Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου κανει δυσκολο να εφυγε τσιπακι χωρις να εχει ζημια και η υπολοιπη πλακετα , το εχεις το τσιπακι που λες ή παμε στα τυφλά ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι μου θυμησες τωρα το εχω ακομα αλλα ματαια ποια μετα απο τοσα χρονια αφου δεν μπαινει φβ δεν γινεται αναβαθμιση το λογισμικο του αληθεια πως γινεται ρε παιδια ;

 

Το κινητό μπορείς να το αναβαθμίσεις σε GB και παιζει μια χαρα , απλως ξεχνας FB γιατι ειναι ποια πολυ βαρυ για το εν λογο κινητο .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ίσως να παίξει με facebook lite.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παιδιά καλησπέρα.. Σας πάω πολύ πίσω αλλά ψιλοπειραζω καμια φορά το κινητακι αυτό κι είπα να του βάλω την mini cm7, δοκιμασία κ την 6 αλλά κολλάει κ δεν ανοίγει καν. Με την 7 λοιπόν δε μου εμφανίζει καν το play store. Καμια ιδέα; ή μήπως υπάρχουν ακόμα ενεργά λινό γι αλλη Ρομ; ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να φλασάρεις και τα google apps (gapps). Δες εδώ για την CM7: https://wiki.cyanogenmod.org/w/Google_Apps
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

χμμ δεν ειδα καπου ομως να λεει πως υποστηριζεται για την εκδοση cm7, και το χ8 δε νομιζω οτι μπορει να φορεσει καποια παραπανω... παρεπιπτοντως μηπως εχεις εσυ υποψιν σου καποια ενεργα λινκ για αλλες ρομ; μονο της fdexperience μου δουλευει και εγκαθισταται κανονικα...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα,το χ8 του αδερφου εδω και κατι μερες εχει σοβαρα προβληματα με την μπαταρια-φορτιση.Το αφησα να φορτιζει για ωρες ομως το λαμπακι παραμενει κοκκινο και οποτε παει πρασινο=100% σε λιγοτερο απο 1 ωρα τελειωνει ολη η μπαταρια.

Φοραει ενα ginger elite εδω και ενα χρονο χωρις προβλημα, εσεις τι λετε να φταιει;

 

να το κανω wipe status η αλλαγη μπαταριας ;

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια σου λεει bye bye ισως και ο κονεκτορας της φωρτησης παρε μια νεα μπαταρια και δες αν παραμενει και μετα κοκκινο μαζι με την ενα μπαταρια σημενει οτι δεν φορτηζει
Link to comment
Share on other sites

Έχει να προτείνει κανείς κάποια καλή, ελαφριά και smooth rom για το συγκεκριμένο τηλέφωνο?

Από 2.3 και πάνω... (και 5.0 δε θα με χάλαγε :lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

Θανάση, τι λες; :p

Μιλάμε για το X8. Μέχρι 2.3 μπορείς να πεις ότι πάει καλά. GingerDX, nAa 14 και OC και είσαι μια χαρά. Για παραπάνω, θα σου σπάει τα νεύρα πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Είδα κάτι βίντεο στο YouTube με 4.0 - 4.3 γι αυτό ρωτάω..

Εννοείται πως αστειεύομαι για το 5.0 :p

 

Θα δοκιμάσω αυτές που με είπες και θα δω πως θα πάει.

Το πήρα που το πήρα σε τιμή χώμα ας κάτσει και μια καλή ρομ και είμαι κομπλέ! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις θέματα. Τη δουλειά σου θα την κάνεις. Βέβαια μην έχεις και τρελές απαιτήσεις. ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρησιμοποιούσα το τηλέφωνο για κάπου 2 βδομάδες και παρατήρησα 2 θέματα.

1) Ότι κάνει επανεκινήσεις σε άκυρες στιγμές την ώρα που το λειτουργώ. Διάβασα πως είναι γενικό το θέμα στα Χ8, ελπίζω να στρώσει όταν του περάσω άλλη ρομ

2) Δε φορτίζει πάντα. Έτυχαν φορές που έπρεπε να το βάλω-βγάλω 2-3 φορές στον φορτιστή για να φορτίσει. Να είναι επειδή έχει να χρησιμοποιηθεί καιρό η συσκευή και να χρειάζεται καθάρισμα η θύρα φόρτισης/οι πόλοι της μπαταρίας ή να φοβάμαι για πλακέτα?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα το τηλέφωνο για κάπου 2 βδομάδες και παρατήρησα 2 θέματα.

1) Ότι κάνει επανεκινήσεις σε άκυρες στιγμές την ώρα που το λειτουργώ. Διάβασα πως είναι γενικό το θέμα στα Χ8, ελπίζω να στρώσει όταν του περάσω άλλη ρομ

2) Δε φορτίζει πάντα. Έτυχαν φορές που έπρεπε να το βάλω-βγάλω 2-3 φορές στον φορτιστή για να φορτίσει. Να είναι επειδή έχει να χρησιμοποιηθεί καιρό η συσκευή και να χρειάζεται καθάρισμα η θύρα φόρτισης/οι πόλοι της μπαταρίας ή να φοβάμαι για πλακέτα?

 

Με 2,1 και 2,3 δεν είχα ποτέ θέματα με επανεκινήσεις. Αν δεν φοράς μαμα ρομ τοτε μπορεί να ειναι απο την ρομ . Σχετικά με την φορτιση ,μπορεί να ειναι η μπαταρια ,καλώδιο ,φορτιστής , θυρα φορτισης, και τέλος η πλακετα.

 

Μιλάμε για ενα αρκετα παλιο κινητο . Καποια στιγμή τα παιζει και αυτο και πρωτη η μπαταρια .

Link to comment
Share on other sites

Με 2,1 και 2,3 δεν είχα ποτέ θέματα με επανεκινήσεις. Αν δεν φοράς μαμα ρομ τοτε μπορεί να ειναι απο την ρομ . Σχετικά με την φορτιση ,μπορεί να ειναι η μπαταρια ,καλώδιο ,φορτιστής , θυρα φορτισης, και τέλος η πλακετα.

 

Μιλάμε για ενα αρκετα παλιο κινητο . Καποια στιγμή τα παιζει και αυτο και πρωτη η μπαταρια .

 

Την μανίσια 2.1 φοράει.

Φορτιστής και καλώδιο αποκλείεται να είναι, έχω δοκιμάσει αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σε ολους,

βρεθηκε στα χερια μου το xperia x8 και οπως ειναι φυσιολογικο προσπαθησα να το κανω root(το καταφερα) kai na valw mia custom rom(jellybean 4.1.2 για την ακριβεια) ωστε να ειναι πιο συγχρονο, να εχει περισσοτερες δυνατοτητες, να μη κολλαει κλπ..

Μετα απο πολυ αναζητηση πανω στο θεμα διαπιστωσα οτι τα x8 με manufacture date 11w43 ειναι απο τα πιο δυσκολα οσον αφορα την εγκατασταση custom rom λογω της διαδικασιας unlock bootloader που ειναι σχεδον σιγουρο οτι αν το επιχειρησει κανεις θα το κανει hardbrick.

Επειδη δε θελω να ρισκαρω να το καταστρεψω θα ηθελα να ζητησω βοηθεια απο καποιον εστω να μου πει τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω για ενα αποτελεσμα διχως απωλειες..

Thanks in advance! :D

Edit: Μετα απο επιπλεον ερευνα εχω κατασταλαξει σε 2-3 free τροπους να κανω unlockbootloader οι οποιοι προτεινουν να μη γινει η διαδικασια για 11w23 και πανω..επισης διαβασα κατι σχετικα με paid methods στις οποιες χρησιμοποιουν setool και λοιπα..σιγουρα δε θελω να πληρωσω καποιον αλλον να μου το κανει

Διαφωτιστε με! :P

Edited by lopou47
Added stuff
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα κατεστραμένο, παρα με Ρομ της Σόνυ.

Γνώμη μου είναι να το προσπαθησεις. Πέρα απ το να στρωσουν τα νεύρα σου, δεν εχεις να χάσεις κάτι. Πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

hahahaha μεγαλη κουβεντα :Ρ

I guess I'll give it another try!

αλλά με ποιον τροπο να το επιχειρησω ξανα;

Edit: Προσπαθησα unlockbootloader με flashtool και εφαγε brick δεν ανοιγει καν, ουτε μπαινει σε flashmode

Edited by lopou47
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθωντας να κανω unlock bootloader στο xperia x8 με manufacture date 11w43 χρησιμοποιώντας flashtool δε πηγαν ολα οπως τα προγραμματιζα και το κινητο δεν ανοιγει καν. Ουτε κανει boot στο logo της Sony ουτε μπαινει σε flashmode τι μπορω να κανω; (Το κινητο ειναι rooted)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...