Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μήπως βρήκε κανεις πως κάνουμε το led να αναβοσβήνει όπως θέλουμε εμείς ? και επίσης να δείχνει την μπαταρία με ποσοστό ? οπως στην v029
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κανεις οτι λενε τα 2 post.αφου εχεις κανει ροοτ περνας μεσω x8toolbox τα recovery... και μετα τα βηματα που σου ειπα..στην αρχη θ αργησει να ανοιξει αλλα αν περασει της sony logo εγιναν ολα καλα..τα βηματα στα εχει και εδω και εδω πληρης οδηγος αν το ακολουθησεις δεν θα εχεις ποτε προβλημα

οτι αλλο ρωτα

 

δυστυχως για αλλη μια φορα εμεινε στο logo...δεν ξερω τι φταιει παντως τα κανω ολα οπως πρεπει...

 

υπαρχει καμια αλλη καλη custom να περασω και αν ειναι και 4.0.4+ ακομα καλυτερα

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως για αλλη μια φορα εμεινε στο logo...δεν ξερω τι φταιει παντως τα κανω ολα οπως πρεπει...

 

υπαρχει καμια αλλη καλη custom να περασω και αν ειναι και 4.0.4+ ακομα καλυτερα

 

Το βασικότερο. Ποια έκδοση της rom κατεβάζεις; Για stock ή για custom kernel;;

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο. Ποια έκδοση της rom κατεβάζεις; Για stock ή για custom kernel;;

 

για στοκ κατεβασα αλλα δεν.....περασα μια αλλη custom και απο πανω φλασαρα την 031b και τελικα ολα πηγαν καλα...δεν ξερω τι εγινε με τα s2,s3,note2 δεν μου εχει τυχει κατι παρομοιο και τους εχω αλλαξει τα φωτα...

 

τεσπα σας ευχαριστω μαγκες...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,στις επαφες μου εχω αρκετες με ''ακαταλαβιστικα'' γραμματα και αν κανω κληση μου βγαζει το σωστο ονομα...δεν γνωριζω βεβαια αν ειναι ολες ''διπλες''.Τι μπορω να κανω? Και πως γινονται ετσι? να μην την ξαναπατησω!!!

 

μαλλον τις περασες απο την sim.και εμενα αυτο παθαινει.καλυτερα να τισ κανεις import to sd και οταν τις χασεις και θες να τις ξαναπερασεις export from sd...

 

μήπως βρήκε κανεις πως κάνουμε το led να αναβοσβήνει όπως θέλουμε εμείς ? και επίσης να δείχνει την μπαταρία με ποσοστό ? οπως στην v029

 

το ποσοστο για την μπαταρια υπαρχει και στην 31.κοιτα στις ρυθμισεις ...το led δεν ξερω δεν τ εχω ψαξει

 

Εεε δε το πρόσεξα. ΜΠΡΑΒΟ ΚΩΣΤΑ!!!!!!:p

:)

 

για στοκ κατεβασα αλλα δεν.....περασα μια αλλη custom και απο πανω φλασαρα την 031b και τελικα ολα πηγαν καλα...δεν ξερω τι εγινε με τα s2,s3,note2 δεν μου εχει τυχει κατι παρομοιο και τους εχω αλλαξει τα φωτα...

 

τεσπα σας ευχαριστω μαγκες...

 

δεν ξερω.σηκωνω τα χερια ψηλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μετά από πολύ καιρό!! Λοιπόν επειδή το κινητό το είχα γυρίσει στην 2.1 γιατί είχα πρόβλημα με την μπαταρία και αναγκαστηκά το γύρισα για να το παω στο service αλλά μετά βαριόμουν να του ξαναπερασω κάποια rom μήπως μου ξαναεκανε τα ίδια!! Εχω σταματήσει από τότε που είχε βγάλει το tweak ο jim!!

Λοιπόν να μπω στο θέμα και να μην πολυλογώ θέλω κάποιος να μου πει αν έχει βγει κάποια καλύτερη rom από τη gingerDX η οποια να τρέχει σε stock kernel γιατί δεν εχω άλλη συσκευή αν πάθει κάτι!! Και κάτι άλλο που θέλω ειναι αν χρειάζεται να περάσω στην rom τα google apps που λέτε γιατί απ 'ότι θυμάμαι δεν τα είχα περάσει πότε!!!

Edited by Antrikos1990
Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μετά από πολύ καιρό!! Λοιπόν επειδή το κινητό το είχα γυρίσει στην 2.1 γιατί είχα πρόβλημα με την μπαταρία και αναγκαστηκά το γύρισα για να το παω στο service αλλά μετά βαριόμουν να του ξαναπερασω κάποια rom μήπως μου ξαναεκανε τα ίδια!! Εχω σταματήσει από τότε που είχε βγάλει το tweak ο jim!!

Λοιπόν να μπω στο θέμα και να μην πολυλογώ θέλω κάποιος να μου πει αν έχει βγει κάποια καλύτερη rom από τη gingerDX η οποια να τρέχει σε stock kernel γιατί δεν εχω άλλη συσκευή αν πάθει κάτι!! Και κάτι άλλο που θέλω ειναι αν χρειάζεται να περάσω στην rom τα google apps που λέτε γιατί απ 'ότι θυμάμαι δεν τα είχα περάσει πότε!!!

 

gingerdx v31b is the best... :) η διαδικασια γνωστη μονο, που πρεπει μετα την ρομ να περασεις τα gapps.

Link to comment
Share on other sites

gingerdx v31b is the best... :) η διαδικασια γνωστη μονο, που πρεπει μετα την ρομ να περασεις τα gapps.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!! Να σε ρωτησω και κατι τελευταιο τα google apps τι ειναι ακριβως γιατι δεν εχω καταλαβει;;

Edited by Antrikos1990
Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!! Να σε ρωτησω και κατι τελευταιο τα google apps τι ειναι ακριβως γιατι δεν εχω καταλαβει;;

 

Περιέχουν βασικές εφαρμογές όπως playstore κτλ.πρεπει να τις περάσεις για να λειτουργεί σωστά αλλιώς θα έχεις νομίζω force close σε διάφορες εφαρμογές.Είναι απαραίτητες.

Link to comment
Share on other sites

Περιέχουν βασικές εφαρμογές όπως playstore κτλ.πρεπει να τις περάσεις για να λειτουργεί σωστά αλλιώς θα έχεις νομίζω force close σε διάφορες εφαρμογές.Είναι απαραίτητες.

 

Kαι που τα βρισκω στην gingerDX;; Eπισης ποια rom κατεβαζω γιατι εχει πολλες την GingerDX-v031b-mimmi.zip , την GingerDX-v031b-shakira.zip η την GingerDX-v031b-shakira-stock.zip;; Μαλλον την τελευταια ετσι για stock kernel;;

 

Ακυρο τα βρηκα τα google apps!!

Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

Kαι που τα βρισκω στην gingerDX;; Eπισης ποια rom κατεβαζω γιατι εχει πολλες την GingerDX-v031b-mimmi.zip , την GingerDX-v031b-shakira.zip η την GingerDX-v031b-shakira-stock.zip;; Μαλλον την τελευταια ετσι για stock kernel;;

 

Ακυρο τα βρηκα τα google apps!!

 

Η rom http://www.mediafire.com/?eguhi9xmj166cl1

Τα gapps http://code.google.com/p/gingerdx/downloads/detail?name=gapps-gb-20130120-signed.zip&can=2&q=

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1188486

 

 

Αν δεν έχεις ξεκλειδώσει boot loader βάζεις stock και αφού έχεις χ8 βάζεις ρομ με την ονομασία shakira αλλιώς brickαρι.άρα gingerdx v31b shakira stock.

Link to comment
Share on other sites

Η rom http://www.mediafire.com/?eguhi9xmj166cl1

Τα gapps http://code.google.com/p/gingerdx/downloads/detail?name=gapps-gb-20130120-signed.zip&can=2&q=

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1188486

 

 

Αν δεν έχεις ξεκλειδώσει boot loader βάζεις stock και αφού έχεις χ8 βάζεις ρομ με την ονομασία shakira αλλιώς brickαρι.άρα gingerdx v31b shakira stock.

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου ξεκιναω δουλεια απο τωρα!! :P

Edited by Antrikos1990
Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου ξεκιναω δουλεια απο τωρα!! :P

 

Ότι άλλο θες ρωτ το :)

Link to comment
Share on other sites

Ότι άλλο θες ρωτ το :)

 

+κατι που ξεχασα τα modules τα εχει η πρεπει να τα κατεβασω;;

Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

+κατι που ξεχασα τα modules τα εχει η πρεπει να τα κατεβασω;;

 

αφου περνας την ν31 οχι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..

Μόλις πήρα στα χέρια μου ενα χ8 από την αδερφή μου.. Ειναι το πρώτο android που χρησιμοποιώ, οπότε επειδή είναι άπειρε οι σελίδες που πρέπει να διαβαστούν για να καταλάβω τι γίνεται, θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε αν είναι εύκολη η διαδικασία αναβάθμισης και αν αξίζει τον κόπο. Που μπορώ να βρω οδηγίες; Ποιο είνια το τελευταίο sotware που λειτουργει απροβλημάτιστα;

Το κινητό αναφέρει ως έχει έκδοση firmware: 2.1update1, kernel: 2.6.29SEMCUser@SEMHost#1 (χωρις να ξερω τι σημαινουν ολα αυτα)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φιλικά,

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..

Μόλις πήρα στα χέρια μου ενα χ8 από την αδερφή μου.. Ειναι το πρώτο android που χρησιμοποιώ, οπότε επειδή είναι άπειρε οι σελίδες που πρέπει να διαβαστούν για να καταλάβω τι γίνεται, θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε αν είναι εύκολη η διαδικασία αναβάθμισης και αν αξίζει τον κόπο. Που μπορώ να βρω οδηγίες; Ποιο είνια το τελευταίο sotware που λειτουργει απροβλημάτιστα;

Το κινητό αναφέρει ως έχει έκδοση firmware: 2.1update1, kernel: 2.6.29SEMCUser@SEMHost#1 (χωρις να ξερω τι σημαινουν ολα αυτα)

Ευχαριστώ εκ των προτέρωνi

Φιλικά,

Χάρης

 

Χαρη αρχικα καλοριζικο :-D .μην αγχονεσαι.τα πραγματα ειναι απλα και το googleφιλος μας

:-P

απο οτι θυμαμαι εχεις την τελευταια επισημη αναβαθμιση.το λογισμικο τ λεμε rοm στο λεω για να μην μπερδευτεις παρακατω.

Η sony αποφασισε ν μην το αναβαθμισει αλλο.

Αρα περναμε custom rom απο τριτους.που ειναι σαφωςπιο καλες.

Κοιτα εδω http://www.scribd.com/mobile/doc/75886471?width=800

Πληρης οδηγος.μαθε τα βασικα.οτι θες ρωτας.

 

Το χ8 για πρωτη επαφη με android ειναι καλο.

 

διαβασε κλα τον οδηγο κι οτι ειαι ρωτσ.

 

 

 

 

 

 

Δι

Link to comment
Share on other sites

για στοκ κατεβασα αλλα δεν.....περασα μια αλλη custom και απο πανω φλασαρα την 031b και τελικα ολα πηγαν καλα...δεν ξερω τι εγινε με τα s2,s3,note2 δεν μου εχει τυχει κατι παρομοιο και τους εχω αλλαξει τα φωτα...

 

τεσπα σας ευχαριστω μαγκες...

 

Το ίδιο έπαθα με την 0.30 και ενώ ενημερώνω ασταμάτητα το λογισμικό από την 0.22 και μετά. Μετά από ένα χρόνο root πλέον είμαι αναγκασμένος και έχω το κινητο με το αυθεντικό λογισμικό της SOny.... 3 προσπάθειες για restore κλπ πήγαν τζίφος.

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθα με την 0.30 και ενώ ενημερώνω ασταμάτητα το λογισμικό από την 0.22 και μετά. Μετά από ένα χρόνο root πλέον είμαι αναγκασμένος και έχω το κινητο με το αυθεντικό λογισμικό της SOny.... 3 προσπάθειες για restore κλπ πήγαν τζίφος.

 

Και εμενα εκλεισε χρονο δεν εχω τετοιο προβλημα.οταν λες ρεστορ εννοεις μεσω seus η cmw

? Αν κανετε ρεστορ απο recovery μποορει να φταει αυτο.δεν βρισκω λογο γιατι το παθαινετε :O

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα εκλεισε χρονο δεν εχω τετοιο προβλημα.οταν λες ρεστορ εννοεις μεσω seus η cmw

? Αν κανετε ρεστορ απο recovery μποορει να φταει αυτο.δεν βρισκω λογο γιατι το παθαινετε :O

 

Μετά το update σε 0.30 το κινητό έμεινε στο Sony Ericsson. Κάνω SEUS, πάω για restore μέσω cmw τα ίδια. Καμιά εβδομάδα μετά το ξαναδοκίμασα για restore από cmw και ξανακόλλησε. Οπότε πάλι SEUS και τώρα το δουλεύω με το εργοστασιακό...

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

Χαρη αρχικα καλοριζικο :-D .μην αγχονεσαι.τα πραγματα ειναι απλα και το googleφιλος μας

:-P

απο οτι θυμαμαι εχεις την τελευταια επισημη αναβαθμιση.το λογισμικο τ λεμε rοm στο λεω για να μην μπερδευτεις παρακατω.

Η sony αποφασισε ν μην το αναβαθμισει αλλο.

Αρα περναμε custom rom απο τριτους.που ειναι σαφωςπιο καλες.

Κοιτα εδω http://www.scribd.com/mobile/doc/75886471?width=800

Πληρης οδηγος.μαθε τα βασικα.οτι θες ρωτας.

 

Το χ8 για πρωτη επαφη με android ειναι καλο.

 

διαβασε κλα τον οδηγο κι οτι ειαι ρωτσ.

 

Καλησπερα και παλι. Εκανα rooting, εγκατεσησα και το clockworkmod recovery, οποτε φανταζομαι πωες το επομενο βημα ειναι η επιλογη rom. Μπορείται να μου πειτε ποια εχει αποδειχθεί μετα από τόσο διαστημα η καλύτερη; (λιγότερα bugs, ασυμβατότητες κτλ και να έχει πληρη ελληνικη υποστηριξη)

 

update.. Εβαλα τελικά την Ginder dx 031b με αποτελεσμα το τηλεφωνο να κολλαει στο αρχικο logo του ginder και να μην αποκρινεται σε τιποτα.. sos

 

update 2: Με το pc companion εκανα repair και γυρισα στην 2.1 Ακολουθησα ξανα τη διαδικασια rooting, recovery (με το x8toolbox-beta.4) απο την αρχη μετα ξαναπερασα rom και gapps. Παλι κολλαει στο logo του ginger. Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.

Edited by madskillzz
Link to comment
Share on other sites

Μετά το update σε 0.30 το κινητό έμεινε στο Sony Ericsson. Κάνω SEUS, πάω για restore μέσω cmw τα ίδια. Καμιά εβδομάδα μετά το ξαναδοκίμασα για restore από cmw και ξανακόλλησε. Οπότε πάλι SEUS και τώρα το δουλεύω με το εργοστασιακό...

κανεις σωστα τα βηματα?full wipe ,wipe cache data κτλ?αν οχι καντα...αν κανεις restore μεσω cmw οταν εισαι σε 2.1 lλογικο να brickari

Καλησπερα και παλι. Εκανα rooting, εγκατεσησα και το clockworkmod recovery, οποτε φανταζομαι πωες το επομενο βημα ειναι η επιλογη rom. Μπορείται να μου πειτε ποια εχει αποδειχθεί μετα από τόσο διαστημα η καλύτερη; (λιγότερα bugs, ασυμβατότητες κτλ και να έχει πληρη ελληνικη υποστηριξη)

 

update.. Εβαλα τελικά την Ginder dx 031b με αποτελεσμα το τηλεφωνο να κολλαει στο αρχικο logo του ginder και να μην αποκρινεται σε τιποτα.. sos

 

update 2: Με το pc companion εκανα repair και γυρισα στην 2.1 Ακολουθησα ξανα τη διαδικασια rooting, recovery (με το x8toolbox-beta.4) απο την αρχη μετα ξαναπερασα rom και gapps. Παλι κολλαει στο logo του ginger. Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.

δεν υπαρχει καλυτερη ρομ.η gdx ειναι αρκετα καλη και αναβαθμιζεται συνεχως.

ακολουθησε τις οδηγιες.κανε full wipe πριν και μετα την εγκατασταση.αν κολλησει στο logo του gdx ειναι μια χαρα!!!(φυσικα οχι για τρελη ωρα)

απλως θα αργησει αρκετα.κανε τα βηματα που λενε στο xda και στον οδηγο που σου εστειλα.

 

ξαναπειτε τι εγινε?

Για gdx 31b:

Full Wipe

Install custom zip

Flash GAPPS

Reboot

Edited by kwstas193
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άμα κοιτάξετε το forum της gingerdx στο xda-developers έχει αναλυτικά τι χρειάζεται για την εγκατάσταση της rom. Συγκεκριμένα, δείτε προσεκτικά τι χρειάζεται η εκάστοτε εγκατάσταση ανάλογα τον kernel. Για να εγκατασταθεί σωστά χρειάζονται και κάτι έξτρα ζιπακια, όπως για παράδειγμα τα google apps.(λέει τι χρειάζεται να εγκατασταθεί με βήματα και links).

Για μένα το πιο απλό είναι χρησιμοποιώντας τον nAa kernel.

 

Όσον αφορά τις αναβαθμίσεις, δεν είναι ανάγκη να τις κάνετε συνεχώς κατ΄ εμέ ... Απλά βρείτε την rom που για εσάς λειτουργεί σωστά και κρατήστε την. Ούτως ή άλλως δεν γίνονται ΣΟΒΑΡΕΣ πλέον αλλαγές...

 

Άποψή μου είναι ότι η ginger πετάει. Εγώ Τώρα θα πάρω καινούργιο κινητό αλλά παρόλα αυτά θα μου λείψει το x8... :-)

 

Αν θέλετε καμία συμβουλή για αύξηση performance πολύ καλό είναι και το παρακάτω site. Το πετυχα τυχαία, και έχει συμβουλές γενικές αλλά και για τα xperia...!

 

"

ijustutter.com/optimizing-your-android-devices-for-maximum-performance

"

 

Cheers..! :-)

Moul

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

κανεις σωστα τα βηματα?full wipe ,wipe cache data κτλ?αν οχι καντα...αν κανεις restore μεσω cmw οταν εισαι σε 2.1 lλογικο να brickari

 

δεν υπαρχει καλυτερη ρομ.η gdx ειναι αρκετα καλη και αναβαθμιζεται συνεχως.

ακολουθησε τις οδηγιες.κανε full wipe πριν και μετα την εγκατασταση.αν κολλησει στο logo του gdx ειναι μια χαρα!!!(φυσικα οχι για τρελη ωρα)

απλως θα αργησει αρκετα.κανε τα βηματα που λενε στο xda και στον οδηγο που σου εστειλα.

 

ξαναπειτε τι εγινε?

Για gdx 31b:

Full Wipe

Install custom zip

Flash GAPPS

Reboot

Είχες δικιο. Τελικά το full wipe έκανε τη διαφορά. Το κινητό λειτουργεί πλέον μια χαρά.

Μια ακόμα ερώτηση: Επειδή ήδη η μνήμη του κινητού κοντεύει να τελειώσει, υπάρχει τρόπος να επιλέγεις να εγκαθίσταται μια εφαρμογή απευθείας στην Sd card;;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...