Jump to content

Οθόνη αφής, πληκτρολόγιο ή... και τα δύο;


TN97
 Κοινοποίηση

Προτιμώ το κινητό μου να έχει...  

755 members have voted

  1. 1. Προτιμώ το κινητό μου να έχει...

    • Οθόνη αφής
      369
    • Πληκτρολόγιο
      116
    • Και οθόνη αφής και πληκτρολόγιο
      270


Recommended Posts

προτιμώ το "παραδοσιακό" πληκτρολόγιο.μου δίνει μία οπτική κυρίως που προτιμώ.όχι τόσο δηλαδή πως έχω πρόβλημα με τα αφής απλά μερικές φορές άμα συνηθίσεις σε κάτι δεν αλλάζεις εύκολα :p

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί να ακουστώ υπερβολικός αλλά μετά από 3 χρόνια iPhone άρχισα να χρησιμοποιώ ενα Sony Ericsson για εναλλακτικό τηλ και δεν με βολεύουν τα πλήκτρα... άλλο θέλω να πατήσω και άλλο πατάω, αυτό που παθαίνουν δηλαδή όσοι παίρνουν touch για πρώτη φορά
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη αφής βοηθάει πολύ στην εύκολη πλοήγηση στο ίντερνετ. Και σήμερα πλέον τα κινητά είναι μικρά τερματικά, κανείς δεν μπορεί να το αρνηθεί αυτό.

Από την άλλη, το πληκτρολόγιο βοηθάει πολύ στην γρήγορη και σίγουρη εισαγωγή μεγάλου κειμένου.

Ο συνδυασμός τους πιστεύω ότι είναι το καλύτερο, ειδικά όταν δεν έχει μεγάλη επίπτωση στο πάχος της συσκευής (ναι ναι, βλέπε milestone).

Για μένα όμως θα είχε ενδιαφέρον και μια συσκευή με συρόμενο κάθετο πληκτρολόγιο.

Καλά, μας παρακολουθούν?:ninja:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=275672

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

επιλεγω γενικα, κινητα με qwerty κανονικο πληκτρολογιο σε συνδιασμο με την αφη (πχ N97).

αλλα δυστηχως το μονο κινητο που με ειχε βολεψει ηταν το SE P1i.

Προσωπικα, ηταν το τελειο στον σχεδιασμο και στην λειτουργεικοτητα!

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως έχει προχωρήσει η τεχνολογία στις οθόνες εννοείται και μόνο αθόνη αφής

 

το μόνο αρνητικό είναι ότι πρέπει να κοιτάς το κινητό για να γράψεις κάτι ή να πάρεις έναν αριθμό ενώ με το παραδοσιακό αριθμητικό πληκτρολόγιο μπορούσε κανείς να κάνει τα βασικά χωρίς να κοιτάει

Link to comment
Share on other sites

Από την εποχή του QTek 2020i έχω να χρησιμοποιήσω πληκτρολόγιο και δε με βολεύει πια. Βέβαια τότε ήταν αρκετά δύσχρηστα τα touch αλλά αφού την παλεύαμε τότε, τώρα θα κολήσουμε? ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αφης με τα 1000 !! τα συρομενα με πλικτρολογια χαλανε εφκολα και ειναι δυσχριστα..

 

Ε, εξαρτάται και ποιός τα φτιάχνει...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η αλήθεια είναι πως τα αφής είναι πιο designata αλλά τα κινητά με κανονικό πληκτρολόγιο είναι πιο εύχρηστα..Προσωπικα προτιμώ να γλυτώνω χρόνο και να γραφω γρήγορα sms...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω τα φοβαμαι τα κινητα αφης! Στο παρελθολ μου επεσαν κατω καταλαθος πολλες συσκευες (κυριως ακριβες για την εποχη τους)! Φοβαμαι μην τυχον σπασει η ευαισθητη οθονη αφης και τοτε το κινητο μου θα ειναι τελλειως αχρηστο!!

Γιαυτο το λογο δεν πηρα και το σονυ ερικσον aino αφου τα πολυμεσα επαιζαν μονο σε οθονη αφης!! Επισης αυτη ειναι μια καινουρια μαλλον τεχνολογια η οποια μου φαινεται αφορα αυτους που αραζουν στον καναπε χρησιμοποιοντας το κινητο τους παρα αυτους που το θελουν για τη δουλεια περισσοτερο..

Στα συμβατικα κινητα καποιος πιστευω μπορει να γραψει μυνημα και με τυφλο συστημα ακομα και την ωρα της οδηγησης, κατι που στα αφης εχεις παντα την απορεια αν το πληκτρο που ηθελες να πατησεις..πατηθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Στα συμβατικα κινητα καποιος πιστευω μπορει να γραψει μυνημα και με τυφλο συστημα ακομα και την ωρα της οδηγησης, κατι που στα αφης εχεις παντα την απορεια αν το πληκτρο που ηθελες να πατησεις..πατηθηκε!

 

Eνας λόγος να πάρεις αφής. Μα καλά την ώρα της οδήγησης ; :mad::blink:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θα έπρεπε να βγάλουν ένα τηλέφωνο που να σκάει στα χέρια αυτού που προσπαθεί να γράψει μήνυμα την ώρα που οδηγεί... :mad:

 

 

Και το απίστευτο είναι ότι το έχω ακούσει σαν "πλεονέκτημα" από αρκετούς εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
γενικά κανένα πρόβλημα, είτε με τον έναν(οθόνη αφής) είτε με τον άλλον(πληκτρολόγιο) και τα δυο να είχε ακόμα καλύτερα!
phoenix lover!
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα.Το ιδανικό θα ήταν η ύπαρξη και των δύο αλλά στυλιστικά-σχεδιαστικα θα ήταν χάλια:p
Link to comment
Share on other sites

Ε ειμαστε και μεγαλουτσικοι:lol: φτανει ζουληξαμε ολα τα πληκτρολογια,τωρα καιρος για αφη...:)
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πλέον προτιμώ οθόνη αφής και μόνο. Καλό είναι όμως η συσκευή, εκτός από πλήκτρο λειτουργίας και πλήκτρο μενού, να έχει και κάποια πλήκτρα για βασικότατες λειτουργίες, όπως ένταση, πράσινο/κόκκινο ακουστικό και κάμερα. Πλέον το αριθμητικό πληκτρολόγιο δε μου κάνει καμία αίσθηση. Θεωρώ πιο χρήσιμο το qwerty, για γρηγόρη σύνταξη μηνυμάτων και e-mails, αλλά εγώ δεν το χρειάζομαι.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οθόνη αφής γιατί μπορείς να έχεις διαφορετικά προφίλ, κάτι που δεν κάνουν τα στάνταρ keyboards.

Πχ στο tablet μου έχω να επιλέξω ανάμεσα σε 5 προφίλ για landscape και άλλα τόσα για portrait.Εκεί που φυσικά σκίζει είναι ότι έχω επιλέξει με το Thumb keyboard την καλύτερη εργονομική διάταξη των κουμπιών (αριστερά και δεξιά στην οθόνη κοντά στους αντίχειρες) κάτι που είναι πολύ βολικό, σε σχέση με την κλασική qwerty διάταξη που έπρεπε να είσαι ο Τιραμόλα για να φτάσει ο αντίχειρας τα γράμματα στο κέντρο της οθόνης!! :p:p

Φανταστείτε 2 space κουμπιά, 1 για κάθε αντίχειρα!! :) :)

 

EDIT: τώρα είδα ότι μιλάμε για κινητό, αλλά υποθέτω ότι και στα android phones είναι αντίστοιχο το πρόβλημα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ το πληκτρολόγιο με κουμπιά για έναν κ μόνο λόγο.. ότι μπορώ να στέλνω μηνύματα όταν οδήγαω.. τώρα θα μου πεις αυτό είναι απαράδεκτο, αλλά η αλήθεια είναι ότι το κάνω.. από τότε που πήρα το desire εχω πάψει να χρησιμοποιώ το κινητό...!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα.Το ιδανικό θα ήταν η ύπαρξη και των δύο αλλά στυλιστικά-σχεδιαστικα θα ήταν χάλια:p

 

γιατι βρε? το νοκια Χ3-02 ομορφο ειναι :D

 

παιδια για μενα καλυτερα πληκτρολογιο.... αλλα επειδη τελευταια χρησιμοποιω μονο αφης θα βαλω και τα 2 :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όταν πήρα το Ku990i στα χέρια μου , με δυσκόλεψε πολύ η οθόνη αφής του στην αρχή ,τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα .

Όλα είναι μια συνήθεια τελικά.

Ψήφισα και τα δύο διότι έχω ένα οθόνη αφής & ένα με πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...