Jump to content

Κατάργηση της ανωνυμίας των καρτοκινητών - ο απολογισμός


TN97
 Κοινοποίηση

Πιστεύετε ότι όντως έπρεπε να δοθεί τέλος στην ανωνυμία των καρτοκινητών;  

672 members have voted

  1. 1. Πιστεύετε ότι όντως έπρεπε να δοθεί τέλος στην ανωνυμία των καρτοκινητών;

    • Ναι
      388
    • Όχι
      205
    • Το θέμα μου είναι αδιάφορο
      77
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      2


Recommended Posts

Συμφωνώ με τον gnkgr.. Στα όσα αναφέρει, απλά να προσθέσω ότι το πολύ πιο σοβαρό θέμα των τηλεφωνικών υποκλοπών παραγράφηκε. :X

 

Η κατάργηση της ανωνυμίας ήταν κάτι το λιγότερο αχρείαστο, με τις όποιες σκοπιμότητες μπορούν να υπάρχουν πίσω από αυτή.. Επίσης, σε περίπτωση διαρροής, η εκμετάλλευση προσωπικών δεδομένων θα είναι πλέον πιο εκτεταμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πολύ σωστό το μέτρο αρκεί να εφαρμοσθεί ο νόμος και να επιβληθούν οι σχετικές κυρώσεις που προβλέπονται σε αυτούς που κάνουν εσκεμμένα μη ορθή ταυτοποίηση των στοιχείων ταυτότητας του χρήστη !!!

 

;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

να επιβληθούν οι σχετικές κυρώσεις που προβλέπονται σε αυτούς που κάνουν εσκεμμένα μη ορθή ταυτοποίηση των στοιχείων ταυτότητας του χρήστη !!!

Ανέμενε στο ακουστικό σου...

 

http://rlv.zcache.com/forever_skeleton_on_hold_tech_support_photosculpture-p1532541378735915663s98_400.jpg

 

Quiz: γιατί ο νόμος δεν προβλέπει πλαφόν αριθμών ανά χρήστη; Όπως είπαμε, άνετα μπορεί να «ταυτοποιήσει» κάποιος π.χ. 100 νούμερα και βάλε.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματική ανωνυμία ποτέ δεν είχαμε και ούτε πρόκειται να έχουμε. Παντού υπάρχουν τα στοιχεία μας και είναι διαθέσιμα ακόμη και στον τελευταίο spamά διαφημιστή. Αν κάποιος θέλει και τα μαζέψει μπορεί να καταλάβει ακόμη και πότε η φίλη μας έχει περίοδο...όλοι γκρινιάζουμε όταν το κράτος θέλει τα στοιχεία μας αλλά ποιος είπε όχι στις προσφορές των Σούπερ Μάρκετ, πάντα με κάρτα μέλους;

 

Και όλη αυτή η ευαισθησία των τελευταίων χρόνων με τα "απόρρητα προσωπικά δεδομένα" πιστεύω ότι είναι στάχτη στα μάτια, δεν έγινε για τον απλό πολίτη αλλά για να μην βγαίνουν στην φόρα άλλες, πιο "μεγάλες" μπίζνες.

 

Πιστεύω ότι το πλήθος των στοιχείων είναι η πρώτη γραμμή άμυνας των απλών ανθρώπων. Είναι τόσα πολλά που ακόμη και κάποια υπηρεσία πρέπει πραγματικά να "σε έχει βάλει στο μάτι" για να ψάξει με τις μέρες και να τα μαζέψει από εδώ και από εκεί. Και για να βάλει κάποιον στο μάτι ε δεν θα είναι τυχαίος!

 

Επί της ουσίας η ονομαστικοποίηση απλά έβαλε κάποια φραγματάκια στην μικρή και μεγάλη εγκληματικότητα. Όσοι λέτε ότι μπορεί ο καθένας να βρει ένα "έτοιμο" κινητό σκεφτείτε ότι για τις αρχές αυτό ακριβώς είναι στοιχείο που θα μπορούν να το αξιοποιήσουν (γιατί φυσικά τα κανάλια διάθεσης τέτοιων προϊόντων θα είναι λιγότερα από τα άπειρα περίπτερα της χώρας....)

 

Πάντως δεν πιστεύω ότι θα δούμε δραματικές αλλαγές και φυσικά ούτε θα μαθαίνουμε πόσο συνέβαλε το μέτρο σε κάθε περίπτωση. Απλά σε κάνα δυο "αναίμακτες" περιπτώσεις θα πουν τα "κανάλια" ότι η αστυνομία οδηγήθηκε στην σύλληψη από το ταυτοποιημένο καρτοκινητό του Κίτσου που ήταν ξάδερφος του δράστη έτσι για να δικαιολογηθεί το μέτρο στην συνείδηση του απλού κόσμου...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

To μέτρο για την ταυτοποίηση των κινητών είναι μια απάτη που συναγωνίζεται εκείνη με τα 16 εκατομμύρια εμβόλια που αρχικά παρήγγειλε η Ελλάδα για τη γρίπη των χοίρων :) Το μόνο που προσφέρει είναι μια ευκαιρία στις εταιρείες να καταγράψουν την πελατειακή τους βάση και μετά να εκμεταλλευτούν τα ιδιωτικά δεδομένα αναλόγως. Ακόμα προσέφερε μια καλή βάση στις τρεις εταιρείες στην βαθιά υπό κρίση αγορά να κάνουν προπαγάνδα στον κόσμο ότι πρέπει σώνει και καλά να κάνει συμβόλαιο γιατί αλλιώς θα μοιάζει με πιτσιρικά που μετρά το χαρτζιλίκι. Ταυτοποίησα δύο κινητά και κάθε φορά έπρεπε να πω τέσσερις φορές στον υπάλληλο (που δεν του καταλογίζω τίποτα τη δουλειά του κάνει) ότι ΟΧΙ δεν ενδιαφέρομαι για συμβόλαιο. Οι ερωτήσεις πόσες κάρτες χρησιμοποιείς την εβδομάδα και πόσο σου κοστίζει είναι προσωπική μου υπόθεση και δεν είμαι υποχρεωμένη να μου κάνουν ανάκριση όποτε πηγαίνω στο Γερμανό ή οπουδήποτε αλλού. ¨Οποιος θέλει να αγοράσει μια ήδη προ-ταυτοποιημένη και (όχι προενεργοποιημένη όπως πριν) μπορεί να το κάνει. Δεν είναι μόνο τα καρτοκινητά από το εξωτερικό. Πάντως αν κάποιος είναι τρομοκράτης αλίμονο αν κολλήσει πως θα βρει ενεργοποιημένα κινητά. Σε λίγο θα δούμε που θα ζητάνε τους κατόχους blog να περάσουν για ταυτοποίηση τι έχει να γίνει. :)
Link to comment
Share on other sites

To μέτρο για την ταυτοποίηση των κινητών είναι μια απάτη που συναγωνίζεται εκείνη με τα 16 εκατομμύρια εμβόλια που αρχικά παρήγγειλε η Ελλάδα για τη γρίπη των χοίρων :) Το μόνο που προσφέρει είναι μια ευκαιρία στις εταιρείες να καταγράψουν την πελατειακή τους βάση και μετά να εκμεταλλευτούν τα ιδιωτικά δεδομένα αναλόγως. Ακόμα προσέφερε μια καλή βάση στις τρεις εταιρείες στην βαθιά υπό κρίση αγορά να κάνουν προπαγάνδα στον κόσμο ότι πρέπει σώνει και καλά να κάνει συμβόλαιο γιατί αλλιώς θα μοιάζει με πιτσιρικά που μετρά το χαρτζιλίκι. Ταυτοποίησα δύο κινητά και κάθε φορά έπρεπε να πω τέσσερις φορές στον υπάλληλο (που δεν του καταλογίζω τίποτα τη δουλειά του κάνει) ότι ΟΧΙ δεν ενδιαφέρομαι για συμβόλαιο. Οι ερωτήσεις πόσες κάρτες χρησιμοποιείς την εβδομάδα και πόσο σου κοστίζει είναι προσωπική μου υπόθεση και δεν είμαι υποχρεωμένη να μου κάνουν ανάκριση όποτε πηγαίνω στο Γερμανό ή οπουδήποτε αλλού. ¨Οποιος θέλει να αγοράσει μια ήδη προ-ταυτοποιημένη και (όχι προενεργοποιημένη όπως πριν) μπορεί να το κάνει. Δεν είναι μόνο τα καρτοκινητά από το εξωτερικό. Πάντως αν κάποιος είναι τρομοκράτης αλίμονο αν κολλήσει πως θα βρει ενεργοποιημένα κινητά. Σε λίγο θα δούμε που θα ζητάνε τους κατόχους blog να περάσουν για ταυτοποίηση τι έχει να γίνει. :)

 

 

Και εγώ πιστεύω ότι η ταυτοποίηση δεν έχει καμία σχέση με αυτό που μας "πούλησαν", δηλαδή την μέιωση της εγκληματικότητας. Επίσης το μόνο που άκουγα και εγώ ήταν να κάνω συμβόλαιο και αυτό επειδή βάζω μια κάρτα με 10 ευρώ το χρόνο και μιλάω προς wind μόνο ενώ αν έκανα συμβόλαιο θα μίλαγα με όλους τους άλλους λες και αυτό είναι το πρόβλημα μου!:lol:

 

Επιπλέον τόσο στη wind αλλά και στη vodafone υπέγραψα μεν ότι τα στοιχεία μου είναι αληθή κλπ κλπ κλπ, δεν θυμάμαι όμως να είδα κάπου τί δικαίωμα έχει η εκάστοτε εταιρεία πάνω στα στοιχεία που μου πήρε και ειδικότερα όσον αφορά την μετέπειτα διαχείρησή τους. Δηλαδή μπορούν έτσι απλά να τα πάρουν και να τα δώσουν σε τρίτους? Δεσμεύεται κάποιος απέναντί μου για το προσωπικό μου απόρρητο?

 

Και για να προλάβω μερικούς, δεν έχω facebook για να μοιράζω από δω και απο κει ποιος είμαι και τι κάνω. Όπου υπάρχουν τα στοιχεία μου υπάρχουν γιατί πρέπει (ΑΦΜ ΙΚΑ Ταυτότητα). Δεν θα μου άρεσε όμως μια τρίτη εταιρεία να με βομβάρδιζε με οποιονδήποτε τρόπο διαφήμησης μόνο και μόνο επειδή η wind και η κάθε wind μοιράστηκε τα στοιχεία μου μαζί της

Edited by Johnny_Nik

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον τόσο στη wind αλλά και στη vodafone υπέγραψα μεν ότι τα στοιχεία μου είναι αληθή κλπ κλπ κλπ, δεν θυμάμαι όμως να είδα κάπου τί δικαίωμα έχει η εκάστοτε εταιρεία πάνω στα στοιχεία που μου πήρε και ειδικότερα όσον αφορά την μετέπειτα διαχείρησή τους. Δηλαδή μπορούν έτσι απλά να τα πάρουν και να τα δώσουν σε τρίτους? Δεσμεύεται κάποιος απέναντί μου για το προσωπικό μου απόρρητο?

 

Και για να προλάβω μερικούς, δεν έχω facebook για να μοιράζω από δω και απο κει ποιος είμαι και τι κάνω. Όπου υπάρχουν τα στοιχεία μου υπάρχουν γιατί πρέπει (ΑΦΜ ΙΚΑ Ταυτότητα). Δεν θα μου άρεσε όμως μια τρίτη εταιρεία να με βομβάρδιζε με οποιονδήποτε τρόπο διαφήμησης μόνο και μόνο επειδή η wind και η κάθε wind μοιράστηκε τα στοιχεία μου μαζί της

 

Σταθερό τηλέφωνο δεν έχεις;

Είδες σε κάποιο σημείο του συμβολαίου σου να αναφέρει ρητά όρους χρήσης των προσωπικών σου στοιχείων;;;;

Όλοι οι πάροχοι θεωρητικά ελέγχονται από την Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα και πρέπει να συμμορφώνονται με συγκεκριμένους κανονισμούς. Ασχέτως αν δεν αναγράφονται στα συμβόλαια για τους παρόχους είναι δεδομένα. Εδώ απλά μπαίνουν τα λεγόμενα παραθυράκια, τα οποία όσο υπάρχουν για το σταθερό σου τηλ. τόσο θα υπάρχουν και στο καρτοκινητό σου.

 

Γιατί λοιπόν τέτοιος ξεσηκωμός και επανάσταση τώρα και δεν κάνετε την ίδια φασαρία για το σταθερό τηλέφωνο;

 

Ίσως γιατί πλέον χρησιμοποιούμε κυρίως το κινητό μας τηλέφωνο παρά το σταθερό.

Γιατί όμως δεν φωνάζατε/καταργούσατε τόσο καιρό το σταθερό αφού είστε ενάντια στο φακέλωμα;

θα μου πέις έχω ADSL.

χμχμχμ για στάσου. Και αυτό δεν έχει ταυτοποιημένο συμβόλαιο ρωτάω εγώ;!!!

Έχει θα μου πείς αλλά δε μπορώ να κάνω διαφορετικά.

Ε ούτε για το καρτοκινητό μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Και δεν υπάρχει λόγος να μπορείς να κάνεις διαφορετικά.

 

Αν θες να χρησιμοποιείς μία υπηρεσία όπως το κινητό πρέπει να δηλώσεις τα στοιχεία σου. Όπως και αν έχεις αμάξι πρέπει να δηλώσεις τα στοιχεία σου και να βάλεις στο αμάξι τις πινακίδες σου.Όπως και πολλά άλλα.

Αν δε θες μην πάρεις ή αν είσαι μάγκας βρες άλλο τρόπο όπως π.χ. κάποιοι κυκλοφορούν με πλαστές πινακίδες.

 

Μήπως τελικά αυτοί που μας ανοίγουν τα μάτια για το ηλεκτρονικό φακέλωμα θέλουν να ζούμε με το φόβο ότι μας παρακολουθούν;;;

 

Το μόνο που δέχομαι και συμφωνώ απόλυτα είναι να βρεθεί ένας τρόπος να επιβάλλονται κυρώσεις σε παρόχους που χρησιμοποιούν την πελατιακή βάση για προώθηση προιόντων και λοιπών τέτοιων ενεργειών.

Σε αυτό ναι, συμφωνώ και εγώ. Δέχομαι να ταυτοποιήσω το κινητό μου, αλλά αν διαρεύσουν τα στοιχεία μου θα πρέπει να τιμωρηθείς και να με αποζημειώσεις. Αλλά έλεος ρε παιδιά. Τα στοιχεία δε τα δώσατε μόνο στο καρτοκινητό. Όπως είπα παραπάνω, σταθερό, ADSL και πολλά άλλα.

Έχουμε κολλήσει όλοι για κάποιο λόγο στο ότι μόνο οι "κακοί" πάροχοι της κινητής πλασάρουν τα προσωπικά μας στοιχεία. Δλδ έχουμε αποκλείσει ότι κάποιοι π.χ. μπορεί να έχουν βρεί μία άκρη στη ΔΕΗ, στο ΙΚΑ, στο ΤΕΒΕ ή και εγώ δε ξέρω που αλλού και να βρίσκουν τα στοιχεία μας.

 

Σημείωση:

Όλα όσα αναφέρω τα λέω στο πνέυμα του διαλόγου και δεν επιτίθεμαι σε κανέναν προσωπικά. PEACE :p

Edited by makis_b
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κολλήσει όλοι για κάποιο λόγο στο ότι μόνο οι "κακοί" πάροχοι της κινητής πλασάρουν τα προσωπικά μας στοιχεία. Δλδ έχουμε αποκλείσει ότι κάποιοι π.χ. μπορεί να έχουν βρεί μία άκρη στη ΔΕΗ, στο ΙΚΑ, στο ΤΕΒΕ ή και εγώ δε ξέρω που αλλού και να βρίσκουν τα στοιχεία μας.

 

Το σίγουρο είναι ότι τα στοιχεία μας φεύγουν από παντού. :D Από ασφαλιστικές, νοσοκομεία, δημαρχεία και ότι άλλο κρατικό ή μη μπορούμε να φανταστούμε. Μέχρι και η ίδια η εταιρεία που δουλέυουμε πουλάει και το λέω κυριολέκτικά, τα στοιχεία μας σε τρίτους. Οπότε, άστα να πάνε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα που καταργήθηκε η ανωνυμία, μπορώ να πάρω τηλέφωνο σε μια εταιρία και να ρωτήσω σε ποιον ανήκει ένα νούμερο; Έλαβα κάτι περίεργα μηνύματα τελευταία απο δύο κινητά, το ένα έχει φραγή (άρα δεν ταυτοποιήθηκε) αλλά το άλλο είναι ενεργό ακόμα (άρα ταυτοποιήθηκε).
Link to comment
Share on other sites

Tόσα χρόνια με το σταθερό δεν μπορούσε ο κάθε ΟΤΕτζής να βλέπει τα στοιχεία σου, τις κλήσεις σου, το λογαριασμό σου κ.τ.λ? Όλοι μας έχουμε σταθερό στο σπίτι (είτε ΟΤΕ είτε άλλου παρόχου). Και ξέρουμε πως ο οποιοσδήποτε υπάλληλος του παρόχου έχει πρόσβαση στα στοιχεία μας. Ε τώρα γίνεται και στα καρτοκινητά. Που είναι λοιπόν το πρόβλημα?

 

όχι δεν έχω σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

μερικοι το εχετε παρει πολυ σοβαρα το θεμα , αλλα δεν βλεπω κανεναν απο εσας τους αντιθετους να κανουν αυτο που εκφραζουν εδω. Θες ανωνυμια? Μην βαλεις σταθερο, μην βγαζεις βιβλιαριο υγειας, διπλωμα, μην κανεις συνδεση , πανε διαγραψου και απο το δημαρχειο που ανηκεις ( πανε και σε ΚΕΠ αν ειναι πιο ευκολο) , μην βγαζεις ΑΦΜ , πιστωτικη , μην κανεις τιποτα εντελως...γινε ενα 0 να μην υπαρχεις για κανεναν, γινε ο κανενας.... Αν δεν κανετε αυτα εδω, τοτε τα λογια σας ειναι του αερα , οτι και να λεμε ρε παιδες εχουμε φακελωθει απο τα πρωτα λεπτα της ζωης μας σε αυτον τον #$Υ$%*&^%^(*^ κοσμο! τι λεμε τωρα... Be cool 15υγουστο ερχεται, ο σεπτεμβρης ειναι κοντα... ολα καλα....απο κει κ περα....

 

Υ.Γ : Δεν επιτιθεμαι σε κανεναν αν και το υφος που γραφω παραπανω αυτο δειχνει, απλα λεω αυτο που πιστευω... Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να ζητήσεις αρση απορήτου για να δείς το νούμερο αυτού που σε καλεί και σε ποιον ανήκει. Επειδή αυτό για να γίνει χρειάζεται εισαγγελική εντολή να σου πώ απλά πω δεν έιναι και κάτι ευκολο.

 

Και σε αυτό έχει βρεθεί ήδη λύση. Μην νομίζεις ότι οι εταιρείες θα κάτσουν με σταυρομένα χέρια.

 

 

όπως πολύ σωστά είπαν κάποιοι νωρίτερα, τι θα κάνεις με τον κάθε Αλί, Αχμέτ, κλπ, κλπ που πήγε και πήρε 100 νούμερα στο ονομά του, έφυγε για την χώρα του και τα πούλησε (πρίν φύγει) προς διψήφια και τριψήφια νούμερα το καθένα). Αντέ βρές τον...

 

Κλείνοντας, να πώ πως το μέτρο αυτό, ήταν κλασική ελληνική μ@#%%ια, πατέντα και ότι άλλο θέλετε. Συν το κόστος που το φάγαμε όλοι στην πλάτη.

 

Υπάρχει δυνατότητα χωρίς παρέμβαση εισαγγελέα να βλέπεις (γραπτώς όμως) το τηλέφωνο που σε κάλεσε με απόκρυψη! Πολύ απλά ζητάς απο την εταιρία να το ενεργοποιήσει καταβάλοντας κάποιο πάγιο. Ο συνδρομητής που σε καλεί, ενημερώνεται οτι θα γίνει άρση της απόκρυψης. Αν δε θέλει τότε κλείνει το τηλ. πρίν κτυπίσει σε εσένα και πρίν καταγραφεί η κλήση του (ο αριθμός του δηλ.).

Με αυτό το τρόπο αν σου κάνουν φάρσες κλπ. έχεις τον αριθμό αυτού που σε κάλεσε και πράττεις όπως νομίζεις.

 

Ο κάθε Αλί κλπ. μπορεί να πιστοποιήσει μέχρι ένα όριο αριθμούς. Αν τα πουλήσει θα πρέπει να διακινδυνέψει ακόμα και τη ζωή του (γιατί δε ξέρει σε ποιόν πουλάει και γιατί) Και ποιός απο αυτούς τους οικονομικούς μετανάστες θα μπεί στη διαδικασία να το κάνει και μετά να τρέχει σα κυνηγημένος? Γιατί τα στοιχεία κλπ. ψάχνονται αν είναι πλαστά ή όχι!

Φυσικά περιπτώσεις θα υπάρξουν, αλλά αυτός που θα ψάξει - βρεί - κλέψει κλπ τηλέφωνο για παράνομες πράξεις, δε θα είναι 15χρονο που κάνει πχ. πλάκες για βόμβα στο σχολείο! Οπότε όποιες περιπτώσεις υπάρχουν και ανακαλύπτονται θα είναι πραγματικά άτομα που θα τα χρησιμοποιήσουν για παράνομες πράξεις!

 

Δε καταλαβαίνω όμως γιατί τόση αντίδραση. Εχω τηλ. το δήλωσα και τέλος. Είναι και στο κατάλογο για να με βρούν όταν με χρειαστούν! Ασε που πλέον... δε σηκώνει κανείς αποκρύψεις!

Link to comment
Share on other sites

μερικοι το εχετε παρει πολυ σοβαρα το θεμα , αλλα δεν βλεπω κανεναν απο εσας τους αντιθετους να κανουν αυτο που εκφραζουν εδω. Θες ανωνυμια? Μην βαλεις σταθερο, μην βγαζεις βιβλιαριο υγειας, διπλωμα, μην κανεις συνδεση , πανε διαγραψου και απο το δημαρχειο που ανηκεις ( πανε και σε ΚΕΠ αν ειναι πιο ευκολο) , μην βγαζεις ΑΦΜ , πιστωτικη , μην κανεις τιποτα εντελως...γινε ενα 0 να μην υπαρχεις για κανεναν, γινε ο κανενας.... Αν δεν κανετε αυτα εδω, τοτε τα λογια σας ειναι του αερα , οτι και να λεμε ρε παιδες εχουμε φακελωθει απο τα πρωτα λεπτα της ζωης μας σε αυτον τον #$Υ$%*&^%^(*^ κοσμο! τι λεμε τωρα... Be cool 15υγουστο ερχεται, ο σεπτεμβρης ειναι κοντα... ολα καλα....απο κει κ περα....

 

Υ.Γ : Δεν επιτιθεμαι σε κανεναν αν και το υφος που γραφω παραπανω αυτο δειχνει, απλα λεω αυτο που πιστευω... Ευχαριστω :D

 

Είναι διαφορετικό να έχουν τα στοιχεία σου φορείς του οργανωμένου κράτους που ζεις, και δημόσιοι φορείς και διαφορετικό να τα έχει η κάθε ιδ.εταιρία.

Εμένα αυτή είναι η ένσταση μου. Δεν με πήραν στις 3 το μεσημέρι ποτέ από το ΙΚΑ για να μου πουλήσουν Hol η Τελλας όπως κάνουν οι εταιρίες της κινητής.

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικό να έχουν τα στοιχεία σου φορείς του οργανωμένου κράτους που ζεις, και δημόσιοι φορείς και διαφορετικό να τα έχει η κάθε ιδ.εταιρία.

Εμένα αυτή είναι η ένσταση μου. Δεν με πήραν στις 3 το μεσημέρι ποτέ από το ΙΚΑ για να μου πουλήσουν Hol η Τελλας όπως κάνουν οι εταιρίες της κινητής.

 

Σε αυτό συμφωνούμε.

 

Άρα το πρόβλημα σου και εσένα δεν είναι αυτή καθεαυτή η ταυτοποίση των κινητών αλλά η ενδεχόμενη χρήση των προσωπικών στοιχείων σου. Αυτό δεν έχει να κάνει με το εάν ήταν σωστή η ενέργεια να ταυτοποιηθούν όλα τα κινητά.

Δηλαδή αν στο μέλλον με την απελευθέρωση των πηγών ενέργειας έρθουν εναλλακτικές εταιρείες και αρχίσουν οι προωθητικές ενέργειες θα ζητάμε από τη ΔΕΗ ή από τις νέες αυτές εταιρείες να μας δώσουν ρεύμα χωρίς συμβόλαιο;

 

Και μη ξεχνάς ότι στοιχεία σου για να σε πάρουν και να σου πουλήσουν πακέτο της Vodafone Tellas Wind και οτιδήποτε άλλο μπορούν να βρούν με χίλιους δύο τρόπους. Δε περίμεναν την ταυτοποίηση των κινητών.

Link to comment
Share on other sites

απ οσο γνωριζω, εαν δεν θελεις τετοια τηλεφωνηματα κανιες αιτηση στον εκαστοτε παροχο οτι δε θες τα στοιχεια να εμφανιζονται πουθενα και να μην διδονται πουθενα χωρις την δικη σου εγκριση... Διορθωστε με εαν κανω λαθος. Αυτο ειναι νομος τους κρατους ομως και οχι των παροχων κινητης τηλεφωνιας. Πριν με την ανωνυμια, ειλικρινα τωρα, σ αρεζε να βλεπεις να μοιραζουν τσαμπα αριθμους? ειχα μαζεψει καμια 20αρια απο καθε παραλια της χαλκιδικης και απο την αριστοτελους ρε συ....και τους μοιραζα...αγοραζαμε με 1€ αριθμο πριν εναμιση χρονο....κ μολις βγηκε η ανακοινωση για την ταυτοποιηση τοε ανεβηκε ξανα στα 5€...τεσπα το παραδειγμα πιο πανω που εδωσα ηταν γενικο. ΕΑν θες ανωνυμια μην κανεις τπτ...μην εχεις κινητο, ιντερνετ , και οτι ειναι αυτο που μπορει να δημοσιοποιησει τα στοιχεια σου χωρις να το ξες....απλα τα πραγματα...αλλιως πας με τα νερα τους...ειτε σ αρεσει ειτε οχι, δυστυχως η ευτυχως.

 

@makis_b : Σε αυτο που λετε συμφωνω και γω...πολυ απλα ομως να πω την αληθεια εμενα δεν με εχει ενοχλησει ποτε και κανεις στις 3 το μεσημερι (μονο τραπεζα :lol: ) αλλα για να σε ενοχλησουν πρεπει να ψαχνεσαι κ συ δε μπορει να ερχονται σε σενα στο ασχετο, ειναι καθαρα μαρκετινγκ αυτο. Βλεπουν εναν κυριο ο οπιος εχει κανει 4-5 τηλεφωνηματα σε 3 παροχους ιντερνετ...αρα ψαχνεται. Η αλλαξε σε 2 χρονια 3 φορες παροχο ιντερνετ η τηλεφωνια.... Σε αυτους χτυπανε πιο συχνα.....

 

 

Είναι διαφορετικό να έχουν τα στοιχεία σου φορείς του οργανωμένου κράτους που ζεις, και δημόσιοι φορείς και διαφορετικό να τα έχει η κάθε ιδ.εταιρία.

Εμένα αυτή είναι η ένσταση μου. Δεν με πήραν στις 3 το μεσημέρι ποτέ από το ΙΚΑ για να μου πουλήσουν Hol η Τελλας όπως κάνουν οι εταιρίες της κινητής.

 

Και χωριςς την επωνυμια παλι μας καλουσαν και τετοια τηλεφωνηματα ως συνηθως γινονται σε σταθερα τηλεφωνα.Τεσπα , το θεμα μας δεν ειναι αυτο.. Οτι και να λεμε ομως , ειναι αρχη ακομα και δε μπορουμε να ξερουμε πως θα κυλησει.

Edited by patrik85
Link to comment
Share on other sites

Και χωριςς την επωνυμια παλι μας καλουσαν και τετοια τηλεφωνηματα ως συνηθως γινονται σε σταθερα τηλεφωνα.

 

+1 Σωστός ο patrick. Και εμένα προσωπικά με έχουν ενοχλήσει ελάχιστες φορές και αυτές στο σταθερό.΄

Εγώ πολύ απλά ρωτάω από που βρήκαν το τηλέφωνο μου και μετά τους αρχίζω ένα κύρηγμα περί νομοθεσίας και ότι απαγορεύεται να βρίσκουν τηλέφωνα από καταλόγους και να κάνουν κλήσεις με σκοπό την πώληση. Εάν έχουν βρεί το τηλέφωνο μου μέσω τρίτων τους ζητάω να μου πουν από που για να απευθυνθώ σε αυτούς και να δω αν έχουν την έγγραφη συγκατάθεση μου.

Φυσικά και μασάνε τα λόγια τους εκείνη τη στιγμή αλλά συνήθως δε με ξαναπαίρνουν από την ίδια εταιρεία δεύτερη φορα.;)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ουτως η αλλως δεν θα σε παρει κανεις οποιος να ξερει εστω και λιγο απο την νομοθεσια....κοινοι απλοι τηλε-πωλητες θα ναι που προσπαθουν να βγαλουν μεροκαματο...
Link to comment
Share on other sites

Αν η διαδικασια αυτη,εγινε για λογους δημοσιας ασφαλειας,δεν προκειται να κανει τιποτα,αφου οι κακοι,θα φερνουν καρτες απο τα κρατη που δεν ειναι υποχρεωτικη η ταυτοποιηση.

Αρα,προς τι ολη αυτηη ταλαιπωρια και τα εξοδα για τοσο κοσμο;

Βλεπετε ομως,στο υπουργειο Δημοσιας Ταξεως,λογω των συνεχων επιθεσεων διαφορων περιεργων τυπων,εχουν παρανοησει,με την ψυχιατρικη εννοια της λεξεως παρανοια,και βλεπουν παντου εχθρους.

Επειδη δε,δεν μπορουν να τα βαλουν μαζι τους,τα βαλανε με υποκαταστατα.

Ετσι,την πληρωσανε τα τηλεφωνα,και οι ...μεμβρανες στα αυτοκινητα,που τις απαγορευουν με λυσσα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρεξηγήθηκα πριν, να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι παρανοϊκός αν και μπορεί να γράφω υπερβολές όπως λέει ο makis_b αλλά το κάνω για να δώσω τροφή για σκέψη και το καταφέρνω. Ναι, και γω γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Ελλάδα, είμαι γραμμένος στα μητρώα αρρένων, έχω ταυτότητα, ΑΦΜ, δίπλωμα και ναι, το φακέλωμα το θεωρώ θεμιτό μέχρι όμως ένα όριο που κρίνεται απαραίτητο για τη σωστή λειτουργία μιας οργανωμένης κοινωνίας. Να έχει το κράτος και οι διάφοροι δημόσιοι φορείς στη διάθεσή μου το ονοματεπώνυμό μου, μια διεύθυνση και ένα τηλέφωνό μου ναι, είναι δεκτό. Να τα έχει όλα αυτά ένας ιδιωτικός φορέας με τον οποίο έχω οικονομικές συναλλαγές τέτοιες ώστε να μπορώ να του προκαλέσω οικονομική ζημιά, ναι να τα έχει. Μέχρι εκεί όμως. Δεν έχει κανένα λόγο να έχει τα στοιχεία μου μια εταιρία που μου παρέχει προπληρωμένες υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας απλά γιατί δε μπορώ να της προκαλέσω οικονομική ζημιά. Όταν η υπόθεση αρχίζει και ξεφεύγει και αρχίζει και φακελώνεται κάθε πτυχή της προσωπικής μας ζωής, ειδικά όταν κάτι τέτοιο γίνεται με την πρόφαση της ασφάλειας, τότε αρχίζουν και βρωμάνε τα πράγματα. Μπορεί να έγραψα πολύ αντιδραστικά ποστ αλλά στην πραγματικότητα τα κινητά είναι ίσως το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει. Κατάφερα όμως πιστεύω να κάνω μερικούς να δουν μια άλλη πτυχή. Γιατί μετά από τα κινητά έρχονται άλλα πράγματα. Και μην αρχίσετε πάλι τα περί ανύπαρκτων συνωμοσιολογιών γιατί πολλά από αυτά τα βλέπουμε μπροστά μας. Πχ στο Αμέρικα ήδη ψάχνονται εδώ και χρόνια πως θα βάλουν εμφυτεύματα στα παιδιά για να είναι ανιχνεύσιμα. Κανείς πλέον δεν ενδιαφέρεται για την ελευθερία του. Όλους τους ενδιαφέρει η ησυχία, η τάξη και η ασφάλεια του δικού τους απομονωμένου μικροκόσμου. Και δε νομίζω ότι έχουν γίνει από μόνα τους τα πράγματα τόσο άσχημα ώστε να απαιτείται τέτοιος έλεγχος των πάντων για λόγους ασφαλείας. Κάποιοι τα ωθήσανε προς αυτή την κατεύθυνση για να μας τρομοκρατήσουν και να θεωρούμε τέτοιες καταπατήσεις των ελευθεριών μας αναγκαίες και καλές.
Link to comment
Share on other sites

Ολη αυτη η τεχνολογια μας δινει τοση χαρα που η ελευθερια ολων εξαρταται σε πολυ μεγαλα ποσοστα απο αυτην.

Καλημερα

 

Υ.Γ :προσωπικα δεν παρεξηγω κανεναν , σεβαστες και αξιολογες ολες οι αποψεις, μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θεωρεί ότι αυτός που θέλει να κάνει μια σοβαρή αξιόποινη πράξη (τα ενοχλητικά τηλεφωνήματα είναι αστείο να τα αναφέρουμε καν σα να είναι κάτι σημαντικό ή κάτι που δε γινόταν από εφευρέσεως του τηλεφώνου) δε θα βρει το τρόπο (κάτι μου λέει ότι τον έχει βρει πριν καν τα μυαλά που μας διοικούν σκεφτούν τη ταυτοποίηση) να επικοινωνήσει και να κάνει αυτό που θέλει πλανάται πλάνην οικτράν.

Θυμίζω, με ένα σχετικά ακραίο παράδειγμα, ότι η πλέον γνωστή τρομοκρατική οργάνωση στη χώρα μας (17 Νοέμβρη) όταν ξεκίνησε τη δράση της δεν υπήρχαν ούτε κινητά ούτε τίποτα από αυτά κι όμως επικοινωνούσαν μια χαρά μεταξύ τους.

 

 

Οι ακραίοι και μόνο, φίλοι της άλλης πλευράς (της μη ονομαστικοποίησης εννοώ), ειδικά αυτοί με τις φασίζουσες εντολές του ύφους "μη πάτε για ταυτοποίηση", ή αυτές με τις δήθεν γνώσεις νομικού ή συνταγματικού δικαίου "η ταυτοποίηση είναι αντισυνταγματική" κ.λ.π., τελικά ταυτοποιήσαν ή όχι;

 

Αν ναι τότε η προτροπή τους να μη πάει κανένας ήταν απλά μια τζάμπα μαγκιά .

Αν όχι τότε άξιοι και σωστοί μαχητές των ιδεών τους. Μόνο φροντίστε αυτά τα όρια που θέτετε να τα έχετε παντού σε ότι αφορά τη προσωπική σας ζωή και ελευθερία.

Αν τη κάνατε με πλάγιο τρόπο τότε πολύ απλά δίνετε δίκιο σε όσους υπέρμαχους της ταυτοποίησης.

 

 

Όπως θα έχετε καταλάβει είμαι της άποψης ότι συνήθως η πραγματικότητα, ή αλήθεια αν θέλετε, βρίσκετε κάπου στη μέση και όχι στα άκρα.

Δε ψήφισα, τι σημασία θα είχε άραγε μια παραπάνω ή μια λιγότερη ψήφος σε ένα θέμα ατέρμονο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αύριο ίσως να μπορεί ακόμη και η τράπεζα που της χρωστάω μια δόση με εισαγγελική παρέμβαση να με εντοπίσει και να με ξεφτιλίσει μπροστά στους φίλους μου που έχω πάει να κάνω διακοπές μαζί τους στη Χαλκιδική. Δε γουστάρω ρε φίλε, πως το λένε.
Να πληρώσεις τη δόση δεν έχεις, για διακοπές στη Χαλκιδική με τους φίλους σου έχεις?

Να φάς την ξεφτίλα σου αθάνατε Ελληνάρα.

Γιατί έτσι γουστάρω ρε φίλε, πως το λένε.

 

(μην πάρεις προσωπικα την απάντηση :rolleyes:)

 

Αλλού βαρούν τα τύμπανα κι αλλού γίνεται ο γάμος ειναι όλη η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζετε να πας εξωτερικο για να βρεις καρτες σιμ,πας εκει πισω απο ομονοια και βρισκεις.

Και ebay http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907.m570.l1313&_nkw=prepaid+sim&_sacat=See-All-Categories φτανει να ψαχτεις λιγο..π.χ.Network prepaid SIM CARD with a phone linea preactivated.

Σιγουρα υπαρχουν αρκετες χωρες που δεν χρειαζονται ταυτοποιηση στοιχειων και θα υποστηριζουν roaming.

Επιπλεον σε αρκετες περιπτωσεις ξερω οτι η ταυτοποιηση εγινε με ταυτοτητα τριτου..

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω.. Το κύριο επιχείρημα της πλειοψηφίας είναι η καταπολέμηση των φαρσερ? Διάβασα και τις 5 σελίδες και αυτά που συγκράτησα είναι:

-για να γλιτώσουμε από τους φαρσερ

-γιατί ανώνυμος σημαίνει ότι κάτι κρύβει

 

Τα αντεπιχειρήματα είναι:

-η μούφα αιτιολόγηση που μας έδωσαν περί καταπολέμησης της εγκληματικότητας

-η παρακολούθηση της τοποθεσίας μας σε πραγματικό χρόνο

-οι υποκλοπές

 

Παρατηρώ ότι τα αντεπιχειρήματα έχουν να κάνουν με ελευθερίες.. Το συμπέρασμά από την ψηφοφορία είναι πως αυτοί που νοιάζονται για την ελευθερία τους είναι μειοψηφία..

 

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1) εκτός του πρώτου επιχειρήματος, τα 4 υπόλοιπα βασίζονται στο "ΕΝΟΧΟΣ ΜΕΧΡΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΟΥ" κάτι υποτίθεται ότι δεν δεχόμαστε. Άρα αν τα βγάζαμε άκυρα θα έμενε το 1ο. Το οποίο οδηγεί σε παράνοια..

 

[ΠΑΡΑΝΟΙΑ]

Στο μέλλον θα απαγορεύεται να αφήνουμε αυτοκόλλητα χαρτάκια χωρίς την υπογραφή μας γιατί μπορεί να προσβάλλουν το συνάδελφό μας, θα απαγορεύεται να στέλνουμε γράμμα χωρίς αντίγραφο της ταυτότητας και αίμα για DNA ταυτοποίηση και εννοείται δεν θα υπάρχουν τα γραμματοκιβώτιο γιατί λειτουργούν σαν καρτοτηλέφωνα. Και στο πολύ μέλλον θα είμαστε σε ένα δωμάτιο με 4 τοίχους για να προστατευτούμε από το παραμικρό μόριο καπνού από το τσιγάρο κάποιου μη ταυτοποιημένου καπνιστή που θα αγγίξει την επιδερμίδα μας και θα βγάλει σπυράκι.:)

[/ΠΑΡΑΝΟΙΑ]

 

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 2) αν κάνουμε τα στραβά μάτια και αγνοήσουμε το "ενόχος μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου" τότε σκεφτόμαστε ως εξής. Οι φαρσέρ υπάρχουν μας σπάνε τα νεύρα είναι αποδεδειγμένα ένοχοι απλώς δε ξέρουμε ποιοί είναι (άρα όχι τόσο αποδεδειγμένα) και πρέπει να σταματήσουν. Δεκτό. Από την άλλη Η Vodafone αποδεδειγμένα έκανε υποκλοπές, (για παρακολούθηση τοποθεσίας δε ξέρω οκ), και επίσης συμφωνούν όλοι ότι η δικαιολογία για τη καταπολέμηση του κάθε Παπακώστα είναι ψεύτικη...

Άρα βάζοντας τα στη ζυγαριά προτοιμούμε να καταπολεμήσουμε τους φαρσέρ ή τη vodafone και τα όποια συμφέροντα κρύβονται πίσω από το ΨΕΜΑ περι εγκλιματιών τύπου Παπακώστα? Η ψηφοφορία δείχνει το πρώτο...

 

ΚΛΕΙΝΩΝΤΑΣ

Η ανάλυσή μου έδειξε πως η περίπτωση 1 καταλήγει σε παράνοια και η περίπτωση 2 καταλήγει σε λανθασμένη ψήφο:wacko:

Γιατί έτσι? Μπορεί κάποιος να με ξεμπερδέψει?

 

Προσωπικά ψήφισα ΟΧΙ λόγω της παραπάνω ανάλυσής μου:)

Edited by kapcom01
Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια λες εμας παρανοϊκους που δωσαμε θετικη ψηφο και βαζεις τον εαυτο σου στην ταξη η οποια λεει τα ιδια απο 1990 , περι τσιπ , πλυση εγκεφαλου κλπ κλπ.... τεσπα...2010 φτασαμε και ναι αυτα που λεγατε εχουν φτασει στην υλοποιηση. Βαλανε τσιπ στα σκυλια...ρε παιδια ελεος δηλαδη...επειδη εμεις δε σκεφτομαστε ετσι σημαινει οτι δεν θελουμε την ελευθερια μας????Μην διαβαζω #$%&$&*$*$ !! εσεις οι ξυπνιοι και μεις τα κοιμισμενα....τς τς..για ξυπνηστε με λιγο ρε παιδες... Γιατι το ελλαδισταν για αυτο εγινε ετσι οπως εγινε, μπο@@δελο..και καθε 4ετια αλλαζουμε τσατσα, γιατι ολοι οι ξυπνιοι ελληναρες νομιζουν οτι η ελευθερια δεν εχει ορια , λογικη και νομους...Ολοι βραζουμε στο ιδιο καζανι! Εαν καιγεστε τοσο για την ταυτοποιηση , να δουμε πως θα κανετε στα πιο σοβαρα....Για τις καμερες μεσα στους χωρους εργασιας δεν ακουσα ακομα κατι, μονο κατι ψυθιρους...

 

Υ.Γ σορρυ για το οφ τοπικ, αλλα δεν αντεχω αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...