Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρονια πολλα!!!Χριστος Ανεστη!!!

 

.Επαναφορα με sus.γιατι δεν περνας και μια custom ρομ?Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το επαθε αυτο?μηπως μετεφερες το google play στην sd?(δεν ξερω αν ειναι αιτια αυτο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρονια πολλα!!!Χριστος Ανεστη!!!

 

.Επαναφορα με sus.γιατι δεν περνας και μια custom ρομ?Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το επαθε αυτο?μηπως μετεφερες το google play στην sd?(δεν ξερω αν ειναι αιτια αυτο)

 

καλημέρα. Όχι το είχα στην εσωτερική μνήμη. Αυτό που μου τη δίνει είναι που δεν υπήρξε λογική στο ποια χάθηκαν και ποια έμειναν. Εμεινε φερ ειπειν το Go Contacts και χάθηκε το Go Sms παρόλο που και τα δύο ήταν στην SD.

 

Για τις επιπλέον συσκευες που μου εμφανίζει πρακτικά δε μπορώ να κάνω τίποτα, μόνο να τις αποκρύψω, όχι να τις διαγράψω.

Link to comment
Share on other sites

Κανε επαναφορα με sus ή αν εχεις παρει backup με recovery κανε restore!!!παραλογα πραγματα.... :confused:
Link to comment
Share on other sites

froyo παιδια δεν αξιζει, εβαλα την froyo pro στο κινητο της γυναικας και δεν ειχε διαφορα σε ταχυτητα(εκτος του οτι δεν υποστηριζει τιποτα) απο cm7.1/gingerdx

 

Της εχω βαλει την gingerdx και με το ES FILE EXPLORER εχω βγαλει οτι αχρηστη system app ειχε επανω, εκανα και o/c στα 691mhz και το κινητακι κρατιεται μια χαρα, μονιμα πανω απο 50mb ελευθερα με whatsapp msg, facebook, true caller, smart keyboard ενεργα

 

ics+jb κοροιδευετε τον εαυτο σας αν βαλετε, ειναι σαν να βαζεις windows 8 σε 486

 

my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

[ROM][DISCONTINUED] GingerDX

 

πολυ κριμα!!! :(

Link to comment
Share on other sites

[ROM][DISCONTINUED] GingerDX

 

πολυ κριμα!!! :(

 

Nαι το ειδα και εγω αλλα ετσι κι αλλιως δεν ειχε και κανενα bug ωστε να πεις οτι ηθελε update

Γενικα ολες οι gingerbread(stock based+cm) πλεον σε xperia mdpi ειναι bugless

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση.ξερεις κανεις να μου πει πως μπορω να φτιαξω μονος μου μια rom?να βρω μερικα στοιχεια.εχω αρκετο χρονο οποτε λεω να παιξω και να μαθω λιγο !!!
Link to comment
Share on other sites

Το γράφω αυτό σε περίπτωση που και κάποιος άλλος θέλει να εγκαταστήσει Custom Kernels/ Roms στο χ8(Βασικά δεν με έπαιρνε ο ύπνος :p)

Είναι όλα μαζεμένα από xda-developers.

 

Προσπαθήστε να ακολουθήσετε ΑΚΡΙΒΩΣ τα βήματα που σας έχω παρακάτω.

Φυσικά, πηγαίνετε στο κομμάτι που σας ενδιαφέρει.

 

 

Α. ΧΡΗΣΙΜΑ ΑΡΧΕΙΑ

 

1. Stock Kernel: ΕΔΩ

2. Stock ROM: ΕΔΩ

3. S1-Tool: ΕΔΩ

4. Kernels/Addon/LibsensorPatch/Flashtool: ΕΔΩ

5. PC Companion: ΕΔΩ

 

 

Β. ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ

 

1. Απεγκατάσταση του PC Companion (αν το έχετε εγκαταστήσει), drivers του κινητού που έχουν εγκατασταθεί στο PC. Clean την Registry για ότι έχει μείνει από PC companion. - REBOOT.

2. Εγκατάσταση ξανά του PC Companion που κατεβάσατε (παραπάνω). Αφήστε το να εγκαταστήσει τους drivers μόνο του. REBOOT

3. Εγκατάσταση του Flashtool (Βρίσκεται στο allfilesneeded.rar). Install τους drivers μέσα στο \yourharddisk(θα λέω C για συντομία)\Flashtool\drivers. - REBOOT

4. Copy-Paste τα .ftf αρχεία για Stock Kernel/Rom(link πάνω) αλλά και των Custom Kernels (τους έχω στο allfilesneeded.rar) στον φάκελο C:\Flashtool\firmwares

5. Disable το antivirus. Αυτό γιατί πολλά antivirus θεωρούν το adb.exe που τρέχει το flashtool ως ιό. Το οποίο δεν ισχύει

 

 

Γ. SOFT UNBRICK με PC COMPANION

 

Αυτός είναι ο πρώτος τρόπος για να κάνετε Unbrick το x8 σε περίπτωση που του έχετε ψιλο-αλλάξει τα φώτα. Αν αυτός δεν λειτουργήσει, θα το κάνουμε ... με το ζόρι..! :rolleyes:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΤΕ ΤΟ ΑΠΟ ΤΟ PC !

 

1. Ανοίξτε το PC Companion.

2. Πηγαίντε στο Support Zone και πατήστε Update Phone Software.

3. Θα εμφανιστεί ένα παράθυρο που θα λέει οτι δεν μπορεί να βρει το κινητό σας.

- Click στο Fix Phone.

- Click στο Continue.

4. Θα εμφανιστεί ένα παράθυρο που θα σας λέει ότι θα χάσετε όλα τα data.

- Tick

- Continue

5. Θα ξεκινήσει μια διαδικασία update. Περιμένετε να εμφανίσει ένα παράθυρο με τα κινητά της Sony, και επιλέξτε το x8.

6. Ακολουθήστε τις οδηγίες ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ θα σβήσει τα πάντα και θα εγκαταστήσει μια Clean Rom, στον Stock Kernel!

 

Άμα το Sony PC Companion δεν αναγνωρίζει το κινητό σας, απεγκαταστήστε το ξανά Clean τα ΠΑΝΤΑ από drivers / registry κλπ και ξαναπροσπαθήστε..!

Αλλιώς ή άμα θέλετε να το κάνετε πιο γρήγορα, θα το κάνουμε στο αμέσως επόμενο βήμα με το Flashtool..!

 

 

Δ. Unbrick x8 με Flashtool

 

Θεωρώ ότι έχετε ήδη κάνει τα βήματα με τους drivers και τις εγκαταστάσεις στο που αναφέρονται στο "Α", καθώς και ότι τα αρχεία ftf του Stock Kernel και της stock Rom είναι ήδη στον φάκελο firmware του flashtool.

 

1. Κλείστε και αποσυνδέστε το κινητό.

2. Ανοίξτε το Flashtool

3. Πατήστε το Flash tab(τον κεραυνό).

4. Επιλέξτε τον Stock kernel και πατήστε OK.

5. Ακολουθήστε τις οδηγίες(θα σας ζητήσει να κρατήσετε πατημένο το "back" κουμπί του κινητού και να το συνδέσετε στο USB..... κλπ κλπ )

6. Μόλις τελειώσει αποσυνδέστε και κλείστε το κινητό.

 

Ακολουθήστε τα ίδια βήματα και για την Stock Rom. (2.1)

 

 

Ε. UNLOCKING BOOTLOADER

 

Για να εγκαταστήσετε κάποιον Custom Kernel, ο μόνος τρόπος ειναι να έχει γίνει πρώτα Unlock ο Βοοtloader του κινητού. Αν δεν έχει γίνει σωστά, καλό είναι πρώτα να το κάνετε Soft-Unbrick με το PC Companion, για να είστε σίγουροι. Σε αυτό το κομμάτι, θα χρειαστεί να ελέγξετε το "Simlock certificate" με το s1-tool.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΑΝ το Simlock certificate είναι ΜΗ αναγνωρίσιμο, πιθανότατα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ξεκλειδώσετε τον Bootloader του κινητού. Αν προσπαθήσετε είναι μεγάλη η πιθανότητα να προκληθεί βλάβη στη δυνατότητα εκπομπής του κινητού.

 

1. Κλείστε και αποσυνδέστε το κινητό.

2. Ανοίξτε το s1tool.exe(unzipped)

3. Επιλέξτε IDENTIFY και μετά click το "DO JOB"

4. Ακολουθήστε τις οδηγίες και ψάξτε για το "XXXX SIMLOCK CERTIFICATE".

 

---Αν είναι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο εκτός "Not recognized Simlock Certificate" συνεχίστε.----

 

5. Αποσυνδέστε το κινητό, Reboot(το κινητό ),ανοίξτε το USB-debugging

6. Ανοίξτε το Flashtool.

7. συνδέστε το με το PC ξανά.

8. Περιμένετε να το αναγνωρίσει. Αν δεν το κάνει θα ανοίξει ένα παράθυρο στο οποίο θα επιλέξετε χειροκίνητα την συσκευή σας.

9. Επιλέξτε το Plugins/X8 και μετά πατήστε Unlock/run

10. Αποσυνδέστε το κινητό(ΟΧΙ ΤΟ USB από το PC-μόνο το κινητό). Συνδεθείτε πάλι όπως σας ζητάει, περιμένετε να κάνει την διαδικασία και μετά το "Successfully applied unlock" θα κάνει REBOOT το κινητό.

 

Συγχαρητήρια..!!!!Έχετε πια, ξεκλείδωτο Bootloader!!!!!

 

/*

Για να το check-άρετε, ανοίξτε το s1tool.exe πάλι και ακολουθήστε τα παραπάνω βήματα. Κάπου πρέπει να λέει κάτι της μορφής:

"RUNNING S1_EROM FROM VER "r8A029"

Το μικρό "r" θα πρέπει να έχει αντικαταστήσει ένα "#". Αν έχετε "#" ή "R"(κεφαλαίο) δεν έχετε ξεκλειδώσει τον Bootloader, και πρέπει να τα κάνετε πάλι από την αρχή... :(

*/

 

ΣΤ. Εγκατάσταση Custom Kernel - Rom

 

Οι οδηγίες είναι ΙΔΙΕΣ όπως στο Unbrick του κινητού σας. ΕΚΤΟΣ, από την Custom Rom, την οποία θα εγκαταστήσετε μέσω CWM που θα έχει ο Kernel.

 

1. Κλείστε και αποσυνδέστε το κινητό.

2. Ανοίξτε το Flashtool

3. Πατήστε το Flash tab(τον κεραυνό).

4. Επιλέξτε τον kernel και πατήστε OK.

5. Ακολουθήστε τις οδηγίες(θα σας ζητήσει να κρατήσετε πατημένο το "back" κουμπί του κινητού και να το συνδέσετε στο USB..... κλπ κλπ )

6. Μόλις τελειώσει αποσυνδέστε και κλείστε το κινητό.

 

Είστε πλέον έτοιμοι!!! Μπορείτε να δείτε την version του Kernel σας πηγαίνοντας στο About phone των settings του κινητού..!

 

Για την εγκατάσταση της Gingerdx, απλά ακολουθήστε κατά γράμμα τις οδηγίες(ανάλογα τον kernel) στο main forum της Ginger στους XDA, ΕΔΩ

 

 

 

 

 

Ελπίζω να λυθήκανε οι απορίες και να έλυσα μερικά προβλήματα..! :cool:

 

Cheers,

Moul

 

γεια σου φιλε Moul.Εχω ρουταρει και περασα την fde 2.2.2 xrec.zip και δουλευε καπως καλα στο χ8.ειπα να περασω την cm 7.0.1-x8 ομως δεν μπορεσα.προσπαθησα να περασω την GingerDX-v031b-shakira,εκανα wipe cashe και instal zip from sd και εκανα reboot.Απο τοτε δεν εχει ανοιξει και ειναι στο λογοτυπο της sony ericsson κολημενο.Προσπαθω να κανω Unbrick με τον παραπανω τροπο οπως λες,και λεει στο flashtool ολα καλα και να ανοιξω το τηλ.ομως και παλι μενει στο λογοτυπο.Τι μπορω να κανω τωρα?Ευχαριστω εκ των προτερων

Υ.Γ.το τηλεφωνο ειναι 11w44

EDIT:Τελικα το επανεφερα σε 2.1 με τις οδηγιες απο εδω:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1356349&page=7

Edited by dantspet
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα παιδες! ειχα το χ8 για αρκετο καιρο και ειχα περασει μεχρι την gdx 28β. αλλαξα κινητο πηρα το μινι προ και αφησα το χ8 στην ακρη. το θελω τωρα ομως για δευτερο κινητο. αν θυμαμαι καλα δεν κρατουσε πολυ η μπταρια με την 28β και διαβασα εδω μεσα πως οντως υπαρχει θεμα με την μπαταρια στην 28β. ειδα πως η gdx εφτασε μεχρι 31β αξιζει να την περασω? και αν ποια εκδοση βαζουμε? εδω τις ειδα http://goo.im/devs/TeamFun/GingerDX
Link to comment
Share on other sites

που πας και μπλέκεις ?

δες εδώ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1188486)(%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9

 

και κάτι δυσάρεστο ...

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=41209628&postcount=13468

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

που πας και μπλέκεις ?

δες εδώ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1188486)(%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9

 

και κάτι δυσάρεστο ...

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=41209628&postcount=13468

 

γιατί το λες αυτό φίλε μου? για το χ8 ή το μινι προ?

Link to comment
Share on other sites

για το χ8

για το ling που έδωσες sorry είναι το σωστό

 

χαχαχα :P ε ενταξει. για δευτερο κινητο το θελω.. ηταν το πρωτο μου με android..

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα της μπαταρίας έχω να πω ότι έχω δοκιμάσει την 028 και την 031 και αυτό που είχα παρατηρήσει είναι ότι ήθελε κάθε μέρα φόρτιση μέχρι που γύρισα πάλι στην 026 με τρεις μέρες αντοχή.(κανονική χρήση πάντα) :D

Γιατί το θέμα της μπαταρίας με ενοχλούσε πολύ.:mad:

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1898413

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2083718

 

τι εχετε να πειτε για αυτες τις 2 ?τις εχει δοκιμασει κανενας?δεν περιμενω να ειναι σαν την gdx

Link to comment
Share on other sites

αν ξεκλειδωσω bl θα παθει hard brick :( :( :(
Link to comment
Share on other sites

Eχεις την περιεργη ημερομηνια ε?

 

Παντως πολλοι το εκαναν και δουλεψε μια χαρα, ειναι θεμα ρισκου

 

Αν το εχεις βαρεθει το κινητο και θες να παιξεις, εγω θα το εκανα και οτι ας γινει :lol:

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1898413

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2083718

 

τι εχετε να πειτε για αυτες τις 2 ?τις εχει δοκιμασει κανενας?δεν περιμενω να ειναι σαν την gdx

 

H ZenceFil φαίνεται ωραία! Μετά τις Πανελλαδικές θα τη δοκιμάσω οπωσδήποτε.

Η άλλη είναι για stock kernel οπότε δε τη κοιτάω..

 

Προσωπικα χαλια και η gdx

 

Εβαλα την minicm7-2.2.1 του nAa και το κινητο δουλευει πολυ καλυτερα

 

Διαφωνώ. Η καλύτερη rom, για μένα, με custom kernel στο x8. Κρίμα που σταμάτησε η ανάπτυξή της. Αν και τι άλλο μπορούσαν να κάνουν..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φιλοι μου, εχω το xperia x8, το εχω ενημερωσει με την 2.1 εκδοση και στο μαρκετ δεν υπαρχει το instagram, μπηκα απο το pc με το gmail και λεει δεν γινεται στο κινητο αυτο η εγκατασταση, απο καποιους ακουσα οτι το ιnstagram ξεκιναει απο την εκδοση 2.2 δε ξερω αν αληθευει. Θελω καποιος να με βοηθησει, να με δοσει μερικα βηματα για να εγκαταστησω το ινσταγραμ στο xperia x8. :!: :)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...