Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά και γίνεται αυτό,δεν είναι wp7 εδώ :lol:

μπορείς να κατεβάσεις από το xda το htc_ime που είναι το πληκτρολόγιο της htc

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=624416 ή αν γράψεις στο market greek keyboard θα σου βγάλει αποτελέσματα.έχω δει ότι υπάρχει κάποιο της paragon

 

εγω χρησιμοποιω το "greek input method"

 

το μονο που χρειαζεται μετα να το κλικαρεις στις ρυθμισεις/πληκτρολογιο

και να το επιλεξεις σαν μεθοδο εισοδου την ωρα που γραφεις καποιο κειμενο

 

μετα δουλευει αυτοματα σαν προεπιλεγμενο.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω χρησιμοποιώ το SlideIt. Δεν ειναι δωρεαν.

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελιωσα με την darkstone_SuperNAND_FroYo_RC1 το αποτελεσμα ηταν το αναμενομενο ,είναι ποιο γρήγορη από την MDJs_CyanogenMod7_v.2.4_NAND_A2SD+ και τρεχουν τα παντα από την καρτα μνήμης, το μόνο που έχει πρόβλημα είναι το market δεν συνσδεεται με τίποτα, αλλά αυτό δεν με πειράζει.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελιωσα με την darkstone_SuperNAND_FroYo_RC1 το αποτελεσμα ηταν το αναμενομενο ,είναι ποιο γρήγορη από την MDJs_CyanogenMod7_v.2.4_NAND_A2SD+ και τρεχουν τα παντα από την καρτα μνήμης, το μόνο που έχει πρόβλημα είναι το market δεν συνσδεεται με τίποτα, αλλά αυτό δεν με πειράζει.

 

Απο θεμα μπαταριας πως παει ????

Αν και το μελλον των ρομ του darkstone ειναι χλωμο γτ ειναι πιθανον να παει στα WP7

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελιωσα με την darkstone_SuperNAND_FroYo_RC1 το αποτελεσμα ηταν το αναμενομενο ,είναι ποιο γρήγορη από την MDJs_CyanogenMod7_v.2.4_NAND_A2SD+ και τρεχουν τα παντα από την καρτα μνήμης, το μόνο που έχει πρόβλημα είναι το market δεν συνσδεεται με τίποτα, αλλά αυτό δεν με πειράζει.

 

Δεν μου διάβαζε την κάρτα μνήμης και την έβγαλα. Κατα τ'άλλα ήταν πολύ καλή και γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την superRam Darkstone και έχω εγκαταστήσει την εφαρμογή του fb αλλά δεν μπορώ να κάνω chat.. Κατέβασα το go chat και το ebuddy και στα 2 όμως δεν μου δείχνει καμία επαφή online.. Μήπως αυτό συμβαίνει λόγω της RΟΜ? η απλά δεν είναι συμβατά τα προγράμματα με το δικό μας κινητό? Έχει να προτείνει κάποιος κάποιο ανάλογο πρόγραμμα που να δουλεύει?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω MAGLDR 1.12 και την MDJ CM7 2.4 και θέλω να περάσω Cloworkmod Recovery 1.2. Αυτό με τα partitions που έχει 150, 250 και 400 δεν κατάλαβα. Ποιο πρέπει να κατεβάσω (λέει αν δεν ξέρουμε να κατεβάσουμε το 250ΜΒ); Υπόψιν ότι έχω 8GB MicroSD.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν καλορίζικο και καλως ήρθες στην παρέα μας :cool:

τα partition γίνονται στην εσωτερική μνήμη του κινητού.η nand του hd2 δεν έχει τα κατάλληλα partition,ώστε να μπορεί να υποστηρίξει android rom.έτσι ο magldr αναλαμβάνει να κάνει αυτά τα partition,σύμφωνα με το flash.cfg που υπάρχει στις ρομ που φλασάρεις αλλά στο clockwork.στην κάρτα θα κάνεις το ext4 partition για να έχεις app2sd+

για την gingerbread μια χαρά ειναι το 150mb partition και αν θέλεις λίγο παράπανω χώρο στην εσωτερική μνήμη,μπορείς πριν φλασάρεις το clockwork να ανοίξεις στο pc το αρχείο flash.cfg και στο σημείο που λέει

system ya 150M να το βάλεις π.χ. 132 και κερδίζεις άλλα 18mb

βασικά αυτό που κάνω εγώ όταν δοκιμάζω ρομ πριν φλασάρω για να έχω το μέγιστο χώρο στην εσωτερική μνήμη,αποσυμπιέζω το zip και βλέπω πόσο χώρο πιάνει o φάκελος system και μετά στο flash.cfg δίνω 3-4 mb επιπλέον

επίσης σε αυτή τη ρομ δεν υπάρχει ενσωματωμένο το fix για το gps,δες στο παρών θέμα 2-3 σελίδες πίσω για το πως θα το φτιάξεις

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν καλορίζικο και καλως ήρθες στην παρέα μας :cool:

τα partition γίνονται στην εσωτερική μνήμη του κινητού.στην κάρτα θα κάνεις το ext4 partition για να έχεις app2sd+

για την gingerbread μια χαρά ειναι το 150mb partition και αν θέλεις λίγο παράπανω χώρο στην εσωτερική μνήμη,μπορείς πριν φλασάρεις το clockwork να ανοίξεις στο pc το αρχείο flash.cfg και στο σημείο που λέει

system ya 150M να το βάλεις π.χ. 132 και κερδίζεις άλλα 18mb

βασικά αυτό που κάνω εγώ όταν δοκιμάζω ρομ πριν φλασάρω για να έχω το μέγιστο χώρο στην εσωτερική μνήμη,αποσυμπιέζω το zip και βλέπω πόσο χώρο πιάνει o φάκελος system και μετά στο flash.cfg δίνω 3-4 mb επιπλέον

επίσης σε αυτή τη ρομ δεν υπάρχει ενσωματωμένο το fix για το gps,δες στο παρών θέμα 2-3 σελίδες πίσω για το πως θα το φτιάξεις

Ευχαριστώ πολύ!:)

Δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με partitions και apps2sd+ μιας και εγκαθιστώ πάντα λίγες και καλές εφαρμογές και μου φτάνει ο υπάρχον χώρος της μνήμης του τηλεφώνου. Απλά χρειάζομαι ΜΟΝΟ το CWM Recovery γιατί τόσο καιρό σε Android έχω συνηθίσει να το χρησιμοποιώ. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καταλάβει τη διαφορά των 150,250,400 εκδόσεων του. Ποιος ο λόγος να βάλει κάποιος την 400ΜΒ έκδοση; Και κάτι άλλο: το σκέτο Recovery.zip που είναι σε link πάνω από τα Partition Layouts στο topic του CWM τι διαφορά έχει από τα άλλα; Συγγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό με το CWM. Ο,τι recovery έχω χρησιμοποιήσει σε άλλα Android κινητά δεν είχε ποτέ πολλές versions.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το partition με τα ανάλογα μεγέθη είναι το partition που πρέπει να γίνει στη nand για να χωρέσει την ρομ και συγκεκριμένα το system partition.

οι απλές aosp ή cm android rom δεν είναι πάνω από 150mb,οι sense ρομ που βασίζονται στο απλό desire ειναι γύρω στα 250mb,ενώ αυτές που βασίζονται στο desire hd φτάνουν τα 400mb

αν εσύ φλασάρεις το clockwork με partition 250mb για να βάλεις π.χ. μια cyanogen rom που ειναι 130mb τα υπόλοιπα 120mb που περισεύουν στο 250αρι partition αντι να ειναι στο /data για να μπορείς να βάλεις εφαρμογές,θα ειναι στο /system και στην ουσία θα σου είναι άχρηστα για χρήση

το σκέτο cwm που είναι πάνω και είναι η έκδοση 1.2 περιλαμβάνει μόνο τον πυρήνα και το initrd.gz τα οποία θα βάλεις στην sd,αφού όμως πρώτα έχεις φλασάρει μέσω pc από τον magldr το partition που θέλεις,ανάλογα το μέγεθος της ρομ.αρχικά αφού έχεις φλασάρει ήδη τον magldr διάβασε στο θέμα του cwm εκεί που λέει "for new user" και αφού κάνεις αυτά που λέει μετά για να βάλεις την νέα έκδοση 1.2 κάνεις αυτά που λέει στο "for existing user"

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το partition με τα ανάλογα μεγέθη είναι το partition που πρέπει να γίνει στη nand για να χωρέσει την ρομ και συγκεκριμένα το system partition.

οι απλές aosp ή cm android rom δεν είναι πάνω από 150mb,οι sense ρομ που βασίζονται στο απλό desire ειναι γύρω στα 250mb,ενώ αυτές που βασίζονται στο desire hd φτάνουν τα 400mb

αν εσύ φλασάρεις το clockwork με partition 250mb για να βάλεις π.χ. μια cyanogen rom που ειναι 130mb τα υπόλοιπα 120mb που περισεύουν στο 250αρι partition αντι να ειναι στο /data για να μπορείς να βάλεις εφαρμογές,θα ειναι στο /system και στην ουσία θα σου είναι άχρηστα για χρήση

το σκέτο cwm που είναι πάνω και είναι η έκδοση 1.2 περιλαμβάνει μόνο τον πυρήνα και το initrd.gz τα οποία θα βάλεις στην sd,αφού όμως πρώτα έχεις φλασάρει μέσω pc από τον magldr το partition που θέλεις,ανάλογα το μέγεθος της ρομ.αρχικά αφού έχεις φλασάρει ήδη τον magldr διάβασε στο θέμα του cwm εκεί που λέει "for new user" και αφού κάνεις αυτά που λέει μετά για να βάλεις την νέα έκδοση 1.2 κάνεις αυτά που λέει στο "for existing user"

Οκ, τα κατάλαβα όλα φίλε μου, ήσουν κατατοπιστικότατος. :)

 

Btw, βγήκε η 2.5 από τον MDJ :P

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τα κατάλαβα όλα φίλε μου, ήσουν κατατοπιστικότατος. :)

 

Btw, βγήκε η 2.5 από τον MDJ :P

 

 

Ειναι σαν να εισαι στο πισι σου και να θες να χωρισεις τον δισκο σε παρτιτιον για να βαλεις τα windows

 

ποσο ποιανουν τα windows ?π.χ. 10gb,...ε φτιαχνουμε 20-30gb partition που λεει ο λογος για να χει και λιγο αερα και το υπολοιπο το αφηνουμε για τα δεδομενα μας

 

ε κατι αναλογο γινεται και εδω...ποσο ειναι το "system" ..τοσοο....εε τοσο θα του βαλουμε :)

 

ΥΓ: v. 2.5 NAND:

- GPS improved (Thnaks to Diem)

- Other changes. See git ( https://github.com/CyanogenMod/ )

 

 

Μου φαινεται αρχισε να βαριεται να γραφει :)

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να εισαι στο πισι σου και να θες να χωρισεις τον δισκο σε παρτιτιον για να βαλεις τα windows

 

ποσο ποιανουν τα windows ?π.χ. 10gb,...ε φτιαχνουμε 20-30gb partition που λεει ο λογος για να χει και λιγο αερα και το υπολοιπο το αφηνουμε για τα δεδομενα μας

 

ε κατι αναλογο γινεται και εδω...ποσο ειναι το "system" ..τοσοο....εε τοσο θα του βαλουμε :)

Ναι, τα κατάλαβα όλα. Ευχαριστώ πολύ και σένα.

 

Δύο ερωτήσεις που έχω να κάνω είναι οι εξής:

1. Τα εικονίδια στo Notification Bar (WiFi, Σήμα) μια είναι πράσινα, μια είναι άσπρα. Χρησιμεύει αυτό κάπου, γίνεται κάποια αλλαγή κάπου και αναλόγως αλλάζει και το χρώμα ή είναι κάποιο bug;

2. Το LED για τα notifications στην 2.4 δεν αναβοσβήνει, μένει πάντα σταθερά ανοιχτό όταν έχω κάποια ειδοποίηση. Πάντα έτσι ήταν ή είναι κι αυτό κάποιο bug της 2.4;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα κατάλαβα όλα. Ευχαριστώ πολύ και σένα.

 

Δύο ερωτήσεις που έχω να κάνω είναι οι εξής:

1. Τα εικονίδια στo Notification Bar (WiFi, Σήμα) μια είναι πράσινα, μια είναι άσπρα. Χρησιμεύει αυτό κάπου, γίνεται κάποια αλλαγή κάπου και αναλόγως αλλάζει και το χρώμα ή είναι κάποιο bug;

2. Το LED για τα notifications στην 2.4 δεν αναβοσβήνει, μένει πάντα σταθερά ανοιχτό όταν έχω κάποια ειδοποίηση. Πάντα έτσι ήταν ή είναι κι αυτό κάποιο bug της 2.4;

 

1. το εικονιδιο του σηματος ειναι παντα ασπρο. το εικονιδιο της μπαταριας σχεδον παντα πρασινο μονο οταν τελειωνει η μπαταρια γινετε κιτρινο και μετα κοκκινο. Το Wifi οταν ειναι πρασινο εχει συνδεθει σε καποιο δίκτυο οταν ειναι ασπρο οχι.

 

2. νομιζω εχει σχεδον σε ολες της εκδοσεις του MDJ προβλημα.

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια ερωτηση. εγω φοραω την MarkinuXHDExtraClean1.2 και ειναι παρα πολυ καλη και δουλευουν σχεδον ολα τελεια. το θεμα ειναι οτι ενω εχω δημιουργησει ext 4 partition 1,4gb στον file explore το βλεπει σαν sd ext αλλα στις εγκαταστασεις προγραμματων δεν βλεπω να γεμιζει αυτος ο φακελος και η μνημη του τηλεφωνου πεφτει συνεχεια. το φλασσαρισμα ειναι με nad. μπορει καποιος να εξηγησει με ελληνικη γλωσσα τον τροπο μηπως δεν κανω κατι καλα αλλα μου φαινεται οτι ολα τα εκανα οπως επρεπε.;;;;;;;;;;;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

απ ότι κατάλαβα οι Android roms θέλουν πολύ δουλειά για να παίξουν στην nand,ε? Και πάλι δε θα παίξουν καλά...?
Link to comment
Share on other sites

απ ότι κατάλαβα οι Android roms θέλουν πολύ δουλειά για να παίξουν στην nand,ε? Και πάλι δε θα παίξουν καλά...?

Αν έχεις καταλάβει τις διαδικασίες δεν είναι τίποτα. Και δουλεύουν απροβλημάτιστα, δηλαδή δουλεύουν όλα ρολόι σα να έχεις official Android, τα προβλήματα κάθε ROM είναι λίγα έως καθόλου και αναφέρονται πάντα στα Not Working / Issues του κάθε topic.

1. το εικονιδιο του σηματος ειναι παντα ασπρο. το εικονιδιο της μπαταριας σχεδον παντα πρασινο μονο οταν τελειωνει η μπαταρια γινετε κιτρινο και μετα κοκκινο. Το Wifi οταν ειναι πρασινο εχει συνδεθει σε καποιο δίκτυο οταν ειναι ασπρο οχι.

 

2. νομιζω εχει σχεδον σε ολες της εκδοσεις του MDJ προβλημα.

1. Προφανώς δεν κατάλαβες τι ακριβώς λέω. Έχω Gingerbread Theme στο άλλο κινητό και ξέρω. Δεν αναφέρθηκα στο εικονίδιο της μπαταρίας και ούτε στην εναλλαγή γκρι/πράσινου όταν δεν έχεις/έχεις σήμα. Εννοούσα πως άλλοτε το χρώμα είναι άσπρο(του χιονιού) και άλλοτε πράσινο. Τέλος πάντων, λίγο το κακό.

 

2. Αρά κανονικά σε WM6.5 ας πούμε αναβοσβήνει σε περίπτωση ειδοποίησης;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καταλάβει τις διαδικασίες δεν είναι τίποτα. Και δουλεύουν απροβλημάτιστα, δηλαδή δουλεύουν όλα ρολόι σα να έχεις official Android, τα προβλήματα κάθε ROM είναι λίγα έως καθόλου και αναφέρονται πάντα στα Not Working / Issues του κάθε topic.

 

1. Προφανώς δεν κατάλαβες τι ακριβώς λέω. Έχω Gingerbread Theme στο άλλο κινητό και ξέρω. Δεν αναφέρθηκα στο εικονίδιο της μπαταρίας και ούτε στην εναλλαγή γκρι/πράσινου όταν δεν έχεις/έχεις σήμα. Εννοούσα πως άλλοτε το χρώμα είναι άσπρο(του χιονιού) και άλλοτε πράσινο. Τέλος πάντων, λίγο το κακό.

 

2. Αρά κανονικά σε WM6.5 ας πούμε αναβοσβήνει σε περίπτωση ειδοποίησης;

 

 

 

Σε μενα το ασυρματο ασπριζει/εξαφανιζεται οταν "κλεινω" την οθονη..προφανως για λογους οικονομιας.

Το σημα του τηλεφωνου ασπριζει συχνα/πυκνα...χανει το σημα δηλ..μεχρι και τελειως πολλες φορες.Πρεπει να ειναι καποιο θεμα με την ρομ.

Οπως ειπες και συ ομως μικρο το κακο.

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

η 2.5 περιλαμβανει το gps fix που ειχαμε βαλει στη 2.4?την δοκιμασε κανεις?

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καταλάβει τις διαδικασίες δεν είναι τίποτα. Και δουλεύουν απροβλημάτιστα, δηλαδή δουλεύουν όλα ρολόι σα να έχεις official Android, τα προβλήματα κάθε ROM είναι λίγα έως καθόλου και αναφέρονται πάντα στα Not Working / Issues του κάθε topic.

 

1. Προφανώς δεν κατάλαβες τι ακριβώς λέω. Έχω Gingerbread Theme στο άλλο κινητό και ξέρω. Δεν αναφέρθηκα στο εικονίδιο της μπαταρίας και ούτε στην εναλλαγή γκρι/πράσινου όταν δεν έχεις/έχεις σήμα. Εννοούσα πως άλλοτε το χρώμα είναι άσπρο(του χιονιού) και άλλοτε πράσινο. Τέλος πάντων, λίγο το κακό.

 

2. Αρά κανονικά σε WM6.5 ας πούμε αναβοσβήνει σε περίπτωση ειδοποίησης;

 

Ναι και παλι δεν καταλαβα αλλα εαν ασπιζουν και πρασινιζουν ολα μαζι ετσι στο ασχετο ειναι προβλημα . ΑΜα γινετε οπως ειπα πιο πανω ειναι φυσιολογικο.

 

Ναι στα WM 6.5 αναβοσηνε εαν το επελεγες.

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ολα δουλευουν σωστα, αλλα η καταναλωση μπαταριας ειναι απιστευτη.

Ουτε μια μερα δεν κραταει , και δεν μιλησα και πολυ !!!!

Δυστυχως αυτος ειναι ενας σοβαρος λογος να γυρισω στα win.....:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.. Να κάνω μία ερώτηση, που είχα κάνει και μία προηγούνη φορά, αλλά μάλλον ξεχάστηκε και δεν απαντήθηκε!

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για online chat στο facebook? Έχω κατεβάσει το ebuddy και το gochat αλλά δεν μπορώ να τα δουλεψω.. και στα 2 όταν συνδέεται δεν μου βγάζει καμιά online επαφή.. Μήπως το κινητό μας δεν υποστηρίζει κάποιο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ολα δουλευουν σωστα, αλλα η καταναλωση μπαταριας ειναι απιστευτη.

Ουτε μια μερα δεν κραταει , και δεν μιλησα και πολυ !!!!

Δυστυχως αυτος ειναι ενας σοβαρος λογος να γυρισω στα win.....:(

 

Αυτός είναι ένας σοβαρός λόγος να αλλάξεις Rom. Υπάρχουν τόσες πολλές που σίγουρα θα βρεις κάποια να σε ικανοποιεί. Για τη συγκεκριμένη που έχεις πάντως υποπτεύομαι υψηλή κατανάλωση (60ma) στο standby. Έχεις το current widget να μας πεις ένδειξη σε κατάσταση standby;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...