Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ,

 

Παρακολουθω το "νημα" με την αναπτυξη του android για το HTC HD2 εδω και πολυ καιρο και χρησιμοποιουσα καποιες απο τις sd-based builds χωρις ιδιαιτερα προβληματα.

 

Τωρα που οπως βλεπουμε κυκλοφορησε επιτελους μια nand android rom οπως ηταν αναμενομενο εσπευσα να την περασω.

Για αυτο και ειπα να γραψω σε αυτο εδω το νημα να σας πω τις εντυπωσεις μου , παρατηρησεις μου και να βοηθηθουν και οι υπολοιποι.

 

Εχουμε και λεμε λοιπον .

 

Το κινητο μου ειναι το "αμερικανικο" HTC HD2 με την τελευταια στοκ winmo rom και φλασαριστηκε μια χαρα με την νεα nand android rom.

 

Τεσταριστηκαν και δουλεουν σωστα (τουλαχιστον σε μενα)

 

1.Βασικες λειτουργιες τηλεφωνου (οντως ο ηχος του ακουστικου ειναι μια "ιδεα" χαμηλοτερος του κανονικου...δηλ πιστευω σε θορυβωδη περιβαλλοντα ισως υπαρχει καποιο προβλημα να ακους τον συνομιλητη , σε ενα σχετικα νορμαλ περιβαλλον με λιγο focus στην συνομηλια δεν θα υπαρχει καποιο θεμα)

 

2.wifi - ολα κομπλε

 

3.g - sensor - φαινεται να λειτουργει οκ , τουλαχιστον στο calibration , δεν εκανα πιο εκτενη μελετη . Καποιοι λενε οτι πολλες φορες κολαει ..σαν να σταματαει τελειως να λειτουργει.

 

4. ιντερνετ - κομπλε

 

5. καμερα - κομπλε (φωτο/βιντεο)

 

 

Τι δεν τεσταριστηκε (ακομα τουλαχιστον)

 

1. data mobile connection -- δεν εχω καποιο πακετο τετοιο οποτε δεν μπορω τουλαχιστον την δεδομενη στιγμη να το τεσταρω.

 

2. robo-voice -- δεν μπορεσα να το τεσταρω αυτο , αλλα απο οτι διαβαζω υπαρχουν τροποι μονιμου fix-αρισματος.

 

3. οπως ειπα δεν εχω τεσταρει εκτενως τον g-sensor .Ο proximity sensor (εδω αγνοω να πω την αληθεια αν ειναι ο ιδιος με τον g-sensor ή αν μιλαμε για 2ο σενσορ...δουλευει κομπλε..και πολυ καλα....)

 

 

Παρατηρησεις

 

1.Εχω μια αισθηση οτι ειναι πιο γρηγορη rom απο αυτην που ετρεχα απο την καρτα.

Π.χ. οταν μπαινω στον "advanced task killer" μπαινει μπαμ ..κλεινει τα προγραμματα στο μπαμ

Ενω οταν ετρεχα την ρομ απο την καρτα..οταν τρεχανε πολλα προγραμματα ψιλο-λαγκαριζε ο task killer.

Τωρα μπαμ μπαμ.

 

2.Οταν ειναι "κλειδωμενο" κα πρεπει να σκρολλαρεις εκεινη την μπαρα για να ξεκλειδωσει , ΧΤΕΣ κολουσε για 2-3 δευτερολεπτα και δεν ανταποκρινοταν.Μετα επαιζε σωστα.

ΣΗΜΕΡΑ δεν το κανει αυτο.Αποκρινεται ακαριαια.

 

3.Καταναλωση μπαταριας 2-7ma σε αναμονη .Σε κανονικη λειτουργια και μονο με wifi ανοιχτο ηταν ~185-187ma .Λογικα με πιο "βαρια" χρηση θα ανεβαινει.

Στην αναμονη ομως εχει ποοοολυ χαμηλη καταναλωση.

Αυτην την στιγμη ειναι 8 ωρες ανοιχτο με μικρη εως μετρια χρηση και ειναι στο 50% περιπου.

 

4.Εχει παρατηρηθει οτι μενει λιγος αποθηκευτικος χωρος μετα το φλασαρισμα.

Αυτο ειναι ενα θεμα πραγματι .Ενα ημιμετρο ειναι να βαλετε το app2sd και να εγκαθισταται τις εφαρμογες στην καρτα (λιγο μανουρα βεβαια..θα μπαινουν στην εσωτερικη μνημη και μετα θα πρεπει να τα μεταφερετε στην καρτα με το παραπανω προγραμμα).Στο αμερικανικο hd2 μενουν περιπου 600mb εσωτερικης μνημης ελευθερα , στα υπολοιπα 90-100mb (απο οτι λενε).

 

Αυτα προς το παρον.

 

Οποιος εχει προβληματα με το φλασαρισμα μην διστασει να μου πει.

 

Δεν ειμαι expert αλλα τουλαχιστον μπορω να πω τι εκανα εγω και μου δουλεψαν ολα σωστα.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα το MAGLDR 1.11 του Cottula με στόχο να flasharo με την desire hd αλλά η οθόνη μετα το πρώτο boot παραμένει λευκή. Καμιά ιδέα?

 

Επίσης απαραίτητη προυπόθεση για να μην κολλήσετε στο λευκό logo HTC όπως ο φίλος ή κι εγώ στην αρχή, είναι να έχετε περασμένο HSPL 3.

Αναλυτικός οδηγός εδώ

Edited by sotisdiv
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για την ωραια αναφορά των εντυπωσεων σου. Τελικά τι πίστευεις ότι είναι καλύτερο να έχουμε windows k android η μόνο android?

 

sent from my hd2 using tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ και απο εμενα εχω περασει την DESIRE HD NAND απο χθες το βραδυ τα παντα δουλευουν αψογα ειναι πολυ πιο γρηγορο απο την rom στην sd η καταναλωση ειναι 2ma στην αναμονη και οταν κανω κλησεις δεν ξεπερναει τα 110ma δεν λαγκαρει πουθενα δεν κολλαει οπως κολλαγε οταν εβαζες καποια εφαρμογη σε σχεση με την sd,το μονο μειονεκτημα προς το παρον ειναι η εσωτερικη μνημη παρολο που δοκιμασα το App2sd δεν καταφερα να περασω ολες τις εφαρμογες παιχνιδια που ειχα στην ρομ απο sd,πιστευω οτι συντομα θα λυθει και αυτο το προβλημα ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για την ωραια αναφορά των εντυπωσεων σου. Τελικά τι πίστευεις ότι είναι καλύτερο να έχουμε windows k android η μόνο android?

 

sent from my hd2 using tapatalk

 

To "καλυτερο" ειναι ασαφες...

 

Για παραδειγμα οσο ετρεχα καθημερινα το android απο την καρτα , τα windows απλα υπηρχαν , για να μπαινω και να τρεχω το android...

 

Απο θεμα ταχυτητας δεν ξερω αν φταιει οτι πλεον ειναι σε nand και οχι σε καρτα , εμενα προσωπικα μου φαινεται πιο γρηγορη τωρα.Βεβαια μπορει να ειχα "σχετικα αργη" build πριν , που δεν το νομιζω πηγαινε αρκετα γρηγορα.

 

===================================================

Παρατηρησεις (ορμομενος απο τα λεγομενα του φιλου giogio)

 

Πραγματι οταν περνας καποια εφαρμογη απο το μαρκετ , την παιρναει μπαμ μπαμ...Οταν ετρεχα το android απο την καρτα , μετα το "κατεβασμα" της εφαρμογης..στην εγκατασταση πολλες φορες σε μεγαλου μεγεθους εφαρμογες σαν να το ψιριζε χωρις λογο...τωρα μια που το κατεβασε μια που το περασε...χωρις πολλα πολλα.

 

Οσον αφορα το προβλημα με τον αποθηκευτικο χωρο...δεν ξερω αν κατα ποσο υπαρχει λυση μιας και ειναι και θεμα συσκευης.Δεν γινεται μαγικα να αυξηθει ο χωρος.

Εκτος και αν βγει καμμια "lite" εκδοση της ρομ και καταλαμβανει λιγοτερο χωρο.

Δεν εχω περασει πολλες εφαρμογες ακομα αλλα με το App2SD , μια εφαρμογη που περασα (es file manager) , μου βγαλε κατευθειαν οτι ειναι εφαρμογη που μπορει να μπει και στην καρτα και ανοιξε το App2SD και την μετακινησε στην καρτα και δουλεψε μια χαρα.

 

Μην ξεχναμε οτι μερικες εφαρμογες που εχουν καποιο ειδος συσχετισης/εξαρτισης με το λειτουργικο πρεπει να βρισκονται στην εσωτερικη μνημη για τεχνικους λογους δηλ και οι κατασκευαστες τους δεν επιτρεπουν την εγκατασταση αυτων στην καρτα.

 

Τα παιχνιδια ομως δεν βρισκω λογο να μην μπορουν να μπουν στην καρτα .Δεν εχω βαλει καποιο ακομα , θα επανελθω στο μελλον για αυτο το θεμα.

 

Απο θεμα καταναλωσης πιστευω οτι ισως τα πραγματα να ειναι λιιιγο καλυτερα τωρα με την nand-based rom διοτι λενε οτι οταν ετρεχε απο την καρτα , η χρηση της καρτας και μονο απαιτουσε καποια ποσα ενεργειας.

Ενω τωρα η καρτα χρησιμοποιειται μονο οταν υπαρχει λογος , οχι παντα οπως πριν για να τρεξει το "λειτουργικο".

 

Επισης μην ξεχναμε το "μπαχαλο" που γινοταν στην καρτα με το android που πετουσε τα αρχεια του δεξια και αριστερα.

 

Για μενα , δεν εβλεπα την ωρα να σουταρω τα windows και να εχω αποκλειστικα android , μιας και μου αρεσαν περισσοτερο.

Τωρα αν ειναι καλυτερα..οπως ειπα ειναι σχετικο...σιγουρα ειναι πιο συμμαζεμενα τωρα ολα.

 

 

**ΝΕΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ**

 

1. Μιλησα με εναν φιλο μου για κανα 10 λεπτο.. Δεν υπηρχε robo-voice.Τον ακουγα λιιιιιγο χαμηλα..αλλα δεν δυσκολευομουν.Ουτε ζοριζομουν να ακουσω τι λεει.Ενα κλικ πανω στον ηχο ομως δεν θα με χαλουσε.

2.Οταν εκλεισα την συνομιλια η καταναλωση εδειχνε 268ma.

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση. ξέρει κανείς πως μπορώ να πάρω root w/r access?
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση. ξέρει κανείς πως μπορώ να πάρω root w/r access?

 

Αν εννοεις στην nand rom που συζηταμε με το z4root (ψαξτο κυκλοφορει παντου)

 

απο οτι διαβασα z4root/busybox τα απαραιτητα reboots και παιζει κομπλε.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

μιλάω για sd rom. θέλω να βάλω ένα πρόγραμμα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=892297

 

και θέλει root access

nand δεν πρόκειτε να βάλω

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά με την προηγούμενη που βγήκε από cotulla? Ρωτάω γιατί χάνεται ο λογαριασμός ρε παιδιά.. Δεν ξέρεις τι να πρωτοβάλεις και να σετάρεις πρώτα!

p.s. Αυτή φαίνεται πιο περίπλοκη στο να την περάσεις σε σχέση με του Cotulla.. Κανέις που να τις πέρασε και να πει εντυπώσεις και screenshot?

 

Καλη Χρονιά σε όλα τα παιδιά του forum και πάντα υγεία...

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά με την προηγούμενη που βγήκε από cotulla? Ρωτάω γιατί χάνεται ο λογαριασμός ρε παιδιά.. Δεν ξέρεις τι να πρωτοβάλεις και να σετάρεις πρώτα!

p.s. Αυτή φαίνεται πιο περίπλοκη στο να την περάσεις σε σχέση με του Cotulla.. Κανέις που να τις πέρασε και να πει εντυπώσεις και screenshot?

 

Καλη Χρονιά σε όλα τα παιδιά του forum και πάντα υγεία...

 

Εγραψα καποια πραγματα απο τις "δοκιμες" μου με την rom του Cotulla , και προσωπικα σε αυτην θα μεινω....αρκετα πειραματιστηκαμε με τα builds στην καρτα.

 

Προσωπικα μου δουλευουν ολα.Ολα πανε σφαιρα.

Τσεκαρα και πυξιδα δουλευει και αυτη αψογα (καποιοι λενε οτι τους κανει σπασιματα...)

 

Και για να σουμαρω

 

ΟΛΑ δουλευουν -- δεν εχει τεσταριστει

 

1. data mobile connection (3g/gprs)

2.720 recording/playback - αλλα αυτο ειναι γνωστο οτι δεν δουλευει -- δεν δουλεψε ποτε.

3.power off + charging -- κατα 90% μπλοκαρει το κινητο..βγαλε-βαλε μπαταρια και μπουταρει κανονικα.

Προσωπικα δεν με πολυκαιει αν οντως υφισταται κατι τετοιο μιας και το φορτιζω ανοικτο.

4.Bluetooth -- Δεν εχει τσεκαριστει -- θα δοκιμασω αργοτερα να κανω καμμια μεταφορα αρχειων με το πισι.

 

 

 

ΥΓ: Ασχετο πως ενημερωνεται το "Η τοποθεσια μου" στην homescreen.Σε οσα builds δοκιμαζα..παντα το ειχα απορια..και απλα καποια στιγμη δουλευε απο μονο του.

 

Ευχαριστω.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις--->τοποθεσία και επιλέγεις αν θέλεις να ενημερώνεται η θέση σου με wifi ή με gps

μιλάω για sd rom. θέλω να βάλω ένα πρόγραμμα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=892297

 

και θέλει root access

nand δεν πρόκειτε να βάλω

Tα sd builds είναι ήδη root.Kαλή χρόνια σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις--->τοποθεσία και επιλέγεις αν θέλεις να ενημερώνεται η θέση σου με wifi ή με gps

 

Tα sd builds είναι ήδη root.Kαλή χρόνια σε όλους

 

======================================

 

Φιλε μου , σε αυτο το μενου/υπομενου εχω τσεκαρισμενο το wifi , ειμαι συνδεδεμενος με το wifi του σπιτιου...που δουλευει σωστα μιας και εχω κατεβασει ενα καρο πραγματα απο το μαρκετ

 

αλλα δεν βλεπω να εχει ενημερωθει το "η τοποθεσια μου"..πρεπει να κανω εγω κατι ή θα το κανει αυτοματα....καποια στιγμη?

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

μιλάω για sd rom. θέλω να βάλω ένα πρόγραμμα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=892297

 

και θέλει root access

nand δεν πρόκειτε να βάλω

 

μα όλα τα build είναι rooted , από το "εργοστάσιο"

αν κατάλαβα καλά δηλαδή τι εννοείς ...

 

@Caipirinhas η διαφορά είναι τττεεερρρααασσστττιιιααα , είναι ο ευσεβής πόθος όλων (ή σχεδόν όλων) των απανταχού "hd2 dualists"

να τρέξουν το android σαν να το αγόρασαν μ'αυτό

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

έτσι ήξερα και εγώ, έλα όμως που το πρόγραμμα αυτό έχει άλλη άποψη!

μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος και αν μου πει?

Link to comment
Share on other sites

 

ΟΛΑ δουλευουν -- δεν εχει τεσταριστει

 

1. data mobile connection (3g/gprs)

2.720 recording/playback - αλλα αυτο ειναι γνωστο οτι δεν δουλευει -- δεν δουλεψε ποτε.

3.power off + charging -- κατα 90% μπλοκαρει το κινητο..βγαλε-βαλε μπαταρια και μπουταρει κανονικα.

Προσωπικα δεν με πολυκαιει αν οντως υφισταται κατι τετοιο μιας και το φορτιζω ανοικτο.

4.Bluetooth -- Δεν εχει τσεκαριστει -- θα δοκιμασω αργοτερα να κανω καμμια μεταφορα αρχειων με το πισι.

Το 3 που λες power off charging τι εννοείς? εγώ στη super RAM που έχω δεν φορτίζει το κινητό πάνω από 87%.. Κάτι τέτοιο εννοείς και εδώ? όσο για το bluetooth θα ήθελα να τσεκάρεις αν μπορείς καθώς εγώ χρησιμοποιώ αρκετά..

τέλος μια ερώτηση, το build αυτό είναι με τα 3 κουμπιά κάτω που έχει μόνιμα ή όχι? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Aν φορτίζεις με κλειστό κινητό ή κατά την φόρτιση με ανοιχτό κινητό μπει στην αναμονή δεν ξανανοίγει.Βγάζεις το κινητό από την μπρίζα και το λαμπάκι συνεχίζει να είναι αναμένο.Πρέπει να βγάλεις μπαταρία για να συνέλθει.Σε μένα η super ram φορτίζει συνήθως μέχρι το 95% και 2 φορές είχε φτάσει στο 98%

έτσι ήξερα και εγώ, έλα όμως που το πρόγραμμα αυτό έχει άλλη άποψη!

μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος και αν μου πει?

Για δοκίμασε να το βάλεις στο φάκελο android\root\system\app και να κάνεις reboot

λογικά πρέπει να φορτωθεί στο σύστημα κατά την εκκίνηση

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Aν φορτίζεις με κλειστό κινητό ή κατά την φόρτιση με ανοιχτό κινητό μπει στην αναμονή δεν ξανανοίγει.Βγάζεις το κινητό από την μπρίζα και το λαμπάκι συνεχίζει να είναι αναμένο.Πρέπει να βγάλεις μπαταρία για να συνέλθει.Σε μένα η super ram φορτίζει συνήθως μέχρι το 95% και 2 φορές είχε φτάσει στο 98%

 

Αυτό για εμένα πήγαινε? Πρέπει να φορτίζω δλδ με κλειστό κινητό αφού πρώτα βγάλω την μπαταρία? Αν φορτίσω το κινητό στα wm και μετά τρέξω το android τηα βγάλω καλύτερα αποτελέσματα λες?

θέλω να κάνω και 2 ερωτήσεις..

1. Υπάρχει καμια εφαρμογή που να βγάλεις συντόμευση κλειδώματος στην αρχική οθόνη? αντί να πατάς συνέχεια το κουμπί της απενεργοποιησης? για από κλείδωμα μιλαω..

2. Έχω εγκαταστήσει το world tour που στην ουσία σου βάζει ανά όποτε θέλεις καινούγργιο wall paper από μία κάμερα που έχεις επιλέξει.. Αλλά εγώ το έχω βάλει να το κανει κάθε μία ώρα και αυτό δεν το κάνει καθόλου.. Το χρησιμοποιεί κάποιος άλλος να μου πει τι μπορεί να φταίει? Καμια πρόταση δοκιμασμένη για κάτι αντίστοιχο?

Edited by Caipirinhas
Link to comment
Share on other sites

αυτό που παρατήρησα με την φόρτιση είναι πως η super hd ααααρρργγεειι να φτάσει αλλά φτάνει στα 100% ,πάνω από 97% είναι ... αλλά γενικά όλες μου φορτίζουν 100% αλλά αργούν πολύ πάνω από κάποιο ποσοστό .Μάλλον το αφήνω πολύ ώρα στον φορτιστή τοίχου ενώ εσείς στο pc αργείτε ακόμα περισσότερο ....

 

Καλή χρόνια ευτυχισμένο το νέο έτος εάν δεν τα πούμε ξανά το 2010

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και απο μένα :)

Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις απο τις nand roms σε σχέση με SuperRam π.χ προς τα που κλίνουν?

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το 3 που λες power off charging τι εννοείς? εγώ στη super RAM που έχω δεν φορτίζει το κινητό πάνω από 87%.. Κάτι τέτοιο εννοείς και εδώ? όσο για το bluetooth θα ήθελα να τσεκάρεις αν μπορείς καθώς εγώ χρησιμοποιώ αρκετά..

τέλος μια ερώτηση, το build αυτό είναι με τα 3 κουμπιά κάτω που έχει μόνιμα ή όχι? Ευχαριστώ.

 

 

Εννοω πως καποιοι ειπανε οτι οταν κλεισουν το τηλεφωνο τελειως και του "καρφωσουν" τον φορτιστη και πανε να το ανοιξουν δεν ανταποκρινεται το κινητο και φυσικα κολαει και η φορτιση και δεν φορτιζει..κατι τετοιο τελοσπαντων

Αν βγαλουν τον φορτιστη βγαλουν/βαλουν μπαταρια τοτε ανοιγει κανονικα σαν να μην συνεβη τπτ.

 

Επισης ενα φιλος που το ανεφερε ισχυει..οτι δηλαδη απο ενα σημειο και μετα ..φορτιζει αρκετα αργα...(σε φορτιστη τοιχου)......δηλαδη απο το 95%-100% μπορει και να εφαγε μια ωρα.

 

 

Προς caipirinhas

 

1.To build εχει τρια κουμπια στην αρχικη οθονη.. αριστερο-> μενου , κεντρικο -> τηλεφωνο , δεξι ->εισαγωγη συντομευσεων στην κεντρικη οθονη (για το build του cotulla μιλαω παντα)

2.Τι εξυπηρετει συντομευση κλειδωματος?Ενα "κλικ" θα κανεις με αυτο , ενα "κλικ" κανεις και με το κουμπι.Ασε δε που το κουμπι πιανει σε οποιο μενου/υπομενου και αν εισαι...με την συντομεεση θα πρεπει να βγαινεις στην κεντρικη οθονη για να κλειδωσεις.

Απο usb ειτε σε windows ειτε σε android , εμενα προσωπικα δεν επαρκουσε το ρευμα της θυρας για να το φορτισει....

3.Το bluetooth θα το τσεκαρω με μεταφορα αρχειων αν και οποια προβληματα εχουν παρουσιαστει εχουν να κανουν με το A2DP , που αν δεν κανω λαθος ειναι το πρωτοκολλο διασυνδεσης με αλλες bluetooth συσκευες (χειριστηρια , handsfree klp)

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι ειναι ασχετο το τοπικ αλλα θελω να ρωτησω ποιο προγραμμα πλοηγησης χρησιμοποιειτε?????επειδη τωρα με nand rom δεν θα εχουμε την επιλογη του αξεπεραστου igo...
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

όσοι χρησιμοποιείτε τα android σαν main os, τι πλεονεκτήματα έχετε σε σχέση με τα winmo? γιατί εγώ μέχρι στιγμής εκτός απο τα ωραία γραφικά δεν βλέπω κάτι άλλο
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και εδώ το igo my way που τώρα τελευταία έχουν γίνει κάποια μεγάλα βήματα στα σκιν του,ώστε να πλησιάσει το igo των wm.ένα μείον είναι ότι δεν υπάρχουν στο android ελληνικές tts βιβλιοθήκες και έτσι βολευόμαστε με την φωνή της venera.

Τώρα από εκεί και πέρα σε επίπεδο ποιότητας χάρτη destinator-ginius,περιμένουμε να κυκλοφορήσει το dont panic από την mireo και την gi

 

Σε ότι αφορά την συντόμευση κλειδώματος,υπάρχει το lock screen button που μπορείς να το βάλεις σαν widget στην οθόνη και το καταπληκτικό button savior που βγάζει οn screen κουμπιά για home,menu,back,search πλέον έχει ένα ακόμη κουμπί με τρεις τελείες που πατώντας το εμφανίζει κουμπί για πρόσβαση στον dialer,στην κάμερα και κλείσιμο της οθόνης

Εγώ σαν πλεονεκτήματα βλέπω τις διαθέσιμες εφαρμογές στο κομμάτι του internet.Ο opera σε όποια wm rom και αν δοκίμασα μου έσπασε τα νεύρα με τα κολλήματά του.Ακόμη και στην πολύ καλή omega,μετά από λίγη ώρα χρήσης καταφέρνω πάντα να τον κολλάω και να κάνω soft reset τη συσκευή για να ξεκολλήσει.Στο android ποτέ δε μου κόλλησε μέχρι τώρα ο browser σε σημείο ρεσετ και η διαφορά λόγω της capacitive οθόνης στο να πετυχαίνεις μικρά κουμπάκια στην οθόνη,είναι τουλάχιστον για μένα υπέρ του android

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

όσοι χρησιμοποιείτε τα android σαν main os, τι πλεονεκτήματα έχετε σε σχέση με τα winmo? γιατί εγώ μέχρι στιγμής εκτός απο τα ωραία γραφικά δεν βλέπω κάτι άλλο

 

1.Μαρκετ με απειρα προγραμματα/παιχνιδια (δωρεαν) για καλυψεις ενα πολυ μεγαλο ποσοστο των αναγκων σου.

 

2.Κανει αυτοματο ελεγχο καθε φορα που υπαρχει ιντερνετ ποιες απο τις εγκατεστημενες εφαρμογες εχουν καποια ενημερωση.

 

3.Κατ'εμε πολυ πιο γρηγορο το Android απο τα winmo.

 

4.Η φαση με το gmail / επαφες ηταν πολυ μεγαλη υποθεση...αλλαζεις κινητο..συγχρονιζεις μπαμ ολες τις επαφες.

ο συγχρονισμος με outlook ενεχει πολλους κινδυνους...π.χ. να χαλασει το πισι

π.χ. οπως αυτο που επαθα στο τελευταιο κινητο (ομνια)...χαλασε πριν προλαβω να συγχρονισω το κινητο με το outlook..οποτε στην ουσια εχασα ολες τις επαφες μου.

 

 

ΥΓ : Στις 10 ωρες "κιτρινισε" η μπαταρια ... 28% με ελαχιστη εως μετρια χρηση

ΥΓ2: Καποιοι λενε οτι εχει θεμα ο g-sensor μετα απο λιγη ωρα χρησης του και καποιος προτεινε το παιχνιδι "abduction" σαν παραδειγμα αυτου.Το εβαλα , επαιξα για κανα 10 λεπτο..τιποτα...ολα κομπλε.

 

 

====

 

Για browser χρησιμοποιουσα τον opera και ειχα βαλει και δοκιμαστικα τον mozilla firefox (ναι εβγαλε εκδοση για android)

Και συν το γεγονος οτι εχει κυκλοφορησει sync - addon που μπορεις να συγχρονισεις κωδικους/αγαπημενα/ανοιχτα tabs σε ολα σου τα firefox (ακομα και αυτου στο κινητου σου) ειναι αξιοσημειωτος πλεον browser.

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...