Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει διαφορά αν έχεις market η play store στις εφαρμογές.Το μόνο που αλλάζει είναι η έκδοση της εφαρμογής.

Το ότι δεν μπορείς να βρείς κάποιες εφαρμογές έχει να κάνει στο ότι πλέον δεν υποστηρίζουν την έκδοση 2.1 και αυτομάτως δεν στις εμφανίζει καθόλου λόγω ασυμβατότητας.

 

Μπορείς πάντα να κάνεις root να βάλεις cwmrecovery και να περάσεις μια 2.3 για stock kernel

 

Δηλαδη;;;; αν μπορεις σε παρακαλω καντω..... ελληνικα!!! γιατι λιγο στο τελος το εχασα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδη;;;; αν μπορεις σε παρακαλω καντω..... ελληνικα!!! γιατι λιγο στο τελος το εχασα...

 

το χ8 επισημα φτανει μεχρι 2,1 η εκδοση του λογισμικου.καποιες εφαρμογες κ παιχνιδια ειναι συμβατα για λογισμικα 2,3+ και αλλα για πιο καινουργια λογισμικα.επομενως αν ενα app ειναι συμαβατο για 2,3 και ανω δεν θα υπαρχει στο μαρκετ σου γιατι απλα δεν το υποστηριζεις.

 

καταφεραν ομως καποιοι να φτιααξουν custom rom (δηλαδη unoficial λογισμικο ) μεχρι 2,3 κσι μερικες και παραπανω αλλα μπαινουν πολυ παραμετροι για να το κανεις

.προσθετοντας ετσι αρκετες βελτιωσεις κανοντας λιγο καλυτερο το x8.

 

με αποτελεσμα να εχουμε και αλλες εφαρμογες στην διαθεση μας οπως θες εσυ τωρα.

 

root= δικαιομα διαχειρηστη(δηλαδη κανεις οτι θες χωρις τουε περιορισμος που βαζουν οι κατασκευαστες) οπου με αυτο μπορεις να συνεχισεις στην εγκατασταση μιας rom.

 

cwmrecovery=ενα ειδος κρυφο menu πριν καν μπεις στο κινητο.το βασικο μεσω για την εγκατασταση-ενημερωση με custom rom (κανεις και διαφορα αλλα οπως γενικο backup ολου του κινητου για επαναφορα του με τα απο τυχον βλαβη σο λογισμικο)

 

να ενας καλος οδηγος που σχεδον ολοι απο εδω μεσα τον εχουμε χρησιμοποοιησει και που φτιαχτηκε απο μελος το φορουμ

http://www.scribd.com/doc/75886471/%CE%95%CE%99%CE%A3%CE%91%CE%93%CE%A9%CE%93%CE%97-%CE%A3%CE%A4%CE%9F-xperia-x8

 

θα καταλαβεις αρκετα και σχετικα και με την διαδικασια.αν προχωρησεις σε root και custom rom διαβασε τον προσεχτικα και μην παραληψεις τιποτα και συνιστω οχι ξεκλειδωμα bootloader(θα στο χαλαση για παντα το κηνιτο)(σου φαινεται κινεζικα αυτο αλλα θα καταλαβεις)αλλα για root και costum rom δεν υπαρχει κινδυνος αν τα κανεις σωστα.

 

σε κουρασα?χαχαχα.κοιτα στο φορουμ εδω και θα καταλαβεις πολυ καλυτερα.ρωτα και θα σου λυθπυν ολες οι αποριες!!

 

ελπιζω να βοηθησα και να μην σε εμπλεξα κι αλλο

 

 

Καμιά καλή ρομ εκτός GDX; Έχω βαρεθεί να την βλέπω στο κινητό!

 

και εγω την βαρεθηκα!!! :p και ειμαι και σε στοκ.

 

ειχα περασει αυτες.αρκετα καλες για στοκ κερνελ και φαινεται οτι θελουν να τις βελτιωσουν κιαλλο.φυσικα σε tweaks δεν πιανουν την gdx

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2083718

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1898413

Link to comment
Share on other sites

 

ειχα περασει αυτες.αρκετα καλες για στοκ κερνελ και φαινεται οτι θελουν να τις βελτιωσουν κιαλλο.φυσικα σε tweaks δεν πιανουν την gdx

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2083718

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1898413

 

απο αποψη μπαταριας πια απο τις 2 προτεινεις? ειχα την gdx αλλα την βαρεθηκα και λεω να αλλαξω.

δεν με ενδιαφερουν τα μπιχλιμπιδια (ειναι της γυναικας μου το τηλ-αυτη το βαρεθηκε στην ουσια)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας τσεκάρετε τι βρήκα. Η GingerDX, κατά 95% συμβατή με τον nAa jb kernel.

Και λέω 95% γιατί:

1ον: Δεν βλέπει τα ακουστικά (χρειάζεται να περάσεις το systemconnector.apk από cm7 για να λειτουργήσει)

2ον: Δεν ανοίγει το QuickPik (πιθανότατα διορθώνεται με επανεγκατάσταση της εφαρμογής αλλά ακόμα δεν το έχω κάνει)

3ον: Κάποιος αναφέρει ότι το bluetooth δεν σκανάρει για να βρει συσκευές (εμένα σκάναρει πάντως)

4ον: Δε λειτουργεί το ραδιόφωνο σε εμένα

5ον: Δε λειτουργεί το KSM

Άρα ουσιαστικά μιλάμε για 2-3 bugs που δεν έχουν λυθεί. Και από ταχύτητα προσωπικά έχω δει κάποια διαφορά προς το καλύτερο, χωρίς να έχω πιέσει ακόμα το κινητό. Αρκετά καλή προσπάθεια μπορώ να πω! ;)

Link to comment
Share on other sites

απο αποψη μπαταριας πια απο τις 2 προτεινεις? ειχα την gdx αλλα την βαρεθηκα και λεω να αλλαξω.

δεν με ενδιαφερουν τα μπιχλιμπιδια (ειναι της γυναικας μου το τηλ-αυτη το βαρεθηκε στην ουσια)

 

το 2 λινκ.ειναι απλη και οπως αναφερει 2,5 μερες batτery drain.δεν θυμαμαι και τελεια.πλεον βρηκα την λυση για την μπαταρια.καθε βραδυ πριν απο τον υπνο μου το βαζω στην πριζα και το βγαζω οταν ξπναω.μεχρι το τελος τις μερας ειναι ετοιμο να ψοφιση αλλα δεν μπορω αλλο.

 

με βλεπω να περνω το samsung galaxy express :P

Edited by kwstas193
Link to comment
Share on other sites

το χ8 επισημα φτανει μεχρι 2,1 η εκδοση του λογισμικου.καποιες εφαρμογες κ παιχνιδια ειναι συμβατα για λογισμικα 2,3+ και αλλα για πιο καινουργια λογισμικα.επομενως αν ενα app ειναι συμαβατο για 2,3 και ανω δεν θα υπαρχει στο μαρκετ σου γιατι απλα δεν το υποστηριζεις.

 

καταφεραν ομως καποιοι να φτιααξουν custom rom (δηλαδη unoficial λογισμικο ) μεχρι 2,3 κσι μερικες και παραπανω αλλα μπαινουν πολυ παραμετροι για να το κανεις

.προσθετοντας ετσι αρκετες βελτιωσεις κανοντας λιγο καλυτερο το x8.

 

με αποτελεσμα να εχουμε και αλλες εφαρμογες στην διαθεση μας οπως θες εσυ τωρα.

 

root= δικαιομα διαχειρηστη(δηλαδη κανεις οτι θες χωρις τουε περιορισμος που βαζουν οι κατασκευαστες) οπου με αυτο μπορεις να συνεχισεις στην εγκατασταση μιας rom.

 

cwmrecovery=ενα ειδος κρυφο menu πριν καν μπεις στο κινητο.το βασικο μεσω για την εγκατασταση-ενημερωση με custom rom (κανεις και διαφορα αλλα οπως γενικο backup ολου του κινητου για επαναφορα του με τα απο τυχον βλαβη σο λογισμικο)

 

να ενας καλος οδηγος που σχεδον ολοι απο εδω μεσα τον εχουμε χρησιμοποοιησει και που φτιαχτηκε απο μελος το φορουμ

http://www.scribd.com/doc/75886471/%CE%95%CE%99%CE%A3%CE%91%CE%93%CE%A9%CE%93%CE%97-%CE%A3%CE%A4%CE%9F-xperia-x8

 

θα καταλαβεις αρκετα και σχετικα και με την διαδικασια.αν προχωρησεις σε root και custom rom διαβασε τον προσεχτικα και μην παραληψεις τιποτα και συνιστω οχι ξεκλειδωμα bootloader(θα στο χαλαση για παντα το κηνιτο)(σου φαινεται κινεζικα αυτο αλλα θα καταλαβεις)αλλα για root και costum rom δεν υπαρχει κινδυνος αν τα κανεις σωστα.

 

σε κουρασα?χαχαχα.κοιτα στο φορουμ εδω και θα καταλαβεις πολυ καλυτερα.ρωτα και θα σου λυθπυν ολες οι αποριες!!

 

ελπιζω να βοηθησα και να μην σε εμπλεξα κι αλλο

 

 

 

 

και εγω την βαρεθηκα!!! :p και ειμαι και σε στοκ.

 

ειχα περασει αυτες.αρκετα καλες για στοκ κερνελ και φαινεται οτι θελουν να τις βελτιωσουν κιαλλο.φυσικα σε tweaks δεν πιανουν την gdx

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2083718

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1898413

Ευχαριστω πολλη!!!!! εεεε ελπιζω να τα καταλαβω και να τα κανω σωστα!!Ευχαριστω παντως για τον χρονο σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολλη!!!!! εεεε ελπιζω να τα καταλαβω και να τα κανω σωστα!!Ευχαριστω παντως για τον χρονο σου!!!!
φιλε μου συγνομη αλλα θα σε ξανα ενοχλησω παλι επειδη δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω στη 3 σελιδα το πρωτο κοματακι κατω απο τη στηλη.... Μπερδευτηκα :wacko: να σου πω την αληθεια, πως να το συνδεσω κι ετσι και κατι ακομα ο αριθμος εκδοσης του κινητου μου δεν τελειωνει σε 15.... πλζζζζζζζζ τι να κανω;;;;; Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολλη!!!!! εεεε ελπιζω να τα καταλαβω και να τα κανω σωστα!!Ευχαριστω παντως για τον χρονο σου!!!![/QUOTφιλε μου συγνομη αλλα θα σε ξανα ενοχλησω παλι επειδη δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω στη 3 σελιδα το πρωτο κοματακι κατω απο τη στηλη.... Μπερδευτηκα :wacko: να σου πω την αληθεια, πως να το συνδεσω κι ετσι και κατι ακομα ο αριθμος εκδοσης του κινητου μου δεν τελειωνει σε 15.... πλζζζζζζζζ τι να κανω;;;;;

 

καλημερα.καταρχας θα κανεις τα παντα που λεει μεχρι και την την σελλιδα 9.

 

εχεις κατεβασει το τοολβοχ.συνδεσε το κηνιτο στο pcπατα ροοτ.αν εχεις την 1,6 η την 2,1 πατα το αναλογο.μετα τραωα στο recovery και πατα το 3 που εχει και τα 2 recovery.ρεσταρτ και ετοιμος.πριν κανεις unzip το χ8τοολ κλεισε το antivirus.

 

μην σε απασχολει το 015.

Link to comment
Share on other sites

 

καλημερα.καταρχας θα κανεις τα παντα που λεει μεχρι και την την σελλιδα 9.

 

εχεις κατεβασει το τοολβοχ.συνδεσε το κηνιτο στο pcπατα ροοτ.αν εχεις την 1,6 η την 2,1 πατα το αναλογο.μετα τραωα στο recovery και πατα το 3 που εχει και τα 2 recovery.ρεσταρτ και ετοιμος.πριν κανεις unzip το χ8τοολ κλεισε το antivirus.

 

μην σε απασχολει το 015.

 

το ροοτ που να το πατησω;;; και στο recovery που πατησα μου ειχε ενα αρχειο txt και αλλα 2 αρχεια win rar.....

Link to comment
Share on other sites

 

το ροοτ που να το πατησω;;; και στο recovery που πατησα μου ειχε ενα αρχειο txt και αλλα 2 αρχεια win rar.....

 

κατεβαζεις το αρχειο.το αποσυμπιεζεις καιτρεχεις αυτο που ειναι cmd.δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγετε.ειναι εκτελεσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά καλή ρομ εκτός GDX; Έχω βαρεθεί να την βλέπω στο κινητό!

 

Αν μπορείς να αντέξεις το αγγλικό μενού και του βάλεις άλλον launcher

 

iXperia 8

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να αντέξεις το αγγλικό μενού και του βάλεις άλλον launcher

 

iXperia 8

 

Με το αγγλικό μενού δεν έχω θέμα. Την δοκίμασες; Βλέπω ανέβηκε πριν 2 μέρες. Καλή δείχνει πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Σε χ8 φίλου με 2.1 επανω απ τη μάνα του, αγορασμένο καινούριο δυο χρονια πριν, ζήτησε η εφαρμογή youtube κωδικούς. Μπήκαν οι κωδικοί google και τίποτα, δοκιμασα λοιπον την εκκαθάριση δεδομένων και τοτε μολις μπηκε η εφαρμογή γράφει για προβλημα δικτύου, που δεν υπάρχει, και για ρύθμιση ημερομηνιας ώρας ,που πάλι δεν υπάρχει, και δεν προχωράει. Κάθε βοήθεια δεκτή.
Link to comment
Share on other sites

Για το αγγλικό μενού μπορείτε να κατεβάσετε από το market την εφαρμογή locale setting η την set locale and language και βάζετε ότι γλώσσα θέλετε στο μενού.

Οσο για του φίλου που κολλάει στο YouTube ίσως πλέον θέλει επαναφορά ρυθμίσεων με επανεγκατασταση του λογισμικού.

:)
Link to comment
Share on other sites

Για το αγγλικό μενού μπορείτε να κατεβάσετε από το market την εφαρμογή locale setting η την set locale and language και βάζετε ότι γλώσσα θέλετε στο μενού.

Οσο για του φίλου που κολλάει στο YouTube ίσως πλέον θέλει επαναφορά ρυθμίσεων με επανεγκατασταση του λογισμικού.

 

Αυτή είναι η πρώτη που κατέβασα

οι locale εφαρμογές είναι για τις εφαρμογές που έχουν ήδη το πακέτο της ελληνικής(δηλ.ότι κατεβασμένο)

 

οι υπόλοιπες του system πρέπει να γίνουν χειροκίνητα μία προς μία με reverse engineering tool

 

Με το αγγλικό μενού δεν έχω θέμα. Την δοκίμασες; Βλέπω ανέβηκε πριν 2 μέρες. Καλή δείχνει πάντως!

 

Ναι αυτή έχω...

σταθερή,όμορφη και smooth

εχω αντικαταστήσει τον default launcher με τον espier και τον launcher pro

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Minicm 7 by nAa

 

Δαγκωτο, δουλευει πολυ καλυτερα απο την GDX στο x8 της γυναικας μου

Με τον .14 kernel εννοειται

Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή έχω...

σταθερή,όμορφη και smooth

εχω αντικαταστήσει τον default launcher με τον espier και τον launcher pro

 

Μόλις την εγκατέστησα και εγώ. Με ξενέρωσε λίγο το μήλο στην αρχή αλλά εντάξει. Θα δείξει και η συνέχεια :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η πρώτη που κατέβασα

οι locale εφαρμογές είναι για τις εφαρμογές που έχουν ήδη το πακέτο της ελληνικής(δηλ.ότι κατεβασμένο)

 

οι υπόλοιπες του system πρέπει να γίνουν χειροκίνητα μία προς μία με reverse engineering tool

 

μπορεις να δωσει πληροφοριες ως προς το πως γινεται αυτο;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μια μικρη βοηθεια!!! Εδω και πολυ καιρο χρησιμοποιω την ginger-dx με overclock στα 787MHz και απο περιεργεια ανεβηκα αλλο λιγο στα 806MHz και σε πεντε λεπτα ειχα επανεκκινηση!!! Ανοιγη κανονικα και δουλευει στα φυσιολογικα επιπεδα μιας και το παταω εγω χειροκηνιτα το insmod /........ αλλα οταν το παταω τωρα κανει επανεκκινηση μαλλον συνεχιζει απο την στιγμη που το παω στα 806MHz!!! Τι να κάνω ωστε να το πάω παλι στα 787MHz? Ειμαι με stock kernel αν σας βοηθαω!! Edited by Antrikos1990
Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,επεσε προσφατα στα χερια μου το παλιο μου Χ8 και σκεφτομαι να το κρατησω για δευτερο.Αποφασισα να το modαρω αλλα οντας ασχετος με αυτα εκατσα και εψαξα και εχω εναν μπουσουλα τωρα απλα θελω να επιβεβαιωσω αυτα που εμπεδωσα.

 

-Rootαρουμε το κινητο

-Εγκαθιστουμε Recovery

-Flashαρουμε τη Rom που θελουμε(Απο οσα διαβασα η Gingerdx ειναι η πιο δημοφιλη με πιο προσφατη version την 31b οποτε αυτη να περασω?)

-Flashαρουμε τα Gapps(Τα 20110828 ειναι τα καταλληλα για τη συγκεκριμενη Rom απο οτι ειδα)

-Reboot

 

Αυτη ειναι η διαδικασια χοντρικα?Αν εχετε καποια παρατηρηση καλοδεχουμενη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα .εχω περασει αυτη την rpm Xperia SOUL Engine Generation 6 FoRRoX(STOCK).θα ηθελα με καποιον τροπο να βαλω την ωρα στο κεντρο τον καινουργιο τροπο ξεκλειδωματος απο την gdx v31 και ics settings.μπορω να τα παρω απο την gdx και να φτιαξω ενα zip για να το flashαρω?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις να φτιάξεις META-INF* folder;

 

 

*

Το παραπάνω στο link,μπορεί να εγκαταστήσει νέα κ κάθε όμοιο file-apk(κατά όνομα) δίνοντας μόνο rw-r--r

-- δικαιώματα στο binary τής 2.3.7

 

Για περεταίρω δικαιώματα πρέπει να γράψεις κώδικα στο updater script..

 

Φαντάζομαι ξέρεις που τοποθετείται ο meta-inf..

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...