Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα πολλα λογια ειναι φτωχεια...εβγαλε την 2.4 :)

 

edit: Αν ξαναδουμε "δορυφορους" να με μπιιιιιπ. :)

παλι δεν παιζουν οι δορυφοροι????

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω προβλημα με το igo ενω κλειδωνει δορυφορους κανονικα μετα απο ενα λεπτο χαμηλωνει ο φωτισμος και υστερα απενεργοποιειται η οθονη ειτε το εχω στην πριζα ειτε οχι.

Οι ρυθμησεις στα cyanogen settings για να απενεργοποιειται η οθονη μετα απο 30 λεπτα δεν λειτουργει και γενικα δεν βρισκω ρυθμηση να μην απενεργοποιειται καθολου απο μονη της η οθονη, δηλαδη να την απενεργοποιω μονον εγω με το πατημα του end call οπως δεν βρισκω ρυθμηση να κλειδωνω την οθονη εγω ο ιδιος,υπαχουν λυσεις σε αυτα που αναφερω?

edit

τελικα βρηκα μια εφαρμογη το screen on ολα ενταξει

Edited by kgian2007
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

παλι δεν παιζουν οι δορυφοροι????

 

Με το igo που δοκίμασα παίζουν μια χαρά

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το igo που δοκίμασα παίζουν μια χαρά

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

δεν μου λες φιλε εφαρμογη που να δειχνει τον αριθμο των δορυφορων και τα ποσοστα σε μπαρες και να δουλευει στην cyanogen υπαρχει?

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου δώσει το link για την Android rom που στήνεται στη nand?

 

μερσυ!!!!!! :)

έχει γινει ξεχωριστό υποφoρουμ στο xda http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=928 όρεξη να έχεις να δοκιμάζεις :lol: απλά να ξέρεις ότι όσες λένε tmous only δε κάνουν για το ευρωπαϊκό hd2 ή κάποιες όπως οι desire hd για να δουλέψουν στο ευρωπαϊκό hd2,πρέπει να έχεις data.img ή δεύτερο ext partition στην sd

@kgian

Για να είμαι ειλικρινής δεν έψαξα πάρα πολύ κάτι τέτοιο.είχα πάνω το gpstest που δούλευε στην 2.2 αλλά μου κράσαρε στην 2.3.η τελευταία έκδοση του gpstest που κατέβασα σήμερα από το market,δουλεύει με την 2.3 αλλά δεν δείχνει την ένταση του σήματος.επίσης το igo δε μου κλείνει την οθόνη μετά από κάποια ώρα.μήπως έχεις παλιότερη έκδοση; αυτή που χρησιμοποιώ εγώ είναι η 8.4.2.139242

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

ωωω τόσα πόλλά έχει? νόμιζα μια έκδοση εχει βγει ολο και ολο. Σε ευχαριστώ φίλε!!! Θα δοκιμάσω μόλις βγάλω άκρη με τα Windows Phone.

 

μερσυ!

Link to comment
Share on other sites

δεν μου λες φιλε εφαρμογη που να δειχνει τον αριθμο των δορυφορων και τα ποσοστα σε μπαρες και να δουλευει στην cyanogen υπαρχει?

 

GPS TEST απο το μαρκετ.

 

απο καποια εκδοση του MDJay και μετα εχω να δω δορυφορους

 

υποτιθεται στο προγραμμα σου βγαζει μπαρες καθετες που ανεβοκατεβαινουν...και ειναι οι δορυφοροι και καλα...

 

Ε ενταξει την "τοποθεσια" την πιανει κατευθειαν σχεδον αλλα απο δορυφορους ΜΗΔΕΝ εις το πηλικον

 

Θυμαμαι με μια ρομ ...(αλλα δεν θυμαμαι με ποια)...πηγαινα στο μπαλκονι...ισα που πατουσα εξω...και γεμιζε το GPS TEST δορυφορους....αχχχχ ωραιες εποχες :)

 

Το αν πιανει δορυφορο το igo ή καποιο αλλο προγραμμα δεν λεει κατι..οι περισσοτεροι εχουν θεμα στην μεγαλης διαρκειας πλοηγηση...οτι χανει συχνα πυκνα το "κλειδωμα" και χανει το στιγμα....

 

Εγω παντως αν δεν δω "δορυφορο" στο gps test δεν περναω κανενα προγραμμα πλοηγησης :)

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

 

Θυμαμαι με μια ρομ ...(αλλα δεν θυμαμαι με ποια)...πηγαινα στο μπαλκονι...ισα που πατουσα εξω...και γεμιζε το GPS TEST δορυφορους....αχχχχ ωραιες εποχες :)

2.2 ή 2.3;

Link to comment
Share on other sites

2.2 ή 2.3;

 

πολυ πιο πισω.. 1.χ !

 

το θεμα ειναι οτι δεν θυμαμαι ποια ηταν...γιατι αν την βρω και δω οτι δουλευει το gps βλεπω τι προβληματα αλλα ειχε και τα "ρυθμιζω" απο τις νεοτερες εκδοσεις...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Εγω με 1.6 cyanogen mdj δεν ειχα προβλημα με την πλοηγηση στο igo. Αυτο που λες για το μπαλκονι δεν ειναι τιποτα. Εμενα με wm 6.5 επιανε δορυφορους και μεσα απο το σπιτι ! Ειμαι δευτερο οροφο και καθομουν σε μια γωνια του σπιτιου . Βεβαια 2 βηματα απο εκει που καθομουν ειναι η μπαλκονοπορτα και το μπαλκονι αλλα και παλι ειμαι μεσα στο σπιτι !

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

με την 2.4 δουλευει το gps test?

 

ναι αμε..ανοιγει...:)

 

δορυφορους δεν πιανει :)

 

Λετε να δοκιμασω ξανα το 1.6 να δουμε τι κανει το gps εκει ?Ενδιαφερουσα σκεψη...

 

@DTSe : Ενταξει με winmo 6.5 oλα παιζουν..της μαμας του το λειτουργικο ηταν..ολα ηταν κομπλε..εννοειται αυτο...με το ανδροιδ τι γινεται ειναι το θεμα μας :)

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορεις καποιος που εχει πειραξει το gps.conf και εχει βαλει σωστες ρυθμισεις για την ελλαδα να μου το στειλει ???

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορεις καποιος που εχει πειραξει το gps.conf και εχει βαλει σωστες ρυθμισεις για την ελλαδα να μου το στειλει ???

 

Αδελφε εχω βαλει ρυθμισεις για αμερικη,ασια,αφρικη,βορειο πολο..ευρωπη..ελλαδα...

 

δεν γουσταρει μια σου λεω :)

 

Σκεφτομαι να βαλω την 1.6 να δουμε τι θα γινει.....

 

Στο πειραγμα τετοιων αρχειων θελει μεγαλη προσοχη στα "permissions".

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Αδελφε εχω βαλει ρυθμισεις για αμερικη,ασια,αφρικη,βορειο πολο..ευρωπη..ελλαδα...

 

δεν γουσταρει μια σου λεω :)

 

Σκεφτομαι να βαλω την 1.6 να δουμε τι θα γινει.....

 

Στο πειραγμα τετοιων αρχειων θελει μεγαλη προσοχη στα "permissions".

 

Τελικα το εφτιαξα . Μολις εβαλα ρυθμισεις για ελλαδα κλειδωνει σε δευτερολεπτα.

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org
XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin
XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin
XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin
SUPL_HOST=supl.google.com
SUPL_PORT=7276

Αυτες ειναι οι ρυθμισεις μου. Δουλευουν μονο με το igo. Μπορει να βαλω και το NDrive να δοκιμασω.

Edited by DTse

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εφτιαξα . Μολις εβαλα ρυθμισεις για ελλαδα κλειδωνει σε δευτερολεπτα.

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org
XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin
XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin
XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin
SUPL_HOST=supl.google.com
SUPL_PORT=7276

Αυτες ειναι οι ρυθμισεις μου. Δουλευουν μονο με το igo. Μπορει να βαλω και το NDrive να δοκιμασω.

 

 

Σε ποια ρομ ολα αυτα?

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

2.4 Mdj CyanogenMod.

 

Offtopic

Ειδε κανεις οτι στο Xda αλλαξανε το threat του HD2 ? Γ@ματο εγινε.

 

Edit : Με το NDrive ενω κλειδωνει το gps(απο το σηματακι πανω πανω ) το προγραμμα μου λεει οτι δεν εχει κλεδωσει. Ειναι λες και δεν βλεπει τον δεκτη gps.

Edited by DTse

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

2.4 Mdj CyanogenMod.

 

Offtopic

Ειδε κανεις οτι στο Xda αλλαξανε το threat του HD2 ? Γ@ματο εγινε.

 

Edit : Με το NDrive ενω κλειδωνει το gps(απο το σηματακι πανω πανω ) το προγραμμα μου λεει οτι δεν εχει κλεδωσει. Ειναι λες και δεν βλεπει τον δεκτη gps.

το ιδιο μου κανει και με το aura μονο με igo δουλευει...ειναι δυνατον???ξερετε τι μπορει να φταει???

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο μου κανει και με το aura μονο με igo δουλευει...ειναι δυνατον???ξερετε τι μπορει να φταει???

 

Με την ρυθμιση εμενα στην 2.4 βρισκει την τοποθεσια μου στο gps test αλλα απο δορυφορους τιποτα...

 

πρεπει να ειναι ο driver του gps λογικα στην ρομ...υποθετω...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

εγώ βλέπω ότι η 2.3 "διαβάζει" από διαφορετική βιβλιοθήκη συστήματος το gps.στην 2.2 αρκούσε το αρχείο /system/lib/libgps.so ενώ στην 2.3 πρέπει να υπάρχει και ένα ακόμη αρχείο gps.bravo.so στο /system/lib/hw το οποίο από ότι είδα υπάρχει και στις ρομ 2.3 για το htc desire
Link to comment
Share on other sites

εγώ βλέπω ότι η 2.3 "διαβάζει" από διαφορετική βιβλιοθήκη συστήματος το gps.στην 2.2 αρκούσε το αρχείο /system/lib/libgps.so ενώ στην 2.3 πρέπει να υπάρχει και ένα ακόμη αρχείο gps.bravo.so στο /system/lib/hw το οποίο από ότι είδα υπάρχει και στις ρομ 2.3 για το htc desire

 

Ετσι ειναι ..3 ειναι τα αρχεια που παιζουν ρολο στο gps σε πρωτη φαση

 

/system/lib/libgps.so

/system/lib/hw/gps.bravo.so

/system/etc/gps.conf

 

τα 2 πρωτα καλο ειναι να ειναι writeable απο θεμα permissions

δηλ να τα εχουν -rw-rw-rw , για το 3ο αρκει και -rw-r--r-- .

 

Οταν εβαλα τα παραπανω permissions στα αρχεια με το που ανοιγω gps test κλειδωνει μεσα σε δευτερολεπτα την θεση μου..αλλα παρολα αυτα δεν πιανει δορυφορο....

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εφτιαξα . Μολις εβαλα ρυθμισεις για ελλαδα κλειδωνει σε δευτερολεπτα.

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org
XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin
XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin
XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin
SUPL_HOST=supl.google.com
SUPL_PORT=7276

Αυτες ειναι οι ρυθμισεις μου. Δουλευουν μονο με το igo. Μπορει να βαλω και το NDrive να δοκιμασω.

 

Με αυτές τις ρυθμίσεις το aura μου κλειδώνει σε λιγότερο από 10’’ πραγματικά τόσο γρήγορο κλείδωμα είχα να δω από τον καιρό τον win.(και έχει περάσει πολύς…)

ευχαριστω πολυ φιλε

γιατι ολα φενονται διαφορετικα μετα τις 14,000r.p.m ....:X

valentino οπου και να πας εγω μαζι σου!!!!

παντα φιλικα

πανα ω της

Link to comment
Share on other sites

Με αυτές τις ρυθμίσεις το aura μου κλειδώνει σε λιγότερο από 10’’ πραγματικά τόσο γρήγορο κλείδωμα είχα να δω από τον καιρό τον win.(και έχει περάσει πολύς…)

ευχαριστω πολυ φιλε

αυτες τι ρυθμισεις που τις βαζουμε?

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Με αυτές τις ρυθμίσεις το aura μου κλειδώνει σε λιγότερο από 10’’ πραγματικά τόσο γρήγορο κλείδωμα είχα να δω από τον καιρό τον win.(και έχει περάσει πολύς…)

ευχαριστω πολυ φιλε

 

Οταν λετε κλειδωνει παλικαρια εννοειται οτι πιανει δορυφορους?Γιατι εμενα το gps test ναι μεν επιασε την "θεση μου" αλλα απο δορυφορους τιποτα...

Δεν εχω τεσταρει με καποιο προγραμμα πλοηγησης και το τεστ εγινε σε ακινησια στο μπαλκονι....για 5-8 λεπτα.

 

@kgian : αυτες οι ρυθμισεις στην ουσια ειναι τα περιεχομενα του αρχειου gps.conf που βρισκεται στο /system/etc φακελο του android.

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...