Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το φόρτιζα κανονικά (κλειστό, όπως κάθε φορά) όλη τη νύχτα και ξαφνικά το πρωί ούτε ανοίγει ούτε δείχνει να φορτίζει, ούτε τίποτα. Μόνο ένα λαμπάκι κόκκινο αναβοσβήνει όταν προσπαθώ να το φορτίσω ή να το ανοίξω.

Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα και ποιές λύσεις προτείνετε ;

Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δοκίμασες να βγάλεις τη μπαταρία και να τη ξαναβάλεις;

Stock το κινητό;

ναι όλα τα δοκίμασα , και παρατεταμένα πατήματα κουμπιών, τίποτα. το κινητό δεν το είχα πειράξει καθόλου, μόνο διαφορετικό launcher είχα βάλει. Απλά είναι εκτός εγγύησης και δε ξέρω αν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω δηλαδή nAa με GingerDX να δω τι παίζει?

Θέλω internal storage και θα βάλω λογικά 1gb partition. Πήρα μια Sandisk 16gb U1 Class 10.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,αυτο που λες οτι αναβει μονο το κοκκινο λαμπακι,σημαινει οτι η μπαταρια τα επαιξε και δεν φορτιζει...Δοκιμασε να βαλεις απο καποιον φιλο μια ιδια μπαταρια και θα δεις οτι θα αναψει!
Η συσκευη μου : Xperia X8, 11w19 , cypress digitizer:grin: , 825 mhz , 16 gb sd class 4 , Shin_Engin3_RNR_IX_MM , Alfs SDE final by Pilu .
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... Αυτό ήταν. Η μπαταρία φταίει. Ξέρει κανείς πόσο κάνουν? και από που θα βρω άλλη ?

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, δοκίμασε και τον mini-usb φορτιστή σου και σε κάποιο άλλο κινητό. ΜΠΑΣ και..! :lol:

 

Να βάλω δηλαδή nAa με GingerDX να δω τι παίζει?

Θέλω internal storage και θα βάλω λογικά 1gb partition. Πήρα μια Sandisk 16gb U1 Class 10.

 

Δεν μπορώ να σου επιβάλω εγώ τι θα βάλεις... Εγώ απλά πρότεινα και τον nAa, (που χρησιμοποιώ εγώ) να τον έχεις και σαν 2η λύση. Ούτως ή άλλως εγώ έχω nAa στην ginger v030, μπορεί να έχει αλλάξει κάτι στην νέα version.

Η καλύτερη επιλογή θα γίνει αν τους test-άρεις και τους δύο..! Και το σημαντικότερο.... να δεις αν ξεκλειδώνει στο δικό σου xperia ο bootloader...! ;)

(Πρέπει η μπαταρία σου να έχει κωδικό ΚΑΤΩ από 11w26).

 

Όσον αφορά τα script-άκια που μπορείς να δοκιμάσεις, έχει πολλά ΕΔΩ.

Εγώ χρησιμοποιώ ΑΥΤΟ, αλλά δεν δουλεύει στον stock kernel.

 

 

Τέλος, για extra optimization δες και AYTO το thread.

 

 

Cheers,

Moul.

Edited by Moulwxtos

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την GingerDX v031b και την τεστάρω με stock kernel και xRecovery. Λίγο laggy στην αρχή αλλα συνέρχεται!

Μπορώ να έχω partition στην sd για internal storage? Έκανα 1gb ext3.

 

Δεν μπορώ να σου επιβάλω εγώ τι θα βάλεις... Εγώ απλά πρότεινα και τον nAa, (που χρησιμοποιώ εγώ) να τον έχεις και σαν 2η λύση. Ούτως ή άλλως εγώ έχω nAa στην ginger v030, μπορεί να έχει αλλάξει κάτι στην νέα version.

Η καλύτερη επιλογή θα γίνει αν τους test-άρεις και τους δύο..! Και το σημαντικότερο.... να δεις αν ξεκλειδώνει στο δικό σου xperia ο bootloader...! ;)

(Πρέπει η μπαταρία σου να έχει κωδικό ΚΑΤΩ από 11w26).

Τέλος, για extra optimization δες και AYTO το thread.

 

11w25 είναι οπότε ξεκλειδώνεται!

Έχω θέμα με το Flashtool, όταν το ανοίγω μου βγαίνει σαν SWT Application χωρίς επιλογές απο πάνω, μόνο τον κεραυνό, το λουκετο και το κλειδί.

Edited by KostasMD
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Πρόσφατα έβαλα την gingerdx 031b και δε μου λειτουργεί το usb tethering. Είναι γνωστό bug ή κάτι δεν πάει καλά με τη συσκευή μου ή με την εγκατάσταση της rom? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την GingerDX v031b και την τεστάρω με stock kernel και xRecovery. Λίγο laggy στην αρχή αλλα συνέρχεται!

Μπορώ να έχω partition στην sd για internal storage? Έκανα 1gb ext3.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11w25 είναι οπότε ξεκλειδώνεται!

Έχω θέμα με το Flashtool, όταν το ανοίγω μου βγαίνει σαν SWT Application χωρίς επιλογές απο πάνω, μόνο τον κεραυνό, το λουκετο και το κλειδί.

 

Και εγώ το ίδιο χρησιμοποίησα..... ΑΥΤΟ... Βασικά δεν νομίζω να μας νοιάζει όμως. Ο κεραυνός είναι το "Flash", οπότε (ΜΑΛΛΟΝ) μας αρκεί.. Αρκεί να διαλέξεις έναν compatible kernel.

 

Ψψψψτ, τον νου σου. Αν βάλεις Alfs ( Νομίζω οι πιο compatible με gingerdx v031 είναι οι : Alfs v08a / Alfs v09c) σιγουρέψου ότι θα εγκαταστήσεις το LibsensorPatch (ΚΑΙ στους δύο) και το addon ( για τον Alfs v09c ).

Μόλις βρείς compatible Kernel, βάζουμε και τα app2sd..! :)

 

Παιδιά καλημέρα! Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Πρόσφατα έβαλα την gingerdx 031b και δε μου λειτουργεί το usb tethering. Είναι γνωστό bug ή κάτι δεν πάει καλά με τη συσκευή μου ή με την εγκατάσταση της rom? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνήθως παίζει ρόλο ο Kernel που έχεις εγκαταστήσει. Εγώ ας πούμε είχα πρόβλημα με τον proximity sensor με έναν συγκεκριμένο Kernel που είχα εγκαταστήσει. Στην v031b οι πιο compatible kernels είναι αυτοί που έχω postarei πάνω( οι 2 Alfs και ο nAa ) . Δες το post της Gingerdx στις εγκαταστάσεις.

 

Συγκεκριμένα(για Links να πας στην σελίδα):

Standard procedure:

Alfs v08a:

1. Download and flash the kernel

2. Flash the ROM

3. Flash the libsensor patch

4. Flash the addon

5. Flash GAPPS

6. Reboot

 

Alfs v09c:

1. Flash the kernel

2. Flash the ROM

3. Flash the libsensor patch

4. Flash GAPPS

5. Reboot

 

nAa:

1. Flash the kernel

2. Flash the ROM

3, Flash GAPPS

4. Reboot

 

Cheers,

Moul.

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως παίζει ρόλο ο Kernel που έχεις εγκαταστήσει. Εγώ ας πούμε είχα πρόβλημα με τον proximity sensor με έναν συγκεκριμένο Kernel που είχα εγκαταστήσει. Στην v031b οι πιο compatible kernels είναι αυτοί που έχω postarei πάνω( οι 2 Alfs και ο nAa ) . Δες το post της Gingerdx στις εγκαταστάσεις.

 

Συγκεκριμένα(για Links να πας στην σελίδα):

 

 

Cheers,

Moul.

 

Έπαιζα με stock kernel και άρχισα να έχω και randome reboot. Θα δοκιμάσω κανένα custom να δω πως πάει. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Έπαιζα με stock kernel και άρχισα να έχω και randome reboot. Θα δοκιμάσω κανένα custom να δω πως πάει. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

Και το σημαντικότερο.... να δεις αν ξεκλειδώνει στο δικό σου xperia ο bootloader...! ;)

(Πρέπει η μπαταρία σου να έχει κωδικό ΚΑΤΩ από 11w26).

 

11w25 είναι οπότε ξεκλειδώνεται!

 

Ok!!!Απλά σιγουρέψου όπως ο φίλος Κώστας ότι στο x8 σου μπορείς να κάνεις unlock πρώτα, μην το brickareis

 

Cheers,

Moul.

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Ok!!!Απλά σιγουρέψου όπως ο φίλος Κώστας ότι στο x8 σου μπορείς να κάνεις unlock πρώτα, μην το brickareis

 

Cheers,

Moul.

 

Είμαι οκ από αυτό 11w18. Μια τελευταία ερώτηση, unlock κάνω με την gingerdx φορτωμένη ή πρέπει να γυρίσω σε stock;

Link to comment
Share on other sites

Παω να κάνω unlock bootloader αλλα δε τα καταφέρνω.

Δοκιμάζω με x8toolbox, επιλέγω το unlock bootloader, μου ανοίγει το s1 tool,

κάνω identify και όλα μια χαρά. Ανοίγω το flashtool, επιλέγω την αντίστοιχη επιλογή στο plugins και κάνω τη διαδικασία που λέει. Ξεκινάει μια χαρά αλλα προς το τέλος λέει:

"For 2011 devices line, be sure you are not in MTP mode"

Αποσυνδέω τη συσκευή και την ενεργοποιώ, την επανασυνδέω ξεκινάει πάλι, περνάει κάποια αρχεία

κάνει κάποιες λούπες και μένει στο "Root Access Allowed", ακριβώς πιο πάνω γράφει πάλι "Android version... κλπ κλπ".

 

edit

Τώρα βλέπω στο S1 Tool μικρό r δηλαδή "r8a029" οπότε μάλλον είναι κομπλε!

 

Όλα μια χαρά, πέρασα την nAa, θα την τεστάρω μέχρι αύριο με GingerDX v031b.

Τρόπος για να κάνουμε την microsd internal storage υπάρχει;

 

edit 2

τώρα δεν έχει σήμα, βασικά οταν ανοίγει δε μου ζητάει καν Pin και μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα...

Απ'ότι διάβασα αυτό το προκαλεί το λάθος ξεκλείδωμα bootloader.

:/

Edited by KostasMD
Link to comment
Share on other sites

edit 2

a. τώρα δεν έχει σήμα, βασικά οταν ανοίγει δε μου ζητάει καν Pin και μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα...

Απ'ότι διάβασα αυτό το προκαλεί το λάθος ξεκλείδωμα bootloader.

 

b. Τρόπος για να κάνουμε την microsd internal storage υπάρχει;

:/

 

a. Δοκίμασε να κατεβάσεις ΑΥΤΟ.

Κάντο extract, συνέδεσε το κινητό σου με το PC(με USB-debugging ON) και τρέξε το "ms7227_semc".

Περίμενε να τελειώσει, κάνε reboot και πες μου αν έφτιαξε.

 

b. Yep...! Κατέβασε είτε το Int2ext+ είτε το AD2SDX - AMARULLZ DATA TO SD-EXT.

 

Τα εγκαθιστάς σε CWM έτσι:

-Download Chosen Script Below

-Place on root of your sdcard

-Reboot Recovery

-Select "install zip from sdcard"

-Select "choose zip from sdcard"

-Select "CronMod-****_signed" ή "40ad2sdx-a2recovery.zip"

-Select "mounts and storage" category

-Select "format /sd-ext"

-Reboot

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Πριν τα εγκαταστήσεις, πρέπει να σιγουρευτείς ότι στον φάκελο root/etc/init.d δεν υπάρχει κάποιο άλλο app2sd script.

 

Είμαι οκ από αυτό 11w18. Μια τελευταία ερώτηση, unlock κάνω με την gingerdx φορτωμένη ή πρέπει να γυρίσω σε stock;

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο η Rom που τρέχει το κινητό.

 

 

Παιδιά αν κάτι πάει στραβά, να ξέρετε ότι μπορείτε να ξεκινήσετε τα πάντα από την αρχή όπως τα έχω στο επόμενο post.

 

 

Cheers,

Moul

Edited by Moulwxtos

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω αυτό σε περίπτωση που και κάποιος άλλος θέλει να εγκαταστήσει Custom Kernels/ Roms στο χ8(Βασικά δεν με έπαιρνε ο ύπνος :p)

Είναι όλα μαζεμένα από xda-developers.

 

Προσπαθήστε να ακολουθήσετε ΑΚΡΙΒΩΣ τα βήματα που σας έχω παρακάτω.

Φυσικά, πηγαίνετε στο κομμάτι που σας ενδιαφέρει.

 

 

Α. ΧΡΗΣΙΜΑ ΑΡΧΕΙΑ

 

1. Stock Kernel: ΕΔΩ

2. Stock ROM: ΕΔΩ

3. S1-Tool: ΕΔΩ

4. Kernels/Addon/LibsensorPatch/Flashtool: ΕΔΩ

5. PC Companion: ΕΔΩ

 

 

Β. ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ

 

1. Απεγκατάσταση του PC Companion (αν το έχετε εγκαταστήσει), drivers του κινητού που έχουν εγκατασταθεί στο PC. Clean την Registry για ότι έχει μείνει από PC companion. - REBOOT.

2. Εγκατάσταση ξανά του PC Companion που κατεβάσατε (παραπάνω). Αφήστε το να εγκαταστήσει τους drivers μόνο του. REBOOT

3. Εγκατάσταση του Flashtool (Βρίσκεται στο allfilesneeded.rar). Install τους drivers μέσα στο \yourharddisk(θα λέω C για συντομία)\Flashtool\drivers. - REBOOT

4. Copy-Paste τα .ftf αρχεία για Stock Kernel/Rom(link πάνω) αλλά και των Custom Kernels (τους έχω στο allfilesneeded.rar) στον φάκελο C:\Flashtool\firmwares

5. Disable το antivirus. Αυτό γιατί πολλά antivirus θεωρούν το adb.exe που τρέχει το flashtool ως ιό. Το οποίο δεν ισχύει

 

 

Γ. SOFT UNBRICK με PC COMPANION

 

Αυτός είναι ο πρώτος τρόπος για να κάνετε Unbrick το x8 σε περίπτωση που του έχετε ψιλο-αλλάξει τα φώτα. Αν αυτός δεν λειτουργήσει, θα το κάνουμε ... με το ζόρι..! :rolleyes:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΤΕ ΤΟ ΑΠΟ ΤΟ PC !

 

1. Ανοίξτε το PC Companion.

2. Πηγαίντε στο Support Zone και πατήστε Update Phone Software.

3. Θα εμφανιστεί ένα παράθυρο που θα λέει οτι δεν μπορεί να βρει το κινητό σας.

- Click στο Fix Phone.

- Click στο Continue.

4. Θα εμφανιστεί ένα παράθυρο που θα σας λέει ότι θα χάσετε όλα τα data.

- Tick

- Continue

5. Θα ξεκινήσει μια διαδικασία update. Περιμένετε να εμφανίσει ένα παράθυρο με τα κινητά της Sony, και επιλέξτε το x8.

6. Ακολουθήστε τις οδηγίες ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ θα σβήσει τα πάντα και θα εγκαταστήσει μια Clean Rom, στον Stock Kernel!

 

Άμα το Sony PC Companion δεν αναγνωρίζει το κινητό σας, απεγκαταστήστε το ξανά Clean τα ΠΑΝΤΑ από drivers / registry κλπ και ξαναπροσπαθήστε..!

Αλλιώς ή άμα θέλετε να το κάνετε πιο γρήγορα, θα το κάνουμε στο αμέσως επόμενο βήμα με το Flashtool..!

 

 

Δ. Unbrick x8 με Flashtool

 

Θεωρώ ότι έχετε ήδη κάνει τα βήματα με τους drivers και τις εγκαταστάσεις στο που αναφέρονται στο "Α", καθώς και ότι τα αρχεία ftf του Stock Kernel και της stock Rom είναι ήδη στον φάκελο firmware του flashtool.

 

1. Κλείστε και αποσυνδέστε το κινητό.

2. Ανοίξτε το Flashtool

3. Πατήστε το Flash tab(τον κεραυνό).

4. Επιλέξτε τον Stock kernel και πατήστε OK.

5. Ακολουθήστε τις οδηγίες(θα σας ζητήσει να κρατήσετε πατημένο το "back" κουμπί του κινητού και να το συνδέσετε στο USB..... κλπ κλπ )

6. Μόλις τελειώσει αποσυνδέστε και κλείστε το κινητό.

 

Ακολουθήστε τα ίδια βήματα και για την Stock Rom. (2.1)

 

 

Ε. UNLOCKING BOOTLOADER

 

Για να εγκαταστήσετε κάποιον Custom Kernel, ο μόνος τρόπος ειναι να έχει γίνει πρώτα Unlock ο Βοοtloader του κινητού. Αν δεν έχει γίνει σωστά, καλό είναι πρώτα να το κάνετε Soft-Unbrick με το PC Companion, για να είστε σίγουροι. Σε αυτό το κομμάτι, θα χρειαστεί να ελέγξετε το "Simlock certificate" με το s1-tool.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΑΝ το Simlock certificate είναι ΜΗ αναγνωρίσιμο, πιθανότατα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκλειδώσετε τον Bootloader του κινητού. Αν προσπαθήσετε είναι μεγάλη η πιθανότητα να προκληθεί βλάβη στη δυνατότητα εκπομπής του κινητού.

 

1. Κλείστε και αποσυνδέστε το κινητό.

2. Ανοίξτε το s1tool.exe(unzipped)

3. Επιλέξτε IDENTIFY και μετά click το "DO JOB"

4. Ακολουθήστε τις οδηγίες και ψάξτε για το "XXXX SIMLOCK CERTIFICATE".

 

---Αν είναι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο εκτός "Not recognized Simlock Certificate" συνεχίστε.----

 

5. Αποσυνδέστε το κινητό, Reboot(το κινητό ),ανοίξτε το USB-debugging

6. Ανοίξτε το Flashtool.

7. συνδέστε το με το PC ξανά.

8. Περιμένετε να το αναγνωρίσει. Αν δεν το κάνει θα ανοίξει ένα παράθυρο στο οποίο θα επιλέξετε χειροκίνητα την συσκευή σας.

9. Επιλέξτε το Plugins/X8 και μετά πατήστε Unlock/run

10. Αποσυνδέστε το κινητό(ΟΧΙ ΤΟ USB από το PC-μόνο το κινητό). Συνδεθείτε πάλι όπως σας ζητάει, περιμένετε να κάνει την διαδικασία και μετά το "Successfully applied unlock" θα κάνει REBOOT το κινητό.

 

Συγχαρητήρια..!!!!Έχετε πια, ξεκλείδωτο Bootloader!!!!!

 

/*

Για να το check-άρετε, ανοίξτε το s1tool.exe πάλι και ακολουθήστε τα παραπάνω βήματα. Κάπου πρέπει να λέει κάτι της μορφής:

"RUNNING S1_EROM FROM VER "r8A029"

Το μικρό "r" θα πρέπει να έχει αντικαταστήσει ένα "#". Αν έχετε "#" ή "R"(κεφαλαίο) δεν έχετε ξεκλειδώσει τον Bootloader, και πρέπει να τα κάνετε πάλι από την αρχή... :(

*/

 

ΣΤ. Εγκατάσταση Custom Kernel - Rom

 

Οι οδηγίες είναι ΙΔΙΕΣ όπως στο Unbrick του κινητού σας. ΕΚΤΟΣ, από την Custom Rom, την οποία θα εγκαταστήσετε μέσω CWM που θα έχει ο Kernel.

 

1. Κλείστε και αποσυνδέστε το κινητό.

2. Ανοίξτε το Flashtool

3. Πατήστε το Flash tab(τον κεραυνό).

4. Επιλέξτε τον kernel και πατήστε OK.

5. Ακολουθήστε τις οδηγίες(θα σας ζητήσει να κρατήσετε πατημένο το "back" κουμπί του κινητού και να το συνδέσετε στο USB..... κλπ κλπ )

6. Μόλις τελειώσει αποσυνδέστε και κλείστε το κινητό.

 

Είστε πλέον έτοιμοι!!! Μπορείτε να δείτε την version του Kernel σας πηγαίνοντας στο About phone των settings του κινητού..!

 

Για την εγκατάσταση της Gingerdx, απλά ακολουθήστε κατά γράμμα τις οδηγίες(ανάλογα τον kernel) στο main forum της Ginger στους XDA, ΕΔΩ

 

 

 

 

 

Ελπίζω να λυθήκανε οι απορίες και να έλυσα μερικά προβλήματα..! :cool:

 

Cheers,

Moul

Edited by Moulwxtos

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός!!! Θα τα δοκιμάσω όλα σήμερα ή αύριο και θα ενημερώσω!! Να 'σαι καλά Moul!!

Κάποιος mod θα έπρεπε να βάλει όλες αυτές τις πληροφορίες στο πρώτο post...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός!!! Θα τα δοκιμάσω όλα σήμερα ή αύριο και θα ενημερώσω!! Να 'σαι καλά Moul!!

Κάποιος mod θα έπρεπε να βάλει όλες αυτές τις πληροφορίες στο πρώτο post...

 

Τίποτα φίλε μου!

Απλά ΠΡΙΝ τα δοκιμάσεις όλα, δοκίμασε μήπως η λύση που σου έχω post-άρει πάνω από τον guide λειτουργήσει.

Αυτό(με την SIM) είναι common issue στο ξεκλείδωμα bootloader. Συν ότι το αποτέλεσμα που είχες ("r8a029") δείχνει ότι τον έχεις ξεκλειδώσει σωστά.

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Moul είσαι άπαιχτος! Τελικά ξεκλείδωσα bootloader και φλάσαρα GingerDX 031b με Alfs v09. Τώρα όλα δουλεύουν άψογα και γενικότερα το τηλέφωνο είναι πολύ πιο smooth από ότι με stock kernel. Και πάλι ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

a. Δοκίμασε να κατεβάσεις ΑΥΤΟ.

Κάντο extract, συνέδεσε το κινητό σου με το PC(με USB-debugging ON) και τρέξε το "ms7227_semc".

Περίμενε να τελειώσει, κάνε reboot και πες μου αν έφτιαξε.

 

Cheers,

Moul

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Επαναφορά με Companion

Root & CWM με x8Toolbox

Unlock bootloader με Flashtool.

Πέρασμα kernel με flashtool

Πέρασμα rom με CWM.

 

Λογικά έτσι πρέπει να δουλέψει...?

Αν και έχω κάτι 2 φορές τη διαδικασία και δεν αλλα τέλος πάντων, ξαναπροσπαθώ!

 

edit

Έκανα restore στον bootloader και τον ξεκλείδωσα πάλι, αυτή τη φορά ελπίζω επιτυχημένα.

Είδωμεν!

 

Άκυρο, πάλι δεν υπάρχει sim lock/unlock. Το πρόβλημα είναι πως δε τη βρίσκει ως συσκευή android όταν τη συνδέω κανονικά οπότε βάζω το .bat που μου είπες και πατάω το πλήκτρο και μένει στο "Getting Root Rights"...

 

edit2

Ξεκίνησα τη διαδικασία κατα γράμμα απο την αρχή.

Ξεκλείδωσα αυτή τη φορά τον bootloader με το semc tool.

Έχω πάνω τη Stock Rom, βάζω τον nAa Kernel, θα μου bootάρει σε cwm γιατί λέει:

"Idiot-proof feature: will boot into recovery if an unsupported or no android version is found"

και flashάρω τη rom στο CWM μαζί με τα wipes κλπ?

ή flashάρω kernel και rom απο flashmode κατευθείαν?

 

Δυστυχώς και πάλι έφαγα άκυρο.

Root, Ξεκλειδώνω Bootloader με semc (με όλα τα απαραίτητα βήματα πιο πριν με drivers, reboots κλπ, (παραμένω με stock rom), flashαρω kernel,

μπαίνει σε CWM στο boot λόγω του Idiot-proof που έγραψα πιο πάνω, flashάρω GingerDX με τα απαραίτητα wipes.

Κάνω reboot αλλα και πάλι δε ζητάει pin.

Στο semc μου λέει successful όταν ξεκλειδώνω bootloader.

Edited by KostasMD
Link to comment
Share on other sites

ποιον launcher μου προτεινετε?na ειναι smooth και να εχει αρκετες επιλογες.το ξερω πως ειναι γοστα και δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα αλλα ας μου προτεινετε κατι...
Link to comment
Share on other sites

ποιον launcher μου προτεινετε?na ειναι smooth και να εχει αρκετες επιλογες.το ξερω πως ειναι γοστα και δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα αλλα ας μου προτεινετε κατι...

 

Holo launcher είχα εγώ κ ήταν ελαφρύς τότε που το είχα το x8

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

 

1. Το πρόβλημα είναι πως δε τη βρίσκει ως συσκευή android όταν τη συνδέω κανονικά οπότε βάζω το .bat που μου είπες και πατάω το πλήκτρο και μένει στο "Getting Root Rights"...

 

2. Ξεκίνησα τη διαδικασία κατα γράμμα απο την αρχή.

Ξεκλείδωσα αυτή τη φορά τον bootloader με το semc tool.

 

3. Έχω πάνω τη Stock Rom, βάζω τον nAa Kernel, θα μου bootάρει σε cwm γιατί λέει:"Idiot-proof feature: will boot into recovery if an unsupported or no android version is found"

και flashάρω τη rom στο CWM μαζί με τα wipes κλπ?

ή flashάρω kernel και rom απο flashmode κατευθείαν?

 

1. Όταν συνδέεις το κινητό σου στον υπολογιστή από drivers στο αναγνωρίζει αμέσως? Την προκειμένη στιγμή είχες εγκαταστήσει τον adb driver από το flashtool/drivers? Γενικά όταν είναι να ανοίξεις κάποιου είδους .bat αρχείο, ΠΡΕΠΕΙ να σιγουρευτείς πρώτα ότι δεν τρέχει ήδη το adb.exe process στον Task Manager.

 

2. Αν το πας με το SEMC Tool, είναι ΠΟΛΥ σημαντικό να δεις τι αποτέλεσμα σου βγάζει στο "XXXX SIM CERTIFICATE" το S1tool. Αν σου βγάλει "SETool unlock certificate", τότε χρησιμοποιείς το settool.

 

3. το Idiot-proof feature κάνει αυτό που λέει. Προστατεύει το κινητό από ασύμβατες Rom. Μου φαίνεται περίεργο αυτό γιατί δεν νομίζω να έχει τέτοιο feature ο nAa για Gingerbread. Νόμιζα ότι το είχε μόνο ο nAa για JB....

 

 

ΒΑΣΙΚΑ

 

Απ' ότι καταλαβαίνω κάνεις σωστά το unlocking.

Προς θεού ΜΗΝ ξανακάνεις άλλο unlock. Είμαι σίγουρος ότι από την πρώτη φορά (την στιγμή που μου είπες ότι σου έβγαλε το μικρό "r" ) στο αποτέλεσμα, το είχες κάνει σωστά.

Επίσης, από τα συμφραζόμενα, λαμβάνω σήμα ότι ο nAa μπορεί να σου εμφανίζει compatibility issues. Άσε για λίγο τον nAa και δοκίμασε τους Alfs.

Όπως το 'χεις το κινητό τώρα. Πέρνα τον Alfs v09c και δοκίμασε.

 

P.S.: Στην εγκατάσταση των Rom, σιγουρέψου ότι ΠΡΩΤΑ πρέπει να κάνεις full-wipe(factory reset), Clear Cache Partition, Clear Dalvik Cache(στο Advanced) στο CWM. Και μετά να ακολουθήσεις τα βήματα που λέει ( για τον κάθε kernel) στο post της Ginger στους XDA.

 

ποιον launcher μου προτεινετε?na ειναι smooth και να εχει αρκετες επιλογες.το ξερω πως ειναι γοστα και δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα αλλα ας μου προτεινετε κατι...

 

Ελαφριοί είναι και οι: ADW, LauncherPro. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ τον δεύτερο, γιατί μου δίνει δυνατότητα χωρίς να xack-άρω SystemUI να αλλάξω dock backgrounds κλπ.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...