Jump to content

[Προς κυκλοφορία] HTC Desire HD


tron13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί όλοι θεωρούν αξιωματικά ότι όταν βγει το HD άμεσα θα αποσυρθεί και το απλό Desire.

 

Εμμέσως πλην σαφώς... αποσύρεται. Αυτή είναι η πολιτική της HTC.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έστω όμως ότι κυκλοφορεί το HD. Τι τιμή θα έχει ??? Υπάρχουν στην αγορά το Nexus One στα 600€ και το Galaxy S στα 500€. Αν μείνουν έτσι το Desire HD πρέπει οποσδήποτε να κυκλοφορήσει πάνω από 650€, κάτι που θα σημαίνει ότι δεν συμφέρει με τίποτα να αγοράσεις το Nexus.

 

Αυτόν τον συλλογισμό ομολογώ ότι δεν τον καταλαβαίνω.

Γιατί να έχει πάνω από 650Ε? Το legend από το desire έχουν διαφορά 40Ε περίπου και η τρέχουσα τιμή του desire είναι περίπου 440Ε. Άρα κάλλιστα το HD θα μπορούσε να κυμανθεί κοντά στα 500Ε και να είναι πλήρως ανταγωνιστικό στο galaxy S που αυτή τη στιγμή σχεδόν μονοπωλεί την αγορά στην κατηγορία του. Εγώ νομίζω ότι η HTC έχει κάθε λόγω να βγάλει το HD όσο το δυνατό γρηγορότερα για να μπορέσει να πάρει μερίδιο από τους υποψήφιους αγοραστές του galaxy S.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ούτε εγώ πιστεύω ότι ο παραπάνω συλλογισμός έχει κάποια λογική κρίνοντας από την πορεία της αγοράς αλλά όλα αυτά είναι τόσο υποθετικά που δεν οδηγούν πουθενά. Οι εξελίξεις δεν αργούν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εμενα,η αποψη μου ειναι οτι αν η htc δωσει το desire hd νωρισ θα ''καψει'' το απλο desire,απ την αλλη ομως πρεπει να ανταγωνιστουν περισσοτερο το iphone4

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

εμενα,η αποψη μου ειναι οτι αν η htc δωσει το desire hd νωρισ θα ''καψει'' το απλο desire,απ την αλλη ομως πρεπει να ανταγωνιστουν περισσοτερο το iphone4

Συμφωνώ με το πρώτο, αλλά για το 2ο πιστεύω ότι το ήδη υπάρχον Desire είναι έτσι κι αλλιώς μεγάλος ανταγωνιστής του iPhone 4. Μπορεί η τιμή 200€-300€ φθηνότερη, αλλά δεν έχει να φοβηθεί τίποτα σε απόδοση, αφού σαν χρήστης του, πιστεύω ότι ήταν ταχύτατο και μετά την αναβάθμιση ακόμα γρηγορότερο.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εμενα,η αποψη μου ειναι οτι αν η htc δωσει το desire hd νωρισ θα ''καψει'' το απλο desire,

 

Η λογική αυτό λέει αλλά βάσει της ιστορίας η HTC έχει ακολουθήσει αυτή την πολιτική σε αρκετές συσκευές του παρελθόντος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το πρώτο, αλλά για το 2ο πιστεύω ότι το ήδη υπάρχον Desire είναι έτσι κι αλλιώς μεγάλος ανταγωνιστής του iPhone 4. Μπορεί η τιμή 200€-300€ φθηνότερη, αλλά δεν έχει να φοβηθεί τίποτα σε απόδοση, αφού σαν χρήστης του, πιστεύω ότι ήταν ταχύτατο και μετά την αναβάθμιση ακόμα γρηγορότερο.

 

Το desire δύσκολα θα θεωρηθεί ως ανταγωνιστής του iphone γιατί είναι μια κατηγορία κάτω σε προδιαγραφές. Ο βασικός του ανταγωνιστής είναι το galaxy s και εκεί η HTC δεν έχει να αντιπαραβάλλει τίποτε. Για το λόγο αυτό εγώ νομίζω ότι χρειάζεται ένα αντίστοιχο προϊόν και δεν θα αργήσει να το λανσάρει.

Link to comment
Share on other sites

Το desire δύσκολα θα θεωρηθεί ως ανταγωνιστής του iphone γιατί είναι μια κατηγορία κάτω σε προδιαγραφές. Ο βασικός του ανταγωνιστής είναι το galaxy s και εκεί η HTC δεν έχει να αντιπαραβάλλει τίποτε. Για το λόγο αυτό εγώ νομίζω ότι χρειάζεται ένα αντίστοιχο προϊόν και δεν θα αργήσει να το λανσάρει.

 

Φίλε σε ποια ακριβώς χαρακτηριστικά υστερεί το HTC Desire σε σχέση με το iPhone 4; Στην μεγαλύτερη οθόνη ή στα 576MB RAM;

 

Το Galaxy S σε θέμα χαρακτηριστικών είναι πολύ πιο μπροστά από το iPhone 4 χωρίς όμως αυτό να το καθηστά και καλύτερο.

Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ποια ακριβώς χαρακτηριστικά υστερεί το HTC Desire σε σχέση με το iPhone 4; Στην μεγαλύτερη οθόνη ή στα 576MB RAM;

 

Μπορεί να είναι μεγαλύτερη η οθόνη του desire αλλά η ανάλυση του iphone είναι αρκετά υψηλότερη (640x960).

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι μεγαλύτερη η οθόνη του desire αλλά η ανάλυση του iphone είναι αρκετά υψηλότερη (640x960).

 

Δεν αντιλέγω, αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται αυτή η χαώδης διαφορά στο κόστος:D

Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Το Desire έχει και ραδιόφωνο που δεν έχει το iPhone και πιάνει και σήμα ακόμα και όταν το κρατάς... Και έτσι κι αλλιώς η Apple δεν μπορεί πια να λέει για την ταχύτητα και τα κολλήματα που έχουν τα υπόλοιπα και δεν έχει το iPhone, αφού το Desire είναι πολύ γρήγορο και χωρίς κολλήματα. Με λίγα λόγια το μόνο πράγμα που η Apple μπορώ να πω ότι είναι μπροστά είναι το AppStore, αλλά και το Android Market αναπτύσσετε ταχύτατα.

 

Επειδή τώρα θα πει ο athanaso77 ότι είμαστε off-topic :p (όχι ότι δεν είμαστε δηλαδή), εγώ πιστεύω ότι το να ανταγωνιστεί το iPhone 4 μπορεί να μην είναι τόσο σημαντικός λόγος, αφού έτσι κι αλλιώς οι κολλημένοι ακόμα και τηλέφωνο με 4πύρηνο επεξεργαστή και μπαταρία που κρατάει 3 μέρες να βγάλει η HTC θα βρουν λόγο να βγάλουν το iPhone καλύτερο... Για το Galaxy μπορεί να κάνει αυτή την κίνηση, αλλά αν το HTC Desire HD κυκλοφορήσει με τα χαρακτηριστικά που αναμένονται, σημαίνει ότι θα είναι πολύ καλύτερο από το Galaxy.

 

Και κάτι άλλο. Γιατί το θέμα είναι [Προς Κυκλοφορία] και όχι [Φήμες] ?? Αφού δεν υπάρχει κάτι επίσημο απ' ότι λέτε...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και κάτι άλλο. Γιατί το θέμα είναι [Προς Κυκλοφορία] και όχι [Φήμες] ?? Αφού δεν υπάρχει κάτι επίσημο απ' ότι λέτε...

 

Ορθόν, αλλά δυστυχώς δεν είναι στο χέρι μου (πια) να το αλλάξω.

 

Επίσης, όταν μιλάμε για μια φημολογούμενη συσκευή λογικό είναι να βγαίνουμε off-topic μιας και δεν υπάρχει διαθέσιμη συσκευή να συζητήσουμε. Σε αυτές τις περιπτώσεις, κλειδώνουμε το παρόν thread και όταν βγει η συσκευή στην παραγωγή... ανοίγουμε καινούργιο.;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται αυτή η χαώδης διαφορά στο κόστος:D

 

Σ’ αυτό συμφωνώ. Μπορεί το iphone να έχει καλύτερη οθόνη και Multimedia χαρακτηριστικά (hd video κτλ) αλλά σίγουρα είναι υπερ-εκτιμημένο σε επίπεδο τιμής (λόγω apple).

Το desire πάντως με την σημερινή του μορφή δεν μπορεί να αποτελέσει αυτό που όλοι λένε iphone-killer. Αν το galaxy είχε flash θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για γενική επικράτηση …

Αλλά αυτό είναι μια ευκαιρία για την ΗΤC να δείξει τι μπορεί να κάνει σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που παιζει και σε... engadget μπορουμε να δωσουμε και περισσοτερες info.

 

 

http://www.engadget.com/2010/08/09/htcs-4-3-inch-desire-hd-shows-up-on-video/

 

Τα πλαστικα στην πλατη του κινητου που το κανουν να θυμιζει σκυλι Δαλματιας ειναι για τα πανηγυρια.

Το aluminium unibody case ειναι παραπανω απο καλοδεχουμενο παντως...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ενδεχομένως να έχουμε αλλαγές στην τελική εμφάνιση στη συσκευή παραγωγής. Η ουσία πάντως είναι ότι από άποψη χαρακτηριστικών αποτελεί μια αξιοσημείωτη αναβάθμιση σε σχέση με το Desire. Ίδωμεν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να έχουμε αλλαγές στην τελική εμφάνιση στη συσκευή παραγωγής. Η ουσία πάντως είναι ότι από άποψη χαρακτηριστικών αποτελεί μια αξιοσημείωτη αναβάθμιση σε σχέση με το Desire. Ίδωμεν.

 

και μονο που δεν υπαρχει μπροστινη καμερα σε κινητο εν ετη 2010 ειναι αποτυχια για μενα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
και μονο που δεν υπαρχει μπροστινη καμερα σε κινητο εν ετη 2010 ειναι αποτυχια για μενα.

 

...όχι όμως και για τους περισσότερους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολυ κατώτερο των προσδοκιών.

 

Ας άλλαζαν τον πομποδέκτη του Evo και ας το αφηναν οπως ακριβως ειναι.

 

Αν δεν εχει μπροστινη καμερα δεν αξιζει να το προτιμησεις σε περιπτωση που βγει και το ευρωπαικο Droid X.

 

Για το πισω καπακι δε θα κανω κανενα σχολιο , η εικονα μιλαει απο μονη της...

Edited by Lord British
Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή λέω, πρέπει να είμαι πολύ γκαντέμης τελικά... Πέρσι τον Ιούλιο πήρα το HTC HD και σε λίγους μήνες βγαίνει ο αντικαταστάτης του HTC HD2. Φέτος την ίδια εποχή, παίρνω το HTC Desire και τώρα βγαίνει ο αντικαταστάτης πάλι... Γιατί πρέπει να μένω πάντα πίσω ??????

 

Είδα όμως τα άρθρα που δώσατε και είπα Desire και πάλι Desire... Πως είναι έτσι αυτό από πίσω ρε παιδιά ?? Και για αυτά που ενδιαφέρουν εμένα, δεν έχει καμία τρελή διαφορά στο hardware, όπως οι διαφορές των HD-HD2 πέρσι. Τότε μιλούσαμε για τεράστια διαφορά στην ταχύτητα, λόγω επεξεργαστή κτλ. Τώρα σε αυτό δεν θα υπάρχει κάτι τέτοιο. Απλά την κάμερα καλυτερεύουν, που δεν με ενδιαφέρει καθόλου και στον ήχο κάτι διαφορές, που δεν λέω, μπορεί να είναι θετικό, αλλά δεν αλλάζεις και κινητό. Και την οθόνη εγώ την θεωρώ αρνητικό που είναι τόσο μεγάλη. Too Big για να το πάρω στο σχολείο.

 

Εντάξει, δεν θέλω να το θάψω και γι' αυτό λέω ότι σίγουρα θα είναι το επόμενο high-end τηλέφωνο (παρά τις τελικά μικρές, για μένα, διαφορές που έχει με το Desire), αλλά για να μπουν δυνατά στον ανταγωνισμό, πρέπει να αλλάξουν το από πίσω. Να το κάνουν σαν το Evo που είναι πολύ πιο όμορφο.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...