Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H rom δεν είναι odexed (GDX v031b).

Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι η εσωτερική μνήμη του x8 είναι 100 mb (που τόσο είναι ουσιαστικά), το καλύτερο είναι να κάνω 500mb partition, αν κατάλαβα σωστά.

Το έβγαλε σήμερα μόλις άνοιξα τα δεδομένα ή όταν συνδέομαι με το wifi..

Δοκίμασε να κάνεις clear τα data των gapps. Αν δεν γίνει τίποτα, κάνε τα reinstall από CWM.

 

επειδη και εγω εχω μεινει λιγακι πισω.μπορει να μου πει καποιος την διαδικασια?δεν εχω κανενα παρτισιον ...

 

ευχαριστω

 

Θα πρέπει να δημιουργήσεις ένα Ext(2/3/4) partition στην sd σου. Αυτό μπορείς να το κάνεις με το πρόγραμμα "minitool partition wizard" (εγώ αυτό χρησιμοποίησα).

1. Κρατάς backup όλων των αρχείων της sd σου.

2. Ανοίγεις partition wizard και κάνεις delete το partition της sd. (unallocated space).

3. Μετά δημιουργείς(δεξί click στον unallocated χώρο-create) 2 primary partitions με αυτήν την σειρά : Ένα fat32 κατά 500mb-1gb μικρότερο από το συνολικό μέγεθος της sd σου, και ένα Ext(2/3/4) μεγέθους 500mb-1gb(όσο άφησες free). Σιγουρέψου ότι το Ext partition έχει cluster size 4kb.

4. Copy-paste ξανά το backup της sd σου στην sd.

5. Εγκατέστησε το int2ext όπως έχω γράψει σε προηγούμενο ποστ. Σιγουρέψου πρώτα ότι στον φάκελο root/etc/init.d της Rom δεν υπάρχει κάποιο app2sd script(στην GingerDX by default έχει ένα 10app2sd). Αν ναι, σβήσε το.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα πρέπει να δημιουργήσεις ένα Ext(2/3/4) partition στην sd σου. Αυτό μπορείς να το κάνεις με το πρόγραμμα "minitool partition wizard" (εγώ αυτό χρησιμοποίησα).

1. Κρατάς backup όλων των αρχείων της sd σου.

2. Ανοίγεις partition wizard και κάνεις delete το partition της sd. (unallocated space).

3. Μετά δημιουργείς(δεξί click στον unallocated χώρο-create) 2 primary partitions με αυτήν την σειρά : Ένα fat32 κατά 500mb-1gb μικρότερο από το συνολικό μέγεθος της sd σου, και ένα Ext(2/3/4) μεγέθους 500mb-1gb(όσο άφησες free). Σιγουρέψου ότι το Ext partition έχει cluster size 4kb.

4. Copy-paste ξανά το backup της sd σου στην sd.

5. Εγκατέστησε το int2ext όπως έχω γράψει σε προηγούμενο ποστ. Σιγουρέψου πρώτα ότι στον φάκελο root/etc/init.d της Rom δεν υπάρχει κάποιο app2sd script(στην GingerDX by default έχει ένα 10app2sd). Αν ναι, σβήσε το.

να σε καλα..ευχαριστω .παω να το δοκιμασω.

 

edit:εφτιαξα ενα fat32 907 mb και ext2 910mb.1,8 gb καρτα εχω.καλα ειναι?

Edited by kwstas193
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις clear τα data των gapps. Αν δεν γίνει τίποτα, κάνε τα reinstall από CWM.

 

Μπήκα να κατεβάσω εφαρμογή από το Play Store και τη κατέβασε κανονικά χωρίς να βγάλει κάποιο fc. Μόνο όταν συνδέθηκα με το δίκτυο έβγαλε ένα fc. Θα το τσεκάρω αν θα βγάλει όπως θα το φορτώνω αύριο και θα δοκιμάσω αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

να σε καλα..ευχαριστω .παω να το δοκιμασω.

edit:εφτιαξα ενα fat32 907 mb και ext2 910mb.1,8 gb καρτα εχω.καλα ειναι?

 

Ο κανόνας είναι να βάζεις γύρω 500mb / 100mb internal. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα πάντως.

 

Μπήκα να κατεβάσω εφαρμογή από το Play Store και τη κατέβασε κανονικά χωρίς να βγάλει κάποιο fc. Μόνο όταν συνδέθηκα με το δίκτυο έβγαλε ένα fc. Θα το τσεκάρω αν θα βγάλει όπως θα το φορτώνω αύριο και θα δοκιμάσω αυτό που λες.

 

Οκ. Δοκίμασε και πες μου.

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!!! Ευτυχώς ξαναβγήκα με άδεια πριν φύγω για Κύπρο και έχω χρόνο να ασχοληθώ πάλι με το κινητό.

nAa + GingerDX είναι μάλλον συνδυασμός της καταστροφής. Πολύ laggy, πάρα πολύ, και απίστευτο battery drain. Φόρτιση 3-4 φορές τη μέρα...

Λέω να δοκιμάσω και Alfs μπας και δω βελτίωση αλλιώς 100% σε κάποια Froyo. Έχετε να προτείνετε κάποια;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με nAa είναι στα ίδια επίπεδα scrolling με Alfs. Όσο για τη μπαταρία, όντως φεύγει λίγο πιο γρήγορα..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!!! Ευτυχώς ξαναβγήκα με άδεια πριν φύγω για Κύπρο και έχω χρόνο να ασχοληθώ πάλι με το κινητό.

nAa + GingerDX είναι μάλλον συνδυασμός της καταστροφής. Πολύ laggy, πάρα πολύ, και απίστευτο battery drain. Φόρτιση 3-4 φορές τη μέρα...

Λέω να δοκιμάσω και Alfs μπας και δω βελτίωση αλλιώς 100% σε κάποια Froyo. Έχετε να προτείνετε κάποια;

 

Καλησπέρα! Εγώ που έβαλα σε ενός φίλου GingerDx 031b με Alfs v09c είναι πολύ smooth και από μπαταρία ελάχιστα μεγαλύτερη κατανάλωση από τη μαμά Eclair που είχε πριν.

Link to comment
Share on other sites

ενα προγγραμμα ωστε να ελεγχω το κινητο απο το pc ξερει κανεις?χρησιμοποιησα το mymobiler αλλα τπτ..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!!! Ευτυχώς ξαναβγήκα με άδεια πριν φύγω για Κύπρο και έχω χρόνο να ασχοληθώ πάλι με το κινητό.

nAa + GingerDX είναι μάλλον συνδυασμός της καταστροφής. Πολύ laggy, πάρα πολύ, και απίστευτο battery drain. Φόρτιση 3-4 φορές τη μέρα...

Λέω να δοκιμάσω και Alfs μπας και δω βελτίωση αλλιώς 100% σε κάποια Froyo. Έχετε να προτείνετε κάποια;

 

Μπορεί να μην φταίει ο Kernel, αλλά ο συνδυασμός app2sd + kernel. Τι χρησιμοποιείς εσύ?

 

 

ενα προγγραμμα ωστε να ελεγχω το κινητο απο το pc ξερει κανεις?χρησιμοποιησα το mymobiler αλλα τπτ..

 

Και εγώ αυτό θα σου πρότεινα... Τι εννοείς τίποτα? Τι θέλεις να κάνεις ακριβώς?

 

EDIT: Άκυρο.Το mymobiler είναι για windows phones. Δοκίμασε το Android Screencast

Edited by Moulwxtos

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα το app2sd που είναι built-in. Αλλα μάλλον δεν κάνει! :P

Τώρα διέγραψα το script, έβαλα το + που είχες postάρει με το σωστό τρόπο αλλα έφαγε μεγάλο σκάλωμα με συνεχώμενα restarts κλπ.

 

:/

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα το app2sd που είναι built-in. Αλλα μάλλον δεν κάνει! :P

Τώρα διέγραψα το script, έβαλα το + που είχες postάρει με το σωστό τρόπο αλλα έφαγε μεγάλο σκάλωμα με συνεχώμενα restarts κλπ.

 

:/

 

Αφότου το έβαλες, έκανες format το sd-ext?

Αν έχεις κάνει "move to sd" πέρνα ξανά όλες τις εφαρμογές απο την sd στην (μεγάλη πια) internal("move to internal" option), ξανακάνε format την sd-ext.

Δοκίμασε αυτά και πες μου τα αποτελέσματα.

 

Moul

Edited by Moulwxtos

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Αφότου το έβαλες, έκανες format το sd-ext?

Αν έχεις κάνει "move to sd" πέρνα ξανά όλες τις εφαρμογές απο την sd στην (μεγάλη πια) internal("move to internal" option), ξανακάνε format την sd-ext.

Δοκίμασε αυτά και πες μου τα αποτελέσματα.

 

Moul

 

Ναι έκανα format στο sd-ext. Αφότου περάσω το script να πάω και στις ρυθμίσεις για να ορίσω ποια μέθοδο να χρησιμοποιεί για μεταφορά στην sd?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έκανα format στο sd-ext. Αφότου περάσω το script να πάω και στις ρυθμίσεις για να ορίσω ποια μέθοδο να χρησιμοποιεί για μεταφορά στην sd?

 

Αφότου περάσεις το script, να ορίσεις by default οι εγκαταστάσεις να γίνονται στην internal. ΕΠΙΠΛΕΟΝ να πας ξανα στο settings/applications/sd card και να μεταφέρεις όσες μετέφερες στην sd(με το app2sd) πίσω στην internal. Μετά ξανακάνε format sd-ext και πες μου αν σου κάνει πια restarts ή αν πάει πιο γρήγορα...! :)

 

Moul

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Έχω απελπιστεί. Τα κάνω όλα κατα γράμμα και το κινητο rollαρει ικανοποιητικά, και μόλις περάσω το scipt, είτε int2ext+ ή το 4+ τρώει μεγάλα σκαλώματα, έχοντας διαγράψει πιο πριν το άλλο script και ακολουθώντας πλήρως τις οδηγίες. Κάποια άλλη πρόταση? Και η SD είναι τουμπανάκι SanDisk Class 10 U1.
Link to comment
Share on other sites

Έχω απελπιστεί. Τα κάνω όλα κατα γράμμα και το κινητο rollαρει ικανοποιητικά, και μόλις περάσω το scipt, είτε int2ext+ ή το 4+ τρώει μεγάλα σκαλώματα, έχοντας διαγράψει πιο πριν το άλλο script και ακολουθώντας πλήρως τις οδηγίες. Κάποια άλλη πρόταση? Και η SD είναι τουμπανάκι SanDisk Class 10 U1.

 

Τι είδος σκαλώματα εννοείς? Force Rebooting, force closing apps, ή γενικά αργή λειτουργία του κινητού?

Δοκίμασε να κάνεις ένα backup των εφαρμογών(και των επαφών-μηνυμάτων, ότι άλλο χρειάζεσαι μετά) με κάποια εφαρμογή στυλ Titanium Backup(εγώ θα έκανα με πιο απλή, μία που απλά να σου κρατάει τα .apk και να τα ξαναεγκαταστήσεις μετά, όπως η app backup & restore), factory reset/clear cache(+dalvik),delete παλιό script,εγκατάσταση νέου, format sd-ext, και ξανά install τις εφαρμογές. Δοκίμασε έτσι...

 

Μήπως και έχει πρόβλημα όταν έχεις ήδη εγκατεστημένες εφαρμογές και θέλει εγκατάσταση σε fresh Rom..

 

Moul.

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι, force rebooting, force closing apps και αργή λειτουργία του, όλα μαζί!

Ότι κάνω γίνεται με fresh rom τελείως, δεν υπάρχει κάτι στo fat32 partition (εκτός απο τα απαραίτητα zip) ούτε στο ext4...

Edited by KostasMD
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι, force rebooting, force closing apps και αργή λειτουργία του, όλα μαζί!

Ότι κάνω γίνεται με fresh rom τελείως, δεν υπάρχει κάτι στo fat32 partition (εκτός απο τα απαραίτητα zip) ούτε στο ext4...

 

Μια και δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε, δοκίμασε και να αλλάξεις τύπο του Ext partition σε Ext2 ή Ext3. Μπορεί να λειτουργεί καλύτερα με αυτά, αν και απ'ότι είχα διαβάσει τα specs του, υποστήριζε Ext4 :wacko:

 

Αν και αυτό δεν δουλέψει, δοκίμασε να βάλεις το amarulluz. (Link κάπου σου είχα βάλει.....). Α, και μην ξεχάσεις να του κάνεις chmod 755/777...

Δοκίμαζε δοκίμαζε δοκίμαζε δοκίμαζε..!!!!!!!!!!!!!!!! :w00t:

 

 

Cheers,

Moulwxtos

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να τα δοκιμάσω εγώ όλα αυτά, (λέω να κάνω και unlock bootloader απο την αρχή, δε νομίζω να έχει νόημα όμως), υπάρχει

κάποια καλή Froyo να μου προτείνετε; Γιατί ότι κάνω είναι μέχρι τη Πέμπτη, μετά φεύγω για 4ημερο και έπειτα στρατός-ελδυκ... :/

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να τα δοκιμάσω εγώ όλα αυτά, (λέω να κάνω και unlock bootloader απο την αρχή, δε νομίζω να έχει νόημα όμως), υπάρχει

κάποια καλή Froyo να μου προτείνετε; Γιατί ότι κάνω είναι μέχρι τη Πέμπτη, μετά φεύγω για 4ημερο και έπειτα στρατός-ελδυκ... :/

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!!

 

Ούτε εγώ νομίζω ότι το να κάνεις unlock bootloader από την αρχή θα σε βοηθήσει.. Άσε που αυτές οι διαδικασίες είναι αρκετά επίφοβες για brick-άρισμα και μια φορά .... αρκεί...!! :lol:

Επειδή γενικά η Ginger είναι πολύ γρήγορη, ΣΙΓΟΥΡΑ το script-άκι είναι που θα κάνει την ζημιά. Μπορεί να μην αναγνωρίζει τα Ext4 partitions τόσο καλά όσο τα Ext2/Ext3 οπότε πριν κάνεις κάτι ίσως να δοκιμάσεις τσακ-μπαμ τα Ext2/3 πρώτα.. Ή ίσως κάποιος από τα παιδιά να χρησιμοποιεί Ext4 και να έχει κάποια λύση.

Πάντως, πάντα υπάρχει και η εναλλακτική να το αφήσεις default(στην internal δηλαδή) που πάει σφαίρα...:P

 

Από froyo, δεν έχω δοκιμάσει κάτι.. Η Miui είχα ακούσει ότι είναι καλή και πολύ γρήγορη οπότε ψάξε και αυτήν. Εδώ για Gingerbread και Εδώ για ICS..! :p ..

Πάντως υπάρχει και η εναλλακτική να δοκιμάσεις την stable Gingerbread της Cyanogenmod(σκέτη Cyanogen, όχι Gingerdx) την οποία θα βρεις ΕΔΩ.

 

Cheers.

Moul

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μέγεθος να βάλω στο partition, έχω δοκιμάσει 1gb και 500mb...

 

Και τα 2 οκ είναι. Πιστεύω 500mb είναι καλύτερα. Να βάλεις 4kb cluster size. Fat32 το πρώτο. Και τα 2 partitions να είναι primary.

Καλή τύχη! :)

 

Moul

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Χθες ενω για παρα πολυ καιρο ολα δουλευαν ρολοι ξαφνικα δε βρισκει κανενα wifi ακομη και μεσα στο σπιτι. Λεει οτι ειναι εκτος εμβελειας. Εχει τη 2.3.7 v22 πανω. Δοκιμασα επανεκινηση ρεστορε ρυθμισεων απο βακαπ που ειχα κανει 15 μερες πριν αλλα τιποτα. Τι μπορει να φταιει; αν βαλω καινουργια ρομ θα φτιαξει η μπορει να χαλασε το wifi; πως μπορω να τσεκαρω οτι δουλευει; αν χρειαστει καινουργια ρομ ποια προτεινετε;
Link to comment
Share on other sites

Πατα διαγραφη ολων των δικτυων wifi που εχεις μπει,κανε παλι scan και θα δεις πως θα εχει φτιαξει..(λογικα..)
Η συσκευη μου : Xperia X8, 11w19 , cypress digitizer:grin: , 825 mhz , 16 gb sd class 4 , Shin_Engin3_RNR_IX_MM , Alfs SDE final by Pilu .
Link to comment
Share on other sites

εκανα τελικα ακομη μια φορα ρεστορε και εφτιαξε. μαλον αρχιζει να τα παιζει και πρεπει να κοιταξω για αλλο κινητο.

edit. διορθωθηκε για λιγο αλλα μπλοκαρε ξανα. η λυση δε ειναι η διαγραφη . το εκανα αλλα τιποτα. και οταν παταω σαρωση δε βρισκει τιποτα. απλα δε ξερω αν το προβλημα ειναι λογισμικου η συσκευης. πως μπορω να το τσεκαρω τι φταιει?

Edited by bandi650
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα & χρόνια πολλά, θα ήθελα τη βοήθειά σας εάν μπορείτε.

 

Σήμερα ξαφνικά το X8 άρχισε τα επαναλαμβανόμενα reboot απο μόνο του. Κάποια στιγμή, αφού έβγαλα και έβαλα sim, μπαταρία & SD, βάζω pin και κάποια από τα app που είτε ήταν στην μνήμη είτε στην SD χάθηκαν (rooted με link2sd), χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένη λογική για ποια έμειναν και ποια χάθηκαν. Φερ ειπείν χάθηκαν το Market, το google maps κλπ, εφαρμογές δηλαδή που υπάρχουν από τη μάνα τους στο κινητό, άλλα app που είχα βάλει στην SD κλπ.

 

Τα κουλά συνεχίστηκαν όταν μπήκα από το pc στο google play, μήπως και μπορούσα απο εκεί να ξανακατεβάσω κάποιες εφαρμογές που χάθηκαν αφου όπως είπα το market αγνοείται. Καταρχάς οι εφαρμογές που χάθηκαν δείχνουν ακόμα εγκαταστημένες και δε μπορώ να τις επαναεγκαταστήσω. Το τρελό όμως ήταν στις ρυθμίσεις. Εκεί διαπίστωσα ότι έχουν προστεθεί στις συσκευές μου κάποιες που δεν είναι δικές μου (3 για την ακρίβεια)!, πχ μου εμφανίζει

 

ΜΟΝΤΈΛΟ: HTC Desire HD A9191

ΕΤΑΙΡΕΊΑ ΚΙΝΗΤΉΣ ΤΗΛΕΦΩΝΊΑΣ: Verizon ( ; )

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΉΘΗΚΕ ΠΙΟ ΠΡΌΣΦΑΤΑ: -

ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΜΈΝΑ ΣΤΙΣ: 8 Απρίλιος 2013

 

Από το site της google ειναι αδύνατο να βγάλω άκρη. Επιπλέον δεν δεχονται email από κοινούς λογαριασμούς email παρα μόνο με upgraded.

 

 

Αναφορικά με το κινητό, σκέπτομαι να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά δε ξέρω τι να κάνω με το πρόβλημα στο google play.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...