδιαφέρθηκα να δω το product code και για το C7...

 

Και τελικά έχει γερμανικό product code...

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο!

 

Επειδή πήρα και το Ν8 και το C7 ταυτόχρονα, έλεγξα μόνο το Ν8 και ήταν ελληνικό Cosmote. Αφού τα πλήρωσα και πριν τα πάρω στα χέρια μου ο υπεύθυνος συνέδεσε τα κινητά με τον υπολογιστή του για να "ελέγξει" μήπως έχει βγει καμία καινούρια αναβάθμιση και να την περάσει όπως είπε. Όταν τον ρώτησα γιατί το κάνει αυτό και αν είναι ελληνικά τα κινητά, μου είπε ότι βέβαια και είναι ελληνικά και ότι δεν φέρνουν παραεισαγωγής!!! Αφού είχα τσεκάρει το Ν8, δεν ενδιαφέρθηκα να δω το product code και για το C7...

 

Και τελικά έχει γερμανικό product code...

 

αν ειναι οπως τα λες μιλαμε για εξαπατηση. σου ειπαν ψεμματα. να το πας πισω και να απαιτησεις αντικατασταση με <<ελληνικη>> συσκευη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο!

 

Επειδή πήρα και το Ν8 και το C7 ταυτόχρονα, έλεγξα μόνο το Ν8 και ήταν ελληνικό Cosmote. Αφού τα πλήρωσα και πριν τα πάρω στα χέρια μου ο υπεύθυνος συνέδεσε τα κινητά με τον υπολογιστή του για να "ελέγξει" μήπως έχει βγει καμία καινούρια αναβάθμιση και να την περάσει όπως είπε. Όταν τον ρώτησα γιατί το κάνει αυτό και αν είναι ελληνικά τα κινητά, μου είπε ότι βέβαια και είναι ελληνικά και ότι δεν φέρνουν παραεισαγωγής!!! Αφού είχα τσεκάρει το Ν8, δεν ενδιαφέρθηκα να δω το product code και για το C7...

 

Και τελικά έχει γερμανικό product code...

Τα είχε ανοίξει μπροστά σου τα κουτιά τους;

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Soti_[/member], έχει ελληνικά η συσκευή σου; Γιατί είναι απίθανο να στα πέρασε εκείνη την στιγμή.

 

Το product code είναι όντως γερμανικό.

 

059B532 RM-675 euro2 germany charcoal black

Link to comment
Share on other sites

Το product code είναι όντως γερμανικό.

 

059B532 RM-675 euro2 germany charcoal black

 

Το ίδιο ακριβώς με το δικό μου (από multirama)

Φυσικά και δε μου είπαν τίποτα για παραεισαγωγές κτλ αλλά επειδή ήξερα (είδα την άσπρη ταινία στο κουτί) το πήρα εις γνώση μου. Δε νομίζω να σου πουν σε κανένα κατάστημα ότι είναι παραεισαγωγή το τηλέφωνο, αν δε ξέρεις από που να το ξεχωρίζεις.. :ninja:

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω το ιδιο εχω updates μονο wifi ετσι?

(θα τα περνουμε και πιο γρηγορα απο τα Ελληνικα)

καμμια αλλη συνεπεια? εγγυηση κανονικα ισχυει?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω το ιδιο εχω updates μονο wifi ετσι?

(θα τα περνουμε και πιο γρηγορα απο τα Ελληνικα)

καμμια αλλη συνεπεια? εγγυηση κανονικα ισχυει?

 

ολα κανονικα γιωργο. αναβαθμιση λογισμικου μονο μεσω wi fi για αποφυγη μπλεξιματων

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συνδεθώ στο ασύρματο δίκτυο στο σπίτι. Ενώ πληκτρολογώ σωστά τον κωδικό, μόλις πάω να συνδεθώ στο διαδίκτυο, π.χ. ανοίγοντας ένα site, εμφανίζεται το μήνυμα "λανθασμένο όνομα εξυπηρετητή" (μετάφραση από ολλανδικά). Το δίκτυο έχει κρυπτογράφηση WPA/WPA2 και το router είναι το Thomson TG 787. Σε άλλο δίκτυο που δοκίμασα λειτούργησε κανονικά. Τί μπορεί να φταίει; :confused:

 

Έλυσα το πρόβλημα ακολουθώντας τις οδηγίες εδώ: http://discussions.europe.nokia.com/t5/Connectivity/Nokia-N8-WLAN-quot-Invalid-Server-Name-quot-Error/td-p/772893/page/2

 

Συγκεκριμμένα:

 

Open up a telnet connection to your router. Default IP address of the router is probably 192.168.1.154 and login as Administrator (username: Administrator password: blank/none)

 

If username/password is not accepted (you have an ISP branded modem) try googling the default username and password for your specific modem.

 

Issue following commands after getting logged in to router CLI :

 

:wireless qos config mode=disabled

:saveall

 

Exit the telnet session and restart your router

Link to comment
Share on other sites

ολα κανονικα γιωργο. αναβαθμιση λογισμικου μονο μεσω wi fi για αποφυγη μπλεξιματων

ευχαριστω φιλε στη φορτιση σας κανει περιεργα?

αρχικα ειδα μια μαυρη οθονη με μια ενδειξη για ποσοστο μπαταριας 10% και τις μπαρες φορτισης και η οποια δεν αλλαζε ποτε.

στη συνεχεια μια ασπρη οθονη με τις μπαρες και τελικα μια ασπρη οθονη οπου

εβγαλε κατω την ερωτηση να φυγω απο κατασταση εξοικονομησης ενεργειας αλλα

δεν μπορουσα να επιλεξω ναι/οχι !!

και φορτισε παρα πολυ γρηγορα σε 1.5 ωρα απο εντελως αδειο..ειναι λογικα αυτα?

 

παντως ολα πολυ καλα πολυ βελτιωμενο το λειτουργικο και ταχυτατο....

θελει δουλεια αρκετη ο browser..

θεματα για symbian 5 παιρνει αλλα καποια δεν λειτουργουν και καποια αλλαζει εικονιδια κλπ.

αλλα οχι τις 3 οθονες!

απο software υποτιθεται ειναι συμβατα ετσι?

γιατι βλεπω οτι βγαινουν και εκδοσεις προγ/των και για S3 ενω υπαρχει ηδη για το 5.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Το φόρτιζες σβηστό; Γενικά η ένδειξη μένει κολλημένη στο 10%. Μάλλον πρόκειται για πρόβλημα του λειτουργικού και περιμένουμε να λυθεί σε κάποια νεότερη αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Το φόρτιζες σβηστό; Γενικά η ένδειξη μένει κολλημένη στο 10%. Μάλλον πρόκειται για πρόβλημα του λειτουργικού και περιμένουμε να λυθεί σε κάποια νεότερη αναβάθμιση.

 

δεν εχω παρατηρησει τετοιο προβλημα. ειναι λιγες οι φορες που το φορτιζω σβηστο βεβαια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κάνει και σε μένα στη φόρτιση.

Επίσης κάποιες στιγμές δεν αποκρίνεται το πληκτρολόγιο (μάλλον κάποια εφαρμογή θα φταίει) και επανέρχεται μόνο με restart

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παρατηρησει τετοιο προβλημα. ειναι λιγες οι φορες που το φορτιζω σβηστο βεβαια

Όταν το φορτίζεις σβηστό και πριν το κλείσεις είχες ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενέργειας, σε ρωτάει αν θέλεις να την απενεργοποιήσεις αλλά, επειδή είναι σβηστό, δεν μπορεί να την απενεργοποιήσει και να κάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις (είναι πολλές αν το έχετε παρατηρήσει). Είναι ένα μικρό bug καθώς κάποιος ξέχασε να απενεργοποιήσει την εμφάνιση της ειδοποίησης όταν είναι κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το φορτίζεις σβηστό και πριν το κλείσεις είχες ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενέργειας, σε ρωτάει αν θέλεις να την απενεργοποιήσεις αλλά, επειδή είναι σβηστό, δεν μπορεί να την απενεργοποιήσει και να κάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις (είναι πολλές αν το έχετε παρατηρήσει). Είναι ένα μικρό bug καθώς κάποιος ξέχασε να απενεργοποιήσει την εμφάνιση της ειδοποίησης όταν είναι κλειστό.

σβηστο το φορτιζω παντα και ετσι συμβαινει με το 10% σωστα ειναι προβλημα και ειχα ενεργοποιημενη την εξοικονομηση οποτε ειναι software bug...

 

Πως μπορω να το βαλω σε εξοικονομηση ενεργειας πριν με ρωτησει αυτο?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Πριν το κλείσεις, απενεργοποιείς την εξοικονόμηση ενέργειας. Εξάλλου δεν έχει νόημα να την έχεις ενεργοποιημένη όταν είναι κλειστό το τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι οπως τα λες μιλαμε για εξαπατηση. σου ειπαν ψεμματα. να το πας πισω και να απαιτησεις αντικατασταση με <<ελληνικη>> συσκευη

 

Φυσικά και είναι εξαπάτηση. Το θέμα είναι ότι το κινητό το είχα πουλήσει σε φίλο πριν καν το πάρω στα χέρια μου και αυτός δεν πολυενδιαφέρεται για το αν είναι παραεισαγωγής. Το Ν8 το είχα ελέγξει ότι είναι ελληνικό και δε φαντάστηκα ότι το C7 που είναι κατώτερο μοντέλο μπορεί να είναι παραεισαγωγής!

 

Τα είχε ανοίξει μπροστά σου τα κουτιά τους;

 

 

Τα κουτιά και των δύο κινητών ήταν ανοιγμένα. Τα πήρα επειδή εληγε σύντομα η επιδότησή μου και δεν ήθελα πάλι να διαπραγματεύομαι και επειδή έπρεπε να πάρω και τα δύο κινητά από το ίδιο κατάστημα. Και αφού τα βρήκα και στα Χανιά όπου ζω πριν λήξει η επιδότηση, θεώρησα τον εαυτό μου τυχερό και δεν το πίεσα και πολύ το θέμα.

 

Soti_[/member], έχει ελληνικά η συσκευή σου; Γιατί είναι απίθανο να στα πέρασε εκείνη την στιγμή.

 

Το product code είναι όντως γερμανικό.

 

059B532 RM-675 euro2 germany charcoal black

 

Ναι, έχει ελληνικά κανονικά. Αν τα πέρασε εκείνη τη στιγμή ή αν τα είχε περάσει από πριν δεν το ξέρω, πάντως το συνέδεσε μπροστά μου στον υπολογιστή και είπε ότι ελέγχει για αναβαθμίσεις.

 

Τέλος πάντων, ό,τι έγινε έγινε, απλά ήθελα να προειδοποιήσω όσους σκοπεύουν να το πάρουν απο Γερμανό να έχουν το νου τους και για το C7.

 

Και μια ερώτηση μήπως ξέρει κανείς: Τα branded λογισμικά -δηλαδή το λογισμικό της Cosmote π.χ. για το N8- περνιούνται στις συσκευές στην Ελλάδα ή στο εργοστάσιο κατασκευής τους;

Edited by Soti_
Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση μήπως ξέρει κανείς: Τα branded λογισμικά -δηλαδή το λογισμικό της Cosmote π.χ. για το N8- περνιούνται στις συσκευές στην Ελλάδα ή στο εργοστάσιο κατασκευής τους;

Στο εργοστάσιο περνιέται το firmware, είτε πρόκειται για branded είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...