Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω την μαμ ρομ δεν μπορω να ξεκλειδωσω bootloader λογω γιατι 11w31 υπαρχει τροποσ να απενεργοποιησω την αυτοματη φωτεινότητα?ροοτ μπορω να κανω..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά βοήθεια.Θέλω να βάλω cm7 στο xperia x8.Ακολούθησα τα βήματα εδώ--->http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20427428&postcount=6 .Αφού ο bootloader ξεκλείδωσε με επιτυχία προσπάθησα να εγκαταστήσω πρώτα το kernel του NobadyAtall.Το kernel φλασαρίστηκε κανονικότατα.Άνοιξα το κινητό και μετά το bootanimation το κινητό κόλησε σε μαύρη οθόνη.Το ίδιο συνέβη και με το kernel του FXP.Επίσης, πρέπει να πω πως δεν έχω κρατήσει backup:sick:.Μπορείτε να βοηθήσετε;Συγνώμη αν έχει αναφερθεί και πιο πριν αλλά το θέμα έχει 596 σελίδες:wacko:!!!Δύσκολο να τις ψάξω όλες:p

Τροποποίηση:Οκ, τελικά με το φλασάρισμα του cyanogen mod το πρόβλημα λύθηκε!

Edited by Stalk3r
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημερα!!!ειναι ευκολο να μου πειτε μια ρομ σταθερη χωρις προβληματα,εχω μονο ρουτ το x8 τωρα θα του περασω το recovery και το μονο που μενει ειναι η ρομ:Dευχαριστω!!!
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα σε όλους έχω ένα σοβαρό πρόβλημα και δεν μπορώ να βρω λύση εδώ και αρκετό καιρό. ενώ μπορώ να στείλω μηνύματα σμσ δεν μπορώ να λάβω και δεν μπορώ να βρω πουθενά το κέντρο μηνυμάτων για να το ρυθμίσω .
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι offtopic στο xperia mini αφου ξεκλειδωσουμε τον bootloader η διαδηκασια ειναι η ιδια με του χ8 για να περασουμε ρομ η εχει αλλη?

sry για το offtopic αλλα ρωταω στην ενοτητα τοθ xperia mini και δεν παιρνω απαντηση

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους έχω ένα σοβαρό πρόβλημα και δεν μπορώ να βρω λύση εδώ και αρκετό καιρό. ενώ μπορώ να στείλω μηνύματα σμσ δεν μπορώ να λάβω και δεν μπορώ να βρω πουθενά το κέντρο μηνυμάτων για να το ρυθμίσω .

 

Μήπως έχεις γεμάτη εσωτερική μνήμη;

Σβήσε καμιά εφαρμογή κ ξαναδοκίμασε

 

 

εχω την μαμ ρομ δεν μπορω να ξεκλειδωσω bootloader λογω γιατι 11w31 υπαρχει τροποσ να απενεργοποιησω την αυτοματη φωτεινότητα?ροοτ μπορω να κανω..

 

Ναι μπορείς να το κάνεις root κ μόνο με root δικαίωμα μπορείς να απενεργοποίησεις την αυτόματη φωτεινότητα..

 

Μπαίνοντας στο system/etc/hw_config.sh/ και κάνοντας edit τον κώδικα

με έναν root file manager(προτείνω root explorer)

 

κώδικας:

 

 

# lm3530 LMU configuration

dev=/sys/devices/platform/i2c-adapter/i2c-0/0-0036

echo linear > $dev/br::mapping # linear exp

echo 32768 > $dev/br::rate::up # 8, 1024, 2048, 4096, 8192, 16384, 32768, 65538

echo 32768 > $dev/br::rate::down # 8, 1024, 2048, 4096, 8192, 16384, 32768, 65538

echo 254 > $dev/br::limit # 0 - 255

echo 26.0 > $dev/br::fsc # 5.0, 8.5, 12.0, 15.5, 19.0, 22.5, 26.0, 29.5

echo 4,16,64,250 > $dev/curve::borders

echo 47,75,114,164,226 > $dev/curve::targets

echo high-z > $dev/als::r1 # high-z, 9360, 5560 .. 677.6 (see chip mnual)

echo high-z > $dev/als::r2 # high-z, 9360, 5560 .. 677.6 (see chip mnual)

echo 1024 > $dev/als::avg-t # 32, 63, 128, 256, 512, 1024, 2048, 4096

echo i2c_pwm_als > $dev/mode # i2c, pwm, i2c_pwm, als, pwm_als, i2c_pwm_als, i2_als

 

Αλλάζεις την γραμμή του κώδικα μόνο τα bold σε:

50,50,50,50,50

 

Δηλ.:

echo 50,50,50,50,50 > $dev/curve::targets

 

επανεκκίνηση συσκευής και done..!!

 

edit:

κ επίσης μπορείς να αλλάξεις την μέγιστη αλλάζοντας το παρακάτω:

 

echo 26.0 > $dev/br::fsc # 5.0, 8.5, 12.0, 15.5, 19.0, 22.5, 26.0, 29.5

 

με τα προτεινόμενα..

22.5 έχει η official,εγώ το έχω στα. 26.0 και μπορείς μεχρι 29.5

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αλανια!Εχω να γραψω καιρο.Αλλα παρακολουθω σιωπηλα.:ninja: Εχει βγει καμια καινουρια ρομιτσα για το Χ8?Αν ναι,δωστε url kernel + rom :p Εχω να το πειραξω αρκετο καιρο το πανισχυρο Χ8 μου,και δεν παει ομορφα!:grin:
Η συσκευη μου : Xperia X8, 11w19 , cypress digitizer:grin: , 825 mhz , 16 gb sd class 4 , Shin_Engin3_RNR_IX_MM , Alfs SDE final by Pilu .
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις γεμάτη εσωτερική μνήμη;

Σβήσε καμιά εφαρμογή κ ξαναδοκίμασε

 

 

Ναι έχω θέμα με τη μνήμη και μάλιστα έντονο οι εφαρμογές που έχω όμως είναι οι πλέον απαραίτητες , εχω βάλει κάρτα 8αρα αλλά τις εφαρμογές δεν μπορώ να τις μεταφέρω εκεί και το πρόβλημα συνεχίζεται ... Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου φίλε

 

μιας και έκανα επαναφορά της συσκευής και τα μηνύματα πλέον λειτουργούν σωστά και ο χώρος πλεον ο διαθέσιμος αρκετός άλλα θέλω να περάσω πάλι τις εφαρμογές κάπου είδα πως μπορούμε να δημιουργήσουμε χώρο και να περνάμε τις εφαρμογές στην εξωτερική μνήμη , μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες πως μπορεί να γίνει ?

 

ευχαριστώ

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά πας , ρύθμισις , διαχείριση εφαρμογών , διαλέγεις την εφαρμογή που θέλεις και σου ενφανιζετε η επιλογή 'μετακίνηση' η κάτι τέτοιο
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω θέμα με τη μνήμη και μάλιστα έντονο οι εφαρμογές που έχω όμως είναι οι πλέον απαραίτητες , εχω βάλει κάρτα 8αρα αλλά τις εφαρμογές δεν μπορώ να τις μεταφέρω εκεί και το πρόβλημα συνεχίζεται ... Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου φίλε

 

μιας και έκανα επαναφορά της συσκευής και τα μηνύματα πλέον λειτουργούν σωστά και ο χώρος πλεον ο διαθέσιμος αρκετός άλλα θέλω να περάσω πάλι τις εφαρμογές κάπου είδα πως μπορούμε να δημιουργήσουμε χώρο και να περνάμε τις εφαρμογές στην εξωτερική μνήμη , μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες πως μπορεί να γίνει ?

 

ευχαριστώ

 

Θα χρειαστείς root και διαμόρφωση της κάρτας sd

Πριν την διαμόρφωση θα κάνεις αντιγραφή όλους τους φακέλους στο pc/διαμόρφωση σε primary FAT32 και primary ext2 partition 512 mb(η official 2.1 υποστηρίζει μόνο ext και ext2 partition)/ και μετά την διαμόρφωση μεταφορά πάλι τους φακέλους στην sd

 

Δες εδώ έναν αναλυτικό οδηγό:

Link2sd guide

 

Και αφού έχεις 8άρα κάρτα αν θες μπορείς να ανεβάσεις τον χώρο του ext2 partition

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς root και διαμόρφωση της κάρτας sd

Πριν την διαμόρφωση θα κάνεις αντιγραφή όλους τους φακέλους στο pc/διαμόρφωση σε primary FAT32 και primary ext2 partition 512 mb(η official 2.1 υποστηρίζει μόνο ext και ext2 partition)/ και μετά την διαμόρφωση μεταφορά πάλι τους φακέλους στην sd

 

Δες εδώ έναν αναλυτικό οδηγό:

Link2sd guide

 

Και αφού έχεις 8άρα κάρτα αν θες μπορείς να ανεβάσεις τον χώρο του ext2 partition

 

Σε ευχαριστώ πολύ όμως το ''δ) Το πρόγραμμα "Link2SD" Οπου θα τρέχει στο κινητό μας > DOWNLOAD '' δεν υπάρχει στο σύνδεσμο μπορώ να το κατεβάσω από κάπου αλλού ?

 

το root και την διαμόρφωση την έχω κάνει , οι drivers για ποιο σκοπό είναι ? βρήκα και το link2sd αλλά πως μπορώ να το κάνω εγκατάσταση αφού πάει στην sd και οι εφαρμογές δεν βλέπουν το αρχείο για να το εγκαταστήσουν ? Το ξέρω είμαι πολύ άσχετος και μάλλον πρέπει να αλλάξω συσκευή να γλιτώσω αλλά μας έφαγε η ανάπτυξη :P

 

πως πέρασα το root explorer χτες εκτός μαρκετ και δωρεάν δεν μπορώ να θυμηθώ με τπτ . ήθελα ο βλάκας να φτιάξω μεγαλύτερο παρτιτιον και αφού το έκανα μια φορά πίστευα θα τα κατάφερνα και δεύτερη (headbang)

 

μιας και σας τρέλανα αρκετά τελικά είναι προτιμότερο να μείνω με την έκδοση που έχω και να φτιάξω κομμάτια στην κάρτα η να του κάνω αναβάθμιση σε νεώτερη της 2,1 ώστε να λύσω το πρόβλημα του χώρου ? το θέμα της μνήμης είναι καίριο για εμένα και πρέπει να αποφασίσω τι τελικά να κάνω γιατί διαβάζοντας εδώ και 2 μέρες έχασα την μπάλα και δεν έχω αποφασίσει τι θέλω τελικά ο ίδιος . το τηλ έτσι και αλλιώς είναι σε νηπιακή μορφή οπότε ότι είναι να κάνω προτιμώ να το κάνω τώρα .

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

αφού έκανες root(δηλ.έχεις την εφαρμογή superuser στο συρτάρι των εφαρμογών; )και διαμόρφωση μπες στο μάρκετ και γράψε στην αναζήτηση του μάρκετ link2sd και κατέβασε την..

 

Άνοιξε την εφαρμογή και θα σου ζητήσει δικαιώματα διαχειριστή(root) ,χορήγησε(allow) μετά θα σου ζητήσει επανεκκίνηση ή της εφαρμογής ή του τηλεφώνου..δεν θυμάμαι..πάει 1,5 χρόνος που το είχα κάνει

 

Από κεί και πέρα μέσω της εφαρμογής αυτής θα τικαρεις ποια εφαρμογή θα θες να μεταφέρεις στην sd και το αντίθετο

 

οι εφαρμογές που περιέχουν widjet(πχ ένας καιρός)αν τίς μεταφέρεις στην sd δεν θα δουλεύει το widjet...

Άρα αν χρησιμοποιείς widjet κάποιας εφαρμογής κατεβασμενης μην την μεταφέρεις στην sd..

 

Ότι άλλο θες ρώτησε...

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ , πέρασα και το root explorer kai xrecovery και έχω πάρει ήδη και backup . το link2sd είναι με χρέωση στο μαρκετ ? καλομάθαμε μέχρι τώρα και θα μας χτυπήσει άσχημα να πληρώσουμε στο τέλος . Το κακό είναι πως εδώ που είμαι δεν μπορώ να πειράξω το ρούτερ και να συνδεθώ ασύρματα .

υ.γ ναι η εφαρμογή superuser υπάρχει και μάλιστα έκανε και update στην τελευταία έκδοση .

υ.γ. γνωρίζει κανείς η κάρτα sd που έχω περάσει είναι από το sony vivaz τι class είναι ?

 

όλα οκ σας ευχαριστώ όλους παιδιά

 

Όλα οκ με την διαδικασία και από χτες απολαμβάνω τη ''νέα'' μου συσκευή εδώ και λίγη ώρα όμως δεν μπορώ να συνδεθώ καθόλου στο ρουτερ ενώ μέχρι πριν λίγο δεν είχα κανένα απολύτως θέμα . έκανα restore με το xrecovery στην χτεσινή ημερομηνία και πάλι η συσκευή δεν θέλει να συνδεθεί . Σε κάποια εφαρμογή μόνο μου έβγαλε να δω τις ρυθμίσεις APN πως ακριβώς πρέπει αυτές να είναι ?

ευχαριστώ προκαταβολικά .

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια καλησπερα..εχω το xperia x8 και οταν παω να το βαλω για φορτισμα δεν φορτιζει εχω αλλαξει και φορτιστη..μπορειτε να μου πειτε ποιο ειναι το προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα..εχω το xperia x8 και οταν παω να το βαλω για φορτισμα δεν φορτιζει εχω αλλαξει και φορτιστη..μπορειτε να μου πειτε ποιο ειναι το προβλημα?

 

δοκιμασε να συνδεσεις το usb καλωδιο με τον υπολογιστη σου και πες μου αν φορτιζει και αν το "βλεπει" ο υπολογιστης.

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω ενα προβλημα, εχω το xperia X8 και του εχω κανει αναβαθμιση απο 1.6 σε 2.1 .Θελω να του βαλω το google play αλλα δεν μπορω ειχα διαβασει οτι οταν κανεις εγκατασταση γινετε αυτοματα αλλα τιποτα εχω το market, και οπως ξερετε ειναι ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ!!! σας παρακαλω εαν ξερετε και εσεις να με βοηθεσετε να απο κτησω το google play εχω προσπαθησει να κανω σχεδον τα παντα, εκτος απο τα κοαλα βεβαια :p!!!

 

ευχαριστω πολλη για το χρονο που μου αφηεροσατε!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω ενα προβλημα, εχω το xperia X8 και του εχω κανει αναβαθμιση απο 1.6 σε 2.1 .Θελω να του βαλω το google play αλλα δεν μπορω ειχα διαβασει οτι οταν κανεις εγκατασταση γινετε αυτοματα αλλα τιποτα εχω το market, και οπως ξερετε ειναι ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ!!! σας παρακαλω εαν ξερετε και εσεις να με βοηθεσετε να απο κτησω το google play εχω προσπαθησει να κανω σχεδον τα παντα, εκτος απο τα κοαλα βεβαια :p!!!

 

ευχαριστω πολλη για το χρονο που μου αφηεροσατε!!

 

σε 2.1 εκδοση android δεν γινεται επισημα να εχει εφαρμογη google play or play store. (και στην τελικη μην τρελαθουμε σιγα την διαφορα!)

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

σε 2.1 εκδοση android δεν γινεται επισημα να εχει εφαρμογη google play or play store. (και στην τελικη μην τρελαθουμε σιγα την διαφορα!)

Δεν το νομιζω γιατι ειχα μπει στο site της sony ericsson, και ειχε μια στειλει με τα κινητα που παιρνουνε google polay store και το ειχε μεσα το Xperia X8... Καλα οπως και να ειχει δεν νομιζω να ειναι χειροτερο απο το market, εχει πιο πολλες εφαρμογες αντι του market.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομιζω γιατι ειχα μπει στο site της sony ericsson, και ειχε μια στειλει με τα κινητα που παιρνουνε google polay store και το ειχε μεσα το Xperia X8... Καλα οπως και να ειχει δεν νομιζω να ειναι χειροτερο απο το market, εχει πιο πολλες εφαρμογες αντι του market.

 

λογικο επακολουθω ειναι οταν εχεις κατι πιο ισχυρο(σε θεμα χαρακτηριστικων) να εχεις και πιο μεγαλη πληθώρα απο εφαρμογες(προσβαση στο google play). ;)

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

λογικο επακολουθω ειναι οταν εχεις κατι πιο ισχυρο(σε θεμα χαρακτηριστικων) να εχεις και πιο μεγαλη πληθώρα απο εφαρμογες(προσβαση στο google play). ;)

Τελος παντων, ξεφυγαμε και απο το θεμα μας :lol: :wacko: .... Εαν καποιος απο εσας ξερει οτιδηποτε :rolleyes: ωστε να μπορω να εγκαταστησω το google play παρακαλω ας μου πει!!!! ή μηπως εαν ξερει σε ποιο φακελο βαζω την εφαρμογη google play store (που κατεβασα χειροκινητα)! σας ευχαριστω πολλη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει διαφορά αν έχεις market η play store στις εφαρμογές.Το μόνο που αλλάζει είναι η έκδοση της εφαρμογής.

Το ότι δεν μπορείς να βρείς κάποιες εφαρμογές έχει να κάνει στο ότι πλέον δεν υποστηρίζουν την έκδοση 2.1 και αυτομάτως δεν στις εμφανίζει καθόλου λόγω ασυμβατότητας.

 

Μπορείς πάντα να κάνεις root να βάλεις cwmrecovery και να περάσεις μια 2.3 για stock kernel

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...