Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

root explorer (που δεν είναι όμως free).για να αντιγράψεις τα αρχεία στο /system ανοίγεις τον root explorer και

μόλις μπεις στο φάκελο /system πρέπει να γράφει πάνω με μικρά γράμματα το διαθέσιμο χώρο και δίπλα r/w και το μεγάλο κουμπί mount R/Ο που σημαίνει ότι έχεις δικαιώματα εγγραφής στο σύστημα και θα σε αφήσει να αντιγράψεις το αρχείο.διαφορετικά πατάς μια φορά το κουμπί mount r/o για να γίνει το σύστημα r/w και είσαι έτοιμος για την αντικατάσταση των αρχείων.αφού γίνει η αντιγραφή πατάς και κρατάς πάνω σε κάθε αρχείο που αντέγραψες και από το αναδυόμενο μενού,επιλέγεις permissions και τσεκάρεις όλα τα κουτάκια.

όσοι χρησιμοποιούν ρομ με clockwork recovery μπορούν να φλασάρουν το zip από

εδώ

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε καποιος fix για το gps.

 

Το περασα και ΝΑΙ βλεπω επιτελους δορυφορους :)

 

Το επισυναπτω...ριχνετε τα αρχεια στους καταλογους που πρεπει

 

libgps.so --> /system/lib

gps.htcleo.so --> /system/lib/hw (μετανομασια σε gps.bravo.so)

sensors.bravo.so --> /system/lib/hw

 

permissions -rw-rw-rw- τουλαχιστον..αν θελετε τα κανετε και 777 (δηλ -rwxrwxrwx)

 

επανεκκινηση και βουαλα :)

 

το έκανα αυτό που είπες όλα

καλα αλλά δεν μετόνομασα το αρχείο.

μπορώ να κάνω κάτι τώρα ? το

έχω μετονομάσει πάω ξανά στο

system/lib/hw και το αρχείο που είχα

βάλει πριν δεν είναι για να το σβήσω και να

περάσω το νέο που έχω μετονομάσει .'οταν

πάω να περάσω το καινούριο που έχω μετονομάσει

χωρίς να έχω σβήσει το προηγούμενο μου βγάζει

μύνημα < you cannot paste here because the file

system is ready-only. καμιά ιδέα ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

το έκανα αυτό που είπες όλα

καλα αλλά δεν μετόνομασα το αρχείο.

μπορώ να κάνω κάτι τώρα ? το

έχω μετονομάσει πάω ξανά στο

system/lib/hw και το αρχείο που είχα

βάλει πριν δεν είναι για να το σβήσω και να

περάσω το νέο που έχω μετονομάσει .'οταν

πάω να περάσω το καινούριο που έχω μετονομάσει

χωρίς να έχω σβήσει το προηγούμενο μου βγάζει

μύνημα < you cannot paste here because the file

system is ready-only. καμιά ιδέα ?

 

Αρχικα δεν ξερω ποια ρομ εχεις , κατα δευτερον απο οτι καταλαβαινω ειναι read-only το συστημα οποτε δεν μπορεις να κανεις αλλαγες.

 

Εγω προσωπικα χρησιμοποιω το Droid Explorer , εχει πολλα καλουδια , εχει free εκδοση και ενα απο τα καλουδια του ειναι οτι παρεχει "console"

ωστε να κανεις αλλαγες απευθειας στο συστημα σαν να εισαι σε καποιο "linux".

Για οποιον εχει καποια ελαχιστη γνωση απο εντολες linux βολευει μια χαρα.

Επισης περιεχει εντολες οπως adb οποτε σπρωχνεις οποιο αρχειο χρειαζεται απευθειας στην ρομ.

 

Δωσε μου παραπανω στοιχεια π.χ. ποια ρομ εχεις να δουμε τι μπορει να γινει.

 

Επισης παιδια μεγαλη σημασια στα permissions.Αν δεν βαλετε αυτα που πρεπει ενδεχεται να μην παιξει.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Αυτην διαβαζα και γω μολις τωρα..αλλα οι περισσοτεροι αναφερουν οτι εχουν θεμα με το gps.

Εσυ οταν λες οτι δουλευει κανονικα..πιανεις δορυφορους?

 

επιασα δορυφορους σε 10''....χωρις μοντα!οι δοκιμες μου εγιναν με gps status kai gps stest!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Το Gps πλέον λειτουργεί άψογα και στην gingerbread. Δοκίμασα με Gps test και δείχνει δορυφόρους και δε χάνει το στίγμα. Επίσης με aura έκανα πλοήγηση για μιση ώρα, χωρίς προβλήματα.η ρομ που χρησιμοποιω είναι η 2.4 gingerbread του mdj. Αυτό που μου αρέσει είναι ότι στο xda εμφανίζονται σχεδόν κάθε μερα, νέα μέλη με γνώσεις και διάθεση προσφοράς.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει την 2.4 nand χωρις clockwork mod εαν βαλω το gps-fix [CWM].zip μεσω clockwork θα ειναι ενταξει η πρεπει να κανω απο την αρχη την εγκατασταση τησ clockwork nand?
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχεις βαλει Clockwork δεν γινετε να περασεις αρχειο που ειναι για clockwork.

 

Και εμενα λειτουργει μια χαρα επιασα 8 δορυφορους σε 16 δευτερολεπτα. Αργησε λιγο να πιασει την πρωτη φορα αλλα μολις επιασε ολα οκ . Παω να δοκιμασω και το NDrive.

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω Rom που είναι για ap2sd αλλά δεν θέλω να κάνω ξεχωριστό partition στην microSD καθώς δεν σκοπεύω να βάλω πολλές εφαρμογές.

Θα την περάσει απροβλημάτιστα ή θέλει και τη διαμόρφωση στην κάρτα οπωσδήποτε;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω Rom που είναι για ap2sd αλλά δεν θέλω να κάνω ξεχωριστό partition στην microSD καθώς δεν σκοπεύω να βάλω πολλές εφαρμογές.

Θα την περάσει απροβλημάτιστα ή θέλει και τη διαμόρφωση στην κάρτα οπωσδήποτε;

 

Εγω φιλε μου χρησιμοποιο την Mdj cyanogenmod 2.4 app2sd+ χωρις παρτιτιον στην καρτα και δουλευει μια χαρα.

 

Τωρα δουλευει και το Ndrive αλλα με εβγαλε μισο χιλιομετρο μακρια σε σχεση με το που ειμαι.

Edited by DTse

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχεις βαλει Clockwork δεν γινετε να περασεις αρχειο που ειναι για clockwork.

 

Και εμενα λειτουργει μια χαρα επιασα 8 δορυφορους σε 16 δευτερολεπτα. Αργησε λιγο να πιασει την πρωτη φορα αλλα μολις επιασε ολα οκ . Παω να δοκιμασω και το NDrive.

 

το προβλημα ειναι οτι με την clock work μειωνεται ο διαθεσιμος χωρος για εφαρμογες απο 285 σε 149 MB

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι με την clock work μειωνεται ο διαθεσιμος χωρος για εφαρμογες απο 285 σε 149 MB

 

Τοτε περνα τοτε το φιξ χωρις clockwork !

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε περνα τοτε το φιξ χωρις clockwork !

Eνταξει το καταφερα μεσω root explorer και τωρα το gps test βλεπει δορυφορους

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου χρησιμοποιο την Mdj cyanogenmod 2.4 app2sd+ χωρις παρτιτιον στην καρτα και δουλευει μια χαρα.

 

Τωρα δουλευει και το Ndrive αλλα με εβγαλε μισο χιλιομετρο μακρια σε σχεση με το που ειμαι.

χωρίς partition δεν είναι a2sd+ απλά χρησιμοποιεί την nand μνήμη.

@kgian2007

πιθανότατα φλασάρεις μεγάλο partition στο clockwork mode που στην ουσία ειναι άχρηστο για τις ρομ χωρίς sense.αν θελεις την ευκολία του clockwork άνοιξε στο pc στο φάκελο του clockwork με το wordpad το αρχείο flash.cfg και στο σημείο που λέει

system ya 250M. για την ρομ του mdj κάνε το 132Μ και ξαναφλάσαρε το μέσω pc και θα κερδίσεις τα υπόλοιπα 120 για εφαρμογές

παρόλα αυτά για να μην χάσεις το στήσιμο που έχεις κάνει τώρα,αντιγράφεις στην sd σε όποιο φάκελο θέλεις το zimage και initrd.gz του clockwork και κάνεις εκκίνηση,ώστε να μπεις στον magldr.πατάς services και επιλέγεις boot ad sd dir όπου θα επιλέξεις το φάκελο με το clockwork.επειτα γυρνάς στην πρώτη οθόνη του magldr και επιλέγεις boot ad sd για να ανοίξει το clockwork.κάνεις ένα backup και στη συνέχεια φλασάρεις από το pc τα νέα partition του clockwork.τώρα πλέον δεν υπάρχει μέσα η ρομ,οπότε πηγαίνεις πάλι boot ad sd και από το clockwork κάνεις restore.

τώρα αν θέλεις να φλασάρεις μέσω clockwork κάποια sense rom,θα πρέπει πρώτα να φλασάρεις πάλι ένα μεγαλύτερο clockwork partition.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

bbbb ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα τελικα περασα με επιτυχια το gps fix στην nand rom με root explorer και τικαρα ολα τα κουτια στα permissions οπως ειπες και δουλεψε

απλα θα μου την σπασει αν βγαλει νεα εκδοση nand ο mdj και τα κανω ολα απο την αρχη

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου χρησιμοποιο την Mdj cyanogenmod 2.4 app2sd+ χωρις παρτιτιον στην καρτα και δουλευει μια ι.
σε εμένα δεν τρέχουν μερικά apk από την κάρτα. πρέπει να κάνω κάτι ?ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

σε εμένα δεν τρέχουν μερικά apk από την κάρτα. πρέπει να κάνω κάτι ?ευχαριστώ.

 

ριχτα στην εσωτερικη μνημη...εχει παρατηρηθει οτι με την gingerbread καποια προγραμματα εχουν τετοιο θεμα..

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

για όσους θέλουν μια ελαφριά sense hd rom κυκλοφορεί αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=912427

από τον markinus.έχει πετάξει έξω το περισσότερο sense αλλά κράτησε τον dialer,το πληκτρολόγιο με τα βελάκια,την πάνω μπάρα που εμφανίζει τις πρόσφατες εφαρμογές,τις ρυθμίσεις,την εφαρμογή μηνυμάτων κτλ

ξεκινά περίπου με 188mb ελεύθερη μνήμη για εφαρμογές και υποστηρίζει και ext3/ext4 partition.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς partition δεν είναι a2sd+ απλά χρησιμοποιεί την nand μνήμη.

 

Στην nand δεν της αποθηκευει. Πανε στην καρτα μνημης σιγουρα γτ εχω βαλει τοσες εφαρμογες που θα ειχε ξεχειλησει η μνημη.

Απο την 2.5 του MDJ θελω να τα κανω ολα σωστα αρα θα σας ρωτησω τι πρεπει να κανω οταν βγει.Επισης επειδη με την νεα εκδοση θελω να κανω και ενα καθαρισμο στην καρτα μνημης εαν αντιγραψω τον φακλεο του titanium που ειναι στην καρτα μνημης θα ειμαι ενταξει η χρειαζετε να αντιγραψω και κατι αλλο ?

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

τελικα δουλεψε και μενα το gps , απλα ηθελε να περιμενω κανα 10λεπτο σχεδον την πρωτη φορα μεχρι να βρει δορυφορους?

 

ποιο θεωρειτε το καλυτερο ελληνικο πληκτρολογιο το οποιο ομως να εχει πληρη "αφομοιωση" με την gingerbread 2,4?

Link to comment
Share on other sites

τελικα δουλεψε και μενα το gps , απλα ηθελε να περιμενω κανα 10λεπτο σχεδον την πρωτη φορα μεχρι να βρει δορυφορους?

 

ποιο θεωρειτε το καλυτερο ελληνικο πληκτρολογιο το οποιο ομως να εχει πληρη "αφομοιωση" με την gingerbread 2,4?

 

Οταν λες αφομοίωση τι εννοεις ??? Να ταιριαζει με την ρομ η να δουλευει σωστα ??

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

εννοω να αντικαθιστα πληρως το υπαρχον πληκτρολογιο και να μην χρειαζεται να "τρεχεις¨ το πληκτρολογιο σαν ξεχωριστη εφαρμογη, και μετα να διαλεγεις που να "στειλεις" (sms-mms κτλ) αυτα που εγραψες
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται αυτό,δεν είναι wp7 εδώ :lol:

μπορείς να κατεβάσεις από το xda το htc_ime που είναι το πληκτρολόγιο της htc

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=624416 ή αν γράψεις στο market greek keyboard θα σου βγάλει αποτελέσματα.έχω δει ότι υπάρχει κάποιο της paragon

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...