Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ έχω ένα θέμα με την φόρτιση που έχω το 4άρι ΑΛΛΑ δεν έχω βάλει το ios 7 αλλά έχω παραμείνει με την 5.1. Όταν συνδέω το καλώδιο usb στον υπολογιστή (το αυθεντικό) στο κινητό κάθε φορά μου βγάζει "το αξεσουάρ δεν υποστηρίζεται" και σταματάει να φορτίζει κανονικά αλλά όμως φορτίζει απελπιστικά αργά. Δεν ξέρω αν είναι η ίδια περίπτωση με της φίλης σου αλλά το έχω αυτό το θέμα εδώ και μήνες. Έχω δοκιμάσει και καλώδιο usb μη αυθεντικό και πάλι τα ίδια. Έχω δοκιμάσει και διαφορετικές θύρες και διαφορετικούς υπολογιστές και πάλι τα ίδια. ΟΜΩΣ αν το συνδέσω απευθείας στον τοίχο με το καλώδιο usb χωρίς PC τότε φορτίζει φυσιολογικά!! Άρα στην δική μου περίπτωση δεν πρέπει να είναι hardware αλλά software. Αλλά ούτε όμως πρέπει να είναι και θέμα ios γιατί αυτό το έχουν και άλλοι που είναι στην ios 6 άρα ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει και ούτε η wind μπορεί να μου πει ως παροχέας για υποστήριξη, ούτε θέλω να το αφήσω το κινητό κάπου για επισκευή και στα καλά καθούμενα να δίνω 50άρια ευρώ και ΑΝ φτιαχτεί. Ούτε και στα forums έχω βρει λύση όπως πχ: https://discussions.apple.com/thread/3282416?start=405&tstart=0
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια !

Υπαρχει τροπος σε κλειδωμενο iphone 4 με apple id να του κανω restore και να δουλεψει?

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

 

Μόνο να πας σε προηγούμενη έκδοση.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Για τα προβλήματα που αναφέρετε με την φόρτιση υπάρχει μια πρόταση.

Συνδέω τον φορτιστή και μετά κλείνω την συσκευή. Λογικά σε 2-3 ώρες πρέπει να φορτίσει. Αν ναι τότε restore. Αν όχι τότε αλλαγή μάλλον μπαταρίας.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο πιο πριν αλλά κατάφερα να κάνω downgrade απο 7.0.4 σε 5.1.1 και τώρα προσπαθώ να κάνω upgrade σε 6.1.3 αλλά βγάζει σφάλμα οτί δεν είναι δυνατή η επικοινωνία με τον διακομιστή ενημέρωσης λογισμικού.Κι αυτό επειδή άλλαξα το hosts.Πιο πριν μου έβγαζε σφάλμα 3194.Έχει κάποιος κατά νου κάποια λύση;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να πας στην 6.1.3.

Έχεις τα shsh blobs στης 6.1.3?

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο πιο πριν αλλά κατάφερα να κάνω downgrade απο 7.0.4 σε 5.1.1 και τώρα προσπαθώ να κάνω upgrade σε 6.1.3 αλλά βγάζει σφάλμα οτί δεν είναι δυνατή η επικοινωνία με τον διακομιστή ενημέρωσης λογισμικού.Κι αυτό επειδή άλλαξα το hosts.Πιο πριν μου έβγαζε σφάλμα 3194.Έχει κάποιος κατά νου κάποια λύση;

 

Σε 6.1.2 που εχω προσπαθήσει πολλές φορές δεν μπόρεσε ενώ σε 5.1.1 οπως λες κανονικά. Δεν ξέρω γιατί αλλα ούτε σε windows ούτε σε Mac

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σε 6.1.2 που εχω προσπαθήσει πολλές φορές δεν μπόρεσε ενώ σε 5.1.1 οπως λες κανονικά. Δεν ξέρω γιατί αλλα ούτε σε windows ούτε σε Mac

 

Και αυτό για στην 6.χ προστέθηκε μια δυκλιδα ασφαλείας στο software όπως μπήκε αργότερα στα iPhone 4S/5/5s/5c στο hardware όπου απαιτούνται κάποια κλειδιά απο τους server της apple προκειμένου να περάσεις προηγούμενο λειτουργικό!

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν τα έχω.Αλλά και χωρίς αυτά δεν υπάρχει τρόπος να μπορώ να κάνω upgrade στην 6.1.3 που υποθετικά θεωρείτε πιο εύκολo και φυσιολογικό απο το να κάνεις downgrade;
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για την αντκατάσταση της μπαταρίας να βάλω μια συμβατή με 2200mah; Ποιό μπορεί να είναι το ρίσκο κι η επικινδυνότητα με αυτήν την κίνηση;

 

Συμβατή: http://www.planetmobile.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=8221&category_id=1138&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=3

 

Θα κρατάει 3 μέρούλες άνετα!!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν τα έχω.Αλλά και χωρίς αυτά δεν υπάρχει τρόπος να μπορώ να κάνω upgrade στην 6.1.3 που υποθετικά θεωρείτε πιο εύκολo και φυσιολογικό απο το να κάνεις downgrade;

Το να κανεις upgrade σε οποιαδηποτε εκδοση εκτος της τελευταιας δεν θεωρειται ουτε πιο εύκολο ουτε πιο φυσιολογικο στο iOS. Ειναι αδυνατο να πας στην 6.1.3 χωρις να εχεις σωσει τα shsh και μαλιστα οχι απο το cydia αλλα χειροκίνητα απο το tiny umbrella. Χωρις shsh δεν μπορεις και δεν προκειται με κανενα τροπο να κανεις upgrade στην 6.1.3 ουτε σε καμια αλλη εκδοση. Μονο στην 7.0.4 μπορεις να πας και πουθενα αλλου.

 

Δυστυχώς δεν τα έχω.Αλλά και χωρίς αυτά δεν υπάρχει τρόπος να μπορώ να κάνω upgrade στην 6.1.3 που υποθετικά θεωρείτε πιο εύκολo και φυσιολογικό απο το να κάνεις downgrade;

Μακρια...οσο πιο μακρια μπορεις. Ουτε 3 μερουλες θα κραταει ουτε τιποτα. Ειναι μουφα ολες αυτες οι μεγαλυτερες μπαταριες για iPhone

Edited by NeverMind
:)
Link to comment
Share on other sites

Για τα προβλήματα που αναφέρετε με την φόρτιση υπάρχει μια πρόταση.

Συνδέω τον φορτιστή και μετά κλείνω την συσκευή. Λογικά σε 2-3 ώρες πρέπει να φορτίσει. Αν ναι τότε restore. Αν όχι τότε αλλαγή μάλλον μπαταρίας.

 

Δηλαδή να κάνω backup μέσω itunes και μετά το restore πως γίνεται; Πάλι από itunes? Και θα μου το φέρει το κινητό ακριβώς έτσι όπως ήταν με το backup ή θα χαθούν τίποτα δεδομένα όπως πχ saves από παιχνίδια / sms κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να κάνω backup μέσω itunes και μετά το restore πως γίνεται; Πάλι από itunes? Και θα μου το φέρει το κινητό ακριβώς έτσι όπως ήταν με το backup ή θα χαθούν τίποτα δεδομένα όπως πχ saves από παιχνίδια / sms κλπ ?

 

Αν συνδέσεις την συσκευή στο iTunes θα τα βρεις λεει και back up και restore.

Προτείνω να κρατήσεις μόνο τα απολύτως σημαντικά οπως επαφές σημειώσεις κλπ. Όλα τα αλλα καλύτερα να μην τα επαναφερεις γιατί αν υπάρχει προβλημα θα το επαναφέρει και μετά.

Οπότε καλύτερα μετά να πατησεις set up as new και να τα περάσεις όλα απο την αρχή.

Είναι λίγο χρονοβόρα διαδικασία αλλα αν εχεις προβληματα θα τελειώσεις.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμίτες,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που πιθανά έχει χιλιοειπωθεί. Αντιμετωπίζει μια φίλη μου πρόβλημα με τη μπαταρία στο iphone 4 της. Δηλαδη: η φόρτιση γίνεται φοβερά αργά - τύπου 15ώρες φόρτισης να φτάνει μετά βίας το 50-60% - καθώς και η απότομη πτώση της.

Το έστειλε στην i-repair και της είπαν πως δεν είναι hardware-ικό το πρόβλημα κι ότι θέλει κάποια ρύθμιση ( καλιμπράρισμα φαντάστηκα). Την πρώτη βδομάδα όντως λειτουργούσε σαν πρώτα, ύστερα όμως τα ίδια... Στέλνοντάς το πάλι στην i-repair, της είπαν πως τελικά θέλει αλλαγή η μπαταρία και το κόστος θα είναι 50€. Δεν πείστηκε γιατί δεν της ξηγήθηκαν πολύ καλά κι έφυγε νευριασμένη.

Που πιστεύετε να οφείλεται το πρόβλημα;

 

Σημείωση: Το πρόβλημα εμφανίστηκε με την αναβάθμιση σε ios 7.

Ευχαριστώ.

Τι λέτε για την αντκατάσταση της μπαταρίας να βάλω μια συμβατή με 2200mah; Ποιό μπορεί να είναι το ρίσκο κι η επικινδυνότητα με αυτήν την κίνηση;

 

Συμβατή: http://www.planetmobile.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=8221&category_id=1138&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=3

 

Θα κρατάει 3 μέρούλες άνετα!!

 

Αγόρασα μια original μπαταρία από έναν τύπο στην Ομόνοια 13€ στα 1420mah και το εργαλειάκι που κόστισε 3€. Την άλλαξα εύκολα με πολύ προσοχή βέβαια στο τσιπάκι του wifi.

 

Σημείωση: Χρειάστηκε κι ένα μικρό ισιοκατσάβιδο.

 

Τελικά. το iphone λειτουργεί κανονικά, η μπαταρία σαν καινούργια χωρίς κανένα πρόβλημα και το κινητό να αποφορτίζεται σχεδόν μέσα σε 1 μέρα, πιθανά λόγω της ios 7

 

Η λύση ήταν αλλαγή μπαταρίας.

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάπου είδα για ios7 jelbreik ξέρει κάποιος; Έχω το iphon 4 και θέλω να πάω στη ios 7 αν υπάρχει jelbreik απο που να το κατεβάσω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάπου είδα για ios7 jelbreik ξέρει κάποιος; Έχω το iphon 4 και θέλω να πάω στη ios 7 αν υπάρχει jelbreik απο που να το κατεβάσω;

Ευχαριστώ.

 

Δεν υπάρχει jailbreak στο iOS 7.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ξέρεις οτι παει οθόνη και εξωτερικό τζαμί σετ και θα βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη κανά 200αρι πιστεύω

 

Αν δεν γνωρίζετε καλο θα ήταν να μην γράφετε ανακρίβειες. Με 250€ παίρνεις ανακατασκευασμένο τηλέφωνο , ενώ αν το ψάξεις μπορείς να αλλάξεις LCD & digitizer απο 70€

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γνωρίζετε καλο θα ήταν να μην γράφετε ανακρίβειες. Με 250€ παίρνεις ανακατασκευασμένο τηλέφωνο , ενώ αν το ψάξεις μπορείς να αλλάξεις LCD & digitizer απο 70€

 

Δεν λέω ανακρίβειες γιατί επισκευάζω τηλέφωνα. Νομίζω οτί αναφερόταν σε iphone 5 και απο 70 ευρώ μπορείς να βρεις δεν ξέρω σε τι ποιότητα και φυσικά πρέπει να την περάσεις μόνος. Σε κατάστημα περίπου 150 γνωρίζω οτί πηγαίνει η τιμή ανάλογα και το κατάστημα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μπορει καποιος να μου πει σχετικα υπευθυνα πως μπορω να κανω downgradw απο 7.0+ σε 6.+?

μολις χθες αγορασα το κινητο μεταχειρισμενο και αυτος που το ειχε εβαλε την 7+ και μιας και το εψαξα καταλαβα οτι σε ολους μας κολλαει λιγο πολυ αυτη η εκδοση??το θεμα ειναι αν το κανω διατρεχει καποιο κινδυνο και κατι ακομα εσεις τι λετε να το κανω? η οχι? ευχαριστω παρα πολυ δεν ξερω τιποτα απο Iphone τωρα μαθαινω με λιγα λογια noobas

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να κάνεις downgrade είναι αν και μόνο αν ο πρώην ιδιοκτήτης είχε κάνει jailbreak στο παρελθόν και είχε κρατήσει τα shsh blobs. Αν δεν είχε κάνει ποτέ κάτι τέτοιο, απλά ξεχνάς το downgrade.

Τα περί jailbreak και downgrade, έχουν συζητηθεί εδώ στο νήμα και παλιότερα. Κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις τα αντίστοιχα posts.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να κάνεις downgrade είναι αν και μόνο αν ο πρώην ιδιοκτήτης είχε κάνει jailbreak στο παρελθόν και είχε κρατήσει τα shsh blobs. Αν δεν είχε κάνει ποτέ κάτι τέτοιο, απλά ξεχνάς το downgrade.

Τα περί jailbreak και downgrade, έχουν συζητηθεί εδώ στο νήμα και παλιότερα. Κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις τα αντίστοιχα posts.

 

δηλαδη με τιποτα?ειδα κατι βιντεακια και ομολογω κατι ειχα πετυχει αλλα φοβιθηκα και το σταματησα..

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, με τίποτα.

Θα σκοντάφτεις πάντα σε μηνύματα τύπου ERROR 3194.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος να βοηθησει!

Εχω ενα iphone 4 jb με πανω απο 1000 επαφες.

Εχω φωτογραφια μονο σε δυο.

Ξαφνικα οι δυο αυτες φωτο εμφανιζονται στις περισσοτερες των επαφων.

Ξερει κανενας πως αντιμετωπιζεται?

Εναλλαχτικα αν ξερει καποιος το folder των εικονιδιων για νατο σβησω στο iFile.

Ευχαριστω!

dsmous
Link to comment
Share on other sites

oka με το downgrade πλεον Iphone 6.1.3 ουφφφφφφφ :D:D:D:D:D..κατι αλλο τωρα..εχω βαλει την 6.1.3 και το cydia και ενω χθες δουλευε μια χαρα σημερα το μεσιμερι κιολας αρχησε να μην δουλευει το safari k to mail..του κινητου (με αλλο browser δουλεβει μια χαρα..οπως και με gmail)μετα σκεφτομαι γιατι??και εκει που παιζω με το κιν παταω το cydia(οπου χθες δουλευε αψογα)και βλεπω πως με πεταει απευθειας..τι συμβαινει??και πως μπορει να λυθει?:confused: εκανα και restart Μηπως και κολλισε αλλα τιποτα..

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι καινουρια στην παρέα τι κάνετε χάρηκα που σας βρήκα σο έχω πάρει το iPhone 4 και επιδι δεν μου αρέσει αυτό το κενό φόντο που έχει όταν με πέρνει το μωρακι μου ( το έχω δει σε έναν που είχε το ίδιο κηνητο με μένα ) θέλω όταν με πέρνει να βλέπω την φωτογραφία του πως μπορώ να το φτιάξω στην επαφή του έχω εικόνα αλλα δεν φεννετε όταν με πέρνει η τον περνώ ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω :)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...