Jump to content

Ας μιλήσουμε περί... SAR


TN97
 Κοινοποίηση

Σας απασχολεί το SAR και είναι κριτήριο επιλογής της επόμενης συσκευής σας;  

661 members have voted

  1. 1. Σας απασχολεί το SAR και είναι κριτήριο επιλογής της επόμενης συσκευής σας;

    • Ναι
      418
    • Όχι
      221
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      24


Recommended Posts

Ετσι ελεγε και ενας φιλος,οταν του λεγανε να κοψει ο τσιγαρο,και αυτος αρνιοταν.

Ετσι,επαθε με τη σειρα,εμφραγμα-ανακοπη-εκανε bypass-βουλωσαν οι μηριαιες αρτηριες-εκανε κι αλλη επεμβαση bypass εκει,-και τελος,επαθε εναν καραμπινατο καρκινο στους πνευμονες,και πηγε για να δει τα ραδικια αναποδα.

 

Φυσικά δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Απλά είναι τόσα τα πράγματα που δεν πρέπει να είμαστε σε επαφή μαζί τους καθημερινά που για να σωθούμε πρέπει να πάμε να χωθούμε σε καμιά σπηλιά.. :/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Απλά είναι τόσα τα πράγματα που δεν πρέπει να είμαστε σε επαφή μαζί τους καθημερινά που για να σωθούμε πρέπει να πάμε να χωθούμε σε καμιά σπηλιά.. :/

 

Ποτε δεν ειναι αργα να αρχισουμε να προσεχουμε τον εαυτο μας!

στο κατω κατω για την υγεια μας μιλαμε!:cry:

 

κινητα ,wifi, ασυρματα τηλεφωνα ,νουμερο ενα στην λιστα με τα ποιο επικίνδυνα!

απο αυτα να αρχησουμενα προστατευόμαστε ειναι μια καλη αρχη !:!:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα τσιγάρα δεν είναι καλός παραλληλισμός, αλλά αφού αναφέρθηκε σκεφτείτε το εξής:

 

Ένα τσιγάρο 0,1 1 είναι λιγότερο βλαβερό από ένα τσιγάρο 0,8 12; Η πίσσα και η νικοτίνη είναι δύο μόνο ουσίες από τις 4000 που περιέχονται στον καπνό του τσιγάρου. Αν ένα τσιγάρο έχει λιγότερο από αυτές τις δύο, αυτό το κάνει πιο ασφαλές; ΟΧΙ.

 

Κάτι τέτοιο συμβαίνει και με την Η/Μ ακτινοβολία στο εγγύς πεδίο του σώματός μας. Το SAR είναι μόνο ένα μέγεθος που μπορεί να λάβει κανείς υπόψη. Αρκεί αυτό για ασφαλή μέτρηση ή έστω ένδειξη επικινδυνότητας; Η απάντηση είναι φυσικά όχι.

Link to comment
Share on other sites

elektrik eye αυτοαναιρείσαι με το τελευταίο που λές. Η οποιαδήποτε ακτινοβολία μεταφέρει ενέργεια και μέρος της ενέργειας μεταφέρεται στο ανθρώπινο σώμα.

 

Μέρος της μεταφοράς γίνεται θερμική ενέργεια η οποία αυξάνει την θερμοκρασία κάποιων κυττάρων. Αυτό είναι δεδομένο.

 

Τώρα το SAR δείχνει ένα μέγεθος που προσπαθεί να απεικονίσει την ακτινοβολία που θα προσπέσει στο άνθρωπο σε συνδυασμό με την τοποθέτηση του ανθρώπινου σώματος και την θέση του κινητού.

 

Είναι μια ένδειξη της ακτινοβολίας που θα λάβεις και αυτό σου δίνει μια ένδειξη το ποσο θερμοκρασία θα πάρεις....

 

Αν και έγκειται στον κάθε οργανισμό, αναλογικά με εσένα το SAR θα σου δείξει την αναλογία της (περισσότερης/λιγότερης) θερμοκρασίας που θα πάρεις αν αλλάξεις συσκευή.

 

Η θερμοκρασία στα κύτταρα επιρρεάζει την ζωή τους, την σύσταση τους κτλ κτλ κτλ.

 

Η επικινδυνότητα είναι σχετικό πράγμα. Το SAR είναι αντικειμενικός δείκτης και σου δείχνει μια ασφαλή ένδειξη του πόσο περισσότερο/λιγότερο μπορεί να σε επιρρέασει μια συσκευή σε σχέση με μια άλλη. Αν νιώθεις άβολα με μια συσκευή με sar 4 τότε σε μια με 1 θα νιώθεις σίγουρα λιγότερο

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

tna πόσο πιο απλά μπορώ να στο πω; Η αύξηση της θερμοκρασίας είναι μόνο ΕΝΑ από τα αποτελέσματα της Η/Μ ακτινοβολίας. Έχει κι άλλα πολλά και βλαβερά όπως για παράδειγμα

βλάβη στον αμφιβληστροειδή από ηλιακή ακτινοβολία (γι' αυτό βάζουμε γυαλιά) και καρκίνος του δέρματος από τη UV ακτινοβολία (γι' αυτό βάζουμε αντιηλιακό).

Αυτές οι ακτινοβολίες είναι υψίσυχνες βέβαια αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι χαμηλόσυχνες έχουν μόνο thermal effects στον άνθρωπο. Γνωρίζεις ότι ο εγκέφαλος στέλνει ηλεκτρικά σήματα μέσω των νευρώνων; Πού ξέρουμε ότι δεν αλληλεπιδράει το ηλεκτρικό πεδίο του κινητού με τα σήματα αυτά; Έχει γίνει καμιά σοβαρή έρευνα; Κι όταν λέω σοβαρή δεν εννοώ ούτε των κατασκευαστών, ούτε της FCC. Εννοώ από γιατρούς και φυσικούς και να έχει δημοσιευτεί σε έγκυρο επιστημονικό περιοδικό. Γιατί εγώ δεν έχω βρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω θα πω κατι ετσι απλα...διαβασα ολες τις σελιδες και εμαθα πραγματα που δεν ηξερα :) αλλα, εγω ψηφισα οχι γιατι ναι μεν θεωρειται σημαντικο αλλα ρε παιδες ενταξει αν το παρουμε τοσο σοβαρα ( δεν λεω να το αφησουμε στο φλου) , θα πρεπει να κοιταξουμε οοοοολες τις συσκευες και οτιδηποτε εκπεμπει μια ακτινοβολια αναλογη η παρομοια σε μικροτερη η μεγαλυτερη ενταση. Οποτε επειδη και γω οποως ενας φιλος πιο πισω δε θελω να γεμισω φοβιες απλα θα ειμαι τυπικος και θα προσπαθω να αποφευγω οσο περισοτερο μπορω την εκθεση σε τετοιου ειδους ακτινοβολιες. Τα υπολοιπα απλα μας κανουν χειροτερα. Αυτα περι πονοκεφαλου οφειλονται σε πολλους παραγοντες και συνηθως για μενα ο τελευταιος ειναι αυτος του sar...Αυτα εν ολιγης
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν άπειρα σχετικά άρθρα

 

http://scholar.google.gr/scholar?q=phone+radiation+affects+brain&hl=el&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart

 

Απλά λέω πως ενώ λες πως επιρρέαζει επίσης λές πως δεν είναι ένδειξη επικινδυνότητας.

 

Εγώ λέω πως ότι επιρρεάζει τότε σίγουρα πρέπει να το σκεφτόμαστε.

 

Συμφωνώ πως υπάρχουν ΑΠΕΙΡΟΙ παράγοντες που σου βλάπτουν την υγεία. ΑΛλά είναι σα να κοιτάς τον ήλιο με γυμνά μάτια ενώ ξέρεις πως σε τυφλώνει και να λες δεν ξέρω αν τελικά θα τυφλωθώ αν δεν γίνει πρώτα έρευνα σχετικά με αυτό. Μα όταν ο οργανισμός σου αντιδρά και σου δίνει σημάδια πως υπάρχει πρόβλημα τότε κάτι πρέπει να σκεφτείς πως γίνεται

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

ΑΛλά είναι σα να κοιτάς τον ήλιο με γυμνά μάτια ενώ ξέρεις πως σε τυφλώνει και να λες δεν ξέρω αν τελικά θα τυφλωθώ αν δεν γίνει πρώτα έρευνα σχετικά με αυτό. Μα όταν ο οργανισμός σου αντιδρά και σου δίνει σημάδια πως υπάρχει πρόβλημα τότε κάτι πρέπει να σκεφτείς πως γίνεται

Οι άνθρωποι νόμιζαν για αιώνες ότι το αντανακλαστικό του ματιού (που δουλεύει στο ορατό φάσμα) ήταν αρκετό για τους προστατέψει από τη UV ακτινοβολία. Χρειάστηκε να φτάσουμε στον 20ό αιώνα για να μάθουμε γιατί τυφλώνει η ακτινοβολία αυτή και να φτιάξουμε γυαλιά ηλίου, μέσα από έρευνες.

Ελπίζω να μη χρειαστεί να φτάσουμε στον 22ο για να μάθουμε ότι τελικά τα κινητά με SAR 0,1 είναι εξίσου βλαβερά με αυτά με SAR 2 γιατί η μεγάλη ζημιά δεν γίνεται από τα thermal effects αλλά από ενδεχομένως άλλο μηχανισμό.

Και δεν θα ασχοληθώ άλλο με το συγκεκριμένο θέμα, νομίζω ότι το εξαντλήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

tΑυτές οι ακτινοβολίες είναι υψίσυχνες βέβαια αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι χαμηλόσυχνες έχουν μόνο thermal effects στον άνθρωπο.

 

Όπως ακριβώς τα λέει ο eLeKtriK EyE είναι τα πράγματα. Το SAR μετράει τη μετατροπή της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας σε θερμότητα από τους ιστούς, μολονότι θερμικές βλάβες (εγκαύματα) από τη χρήση κινητού πρακτικά δεν υφίστανται. Αυτό που ερευνάται κυρίως είναι η επίδραση της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας σε βιολογικά μόρια, όπως το DNA. Σε ακραίες περιπτώσεις χρήσης κινητού (πειραματικά) έχει αποδειχθεί ότι πράγματι υπάρχουν τέτοιες βλάβες, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι η απλή χρήση κινητού προκαλεί και καρκίνο.

 

Επειδή, όμως, "μέτρο καρκινογένεσης από ακτινοβολία κινητού" δεν υπάρχει, ας προσέχουμε τουλάχιστον τη διάρκεια των κλήσεων, την απόσταση του κινητού από το σώμα μας και, τέλος, το SAR.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι εδώ κάνουν όπως τους καπνιστές "Ναι κάνει κακό το τσιγάρο, αλλά και ο αέρας είναι τόσο μολυσμένος"

 

Στην ουσία του πράγματος όμως, κανείς δεν σχολίασε την επίσημη απόφαση Γερμανικού υπουργείου να συνιστά στους πολίτες να χρησιμοποιούν σταθέρα δίκτυα, τόσο σε φωνή όσο σε data και όχι κινητά και wifi.

 

Από κει και πέρα όποιος θέλει να λέει τα δικά του ας τα λέει.

 

Όσο για το SAR , έχει και ένα όριο. Την τιμή 2. Για να έχει όριο σημαίνει ότι από κει και πάνω έχουμε πρόβλημα.

Η σύνδεση τσιγάρου - καρκίνου πήρε χρόνια. Κάτι σημαίνει και αυτό.

Edited by Watermelon
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ "σπασίκλας" με το ΣΑΡ... το ψάχνω πολύ. Χρησιμοποιώ πάντα μπλουτουθ και μιλάω πολύ...
Link to comment
Share on other sites

οταν πρωτο ηρθαν τα κινητα στην Ελλαδα,ελεγαν οτι μετα απο 20-25 χρονια θα εχουμε τα πρωτα αποτελεσματα του τι μπορουν να προκαλεσουν!

εγω δεν θελω να ανοικω σε καποια απο τα αποτελεσματα!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

οταν πρωτο ηρθαν τα κινητα στην Ελλαδα,ελεγαν οτι μετα απο 20-25 χρονια θα εχουμε τα πρωτα αποτελεσματα του τι μπορουν να προκαλεσουν!

εγω δεν θελω να ανοικω σε καποια απο τα αποτελεσματα!

 

Δεν εχουμε κανένα αποτέλεσμα. Τι συμπεραινουμε;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουμε κανένα αποτέλεσμα. Τι συμπεραινουμε;

 

οτι μπορουμε να εχουμε μονιμα το κινητο μας τυλιγμενο με ζελοτεηπ-μονοτικη ταινια γυρω απο το κεφαλι μας για να μιλαμε αβερτα!:lol:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει πολλές έρευνες πανεπιστημίων και έχουν αναρτηθεί πολλά άρθρα πάνω σε αυτό το θέμα. Εγώ από αυτά που έχω διαβάσει και έχω ψάξει, τα μισά λένε ότι υπάρχει πρόβλημα και τα άλλα μισά ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ακολουθώντας την μέση τιμή καταλήγεις ότι άμα δεν είσαι αλλεργικός στα ηλεκτρομαγνητικά πεδία (είναι μια σπάνια αλλεργία), τότε προσέχοντας δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Προσέχοντας εννοώ ότι θα μιλάς με ακουστικά, θα φορτίζεις το κινητό πολύ μακριά σου και προφανώς δεν θα το έχεις όλη μέρα στην τσέπη σου.

Αναμένουμε νέες έρευνες. Μια εταιρία κινητής τηλεφωνίας στην Ευρώπη, χρηματοδότησε έναν καθηγητή ιατρικής να κάνει αυτή την έρευνα, το χρησιμοποιούσε ως διαφημιστική χορηγία και πήγε καλά...

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι μια: αν υπήρχε πρόβλημα όλοι εμείς που αγκαλιασαμε τα κινητα όταν ήρθαν (ήμουν Λύκειο) θα έπρεπε να ήμασταν στην εντατική με λευχαιμία κι άλλες παρεμφερείς αρρώστειες μετά από τόσα χρόνια.

 

Ακριβώς, ρόλο παίζει το μέτρο. Αν μιλάς 10 ώρες η μέρα με το κινητό στο αυτί θα ψηθεις.

 

Ακριβώς και όπως αν πινεις 10λίτρα νερό την ημερα θα σε πανε στην εντατική - κι αυτό δε θα ημαινει ότι το νερό βλάπτει.

 

Αυτό είναι και το θεμελιώδες πρόβλημα με όλες τις μελέτες που βγάζουν τα κινητα "κακά": εκθέτουν πειραματόζωα σε 100 πλασια διάρκεια και ένταση ακτινοβολίας και μετά αποφαινονται ότι βγαλαν και συμπέρασμα.

 

Μόνο που έτσι το καθε πράγμα στη καθημερινοτητα μας (όπως το νερό) μπορεί να αποβεί μοιραίο.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
η αληθεια ειναι πως ποτε μου δεν παρατηρουσα τις τιμες sar του καθε κινητου το οποιο αγοραζα...αυτο δεν σημαινει βεβαια ομως πως δεν ειναι σημαντικο...αλλα αν μου αρεσει καποια συσκευη δεν θα με αποτρεψει η τιμη sar που θα εχει ωστε τελικα να μην την αγορασω...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ψήφισα ναι..

 

παλιά δεν με ένοιαζε ,αλλά μετά το 1,2 ενός παλιού

μου κινητού που πονούσε η κεφάλα:),έμαθα να τσεκάρω κάτω από

0,8 τουλάχιστον για νέα συσκευή..

 

κ μια διαφήμιση..

ΜΟΝΟ τηλέφωνα samsung με δηλωμένο sar κάτω από 0.40

δεν με ενόχλησαν..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα και εγώ ναι. Δεν χρησημοποιώ πολύ το bluetooth μιας και δεν χρησημοποιώ

σχεδόν ποτέ το κινητό στο αυτοκίνητο ή σχεδόν πάντα όταν ενεργοποιώ το

bluetooth με πιάνει πονοκέφαλος σχεδόν αμέσως.Οπότε καλό είναι το νέο μου κινητό

να έχει καλύτερο SAR από ότι κινητό είχα μέχρι τώρα.Πέρα από τη μειωμένη χρήση

του κινητού που θα έπρεπε όλοι μας να κάνουμε δεν χάνουμε και τίποτα να επιλέξουμε

ένα κινητό με χαμηλό SAR . Προσωπική μου άποψη :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγώ ψήφισα όχι. Δεν το κοιτάω γενικά και θα το κοιτούσα σαν 3ο ή 4ο κριτήριο επιλογής. Κακό μεν, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Πιστεύω πως ένα καλό bluetooth θα ήταν πιο αποτελεσματικός τρόπος αντιμετώπισης της ακτινοβολίας. Αν χρησιμοποιείς το bluetooth συνέχεια, δε σε πειράζει το SAR του κινητού, καθώς αυτό είναι μακριά από το κεφάλι σου. Έτσι δεν είναι;
Link to comment
Share on other sites

ψήφισα ναι..

 

παλιά δεν με ένοιαζε ,αλλά μετά το 1,2 ενός παλιού

μου κινητού που πονούσε η κεφάλα:),έμαθα να τσεκάρω κάτω από

0,8 τουλάχιστον για νέα συσκευή..

 

Ας μην τό έγραφε πάνω και η συσκευή ότι έχει sar 1.2 και θα σου έλεγα εγώ αν πονούσε το κεφάλι σου ή όχι.

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Ας μην τό έγραφε πάνω και η συσκευή ότι έχει sar 1.2 και θα σου έλεγα εγώ αν πονούσε το κεφάλι σου ή όχι.

Νομίζεις ότι πρόκειται για αυθυποβολή?

Δεν είναι κάτι καινούργιο ότι η υπερβολική χρήση κινητού τηλεφώνου για συνομιλία προκαλεί πονοκεφάλους.Και αυτό είναι το λιγότερο..

Link to comment
Share on other sites

Πλέον, το ζήτημα του sar είναι κάτι που με απασχολεί αρκετά όταν επρόκειτο να αγοράσει μια νέα συσκευή. Ψάχνω να έχει όχι το χαμηλότερο, αλλά μια ικανοποιητική τιμή, ώστε να μην θεωρηθεί ψηστήρι η συσκευή. Ωστόσο, προτιμώ πάντα να χρησιμοποιώ handfree, όταν ξέρω ότι θα μιλήσω στο κινητό του πάνω από 2 λεπτά.

Και καλό θα ήταν να μην μιλάμε πάνω από 5-10 λεπτά στο κινητό, υπάρχουν σοβαρές επιπτώσεις που θα φανούν κάποια στιγμή στο μέλλον.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Νομίζεις ότι πρόκειται για αυθυποβολή?

Δεν είναι κάτι καινούργιο ότι η υπερβολική χρήση κινητού τηλεφώνου για συνομιλία προκαλεί πονοκεφάλους.Και αυτό είναι το λιγότερο..

 

Οπότε οι χρήστες των iphone, του nokia e51,του ZTE Blade,του motorola Defy θα είναι οι καλύτεροι πελάτες των γιατρών.Έκανα απλά μια αναφορά σε μερικά πολύ επιτυχημένα μοντέλα στην ελληνική αγορά με μεγάλο δείκτη sar.

Φυσικά ο επαγγελματίας,ο κουτσομπόλης και ο ακοινώνητος που προτιμάει να μιλάει πολύ στο κινητό αντί να βρεθεί από κοντά με αυτόν που μιλάει θα πρέπει να χρησιμοποιεί ενσύρματα ή ασύρματα ακουστικά.Γνώμη μου είναι ότι υπάρχουν ένα σωρό άλλες συσκευές από τις οποίες δεχόμαστε ακτινοβολία καθημερινά,μην γίνουμε και τεχνολογιο-φοβικοί.Το μέτρο έχει πάντα τα άριστα αποτελέσματα

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...