Jump to content

[Επίσημο] Nokia C6-01


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισης ολα τα αρχεια εικονες βιντεο κλπ αποθηκευονται σ εναν φακελο στην καρτα μνημης.Ολα μαζι.Και δεν υπαρχει επιλογη αλλαγης.Επισης οι ηχοι της καμερας δεν ειναι πια σε καμια επιλογη.Με λιγα λογια φτιαξανε 5 και χαλασανε 10.τελεια.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 874
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισης, τα γραφομενα στον οδηγό Ασύρματο LAN (WiFi) και προορισμοί δεν φαίνεται να είναι απολυτα συγχονισμενα με το νεο μενου στις ρυθμισεις της συνδεσιμοτητας αφου αυτο εχει αλλαξει στην belle.

 

Επισης παρατηρώ οτι για καποιο λογο εξαφανιστηκαν και τα σημεια πρόσβασης και επρεπε να κανω και ολο το σεταρισμα του τηλεφωνου απο την αρχη!! Καταπληκτικα!!!! Από οσό θυμάμαι στην αννα δεν γίνονταν αυτά!! :lol:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την Belle και μπορώ να επιβεβαιώσω πόσο καλύτερη ήταν η Anna σε κάθε σημείο...

 

Θεωρώ πως το πέρασμα στην Belle ήταν βιαστικό, οι προγραμματιστές έιχαν εντολές να μην ασχοληθούν πολύ, καθόσον η ΝΟΚΙΑ στέφει το ενδιαφέρον της σε άλλα λειτουργικά εκτός Symbian (στο βαθμό που πλέον "ντρέπονται" καν να το ονομάζουν!)

 

Πολύ βιαστική δουλειά, κατήργησαν τα πλεονεκτήματα της Anna, βάλανε ενα, δύο σημεία καινούργια και αυτό ήταν όλο...

 

Στα πλαίσια αυτά δεν καταλαβαίνω γιατί η έναρξη είναι πιο αργή, γιατί ο γενικός φάκελος "μηνύματα" περιέχει σε πρώτο πλάνο ΜΟΝΟ τα εισερχόμενα, γιατί καταργήσαν την συντόμευση που έδειχνε κατευθείαν ποιός σε κάλεσε ή ποιός σου έστειλε μήνυμα (τώρα βγάζει ένα γενικό και χωρίς λεπτομέρειες pop up παραθυράκι), δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο που η ώρα πιάνει ένα τόσο μεγάλο χώρο της οθόνης, ενώ η ημερομηνία σχεδόν είναι ανύπαρκτη. Και πολλά άλλα...

 

Σαφέστατα υπάρχουν και κάποιες μικροβελτιώσεις, όπως πλέον πως όλα τα προγράμματα που δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτά κλείνουν και δεν χρειάζεται κάθε φορά που βλέπεις τα μηνύματα π.χ. ή ανοίγεις το μητρώο των κλήσεων να χρειάζεται να το κλείσεις με παρατεταμένη πίεση του μεσαίου πλήκτρου και σημαδεύοντας (Χ) το κάθε πρόγραμμα.

 

Σε μένα προσωπικά όταν ανοίγει η συσκευή βγαίνει ο κωδικός ασφαλείας του τηλεφώνου (όχι για το pin) και βάζοντας οποιοδήποτε νούμερο και όχι μόνο το γνωστό ξεκλειδώματος της νοκια σου δείχνει λάθος νούμερο και μετά ανοίγει κανονικά το τηλέφωνο....(προφανώς κάποιο σφάλμα της εγκατάστασης, την ξαναεπανέβαλα αλλά δεν διορθώθηκε και μάλλον κάποια στιγμή θα πρέπει να επισκεφτώ το service!)

 

Αυτά μέχρι στιγμής....:)

Edited by ion83
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Επίσης εχει βρει καποιος την δυνατοτητα να επιλεγεις την εξοικονομηση ενεργειας? 'Η πρεπει πρωτα να τελειώσει η μπαταρία για να αρχίσει να ενεργοποιείται? :blink: Μου φαίνται εχει βαλθεί η νοκια να μας κάνει να ψάχνουμε ενα σωρό πράγματα απο την αρχή..! :)
http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

Επίσης εχει βρει καποιος την δυνατοτητα να επιλεγεις την εξοικονομηση ενεργειας? 'Η πρεπει πρωτα να τελειώσει η μπαταρία για να αρχίσει να ενεργοποιείται? :blink: Μου φαίνται εχει βαλθεί η νοκια να μας κάνει να ψάχνουμε ενα σωρό πράγματα απο την αρχή..! :)

 

την ενεργοποίησα με το lecontrol,αλλά το μόνο που κάνει νομίζω είναι να βάζει ένα φεγγαράκι στο εικονιδιο της μπαταρίας:p

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εχει βρει καποιος την δυνατοτητα να επιλεγεις την εξοικονομηση ενεργειας? 'Η πρεπει πρωτα να τελειώσει η μπαταρία για να αρχίσει να ενεργοποιείται? :blink: Μου φαίνται εχει βαλθεί η νοκια να μας κάνει να ψάχνουμε ενα σωρό πράγματα απο την αρχή..! :)

 

Στο N8 με belle υπάρχει η επιλογή για εξοικονόμηση ενέργειας πατώντας το power button.

Link to comment
Share on other sites

Στο N8 με belle υπάρχει η επιλογή για εξοικονόμηση ενέργειας πατώντας το power button.
ουπς:p:p σωστά. αλλά τι ακριβώς κανει? στην αννα απενεργοποιούσε δονηση,εφφέ,μείωνε την φωτεινοτητα της οθόνης κλπ,στην belle σε μένα δεν κάνει τίποτα απ αυτά
Link to comment
Share on other sites

Στο N8 με belle υπάρχει η επιλογή για εξοικονόμηση ενέργειας πατώντας το power button.

 

Thanks a lot Chem!!:)

 

Ειναι εκεί η επιλογή στο power button!!! Εψαχνα στη μπαταρία....:lost:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι η ληψη video σε HD στο c6-01 ειναι πλεον στα 30fps και οχι στα 25.Εκανα μερικες ληψεις και τα windows σε ολες μου επιβεβαιωσαν οτι τα fps πλεον ειναι 30 και οχι 25 οπως παλιοτερα.
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ την αναβάθμιση της κάμερας στα 30 fps με την αναβάθμιση σε επίσημη Belle. Επίσης είδα κι άλλες θετικές αλλαγές:

 

- Η κάμερα ενεργοποιείται άμεσα με το πάτημα του αντίστοιχου πλήκτρου στο πλάι της συσκευής (ενώ στην Anna ήθελε παρατεταμένο πάτημα).

- Το φαινόμενο των "κοκκινων ματιών" που υπήρχε μερικές φορές, έχει μειωθεί αισθητά.

- Όταν τραβάμε με φλας, ο χρόνος μεταξύ των δυο ενεργοποιήσεων του led σε κάθε λήψη (όσοι έχουν το κινητό, ξέρουν) έχει μειωθεί.

- Το εικονικό πλήκτρο λήψης φωτογραφίας, μετακινήθηκε στο δεξί μέρος της οθόνης, θέση πιο βολική από κάτω που βρισκόταν.

- Έχω την εντύπωση πως οι φωτογραφίες και τα βίντεο έχουν πιο ζεστά χρώματα, αλλά δεν τράβηξα ακόμα αρκετά για να σιγουρευτώ.

 

Τελικά αυτό το κινητό δεν παλιώνει ποτέ... :D

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, μόλις κλεισω το κινητό, αυτο νεκρώνει και δεν ανοίγει ξανά με τίποτα, κατάφερα να το ανοίξω μέσω PC και καλωδίου, και απο τότε το είχα πάντα ανοιχτό, έως σήμερα που κόλλαγε, το έκλεισα και απο τότε δεν ανολιγει με τίποτα, καμία ιδεα κανείς??? Λογισμικό έχει Αννα ελληνικά.

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε χωρίς κάρτα μνήμης-sim.Αν συνεχίζεται το πρόβλημα κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και εφόσον δεν γίνει τίποτα hard format και ενημερώνεις για το αποτέλεσμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το δοκιμάσα και αυτο,χωρις sim και κάρτα μνήμης, αλλα είμαι νεκρό...θα μπορουσες να μου πείς πως κάνω επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων σε κλειστο κινητο???

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου εδώ.:)

Δοκίμασε format με κλειστή συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τα πολλά κάποια στιγμή άνοιξε... (είχε μόνο κάρτα sim, χωρίς κάρτα μνήμης...ναι δοκίμασα όλους τους συνδιασμούς) οπότε του πέρασα belle έστω και αγγλικά επειδή είναι παραεισαγωγής, για να είναι στρωμένο και κάποια στιγμή θα το πάω να μου περάσουν και τα ελληνικά...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τα πολλά κάποια στιγμή άνοιξε... (είχε μόνο κάρτα sim, χωρίς κάρτα μνήμης...ναι δοκίμασα όλους τους συνδιασμούς) οπότε του πέρασα belle έστω και αγγλικά επειδή είναι παραεισαγωγής, για να είναι στρωμένο και κάποια στιγμή θα το πάω να μου περάσουν και τα ελληνικά...
τσάμπα κόπος,όταν σου περάσουν τα ελληνικα θα στο ξαναφορμάρουν και θα χάσεις τα πάντα.πάρε backup πριν τουλάχιστον
Link to comment
Share on other sites

τσάμπα κόπος,όταν σου περάσουν τα ελληνικα θα στο ξαναφορμάρουν και θα χάσεις τα πάντα.πάρε backup πριν τουλάχιστον

 

Έχεις δίκιο φίλε , την είχα πατήσει έτσι μια φορά στο παρελθόν, απο τότε πάντα backup

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε , την είχα πατήσει έτσι μια φορά στο παρελθόν, απο τότε πάντα backup

 

πέρνα πρώτα τα ελληνικά,και μετά στήσε το κινητό;)

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ την αναβάθμιση της κάμερας στα 30 fps με την αναβάθμιση σε επίσημη Belle. Επίσης είδα κι άλλες θετικές αλλαγές:

 

- Η κάμερα ενεργοποιείται άμεσα με το πάτημα του αντίστοιχου πλήκτρου στο πλάι της συσκευής (ενώ στην Anna ήθελε παρατεταμένο πάτημα).

- Το φαινόμενο των "κοκκινων ματιών" που υπήρχε μερικές φορές, έχει μειωθεί αισθητά.

- Όταν τραβάμε με φλας, ο χρόνος μεταξύ των δυο ενεργοποιήσεων του led σε κάθε λήψη (όσοι έχουν το κινητό, ξέρουν) έχει μειωθεί.

- Το εικονικό πλήκτρο λήψης φωτογραφίας, μετακινήθηκε στο δεξί μέρος της οθόνης, θέση πιο βολική από κάτω που βρισκόταν.

- Έχω την εντύπωση πως οι φωτογραφίες και τα βίντεο έχουν πιο ζεστά χρώματα, αλλά δεν τράβηξα ακόμα αρκετά για να σιγουρευτώ.

 

Τελικά αυτό το κινητό δεν παλιώνει ποτέ... :D

 

 

τελικα ρε παιδια τι να κανουμε?

μενουμε με την αννα η παμε στο bellα?

με την αννα τα παω μια χαρα και το μονο που με χαλαει ειναι τα μικροσκοπικα γραμματακια του εικονικου πληκτρολογιου.

αξιζει η αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Για να υπαρχει αναβαθμιση σημαινει πως αξιζει

,γι' αυτο λεγεται και αναβαθμιση

Edited by thePRODIGY
typos

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για να υπαρχει αναβαθμιση σημαινει πως αξιζει

,γι' αυτο λεγεται και αναβαθμιση

 

βρε οκ-σαφως και καθε προσπαθεια αναβαθμισης,αυτο εχει σκοπο.

η ουσια ομως μετραει και απ`οτι βλεπω,υπαρχουν αρκετα παραπονα απο τα παιδια...

 

 

 

 

Καλησπερα παιδια και απο εμένα. Προσφατα αναβαθμιστηκα στην belle. Οι πρωτες εντυπωσεις γενικά είναι καλές (πιο λειτουργικο περιβαλλον, ευχρηστες οθονες, ευληξια wifi και οθόνης διαχειρισης), ωστόσο εκεινο που μου εκανε μαλλον (αρνητικη) εντυπωση ειναι το γεγονος πως οτι εφαρμογες υπαρχουν στο C μετα την αναβαθμιση δεν υπαρχουν στην Belle (κατι που δεν γινοταν στην αναβαθμιση σε anna). Ειναι οντως απαραδεκτο γιατι χρειαζεται να τα περασεις ολα παλι απο την αρχη, εκτος και αν υπαρχει αλλος τροπος που δεν εχω βρει ακομα..

 

Ευχαριστω.

 

Επισης ολα τα αρχεια εικονες βιντεο κλπ αποθηκευονται σ εναν φακελο στην καρτα μνημης.Ολα μαζι.Και δεν υπαρχει επιλογη αλλαγης.Επισης οι ηχοι της καμερας δεν ειναι πια σε καμια επιλογη.Με λιγα λογια φτιαξανε 5 και χαλασανε 10.τελεια.

 

Πέρασα την Belle και μπορώ να επιβεβαιώσω πόσο καλύτερη ήταν η Anna σε κάθε σημείο...

 

Θεωρώ πως το πέρασμα στην Belle ήταν βιαστικό, οι προγραμματιστές έιχαν εντολές να μην ασχοληθούν πολύ, καθόσον η ΝΟΚΙΑ στέφει το ενδιαφέρον της σε άλλα λειτουργικά εκτός Symbian (στο βαθμό που πλέον "ντρέπονται" καν να το ονομάζουν!)

 

Πολύ βιαστική δουλειά, κατήργησαν τα πλεονεκτήματα της Anna, βάλανε ενα, δύο σημεία καινούργια και αυτό ήταν όλο...

 

Στα πλαίσια αυτά δεν καταλαβαίνω γιατί η έναρξη είναι πιο αργή, γιατί ο γενικός φάκελος "μηνύματα" περιέχει σε πρώτο πλάνο ΜΟΝΟ τα εισερχόμενα, γιατί καταργήσαν την συντόμευση που έδειχνε κατευθείαν ποιός σε κάλεσε ή ποιός σου έστειλε μήνυμα (τώρα βγάζει ένα γενικό και χωρίς λεπτομέρειες pop up παραθυράκι), δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο που η ώρα πιάνει ένα τόσο μεγάλο χώρο της οθόνης, ενώ η ημερομηνία σχεδόν είναι ανύπαρκτη. Και πολλά άλλα...

 

Σαφέστατα υπάρχουν και κάποιες μικροβελτιώσεις, όπως πλέον πως όλα τα προγράμματα που δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτά κλείνουν και δεν χρειάζεται κάθε φορά που βλέπεις τα μηνύματα π.χ. ή ανοίγεις το μητρώο των κλήσεων να χρειάζεται να το κλείσεις με παρατεταμένη πίεση του μεσαίου πλήκτρου και σημαδεύοντας (Χ) το κάθε πρόγραμμα.

 

Σε μένα προσωπικά όταν ανοίγει η συσκευή βγαίνει ο κωδικός ασφαλείας του τηλεφώνου (όχι για το pin) και βάζοντας οποιοδήποτε νούμερο και όχι μόνο το γνωστό ξεκλειδώματος της νοκια σου δείχνει λάθος νούμερο και μετά ανοίγει κανονικά το τηλέφωνο....(προφανώς κάποιο σφάλμα της εγκατάστασης, την ξαναεπανέβαλα αλλά δεν διορθώθηκε και μάλλον κάποια στιγμή θα πρέπει να επισκεφτώ το service!)

 

Αυτά μέχρι στιγμής....:)

 

 

μην εχουμε μπερδεματα...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κάθε αλλαγή έχει τα συν και τα μείον. Εκ των προτέρων κανεις δεν μπορει δυστυχως να ξερει αν θα του αρεσει το καινουργιο, είτε επειδή έχει συνηθίσει στον παλιό τρόπο λειτουργίας είτε επειδή όντως στο καινουργιο λογισμικό υπάρχουν αστοχιες. Πιστεύω οτι το να μείνεις ικανοποιημένος από την αλλαγη είναι απολυτως προσωπικο θέμα μιας και ο καθένας εδω πέρα εκφράζει τις προσωπικες του αποψεις. Οπότε απλά συγρινεις τα υπερ και τα κατα και πράττεις κατα βουληση.;)
http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κάθε αλλαγή έχει τα συν και τα μείον. Εκ των προτέρων κανεις δεν μπορει δυστυχως να ξερει αν θα του αρεσει το καινουργιο, είτε επειδή έχει συνηθίσει στον παλιό τρόπο λειτουργίας είτε επειδή όντως στο καινουργιο λογισμικό υπάρχουν αστοχιες. Πιστεύω οτι το να μείνεις ικανοποιημένος από την αλλαγη είναι απολυτως προσωπικο θέμα μιας και ο καθένας εδω πέρα εκφράζει τις προσωπικες του αποψεις. Οπότε απλά συγρινεις τα υπερ και τα κατα και πράττεις κατα βουληση.;)

 

θα περιμενω λιγο για οποιες βελτιωσεις-λογικα-θα γινουν και βλεπουμε.thx..

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια τι να κανουμε?

μενουμε με την αννα η παμε στο bellα?

με την αννα τα παω μια χαρα και το μονο που με χαλαει ειναι τα μικροσκοπικα γραμματακια του εικονικου πληκτρολογιου.

αξιζει η αναβαθμιση?

 

Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω και εγώ με τα μικρά γράμματα του εικονικού πληκτρολογίου! Από την άλλη βλέπω ότι οι εντυπώσεις από την μετάβαση στην belle είναι ανάμεικτες, και σίγουρα κάτω των (υψηλών) προσδοκιών μας. Μήπως τελικά ισχύει ο κανόνας ότι όταν τελικά κάτι λειτουργεί ικανοποιητικά (ή σχετικά καλά) δεν το πειράζουμε?:wink:

Link to comment
Share on other sites

..... Μήπως τελικά ισχύει ο κανόνας ότι όταν τελικά κάτι λειτουργεί ικανοποιητικά (ή σχετικά καλά) δεν το πειράζουμε?:wink:

 

η αννα δεν μου εχει δημιουργησει κανενα απολυτως προβλημα,εκτος απο το πληκτρολογιο που προανεφερα.

ετσι κι`αλλιως,τα γραπτα μου μηνυματα,ειναι ελαχιστα.

το μπελε-απ`οτι φαινεται- ξεκινησε με αρκετα θεματακια,που πιστευω ομως,οτι στην πορεια θα διορθωθουν.

οποτε αναμενουμε και αφου η αννουλα παιζει καλα,δεν την πειραζουμε....:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...