Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτά που λες συμφωνώ.. Απλα πέρα από το θέμα της μπαταρίας που δεν φορτίζει 100¨% και σε μένα το μέγιστο που φτάνει είναι 87% αλλά πες πως στην NAND ROM θα αυξηθεί..

Το θέμα του λίγου χώρου μιας και από ότι ακούω μένουν μόνο 100mb περίπου είναι ένα πρόβλημα..

Τέλος το πρόγραμμα πλοήγησης που λένε και κάτι παιδιά δεν είναι αμελητέο.. όπως και το office που το χρησιμοποιώ και δεν νομίζω πως έχει κάτι ανάλογο το android..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε αυτά που λες συμφωνώ.. Απλα πέρα από το θέμα της μπαταρίας που δεν φορτίζει 100¨% και σε μένα το μέγιστο που φτάνει είναι 87% αλλά πες πως στην NAND ROM θα αυξηθεί..

Το θέμα του λίγου χώρου μιας και από ότι ακούω μένουν μόνο 100mb περίπου είναι ένα πρόβλημα..

Τέλος το πρόγραμμα πλοήγησης που λένε και κάτι παιδιά δεν είναι αμελητέο.. όπως και το office που το χρησιμοποιώ και δεν νομίζω πως έχει κάτι ανάλογο το android..

 

1.Ποιος ειπε οτι δεν φορτιζει στο 100% η μπαταρια στην nand-rom ? :)

28% -> 73% φορτισε σε 45 λεπτα , 73% ->83% σε 13λεπτα ...φορτιζει σχετικως γρηγορα

απο το 90% και πανω ισως φορτισει λιιιιιγο πιο αργα...αλλα φορτιζει πληρως ...πρασινο led.

2.Το θεμα του χωρου ισως λυθει με καποια "lite" εκδοση της ρομ.Επισης τα περισσοτερα ογκωδη προγραμματα μπορουν να μετακινηθουν στην καρτα.

Τα περισσοτερα "εργαλεια" που "θελουν" να ειναι στην εσωτερικη μνημη ειναι συνηθως των μερικων kb μεχρι καποιων ελαχιστων mb.

3.ο οπερα μου δουλευε στις sd-based builds μια χαρα οπως και ο firefox.

4.Υπαρχει το quickoffice που ανοιγει ολα τα γνωστα φορμα αρχειων του microsoft office (μεχρι και εκδοση 2007).

5.Προγραμμα πλοηγησης -->Sygic Aura .Απιστευτο ...Ελληνικα παντου ..pitch to zoom....Δεν ειναι δωρεαν βεβαια..αλλα ειμαι σιγουρος οτι "λυσεις" υπαρχουν ;)

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Ο magldr σύμφωνα με τον cotulla μπορεί να διαχειριστεί μέχρι 16 partitions.όλο και κάποια λύση θα βρεθεί για να έχουμε αποθηκευτικό χώρο και στην sd. Ήδη ο gauner1986 κάνει κάτι κόλπα με το σύστημα και η desire hd περιέργως έχει περισσότερο χώρο από την Leo stock sense.και με την 0.3 λέει πως θα έχει ακόμη περισσότερο χώρο.και ειναι ακόμη η αρχή της νέας εποχής του hd2.

 

Sent from my HTC HD2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5.Προγραμμα πλοηγησης -->Sygic Aura .Απιστευτο ...Ελληνικα παντου ..pitch to zoom....Δεν ειναι δωρεαν βεβαια..αλλα ειμαι σιγουρος οτι "λυσεις" υπαρχουν ;)

 

Από δρομολογήσεις είσαι ευχαριστημένος; Έχω ακούσει διάφορα παράπονα για αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από δρομολογήσεις είσαι ευχαριστημένος; Έχω ακούσει διάφορα παράπονα για αυτό.

 

 

Δυστυχως δεν το εχω τεσταρει εκτενως...

 

Ημουν παιδι του igo8 οσο ημουν στα windows.Απο κει και περα οταν περασα στο Android και στο HD2 εψαχνα ενα προγραμμα πλοηγησης που να εχει σωστους χαρτες , ελληνικα , αναλυσεις του HD2 .

Δοκιμασα διαφορα ,..αλλα δεν ειχαν ελληνικα πληκτρολογια , αλλα δεν ειχαν σωστους χαρτες..αλλα δεν υποστηριζαν την αναλυση του HD2.

Μονο το Sygic τα καλυπτε ολα.Καποια στιγμη θα το τσεκαρω και στον δρομο...να δουμε τι πιανει στην πραξη :)

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αναφερομενος παντα στην nand rom του Cotulla ας κανω μια σουμα τι προβληματα εχω επιβεβαιωσει προς το παρον στην δικη μου συσκευη.

 

1.Συνδεση φορτιστη καθως το κινητο ειναι κλειστο ή ακομα και αν εχετε συνδεδεμενο τον φορτιστη και κλεισετε το κινητο --- Το κινητο δεν αναβει ..βγαλε-βαλε μπαταρια διορθωνει το προβλημα

 

2.Η εγγραφη βιντεο σε 720p ναι μεν δεν δουλευει οπως ειναι αναμενομενο αλλα αν καποιος κανει το λαθος και δοκιμασει να κανει record σε 720p και "βγει" απο την καμερα οντας σε βιντεο-mode .. η καμερα δεν ξανα-ανοιγει!!

Επανεκκινηση του κινητου φερνει την καμερα σε προεπιλογη να ανοιξει σε photo-mode αλλα παρολα αυτα δεν μπορει να γυρισει σε βιντεο-mode γιατι ακομα εχει επιλεγμενο το 720p

**ΛΥΣΗ*** : Οπως ειστε σε photo-mode πηγαιντε ρυθμισεις τελευταια επιλογη κατω κατω "επαναφορα προεπιλογων" και ευτυχως για εμας επαναφερει και τις προεπιλογες και για το βιντεο-mode.

3.η ρομ δεν ειναι "rooted" αν μπορει να θεωρηθει "προβλημα"..αν και ειναι περισσοτερο ελλειψη :) -Με z4root+busybox λυνεται αυτο το θεμα.

4.Καταναλωση μπαταριας -- ενταξει δεν ειναι προβλημα αλλα υπαρχει μια υπονοια οτι μετα απο καποια κληση η καταναλωση της αναμονης ανεβαινει απο 2-7ma στα 60-70ma ..και διορθωνεται με επανεκκινηση.Το χω ψιλοπαρατηρησει και μπορω να πω οτι ψιλο-ισχυει.

 

Ολα τα υπολοιπα (οσα τουλαχιστον εχω τσεκαρει) δουλευουν στην εντελεια σε μενα (αν και εχουν παρατηρηθει και αλλα προβληματα σε καποιους αλλα μπορει να ειναι σχετικα με του καθενα την συκσευη/στοκ ρομ/ραδιο κλπ κλπ)

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

 

Νομιζω θα πρέπει να περιμένουμε λίγο να ωριμάσει η ιδέα nand rom στο HD2..

Προσωπικά θα προτιμήσω (να δω πότε:O) να στήσω καλά μια SuperRam και να κρατήσω το Dual boot και την Omega!

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

 

Νομιζω θα πρέπει να περιμένουμε λίγο να ωριμάσει η ιδέα nand rom στο HD2..

Προσωπικά θα προτιμήσω (να δω πότε:O) να στήσω καλά μια SuperRam και να κρατήσω το Dual boot και την Omega!

 

 

τι να ωριμασει ακριβως?Τις ιδιες ρομς που ειχαν και πριν στην ουσια χρησιμοποιουν και απλα τις τροποποιουν για nand φαση.

 

Και απο την στιγμη που φλασαρεται μια χαρα η ρομ , το προτζεκτ "nand rom" δουλευει :)

 

απο κει και περα οποια προβληματα υπαρχουν ειναι ΚΥΡΙΩΣ τον ρομς , και οχι τοσο του nand.

 

Εχω εδω και 2 μερες την nand rom του Cotulla....μια χαρα την βρισκω (περαν απο τα προαναφερθεντα θεματακια) :)

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτα τα θεματάκια λοιπόν ,εκτός της video λήψης 720p ,δεν υπάρχουν στις RAM Roms και συν τοις άλλοις είναι και ταχύτατες συν ότι η κάρτες μου είναι εδώ και μήνες "χάλια", θα μείνω στις superam1. 5 & superam hd sense...

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν το εχω τεσταρει εκτενως...

Θα ηταν πολυ χρησιμο να μας ελεγες αν οντως δουλευει σωστα στην πλοηγηση.

 

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες που δινεις για τις nand.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα στο παιχνίδι της nand μπήκε και ο mdj.επίσης οι nand roms των cotulla και gauner1986 έχουν κάποιο θεματακι με τον g-sensor. Σε κάποια σημεία το κινητό παγώνει για λίγο την οθόνη. Αυτό το καταλαβαίνεις αν έχεις το τηλέφωνο πάνω σε μια επίπεδη επιφάνεια και προσπαθείς να γράψεις χωρίς να πιάνεις με το άλλο χέρι το κινητό. Αυτό το είχαν παλιά και οι sd roms αλλά στους kernels τους οι mdj και hastarin πέρασαν κάποιο patch και διορθώθηκε.πάντως η super ram είναι πολύ πιο γρήγορη από την nand

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Προσπαθησα και εγω να βαλω την SuperRAM FroYo v1.5 αλλα την πρωτη φορα ετρεξα την τα δυο αρχεια αλλα εβγαλε τα γραμματακια στο πανω μερος στην μαυρη οθονη αλλα εμεινε εκει και τελος.

Εκανα reset αλλα καθε φορα που παω να τρεξω το πρωτο αρχειο λεει οτι δεν ειναι αξιοπιστο.

Το κινητο εχει d1.66 μηπως φταιει αυτο -καπου διαβασα σε προηγουμενο ποστ οτι πρεπει να εχει 3.τοσο μπορω να κανω κατι αλλο (εβαλα και καποιες αλλες android αλλα μου βγαζει το ιδιο-δεν ειναι αξιοπιστο κ.λ.π.

Μπορω να κανω κατι αλλο ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

...πάντως η super ram είναι πολύ πιο γρήγορη από την nand

 

Sent from my HTC Desire

 

Και δεν βλέπω το λόγο γιατί να πάω σε Nand!!!:p

Με τη SuperRam τα έχουμε όλα και έχουμε και περισσότερη μνήμη και Dual Boot και iGO8 και Primo!!!:)

 

Καλή Χρονιά, Χρόνια Καλά και Πολλά σε όλους!!!

 

υπάρχει και εδώ το igo my way που τώρα τελευταία έχουν γίνει κάποια μεγάλα βήματα στα σκιν του,ώστε να πλησιάσει το igo των wm.ένα μείον είναι ότι δεν υπάρχουν στο android ελληνικές tts βιβλιοθήκες και έτσι βολευόμαστε με την φωνή της venera.

...

 

Χρήστο υπάρχουν skin για το iGO My Way?

Edited by Nikos_s3

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

Το sygic aura το δούλεψα και δεν μου φαίνεται ότι καλύτερο ως τώρα για android gps, σε σύγκριση με ndrive, sygic mobile (το ιδιο ουσιαστικά αλλά το aura ακόμη καλύτερα γραφικά), navigon και motonav(Igo)

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

με την super ram οταν συνδεω το κινητο με pc μεσω usb δεν συμβαινει τιποτα,πως γινεται να δω την sd για να μεταφερω δεδομενα?δεν θελω να κανω συγχρονισμο μονο την sd θελω να δω ως αποθηκευτικο χωρο
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα νεα για τη nand rom , ελειπα και γυρισε ο κοσμος αναποδα :P

Εγω απο την αλλη , εχω βολευτει τοσο πολυ με τη super ram που δεν βλεπω το λογο να φλασαρω το κινητο μονο με ναντ ρομ.

Ισως λιγο αργοτερα , αν βγει κατι σε σουπερ ραμ φαση , χωρις sense και γενικα με αρκετο ελευθερο χωρο.

Στο XDA θελουνε λεει και sd-versions απο τον mdeejay :D , φωναζανε ολοι τοσους μηνες για ναντ , και τωρα που βγηκε συνηθισανε στο dual boot και δεν θελουν να το αποχωριστουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το sygic aura το δούλεψα και δεν μου φαίνεται ότι καλύτερο ως τώρα για android gps

 

Από θέμα δρομολόγησης της διαδρομής εννοείς;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτο το data.gro που το πεταμε?? στο content??

/data/data/com.navngo.igo.javaclient

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

δεν μου λετε μηπως εχει εχει καποιο bug η εφαρμογη wifi tethering στην super ram?πηγα να την χρησιμοποιησω και δεν λειτουργει, μετα προσπαθησα να την τερματισω με advanced task manager και δεν τερματιζει οσπου εκανα επανεκινηση αλλα τωρα εχω την αισθηση οτι εχω μεγαλη καταναλωση σε μπαταρια το κινητο ζεσταινεται απο πισω,τι συμβαινει?
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά καλύτερα βαλε το igomyway. Πάντως όταν βαρεθουμε το android και τα wm το hd2 δε θα μας είναι άχρηστο. Θα μπορούμε να το έχουμε για να παίζουμε tetris στον magldr!!

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

κάποιοι έχουν δοκιμάσει

διάφορες nand rom .ποια

είναι αυτή που έχει τα λιγότερα

προβλήματα ? τι πρέπει να προσέξει

κάποιος όταν πάει να φλασάρει nand

rom ? υπάρχει κάτι που πρέπει να

προσεχτεί περισσότερο ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...