Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποτέ μην συμβιβάζεσαι με κάτι που πιστεύεις ότι είναι λάθος. Δεν μπορεί η κάθε εταιρία να μας βάζει σε ένα κλουβί και να μας λέει, "να μονο αυτό θα κάνετε, ακριβώς όπως σας λέμε, και άμα σας αρέσει". Πρέπει να μάθουν να σέβονται το feedback.

 

Ο μόνος τρόπος για να κλείνεις πάντα και άμεσα όποια εφαρμογή θες είναι:

settings>applications>manage applications>running και επιλέγεις το skype για παράδειγμα και μετά force stop. Αυτό ήταν.

 

Πάντως είναι γεγονός πως πριν το βάλω σε stby, πάντα κλείνω τα προγράμματα τύπου skype και έχω πάντα κατανάλωση 7-8mA.Διαφορετικά έχω κοντά στα 50mA.

 

@webvirus: τα προγράμματα που δεν κλείνει το advanced task killer και που παίζουν ρόλο στην κατανάλωση είναι 2-3. Οπότε αυτά τα κλείνεις από το manage running apps και είσαι πάντα με 7-8mA. (για android στην sd)

Edited by anastassis

1) Note 8

2) Note III

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ας ειμαστε ρεαλιστες...πλεον δεν εχουμε τηλεφωνα...εχουμε υπολογιστες σε συσκευασια τηλεφωνου που τυγχανει να εχουν και δυνατοτητες τηλεφωνου

 

Δεν μπορουμε να θελουμε να εχουμε οτι μας προσφερουν winmo/android και λοιπα και παρολα αυτα να εχουμε απαιτηση να μην τρεχουν αυτοματα καποιες εφαρμογες

μιλαω παντα για τις κυριες εφαρμογες του τηλεφωνου..οχι για τριτων..που εκει φταιει ο κατασκευαστης της εφαρμογης που την εχει ρυθμισει να πεταγεται αυτοματα.

 

Αν θελουμε μια συσκευη που να ειναι απλα τηλεφωνο μπορουμε να γυρισουμε στα νοκια 3210 που ειχαμε καποτε που στελναμε σμσ και παιρναμε και ενα τηλεφωνο και τελος.

 

Και στο πισι μας εχουμε εφαρμογες που τρεχουν αυτοματα....

Επειδη στο επαγγελμα ειμαι τεχνικος Η/Υ , ξερετε ποσες φορες εχω παει σε σπιτια για επισκευες και βλεπω την taskbar πηκτρα στα εικονιδια που ισοδυναμουν με αντιστοιχες σε αριθμο εφαρμογες που εκεινη την στιγμη τρεχουν στο background.

 

Ειναι στην φυση μας να θελουμε καποια πραγματα να ειναι αυτοματοιποημενα..και τα λειτουργικα φτιαχνονται με αυτο στα υποψη (startup / services και αλλες τετοιες τεχνολογιες-δυνατοτητες)

 

Τωρα αν παμε στο ανδροιδ κινητο μας και βαλουμε 100 αpps και τα 30 απο αυτα ειναι ρυθμισμενα απο τον κατασκευαστη τους να τρεχουν / πεταγονται αυτοματα που και που..το ανδροιδ φταιει που το επιτρεπει ?

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Το να ανοίγουν κάποιες εφαρμογές αυτόματα με το startup το καταλαβαίνω αν πρόκειται για mail, μηνύματα,calendar, ρολόι, άντε και ο browser. Όπως επίσης και να γίνεται αυτοματος συχρονισμος σε ότι έχεις επιλέξει.

 

Όμως το να ανοίγει κάθε εφαρμογη τρίτου που μπορει να μην την χρειαστω καν μέσα στις επομενες μέρες, το βρίσκω λάθος. Για παράδειγμα το documents to go.

Ξέρετε ποσά ΜΒ ram κρατα? και πιθανώς να απασχολεί την CPU μέχρι να αδρανοποιηθει.

Είναι παρα πολλές αυτές οι εφαρμογές.

 

Πάντως είναι γεγονός πως πριν το βάλω σε stby, πάντα κλείνω τα προγράμματα τύπου skype και έχω πάντα κατανάλωση 7-8mA.Διαφορετικά έχω κοντά στα 50mA.

 

@webvirus: τα προγράμματα που δεν κλείνει το advanced task killer και που παίζουν ρόλο στην κατανάλωση είναι 2-3. Οπότε αυτά τα κλείνεις από το manage running apps και είσαι πάντα με 7-8mA. (για android στην sd)

 

είχα αρχίσει να πιστεύω ότι είμαι ο μόνος που τα έχει "μαζεμένα" στα android για κάποια πράγματα. Γιατί βλέπω εδώ μέσα ότι οι περισσότεροι δεν ενδιαφέρονται καν για τα σημαντικά θέματα. μόνο για το πως θα βάλουμε nand και αν αυτή η ρομ είναι πιο όμορφη απο την άλλη. δεν λέω υπάρχουν οι απλοί χρήστες, που τους νοιάζει αν κάτι είναι όμορφο και "γουάου". Εγώ ανήκω σε μία άλλη ομάδα χρηστών που θέλει να ξέρει ακριβώς και για ποιο λόγο δουλεύει κάτι όπως δουλεύει, και όταν το βρεί να το αλλάξει σύμφωνα με τι λογική του.

 

Θα δοκιμάσω ακόμα και αυτό που μου λες με το manage apps, αλλά ακόμα και αυτό είναι τεράστια ταλαιπωρία για να γίνεται όλη την ώρα. Τουλάχιστον όμως, είναι ένα κάτι, μία λύση, μία λογική. Όχι μια απάντηση του στυλ "Έτσι δουλεύουν τα android".

Link to comment
Share on other sites

"Εγώ ανήκω σε μία άλλη ομάδα χρηστών που θέλει να ξέρει ακριβώς και για ποιο λόγο δουλεύει κάτι όπως δουλεύει, και όταν το βρεί να το αλλάξει σύμφωνα με τι λογική του."

 

 

Ξερεις πως δουλευει το Ανδροιδ ?Τα windows ?το iOS?

Γιατι κανουν οτι κανουν και συμπεριφερονται οπως συμπεριφερονται ?

Δεν νομιζω οτι κανεις μας ξερει..μονο εικασιες κανουμε , εκτος και αν εισαι προγραμματιστης και μπορεις να μας δωσεις τα φωτα σου.

 

Απλα εμεις σαν χρηστες θελουμε καποια πραγματα γιατι ετσι μας βολευουν και θεωρουμε οτι το λειτουργικο που εξ'ορισμου δεν τα κανει με τον τροπο που θελουμε ειναι λαθος σαν κατασκευη.

 

Δεν ειναι σωστη λογικη αυτο.Πιστεψε με και γω δεν θελω να τρεχουν τα ακυρα που τρεχουν στο Ανδροιδ , αλλα δεν λεω οτι γινεται αυτο επειδη ειναι φτιαγμενο "λαθος" το Ανδροιδ , προσπαθω να καταλαβω την λογικη του και τι σκεφτοντουσαν αυτοι που το φτιαχνανε οταν το φτιαχνανε.

Μπορει στο τελος να αποδειχτει οτι ειχανε κανει λαθος..δεν αποκλειεται κατι τετοιο.

 

Προς το παρον εχω βγαλει συντομευση το "advanced task killer" στην κεντρικη οθονη και το "χτυπαω" ανα τακτα χρονικα διαστηματα..δεν ειναι και δα τοσο κοπος :)

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

αλλά ακόμα και αυτό είναι τεράστια ταλαιπωρία για να γίνεται όλη την ώρα. .

 

Είναι όντως ταλαιπωρία αλλά μετά από λίγο καιρό μαθαίνεις ποια είναι τα προγράμματα που δεν κλείνουν αν τα ανοίξεις και μόνο τότε χρησιμοποιείς την παραπάνω μέθοδο. Αλλιώς με το advanced task killer πριν από το stby είσαι οκ.

1) Note 8

2) Note III

Link to comment
Share on other sites

εκτος και αν εισαι προγραμματιστης και μπορεις να μας δωσεις τα φωτα σου.

 

Προγραμματιστής είμαι. Είναι στην φύση μου λοιπόν, όπως και υποχρεωτικό στο επάγγελμα μου, να ξέρω πως λειτουργεί απο πίσω κάτι που χρησιμοποιώ, σε ένα λογικό επιπέδο. Έχω την εμπειρία να ξέρω τι πρόγραμμα χρειάζεται ή δεν χρειάζεται να τρέχει πάνω στο σύστημα μου. Το αν θα ενημερώνει για emails, θα το κάνει μόνο επειδή εγώ του το επιτρέπω, το αν θα μπαίνει η όχι στο internet, ή θα τρέχει κάποια tasks προγραμμάτων απο πίσω, θέλω να του το λέω εγώ.

 

Τα winmo, είναι ένα πολύ ξεκάθαρο σύστημα. Έχεις services (τα οποία βλέπεις ποια είναι του συστήματος και τι κάνουν, και ποια όχι), και έχεις και processes. Το ίδιο γίνεται και στα android, αλλά με πολύ διαφορετικό - δύσκολο handle.

Στα Winmo θες να διαλύσεις ένα service ή ένα system library ή να κάνεις απόλυτο κουμάντο στο πως θα δουλέψει κάτι? πολύ απλά ΜΠΟΡΕΙΣ!

 

Κάπου διάβασα απο τον προγραμματιστή των Angry Birds για το android, ότι

"Τα android είναι ένα "ανοιχτό" λειτουργικό, όχι όμως τόσο "ανοιχτό" όσο θέλει να νομίζει ο κόσμος, ούτε τόσο παραμετροποιήσιμο όσο θα μπορούσε ο κόσμος."

 

Δεν θέλω να συνεχίσω μια ολόκληρη κουβέντα και αντιλογίες εδώ, μιας και δεν είναι το σωστό μέρος. Θα μου πείς, γιατί ασχολήσε με τα android τότε?

 

Είμαι άνθρωπος της τεχνολογίας. Πραγματικά πιστεύω ότι η συνέχεια των winmo είναι το android, είναι "επεκτάσιμα" και καλά δικτυωμένα.

Για μένα δεν είναι πιο γρήγορα απο τα winmo, τουλάχιστον όχι στο HD2, όχι στην καθημερινότητα μου. Δεν είναι πιο εύκολα, αν ξέρεις απο winmo θα καταλάβεις τι εννοώ. Δεν είναι πιο παραμετροποιήσιμα, παραδεχτείτε το, στα winmo έχουμε κάνει παπάδες πάνω στο λειτουργικό.

 

Έχει όμως το καλό του internet. To browsing δεν συγκρίνεται καν με τα winmo.

Ότι εφαρμογή θες που έχει να κάνει με internet protocols, τότε είναι μανούλα.

Και τέλος ας πούμε οτι έχει το καλό του Marketplace. Δεν είναι κάτι "ιδιαίτερο", απλώς μία και ΜΟΝΑΔΙΚΗ για τα android βιβλιοθήκη που βρίσκεις εύκολα και γρήγορα ότι εφαρμογή θες. Είχε γίνει μία προσπάθεια και για τα winmo, αλλά δεν πήγε καλά.

 

anyway, βγήκα αρκετά εκτός θέματος. Απλώς θέλω να αρχίσω να βρίσκω κάποιο site - βιβλίο για τα low settings των android. Για παράδειγμα, πως να χρησιμοποιεί 2G αντί για 3G, ώστε να μην μου χαλάει την μπαταρία. Να μην λειτουργεί το HSDPA, να , να , να.

 

Ευχαριστώ,

Θοδωρής

Edited by WebViRuS
Link to comment
Share on other sites

 

Έχει όμως το καλό του internet. To browsing δεν συγκρίνεται καν με τα winmo.

Ότι εφαρμογή θες που έχει να κάνει με internet protocols, τότε είναι μανούλα.

Και τέλος ας πούμε οτι έχει το καλό του Marketplace. Δεν είναι κάτι "ιδιαίτερο", απλώς μία και ΜΟΝΑΔΙΚΗ για τα android βιβλιοθήκη που βρίσκεις εύκολα και γρήγορα ότι εφαρμογή θες. Είχε γίνει μία προσπάθεια και για τα winmo, αλλά δεν πήγε καλά.

 

Ευχαριστώ,

Θοδωρής

Aυτός είναι ο λόγος που κόλλησα με το android από την πρώτη στιγμή που το δοκίμασα.Η προσπάθεια σου για το rapidread είναι απλά εκπληκτική και πραγματικά αν έβρισκα κάτι αξιόλογο και σε internet browser θα γύρναγα άμεσα σε windows mobile.

Οποιος θέλει να έχει nand rom και data.img για αποθήκευση εφαρμογών στην sd,ας κοιτάξει αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=898067

είναι ένα δοκιμαστικό cyagonen mod build.αν και beta λειτουργεί καλά.το πρώτο boot μετά το φλασάρισμα δεν αναγνωρίζει το data.img.κάνετε ένα ακόμη reboot και θα αναγνωριστεί κανονικά,αρκεί βέβαια να ακολουθήσετε τις οδηγίες για την ενεργοποίηση του

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη,

Αν δεν πάρει εγκαίρως μέτρα η Google, είναι θέμα μηνών ο κόσμος να στραφεί εναντίον του Android εξαιτίας της αναίτιας χρήσης εφαρμογών απο το λειτουργικό με ότι συνεπάγεται αυτό. Θα ήθελα πάρα πολύ ειλικρινά να δώ την διαχείριση που κάνει το iPhone σε αυτό το θέμα, μια και πρόκειται για τις 2 top σε εφαρμογές εταιρίες.

Φαντάζομαι η Apple δεν θα άφησε τον κάθε developer να ανοιγοκλείνει την εφαρμογή του όποτε γουστάρει στη συσκευή της.

ΔΕΝ είναι λύση να ψάχνουμε/βάζουμε/δοκιμάζουμε την κάθε εφαρμογή που λανσάρει ο καθένας, απλά και μόνο για να κάνει το αυτονόητο Kill.

H Google πρέπει να ακούσει άμεσα το feedback το οποίο είμαι σίγουρος οτι είναι και μεγάλο.

Εν αναμονή λοιπόν.

Edited by sotisdiv
Link to comment
Share on other sites

Μου αρκει να σου δουλεψει :)

 

Mου δουλευει μια χαρουλα! Αλλα την βρισκω λιγο αργή, καμια σχέση δεν εχει με την super ram που είχα πριν...

 

Αλλά πιστευω σε λιγο θα ανεβάσουν και την ταχύτητα (smooth) του λειτουργικού :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι ειμαι με super ram 1.5 εδω και μια εβδομαδα και δεν λεω να την αποχοριστω.Εχω βρει τα παντα απο εφαρμογες μεχρι και το wifi tether δουλευει(κατεβασα τη τελευταια εκδοση και ολα ενταξει) το ΜΟΝΑΔΙΚΟ που δεν μου δεν μου δουλευει ειναι το usb storage ενω μεταφερω με επιτυχια δεδομενα απο pc σε phone δεν μου ανανεωνονται(δεν φαινονται) στο κινητο μεχρι να κανω επανεκινηση.Εκανα και root με z4root αλλα τιποτα.Αν εχει κανεις παρομοιο προβλημα η εαν γνωρισει καποια λυση ας ποσταρει,ευχαριστω
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα το NOVA HD το παιχνιδι σε HD2 και σε GALAXY S SAMSUNG και στο GALAXY S παει αρκετα καλυτερα! γιατι ???

 

Μιπως ειναι πιο δυνατο το GALAXY S ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι ειμαι με super ram 1.5 εδω και μια εβδομαδα και δεν λεω να την αποχοριστω.Εχω βρει τα παντα απο εφαρμογες μεχρι και το wifi tether δουλευει(κατεβασα τη τελευταια εκδοση και ολα ενταξει) το ΜΟΝΑΔΙΚΟ που δεν μου δεν μου δουλευει ειναι το usb storage ενω μεταφερω με επιτυχια δεδομενα απο pc σε phone δεν μου ανανεωνονται(δεν φαινονται) στο κινητο μεχρι να κανω επανεκινηση.Εκανα και root με z4root αλλα τιποτα.Αν εχει κανεις παρομοιο προβλημα η εαν γνωρισει καποια λυση ας ποσταρει,ευχαριστω

 

Μπορείς να μου πείς τι εφαρμογές έχεις βάλει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ο γαλαξίας είναι αισθητά ισχυρότερος τόσο σε επεξεργαστική ισχύ όσο και στην κάρτα γραφικών για την ακρίβεια έχει την ισχυρότερη κάρτα γραφικών σε κινητό τηλέφωνο αυτή τη στιγμή στη αγορά

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πείς τι εφαρμογές έχεις βάλει?

οι εφαρμογες ειναι οι εξης:

weather pro

vplayer

opera mini και mobile

firefox beta3

advanced task killer

dual file manager

alarm clock plus

circular battery indicator

rock player

igo

z4root

toggle2g

wireless tether 2.05

adobe flash 10.1

task manager αλλα το εβγαλα μετα

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

βάλε το dual mount sd widget http://www.androlib.com/android.application.com-protocol-usb-jBAw.aspx

,ρύθμισέ το με το που βάζεις το καλώδιο να κάνει mount την sd και θα λύσεις το πρόβλημα μεταφοράς αρχείων με το καλώδιο.

απλά επειδή κοστίζει 0.99$ (που τα αξίζει 100% κατά την γνώμη μου) δε θα το βρεις στο market και πρέπει να ψάξεις σε άλλες πηγές

Mου δουλευει μια χαρουλα! Αλλα την βρισκω λιγο αργή, καμια σχέση δεν εχει με την super ram που είχα πριν...

 

Αλλά πιστευω σε λιγο θα ανεβάσουν και την ταχύτητα (smooth) του λειτουργικού

nand vs ram η ραμ είναι πολύ πιο γρήγορη μνήμη από την nand και την sd.δε νομίζω να φτάσει ποτέ την ταχύτητα της super ram κάποια nand rom.εγώ πάντως είμαι ικανοποιημένος που η nand παρόλο που λέγανε ότι είναι πιο αργή από την sd,κάτι τέτοιο δε φαίνεται να ισχύει στον τρόπο που τρέχει το λειτουργικό σε σχέση με την sd.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Όσοι από εσάς έχετε τη super RAM σας κλείνει το κιν σας όταν η μπαταρία είναι στο10% η μόνο εμένα μου το κάνει αυτό? Υπάρχει κάποιος τρόπος να επίλυθεί; επίσης κάποιοι λετε για κατάναλωσεις 5ma εμένα είναι πολύμεγαλυτερες. Προγράμματα τυπου cpu tuner δεν προσφέρουν ουσιαστική βοήθεια αφού από ένα σημείο κ μετά δε σε αφήνουν να ανοιξεις wifi απο ενα ποσοστό μπαταρίας κ κατω. Εγώ είμαι πολυ ευχαριστημενος με τη super RAM εκτός του θέματος με μπαταρία. Έχει μεγάλη διαφορά στη μπαταρία h nand rom;

 

Επίσης γνωρίζει κανείς αν το swype κύκλοφόροι κ στα ελληνικα η μόνο το SlideIT;

 

sent from my hd2 using tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να βοηθησω οσο μπορω.Αρχικα χωρις να θελω να ακουστω επικριτικος..εκτος και αν εχεις σοβαροτατο λογο που παραμενεις στα winXP καλο θα ηταν να μεταβεις στα win7 :)

Παμε τωρα στο ζητουμενο.

Στα Windows XP πας στο "Ο Υπολογιστης μου" με δεξι κλικ και επιλεγεις "Διαχειριση" (ή Manage αν εχεις αγγλικα Windows)

 

Στο παραθυρο που ανοιγει εχει μια επιλογη που λεει "Τοπικοι Λογαριασμοι Users και Groups".Αν το επιλεξεις στο δεξι παραθυρο εμφανιζει 2 φακελακια ενα που ονομαζεται Users και ενα που ονομαζεται Groups.

Κανεις διπλο κλικ στο Users και πλεον στο δεξι παραθυρο εμφανιζει τους χρηστες.

Απο δω μπορεις να τσεκαρεις τον λογαριασμο Administrator αν υπαρχει ή αν ειναι απενεργοποιημενος

Με διπλο κλικ ή δεξι κλικ και ιδιοτητες βλεπεις τις ιδιοτητες του καθε λογαριασμου.

Επισης με δεξι κλικ μπορεις να ορισεις κωδικο για καποιο λογαριασμο.

Ο λογαριασμος Administrator ειναι ενσωματομενος λογαριασμος των windows , λογικα θα υπαρχει , το μονο ισως που χρειαστει να κανεις ειναι να του ορισεις καποιον κωδικο και να τσεκαρεις αν ειναι ενεργος ή απενεργοποιημενος (απο τις ιδιοτητες).

 

Επισης δεν ξεχνας το να ξε-τικαρεις το "Allow usb connections" στο ActiveSync.

 

webvirus--->Δηλαδη αν κατσεις για 1 ωρα και τρεχεις εφαρμογες στο Android , του βγαλεις τα ματια και τραβηξεις ενα "kill" στις εφαρμογες που τρεχουν μια και καλη....ειναι δυσκολο ?

Οπως ειπε και ενας αλλος φιλος..ειναι τελειως ψυχολογικο...εδω να φανταστεις εγω πολλες φορες τραβαω απανωτα "kills" στο πουθενα καθε τρεις και λιγο γιατι εχω ενα αγχος οτι κατι τρεχει ενω δεν τρεχει τιποτα.

Επισης εχω τυχει να ανοιξω το advanced task killer , να τρεχουν 1,5 οθονη πραγματα και παρολα αυτα το Ανδροιδ να ειναι χαλαρο λες και δεν συμβαινει τιποτα.

 

ΥΓ : Μετα απο 33 ωρες επεσε η μπαταρια κατω απο το 15%.

ΥΓ2: Δειτε και αυτην την ρομ -->http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=897191

Βασιζεται στου Cotulla αλλα με διορθωσεις σε καποια απο τα γνωστα προβληματα που ειχαν δημιουργηθει.

 

φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ

φλάσαρα με επιτυχία nand rom

την πρώτη φορά μου έβγαλέ error

στο τέλος του φλασαρίσματος .

ξαναφλάσαρα την omega και ξαναέκανα

την διαδικασία και την δεύτερη όλα οκ

ευχαριστώ πολύ

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

και μένα μου έβγαλε error κατά την διάρκεια της διαδικασίας αλλά ο magldr του cotulla είναι φοβερό εργαλείο.απλά ξαναφλάσαρα από πάνω και όλα οκ.πριν φλασάρει την νέα ρομ,κάνει erase το partition του system,oπότε δεν είναι ανάγκη να ξαναφλασάρεις wm rom.Ακόμη αν έχεις ήδη φλασάρει μια ρομ και κάνεις ρυθμίσεις και πας να φλασάρεις μια καινούρια,βγαίνει ένα μενού που σε ρωτάει αν θέλεις να κρατήσεις το partition του χρήστη.Και διάβασα ότι το παλεύει να κάνει και recovery mode,όπως τα κανονικά android phones.Αν το καταφέρει και μπορούμε να παίρνουμε nandroid backup θα έχουμε στην κάρτα rom και θα φλασάρουμε όποια θέλουμε.Και επίσης ακόμη και τώρα,μπορούμε να έχουμε στην κάρτα μια wm cooked rom,μετονομασμένη σε leoimg.nbh και έτσι μπαίνοντας στον bootloader μπορούμε να ξαναφλασάρουμε windows και φυσικά να χρησιμοποιούμε και sd/ram android roms.Bέβαια μετά πρέπει να ξαναφλασάρουμε από το pc τον magldr για να φλασάρουμε πάλι android.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι από εσάς έχετε τη super RAM σας κλείνει το κιν σας όταν η μπαταρία είναι στο10% η μόνο εμένα μου το κάνει αυτό? Υπάρχει κάποιος τρόπος να επίλυθεί; επίσης κάποιοι λετε για κατάναλωσεις 5ma εμένα είναι πολύμεγαλυτερες. Προγράμματα τυπου cpu tuner δεν προσφέρουν ουσιαστική βοήθεια αφού από ένα σημείο κ μετά δε σε αφήνουν να ανοιξεις wifi απο ενα ποσοστό μπαταρίας κ κατω. Εγώ είμαι πολυ ευχαριστημενος με τη super RAM εκτός του θέματος με μπαταρία. Έχει μεγάλη διαφορά στη μπαταρία h nand rom;

Ακριβως τα ιδια ισχυουν και για μενα με SuperRam 1.5... καπου διαβασα με αλλαγη kernel θα εχουμε καλυτερη καταναλωση. Θα το δοκιμασω ισως και αποψε να δουμε αν εχουμε καλυτερη μπαταρια. Υπαρχει παντως θεμα με το bluetooth. Με κλειστο το bluetooth εχουμε πολυ καλυτερη καταναλωση στη SuperRam... δοκιμασε το και θα το διαπιστωσεις. Ελπιζω να ασχοληθουν και να τη βελτιωσουν γιατι νομιζω ειναι οτι καλυτερο απο αποψη ταχυτητας ως τωρα...

0. HTC HD2

1. APPLE iPHONE 6S Plus 64Gb

2. SAMSUNG GALAXY S9+

Link to comment
Share on other sites

και μένα μου έβγαλε error κατά την διάρκεια της διαδικασίας αλλά ο magldr του cotulla είναι φοβερό εργαλείο.απλά ξαναφλάσαρα από πάνω και όλα οκ.πριν φλασάρει την νέα ρομ,κάνει erase το partition του system,oπότε δεν είναι ανάγκη να ξαναφλασάρεις wm rom.Ακόμη αν έχεις ήδη φλασάρει μια ρομ και κάνεις ρυθμίσεις και πας να φλασάρεις μια καινούρια,βγαίνει ένα μενού που σε ρωτάει αν θέλεις να κρατήσεις το partition του χρήστη.Και διάβασα ότι το παλεύει να κάνει και recovery mode,όπως τα κανονικά android phones.Αν το καταφέρει και μπορούμε να παίρνουμε nandroid backup θα έχουμε στην κάρτα rom και θα φλασάρουμε όποια θέλουμε.Και επίσης ακόμη και τώρα,μπορούμε να έχουμε στην κάρτα μια wm cooked rom,μετονομασμένη σε leoimg.nbh και έτσι μπαίνοντας στον bootloader μπορούμε να ξαναφλασάρουμε windows και φυσικά να χρησιμοποιούμε και sd/ram android roms.Bέβαια μετά πρέπει να ξαναφλασάρουμε από το pc τον magldr για να φλασάρουμε πάλι android.

 

αν θελήσουμε τώρα να περάσουμε

άλλη nand rom τι πρέπει να κάνουμε?

επίσης αν πούμε ότι θέλουμε να γυρίσουμε

σε windows ( δεν το βλέπω να το θέλουμε :lol:)

μπορούμε με bootloader να φλασάρουμε omega

ή πρέπει να φλασάρουμε την μαμα ρομ ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

ο kernel φταιει που κλεινει στο 10%...

 

εχετε κλεισει τα wireless networks??

Με αλλαγη του kernel θα δουμε και βελτιωση σε καταναλωση; ή μονο αυτο το 10% θα διορθωσουμε;

(Τα wireless networks παντως τα εχω κλειστα εγω σε κατασταση αναμονης.)

0. HTC HD2

1. APPLE iPHONE 6S Plus 64Gb

2. SAMSUNG GALAXY S9+

Link to comment
Share on other sites

βάλε το dual mount sd widget http://www.androlib.com/android.application.com-protocol-usb-jBAw.aspx

,ρύθμισέ το με το που βάζεις το καλώδιο να κάνει mount την sd και θα λύσεις το πρόβλημα μεταφοράς αρχείων με το καλώδιο.

απλά επειδή κοστίζει 0.99$ (που τα αξίζει 100% κατά την γνώμη μου) δε θα το βρεις στο market και πρέπει να ψάξεις σε άλλες πηγές

 

σ'ευχαριστω δουλεψε,επιτελους!αν και εχει πεσει αρκετα η ταχυτητα μεταφορας δεδομενων

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Για επιστροφη σε windows απλα φλασαρεις μεσω της καρτας, στη ρομ που θελεις, εγω περασα την ομεγα πριν λιγο!

Μου φαινεται δυσκολο να κατσω να μαθω το ανδροιντ και τις πολλες ιδιαιτεροτητες που εχει. Τα windows 6.5 εχουν φτασει σε σημειο να καλυπτουν σχεδον πληρως τις αναγκες μου. Ισως στο μελλον ξαναασχοληθω.

Link to comment
Share on other sites

αν θελήσουμε τώρα να περάσουμε

άλλη nand rom τι πρέπει να κάνουμε?

επίσης αν πούμε ότι θέλουμε να γυρίσουμε

σε windows ( δεν το βλέπω να το θέλουμε :lol:)

μπορούμε με bootloader να φλασάρουμε omega

ή πρέπει να φλασάρουμε την μαμα ρομ ?

κάνεις επανεκκίνηση κρατώντας το power button και μπαίνεις στο μενού του magldr από όπου πατας στο 4. usb flasher και φλασάρεις την νέα ρομ

αν στον magldr πας στο 7.services και μπεις στο υπομενού του επιλέγεις αν θέλεις μετά από ρεσετ να ξεκινά αυτόματα στη ρομ ή να μένει στον magldr.Οπου μετά για να μπεις στην ρομ,επιλέγεις το 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...