Jump to content

Κατάργηση της ανωνυμίας των καρτοκινητών - ο απολογισμός


TN97
 Κοινοποίηση

Πιστεύετε ότι όντως έπρεπε να δοθεί τέλος στην ανωνυμία των καρτοκινητών;  

672 members have voted

  1. 1. Πιστεύετε ότι όντως έπρεπε να δοθεί τέλος στην ανωνυμία των καρτοκινητών;

    • Ναι
      388
    • Όχι
      205
    • Το θέμα μου είναι αδιάφορο
      77
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      2


Recommended Posts

Και ενημερωτικά και στο εξωτερικό για να πάρεις 1 προπληρωμένη κάρτα voda (μόνο για internet) δίνεις διαβατήριο, δ/ση και υπογράφεις προπληρωμένο συμβόλαιο! Η ελλάδα απλά είχε μια "προτοτυπία".

Πχ η καρτούλα internet Voda που πήρα απο Ελλάδα, ήταν ανώνυμη. Τί σημαίνει αυτό? Πολύ απλά ενας "hacker" μπορεί να κάνει ανώνυμα οτιδήποτε.

 

μηπως τα φουσκωνεις λιγο;;;

 

τυγχανει να εχω στην κατοχη μου καρτοκινητα απο πολλες χωρες (Αγγλια, Ολλανδια, Ρουμανια κα) τα οποια ειναι ανωνυμα και βεβαια δεν μου ζητησαν ουτε διαβατηριο....ουτε διευθνση....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά ακούω όλη την ώρα για το κόστος της ταυτοποίησης για τους παρόχους.

Πόσο μεγάλο ήταν τελικά το κόστος αυτό;

Τι ήταν που κόστισε τόσο πολύ; Οι κόλλες A4; Το λογισμικό στους υπολογιστές τους; Και μην ακούσω για εργατώρες γιατί δεν άκουσα να έγιναν προσλήψεις στα καταστήματα για την ταυτοποίηση. Άκουσα κλείσιμο καταστημάτων και για υπερωρίες που δεν πληρώνονται.

 

Ας μην κοροϊδευόμαστε: Δεν ήθελαν την ταυτοποίηση για να μη φαίνονται τα ενεργά νούμερα καρτοκινητής, για να μην σταματήσει η διανομή καρτών από το περίπτερο και για να έχει καρτοκινητό και ο κάθε τελευταίος μετανάστης.

 

Όταν είδαν ότι δεν τη γλιτώνουν άλλαξαν στάση και στράφηκαν σε μια λυσσαλέα προσπάθεια να προσελκύσουν όλους τους καρτοκινητούς τους στο κατάστημα για να ταυτοποιηθούν. Διαφημίσεις επί διαφημίσεων, "τρομοκρατικά" ηχητικά μηνύματα στα τηλέφωνα εξυπηρέτησης και αυστηρές οδηγίες στα καταστήματα να ταυτοποιούν και με το ζόρι.

Φυσικά το κέρδος διπλό: και περισσότεροι - ταυτοποιημένοι πια - πελάτες, και κόσμος στα καταστήματα που όλο και κάτι θα πειστούν να αγοράσουν. Πού ξέρεις, μπορεί να πειστούν να μεταπηδήσουν και στο (ακριβότερο) συμβόλαιο!

 

Ποιό κόστος λοιπόν ρε παιδιά; Και κερδισμένες βγήκαν...

 

Οι αυξήσεις αυτές δεν είναι λόγω της ταυτοποίησης, έτσι σας είπαν για να τις δικαιολογήσουν. Ήταν επειδή κατάλαβαν ότι το "παιχνιδάκι" με τα καρτοκινητά παρατράβηξε και κατάντησαν πιο φθηνά από τα συμβόλαια.

 

Επιστροφή λοιπόν στις χρεώσεις 1998 και... εις υγείαν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δώσω μία διαφορετική διάσταση.

Δυστηχώς στις βάσεις και των 3 δθκτύων καταγραφήκαμε όλοι θέλοντας και μη.

Μπορεί δυστηχώς μόνο με τον αριθμό ο κάθε υπάλληλος καταστήματος η της κάθε εταιρίας

πολύ απλά να δει ποιός έχει το χ νούμερο και να έχει και τα πλήρη στοιχεία του.

Κάνετε απλά ένα πείραμα για το δίκτυο σας. Πηγαίνετε σε ένα κατάστημα κινητής και

ρωτήστε ( έχω το 69χχχχχχχχ και δεν είμαι σίγουρος αν το δήλωσα γιατί ξέχασα το κινητό

στο εξοχικό μου) και θα δούνε ότι όντως είναι δικό σας.

Γενικά δεν προστατεύονται τα προσωπικά μας δεδομένα και θα το καταλάβουμε σε λίγο

καιρό όταν μας παίρνουν στα καρτοκινητά μας- μας ζητάνε με το ονοματεπώνυμο μας

και προσπαθήσουν να μας πουλήσουν ταπερ κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Tόσα χρόνια με το σταθερό δεν μπορούσε ο κάθε ΟΤΕτζής να βλέπει τα στοιχεία σου, τις κλήσεις σου, το λογαριασμό σου κ.τ.λ? Όλοι μας έχουμε σταθερό στο σπίτι (είτε ΟΤΕ είτε άλλου παρόχου). Και ξέρουμε πως ο οποιοσδήποτε υπάλληλος του παρόχου έχει πρόσβαση στα στοιχεία μας. Ε τώρα γίνεται και στα καρτοκινητά. Που είναι λοιπόν το πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ακούω όλη την ώρα για το κόστος της ταυτοποίησης για τους παρόχους.

Πόσο μεγάλο ήταν τελικά το κόστος αυτό;

Τι ήταν που κόστισε τόσο πολύ; Οι κόλλες A4; Το λογισμικό στους υπολογιστές τους;

 

για σκεψου λιγο.....

 

η αρχειοθετηση εντυπων θελει δουλεια η οχι;;;.....μια βαση δεδομενων για να χωραει καποια στοιχεια απο εκατομυρια χρηστες....θελει δουλεια η φτιαχνετε απο τον αερα;;;...θελει συντηρηση η οχι;;;....θελει υλικο η οχι;;;...απλα πραγματα....και θα βρεις και αλλα....

 

το κοστος το ειχαν υπολογισει η εταιρειες ΠΡΙΝ ψηφιστει ο νομος...και ειχε εμφανιστει και εδω....ειναι καποια εκατομυρια €....:ninja:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

μηπως τα φουσκωνεις λιγο;;;

 

τυγχανει να εχω στην κατοχη μου καρτοκινητα απο πολλες χωρες (Αγγλια, Ολλανδια, Ρουμανια κα) τα οποια ειναι ανωνυμα και βεβαια δεν μου ζητησαν ουτε διαβατηριο....ουτε διευθνση....

 

Απο Ουγγαρία VODAFONE πηρα πριν 1 μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα εκανε. Υπηρχαν πολλες περιπτωσεις ενοχλητικών τηλεφωνηματων κ ακομη πολυ χειρότερων πραξεων που γινοντουσαν μεσα απο καρτοκινητα με αποτέλεσμα η αστυνομια να μην μπορει να επέμβει καθότι θα επρεπε.

 

+1 συμφωνω με την ταυτοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, μου ακούγεται καλό σαν μέτρο. Δεν χρειάζεται να έχει κανείς ανώνυμο τηλέφωνο. Πάμε παρακάτω.

 

- όποιος θέλει να βρει ανώνυμο τηλέφωνο (ή τουλάχιστον, τηλέφωνο που δεν θα φαίνεται η ταυτότητα του), θα βρει. Ο Κωστάκης της γειτόνισσας μπορεί να μην βρει, κάποιος πιο οργανωμένος που το χρειάζεται για να κάνει "κάτι", είμαι σίγουρος πως θα έχει τις άκρες και τα μέσα για να βρει. Από την άλλη όμως, δεν νομίζω πως τα "μεγάλα τρομοκρατικά δίκτυα" λειτουργούν με αυτό το τρόπο. Όπως λένε, αν κλείσεις το κινητό, κόψεις το Internet και το mail και χρησιμοποιείς χαρτί, στύλο και το στόμα σου, χάθηκες από προσώπου γης.

- Εμένα με ενοχλούσαν όλες οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας. Έχω περάσει και από τις 3 σαν συνδρομητής, οπότε και έχουν κρατήσει τα στοιχεία μου. Πάνω κάτω όλοι έχουμε περάσει από όλες, οπότε μας έχουν. Κι από όλες να μην έχουμε περάσει, είμαι σίγουρος πως μπορούν να βρουν ποια σύνδεση έχουμε τώρα και να μας ενοχλήσουν για τα προϊόντα τους. Επίσης, δεν χρειάζεται να ξέρουν ποιος και τι σύνδεση/καρτοκινητό έχεις για να σε ενοχλήσουν (με έχει πάρει τηλέφωνο η Voda σε σύνδεση Voda για να μου πει να κάνω σύνδεση..).

- Για όσους φωνάζουν για την καταπάτηση του ιδιωτικού τους απορρήτου: παιδιά, το απόρρητο σας έχει καταπατηθεί εδώ και πολλά χρόνια, με τρόπους που δεν φαντάζεστε, σε μέρη που δεν φαντάζεστε και από άτομα/οργανισμούς που δεν φαντάζεστε. Πιστέψτε με, το ανώνυμο καρτοκινητό σας ούτε μείωνε ούτε αύξανε ην ιδιωτικότητα σας. Μακάρι να προστατεύονταν αλλού και ας παρακολουθούσαν όλη μέρα το κινητό μου.

 

Συμπέρασμα: είναι θέμα "να'χαμε να λέγαμε". Καλό στην θεωρία, τελειωμένο όμως πριν καν αρχίσει. Τόσο στην θεωρία όσο και στην πράξη. Όσοι φωνάζουν για το επώνυμο καρτοκινητό τους, ας μεταφέρουν αυτή την "ενέργεια" σε άλλες μάχες υπέρ της ιδιωτικότητας. Υπάρχουν πολλές και πολύ πιο σημαντικές.

 

Ψήφισα "το θέμα μου είναι παντελώς αδιάφορα".

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

για σκεψου λιγο.....

 

η αρχειοθετηση εντυπων θελει δουλεια η οχι;;;.....μια βαση δεδομενων για να χωραει καποια στοιχεια απο εκατομυρια χρηστες....θελει δουλεια η φτιαχνετε απο τον αερα;;;...θελει συντηρηση η οχι;;;....θελει υλικο η οχι;;;...απλα πραγματα....και θα βρεις και αλλα....

 

το κοστος το ειχαν υπολογισει η εταιρειες ΠΡΙΝ ψηφιστει ο νομος...και ειχε εμφανιστει και εδω....ειναι καποια εκατομυρια €....:ninja:

Σιγά τα λεφτά. Για τις εταιρίες αυτές τα ποσά είναι αστεία. Τι είναι, ένα ευρώ ανά συνδρομητή; Γιατί μη μου πεις ότι χρειάζεται παραπάνω η αρχειοθέτηση μιας κόλλας Α4, μια βάση δεδομένων στην Oracle και ένας υπολογιστής, έστω και βαρβάτος. Άσε που αυτή η υποδομή είναι έτοιμη και υπάρχει ήδη και στις τρεις εταιρίες. Και στο κάτω κάτω γιατί να βασιστώ στα λεγόμενά τους; Γιατί να πιστέψω ότι τους πόνεσε το ποσό αυτό; Τόσα λεφτά που ξόδεψαν για τις διαφημίσεις τους γιατί τα ξόδεψαν; Μην και ξεχάσει το πιτσιρίκι να ταυτοποιήσει;

Απορώ, όλα αυτά δεν τα βλέπετε ή δεν θέλετε να τα δείτε μερικοί;

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε..

 

σαν το κοστος συντηρησης που δηθεν προφασιζονταν οι τραπεζες για τη διατηρηση των λογαριασμων και τελικα κριθηκε παρανομο .. τιποτα δν ηταν η ταυτοποιηση απο κοστος. Αντε καμμια υπερωρια επειδη το τελευταιο Σαββατο εμειναν μεχρι τις 8 το βραδυ :p

Επισης απο Πολωνια περσυ αγορασα καρτοκινητο Orange απο περιπτερο ετοιμο ενεργοποιημενο

 

Ψηφισα ναι

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Προκειται για ενα μετρο που ναι μεν καλως εφαρμοζεται απο την αλλη ομως η αρχικη επιδιωξη του (καταπολεμηση της εγκληματικοτητας) δεν εχει κανενα αποτελεσμα και θα φανει συντομα αυτο (με την πρωτη απαγωγη,τρομοκρατικη επιθεση κτλ).

Με 19,90€ αγοραζει κανεις ενα ανωνυμο "διεθνες" καρτοκινητο οποτε....

Απλα η εγκληματικη πραξη εκει που στοιχιζε 5-10€ τωρα θα στοιχιζει 50€..

Link to comment
Share on other sites

καλος ο νομος...αλλα ολα συνομοτουν γυρω μου...παντου βλεπω εκατομυρια συνομοσιες τρομοκρατιες και γυφτια... ολα αυτα.. καλο βραδυ
Link to comment
Share on other sites

Ντροπή και άισχος!! Η ανωνυμία δεν έπρεπε να καταργηθεί. Και ντροπή σε όσους συμφωνούν με τέτοιου είδους μέτρα χωρίς αντίκριζμα. Τα καρτοκινητά ταυτοποιήθηκαν, η εγκληματικότητα και η τρομοκρατία καλά κρατούν όμως. Μην απατάστε μούφα είναι και θα περάσει. Για όσους συμφωνούν και βλέπω οτι είναι αρκετοί, η άυξηση των χρεώσεων δε τους αφορά?? Οι νέες χρεώσεις που φούσκωσαν περισσότερο τους λογαριαζμούς, μας σε συνδιαζμό με τις αυξήσεις των φόρων δε σας προβληματίζει??

 

Προς τον αγαπητό Nosferato: Δεν σε καλύπτει κανένας νόμος απο φάρσες, πότε θα το κατανοήθεί απο κάποιους αυτό?? Για να γίνει η άρση του απορρήτου πρέπει να σε απειλήσει κάποιος χοντρά με μήνυμα, η αν κάνεις καταγγελεία για τηλεφωνικές απειλές, θα παρακολουθηθεί πρώτα το δικό σου τηλέφωνο θα καταγραφούν όλες οι κλήσεις η ώρα κλπ, και μετά θα δωθεί η εντολή.

 

Και για όσους θέλουν να μην έχουν καρτοκινητό στο όνομα τους, ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΗ ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ όπως έχουμε ξαναπεί. Όσοι έπιασαν το νόημα ξέρουν... :lol:

Edited by LOKATZHS
Link to comment
Share on other sites

Τροφή για σκέψη για όσους επιδοκιμάζουν την κίνηση να πάψει η ανωνυμία για να αντιμετωπιστεί η τρομοκρατία.....

 

Μία ρήση του Βενιαμίν Φραγκλίνου : "όποιος θυσιάζει την ελευθερία του χάριν της ασφάλειας δεν αξίζει ούτε ελεύθερος να είναι ούτε ασφαλής "!

 

:rolleyes:

 

πόσο διαχρονική είναι; δεν βρίσκετε;

Τζάμπα καίει η λάμπα φίλε μου, δεν πρόκειται να συγκινηθεί κανείς... η πλύση εγκεφάλου και η προπαγάνδα κάνουν καλή δουλειά.

 

μηπως τα φουσκωνεις λιγο;;;

 

τυγχανει να εχω στην κατοχη μου καρτοκινητα απο πολλες χωρες (Αγγλια, Ολλανδια, Ρουμανια κα) τα οποια ειναι ανωνυμα και βεβαια δεν μου ζητησαν ουτε διαβατηριο....ουτε διευθνση....

Παλιο-hacker! :lol:

Link to comment
Share on other sites

:blink: 14 χρονών είχες ταυτότητα;:!:

 

Off topic:Φυσικά,γιατί έδωσα για lower ;) Συν ότι πριν από ένα μήνα τότε με είχαν πιάσει για εξακρίβωση πάνω στην Πειραιώς και μου είχαν πει (στο Α.Τ. Ομονοίας)ότι ήμουν υποχρεωμένος να βγάλω.

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα καίει η λάμπα φίλε μου, δεν πρόκειται να συγκινηθεί κανείς... η πλύση εγκεφάλου και η προπαγάνδα κάνουν καλή δουλειά.

 

+1

 

Δε σας πιστεύω όλους εσάς, πραγματικά.

 

Αν κάτι τέτοιο γινόταν πριν 10 χρόνια θα είχαμε τα ακριβώς αντίστροφα ποσοστά. Μέσα σε τόσο ελάχιστο χρόνο, κατάφεραν να μας αλώσουν τόσο πολύ που ο όρος "φακέλωμα" όχι απλά δε μας τρομάζει αλλά το θεωρούμε και καλό πράγμα. Κι όλα αυτά για χάρη της "ασφάλειάς" μας. Η μήπως να πω της καλοπέρασης μας; Μήπως να πω καλύτερα την ασφάλεια της προσωπικής γυάλας που ο καθένας μας έχει κλειστεί μέσα; Γιατί όταν ακούω να χαίρεται ο άλλος που τον φακελώνουν επειδή πλέον δε θα του κάνουν φάρσες δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ και πως αλλιώς να περιγράψω την κατάσταση. Τόσο πια αποκομμένος από την κοινωνία και κλεισμένος στο εγώ του είναι ο καθένας που τον βγάζει από το πρόγραμμα ακόμη και μια φάρσα και του σπάει τα νεύρα και την ψυχολογία. Που στην τελική, αν έχεις λίγο μυαλό και σπάσεις εσύ τα νεύρα του φαρσέρ δε θα σε ξαναπάρει πίσω. Η αν σε ενοχλεί κάποιος ανώνυμα μάλλον και συ χειρίστηκες κάποια κατάσταση με λάθος τρόπο.

 

Γιατί πριν 20 χρόνια που κανείς δεν είχε αναγνώριση και ποτέ δε ξέραμε ποιος είναι από την άλλη πλευρά δεν είχαμε τέτοια προβλήματα; Μήπως τότε δεν είχαμε κινητά αλλά είχαμε καλύτερη ποιότητα ζωής; Λέω εγώ τώρα. Μπορεί να λέω και ********. Κάθε κριτική δεκτή.

Edited by TN97
Τροποποίηση ανάρμοστης λέξης.
Link to comment
Share on other sites

Όπως όλα τα τηλέφωνα είναι συνδεδεμένα με κάποιο όνομα το λογικό είναι να γίνει το ίδιο και για τα καρτοκινητά.

Απο εκεί και πέρα τα περι καταπολέμησης της εγκληματικότητας και της τρομοκρατίας είναι γελοιότητες όταν οποιοσδήποτε μπορεί να αγοράσει sim (και συσκευή) απο άλλη χώρα και να την χρησιμοποιεί εδώ.

Άσε που με το roaming θα έχει και φτηνότερα μηνύματα. :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να είμαι ανώνυμος. Δε γουστάρω να ξέρει η Benetton ότι εγώ ο BabylonX φοράω ένα μπλουζάκι της, όπως δε γουστάρω να ξέρει η Έβγα ότι έφαγα το τάδε παγωτό της, όπως δε γουστάρω να ξέρει ο ΟΤΕ ποιος είμαι όταν αγοράζω μια τηλεκάρτα του από το περίπτερο. Θέλω ελευθερία. Και άλλο είναι να μου φέρνει ο ΟΤΕ μια φυσική γραμμή στο σπίτι μου που σημαίνει καλώδιο και αριθμός που αντιστοιχεί στο διαμέρισμά και στο όνομά μου κι άλλο να μου δίνει μια υπηρεσία που παρέχεται πανελλαδικά μέσω αέρος. Εκεί θέλω να έχω το δικαίωμα να μη μπορεί κανένας εισαγγελέας να με εντοπίσει με τριγωνισμό απλά επειδή όπως όλος ο κόσμος χρειάζομαι να χρησιμοποιήσω υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας. Όχι γιατί θέλω να παρανομήσω με το κινητό μου αλλά γιατί θέλω να είμαι ελεύθερος. Γιατί αύριο ίσως να μπορεί ακόμη και η τράπεζα που της χρωστάω μια δόση με εισαγγελική παρέμβαση να με εντοπίσει και να με ξεφτιλίσει μπροστά στους φίλους μου που έχω πάει να κάνω διακοπές μαζί τους στη Χαλκιδική. Δε γουστάρω ρε φίλε, πως το λένε. Θέλω να έχω κινητό και να μη ξέρεις ποιος είμαι όπως θέλω να έχω και ποδήλατο και πατίνια και να μην ξέρεις ποιος είμαι.

 

Όταν θα σας αναγκάσουν να βγάλετε άδειες κυκλοφορίας και να βάλετε πινακίδες στα ποδήλατα των παιδιών σας και όταν πολύ αργότερα θα φορτώσουν σε όλους σας από έναν αριθμό τον οποίο θα χρειάζεστε ακόμη και για να πάρετε μια τσίχλα από το περίπτερο με νόμιμη απόδειξη τότε ίσως ταρακουνηθεί λίγο η εικόνα του αγγελικά πλασμένου (aka ο μεγάλος καλός αδελφούλης που είναι εκεί για να μας φυλάει) κόσμου.

 

Και κάτι που είχα λάβει παλιά με email αλλά νομίζω ταιριάζει γάντι. Χιουμοριστικό μεν αλλά όχι και τόσο απίθανο για το κοντινό μέλλον:

 

Τηλεφωνήτρια: "Pizza Hut, καλησπέρα σας."

 

Πελάτης: "Καλησπέρα, θα ήθελα να δώσω μια παραγγελία."

 

Τηλεφωνήτρια : "Θα μπορούσα να έχω τον ΕΑΤ σας, παρακαλώ;"

 

Πελάτης : "Τον Εθνικό Αριθμό Ταυτοποίησής μου (National ID Number), ναι, μια στιγμή, ορίστε, είναι ο 6102049998-45-54610."

 

Τηλεφωνήτρια : "Ευχαριστώ, κύριε Γεωργιου. Λοιπόν η διεύθυνσή σας είναι Χλοης 13 Αιγαλεω, και ο αριθμός τηλεφώνου σας 210 4942366. Το επαγγελματικό τηλέφωνό σας στην Ζita ασφαλιστικη είναι 210 7452302 και ο αριθμός του κινητού σας 693655665. Από ποιον αριθμό καλείτε;"

 

Πελάτης : "Εεε; Είμαι στο σπίτι. Από πού τις βγάζετε όλες αυτές τις πληροφορίες;"

 

Τηλεφωνήτρια : "Είμαστε συνδεδεμένοι με το σύστημα, κύριε."

 

Πελάτης : (Στεναγμός) "Α μάλιστα ! Θα ήθελα δύο σπέσιαλ πίτσες με κρέας..."

 

Τηλεφωνήτρια : "Δεν νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδέα, κύριε."

 

Πελάτης : "Α μπα;"

 

Τηλεφωνήτρια : "Σύμφωνα με τον ιατρικό σας φάκελο, υποφέρετε από υπέρταση και το επίπεδο της χοληστερόλης σας είναι υψηλό. Η ασφάλεια περίθαλψης που έχετε σας απαγορεύει μια τόσο επικίνδυνη για την υγεία σας επιλογή."

 

Πελάτης : "Αϊ ! Τι μου προτείνετε λοιπόν; "

 

Τηλεφωνήτρια : "Μπορείτε να δοκιμάσετε την Πίτσα Λάιτ με γιαούρτι σόγιας. Είμαι σίγουρη ότι θα σας αρέσει πολύ."

 

Πελάτης : "Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι θα μου αρέσει αυτή η πίτσα; "

 

Τηλεφωνήτρια : "Συμβουλευτήκατε τις 'Νόστιμες συνταγές με σόγια' στη βιβλιοθήκη της περιοχής σας την περασμένη εβδομάδα, κύριε. Εξ ου και η πρόταση μου."

 

Πελάτης : "Καλά, εντάξει. Δώστε μου δυο, οικογενειακό μέγεθος. Τι οφείλω;"

 

Τηλεφωνήτρια : "Πραγματική ευκαιρία για σας, τη σύζυγό σας και τα τέσσερα παιδιά σας, κύριε. Οφείλετε 49,99 ευρω

 

Πελάτης : "Να σας δώσω τον αριθμό της πιστωτικής μου κάρτας."

 

Τηλεφωνήτρια : "Λυπάμαι, κύριε, αλλά φοβάμαι ότι θα πρέπει να πληρώσετε μετρητοίς. Το υπόλοιπο της πιστωτικής σας κάρτας έχει υπερβεί το όριο ".

 

Πελάτης : "Θα πάω να βγάλω μετρητά από το μηχάνημα προτού έρθει ο υπάλληλός σας."

 

Τηλεφωνήτρια : "Ούτε αυτό είναι δυνατόν, κύριε. Ο τραπεζικός σας λογαριασμός είναι ακάλυπτος."

 

Πελάτης : "Να μη σας ενδιαφέρει. Εσείς στείλτε μου τις πίτσες. Θα έχω τα μετρητά. Πόσην ώρα θα πάρει; "

 

Τηλεφωνήτρια : "Έχουμε μια μικρή καθυστέρηση, κύριε. Θα είναι στο σπίτι σας σε 45 λεπτά περίπου. Εάν βιάζεστε, μπορείτε να έρθετε να τις πάρετε, αφού βγάλετε τα μετρητά, αλλά η μεταφορά πίτσας με μοτοσυκλέτα είναι τουλάχιστον ακροβασία. "

 

Πελάτης : "Πού στο διάολο ξέρετε ότι έχω μηχανή;"

 

Τηλεφωνήτρια : "Βλέπω εδώ ότι επειδή δεν καταβάλατε εμπρόθεσμα τις δόσεις, το αυτοκίνητό σας έχει κατασχεθεί. Αλλά η Χάρλεϊ έχει εξοφληθεί, οπότε απλώς συνεπέρανα ότι θα την χρησιμοποιούσατε."

 

Πελάτης : "@#%/$@&?#!" angry

 

Τηλεφωνήτρια : "Σας συμβουλεύω να παραμείνετε κόσμιος, κύριε. Έχετε ήδη καταδικαστεί τον Ιούλιο του 2006 για προσβολή οργάνου της τάξεως."

 

Πελάτης : (Άφωνος)

 

Τηλεφωνήτρια : "Κάτι άλλο κύριε;"

 

Πελάτης : "Όχι τίποτα. Α ναι, μην ξεχάσετε τα δυο λίτρα δωρεάν Κόκα Κόλα μαζί με τις πίτσες, σύμφωνα με τη διαφήμισή σας."

 

Τηλεφωνήτρια : "Λυπάμαι, κύριε, αλλά υπάρχει ρήτρα στη διαφήμισή μας που μας απαγορεύει να προσφέρουμε δωρεάν αναψυκτικά σε διαβητικούς."

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα σωστός. Τί θα πεί ανώνυμο καρτοκινητό? Γιατί να είναι ανώνυμο?

Όποιος θέλει ανώνυμο τηλέφωνο, σημαίνει οτι "κρύβεται"και οτι θέλει να κάνει πράξεις που παρενοχλούν κάποιους! Φυσικά υπάρχει η απόκρυψη, η οποία έχει ένα όριο. Οταν αυτό το όριο ξεπεραστεί τότε υπάρχει δυνατότητα εντοπισμού του "απατεώνα"!

Έχεις δοκιμάσει να ζητήσεις αρση απορήτου για να δείς το νούμερο αυτού που σε καλεί και σε ποιον ανήκει. Επειδή αυτό για να γίνει χρειάζεται εισαγγελική εντολή να σου πώ απλά πω δεν έιναι και κάτι ευκολο.

Το άλλο ζήτημα είναι και διαχειριστικό! Κάποιες εταιρίες μοίραζαν αριθμούς, με αποτέλεσμα να έχουν στα συστήματά τους "ενεργούς" συνδρομητές. Και στα στατιστικά παρουσιάζουν λάθος στοιχεία απο τους αριθμούς που απλά είναι ενεργοποιημένοι. Τώρα λοιπόν θα μπεί και σε αυτό μια τάξη.

Και σε αυτό έχει βρεθεί ήδη λύση. Μην νομίζεις ότι οι εταιρείες θα κάτσουν με σταυρομένα χέρια.

 

Και ενημερωτικά και στο εξωτερικό για να πάρεις 1 προπληρωμένη κάρτα voda (μόνο για internet) δίνεις διαβατήριο, δ/ση και υπογράφεις προπληρωμένο συμβόλαιο! Η ελλάδα απλά είχε μια "προτοτυπία".

Πχ η καρτούλα internet Voda που πήρα απο Ελλάδα, ήταν ανώνυμη. Τί σημαίνει αυτό? Πολύ απλά ενας "hacker" μπορεί να κάνει ανώνυμα οτιδήποτε.

όπως πολύ σωστά είπαν κάποιοι νωρίτερα, τι θα κάνεις με τον κάθε Αλί, Αχμέτ, κλπ, κλπ που πήγε και πήρε 100 νούμερα στο ονομά του, έφυγε για την χώρα του και τα πούλησε (πρίν φύγει) προς διψήφια και τριψήφια νούμερα το καθένα). Αντέ βρές τον...

 

Κλείνοντας, να πώ πως το μέτρο αυτό, ήταν κλασική ελληνική μ@#%%ια, πατέντα και ότι άλλο θέλετε. Συν το κόστος που το φάγαμε όλοι στην πλάτη.

Link to comment
Share on other sites

@BabylonX

Η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο, φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση.;)

 

Και έστω ότι όντως είναι έτσι τα πράγματα φίλε μου. Τότε τί κάνεις εδώ;;;; Γιατί χρησιμοποιείς το internet;;;; Τα ίδια δε λέγανε και για αυτό πριν μερικά χρόνια; Mέσω του internet μπορούν να μάθουν πολύ περισσότερα πράγματα για σένα απ'ότι μέσω του κινητού. Τι βλέπεις, τι ακούς, τι αγοράζεις, τι σκέφτεσαι όταν γράφεις σε αυτό το forum, τι googlareis. ΤΑ ΠΑΝΤΑ.:ninja:

Όλοι γκρινιάζουν αλλά έχουν account σε facebook και twitter δίνοντας λεπτομερή αναφορά για τα πάντα, συνοδευόμενο από φωτογραφικό υλικό φυσικά.Αν δε θές να ξέρουν ότι βλέπεις πορνό στο internet, μή βλέπεις... Πήγαινε στο video club ή στα περίπτερα στην ομόνοια, μεταμφιέσου να μη σε αναγνωρίσει κανένας και πάρε κρυφά το dvd της julias. Αλλά προσοχή!!! Γάντια για να μη βρούν τα δαχτυλικά σου αποτυπώματα, έλεγχος μη σου πέσει καμία τρίχα και βρούν το DNA σου και όταν δεις την ταινία ο ήχος να είναι muted γιατί μπορεί να κρυφακούν απ' έξω για να μάθουν τι κάνεις.:lol::lol:

 

Ας δούμε και το κινητό λοιπόν. Τι νομίζεις ότι είναι το πιο σημαντικό στην παρακολούθηση ενός κινητού; Η υποκλοπή των συνομιλιών φυσικά. Η ταυτοποίηση ενός κινητού το οποίο θέλουν να παρακολουθηθεί είναι πολύ έυκολο να γίνει. Εάν λοιπόν κάποιος ήθελε να υποκλέψει συνομιλίες σου θα γινόταν είτε είχες ταυτοποιημένο κινητό είτε όχι. Αν κάποιος ήθελε να παρακολουθήσει τις συνομιλίες σου θα μπορούσε να το κάνει ακόμα και αν άλλαζες κάρτα 3 φορές την ημέρα.

 

Εντάξει δε λέω. Το μέτρο είναι μεγάλη μ@@@κια. Και εγώ έχω στην κατοχή μου κάρτες από το εξωτερικό και ξέρω ήδη άτομα που έχουν προμηθευτεί κάρτες από αλλοδαπούς που τις ταυτοποίησαν. Το μόνο που μπορεί να κάνει το μέτρο είναι να αποτρέψει μέσω του φόβου τα πιτσιρίκια που κάνουν φάρσες.

 

Αλλά έλεος πια με την καταστροφολογία. Και η τηλεόραση πιστεύαν παλιά ότι θα μας καταπιεί και θα μας κάνει το μυαλό πουρέ. Ναι ΟΚ. Λίγο πολύ μας έχει κάνει πλύση εγκεφάλου οπότε ας τα κλείσουμε όλα και ας πάμε να ζήσουμε σε σπηλίες στα βουνά τρώγοντας χόρτα και πίνοντας βρόχινο νερό. Όλοι κράζουμε την τεχνολογία αλλά..... μέσω του internet!!!!:wacko:

Το θέμα είναι πως χειρίζετε ο καθένας την τεχνολογία για να κάνει καλύτερη τη ζωή του, χωρίς να υπερβάλει και να ζεί μέσω αυτής, αποδεχόμενος όμως ότι πρέπει να κάνει και κάποιες παραχωρήσεις στην ιδιωτική ζωή του. Αν θές π.χ. να έχεις καλύτερη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και να ξέρουν αμέσως σε οποιοδήποτε νοσοκομείο πας αν έχεις π.χ. κάποια αλλεργία, τότε θα πρέπει να φακελωθείς. Αν πάλι δε γουστάρεις τότε μη δίνεις τα στοιχεία σου και αν ποτέ χρειαστεί άσε τους γιατρούς να ρίχνουν τα ταρό για να δούν τι φάρμακο να σου δώσουν μέσα στα επόμενα κρίσιμα λεπτά...

Αλλιώς καταργείστε πιστωτικές κάρτες, σταθερά τηλέφωνα, κινητά, internet, fax, gps, pda και πηγαίντε να γίνετε ερημίτες.:cool:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι απλά φ,ακελώθηκαν οι κλήσεις πλέον και αυτό δεν με νοιάζει καθόλου

Το πρόβλημα είναι ότι μέσω των τηλεφώνων φακέλωσαν και το ίντερνετ μαζί και αυτό θα φανεί στην πορεία

Link to comment
Share on other sites

Αχ έχουμε φακελωθεί παντού. Αλλά σίγουρα το τελευταίο είναι που μας νοιάζει πλέον αυτό. Θυμάστε όταν ξεκινήσατε τη χρήση του διαδικτύου είσασταν επιφυλακτικοί να βάζετε αληθινή φωτογραφία σας και να δίνετε κινητό τηλέφωνο? (Εγώ τουλάχιστον ναι) Δεν ξέρω εαν έχει σχέση αυτό που λέω αλλά πλέον το ταμπού της ανωνυμίας παύει να υπάρχει (βλέπε Facebook και γνωριμίες μέσω διαδικτύου), οπότε πόσο σας νοιάζει πλέον να παραμείνετε ανώνυμοι. Όλοι ξέρουν τον καθένα εν μέρη και η κυβέρνηση επίσης. Έρχεται και το Big Brother ξανά στον Alpha να μας εξικοιώσει στο χάλι, στην παρακολούθηση, στο φακέλωμα της σημερινής εποχής!

Ζήτω η σημερινή εποχή, σύντομα και με τσιπάκι στο λαιμό! :ooch:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τόσα χρόνια έχετε ταυτότητα, ΑΦΜ, πινακίδες στο αυτοκίνητο, καρτέλες πελατών στην τράπεζα, σύνδεση ΟΤΕ, σύνδεση ΔΕΗ, κινητό με σύνδεση και τόοοοοοσα άλλα, και σας πείραξε το καρτοκινητό;;;

Ανωνυμία δεν είχαμε ποτέ και δε θα έχουμε από δω και μπρος. Όποιος νομίζει ότι στο κοινωνικό, πολιτικό και κυρίως οικονομικό σύστημα που ζούμε μπορεί να παραμείνει ανώνυμος είναι ουτοπιστής και καλά θα κάνει να προσαρμοστεί. Γιατί η ανωνυμία μπορεί να κατακτηθεί μόνο μέσα από ένα διαφορετικό σύστημα. Που δεν είναι και πολύ πιθανό στο άμεσο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ολα και ολα καλα...

Εγω παντως ψηφησα οτι το θεμα μου ειναι αδιαφορο...

Και να σας πω το γιατι.

Ολοι ξερουμε οτι μπορουν ανα πασα στιγμη να παρακολουθουν τις συνομιλιες μας, τα fax που στελνουμε και που παιρνουμε, τα email μας, τους υπλογιστες μας, τα αυτοκινητα μας καθως και εμας τους ιδιους οταν περπαταμε, πινουμε καφε, η κανουμε ηλιοθεραπεια...

Δηλαδη τωρα που καναμε επωνυμα τα καρτοκινητα θα παταξουμε την τρομοκρατια; την βια; την κλεψια (σε καθε επιπεδο);

Δηλαδη τωρα ο επιδοξος τρομοκρατης δεν θα στειλει την βομβα του στο γραφειο του εκαστοτε υπουργου ή δεν θα την βαλει στον καδο σκουπιδιων που εχουμε στην γωνια του σπιτιου μας;

Ο κλεφτης που θα ερθει το βραδυ να κλεψει το σπιτι μας ή το αυτοκινητο μας δεν θα ερθει;;;;

Ο τσαντακιας δεν θα κλεψει; Ο απατεωνας δεν θα κανει την απατεωνια του; Ο βιαστης δεν θα ξαναβιασει; Ο δολοφονος δεν θα ξανασκοτωσει; Το λαμογιο δεν θα ξανακανει λαμογια;

 

Αν ολα αυτα δεν θα ξαναγινουν τοτε καλα καναμε και τα καναμε επωνυμα....

 

Αλλα μαλλον (ή μαλλον σιγουρα) ολα αυτα θα ξαναγινουν και θα συνεχισουν να γινονται...

 

Τι καταφεραμε δηλ; Να μην μας κανουν πλακα βραδυατικα απο ενα καρτοκινητο ανωνυμο;

 

Σπουδαιο πραγμα.

Και εδω θα σας πω μια ιστορια:

Οταν πριν απο ενα περιπου μηνα σταματησε ξαφνικα να παιζει το internet σπιτι μου καλεσα τον ΟΤΕ να δει τι γινετε και η διαγνωση ηταν οτι για καποιο λογο δεν συνχρονιζει μπλα μπλα μπλα...

Ειπα στον τεχνικο οτι πριν απο 3 μερες ηρθε καποιος κυριος εξω απο το σπιτι μου και κατι εκανε στην κολωνα του ΟΤΕ και εντελως συμπτωματικα τον πηρα χαμπαρι.

Μου ειπε οτι θα στειλει συνεργειο να δει τι γινετε.

Πραγματι μετα απο 2 μερες ηρθε το συνεργειο και ετυχε να βρισκομαι σπιτι.

Βγηκα εξω λοιπον να δω τι γινετε και μετα απο 5 λεπτα κατεβαινει ο τεχνικος απο την κολωνα και με παιρνει παραμερα και μου δειχνει ενα μαυρο μικρο πραγματακι μικροτερο και απο ακουστικο με δυο καλωδια στην ακρη του.

Τον ρωτησα τι ειναι και μου ειπε με συνομωτικο υφος "συσκευη παρακολουθησης" με την οποιοα παρακολουθουσε καποιος οι καποιοι 6 τηλεφωνικες γραμμες απο το συγκεκριμενο κουτι του Οργανισμου και μαλιστα μου ειπε οτι δεν θα το παιρναμε χαμπαρι κανενας μας αν δεν υπηρχε η ADSL γραμμη μου. Το μηχανηματακι αυτο ευτυχως μπλοκαρε την ADSL και ετσι καταφεραν να το ανακαλυψουν.

Τον ρωτησα τι μπορει να γινει γιατι ημουν ετοιμος να παω στον εισαγγελεα για το συμβαν και μου ειπε να παω απο τα κεντρικα του ΟΤΕ πρωτα και να το αναφερω.

Παντως μου ξεκαθαρισε οτι ο ιδιος δεν ηταν διατεθειμενος να μπλεξει σε τιποτα και δεν θα το ανεφερε καν στην υπηρεσια του μιας και οπως μου ειπε "δεν συνηθιζουμε να κανουμε τιποτα σε τετοιες περιπτωσεις γιατι οπου και αν εχουν απευθυνθει (εισαγγελεα αστυνομια) δεν γινετε ποτε τιποτα και παγια τακτικη τους ειναι να αποκρυπτουν το γεγονος απο τους ενδιαφερομενους και απλα να πετανε στα σκουπιδια τα ευρηματα"

Πηγα στα κεντρικα του ΟΤΕ και μου ειπαν τα ιδια ακριβως πραγματα οτι δηλ. δεν προκειτε να βγαλω ακρη και οτι αυτοι δεν δινουν εκθεση πραγματογνωμωσυνης για την εκαστοτε βλαβη που μπορει να υπαρχει στο δικτυο.....

 

Θα μου πειτε τωρα που κολλαει ολα αυτο με την ολη ιστορια με τα κατροκινητα...

Δυστυχως αλλα ειναι απολυτως συνυφασμενα μεταξυ τους οταν κανουμε επωνυμα τα κινητα αλλα δεν ψαχνουμε παραμεσα ενεργειες κατα της κοινωνιας μας αποδεδειγμενες και το μονο που κανουμε ειναι να πεταμε τα στοιχεια στον καλαθο των αχρηστων "για να μην μπλεξουμε".

 

Συγνωμη αν μακρυγορω και σας κουραζω αλλα πιστευω απολυτα οτι απλα κανουμε μια τρυπα στο νερο με ενα πολυ μεγαλο κοστος σε χαλεπους και δυσκολους καιρους.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...