Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου αρεσε περισσοτερο το παλιο interface για sms.αλλα δεν ξερω το τροπο για να το κανω ετσι και στο n900.

 

Δεν είναι ότι δε ξέρεις, μάλλον δε γίνεται. Ή δεν έχει ασχοληθεί κάποιος να το κάνει, έτσι κι αλλιώς χειρότερα είναι όπως λες.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια...μου φαινεται μπηκε στο ψυγειο το update της κοινοτητας.

 

νεκρα και απο αποψη ληψεων αναβαθμισεων , νεκρα και στο αναλογο thead του maemo.org

 

μαλλον οι εξελιξεις ξενερωσαν απιστευτα την κοινοτητα..? δεν ξερω!

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδια...μου φαινεται μπηκε στο ψυγειο το update της κοινοτητας.

 

νεκρα και απο αποψη ληψεων αναβαθμισεων , νεκρα και στο αναλογο thead του maemo.org

 

μαλλον οι εξελιξεις ξενερωσαν απιστευτα την κοινοτητα..? δεν ξερω!

εμενα μολις μου ηρθε ειδοποιηση για update.κατι για μαεμο 11 ελεγε.απ τη βιασυνη μου να την περασω δεν διαβασα λεπτομερειες.την καλημερα μου σε ολη την παρεα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια...μου φαινεται μπηκε στο ψυγειο το update της κοινοτητας.

 

νεκρα και απο αποψη ληψεων αναβαθμισεων , νεκρα και στο αναλογο thead του maemo.org

 

μαλλον οι εξελιξεις ξενερωσαν απιστευτα την κοινοτητα..? δεν ξερω!

Με το που γυρισα 4 το πρωι απο ενα γαμο διαβασα το μηνυμα σου, εβαλα να κανει ενα update και ειδα το επομενο update. Οποτε no problem, no stress :D

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη ειδα και αποειδα, ωρα να πω το προβλημα μου κυρ'Αντρεα (μικρουτσικε)

 

 

Με το που εβγαλα το enhanced kernel και γυρισα στο stock ....παπαλα τα αυτοματα updates.

Eιπα πριν αρχισω να ψαχνω στο google και στο maemo.org, να ρωτησω μια στα γρηγορα εδω μπας και εχει τυχει σε κανεναν σας στο παρελθον!

 

 

edit: ok, ετρεξα update και μετα upgrade και παρατηρησα 5 updates (αναμεσα τους και το maemo11 της κοινοτητας)

χειροκινητα λοιπον, ολα καλα.... αυτοματα τι να παιζει αραγε...

 

 

edit2: ενα ερμο changelog της προκοπης ποτε θα δουμε δεν ξερω...

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

edit2: ενα ερμο changelog της προκοπης ποτε θα δουμε δεν ξερω...

Και μολις μπηκα αν ρωτησω για αυτο. Εχω φαει ολα τα Forum Και τιποτα...Παντως το κινητο δειχνει ακομη πιο γρηγορο σε υπομενου και γενικα σε popup παραθυρα.

 

Just a quick note about last night's update.

Fixed:

 

* bug #11835: Logical ID shown / Translation missing for "Add attachment" dialog title in Modest

* bug #11839: Show the previous e-mail after deleting an e-mail in VIEW mode

* bug #11858: Unexpected repeated button To:

* bug #11859: No bottom send button anymore

* bug #11874: Impossible to select text once the email is scrolled

* Replaced osso-applet-notificationlight and osso-applet-display with FOSS clones by Nicolai Hess (cloes #11913 and #11932).

* Merged Thomas Perl's patches to configure font size in the application menu.

 

 

And a quick note about the last two lines there.

Nicolai has rewritten both the "Display" and the "Notification lights" applets in Settings, at first glance, you won't notice any changes (after all, that's why they're "clones"), however, if you apply CTRL+SHIFT+R, then you'll see the applets are displayed properly now, I'll add portrait support to the control panel in a future update (need to check the rest of the applets that don't work).

As for thp's patch, it allows you to easily change the font used in the application launcher, just edit /usr/share/hildon-desktop/transitions.ini and change the font in tile_font (task_nav section).

 

So thanks to nicolai and thp for their additions to the SSU

Also, thanks to naikel (not sure if he's on tmo) for the patches to modest.

 

I also added a preinst script to hildon-desktop, this should back up your current transitions in /usr/share/hildon-desktop/transitions.ini.old.

Οντως δουλευει και εχουν κανονικο Portrait στο μενου ρυθμισεις. Οπως λεει θα μπει σε επομενο update και επιλογη για autorotate στο υπομενου. Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Και μολις μπηκα αν ρωτησω για αυτο. Εχω φαει ολα τα Forum Και τιποτα...Παντως το κινητο δειχνει ακομη πιο γρηγορο σε υπομενου και γενικα σε popup παραθυρα.

 

Οντως δουλευει και εχουν κανονικο Portrait στο μενου ρυθμισεις. Οπως λεει θα μπει σε επομενο update και επιλογη για autorotate στο υπομενου.

 

Άντε να γίνει stable να την βάλω και εγώ γιατί το μόνο που λείπει από το κινητό είναι το Portait Mode και ένα πολύ καλό USB hostmode.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω. Η μπαταρια σας ποσα mA δειχνει μεσα απο προγραμμα, πχ battery eye; Εμενα πανω απο 1284 σε πληρη φορτιση δεν δειχνει 1320 δεν ειναι κανονικα;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω. Η μπαταρια σας ποσα mA δειχνει μεσα απο προγραμμα, πχ battery eye; Εμενα πανω απο 1284 σε πληρη φορτιση δεν δειχνει 1320 δεν ειναι κανονικα;

Εγώ χωρίς να χρησιμοποιώ το battery eye με το conky όταν το βγάζω από την πρίζα αμέσως μετά την πλήρη φόρτιση βλέπω ένα 91%-94%

Θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω πόσο σου κρατάει περίπου εμένα για να πέσει η πρώτη γραμμή κάνει περίπου 3 ώρες χωρίς Internet ή κάποια ιδιαίτερη χρήση.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Τοσο και εμενα. Κραταει 1.5 μερα . Αλλα αν κατσω και το λιωσω ,βγαζει δεν βγαζει 6 ωρες.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

ασχετο, συνηθως τα κινητα με ικανοποιουν η με απογοητευουν.

 

Μου φαινεται ειναι η πρωτη φορα που απογοητευω εγω το κινητο.

 

Ν900 > me

 

ετσι απλα.

 

("δωσε με ρε αγορι μου και παρε κανα 5800ΧΜ", θα ελεγε αν ειχε φωνη....)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσε περισσοτερο το παλιο interface για sms.αλλα δεν ξερω το τροπο για να το κανω ετσι και στο n900.

 

Το μόνο που βρήκα για αλλαγή στο interface είναι αυτό.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Τοσο και εμενα. Κραταει 1.5 μερα . Αλλα αν κατσω και το λιωσω ,βγαζει δεν βγαζει 6 ωρες.

 

και εμενα συνηθως μιαμιση μερα μου κρατουσε και την πεμπτη αφου το εβγαλα απο την φορτηση 8 το απογευμα κατα τις 12 αφαιρεσα μια απο τις 4 επιφανιες εργασιας(που περιλαμβανε και το twitter wigdet που ειναι μετριοτατο) για να τεσταρω αν θα βελτιωθει η μπαταρια και χωρις εντονη χρηση η μπαταρια κρατησε μεχρι και σημερα το μεσημερι(16.00 οπου και αναγκαστικα να το φορτησω) δηλαδη 3 μερες και 18 ωρες συμφωνα με το conky :blink: ...πραγματικα τρομακτικη βελτιωση και χωρις να εχω βαλει και το CSSU...

ερωτηση : αξιζει να το περασω τωρα που ειναι unstable??

p.s (η αληθεια ειναι οτι με προβληματισε το bug με τα attachments στο e-mail γιατι το χρησιμοποιω σχετικα συχνα)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, εμένα δεν μου το εμφανίζει. έκανα κ update-upgrade μέσα από terminal αλλά δεν μου έβγαλε το mcsp 1.1. Αυτή τη στιγμή έχω την 1.0-6 έκδοση.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

και εμενα συνηθως μιαμιση μερα μου κρατουσε και την πεμπτη αφου το εβγαλα απο την φορτηση 8 το απογευμα κατα τις 12 αφαιρεσα μια απο τις 4 επιφανιες εργασιας(που περιλαμβανε και το twitter wigdet που ειναι μετριοτατο) για να τεσταρω αν θα βελτιωθει η μπαταρια και χωρις εντονη χρηση η μπαταρια κρατησε μεχρι και σημερα το μεσημερι(16.00 οπου και αναγκαστικα να το φορτησω) δηλαδη 3 μερες και 18 ωρες συμφωνα με το conky :blink: ...πραγματικα τρομακτικη βελτιωση και χωρις να εχω βαλει και το CSSU...

ερωτηση : αξιζει να το περασω τωρα που ειναι unstable??

p.s (η αληθεια ειναι οτι με προβληματισε το bug με τα attachments στο e-mail γιατι το χρησιμοποιω σχετικα συχνα)

 

το διορθώσανε αυτο ρε παιδια...ετσι δεν ειναι....?

 

Ρε παίδες, εμένα δεν μου το εμφανίζει. έκανα κ update-upgrade μέσα από terminal αλλά δεν μου έβγαλε το mcsp 1.1. Αυτή τη στιγμή έχω την 1.0-6 έκδοση.

 

και μενα σημερα το μεσημερι την εβγαλε χθες δεν την εβγαζε....:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι άλλη ερώτηση να κάνω κάθε μέρα σχεδόν άντε κάθε 3 μου εμφανίζεται αναβάθμηση για το maxcpu, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν όντως υπάρχει αναβάθμιση ή κάτι δεν πάει καλά με το σύστημά μου.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

και μενα σημερα το μεσημερι την εβγαλε χθες δεν την εβγαζε....:)

 

Εγώ για σήμερα λέω ότι δεν μου την εμφανίζει.θα περιμένω μηπως και εμφανιστεί. :p:p

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι το twitter widget καταναλώνει αρκετή μπαταρία.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την 11 μέσω του terminal την πέρασα...Δεν μου την έβγαζε ούτε εμένα...

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα το πρωτο μου reflash. και στα καπακια περασα το CSSU.

 

Νταξ' τρεις μηνες το εχω..νομιζω καλα εκανα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

2-3 πραγματάκια...εκανα το update απο το community, ολα καλά..ετρεξα την εφαρμογή που κατέβηκε, εκανε reboot και μου έβγαλε success..που μπορώ ομως να δω τι έκδοση φοράω? (απο τo about product, μου φαινεται η 20.2010.36-2)...το πέρασα πριν λίγο, σημαίνει οτι update υπήρχε μέχρι σήμερα ειναι included? γιατι δεν βλέπω κατι στον app manager περι new update κλπ....μετά, αν θέλω να το αφαιρέσω το ολο εγχείρημα, πως γινεται??

και κατι ασχετο...υπάρχει η δυνατοτητα να κανω μαζικά emails να φαινονται read?

αυτά, thanks!

Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα σας. Αν και νομίζω ότι το εχω ρωτήσει και πάλι θα κάνω άλλη μια απόπειρα. Σε περίπτωση που στην συσκευή έχει πάθει ζημιά η micro usb, υπάρχει άλλος τρόπος φόρτισης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία απάντηση!

 

Σήμερα παρέλαβα απο το Nokia Shop της γειτονιάς μου το κινητό μου που (όπως σου είχα πει) είχε το ίδιο πρόβλημα...

 

Όταν το είχα αφήσει, πριν 2 εβδομάδες δηλαδή μου είχαν πει:

  • Οτι δεν νομίζουν να με καλύπτει η εγγύηση παρόλο που τα ν900 τα δέχονται και χωρίς απόδειξη αγοράς, καθότι αυτό (πίστευαν) οτι είναι "κακή χρήση".
  • Οτι αν ήθελα να το προωθησουν στο εξωτερικό, θα κόστιζε 8Ε αν επέστρεφε χωρίς να έχει φτιαχτεί.
  • Οτι αν ήθελα, μπορούσαν να μου το φτίαξουν αυτοί, αλλα θα έχανα την εγγύηση! Ωστώσο ξέχασα να ρωτήσω πόσο θα κόστιζε...

 

Τελικά, ζήτησα να το στείλουν έξω, γιατι είχα διαβάσει αρκετές περιπτώσεις που το είχαν αλλάξει.

 

Αυτό που παρέλαβα ήταν το πλαίσιο του κινητού μου (μαζί με το invisible shield που του έχω κολήσει) αλλα με διαφορετικό IMEI. Μου εξήγησαν οτι στα κεντρικά, αλλαξανε μόνο την πλακέτα, και αφού υπήρξε αντικατάσταση δεν χρείαστηκε να πλήρωσω κάτι.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι σου δίνουν μία extra εγγύηση 60 ημερών και σε περίπτωση που η κανονική σου εγγύηση έληγε π.χ. σε 20 μέρες, θα είχες άλλες 40.

Αυτό δεν μου φαίνεται πολύ σωστό καθότι το πρόβλημα μου παρουσιάστικε σε 1,5 χρόνο απο τότε που αγόρασα το κινητό... Θεωρώ λοιπον οτι θα έπρεπε να ανανεωθεί η εγγύηση 2 ετών, έστω και αν καλύπτει μόνο την καινούρια πλακέτα και το micro usb.

 

Σύμφωνα πάντος με την Nokia, έχουν βρέι το πρόβλημα και το έχουν διορθώσει στα καινούρια μοντέλα που έφτιαξαν. Σε αυτό που μου έστειλαν πίσω πάντος, εμφανισιακά δεν υπάρχει καμία διαφορά, οπότε φοβάμαι οτι θα έχουμε πάλι τα ίδια σε λίγο καιρό...

 

Εν ολίγης σου προτείνω (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) να πάς το συντομότερο σε ένα Nokia Shop για να το φτίαξεις.

 

Εγώ πλεόν θα πρέπει να ακολουθησω τις συμβουλές που βρήκα σε ένα site και πρότειναν να βγάλεις τα 2 εξογκόματα απο τους φορτιστές ωστε να μήν "κολλάνε" στο κινητό και να μην ασκείται πίεση στην usb.

 

p.s. Μήπως θα έπρεπε να γίνει ένα ξεχωριστό topic για τα community updates του N900?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος ασφαλης τροπος να μεγαλωσουμε το /opt; Γεμισα και τα 2gb και μαλιστα διεκοψα και τα μισα install που εκανα...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...