Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@apoapost

 

Αν κατάλαβα καλα, έχεις μεταφέρει απο το iPhoto (ότι είχες μέσα σ' αυτο), στο iPhone σου.

Σωστά?

 

Αν ναι, οι φωτογραφίες αυτές έχουν εισαχθεί μέσω iTunes και δεν υπάρχει δυνατότητα διαγραφής απο το τηλέφωνο σε μη jailbreak συσκευές.

Μπορείς όμως άνετα να τις διαγραψεις μέσω του iTunes μέσα απο τις επιλογές συγχρονισμού photos.

Ξετικαρεις την επιλογή όλα ( δηλαδή ότι έχει μέσα το iPhoto) και επιλέγεις συγκεκριμένους φακέλους που θες να τους έχεις στο iPhone.

 

Δεν προσπαθώ να μείωση την λύση του Δημήτρη, απλά επισημάνω το πως γίνεται η ορθή διαδικασία εισαγωγής φωτό μέσω iTunes ταξινομιμενες σε folders-albums σαν ξεχωριστα γεγονότα.

 

Επίσης όπως έχω ξαναγράψει μπορει να γίνει εισαγωγή κατευθείαν στο άλμπουμ της κάμερες μέσω του good reader χωρίς να χρησιμοποιηθεί iTunes και με δυνατότητα διαγραφής απο το τηλέφωνο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κωστη Καλημερα :)

Επειδη εχω και Εγω αγορασμενο απο cydia το photo albums,δεν μου συγχρονιζει τους φακέλους που εχω Εγω δημιουργήσει με αυτο!

Οποτε η λυση του diskaid η Κατι Αλλου παρεμφερή (iPhone browser κλπ) Ειναι δεδομένη :)

Edit

Μιλαω παντα για συνεργασία με windows. Δεν ξερω τι αλλάζει στα mac.

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Κωστη Καλημερα :)

Επειδη εχω και Εγω αγορασμενο απο cydia το photo albums,δεν μου συγχρονιζει τους φακέλους που εχω Εγω δημιουργήσει με αυτο!

Οποτε η λυση του diskaid η Κατι Αλλου παρεμφερή (iPhone browser κλπ) Ειναι δεδομένη :)

Edit

Μιλαω παντα για συνεργασία με windows. Δεν ξερω τι αλλάζει στα mac.

 

Α δεν ξερω τι είναι αυτο το photo albums.

Εγώ μια ζωή έχω όλες μου τις photo αποθηκευμενες στον υπολογιστή και ένα back up σε εξωτερικό σκληρό για μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

Όλες βρίσκονται ταξινομιμενες σε φακέλους ανάλογα με το γεγονός και ημερομηνία.

Απο εκει επιλέγω ποιους φακέλους θέλω να συχρονισω με την εκάστοτε συσκευη μου είτε είναι WM, android η iPhone.

Ο τρόπος αλλάζει μόνο.

 

Για παράδειγμα έχω στο iPhone μου συχρονισμενους 6 φακέλους-γεγονότα που έχω περάσει μέσω iTunes.

Οποιαδήποτε άλλη φωτο που την θέλω προσωρινά στο iPhone την περνάω στο κάμερα άλμπουμ για να διαγράφεται όταν δεν την χρειάζομαι άλλο. Κυρίως φωτο για την δουλειά μου.

 

Νομίζω ότι η ΟΕΜ εφαρμογή Δεν έχει πρόβλημα και λόγους να την αντικαθιστούμε με κάποια εφαρμογή τρίτων.

Άρκει να συγρονιζουμε σωστά και να μην πετάμε τις φωτο όπως να ναι.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Α δεν ξερω τι είναι αυτο το photo albums.

Εγώ μια ζωή έχω όλες μου τις photo αποθηκευμενες στον υπολογιστή και ένα back up σε εξωτερικό σκληρό για μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

Όλες βρίσκονται ταξινομιμενες σε φακέλους ανάλογα με το γεγονός και ημερομηνία.

Απο εκει επιλέγω ποιους φακέλους θέλω να συχρονισω με την εκάστοτε συσκευη μου είτε είναι WM, android η iPhone.

Ο τρόπος αλλάζει μόνο.

 

Για παράδειγμα έχω στο iPhone μου συχρονισμενους 6 φακέλους-γεγονότα που έχω περάσει μέσω iTunes.

Οποιαδήποτε άλλη φωτο που την θέλω προσωρινά στο iPhone την περνάω στο κάμερα άλμπουμ για να διαγράφεται όταν δεν την χρειάζομαι άλλο. Κυρίως φωτο για την δουλειά μου.

 

Νομίζω ότι η ΟΕΜ εφαρμογή Δεν έχει πρόβλημα και λόγους να την αντικαθιστούμε με κάποια εφαρμογή τρίτων.

Άρκει να συγρονιζουμε σωστά και να μην πετάμε τις φωτο όπως να ναι.

 

Εγω εχω Ενα φάκελο στο data του λαπτοπ μου με εναν φάκελο Εκει που τον ονομάζω iPhone synch files. Εκει μεσα εχω υποφακελους με οτι κατηγορία συγχρονιζω στο μηλο.

Βιντεο,φωτογραφίες,μουσικη,Ringtones,apps.

Ολοι οι Φάκελοι εχουν υποκατηγοριες αναλογα με τα γεγονότα και το περιεχόμενο τους.

Ετσι όλον αυτον τον αρχικό φάκελο τον σώνω κατα τακτά χρονικά διαστήματα σε εξωτερικό σκληρό για την οποια στραβή.

Μαζι με τον φάκελο των εφαρμογων του itunes.

 

Η εφαρμογη photo albums που ειπα Ειναι μια πανεξυπνη εφαρμογη (που δεν Ειναι και Πολυ φτηνή) που ακομη ομως Εχει πολλα περιθώρια βελτίωσης.

Ευελπιστώ σε καποια αναβάθμιση της πιο Πολυ,για τα λεφτα που εδωσα παρα για την αναγκαιότητα της.

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεκλέιδωτω.

 

Αν κοψεις σωστα την καρτα δεν 8α εχεις κανενα προβλημα..Αν την κολλησεις στο σχεδιαγραμμα που σου εδωσα λινκ κ την κοψεις ακριβος σιγα σιγα θα εισαι οκ..

Link to comment
Share on other sites

@apoapost

 

Αν κατάλαβα καλα, έχεις μεταφέρει απο το iPhoto (ότι είχες μέσα σ' αυτο), στο iPhone σου.

Σωστά?

 

Ναι , έτσι ακριβώς είναι όπως το γράφεις

 

ναι, οι φωτογραφίες αυτές έχουν εισαχθεί μέσω iTunes και δεν υπάρχει δυνατότητα διαγραφής απο το τηλέφωνο σε μη jailbreak συσκευές.

Μπορείς όμως άνετα να τις διαγραψεις μέσω του iTunes μέσα απο τις επιλογές συγχρονισμού photos.

Ξετικαρεις την επιλογή όλα ( δηλαδή ότι έχει μέσα το iPhoto) και επιλέγεις συγκεκριμένους φακέλους που θες να τους έχεις στο iPhone.

 

Η συσκευή μου είναι jb αλλά όταν άνοιγα τις φωτο από το κινητό, το εικονίδιο με τον κάδο δεν εμφανιζόταν.

Αυτό που περιγράφεις στην τελευταία παράγραφο σου προσπάθησα να το κάνω πολλές φορές αλλά δεν το κατάφερα.

Μάλλον είναι δικό μου λάθος, κάτι δεν έκανα σωστά

 

Άρκει να συγρονιζουμε σωστά και να μην πετάμε τις φωτο όπως να ναι.

 

Αυτό συνέβη με μένα δυστυχώς:O

 

 

όπως έχω ξαναγράψει μπορει να γίνει εισαγωγή κατευθείαν στο άλμπουμ της κάμερες μέσω του good reader χωρίς να χρησιμοποιηθεί iTunes και με δυνατότητα διαγραφής απο το τηλέφωνο.

 

Δεν το ήξερα αυτό. Ευχαριστώ. Εμένα το iTunes μου κάνει το εξής περίεργο: Κάθε φορά που συνδέω το τηλέφωνο στον iMac μου σβήνει μερικές εφαρμογές. Το πρωί μου έσβησε το Navigon & το Shazam. Χθες το Weather Pro και ένα utility για δίσκο, μνήμη κτλ. Ευτυχώς που τα είχα κρατήσει στα downloads. Μάλλον θα το παρακάμπτω στο εξής

 

 

Στην διάθεση σου φιλε μου. Χαιρομαι που εβγαλες ακρη. :)

Λυσεις υπαρχουν για Ολα Αρκεί να δει την Καθε απορία / ερωτηση κάποιος που Ξερει αλλα και Θέλει να βοηθήσει.

Ετσι Ολοι Ειναι ευχαριστημένοι. :)

 

.

 

Να' σαι καλά, σου χρωστάω χάρη:) και συγγνώμη αν σας ταλαιπωρώ αλλά είμαι πρωτάρης στα του τηλεφώνου. Έχω πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να το κατανοήσω πλήρως

 

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας

Edited by apoapost
Link to comment
Share on other sites

Ναι , έτσι ακριβώς είναι όπως το γράφεις

 

 

 

Η συσκευή μου είναι jb αλλά όταν άνοιγα τις φωτο από το κινητό, το εικονίδιο με τον κάδο δεν εμφανιζόταν.

Αυτό που περιγράφεις στην τελευταία παράγραφο σου προσπάθησα να το κάνω πολλές φορές αλλά δεν το κατάφερα.

Μάλλον είναι δικό μου λάθος, κάτι δεν έκανα σωστά

Αυτό συνέβη με μένα δυστυχώς:O

 

Λοιπον κοιτα το screenshot για να καταλαβεις πως συγχρονιζουμε φωτογραφιες.

βαζεις τους φακελους με τις φωτο σου σ ενα αλλο φακελο που τον ονομαζεις πχ. My Iphone pictures.

Τον επιλεγεις και τικαρεις τους υποφακελους που θες να συγχρονιζονται.

https://skitch.com/kostaskaz/rx5xn/itunes

 

Για το προβλημα με τις εφαρμογες που σου σβυνονται κανε το εξης:

 

https://skitch.com/kostaskaz/rx5tm/itunes

 

και μετα επελεξε τες απο εδω.

 

https://skitch.com/kostaskaz/rx5ti/itunes-14

Δεν προκειται να τις ξαναχασεις στον συγχρονισμο.

 

Το itunes δουλευει μια χαρα απλα πρεπει να το μαθεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από χτες στο κινητό μου δεν λειτουργεί το μικρόφωνο. Με παίρνουν τηλ. και δεν ακούγομαι καθόλου, χρησιμοποιώ τις φωνητικές εντολές και δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα. Το είχε ξαναπάθει και στο παρελθόν αλλά μέσα σε 2 μέρες, χωρίς να ξέρω πως, εφτιαξε μόνο του. Έχει να προτείνει κανείς τίποτα ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα αντιμετωπιζω πτοβλημα με το κινητο μου , μετα απο καποιες αναβαθμισεις στο cydia το τηλεφωνο κολλαει συνεχεια κανει reboot μονο του ή μπαινει safe mode τι μπορω να κανω ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα αντιμετωπιζω πτοβλημα με το κινητο μου , μετα απο καποιες αναβαθμισεις στο cydia το τηλεφωνο κολλαει συνεχεια κανει reboot μονο του ή μπαινει safe mode τι μπορω να κανω ;

 

Στην τελευταία έκδοση είσαι φίλε μου;Μάλλον κάποιο conflict γίνεται με κάποιες εφαρμογές που έχεις από Cydia..Ποιες πέρασες τελευταία σκέψου,αυτές σου έχουν κάνει τη ζημιά:)

Μπες σε safe mode αν είναι και δε στρώνει και κάνε απεγκατάσταση ότι πέρασες τελευταία απο Cydia

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από χτες στο κινητό μου δεν λειτουργεί το μικρόφωνο. Με παίρνουν τηλ. και δεν ακούγομαι καθόλου, χρησιμοποιώ τις φωνητικές εντολές και δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα. Το είχε ξαναπάθει και στο παρελθόν αλλά μέσα σε 2 μέρες, χωρίς να ξέρω πως, εφτιαξε μόνο του. Έχει να προτείνει κανείς τίποτα ;

Πάρε ένα backup και κανε του ένα restore like new.

Δοκίμασε το κάνοντας μερικές κλήσεις πριν επ;ναφερεις το backup, ώστε να αποκλισουμε ότι πρόκειται για hardware πρόβλημα, αν και όλα δείχνουν ότι μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα στις επαφές του μικροφώνου.

Ελπίζω να μην έχει βραχεί η συσκευη σου, γιατί παλιότερα έχει γραφτει παρόμοιο προβλημα με αιτία το νερό.

Αν δεν διορθωθεί με το restore, θα πρέπει να το πας στο κατάστημα που το αγορασες.

 

Παιδια καλησπερα αντιμετωπιζω πτοβλημα με το κινητο μου , μετα απο καποιες αναβαθμισεις στο cydia το τηλεφωνο κολλαει συνεχεια κανει reboot μονο του ή μπαινει safe mode τι μπορω να κανω ;

Αν δεν σταματήσουν όλα αυτα με το τροπο που σου πρότεινε ο φίλος vampirios, δηλαδή με απεγκατασταση των τελευταίων εφαρμογών απο Cydia, τότε δεν θα γλυτωσεις το restore, JB και στήσιμο απο την αρχή.

Το πρόβλημα αυτο όμως φωνάζει ότι κάποια εφαρμογή cydia δεν έχει " κάτσει " σωστά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

εχω την εκδοση 4.1 j/b και θελω να κατεβασω ενα προγραμμα αλλα μου ζηταει την εκδοση 4.2 υπαρχει τροπος να την κατεβασω στην 4.1 την εφαρμογη?
Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία έκδοση είσαι φίλε μου;Μάλλον κάποιο conflict γίνεται με κάποιες εφαρμογές που έχεις από Cydia..Ποιες πέρασες τελευταία σκέψου,αυτές σου έχουν κάνει τη ζημιά:)

Μπες σε safe mode αν είναι και δε στρώνει και κάνε απεγκατάσταση ότι πέρασες τελευταία απο Cydia

 

εστω οτι θα θυμηθω ποια αρχεια εκανε update (στη τελικη τα σβηνω ολα) πως μπορω να μπω safe mode και να σβησω αρχεια του cydia ? ειμαι στην 4,1

Edited by c.a.D.J.
Link to comment
Share on other sites

εχω την εκδοση 4.1 j/b και θελω να κατεβασω ενα προγραμμα αλλα μου ζηταει την εκδοση 4.2 υπαρχει τροπος να την κατεβασω στην 4.1 την εφαρμογη?

 

Δεν γίνεται

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

αν κυκλοφορηση στο instalous θα μπορω?

 

Και πάλι όχι γιατί υπάρχει ασυμβατοτητα.

Μάλλον θα πρέπει να περάσεις την 4.2.1 αν θες την γνώμη μου.

 

Περασε την και στησε το απο την αρχή πριν κανείς JB, άλλαξε το όνομα της συσκευής στο iTunes και πάρε ένα backup όπως είσαι χωρίς JB.

Επανέφερε το κανονικό όνομα και καντο όπως είναι στημένο JB.

 

Σε λίγες μέρες που θα κυκλοφορησει η 4.3 και εφόσον υπάρξει άμεσα untethered JB, αλλάζεις και πάλι το όνομα και επαναφερεις το καθαρό backup ώστε να μην ξαναστηνεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όχι γιατί υπάρχει ασυμβατοτητα.

Μάλλον θα πρέπει να περάσεις την 4.2.1 αν θες την γνώμη μου.

 

Περασε την και στησε το απο την αρχή πριν κανείς JB, άλλαξε το όνομα της συσκευής στο iTunes και πάρε ένα backup όπως είσαι χωρίς JB.

Επανέφερε το κανονικό όνομα και καντο όπως είναι στημένο JB.

 

Σε λίγες μέρες που θα κυκλοφορησει η 4.3 και εφόσον υπάρξει άμεσα untethered JB, αλλάζεις και πάλι το όνομα και επαναφερεις το καθαρό backup ώστε να μην ξαναστηνεις.

 

εχω περασει τοσα προγραμματα και το εχω στησει τοσο ωραια.

γιατι να αλλαξω ονομα?

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει τοσα προγραμματα και το εχω στησει τοσο ωραια.

γιατι να αλλαξω ονομα?

 

Για να διατηρηθεί το backup.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα αντιμετωπιζω πτοβλημα με το κινητο μου , μετα απο καποιες αναβαθμισεις στο cydia το τηλεφωνο κολλαει συνεχεια κανει reboot μονο του ή μπαινει safe mode τι μπορω να κανω ;

 

μπες safe mode (sbsettings/power/safe mode) και αφαιρεσε το sbrotator *****ed ....

αν το εχεις βαλει,100% αυτο στην κανει;)

 

αν παλι δεν μπορεις να το κανεις μεσω sbsettings, τοτε το τηλ σου ειναι ηδη σε safe mode,οποτε ανοιξε το Cydia και απεγκατεστησε την εφαρμογη που σου λεω..

 

φυσικα ενοειται οτι δεν φταιει η συσκευη σου...ποτε δεν βαζουμε απανωτα tweaks απο cydia μαζεμενα!!!ενα ενα αν δεν ξερεις τι κανουν και παντα (μα παντα) διαβαζουμε καλα τι λεει ο developer της εφαρμογης!!!!δεν τα γραφουν ετσι για να γεμιζουν τον χωρο ;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Τα άσχετα μηνύματα μεταφέρθηκαν στο σωστό θέμα.

[Προβλήματα & Λύσεις] Μονάδες Εισόδου/Εξόδου/Πολυμέσων

 

Τα άσχετα μηνύματα μεταφέρθηκαν στο σωστό θέμα.

[software] iOS 4

 

Παρακαλώ ας προσέχουμε λίγο που ποστάρουμε.

Ευχαριστώ!

Edited by avid

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα να βρω το πακετο που μου ειπες αλλα δεν το εχω, το προβλημα εντοπιζεται κατα την παραλαβη sms σκεφτομαι να σβησω το iphone delivery αλλα δν νομιζω να φταιει αυτο , αλΛα πιθανα πακετα που μπορει να ειναι υπευθηνα ;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...