Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τη στιγμή που αν κάνεις χρήση βλέπεις ότι το υπόλοιπο που σου εμφανίζει το 1284 δεν αλλάζει σημαίνει ότι καταναλώνεις τα ΜΒ της προσφοράς. Από εκεί και πέρα ΑΝ δεις στο λογαριασμό εν τέλει ότι έχεις χρεωθεί παραπάνω τότε παίρνεις το 13830 και σου πιστώνουν τη διαφορά.

 

Η προσφορα λεει οτι καταναλωνεις τα mb που χεις προπληρωμενα και μετα σου "μπαινουν" τα 1,5gb της προσφορας. Απο 4/8 εχω τελειωσει τα δικα μου και το δειχνε και το 1284 και το μηνυμα της voda που ελεγε για το 1,5gb. Και στον ελεγχο που εκανα στις 7/8 μου ελεγε οτι μου απομενουν αλλα 21 απο τα 30 λες και ειχα βαλει την επεκταση των mb. Ας κοιταξει ο κοσμος τι συμβαινει μιας και το βλεπω να υπαρχουν χρεωσεις αυτη την φορα...και οπως και να το κανεις δεν δικαιολογειται να αου πιστωσουν...δεν πρεπει καν να στο χρεωσουν.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Η προσφορα λεει οτι καταναλωνεις τα mb που χεις προπληρωμενα και μετα σου "μπαινουν" τα 1,5gb της προσφορας. Απο 4/8 εχω τελειωσει τα δικα μου και το δειχνε και το 1284 και το μηνυμα της voda που ελεγε για το 1,5gb. Και στον ελεγχο που εκανα στις 7/8 μου ελεγε οτι μου απομενουν αλλα 21 απο τα 30 λες και ειχα βαλει την επεκταση των mb. Ας κοιταξει ο κοσμος τι συμβαινει μιας και το βλεπω να υπαρχουν χρεωσεις αυτη την φορα...και οπως και να το κανεις δεν δικαιολογειται να αου πιστωσουν...δεν πρεπει καν να στο χρεωσουν.

 

Κανονικα ειναι πρωτα το δωρεαν απο την Vodafone και με τα το πακετο σου. Περιπτωση χρεωσης δεν υπαρχει. Ακομα και στο χειροτερο σεναριο να χρεωθεις κατι γιατι μην ξεχναμε οτι μιλαμε για αυτοματοποιημενα συστημα μπορεις να πιστωθεις αμεσα.

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Καλα έπεσε ΤΟΣΟ πολύ; :wacko: Στην περιοχή μου δεν ειναι απο τις δυνατες η vf. Η cosmote μια ζωη τα πηγαινε καλυτερα...

 

 

Δεν ξέρω για τις τελευταίες μέρες (δεν έχω δει διαφορά) αλλά υπάρχει εμφανής πτώση στις ταχύτητες το τελευταίο τρίμηνο. Στην Αθήνα στις περισσότερες περιοχές η cosmote είναι καλύτερη (έστω και με μικρή διαφορά) και στην επαρχία είναι στα περισσότερα μέρη στα ίδια επίπεδα, όταν λίγους μήνες πριν η vodafone ήταν αιώνες μπροστά. Κάτι δεν πάει καλά. Και δεν μπορώ να φανταστώ τι είναι. Κρίμα πάντως γιατι η κάλυψη πλέον είναι πολύ καλή...

 

Τα πράγματα σήμερα είναι ακόμη χειρότερα... Τι να πω...

 

http://www.speedtest.net/result/2109021204.png

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει η Vodafone στην περιοχή μου:

http://speedtest.net/result/2102237879.png

 

Λίγο καλύτερα η Cosmote:

http://speedtest.net/result/2106556476.png

 

Για τη Wind να μη μιλήσω καλύτερα. Μια χαρά πάει μες στη μαύρη νύχτα αλλά όλη την υπόλοιπη μέρα από το πρωί μέχρι τα μεσάνυχτα εφαρμόζει μάλλον traffic shaping (σε γραμμή HSPA):

http://speedtest.net/result/2106937364.png

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν με mobile internet unlimited (3gb) εχω δωρεαν περιαγωγη δεδομενων στην Τουρκια?

 

Απο το site δεν μπορεσα να βγαλω ακρη...

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θα το δηλώσω σαν βλάβη... Δεν είναι αυτή η Vodafone που ήξερα.

 

http://www.speedtest.net/result/2115085961.png

 

Πότε θα τελειώσει αυτή η προσφορά; Το έχουν τρελάνει το δίκτυο...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν με mobile internet unlimited (3gb) εχω δωρεαν περιαγωγη δεδομενων στην Τουρκια?

 

Απο το site δεν μπορεσα να βγαλω ακρη...

 

Όχι. Παλιά έδινε, αλλά μετακόμισαν την Τουρκία σε χειρότερη ζώνη περιαγωγής και δεν δίνουν πλέον δωρεάν περιαγωγή δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Έχει περιρισμό στο VOIP ( Skype κ.τ.λ.) Κατά τα άλλα μια χαρά δουλεύει

 

Είδα στα ψιλά γράμματα οτι VoIP υποστηρίζει μόνο στα πακέτα mobile internet με όγκο 10Gb και άνω... Ελπίζω οι ταχύτητες κατά τα άλλα μεταξύ καρτοinternet και mobile internet να μην έχουν διαφορά.

Η Vodafone κόβει το VoIP (και το Skype) όχι μόνο στο Mobile Internet αλλά και στο KartoInternet που χρησιμοποιώ. Το Fring μόνο δεν έχει κόψει ακόμα. Παράθεση απ' την ιστοσελίδα τους:

10. Το Vodafone ΚαρτοInternet δεν υποστηρίζει εφαρμογές Voice over IP (VoIP).

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8638

Link to comment
Share on other sites

ο περιορισμός στο Voip ισχύει και στα μεγάλα τους πακέτα; πχ είναι δυνατόν να κόβει το voip σε πακέτα από unlimited 60 και βάλε όπου έχουν 1.5 gb όγκο δεδομένων; :confused:

 

παλιά νομίζω ίσχυε μια διαφοροποίηση, τώρα καταργήθηκε και αυτή;

Link to comment
Share on other sites

ο περιορισμός στο Voip ισχύει και στα μεγάλα τους πακέτα; πχ είναι δυνατόν να κόβει το voip σε πακέτα από unlimited 60 και βάλε όπου έχουν 1.5 gb όγκο δεδομένων; :confused:

 

παλιά νομίζω ίσχυε μια διαφοροποίηση, τώρα καταργήθηκε και αυτή;

Δεν ξέρω για τα συμβόλαια αλλά για το KartoInternet με στικάκι πάντα έκοβε το VoIP. Και δεν ήταν φυσικά λόγω "μικρού" πακέτου αφού αρχικά όταν βγήκε έδινε 10GB για 10 μέρες. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ξερα η Vodafone πιανει πουθενα 3G internet; Εγω μια κεντρο Τριπολης και μια κεντρο Αθηνας μου δειχνει φουλ σημα Η. Αν δεν πιανει Αθηνα 3G που πιανει δηλαδη;

Με wind ειχα 3G σημα στις παραπανω περιοχες. Μονο που η voda πιανει σε καποιες επαρχιες που παω H σημα ενω η Wind εχει G...

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ξερα η Vodafone πιανει πουθενα 3G internet; Εγω μια κεντρο Τριπολης και μια κεντρο Αθηνας μου δειχνει φουλ σημα Η. Αν δεν πιανει Αθηνα 3G που πιανει δηλαδη;

Με wind ειχα 3G σημα στις παραπανω περιοχες. Μονο που η voda πιανει σε καποιες επαρχιες που παω H σημα ενω η Wind εχει G...

 

H = HSPA

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ξερα η Vodafone πιανει πουθενα 3G internet; Εγω μια κεντρο Τριπολης και μια κεντρο Αθηνας μου δειχνει φουλ σημα Η. Αν δεν πιανει Αθηνα 3G που πιανει δηλαδη;

Με wind ειχα 3G σημα στις παραπανω περιοχες. Μονο που η voda πιανει σε καποιες επαρχιες που παω H σημα ενω η Wind εχει G...

 

το Η που βλεπεις στην οθονη σου ειναι το 3,5g δηλαδη καλυτερο απο το 3g αρα εχεις τις μεγαλυτερες ταχυτητες που μπορει να προσφερει στην συγκεκριμενη περιοχη που βλεπεις H το δικτυο της βονταφον. αρα καλυτεερα να βλεπεις H στην οθονη σου και οχι απλο 3g . οσο για το σημα ειναι καθαρα θεμα περιοχης ολες οι εταιρειες καλυπτουνε με πληθισμιακη καλυψη κοντα στο 100% αλλα οι εξωτερικοι παραγοντες παιζουνε πολυ σημαντικο ρολο.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Κεντρο Κατερινης 6 το πρωι:

 

http://www.speedtest.net/result/2118266143.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάτι δουλεύει σε αυτή τη χώρα -ακόμη και αν είναι παρέμβαση μετά από καταγγελία όπως υποθέτω.

Στη διαφήμιση της Vodafone με το γκουρού και τη σανίδα του surf έχει αφαιρεθεί μία λέξη από τη φράση του γκουρού: το "Αυτό στο προσφέρει ΜΟΝΟ η Vodafone" έχει γίνει "Αυτό στο προσφέρει η Vodafone". Αφαιρέθηκε το "μόνο" και πολύ σωστά! Πρέπει επιτέλους να σταματήσουν τα δίκτυα τις παραπλανητικές διαφημίσεις! Άντε να πάρει σειρά και το "απεριόριστα"...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάτι δουλεύει σε αυτή τη χώρα -ακόμη και αν είναι παρέμβαση μετά από καταγγελία όπως υποθέτω.

Στη διαφήμιση της Vodafone με το γκουρού και τη σανίδα του surf έχει αφαιρεθεί μία λέξη από τη φράση του γκουρού: το "Αυτό στο προσφέρει ΜΟΝΟ η Vodafone" έχει γίνει "Αυτό στο προσφέρει η Vodafone". Αφαιρέθηκε το "μόνο" και πολύ σωστά! Πρέπει επιτέλους να σταματήσουν τα δίκτυα τις παραπλανητικές διαφημίσεις! Άντε να πάρει σειρά και το "απεριόριστα"...

 

Και όμως μόνο η Vodafone έδωσε δωρεάν Internet (για την εβδομάδα 6-13) ακόμα και σε αυτούς που δεν είχαν data plan. Η Cosmote ήθελε ενεργοποίηση πακέτου (δηλαδή να πληρώσεις) για να σου δώσει την προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Και η vodafone ηθελε ενεργοποιηση πακετου, το εκανα εγω σε γραμμη που δεν ειχα data και μου εκαναν ενεργοποιηση το πακετο των 5 ευρω με τα 100mb και ετσι πηρα και το 1,5 gb. Αλλιως δεν γινοταν, μιλαω για την εβδομαδα 6-13.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα δωρεαν ιντερνετ 6-13 σε ενα ξεχασμενο αριθμο παντως....

Εγω μιλαω για συμβολαιο, εσυ μαλλον μιλας για καρτα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βεβαιώσω προσωπικά ότι σε ένα καρτοκινητό vodafone που είχα και μάλιστα όχι ξεχασμένο, έπρεπε να ενεργοποιήσω πακέτο δεδομένων για να έχω το δωρεάν internet, άρα να πληρώσω. Τώρα αν δεν ισχύει αυτό για όλα τα καρτοκινητά και κάποια παίρνουν την προσφορά χωρίς να πληρώσουν, θα ήθελα πολύ να μάθω τα κριτήρια επιλογής αυτών.

Και μία ερώτηση: γιατί οποτεδήποτε αναφερθεί οτιδήποτε για τη Vodafone το οποίο κάποιοι ενδεχομένως θεωρούν αρνητικό -νόμιζα ότι επιτρέπεται να κρίνουμε τα δίκτυα όταν τα πληρώνουμε- αμέσως διαβάζω "ναι αλλά η κοσμοτέ έκανε κάτι χειρότερο", ή κάτι σε αυτή την κατεύθυνση; Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τέτοια συμπεριφορά δεν είναι υπέρ του καταναλωτή, αλλά ο καθένας δικαιούται να έχει τις απόψεις του...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

βασικά η προσφορά της Vodafone ήταν και εντελώς δωρεάν από 6 μέχρι 13 Αυγούστου για όσους δεν θέλησαν να ενεργοποιήσουν πακέτο .

Άρα πρόσφερε δωρεάν Internet τον Αύγουστο .

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά μου στη διαφήμιση αφορούσε το "μόνο" το οποίο αφαιρέθηκε καθώς δεν ήταν η μόνη εταιρεία η οποία έδινε "απεριόριστο" internet τον Αύγουστο. Αν δείτε προσεκτικά τη διαφήμιση θα το διαπιστώσετε...

 

ΥΓ: Μην ξεχνάμε ότι η αρχική ανακοίνωση αλλά και διαφήμιση της προσφοράς ήταν τόσο περίπλοκες έως και παραπλανητικές ώστε να τροποποιηθούν άμεσα. Ακόμα και οι εκπρόσωποι της Vodafone στο επίσημο forum της δεν έδιναν σωστές απαντήσεις για την προσφορά πριν τροποποιηθεί η ανακοίνωση -είχα μάλιστα παραθέσει και σύνδεσμο γι'αυτό. Για να έχουμε όλη την εικόνα...

Edited by Nosferatu

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά μου στη διαφήμιση αφορούσε το "μόνο" το οποίο αφαιρέθηκε καθώς δεν ήταν η μόνη εταιρεία η οποία έδινε "απεριόριστο" internet τον Αύγουστο. Αν δείτε προσεκτικά τη διαφήμιση θα το διαπιστώσετε...

 

ΥΓ: Μην ξεχνάμε ότι η αρχική ανακοίνωση αλλά και διαφήμιση της προσφοράς ήταν τόσο περίπλοκες έως και παραπλανητικές ώστε να τροποποιηθούν άμεσα. Ακόμα και οι εκπρόσωποι της Vodafone στο επίσημο forum της δεν έδιναν σωστές απαντήσεις για την προσφορά πριν τροποποιηθεί η ανακοίνωση -είχα μάλιστα παραθέσει και σύνδεσμο γι'αυτό. Για να έχουμε όλη την εικόνα...

 

Το "μόνο" υπήρχε στη διαφήμιση μέχρι τις 13 Αυγούστου που ίσχυε η προσφορά για όλους τους συνδρομητές, ανεξαρτήτως αν είχαν ενεργοποιημένο internet στο κινητό τους. Σωστά λοιπόν το αφαίρεσε η Vodafone μετά τις 13, γιατί πλέον είχε λήξει η προσφορά 6-13/8 (για αυτούς που δεν είχαν ενεργοποιημένο internet) και θα δημιουργούσε σύγχυση στους συνδρομητές της, και ενδεχομένως άσκοπες χρεώσεις.

 

ΥΓ: Ποτέ δεν έχει σημασία η αρχική ανακοίνωση, παρά μόνον η τελική. Και αυτή ήταν ξεκάθαρη και κατανοητή.

Edited by gfilnet
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...