Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να πω, σας Λυπάμαι όσους έχετε τέτοια θέματα:p φαίνεται είμαι τυχερός και δεν μου το κάνει πουθενά αυτό :lol: αλλάξτε δίκτυο τότε, είναι μαζοχισμός να γκρινιάζετε σε ένα τυχάρπαστο φόρουμ που δεν πρόκειται καμιά εταιρία να κάτσει να ασχοληθεί

 

Εγώ έχω αλλάξει το βασικό μου αριθμό εδώ και χρόνια. Τη Vodafone (φοιτητικό CU) την έχω σαν 2η στη συσκευή. Έχω αναφέρει όλα τα προβλήματα στην εταιρία, χωρίς απάντηση. Στο φόρουμ πρέπει να γράφουμε και τα κακά της κάθε εταιρίας. Να μην ξέρει ο υποψήφιος συνδρομητής τι θα βρει; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Άλλο η ενημέρωση όμως, άλλο η γκρίνια. Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε σένα, υπόψιν;)
Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικά από cc της vodafone η οποία θεωρεί ότι η ταχύτητα πάνω από 17MBit/s είναι 4g.....

 

LG V10 ΤΟ 10 ΤΟ ΚΑΛΟ!!!

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Οι άλλες 2 εταιρίες, κρατάνε σταθερά το 3G/4G ακόμα και με 2 σκάλες σήμα και σερφαρεις με άνεση. Αν πέσει στη 1 σκάλα, τότε μπορεί να σε γυρίσουν "μία τεχνολογία" πιο κάτω, που θα πιάνει καλύτερα.

 

Η Vodafone ακόμα και με ΦΟΥΛ σήμα 4G, ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας, σε γυρνάει συνεχώς σε 3G και EDGE, με αποτέλεσμα να σέρνεται και να σου σπάει τα νεύρα... Αν αυτό λέγεται "καλορυθμισμένο" δίκτυο, τότε εγώ δουλεύω στη NASA... :lol:

 

Δεν έχω κάτι προσωπικό με τη Vodafone, ούτε υποστηρίζω καμία εταιρεία. Αλλά οι αλήθειες να λέγονται. Όχι μόνο 60αρια speedtests, όπου πιάνει...

 

Συμφωνώ μαζί σου, ίδια συμπεριφορά και με Iphone 5s και με Iphone 7 και άλλαξα και sim (τσάμπα λεφτά χαμένα)

Απαράδεκτη συμπεριφορά πραγματικά.

Δεν ξέρω αν το κάνει μόνο στους καρτοκινητούς...και στις συνδέσεις δεν έχει τετοια συμπεριφορά γιατί εγω είχα CU.

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλες 2 εταιρίες, κρατάνε σταθερά το 3G/4G ακόμα και με 2 σκάλες σήμα και σερφαρεις με άνεση. Αν πέσει στη 1 σκάλα, τότε μπορεί να σε γυρίσουν "μία τεχνολογία" πιο κάτω, που θα πιάνει καλύτερα.

 

Η Vodafone ακόμα και με ΦΟΥΛ σήμα 4G, ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας, σε γυρνάει συνεχώς σε 3G και EDGE, με αποτέλεσμα να σέρνεται και να σου σπάει τα νεύρα... Αν αυτό λέγεται "καλορυθμισμένο" δίκτυο, τότε εγώ δουλεύω στη NASA... :lol:

 

Δεν έχω κάτι προσωπικό με τη Vodafone, ούτε υποστηρίζω καμία εταιρεία. Αλλά οι αλήθειες να λέγονται. Όχι μόνο 60αρια speedtests, όπου πιάνει...

 

Όταν σς γυρίζει σε 3G εχεις κανονικά σύνδεση και κανείς τη δουλεια σου.

Ξέρεις εχεις DC HSPA όχι από το "παλιό 3G".

 

Αλλά ξέχασα. Είναι φετίχ το 4G σηματακι στο κινητό. 4G με 2 Mbps και χαμένες κλήσεις είναι καλυτερο απο 3G στα 10 Mbps.

 

Το δίκτυο έχει συνδρομητές που θέλουν να κάνουν τη δουλεια τους και όχι συνδρομητές με ενα speedometer στο χερι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σς γυρίζει σε 3G εχεις κανονικά σύνδεση και κανείς τη δουλεια σου.

Ξέρεις εχεις DC HSPA όχι από το "παλιό 3G".

 

Αλλά ξέχασα. Είναι φετίχ το 4G σηματακι στο κινητό. 4G με 2 Mbps και χαμένες κλήσεις είναι καλυτερο απο 3G στα 10 Mbps.

 

Το δίκτυο έχει συνδρομητές που θέλουν να κάνουν τη δουλεια τους και όχι συνδρομητές με ενα speedometer στο χερι.

 

Κανένα Φετίχ φίλε μου takeovernet και ας σταματήσει λίγο το παραμύθι με τις χαμένες κλήσεις.

Το πρόβλημα ήταν οτι από 4g σε πετάει σε Ε γιατί? για να μην χασω κλήση? οπότε οι άλλες είναι χαζες και η vodafone έξυπνη!

και απλά δεν μπορείς να σερφάρεις. τόσο ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα Φετίχ φίλε μου takeovernet και ας σταματήσει λίγο το παραμύθι με τις χαμένες κλήσεις.

Το πρόβλημα ήταν οτι από 4g σε πετάει σε Ε γιατί? για να μην χασω κλήση? οπότε οι άλλες είναι χαζες και η vodafone έξυπνη!

και απλά δεν μπορείς να σερφάρεις. τόσο ωραία.

 

Εμένα γιατι δεν με πετάει;

 

Ναι οι αλλες είναι χαζές.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σς γυρίζει σε 3G εχεις κανονικά σύνδεση και κανείς τη δουλεια σου.

Ξέρεις εχεις DC HSPA όχι από το "παλιό 3G".

 

Αλλά ξέχασα. Είναι φετίχ το 4G σηματακι στο κινητό. 4G με 2 Mbps και χαμένες κλήσεις είναι καλυτερο απο 3G στα 10 Mbps.

 

Το δίκτυο έχει συνδρομητές που θέλουν να κάνουν τη δουλεια τους και όχι συνδρομητές με ενα speedometer στο χερι.

To δίκτυο έχει συνδρομητές που θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους, επομένως το να σε πετάει από 4G ή 3G που δουλεύει μια χαρά, σε 2G, είναι παράλογο. Πάρα πολλές φορές αναγκάστηκα να το βάλω χειροκίνητα σε 3G (δε χρησιμοποιώ 4G) ώστε να μπορέσω να έχω ίντερνετ, γιατί η βόνταφον νόμιζε πως δεν έχω επαρκές σήμα.

Link to comment
Share on other sites

To δίκτυο έχει συνδρομητές που θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους, επομένως το να σε πετάει από 4G ή 3G που δουλεύει μια χαρά, σε 2G, είναι παράλογο. Πάρα πολλές φορές αναγκάστηκα να το βάλω χειροκίνητα σε 3G (δε χρησιμοποιώ 4G) ώστε να μπορέσω να έχω ίντερνετ, γιατί η βόνταφον νόμιζε πως δεν έχω επαρκές σήμα.

 

Γιατι νόμιζε κάτι τέτοιο η Vodafone?

Ποιος μετρούσε το σήμα;

Link to comment
Share on other sites

Στα περίπου 104-105 4g το Configuration είναι ρυθμισμένο να γυρνάει τη συσκευή σε Η ή σε Ε (αν δεν υπάρχει καλό h)

Μόνο η Vodafone το χει ρυθμισμένο τόσο χαμηλά το handover . Η μόνη λύση είναι κλείδωμα συσκευής σε 4g ή 3g only

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Hangover δεν υπάρχει, handover ναι:p

 

Αλλά και πάλι, σε κανένα δίκτυο δεν είναι μόνο θέμα db. Η συσκευή αναφέρει και από εκεί και πέρα, ανάλογα τη διαμόρφωση του δικτύου, γίνεται αυτό που έχει οριστεί να γίνει. Προφανώς το baseband κάποιων συσκευών είναι πιο συμβατό και καλύτερα ρυθμισμένο με τα δίκτυα. Και αυτό αφορά όλους τους παρόχους

Link to comment
Share on other sites

Hangover δεν υπάρχει, handover ναι:p

 

Αλλά και πάλι, σε κανένα δίκτυο δεν είναι μόνο θέμα db. Η συσκευή αναφέρει και από εκεί και πέρα, ανάλογα τη διαμόρφωση του δικτύου, γίνεται αυτό που έχει οριστεί να γίνει. Προφανώς το baseband κάποιων συσκευών είναι πιο συμβατό και καλύτερα ρυθμισμένο με τα δίκτυα. Και αυτό αφορά όλους τους παρόχους

Σωστός.

Αλλά το θέμα είναι υπαρκτό, πολλές εναλλαγές (προς τα κατω) μου κάνει ανεξαρτήτου συσκευής.

Στο άλλο ακριβώς άκρο είναι η Wind που κρατάει 4g βρέξει χιονίσει μεχρι τα 122-123dbm. Η κοτε είναι κάπου στην μέση, κρατάει μέχρι τα περίπου 113-114dbm το 4g της αν και τελευταία παρατηρώ αλλαγές, ενδεχομένως λόγω Volte.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Αν ο σταθμος που σε πιάνει έχει και 4G, δύσκολα θα γυρίσεις εκτός κι αν είσαι οριακά.

 

Αν όμως είσαι δίπλα απο σταθμό που δεν έχει 4G αλλά πιανεις απο άλλο σταθμό σε γυρίζει πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο σταθμος που σε πιάνει έχει και 4G, δύσκολα θα γυρίσεις εκτός κι αν είσαι οριακά.

 

Αν όμως είσαι δίπλα απο σταθμό που δεν έχει 4G αλλά πιανεις απο άλλο σταθμό σε γυρίζει πολύ εύκολα.

 

Ε αυτό είναι το θέμα, η βοντα το οριακο 4g το έχει ρυθμίσει πολύ χαμηλα . Όπως και το H.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι δίπλα απο σταθμό για ποιο λογο να συνδεθεις στο σταθμό στο απέναντι βουνό;

 

Ε ας πούμε τοτε οτι και στη Wind : υπομονή μέχρι να αναβαθμίσει όλους τους σταθμούς. :D

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι δίπλα απο σταθμό για ποιο λογο να συνδεθεις στο σταθμό στο απέναντι βουνό;

 

Ε ας πούμε τοτε οτι και στη Wind : υπομονή μέχρι να αναβαθμίσει όλους τους σταθμούς. :D

 

Ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι να έχει ενεργοποιήσει στην ανατολικη πελοποννησο, μεχρι και χθες καμία νέα προσθηκη (πλην στο Αργος)

Κάτι άλλο που παρατήρησα τώρα το Πάσχα στην κοσμοτέ σε 4g only είναι η εναλλαγή στις μπάντες στο 4g.

Σε εξωτερικά σημεία που υπάρχει b3 και b20 (αρκετά στην πελοποννησο) αλλά όχι Aggregation,

κρατάει το b3 μέχρι τα 117-118dbm και μετά μόνο σε γυρνάει σε B20, έστω και αν η b20 έχει πολύ χαμηλότερα dbm.

Μάλλον προτιμά τα περισσότερα mhz.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Η μια ανακρίβεια μετά την άλλη. Πάμε άλλη μία: ΔΕΝ είναι κοινό το LTE. Κατά δεύτερον, αναφέρεσαι στο Πήλιο χωρίς να το έχεις γυρίσει. Ναι, δεν αμφισβητώ ότι στην Συκή (αλήθεια,ξέρεις προς τα πού πέφτει; ) έχει βάλει LTE η Wind. Αυτό την καθιστά super duper σε όλο το Πήλιο; έχεις ιδέα πώς είναι οι άλλες 2 σε LTE/UMTS στο Πήλιο;

 

Ναι, ξέρω, έχεις θέμα στην Καρόλου Ντηλ και στο ασανσέρ του σπιτιού σου και όποτε γίνεται handover οφείλεται αποκλειστικά σε χωρητικότητα.

 

Και ναι, όσο και να χτυπιέστε, για να μη χάσετε κλήσεις ή VF θα σας πετάει εύκολα σε 2G. Αν κάποιου τον βολεύει μένει, αν όχι φεύγει και πάει αλλού να τον κρατάει ο πάροχός του σε LTE με -120 dBm στάθμη και θόρυβο στον Θεό. Απλά ενδέχεται να χάνει κλήσεις. Επιλέγεις και παίρνεις.

 

Μια χαρα παει στο Πηλιο συμφωνα με οτι εγραψαν σημερα τα παιδια.Μη ξεχνας οτι στηνει το δικτυο απο την αρχη.Οσο για τη καρολου ντηλ,αμα παω ενα στενο διπλα στην αγιας σοφιας το 4G ειναι 5/5.Αμα κατεβω τη Προξενου Κορομηλα μεσα σε 100 μετρα το σημα πεφτει κατακορυφα.

Μεσα δεν πιανει τιποτα,εξω ειναι το 1 στα 5 σημα.Οσο για τη Wind,μετα απο παραπονα εβαλαν 4G 800 και 2600.Η περιοχη το χρειαζοταν,και πιανει 7-8Mbps με -120dBm σημα.

Η Vodafone την περασμενη βδομαδα ειχε 3G μεσα αλλα ηταν εικονικο.Οσο για το ασανσερ και στο ισογειο εχει 1-2 γραμμες απο τις 5.Και με αυτο το σημα ακομα και ο πατερας μου δεν μπορει να κανει κληση.Δεν ακουγεται ουτε ακουει τον συνομιλητη του.Η Wind εχει καλυτερο ηχο και μιλας ανθρωπινα.Με 3/5 Edge.Στο κεντρο στη Καρολου Ντηλ ειναι το ακριβως αναποδο.Η Vodafone εχει καλυτερο 2G για κληση.Η Wind ζοριζεται,αλλα παρολα αυτα dropcalls δεν ειχα ποτε ουτε να χασω κληση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι να έχει ενεργοποιήσει στην ανατολικη πελοποννησο, μεχρι και χθες καμία νέα προσθηκη (πλην στο Αργος)

Κάτι άλλο που παρατήρησα τώρα το Πάσχα στην κοσμοτέ σε 4g only είναι η εναλλαγή στις μπάντες στο 4g.

Σε σημεία που υπάρχει b3 και b20 (αρκετά στην πελοποννησο) αλλά όχι Aggregation,

κρατάει το b3 μέχρι τα 117-118dbm και μετά μόνο σε γυρνάει σε B20, έστω και αν η b20 έχει πολύ χαμηλότερα dbm.

Μάλλον προτιμά τα περισσότερα mhz.

 

Οχι παντα,εμενα με βαζει σε B20 μεσα στο σπιτι και εξω B3.Δεν ειναι παντα σε B3.Ημαθια επιανα στη Κορυφη,Πλατανο και Κλειδι 4G απο B3 στα -120 εως -139dBm.Οτι λεει ο χαρτης δεν ειναι ακριβης.Η καλυψη ειναι οριακη,αλλα εχει καιρο που το εκανα το τεστ.Με το VoLTE αλλαζει το πραγμα.Οσο για Wind με -115 εως -120 παιζω στο κεντρο Θεσσαλονικης Προξενου Κορομηλα και Καρολου Ντηλ.Τα ιδια και Δελφων καθως και Πετρου Συνδικα με Μποτσαρη στην αναληψη.4G απο τη Vodafone στο σπιτι ειναι γυρω στα -110dBm απο B20 κεραια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ μαζί σου, ίδια συμπεριφορά και με Iphone 5s και με Iphone 7 και άλλαξα και sim (τσάμπα λεφτά χαμένα)

Απαράδεκτη συμπεριφορά πραγματικά.

Δεν ξέρω αν το κάνει μόνο στους καρτοκινητούς...και στις συνδέσεις δεν έχει τετοια συμπεριφορά γιατί εγω είχα CU.

 

CU εχω απλο και φοιτητικο οι γονεις μου.Στον πατερα μου δεν βλεπει τετοια θεματα στη θεσσαλονικη με το Xiaomi.Εγω με το iPhone εχω δει κατι τετοια στα καστρα.Με το 5s ειμαι αν παιζει ρολο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Οχι παντα,εμενα με βαζει σε B20 μεσα στο σπιτι και εξω B3.Δεν ειναι παντα σε B3.Ημαθια επιανα στη Κορυφη,Πλατανο και Κλειδι 4G απο B3 στα -120 εως -139dBm.Οτι λεει ο χαρτης δεν ειναι ακριβης.Η καλυψη ειναι οριακη,αλλα εχει καιρο που το εκανα το τεστ.Με το VoLTE αλλαζει το πραγμα.Οσο για Wind με -115 εως -120 παιζω στο κεντρο Θεσσαλονικης Προξενου Κορομηλα και Καρολου Ντηλ.Τα ιδια και Δελφων καθως και Πετρου Συνδικα με Μποτσαρη στην αναληψη.4G απο τη Vodafone στο σπιτι ειναι γυρω στα -110dBm απο B20 κεραια.

 

Λογικό ειναι σε εσωτερικούς χώρους, ελάχιστο b3 θα περάσει τα τσιμέντα . γιαυτό βλέπεις b20 μέσα στο σπίτι.

Σε εξωτερικούς χώρους όμως η cosmote έχει δώσει σαφές priority στο b3 έναντι του b20, ακόμα και αν η b20 βγάζει αρκετά λιγότερα dbm στο ίδιο σημείο.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Αν ο σταθμος που σε πιάνει έχει και 4G, δύσκολα θα γυρίσεις εκτός κι αν είσαι οριακά.

 

Αν όμως είσαι δίπλα απο σταθμό που δεν έχει 4G αλλά πιανεις απο άλλο σταθμό σε γυρίζει πολύ εύκολα.

 

Όταν έχω φουλ σήμα 4G από 2600 με 30 Mbps ταχύτητα και 3G από 2100 φουλ με 5 Mbps ταχύτητα, τότε για ποιο λόγο να με γυρίζει σε από 4G σε EDGE;; :wacko: Αυτό δεν το έχω δει μόνο σε ένα σημείο, αλλά σε πολλά, ειδικά στην Αθήνα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω φουλ σήμα 4G από 2600 με 30 Mbps ταχύτητα και 3G από 2100 φουλ με 5 Mbps ταχύτητα, τότε για ποιο λόγο να με γυρίζει σε από 4G σε EDGE;; :wacko: Αυτό δεν το έχω δει μόνο σε ένα σημείο, αλλά σε πολλά, ειδικά στην Αθήνα...

 

Οταν εχεις -105db 4G και -60db 3G, μάντεψε....

Link to comment
Share on other sites

Του εκανα τρομερή περικοπή μήπως και χωρέσει.... Είναιvodafone Μελίσσια.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/android/2803362161.png

Πόλη της Νάξου. Μόνο σπίτι μου απ οτι φαινεται εχω θεμα ενω ειμαι φουλ.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις -105db 4G και -60db 3G, μάντεψε....

 

Μπορεί να έχεις και 900άρι 2G με -45dBm, πρέπει να σε γυρίσει σε 2G?

Με -105dBm το LTE πάει σφεντόνα*, δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει αλλαγή.

 

* Από τις δοκιμές του cellular insight, χωρίς CA, με -105dB σήμα το qcom based iPhone 7 δίνει 140mbps με θεωρητικό μέγιστο 150 και το intel based iPhone 7 δίνει 110mbps, πάλι με θεωρητικό μέγιστο 150mbps.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις και 900άρι 2G με -45dBm, πρέπει να σε γυρίσει σε 2G?

Με -105dBm το LTE πάει σφεντόνα*, δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει αλλαγή.

 

* Από τις δοκιμές του cellular insight, χωρίς CA, με -105dB σήμα το qcom based iPhone 7 δίνει 140mbps με θεωρητικό μέγιστο 150 και το intel based iPhone 7 δίνει 110mbps, πάλι με θεωρητικό μέγιστο 150mbps.

 

Άσε μην το ψάχνεις, voice Uber alles το έχουν καρα-ρυθμισμένο. To 4g έρχεται τελευταίο σε priority.

Έως ότου και αν δοθεί Volte ίσως να το "χαλαρωσουν" λίγο τότε το Configuration.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις -105db 4G και -60db 3G, μάντεψε....

 

Υποτίθεται όμως ότι το 4G είναι μια τεχνολογία παραπάνω, που έχει περισσότερο φάσμα, μεγαλύτερες ταχύτητες και λιγότερους συνδρομητές-κίνηση, όσον αφορά τις 4G συσκευές. Γιατί η Vodafone να με γυρίζει σε EDGE και 3G; Για να μη χάσω την κλήση που ΔΕΝ έρχεται; :wacko:

 

Όπως βλέπεις, υπάρχουν και χρήστες iPhone με το ίδιο πρόβλημα. Οπότε δε φταίνε οι συσκευές μας... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...