Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Τι τραγικό δίκτυο... Στους Αμπελοκήπους Αθηνών που είναι το σπίτι μου, το Η+ με φουλ σήμα δεν ξεπερνά τα 3-4 Mbps download και τα 0,20 upload, ακόμα και το βράδυ!! Η δεύτερη κάρτα WIND που έχω, μέσα στο σπίτι μου με Η+ πιάνει 25/5 (down/up)!!

 

Επίσης, στον Άνω Χολαργό (Αττική) που είναι φιλικό σπίτι, από πέρσι θυμάμαι πως η Vodafone δεν έχει καθόλου 3G/4G, αλλά μόνο Edge και αυτό με το ζόρι!! Πρόσφατα που πήγα, η ίδια κατάσταση! Μέσα στο φιλικό σπίτι 1 σκάλα Edge (στον πρώτο όροφο κιόλας) μόνο και η δεύτερη κάρτα μου της WIND είχε 3G/4G με φουλ σήμα... Η Vodafone δεν έμπαινε καν στο ίντερνετ! Όπως έλεγε κάποτε και η Τασούλα, tragic!! :p

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Tι ταχυτητες πιάνετε με 4G? Κατεβασα την εφαρμογη speedtest κ έπιασα 11mbps download και 18mbps upload. Ping 19ms

 

Δικτυο vodafone στην Αθηνα

 

Για 4G εισαι Low.... στα Χανιά με vodafone στο κεντρο και Σουδα οι ταχυτητες πχ ειναι μεσο ορο στα 40... πολλες φορες ειναι 50-60Mbps πιθανοτατα οταν ειναι φορτωμενο το δικτυο ειδικα τις ωρες αιχμης ισως ειναι πιο χαμηλα....

Link to comment
Share on other sites

Τι τραγικό δίκτυο... Στους Αμπελοκήπους Αθηνών που είναι το σπίτι μου, το Η+ με φουλ σήμα δεν ξεπερνά τα 3-4 Mbps download και τα 0,20 upload, ακόμα και το βράδυ!! Η δεύτερη κάρτα WIND που έχω, μέσα στο σπίτι μου με Η+ πιάνει 25/5 (down/up)!!

 

Επίσης, στον Άνω Χολαργό (Αττική) που είναι φιλικό σπίτι, από πέρσι θυμάμαι πως η Vodafone δεν έχει καθόλου 3G/4G, αλλά μόνο Edge και αυτό με το ζόρι!! Πρόσφατα που πήγα, η ίδια κατάσταση! Μέσα στο φιλικό σπίτι 1 σκάλα Edge (στον πρώτο όροφο κιόλας) μόνο και η δεύτερη κάρτα μου της WIND είχε 3G/4G με φουλ σήμα... Η Vodafone δεν έμπαινε καν στο ίντερνετ! Όπως έλεγε κάποτε και η Τασούλα, tragic!! :p

 

Όντως τραγικό στο σπίτι σου.

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

Όντως τραγικό στο σπίτι σου.

 

Δεν ξέρω αν ειρωνεύεσαι, πάντως σε πολλές περιοχές της Αττικής αλλά και της επαρχίας, έχω δει ότι η Vodafone έχει μεγάλο πρόβλημα με το σήμα σε εσωτερικό χώρο... Επίσης είναι η πιο αργή απ' όλες στο ίντερνετ. Το απόλυτο "στραπάτσο" έρχεται, όταν βλέπεις τη WIND να έχει έστω 1-2 σκάλες σήμα με 2G σε εσωτερικούς χώρους (Αθήνα και επαρχία) και τη Vodafone να σου δείχνει "Χ" (σταμάτησε το κινητό να ψάχνει για σήμα)... :rolleyes:

 

Πάντως στον Άνω Χολαργό όπως είπα, η Voda έχει μεγάλο θέμα. Ακόμα και στο μπαλκόνι σε ανοιχτό χώρο, με το ζόρι έπιανε Edge, μόνο για μια στιγμή είδα 4G με 0 σκάλες και μετά με γύρισε πάλι σε Edge... Τους το έστειλα και σε e-mail.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ειρωνεύεσαι, πάντως σε πολλές περιοχές της Αττικής αλλά και της επαρχίας, έχω δει ότι η Vodafone έχει μεγάλο πρόβλημα με το σήμα σε εσωτερικό χώρο... Επίσης είναι η πιο αργή απ' όλες στο ίντερνετ. Το απόλυτο "στραπάτσο" έρχεται, όταν βλέπεις τη WIND να έχει έστω 1-2 σκάλες σήμα με 2G σε εσωτερικούς χώρους (Αθήνα και επαρχία) και τη Vodafone να σου δείχνει "Χ" (σταμάτησε το κινητό να ψάχνει για σήμα)... :rolleyes:

 

Πάντως στον Άνω Χολαργό όπως είπα, η Voda έχει μεγάλο θέμα. Ακόμα και στο μπαλκόνι σε ανοιχτό χώρο, με το ζόρι έπιανε Edge, μόνο για μια στιγμή είδα 4G με 0 σκάλες και μετά με γύρισε πάλι σε Edge... Τους το έστειλα και σε e-mail.

 

Δεν ειρωνεύομαι.

Ανάλογο πρόβλημα έχω εγώ με Coamote. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ειρωνεύεσαι, πάντως σε πολλές περιοχές της Αττικής αλλά και της επαρχίας, έχω δει ότι η Vodafone έχει μεγάλο πρόβλημα με το σήμα σε εσωτερικό χώρο... Επίσης είναι η πιο αργή απ' όλες στο ίντερνετ. Το απόλυτο "στραπάτσο" έρχεται, όταν βλέπεις τη WIND να έχει έστω 1-2 σκάλες σήμα με 2G σε εσωτερικούς χώρους (Αθήνα και επαρχία) και τη Vodafone να σου δείχνει "Χ" (σταμάτησε το κινητό να ψάχνει για σήμα)... :rolleyes:

 

Πάντως στον Άνω Χολαργό όπως είπα, η Voda έχει μεγάλο θέμα. Ακόμα και στο μπαλκόνι σε ανοιχτό χώρο, με το ζόρι έπιανε Edge, μόνο για μια στιγμή είδα 4G με 0 σκάλες και μετά με γύρισε πάλι σε Edge... Τους το έστειλα και σε e-mail.

 

 

 

Ακριβως,ετσι ειναι στο ασανσερ σπιτι μου και η Cosmote τερμα 3G...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Και μένα στο ασανσέρ δεν πιάνει καμιά και στον 4ο η Κοσμοτε έχει θέματα ενώ Wind/Vodafone πιάνουν τέρμα.

Σοβαρά τώρα, είναι κριτήρια αυτά που αναφέρετε;;:p

Link to comment
Share on other sites

Και μένα στο ασανσέρ δεν πιάνει καμιά και στον 4ο η Κοσμοτε έχει θέματα ενώ Wind/Vodafone πιάνουν τέρμα.

 

 

Σοβαρά τώρα, είναι κριτήρια αυτά που αναφέρετε;;:p

 

 

 

Φιλε,οι γονεις μου ειχαν ενα διαστημα Voda και κλειστικαμε στο ασανσερ.Μετα απο αυτο,δεν θελουν να βαλουν.Και ηταν λογος που πηγαν Wind μετα την Cosmote.Τωρα εχω Cosmote εγω σαν 2η αλλα κοιταω και τη Vodafone.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει πέσει πολύ Ξήλωμα από ότι φαίνεται σε πολλές περιοχές!

 

 

 

Μια ζωη αυτο θα γινεται,ολημερις τις χτιζανε το βραδυ γκρεμιζονταν.Κατι σαν το γιοφυρι της Αρτας.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει πολύ Ξήλωμα από ότι φαίνεται σε πολλές περιοχές!

 

Παμε παλι γιατι το γραφεις σε ολα τα threads

Οχι δεν πεφτει ξήλωμα. Αντίθετα γεμιζει με κεραιες σε θέσεις που έχει μονο η Wind και το 4G πολλαπλασιαζεται πολυ γρήγορα

 

Πχ στην Wind κανουν παρτυ που ειδαν 4G στην πολη της Ροδου, ενω στην Vodafone εχουν καλύψει το νησι και τα γυρω νησια.

Link to comment
Share on other sites

Παμε παλι γιατι το γραφεις σε ολα τα threads

 

 

Οχι δεν πεφτει ξήλωμα. Αντίθετα γεμιζει με κεραιες σε θέσεις που έχει μονο η Wind και το 4G πολλαπλασιαζεται πολυ γρήγορα

 

 

 

 

 

Πχ στην Wind κανουν παρτυ που ειδαν 4G στην πολη της Ροδου, ενω στην Vodafone εχουν καλύψει το νησι και τα γυρω νησια.

 

 

 

Η Vodafone ομως εχει περισσοτερους συνδρομητες σε σχεση με την Wind.Και γενικοτερα η Vodafoneστα νησια ειναι καλυτερα απο Wind.Αλλα στο Αιγαιο η Cosmote εχει κανει απιστευτη καλυψη που δεν προκειται τοσο ευκολα να τη φτασει η Vodafone και η Wind.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω letv 1s x500 και δεν πιανω 3g 4g με vodafone ουτε με cosmote (Θεσσαλονικη,Σερρες). μπορειτε να μου προτεινετε καποια λυση πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.. επισης οι μπαντες του κινητου υποστηριζουν αυτες των cosmote k vodafone. Edited by vasip13
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω letv 1s x500 και δεν πιανω 3g 4g με vodafone ουτε με cosmote (Θεσσαλονικη,Σερρες). μπορειτε να μου προτεινετε καποια λυση πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.. επισης οι μπαντες του κινητου υποστηριζουν αυτες των cosmote k vodafone.

Εχεις παρει τηλεφωνο στη vodafone και στην cosmote για να σου ''ανοιξουν'' το 4G ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone ομως εχει περισσοτερους συνδρομητες σε σχεση με την Wind.Και γενικοτερα η Vodafoneστα νησια ειναι καλυτερα απο Wind.Αλλα στο Αιγαιο η Cosmote εχει κανει απιστευτη καλυψη που δεν προκειται τοσο ευκολα να τη φτασει η Vodafone και η Wind.

Έχει περισσότερους συνδρομητές όποτε Και μεγαλύτερο φάσμα.

 

Το ότι γεωγραφικά έχει αναβαθμίσει όλη τη Ρόδο Και τα μικρά νησιά, δεν συ δεεται με Τον αριθμό συνδρομητών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Να κάνω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.Φιλος θα πάει στην Κεφαλλονιά για καποιους μήνες και ήθελα να μάθω αν είναι εντάξει το σήμα γενικά κυρίως 3G και αν έχει και LTE.
Link to comment
Share on other sites

@George6633

Σήμερα σκοπεύω να κάνω speedttest μέσα στο Αργοστόλι με την προσφορά 1GB δωρεάν, δεν είναι σίγουρο 100% αν σε όλη την Κεφαλλονιά υπάρχει κάλυψη 4G.

Tώρα μέσα στο Αργοστόλι χαμηλό υψόμετρο ανάμεσά σε κτίρια, είναι στο HSPA σήμα -90~ 11asu.

Link to comment
Share on other sites

Στη Κεφαλλονιά είχα μείνει εξαιρετικά δυσαρεστημενος από Vodafone το καλοκαίρι του 2015. Χαμηλές ταχύτητες και αρκετά ασταθής κάλυψη ακόμα και στο Αργοστόλι. Η χειρότερη ήταν η κοσμοτε βέβαια αλλά και η Vodafone είχε θέματα. Δε ξέρω αν βελτιώθηκε...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να ήταν πολλοί συνδεδεμένοι ταυτόχρονα?

Update

Η μέτρηση, πολύ χάλια για 4G, με οπτική επαφή με την κεραία.

Κάρτα sim άλλαξα πρόσφατα, δεν την μετατρέψανε σε micro sim με τον κουτή αλλά καινούρια, να μήν έιναι 4g+??

http://postimg.org/image/pl4apsn4b/

Edited by maarinos
Link to comment
Share on other sites

Να ήταν πολλοί συνδεδεμένοι ταυτόχρονα?

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Αυτό δε μπορώ να το ξέρω. Τα νησιά είχαν πολύ κόσμο η αλήθεια αλλά πραγματικά μετά από καταιγίδα να μην έχεις σήμα... και δεν έτυχε μια φορά αλλά τρεις φορές. Στο εσωτερικό των κτηρίων πολλές φορές edge. Η wind μου έκανε εντύπωση στα Ιόνια Νησιά. Παντού τέρμα LTE αλλά και 3G. Ταχύτητες όχι πάνω από 50Mbps αλλά όχι και χαμηλότερη από 10. Η Vodafone είχε πολύ αργό 3G και το LTE αν και γρήγορο σε εσωτερικούς χώρους είχε θέματα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με 1800άρα συχνότητα όπου κι αν έχω δοκιμάσει προσωπικά, κατά μέσο όρο, τόσο μου δίνει η Vodafone.

Με 800άρα φεύγει πάνω από τα 35 συνήθως

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη Vodafone και θέλω να φέρω ένα κινητό από Usa.

Θα δουλέψει το κινητό (HTC 10) στις παρακάτω συχνότητες ?

Θα έχω πρόβλημα ?

 

2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only)

CDMA 800 / 1900 - USA

3G bands HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA

HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA

4G bands LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - EMEA

LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 29(700), 30(2300) - USA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...