Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμ....δέν νομίζω οτι είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα της φωτογραφίας. :worry:

Έχω την αίσθηση οτι με τα Windows ήταν πολλά επίπεδα πάνω οι κοντινές λήψεις.

 

Ισχύει! Η ποιότητα της φωτο μοιάζει σαν να είναι τραβηγμένη με απλό VGA αισθητήρα...

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χμμ....δέν νομίζω οτι είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα της φωτογραφίας. :worry:

Έχω την αίσθηση οτι με τα Windows ήταν πολλά επίπεδα πάνω οι κοντινές λήψεις.

 

Πραγματι δεν ειναι ικανοποιητικο το αποτελεσμα , αλλα προσωπικα δεν ειμαι ικανοποιημενος και απο τις συνθηκες φωτισμου.

Για αυτο θελω να βγαλω φωτο μερα σε εξωτερικο περιβαλλον.Γιατι παρολο που εχει φλας κλπ...σε κλειστο περιβαλλον πεφτουν σκιες δεξια και αριστερα και δεν με ικανοποιει κατι τετοιο

 

Θα επανελθω στο θεμα "φωτο" αυριο :)

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή τη NAND;

 

EDIT:

Μόλις πέρασα την Super Light NAND του MDJ η οποία είναι βασισμένη στο Revolution HD build.

Με μια πρώτη ματιά έμεινα ευχαριστημένος αλλά όχι και σε σημείο που να πώ "εδώ είμαστε, στήνω και θα μείνει για καιρό". Αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως και με ανάγκασε να ποστάρω είναι η άψογη ηχοακουστική συμπεριφορά που παρουσιάζει.

Η επικοινωνία με το συνομιλητή είναι καθαρή, δυνατή και δεν έχει καμία σχέση με το Desire build του Cotulla οπου υπήρχε θέμα με την ένταση. Συγκεκριμένα δέχτηκα αλλά και πραγματοποίησα κλήσεις με άψογη συμπεριφορά του ηχείου τόσο σε καθαρότητα όσο και σε ένταση. Μάλιστα, ενώ στο build του Cotulla ο ήχος έπρεπε να είναι αναγκαστικά στο τέρμα εδώ ήταν ακριβώς στη μέση.

Θα την κρατήσω μερικές μέρες για τεστ και στα υπόλοιπα.

Ο cotulla δεν είναι ο άνθρωπος που θα κάτσει να ασχοληθεί με μαγείρεμα rom.Απλά παρέχει τον τρόπο για να μπορούν οι υπόλοιποι να φτιάχνουν ρομς.Χθες δοκίμασα την mdj revolution 2.0 και ξαναγύρισα στην super ram froyo.Ο λόγος; o διαθέσιμος χώρος για τις εφαρμογές.Στην light nand rom πόσο χώρο έχουμε;

Πάντως όσο κράτησα την nand mdj revolution μου φάνηκε πολύ πιο σταθερή και γρήγορη από την αντίστοιχη sd version και μου έκανε εντύπωση το πόσο γρήγορα εγκαθιστούσε τις εφαρμογές από το μάρκετ και χωρίς την καθυστέρηση των 30δευτερόλεπτων + μετά την εγκατάσταση

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ο cotulla δεν είναι ο άνθρωπος που θα κάτσει να ασχοληθεί με μαγείρεμα rom.Απλά παρέχει τον τρόπο για να μπορούν οι υπόλοιποι να φτιάχνουν ρομς.Χθες δοκίμασα την mdj revolution 2.0 και ξαναγύρισα στην super ram froyo.Ο λόγος; o διαθέσιμος χώρος για τις εφαρμογές.Στην light nand rom πόσο χώρο έχουμε;

Πάντως όσο κράτησα την nand mdj revolution μου φάνηκε πολύ πιο σταθερή και γρήγορη από την αντίστοιχη sd version και μου έκανε εντύπωση το πόσο γρήγορα εγκαθιστούσε τις εφαρμογές από το μάρκετ και χωρίς την καθυστέρηση των 30δευτερόλεπτων + μετά την εγκατάσταση

 

στη nand rom οι εφαρμογές και τα παιχνίδια

πηγαίνουν στην κάρτα μνήμης ή στη μνήμη

του τηλεφώνου ?φαντάζομαι ότι όλες οι

nand rom είναι και στα ελληνικά.και από κατανάλωση

μπαταρίας πως είναι ?

Edited by gkionis

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Στή μπάρα πάνω αριστερά θα δεις το εικονιδιο σύνδεσης usb. Θα το πατήσεις κ μετα θα σου βγάλει επιλογή σύνδεσης ως storage card.

 

το εκανα αυτο που λες, μετεφερα καποια αρχεια αλλα μολις κανω την αποσυνδεση δεν υπαρχουν στο android το τσεκαρα με file manager,χρειαστηκε να κανω restart το κινητο και μετα τα ειδε,γιατι συμβαινει αυτο?[/QUOTe

 

Όντως κάποιες φορές αυτό που λές συμβαίνει κ σε μενα άλλα τώρα γιατί συμβαίνει δεν ξερω.

..

 

 

 

 

 

sent from my hd2 using tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στη nand rom οι εφαρμογές και τα παιχνίδια

πηγαίνουν στην κάρτα μνήμης ή στη μνήμη

του τηλεφώνου ?φαντάζομαι ότι όλες οι

nand rom είναι και στα ελληνικά.και από κατανάλωση

μπαταρίας πως είναι ?

 

 

Εξορισμου πανε στην μνημη του τηλεφωνου , αλλα τα περισσοτερα μπορουν να μεταφερθουν κατοπιν εγκαταστασης στην καρτα μνημης με καποια απο τις εφαρμογες που κυκλοφορουν για αυτον τον σκοπο (π.χ. App2SD)

H rom ειναι στα ελληνικα φυσικα (εχει διαφορες γλωσσες και επιλεγεις οποια θες κατα την πρωτη εκκινηση , οπως γινοταν και με τις αλλες ρομ που τρεχαμε απο την καρτα)

 

Η καταναλωση μπαταριας ειναι πανω-κατω μια απο τα ιδια .Εγω προσωπικα εχω βρει την υγεια μου με το προγραμμα "CPUenabler".

17 ωρες μεχρι τωρα..απο τις οποιες το 90-95% αυτων απλα σε αναμονη , και τις υπολοιπες με απλη χρηση , λιγο μαρκετ , λιγο με την καμερα , λιγο στον οπερα , λιγο περα δωθε στα μενου , λιγο να παιξω με τις επαφες... και ειμαι στο 74%

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα εχω βρει την υγεια μου με το προγραμμα "CPUenabler".

Γιατί δεν το βρίσκω πουθενά;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το βρίσκω πουθενά;:worry:

 

Ναι , γιατι αμα κοιμαμαι 25 ωρες και εχει χαζεψει ο εγκεφαλος . γραφω οτι ναναι

 

το προγραμμα λεγεται "cpu tuner" και υπαρχει στο μαρκετ.

Χρειαζεται ομως "root" και για αυτο αν δεν το εχεις κανει ηδη , κατεβαζεις το z4root , τρεχεις...επιλεγεις μονιμο root....πεταει μηνυμα λαθους το "superuser"..το αγνοεις..το αφηνεις να κανει επανεκκινηση ,

αν δεν κανει το αγνοεις και κανεις εσυ χειροκινητα..και οταν μπουταρει με το καλο ειναι rooted (μονιμα)..και το cpu tuner θα παιζει μια χαρα.

 

ΥΓ:Να κρατατε "πισινη" σε οτι διαβαζετε στα φορουμς.Για παραδειγμα ενας γραφει "GPS isn't working yet on all NAND builds. This is a work in progress.", πραγμα που δεν ισχυει αφου μολις χτες εκανα με το Sygic Aura μια "μικρη διαδρομη" περι των 2-3 km και οχι απλα δουλευε το gps , κλειδωσε μεσα σε 7-8 δευτερολεπτα .

Αρα αν δεν το εχουμε δοκιμασει κατι μην το πολυπιστευουμε.Και για την nand rom του Cotulla διαβαζω ενα καρο προβληματα αλλα εμενα ελαχιστα εχουν παρουσιαστει και σε μερικους εμφανιστηκαν επειδη δεν τηρησαν τις οδηγιες .

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Εξορισμου πανε στην μνημη του τηλεφωνου , αλλα τα περισσοτερα μπορουν να μεταφερθουν κατοπιν εγκαταστασης στην καρτα μνημης με καποια απο τις εφαρμογες που κυκλοφορουν για αυτον τον σκοπο (π.χ. App2SD)

H rom ειναι στα ελληνικα φυσικα (εχει διαφορες γλωσσες και επιλεγεις οποια θες κατα την πρωτη εκκινηση , οπως γινοταν και με τις αλλες ρομ που τρεχαμε απο την καρτα)

 

Η καταναλωση μπαταριας ειναι πανω-κατω μια απο τα ιδια .Εγω προσωπικα εχω βρει την υγεια μου με το προγραμμα "CPUenabler".

17 ωρες μεχρι τωρα..απο τις οποιες το 90-95% αυτων απλα σε αναμονη , και τις υπολοιπες με απλη χρηση , λιγο μαρκετ , λιγο με την καμερα , λιγο στον οπερα , λιγο περα δωθε στα μενου , λιγο να παιξω με τις επαφες... και ειμαι στο 74%

τα περισσότερα μπορούν να μεταφερθούν όχι όλα.π.χ. το igomyway με το νέο σκιν και το apk του,πιάνει 45mb στην εσωτερική μνήμη.επίσης υπάρχει και η λύση a2sd

που χρειάζεται ext2/ext3 partition που πηγαίνει στην sd τα apk και αφήνει στην

εσωτερική μνήμη την dalvik-cache αλλά και το app2sd+ που πάει και την dalvik-cache στην sd.

για όλες τις εφαρμογές στην sd θα περιμένουμε το data2sd που από ότι φαίνεται άρχισαν οι προσπάθειες

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=896872

εβαλα πριν λίγο την mdj light desire hd rom και μπορώ να πω ότι είναι η πρώτη desire hd rom που βλέπω να πηγαίνει τόσο καλά στο hd2

Link to comment
Share on other sites

εβαλα πριν λίγο την mdj light desire hd rom και μπορώ να πω ότι είναι η πρώτη desire hd rom που βλέπω να πηγαίνει τόσο καλά στο hd2

Να υποθέσω οτι τα 125ΜΒ ελεύθερης μνήμης ήταν δελεαστικά; :p

 

Sagonia έχω την εντύπωση οτι ήταν γύρω στα 60-70ΜΒ

Edited by sotisdiv
Link to comment
Share on other sites

τα περισσότερα μπορούν να μεταφερθούν όχι όλα.π.χ. το igomyway με το νέο σκιν και το apk του,πιάνει 45mb στην εσωτερική μνήμη.επίσης υπάρχει και η λύση a2sd

που χρειάζεται ext2/ext3 partition που πηγαίνει στην sd τα apk και αφήνει στην

εσωτερική μνήμη την dalvik-cache αλλά και το app2sd+ που πάει και την dalvik-cache στην sd.

για όλες τις εφαρμογές στην sd θα περιμένουμε το data2sd που από ότι φαίνεται άρχισαν οι προσπάθειες

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=896872

εβαλα πριν λίγο την mdj light desire hd rom και μπορώ να πω ότι είναι η πρώτη desire hd rom που βλέπω να πηγαίνει τόσο καλά στο hd2

 

 

Προς το παρον οτι εχω βαλει εχει μετακινηθει στην καρτα , εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων (π.χ. z4root , adobe flash player , advanced task killer , compass ,cpu tuner , uninstaller pro , market).

Προσωπικα δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος με το θεμα αυτο , γιατι εχω το "αμερικανικο" και εχω ελευθερα 565MB (απο συνολο 626ΜΒ μετα την εγκατασταση της ρομ)

Καταλαβαινω οτι και το παραμικρο που καθεται στην εσωτερικη μνημη ειναι θεμα μιας και στις "ευρωπαικες" συσκευες ο χωρος που μενει διαθεσιμος ειναι 100-150ΜΒ.

Θεωρω σαν λυση να βγουν πιο lite roms να αφηνουν περισσοτερο χωρο στην εσωτερικη και καποιο αξιοπιστο προγραμμα να "πεταει" οποια προγραμματα γινεται στην εξωτερικη.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι τα 125ΜΒ ελεύθερης μνήμης ήταν δελεαστικά; :p

 

Sagonia έχω την εντύπωση οτι ήταν γύρω στα 60-70ΜΒ

Κατεβαζω και γω την light λοιπον....

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι τα 125ΜΒ ελεύθερης μνήμης ήταν δελεαστικά; :p

 

Sagonia έχω την εντύπωση οτι ήταν γύρω στα 60-70ΜΒ

Nαι αν και του gauner1986 έχει γύρω στα 200 ελεύθερα αλλά o kernel του δεν έχει το fix για τον g-sensor και μου την έσπαγαν τα παγώματα της οθόνης

τώρα βέβαια και στου mdj έβαλα a2sd και ext3 partition όπου πάνε εκεί ένα μέρος των εφαρμογών αλλά μου κάνει κάτι κολλήματα με το root.

το σίγουρο πάντως για μένα είναι ή super ram froyo ή nand rom.απλή sd version δε πρόκειται να ξαναβάλω

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

θα φλασάρω και εγώ την super light

να αναφέρω ένα ένα τα βήματα μη

κάνω καμιά πατάτα .το τηλέφωνο έχει

HSPL 2.08 .

περνάω το MAGLDR 1.11 τρέχοντας το

ROMUpdateUtility.exe.κάνω επανεκίνηση

το τηλέφωνο και μου εμφανίζει τη μαύρη

οθόνη και επιλέγω με τα πλήκτρα volum up kai down

την επιλογή 4 . μετά πατάω το πλήκτρο κλήσης του

τηλεφώνου ( το τέρμα αριστερό κουμπί ) και μετά

ανοίγω το φάκελο με την nand rom πατάω το

install.exe και τρέχω την ρομ ?

 

υπάρχει σε όλα αυτά καμία ένσταση κανένα λάθος?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Σπασίματα στην οθόνη έχει και η Desire του Cotulla αλλά και η light HD του MDJ.

Να υποθέσω οτι με τον κατάλληλο Kernel αυτό διορθώνεται;

Μου φαίνεται καλή η light και δεν θέλω να την αλλάξω αλλά δυστηχώς τα σπασίματα για μένα είναι παράγοντας αλλαγής.

Δεν ξέρω και πως αλλάζεις Kernel στις NAND :(

 

gkionis σωστά!

Edited by sotisdiv
Link to comment
Share on other sites

θα φλασάρω και εγώ την super light

να αναφέρω ένα ένα τα βήματα μη

κάνω καμιά πατάτα .το τηλέφωνο έχει

HSPL 2.08 .

περνάω το MAGLDR 1.11 τρέχοντας το

ROMUpdateUtility.exe.κάνω επανεκίνηση

το τηλέφωνο και μου εμφανίζει τη μαύρη

οθόνη και επιλέγω με τα πλήκτρα volum up kai down

την επιλογή 4 . μετά πατάω το πλήκτρο κλήσης του

τηλεφώνου ( το τέρμα αριστερό κουμπί ) και μετά

ανοίγω το φάκελο με την nand rom πατάω το

install.exe και τρέχω την ρομ ?

 

υπάρχει σε όλα αυτά καμία ένσταση κανένα λάθος?

σωστά αυτά είναι τα βήματα.και αν θέλεις να γυρίσεις στα wm μπαίνεις με reset+ volume down στον bootloader και φλασάρεις την wm rom.για όσους δεν έχουν ξαναβάλει άλλη φορά android ή κάποια cooked rom,μετά το hspl 2.08 και πριν βάλουμε τον magldr περνάμε και κάποιο ράδιο που υποστηρίζει τα 576 ram π.χ. το 2.15.50

Link to comment
Share on other sites

Σπασίματα στην οθόνη έχει και η Desire του Cotulla αλλά και η light HD του MDJ.

Να υποθέσω οτι με τον κατάλληλο Kernel αυτό διορθώνεται;

Μου φαίνεται καλή η light και δεν θέλω να την αλλάξω αλλά δυστηχώς τα σπασίματα για μένα είναι παράγοντας αλλαγής.

Δεν ξέρω και πως αλλάζεις Kernel στις NAND :(

 

gkionis σωστά!

 

έκανα τα παραπάνω βήματα και κανένα εξάλεπτο

είναι κολημένο στη μαύρη οθόνη και γράφει

wait usb...usb

πάτησα το install exe kai μετά το next αλλά τιποτα

 

 

μου έβγαλε αυτό το μύνημα

Error happen

Read below for more information

 

Error Description: USB init failed

Info: .\RSPL\RSPL.cpp (723)

 

να αρχισω να ανυσηχώ ?

 

 

 

 

συνεχως αυτό το μύνημα μου βγάζει

τι μπορεί να φταίει

έχω ράδιο 2.15.50.14

και HSPL 2.08 γιατί βγάζει

αυτό το μύνημα?

Edited by gkionis

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιό HSPL έχεις περασμένο; Θέλει HSPL 3.

 

Κατέβασε και κάνε εγκατάσταση το τελευταίο HSPL.

Εν συνεχεία ακολούθησε τα βήματα όπως τα έκανες εως τώρα και μόλις φτάσεις στο wait usb usb τότε κάνεις set up τη rom.

Edited by sotisdiv
Link to comment
Share on other sites

Ποιό HSPL έχεις περασμένο; Θέλει HSPL 3.

 

και πως γίνετε αυτό ? μπορώ να το κάνω τώρα?

από που μπορώ να το κατεβάσω το hspl 3?

Edited by gkionis

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προχθές που πήγα να περάσω την πρώτη μου NAND μου έβγαλε το γνωστό error που έβγαλε και σε εσένα. Επι τόπου φλάσαρα μια Omega, πέρασα το HSPL 3 και μετά ξανα έκανα όλη τη διαδικασία απο την αρχή με επιτυχία.

Τώρα ίσως και να μην χρειάζεται ξανα φλασάρισμα η Omega αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

 

Αναλυτικός οδηγός φλασαρίσματος NAND εδώ.

HSPL 3 εδώ

Edited by sotisdiv
Link to comment
Share on other sites

πέρασα το HSPL 3 και με έγραψε ότι έγινε

επιτυχώς.διάλεξα το 2.08hspl πήγα μετά

να περάσω μετα την nand rom και μου βγάζει

ξανά το ίδιο μύνημα

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το μήνυμα στον οδηγό που έδωσε λινκ ο sotisdiv στο προηγούμενο ποστ,γράφει ότι πρέπει να κάνεις δεξί κλικ στο activesync και να ξε-τσεκάρεις το allow usb connections και αν δε δουλέψει να απεγκαταστήσεις-επανεγκαταστήσεις το activesync και αν δε δουλέψει και αυτό να δοκιμάσεις σε κάποιο μηχάνημα με vista ή win7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...