Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια αναβαθμισα σε 7 και τωρα ειμαι κλειδωμενος οπως και πριν μονο που πριν το ειχα κανει jailbreak και το χρησιμοποιουσα για μουσικη και τετοια αλλα τωρα με το jailbrake του evasion λεει οτι δεν ειναι activated και ετσι δεν μποορω να προχωρησω !! καμια ιδεα ?! επισης μηπως υπαρχει πιθανοτητα να γινει factory unlock χωρις να πληρωσουμε στον παροχο ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
επισης μηπως υπαρχει πιθανοτητα να γινει factory unlock χωρις να πληρωσουμε στον παροχο ?

 

Επειδή η συσκευή σου δεν έιναι καινούργιο μοντέλο, το έχεις ψάξει μήπως ο πάροχος που είναι sim locked στην ξεκλειδώνει πλέον δωρεάν; Εναλλακτικά ή πληρώνεις το ξεκλείδωμα στα γνωστά site που κάνουν αυτή τη δουλειά, ή βάζεις r-sim.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια αναβαθμισα σε 7 και τωρα ειμαι κλειδωμενος οπως και πριν μονο που πριν το ειχα κανει jailbreak και το χρησιμοποιουσα για μουσικη και τετοια αλλα τωρα με το jailbrake του evasion λεει οτι δεν ειναι activated και ετσι δεν μποορω να προχωρησω !! καμια ιδεα ?! επισης μηπως υπαρχει πιθανοτητα να γινει factory unlock χωρις να πληρωσουμε στον παροχο ?

 

Αφού ειχες κάνει jailbreak παλαιότερα μπορείς να κανεις downgrade σε iOS 6.x.x και μετά unlock

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η συσκευή σου δεν έιναι καινούργιο μοντέλο, το έχεις ψάξει μήπως ο πάροχος που είναι sim locked στην ξεκλειδώνει πλέον δωρεάν; Εναλλακτικά ή πληρώνεις το ξεκλείδωμα στα γνωστά site που κάνουν αυτή τη δουλειά, ή βάζεις r-sim.

 

το r sim τι ειναι ακριβως ?

 

Αφού ειχες κάνει jailbreak παλαιότερα μπορείς να κανεις downgrade σε iOS 6.x.x και μετά unlock

 

πως να κανω downgrade σε 6 ? αν και θυμαμαι οτι στην baseband που ημουν δεν γινοταν να κανω unlock

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το r sim τι ειναι ακριβως ?

 

 

 

πως να κανω downgrade σε 6 ? αν και θυμαμαι οτι στην baseband που ημουν δεν γινοταν να κανω unlock

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

 

Η r-sim είναι ένα τσιπακι που μπαίνει μαζί με την κάρτα σιμ για να ξεκλειδωσεις την συσκευή.

 

Downgrade

Κατέβασε την τελευταία έκδοση του redsnow. Τρέξε την εφαρμογή.

Μέσα στα extras λεει query shsh και θα σου εμφανίσει απο ποιες εκδόσεις είναι διαθεσιμα τα shsh. Μόνο σε αυτές τις εκδόσεις που θα σ εμφανίσει μπορείς να κατέβεις.

Κατέβασε οποία έκδοση θέλεις απο αυτές και πάλι μέσα απο το redsnow κανε restore και επέλεξε το αρχείο που κατεβασες.

Φυσικά μετά μπορείς και jailbreak για unlock όμως θα δεις πρώτα την baseband που θα έχει μέσα και βλέπουμε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το r-sim δουλευει και για το 7 ?

 

Νομίζω ότι αναφέρεται ξεκάθαρα στο link που σου έδωσα. Ωστόσο δεν μπορεί κάποιος να σου εγγυηθεί το ίδιο σε μελλοντικές αναβαθμίσεις όπου ίσως να χρειαστεί νέα r-sim και πάει λέγοντας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αναφέρεται ξεκάθαρα στο link που σου έδωσα. Ωστόσο δεν μπορεί κάποιος να σου εγγυηθεί το ίδιο σε μελλοντικές αναβαθμίσεις όπου ίσως να χρειαστεί νέα r-sim και πάει λέγοντας.

 

δεν μπορω να βρω για το 4 !

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση . Εχω στα χςερια μου ενα Iphone 4που ειναι κλειδωμενο σε at&t απο αμερικη , εκδοση ios εχει 6.0.1 τι μπορουμε να κανουμε θα πρεπει να πληρωσουυμε για ξεκλδειδωμα και εαν ναι προτινεται κανενα μαγαζι με λογικες τιμες γιατι λιγο ποθ εψαξα τρελαθηκα ευχριοστω και καλη χρονια να χετε
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση . Εχω στα χςερια μου ενα Iphone 4που ειναι κλειδωμενο σε at&t απο αμερικη , εκδοση ios εχει 6.0.1 τι μπορουμε να κανουμε θα πρεπει να πληρωσουυμε για ξεκλδειδωμα και εαν ναι προτινεται κανενα μαγαζι με λογικες τιμες γιατι λιγο ποθ εψαξα τρελαθηκα ευχριοστω και καλη χρονια να χετε

 

Ακριβώς απο πάνω έχει γίνει η ίδια ερώτηση και έχουν δοθεί οι σχετικές απαντήσεις. Ρίξε μια ματιά και αν δεν καλυφθεις εδώ είμαστε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην 5.1.1 με την επαναφορά όλων των ρυθμίσεων , σβηνονται τα πάντα και επανέρχεται πλήρως το τηλέφωνο ;
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Στην 5.1.1 με την επαναφορά όλων των ρυθμίσεων , σβηνονται τα πάντα και επανέρχεται πλήρως το τηλέφωνο ;

 

Ρυθμισεων και περιεχομένου και θα σβηστούν όλα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, και καλή χρονιά.

Σήμερα ένας φίλος μου, ο οποίος έχει iPhone 5 ήθελε να δώσει δώρο το παλιό του iPhone 4 σε έναν άλλο φίλο. Το πρόβλημα είναι ότι όταν το έκανε επαναφορά κλπ δημιούργησε ένα καινούριο apple id, του οποίου δεν θυμάται τον κωδικό, και δεν θυμάται και τα 3 security questions. Το τηλέφωνο είναι αγγλικό, και η επικοινωνία με το αγγλικό κέντρο εξυπηρέτησης, δεν μπόρεσε να τον βοηθήσει, μιας και οι απαντήσεις του είναι δωσμένες στα ελληνικά. Αυτό που του πρότεινα εγώ να κάνει είναι να κάνει καινούρια επαναφορά στο τηλέφωνο, όμως για να γίνει αυτό και πάλι χρειάζεται ο κωδικός απο το apple id του οποίου δεν θυμάται. Ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι καινουρια στην παρέα τι κάνετε χάρηκα που σας βρήκα σο έχω πάρει το iPhone 4 και επιδι δεν μου αρέσει αυτό το κενό φόντο που έχει όταν με πέρνει το μωρακι μου ( το έχω δει σε έναν που είχε το ίδιο κηνητο με μένα ) θέλω όταν με πέρνει να βλέπω την φωτογραφία του πως μπορώ να το φτιάξω στην επαφή του έχω εικόνα αλλα δεν φεννετε όταν με πέρνει η τον περνώ ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω :)

Πρόσθεσε μια άλλη μεγαλύτερη εικόνα στην επαφή του.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κυρίες και κύριοι,

 

αφού πρώτα ευχηθώ σε όλους καλή και δημιουργική νέα χρόνια θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας.

 

Είμαι κάτοχος και ενός iphone 4 το οποίο...είναι κλειδωμένο .

 

Δυστυχώς, ενώ εγώ βρήκα αρκετούς και στο ebay και γενικά που αναλαμβάνουν ξεκλείδωμα της συσκευής δεν βρήκα κανέναν που να μπορεί να ξεκλειδώσει την δική μου.

 

Κάποια χαρακτηριστικά:

 

Model: iPhone 4 Black 16GB

Sim Lock: LockedIMEI

Carrier: Portugal Optimus (Orange)

Locked.

 

Τα παραπάνω τα βρήκα αφού πλήρωσα περίπου 1€ σε έναν ράτσα στο ebay και του έδωσα το IMEI της συσκευής.

 

Η ιστορία έχει ως εξής. Εργάζομαι σε γνωστή διεθνή αεροπορική εταιρεία και κάποιος επιβάτης ξέχασε το iphone του στο αεροπλάνο. Βρέθηκε από το προσωπικό, συλλέχθηκε και μπήκε για φόρτιση (μέχρι τότε δεν ξέραμε σε ποιον ανήκει).

Ο άνθρωπος 2 μέρες μετά τηλεφώνησε και στα Αγγλικά μας είπε ότι βρίσκεται Πορτογαλία πλέον και πως πουλάει το τηλέφωνο σε όποιον από εμάς το θέλει. Έναντι του ποσού των 140€ (το θεώρησα λογικό αλλά η αλήθεια πως πάντα ήθελα και IOS) αγόρασα τη συσκευή. Τη χρησιμοποίησα ούτε εβδομάδα και αυτή κλείδωσε!

Επικοινώνησα με cosmote που είναι ο πάροχος μου και μου ανέφερε κάτι για ρήτρα στο συμβόλαιο της Orange που κλειδώνει τη συσκευή μέχρι το πέρας του συμβολαίου κτλ.

 

 

Αν κάποιος θεωρεί ότι μπορεί να ξεκλειδώσει τη συσκευή παρακαλώ θερμά να επικοινωνήσει μαζί μου.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν γίνεται να την ξεκλειδώσει κάποιος εκτός

1. Της ίδιας της εταιρίας.

2. Κάποιο απο τα γνωστά site που αναλαμβάνουν τέτοια ξεκλειδώματα με το ανάλογο κόστος, οχι όμως πάντα ανάλογα τον πάροχο.

3. Με χρήση της r-sim η οποία παρακάμπτει το κλείδωμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

το 1 το αποκλείουμε και το 2 επίσης μέχρι στιγμής δεν μας δίνει λύση. Μου είπαν από Μάρτιο και μετά που θα αλλάξουν τα συμβόλαια και πάλι ΙΣΩΣ.

 

Στέκομαι λίγο στο 3, υπάρχει r-sim εδώ, Ελλάδα ή την αγοράζω απέξω;

Με περιορίζει στο IOS όπως η gevey που είναι για το 4άρι ;

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει και τα δύο που αναφέρεις.

 

Δυστυχώς, στο forum της r-sim γράφει ένα μέλος ότι δεν είναι συμβατή με iPhone 4. Αυτός ήταν και ο λόγος που σου ζήτησα περισσότερες πληροφορίες, μήπως δηλαδή για παράδειγμα ταιριάζει κάποια άλλη rsim κτλ.

 

Αν γνωρίζεις θα εκτιμούσα την απάντηση σου.

 

Σε ευχαριστώ, καλό ξημέρωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδιά εχω ενα iphone 4 το οποίο το βρήκα...στην αρχη πήρα τηλέφωνο στον αριθμό που έλεγε στην οθόνη γιατί ειχε κλειδώσει με icloud και ήταν κλειστό (λογικό μάλλον αφου ειχα εγω την sim του) τελος πάντων μετα είπα να το κρατήσω αλλα οταν του εκανα restore μου ζητάει το παλιό apple id για να κανει την πρώτη εκκίνηση...υπάρχει κάποιος τρόπος για unlock ή εχω ενα κουτί με φωτιζομενη οθόνη στα χέρια μου?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω ενα iphone 4 το οποίο το βρήκα...στην αρχη πήρα τηλέφωνο στον αριθμό που έλεγε στην οθόνη γιατί ειχε κλειδώσει με icloud και ήταν κλειστό (λογικό μάλλον αφου ειχα εγω την sim του) τελος πάντων μετα είπα να το κρατήσω αλλα οταν του εκανα restore μου ζητάει το παλιό apple id για να κανει την πρώτη εκκίνηση...υπάρχει κάποιος τρόπος για unlock ή εχω ενα κουτί με φωτιζομενη οθόνη στα χέρια μου?

 

Μόνο για ανταλλακτικά. Μόνο ο ιδιοκτήτης του μπορεί να το επαναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για ανταλλακτικά. Μόνο ο ιδιοκτήτης του μπορεί να το επαναφέρει.

den mporw na kanw tipota tipota na anoo3ei??mono me to id?

Link to comment
Share on other sites

den mporw na kanw tipota tipota na anoo3ei??mono me to id?

 

Μόνο με το παλιό Id μπορεί να ανοίξει. Έχεις μια συσκευή η οποία είναι άχρηστη. Μόνο για ανταλλακτικά οπως είπαν και πιο πάνω.

Σε παρακαλώ αν μπορείς να γράφεις μόνο Ελληνικά.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω ενα iphone 4 το οποίο το βρήκα...στην αρχη πήρα τηλέφωνο στον αριθμό που έλεγε στην οθόνη γιατί ειχε κλειδώσει με icloud και ήταν κλειστό (λογικό μάλλον αφου ειχα εγω την sim του) τελος πάντων μετα είπα να το κρατήσω αλλα οταν του εκανα restore μου ζητάει το παλιό apple id για να κανει την πρώτη εκκίνηση...υπάρχει κάποιος τρόπος για unlock ή εχω ενα κουτί με φωτιζομενη οθόνη στα χέρια μου?

 

 

den mporw na kanw tipota tipota na anoo3ei??mono me to id?

 

Προσπάθησε απο τον αριθμό του τηλεφώνου να βρεις στοιχεία του ιδιοκτήτη να του το παραδώσεις!

1ον κρίμα που το έχασε,

2ον καλά έκανε και το κλείδωσε,

3ον αν το κρατήσεις είναι σαν να έχεις ένα τουβλο στα χέρια σου.

 

Εσυ αποφασίζεις!

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...