Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ένας ΓΕΝΙΚΌΣ κανόνας είναι ότι οι εφαρμογές στην μνήμη του κινητού ''τρέχουν'' και φορτώνουν ποιο γρήγορα (μιλάμε για κλάσματα δευτερολέπτων) , γνώμη μου κρατα τις εφαρμογές gps στη μνήμη του τηλέγονου και όλες τις υπόλοιπες στην εξωτερική
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναέκανα για να δοκιμάσω, με full wipe κλπ. το οποίο έχω ξανακάνει και πάλι κολλάει στο Sony Ericsson. Το όλο θέμα γίνεται από το restore το οποίο εμφανίζει "Seems bad" με όποιο αρχείο backup και να πάω να κάνω restore...

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναέκανα για να δοκιμάσω, με full wipe κλπ. το οποίο έχω ξανακάνει και πάλι κολλάει στο Sony Ericsson. Το όλο θέμα γίνεται από το restore το οποίο εμφανίζει "Seems bad" με όποιο αρχείο backup και να πάω να κάνω restore...

 

αν δεν κανεις restore εχει προβλημα και παλι.?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

flashαρω το αρχειο που εχουν δωσει στο xda για overclock της gdx.κανω install το setCPU αλλα τιποτα .μονο μεχρι 600mhz με αφηνει..γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Δε θες κανένα αρχείο για να κάνεις oc αν έχεις τη GDX για custom kernel. Μπαίνεις στις ρυθμίσεις-performance και ανεβάζεις..
Link to comment
Share on other sites

Δε θες κανένα αρχείο για να κάνεις oc αν έχεις τη GDX για custom kernel. Μπαίνεις στις ρυθμίσεις-performance και ανεβάζεις..

 

ειμαι stock

Link to comment
Share on other sites

ειμαι stock

 

Αα οκ. Πάντως δεν είναι δύσκολη διαδικασία. Κάποτε έτσι έκανα και εγώ oc πριν τον custom kernel. Τσέκαρε αν γράφεις σωστά τις εντολές που λέει (αν γίνεται ακόμα με αυτό τον τρόπο)..

Link to comment
Share on other sites

Αα οκ. Πάντως δεν είναι δύσκολη διαδικασία. Κάποτε έτσι έκανα και εγώ oc πριν τον custom kernel. Τσέκαρε αν γράφεις σωστά τις εντολές που λέει (αν γίνεται ακόμα με αυτό τον τρόπο)..

 

δεν εχω δει καπου για εντολες

Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον έχει αλλάξει η διαδικασία..

 

Να σε ρωτήσω κάτι για την Rom μια και σε βλέπω ενημερωμένο φίλε Αλκη...

 

Η v031 είναι supercharged? Αν όχι :

1) Αξίζει να την κάνω? Ποιο το νόημα της?

2) Παίζει λινκ για το scriptακι?

3) Ποιες επιλογές είναι οι καταλληλοτερες κατα την άποψή σου?

 

Γενικά εγώ ψιλο-default την έχω.. Απλά έχω προσθέσει τa seeder & swapper...

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι supercharged αλλά κατά τη γνώμη μου είναι τόσο καλή που δε νομίζω να δεις και τεράστια διαφορά πριν και μετά το supercharge. Γι αυτό το λόγο δεν έχω ασχοληθεί και τόσο με το supercharge σε αυτή τη rom. Μια φορά το δοκίμασα και για κάποιο λόγο κόλλαγε το κινητό στο logo της GDX. Τη ξαναφλάσαρα και το άφησα αφού με ικανοποιεί πλήρως και έτσι!

Πάντως αν θες λινκ εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτηση και εγω : τι ειναι τ seeder και swapper?.εχω στοκ μπορω να τα περασω?τα βλεπω παντου προστα μου και τα αναφερουν ολοι.κανα λινκ
Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτηση και εγω : τι ειναι τ seeder και swapper?.εχω στοκ μπορω να τα περασω?τα βλεπω παντου προστα μου και τα αναφερουν ολοι.κανα λινκ

 

Seeder είναι μια εφαρμογή όπου εξαλείφει το lag. Γενικά κάνει δουλίτσα.

Το Swapper2 τώρα είναι μια εφαρμογή όπου δημιουργεί ένα αρχείο στην sd όσα mb θες εσύ και όταν γεμίσει η ram του κινητού από διάφορες εφαρμογές χρησιμοποιεί αυτό το αρχείο σαν extra ram.

Το Swapper μπορείς να το βρεις στο Play Store. Έχω την εντύπωση και το seeder αλλά δεν είμαι σίγουρος..

Link to comment
Share on other sites

Seeder είναι μια εφαρμογή όπου εξαλείφει το lag. Γενικά κάνει δουλίτσα.

Το Swapper2 τώρα είναι μια εφαρμογή όπου δημιουργεί ένα αρχείο στην sd όσα mb θες εσύ και όταν γεμίσει η ram του κινητού από διάφορες εφαρμογές χρησιμοποιεί αυτό το αρχείο σαν extra ram.

Το Swapper μπορείς να το βρεις στο Play Store. Έχω την εντύπωση και το seeder αλλά δεν είμαι σίγουρος..

 

θα το κοιταξω..ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι μου...Εχω να μπω αρκετους μηνες λογω διαφορων υποχρεωσεων,και χαιρομαι που επιτελους επεστρεψα!! :) Στο θεμα μας τωρα..Χρησιμοποιω το X8 σχεδον 2 χρονια.Το εχω softbrickαρει απειρες φορες,και μια φορα hard brick,μεσα στην αναζητηση της τελειας ρομ και του τελειου κερνελ.!Και εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα.Μια ειναι η κορυφαια ρομ σε επιδοσεις για το Χ8.Και ενας ειναι ο πραγματικα κορυφαιος κερνελ.

Ρομ: Shin_Engin3_RNR_IX_MM.

Κερνελ: Alfs8_SDE_Final (by Pilu).

Σε συνδυασμο με τον Go Launcher,το κινητο τα φραζει σε ολα τα κινητα της κατηγοριας του.Προσωπικα το δικο μου επειδη παει μεχρι 825,τα εφραζε σε επιδοσεις και στο galaxy ace,(ετσι εδειχναν τα benchmarks).

Ο συνδυασμος Shin+Alfs(ο go launcher προαιρετικα)κανει το κινητο ταχυτατο.Τοσο smooth συνδυασμο δεν εχω δει.. ! Οριστε και τα τεστ :

Edit:Οι αλλες 2 εικονες ειναι για να δειτε ποιους κερνελς και ποιες (custom) ρομς εχω χρησιμοποιησει.

Εdit2:Παντα στα benchmarks βαζω να συμμετεχει και η sd card στις μετρησεις!

Edited by AndroX
Η συσκευη μου : Xperia X8, 11w19 , cypress digitizer:grin: , 825 mhz , 16 gb sd class 4 , Shin_Engin3_RNR_IX_MM , Alfs SDE final by Pilu .
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εσένα χτυπάει πολύ ψηλά ο επεξεργαστής. Δοκίμασε μια μέτρηση στα 748 και πες μου αποτέλεσμα να δούμε που βρίσκεται σε σχέση με τη GDX+Alfs v09c του δικού μου!
Link to comment
Share on other sites

Οκ.περιμενε λιγο και ανεβαζω!

Edit:Οριστε και οι μετρησεις στα 748 mhz!

Edited by AndroX
Η συσκευη μου : Xperia X8, 11w19 , cypress digitizer:grin: , 825 mhz , 16 gb sd class 4 , Shin_Engin3_RNR_IX_MM , Alfs SDE final by Pilu .
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω γιατί αλλά εμένα στη cpu μου πιάνει μόνο 757 ενώ εσένα 4000+.. Περίεργο αλλά θα το κοιτάξω αύριο και θα ποστάρω screenshot..

Με ποιά έκδοση του quadrant δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,το ετρεξα και εγω,μου εχει βγαλει πιο μεγαλο σκορ στα 748 mhz απο το δικο σου,και τωρα το τρεχω και στα 806 να δω ποσο θα βγαλει και ανεβαζω αμεσως pics.

Edit:Πρωτη εικονα στα 748,δευτερη στα 806.

Edited by AndroX
Η συσκευη μου : Xperia X8, 11w19 , cypress digitizer:grin: , 825 mhz , 16 gb sd class 4 , Shin_Engin3_RNR_IX_MM , Alfs SDE final by Pilu .
Link to comment
Share on other sites

Έκανα άλλη 1 μέτρηση και έβγαλα συνολικά 801 και εγώ! Ανεβάζω το ss!

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31063&stc=1&d=1364084741

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...