Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα και απο μενα , μολις το παραγγειλα θα το εχω στα χερια μου σε καμια βδομαδα (ανυπομονω :lol: ), επειδη απο iphone γνωριζω μονο τα παρα πολυ βασικα και τπτ παραπανω θα ηθελα οσοι μπορουν να μου αναφερουν για το κινητο 5-10 πραγματα που θα πρεπει να προσεξω στην αρχη, καποιες λειτουργειες του ισως και καποιες παραξενιες κλπ η ερωτηση που θα ηθελα να θεσω ειναι η εξης το 4αρι λοιπον εμαθα οτι παιρνει διαφορετικη καρτα sim πως θα μπορεσω να περασω τις επαφες μ απο το παλιο μ τηλ ?(w960)

 

ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα και απο μενα , μολις το παραγγειλα θα το εχω στα χερια μου σε καμια βδομαδα (ανυπομονω :lol: ), επειδη απο iphone γνωριζω μονο τα παρα πολυ βασικα και τπτ παραπανω θα ηθελα οσοι μπορουν να μου αναφερουν για το κινητο 5-10 πραγματα που θα πρεπει να προσεξω στην αρχη, καποιες λειτουργειες του ισως και καποιες παραξενιες κλπ η ερωτηση που θα ηθελα να θεσω ειναι η εξης το 4αρι λοιπον εμαθα οτι παιρνει διαφορετικη καρτα sim πως θα μπορεσω να περασω τις επαφες μ απο το παλιο μ τηλ ?(w960)

 

ευχαριστω για το χρονο σας

Της περνας στο outlook ,και μετά μέσω του itunes της περνάς στο iphone.

Oσο για την κάρτα sim (το Ι4 παίρνει micro sim ,που είναι πιο μικρή από την κανονική sim),καλύτερα πάρε μια από τον πάροχο σου...

 

*αν το έχεις πάρει από επιδοτηση-νεα σύνδεση λογικά θα σου δώσουν εκείνη τέτοια καρτούλα.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

το j/b στην 4.2.1 τελικά είναι λίγο πατάτα.

 

Κάθε φορά που πρέπει να bootάρω τη συσκευη και για να χρησιμοποιήσω cydia & jailbroken apps (καθότι πλέον tethered) χρειάζεται σύνδεση με το mac & το redsnow και boot σε tethered mode.

 

Φυσικά , μετά το winterboard το κινητό δεν bootάρει καν αν δεν έχω pc/mac

 

πάμε για downgrade δλδ μέχρι νεωτέρας

όλα καλά;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παρακαλω.

Σε 4αρι iphone οταν για παραδειγμα ανοιγουμε καιρὀ,safari και αλλα και δεν θελουμε να τρεχουν στο

background τι κανουμε;

Γιατι οταν παταω το home button και μετα βλεπω τι ειναι ανοιχτο ειναι ανοιχτα και πρεπει να τα κλεισω ενα ενα πατωντας 2 φορες το home button και κλεινωντας μια μια καθε εφαρμογη.

Θελω να κλεινουν οι εφαρμογες με το πατημα του home button.

Ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παρακαλω.

Σε 4αρι iphone οταν για παραδειγμα ανοιγουμε καιρὀ,safari και αλλα και δεν θελουμε να τρεχουν στο

background τι κανουμε;

Γιατι οταν παταω το home button και μετα βλεπω τι ειναι ανοιχτο ειναι ανοιχτα και πρεπει να τα κλεισω ενα ενα πατωντας 2 φορες το home button και κλεινωντας μια μια καθε εφαρμογη.

Θελω να κλεινουν οι εφαρμογες με το πατημα του home button.

Ευχαριστω

 

Έβαλα το multicleaner και δουλεύει τέλεια. Πρέπει να είσαι jailbroken.

Samsung Omnia ► HTC Topaz ► HTC HD2 ► HTC Desire ► iPhone 4
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παρακαλω.

Σε 4αρι iphone οταν για παραδειγμα ανοιγουμε καιρὀ,safari και αλλα και δεν θελουμε να τρεχουν στο

background τι κανουμε;

Γιατι οταν παταω το home button και μετα βλεπω τι ειναι ανοιχτο ειναι ανοιχτα και πρεπει να τα κλεισω ενα ενα πατωντας 2 φορες το home button και κλεινωντας μια μια καθε εφαρμογη.

Θελω να κλεινουν οι εφαρμογες με το πατημα του home button.

Ευχαριστω

Αν θες ολα μαζι να κλεινουν, εγω εβαλα το remove background απο cydia, και το εχω βαλει οταν παταω 2 φορες συνεχομενα το home button να μου κλεινει ολες τις εφαρμογες.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το multicleaner και δουλεύει τέλεια. Πρέπει να είσαι jailbroken.

 

Σε ευχαριστω πολυ αλλα δεν ειναι jailbroken

 

Αν θες ολα μαζι να κλεινουν, εγω εβαλα το remove background απο cydia, και το εχω βαλει οταν παταω 2 φορες συνεχομενα το home button να μου κλεινει ολες τις εφαρμογες.

 

Σε ευχαριστω πολυ.Απ᾽οτι καταλαβα μονο σε jailbreak γινεται.

Edited by nervous
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ναι... Δεν εχω δει καμια εφαρμογη για μη jailbroken κινητο.
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.Απ᾽οτι καταλαβα μονο σε jailbreak γινεται.

 

Αν θέλεις να έχεις control του iPhone το jailbreak είναι μονόδρομος.

Samsung Omnia ► HTC Topaz ► HTC HD2 ► HTC Desire ► iPhone 4
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενος φιλου και δεν θελει να κανει.

Εγω απο τον Μαιο δεν εχω iphone και πρωτη φορα δουλεψα multitasking kai ios.

Ειχα κανει παλια στο δικο μου jailbreak και το ειχα κανει multitasking αλλα τωρα αλλαξαν

καποια πραγματα.

Κριμα παντως που πρεπει να καταφυγεις στο jailbreak για να λειτουργει το κινητο οπως πρεπει.

Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε παιδιά θέλετε να κλείνετε όλες τις εφαρμογές?

Δεν έχει καμία επίπτωση στην ταχύτητα της συσκευής. Το αντίθετο θα έλεγα.

Οι μόνες εφαρμογές που πιθανώς να θέλουν κλείσιμο είναι κάποιες που χρησιμοποιούμε σπάνια και ίσως το skype, msn, yahoo messenger που ακόμα και κλειστά συνεχίζουν να μας στέλνουν notifications για τυχόν νέα μηνύματα οπότε δεν χάνουμε τίποτα.

 

Το multi tasking λειτουργεί άψογα και δεν έχει καμία σχέση με αυτο των android συσκευών που πραγματικά επιρεαζει την ταχύτητα της συσκευής όταν ελατωθει πολυ η διαθέσιμη ram.

Στα iPhone - iPad, μόλις μειωθεί πολυ η ελεύθερη ram, αυτομάτως κλείνουν οι εφαρμογές που έχουν να χρησιμοποιηθούν αρκετή ώρα. Συνεχίζουν να φαίνονται τα εικονιδια τους στις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, αλλα αν τις ανοίξετε θα δείτε ότι φορτώνουν ξανα απο την αρχη σε αντίθεση με αυτές που πραγματικα τρέχουν στο background και επανέρχονται άμεσα στο σημείο που τις αφήσαμε.

 

Ακόμα και στο iPad που διαθέτει μόνο 256MB ram, λειτουργεί τέλεια.

Καθημερινά η κορούλα μου παίζει κανά μισάωρο και ανοίγει όλα τα παιδικά παιχνίδια που έχω εγκαταστήσει γι αυτήν. Η free ram πέφτει στα 20MB χωρίς να επιρεαζεται πουθενά η ταχύτητα.

 

Η γνώμη μου είναι επιλεκτικο κλείσιμο των εφαρμογών που προανέφερα. Αφήστε την συσκευη να κάνει αυτο που μπορει καλύτερα. Έχουμε ένα απο τα πιο γρήγορα smartphones. Κλείνοντας τις εφαρμογές στερουμαστε αυτη την δυνατότητα που περιμέναμε τόσα χρόνια.

 

Απόλαυστε το 4αρι σας. Είναι μακραν η πληρέστερη συσκευη. Σε καμία δεν θα βρείτε μαζεμενες τόσες δυνατότητες και προπάντων να λειτουργούν άψογα.

Edited by Te_salat
Δορθωσεις
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε παιδιά θέλετε να κλείνετε όλες τις εφαρμογές?

Δεν έχει καμία επίπτωση στην ταχύτητα της συσκευής. Το αντίθετο θα έλεγα.

Οι μόνες εφαρμογές που πιθανώς να θέλουν κλείσιμο είναι κάποιες που χρησιμοποιούμε σπάνια και ίσως το skype, msn, yahoo messenger που ακόμα και κλειστά συνεχίζουν να μας στέλνουν notifications για τυχόν νέα μηνύματα.

 

Το multi tasking λειτουργεί άψογα και δεν έχει καμία σχέση με αυτο των android συσκευών που πραγματικά επιρεαζει την ταχύτητα της συσκευής όταν ελατωθει πολυ η διαθέσιμη ram.

Στα iPhone - iPad, μόλις μειωθεί πολυ η ελεύθερη ram, αυτομάτως κλείνουν οι εφαρμογές που έχουν να χρησιμοποιηθούν αρκετή ώρα. Συνεχίζουν να φαίνονται τα εικονιδια τους στις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, αλλα αν τις ανοίξετε θα δείτε ότι φορτώνουν ξανα απο την αρχη σε αντίθεση με αυτές που πραγματικα τρέχουν στο background.

 

Ακόμα και στο iPad που διαίρεση μόνο 256MB ram, λειτουργεί τέλεια.

Καθημερινά η κορούλα μου παίζει κανά μισάωρο και ανοίγει όλα τα παιδικά παιχνίδια που έχω εγκαταστήσει γι αυτήν. Η free ram πέφτει στα 20MB χωρίς να επιρεαζεται πουθενά η ταχύτητα.

 

Η γνώμη μου είναι επιλεκτικο κλείσιμο των εφαρμογών που προανέφερα. Αφήστε την συσκευη

 

Πές τα Χρυσόστομε!!!:p

 

Και ιδικά στο iPhone 4 που από την μέρα που το πήρα ούτε που έχω ασχοληθεί με αυτό, και το τηλέφωνο πετάει.. Στο μυαλό σας είναι όλα παιδιά!!!;)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε παιδιά θέλετε να κλείνετε όλες τις εφαρμογές?

Δεν έχει καμία επίπτωση στην ταχύτητα της συσκευής. Το αντίθετο θα έλεγα.

Οι μόνες εφαρμογές που πιθανώς να θέλουν κλείσιμο είναι κάποιες που χρησιμοποιούμε σπάνια και ίσως το skype, msn, yahoo messenger που ακόμα και κλειστά συνεχίζουν να μας στέλνουν notifications για τυχόν νέα μηνύματα οπότε δεν χάνουμε τίποτα.

 

Το multi tasking λειτουργεί άψογα και δεν έχει καμία σχέση με αυτο των android συσκευών που πραγματικά επιρεαζει την ταχύτητα της συσκευής όταν ελατωθει πολυ η διαθέσιμη ram.

Στα iPhone - iPad, μόλις μειωθεί πολυ η ελεύθερη ram, αυτομάτως κλείνουν οι εφαρμογές που έχουν να χρησιμοποιηθούν αρκετή ώρα. Συνεχίζουν να φαίνονται τα εικονιδια τους στις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, αλλα αν τις ανοίξετε θα δείτε ότι φορτώνουν ξανα απο την αρχη σε αντίθεση με αυτές που πραγματικα τρέχουν στο background και επανέρχονται άμεσα στο σημείο που τις αφήσαμε.

 

Ακόμα και στο iPad που διαθέτει μόνο 256MB ram, λειτουργεί τέλεια.

Καθημερινά η κορούλα μου παίζει κανά μισάωρο και ανοίγει όλα τα παιδικά παιχνίδια που έχω εγκαταστήσει γι αυτήν. Η free ram πέφτει στα 20MB χωρίς να επιρεαζεται πουθενά η ταχύτητα.

 

Η γνώμη μου είναι επιλεκτικο κλείσιμο των εφαρμογών που προανέφερα. Αφήστε την συσκευη να κάνει αυτο που μπορει καλύτερα. Έχουμε ένα απο τα πιο γρήγορα smartphones. Κλείνοντας τις εφαρμογές στερουμαστε αυτη την δυνατότητα που περιμέναμε τόσα χρόνια.

 

Απόλαυστε το 4αρι σας. Είναι μακραν η πληρέστερη συσκευη. Σε καμία δεν θα βρείτε μαζεμενες τόσες δυνατότητες και προπάντων να λειτουργούν άψογα.

 

Για την μπαταρια ισως να ειναι καλυτερα να κλεινεις ολες τις εφαρμογες που τρεχουν απο πισω ;)

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρια ισως να ειναι καλυτερα να κλεινεις ολες τις εφαρμογες που τρεχουν απο πισω ;)

 

Ούτε καν. Δεν εχει ανάγκη γιατί αδρανοποιουνται οι εφαρμογές εκτός απο τις λειτουργιες τους που θες να τρέχουν πχ Μουσική ενω είσαι στο σαφάρι. Οποτε δεν επιστρέψουν το ρολόι του επεξεργαστή και ούτε και τη μπαταρία μας!! Just sit down and relax!!!

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Με τον τροπο που είναι χτισμένο το iPhone multi tasking και όσον αφορά την μπαταρία, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο αν κλεινεις συνεχώς όλες τις εφαρμογές.

Δηλαδή αυξάνεται η κατανάλωση γιατί όταν η εφαρμογη ξεκινά απο την αρχη, απασχολεί περισσότερο τη CPU.

 

Αντιθέτως αν η εφαρμογη παραμένει σε "νάρκη" όταν την χρειαστούμε έχει πολυ λιγότερα να κάνει για να είναι έτοιμη προς λειτουργία.

 

Έχω αμφιβολίες μόνο για το skype αλλα αν δείτε στις ρυθμίσεις του μπορείτε να επιλέξετε να κλείνει οριστικά μετα απο 15 λεπτά.

 

Χωρίς να κλεινω τίποτα εκτός απο messengers, με notifications ανοικτές, wifi ανοικτό, τοποθεσία ανοικτή, το βράδυ που πεφτω για ύπνο δεν χανω πάνω απο 4-6 % ανάλογα με τις ειδοποιησεις που θα δεχτώ και αυτο γιατί παραμένει η οθόνη ανοικτή για 15-20 δευτερόλεπτα.

 

Με κλειστά notifications και wifi δεν χανω πάνω απο 2%.

Άρα το να μην κλεινεις εφαρμογές δεν επιρεαζει καθόλου την μπαταρία στο sleep mode και κατα συνέπεια πουθενά αλλου.

 

Δεν έχουμε windows mobile ούτε android.

Ο λόγος που δεν μας έδιναν τόσο καιρο το tasking ήταν γιατί δεν ήθελαν μια κακή υλοποίηση που θα καταβροχθιζει την μπαταρία και την ram.

δοκίμασα πριν λίγο καιρο το Galaxy S που διαθέτει ίδια μπαταρία σε μέγεθος.

Καμία σχέση. Εκει αν δεν έκλεινα κάποιες εφαρμογές, μπορούσα να χάσω το βράδυ μέχρι και 14% και μάλιστα χωρίς push notifications εκτός του mail.

 

Κάντε μια δοκιμή για ένα 24 ωρο χωρίς να κλείνετε τίποτα και θα δείτε ότι δεν υπάρχει αυξημένη κατανάλωση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω για το iphone to 4 γιατί θέλω να το αγοράσω και θέλω να μάθω τι προβλήματα έχει βγάλει π.χ. αυτό με την κεραία ότι δεν έχει καλό σήμα αν ισχύει ? και γενικά . και είμαι ανάμεσα και στο iphone 3 που δεν έχει βγάλει πρόβλημα .πείτε μου γνώμες να δω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω για το iphone to 4 γιατί θέλω να το αγοράσω και θέλω να μάθω τι προβλήματα έχει βγάλει π.χ. αυτό με την κεραία ότι δεν έχει καλό σήμα αν ισχύει ? και γενικά . και είμαι ανάμεσα και στο iphone 3 που δεν έχει βγάλει πρόβλημα .πείτε μου γνώμες να δω

Διαβασε λίγο της προηγουμενες σελιδες.....εχει αναφερθεί 100νταδες φορες το ανυπαρκτο θέμα της κεραίας!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν. Δεν εχει ανάγκη γιατί αδρανοποιουνται οι εφαρμογές εκτός απο τις λειτουργιες τους που θες να τρέχουν πχ Μουσική ενω είσαι στο σαφάρι. Οποτε δεν επιστρέψουν το ρολόι του επεξεργαστή και ούτε και τη μπαταρία μας!! Just sit down and relax!!!

 

Με τον τροπο που είναι χτισμένο το iPhone multi tasking και όσον αφορά την μπαταρία, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο αν κλεινεις συνεχώς όλες τις εφαρμογές.

Δηλαδή αυξάνεται η κατανάλωση γιατί όταν η εφαρμογη ξεκινά απο την αρχη, απασχολεί περισσότερο τη CPU.

 

Αντιθέτως αν η εφαρμογη παραμένει σε "νάρκη" όταν την χρειαστούμε έχει πολυ λιγότερα να κάνει για να είναι έτοιμη προς λειτουργία.

 

Έχω αμφιβολίες μόνο για το skype αλλα αν δείτε στις ρυθμίσεις του μπορείτε να επιλέξετε να κλείνει οριστικά μετα απο 15 λεπτά.

 

Χωρίς να κλεινω τίποτα εκτός απο messengers, με notifications ανοικτές, wifi ανοικτό, τοποθεσία ανοικτή, το βράδυ που πεφτω για ύπνο δεν χανω πάνω απο 4-6 % ανάλογα με τις ειδοποιησεις που θα δεχτώ και αυτο γιατί παραμένει η οθόνη ανοικτή για 15-20 δευτερόλεπτα.

 

Με κλειστά notifications και wifi δεν χανω πάνω απο 2%.

Άρα το να μην κλεινεις εφαρμογές δεν επιρεαζει καθόλου την μπαταρία στο sleep mode και κατα συνέπεια πουθενά αλλου.

 

Δεν έχουμε windows mobile ούτε android.

Ο λόγος που δεν μας έδιναν τόσο καιρο το tasking ήταν γιατί δεν ήθελαν μια κακή υλοποίηση που θα καταβροχθιζει την μπαταρία και την ram.

δοκίμασα πριν λίγο καιρο το Galaxy S που διαθέτει ίδια μπαταρία σε μέγεθος.

Καμία σχέση. Εκει αν δεν έκλεινα κάποιες εφαρμογές, μπορούσα να χάσω το βράδυ μέχρι και 14% και μάλιστα χωρίς push notifications εκτός του mail.

 

Κάντε μια δοκιμή για ένα 24 ωρο χωρίς να κλείνετε τίποτα και θα δείτε ότι δεν υπάρχει αυξημένη κατανάλωση.

thx for the info

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Κανενα μα κανενα προβλημα.Ενας πολεμος προς την apple ειναι ολο το θεμα με την κεραια.Εγω εκατσα και διαβασα ολο το φορουμ εδω και τα περιστατικα με προβληματα ειναι ελαχιστα.Ισχυει οτι ισχυει και σε αλλες συσκευες.Εγω το εχω μια βδομαδα και ομολογω οτι δεν εχω πιασει τετοιο τηλεφωνο στα χερια μου.Απλο στη χρηση,χλιδατο και γρηγορο..Και να φανταστεις οτι ειχα το desire για μια μονο βδομαδα και το πουλησα για να παρω το iphone!:) Edited by mitsios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω για το iphone to 4 γιατί θέλω να το αγοράσω και θέλω να μάθω τι προβλήματα έχει βγάλει π.χ. αυτό με την κεραία ότι δεν έχει καλό σήμα αν ισχύει ? και γενικά . και είμαι ανάμεσα και στο iphone 3 που δεν έχει βγάλει πρόβλημα .πείτε μου γνώμες να δω

 

Θα σου πω ακριβώς ποια είναι τα μειονεκτήματα και τα προτερήματα του.

 

Σχετικά με το σημα:

Αν βρίσκεσαι κάπου με πολυ κακό σημα, δηλαδή μια γραμουλα, τότε ναι αν το κρατήσεις σφικτα στο γνωστο σημείο για περισσότερο απο 1-2 λεπτά θα χάσεις το σημα.

Βεβαίως το να έχουμε τόσο χαμηλό σημα συμβαίνει μόνο σε 3G σύνδεση. Έχω πολλα χρόνια να δω σε GSM μια γραμουλα μόνο.

 

Το ίδιο όμως μου συνέβαινε και με το HTC_HD2 και με το Galaxy S.

 

Για να καταλάβεις στο σπίτι μου με καμία συσκευη πριν δεν είχα 3G με όλες μόνο EDGE. Με το iphone4 λόγω του ότι η κεραία του βρίσκεται εξωτερικά, καταφερνω να έχω 2-3 γραμμουλες. Αν πάω στην κουζίνα που βρίσκεται στο κέντρο του σπιτιού, πέφτει στην μια.

Αν όσο βρίσκομαι εκει κράτησω την συσκευη με το αριστερό χέρι πιέζοντας στο σημείο κάτω αριστερά, μετα απο λίγο η συσκευη χάνει το 3G και γυρνά αυτόματα σε EDGE όπου έχω φουλ σημα. Αν τύχει όμως να βρίσκεσαι σε συνομιλία εκείνη την στιγμη θα κλείσει η γραμμή γιατί στην εναλλαγή απο 3G σε edge μεσολαβεί ένα κλάσμα του δευτερολέπτου που το τηλέφωνο μένει χωρίς σημα.

Μιλάμε όμως για ακραία περίπτωση.

Φυσικά αν φορα θήκη δεν υπάρχει θέμα.

Οπουδήποτε αλλου έχουμε κανονικό σημα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα . Όση ώρα και να κρατήσουμε το τηλέφωνο με τον γνωστο τροπο το χειρότερο που μπορει να συμβεί είναι απο 5 να πέσει στις 3 γραμμές.

 

Προβλήματα στην λειτουργία του τηλεφώνου δεν υπάρχουν.

Ελειψεις ναι αλλα για όσους ξέρουν να το δουλέψουν καλύπτονται. Αν τώρα για κάποιον είναι απαραιτητο το FM radio και το να στέλνει φωτο με BT αντι για mail εν ετι 2010 καλύτερα να αγοράσει κάτι άλλο.

 

Τα σημεία που χρειάζεται βελτίωση είναι ο Dialer ο οποιος είναι ξεπερασμενος και το πληκτρολόγιο που ενω είναι ταχύτατο και ακριβές δεν μπορει να συγκριθεί με το swype.

 

Ένα άλλο μείον είναι το πίσω κρυσταλλο που κάνει την συσκευη ευπαθή στις πτώσεις αν δεν φορα θήκη.

 

To κυριότερο που το κάνει να ξεχωρίζει απο τον ανταγωνισμό, είναι ότι κάνει όλα όσα υπόσχεται με απόλυτη ακρίβεια και την καλύτερη υλοποίηση.

 

Για παράδειγμα πριν μέρες που δώθηκε δωρεάν η δυνατότητα να εντοπιζεις την συσκευη σου αν την χάσεις μέσω mobile me και find my iPhone, κάποιοι είπαν σιγά και το desire HD έχει αυτη την δυνατότητα ενσωματομενη στο HTC sense.

 

Κάντε μια βόλτα στο επίσημο thread του Desire HD και θα δείτε ότι στους περισσότερους δεν δουλεύει η δεν δουλεύει σωστά.

Γνωστο πια το σύστημα όλων των απω ανατολιτικων εταιρειών. Προσθέτουν μια δυνατότητα η οποία είτε δεν δουλεύει σωστά είτε δεν κάνει αυτο που πρέπει μόνο και μόνο για να διαθέτει εντυπωσιακά specs.

Και βλέπουμε στην πράξη να σου δειχνει μόνο την θεση του κινητού σου χωρίς να μπορείς να το κλειδωσεις η να διαγραψεις όλα τα data σου όπως γίνεται στο iPhone.

 

Απο πέρυσι το καλοκαίρι έχω αλλάξει 6 smart phones απο τα οποία τα 2 ήταν HTC και ένα samsung galaxy s. Tα υπόλοιπα ήταν iPhone 3G, 3GS και τώρα το 4αρι.

 

Πάντα αγοράζα για να δοκιμάσω εντυπωσιασμένος απο τα τρομερά specs και πάντα ξαναγυρναω σε iPhone.

 

Όταν βγήκε το galaxy s όλα τα γνωστά sites έγραφαν στα review τους να ο πραγματικός iPhone killer κλπ κλπ. Κανείς όμως δεν είπε την αλήθεια για το γνωστο memory lag.

 

To ίδιο και για το Desire HD λίγοι έγραψαν ότι απο τα κενά που υπάρχουν μεταξύ των πλαστικών και μεταλλικών μερών στο πίσω μέρος μπορει να περάσει άνετα η sim card:lol:, ασε την κάμερα που κάνει την συσκευη όταν την κοιτάς απο πίσω να μοιάζει με κυκλοπα.:X:D

 

Τέλος πάντων τον κάθε ότι τον βολεύει.

 

Υ.Γ. Ξέχασα να αναφέρω ότι το iPhone 4 διαθέτει με διάφορα την καλύτερη μπαταρία. Χάρη στο iOS έχει την καλύτερη διαχείριση ενέργειας με αποτέλεσμα όσοι προερχομαστε απο αλλα smartphones να έχουμε πάθει πλάκα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ ο πιο δύσπιστος έχω αρχίσει να το συμπαθώ! Έχει όμως τα κολλήματά της η Apple. Δηλαδή αν θέλω να βγάλω μια φώτο και να τη στείλω στον φίλο μου δίπλα πρέπει να του στείλω mail? Παρανοϊκό! Κ αν δεν έχει ίντερνετ στο κινητό του κάποιος από εμάς?

Επί της ουσίας έχω jailbroken την 4.1. Αξίζει να βάλω την 4.2? Θα λειτουργούν μετά όλα τα ipa? Μάλλον όχι! Κ του έχω βάλει πράμα! Πρέπει να προσέξω κάτι?

 

Παίζει κανείς το Rage HD? Δεν το έχω κατεβάσει αλλά φαίνεται να τα σπάει! Ελπίζω να μάθουν κ οι άλλοι προγραμματιστές από αυτό κ να δούμε κ άλλα σοβαρά παιχνίδια!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...