Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

T9 φαντάζομαι έχει... Αλλά predictive T9? (διαβάζω παράλληλα θέματα από το nokia support γι' αυτό και εχω τρελαθεί στις απορίες!)

Εν τελεί δηλαδή αυτό με το lag του ελληνικού menu έχει διορθωθεί? Και πλέον η συσκευή με τις 2 αυτές προσθήκες υποστηρίζει κανονικά ελληνικά σε hardware και software πληκτρολόγιο?

Η συσκευή φορτίζει μόνο από την micro-usb? Δεν έχει jack?

 

Κάτι άσχετο, συνεχίζουν και βγαίνουν αναβαθμίσεις του λογισμικού?

 

Τ9 δεν έχει γιατί δεν έχει virtual keyboard όταν είναι σε portrait mode. Όσον αφορά αυτό το lag με την ελληνική γλώσσα μάλλον δεν υπάρχει. Η φόρτιση γίνεται από το micro-usb, υπάρχει και μετατροπέας στο κουτί του για να φορτίζεται από κοινούς φορτιστές Νοκια. Τέλος, αναβαθμίσεις έχουμε πλέον μόνο απ τη κοινότητα καθώς unofficially η Nokia έπαψε την υποστήριξη. Κάποια στιγμή ίσως να έχουμε κάτι που να σχετίζεται με το meego.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τ9 δεν έχει γιατί δεν έχει virtual keyboard όταν είναι σε portrait mode. Όσον αφορά αυτό το lag με την ελληνική γλώσσα μάλλον δεν υπάρχει. Η φόρτιση γίνεται από το micro-usb, υπάρχει και μετατροπέας στο κουτί του για να φορτίζεται από κοινούς φορτιστές Νοκια. Τέλος, αναβαθμίσεις έχουμε πλέον μόνο απ τη κοινότητα καθώς unofficially η Nokia έπαψε την υποστήριξη. Κάποια στιγμή ίσως να έχουμε κάτι που να σχετίζεται με το meego.

To Qwerty με ενδιαφέρει ούτως ή άλλως μιας και το βρίσκω ελαφρώς δύσκολο να γράψω πλέον σε απλό αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο...

Σε landscape mode δεν ενεργοποιείται software πληκτρολόγιο qwerty, όπως σε 5800, Ν97 κτλ και αν θες διαφορετικά ανοίγεις το hardware πληκτρολόγιο να γράψεις ή δεν τα έχω καταλάβει καλά?

Και κάτι που πήρε το μάτι μου, εναλλαγές προφίλ έχει ή όχι (αθόρυβο, γενικό, εξωτερική χώροι κτλ)?

Edited by raftoput
Link to comment
Share on other sites

To Qwerty με ενδιαφέρει ούτως ή άλλως μιας και το βρίσκω ελαφρώς δύσκολο να γράψω πλέον σε απλό αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο...

Σε landscape mode δεν ενεργοποιείται software πληκτρολόγιο qwerty, όπως σε 5800, Ν97 κτλ και αν θες διαφορετικά ανοίγεις το hardware πληκτρολόγιο να γράψεις ή δεν τα έχω καταλάβει καλά?

Και κάτι που πήρε το μάτι μου, εναλλαγές προφίλ έχει ή όχι (αθόρυβο, γενικό, εξωτερική χώροι κτλ)?

Καλημέρα.

Έχει και εικονικό QWERTY όταν το slide είναι κλειστό. Αλλά από την στιγμή που υπάρχει το hardware qwerty τότε είναι σίγουρο ότι θα σε βολέψει πολύ περισσότερο από το εικονικό.

 

Έχει μόνο 2 προφίλ, το γενικό και το αθόρυβο. Για να έχεις άλλα προφίλ θα πρέπει να περάσεις μια εφαρμογή η οποία σου επιτρέπει να δημιουργήσεις εσύ άλλα προφίλ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποιος τροπος να βλεπω μεσο wifi τα αρχεια που εχω share στο desktop μου ? δηλαδη τα αρχεια που μοιραζομαι στο τοπικο δικτυο? η εστω καποια απο αυτα οπως ταινιες μουσικη κλπ ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποιος τροπος να βλεπω μεσο wifi τα αρχεια που εχω share στο desktop μου ? δηλαδη τα αρχεια που μοιραζομαι στο τοπικο δικτυο? η εστω καποια απο αυτα οπως ταινιες μουσικη κλπ ?
Και εγω το εψαχνα αυτο, αλλα στα Xp εχω προβλημα. Πχ θα ηθελα να εχω προσβαση στα αρχεια μεσω του file manager , αλλα τζιφος. Το μονο που καταφερα ειναι απο τον Media player των windows να ορισω κοινοχρηστα τα αρχεια ηχου και εικονας και μολις συνδεθω στο δικτυο ,χωρις καμια ρυθμιση, στον Player του N900 εμφανιζει ενα εικονιδιο που αντιστιχει στον υπολογιστη μου και ετσι εχω προσβαση στα αρχεια.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποιος τροπος να βλεπω μεσο wifi τα αρχεια που εχω share στο desktop μου ? δηλαδη τα αρχεια που μοιραζομαι στο τοπικο δικτυο? η εστω καποια απο αυτα οπως ταινιες μουσικη κλπ ?

 

Αν θες απλώς να ανταλάξεις αρχεία μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή filezilla από το pc ή το n900ftp από το n900. Για όποιον έχει linux στο pc με το mediatomb μπορεί να βλέπει τα αρχεία και να τα αναπαράγει απο τον filemanager του n900.

Επίσης με την εφαρμογή tinysmb μπορείς να μοιράζεσαι τα αρχεία του n900 με το pc.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,εχω την συσκευη 2 εβδομαδες τωρα.Προσπαθω με περισια αντοχη και ψυχικη ηρεμια να μην ασχοληθω με τα apps του γιατι εχω εξεταστικη και θα παει χαμενη γιατι θα κολλησω,με ξερω ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ.Εκατσε και χαλασε το modem σπιτι και δεν εχω ασυρματο ιντερνετ μεχρι να παρω καινουριο.

Για αυτο θελω να σας ρωτησω αν γινεται να κανω install applications μεσω καποιου αλλου τροπου..π.χ. να τα κατεβαζω απο το pc να τα πεταω μεσα στην συσκευη και να τα κανω ετσι install.

Εκτος αυτου εχω βρει καποια που θελω να βαλλω μεσα

rootsh.install

ukeyboard.install

3g2g-mode-selection-applet.install

recorder.install

load-applet.install

simple-brightness-applet.install

xournal.install

petrovich.install

pwsafe.install

decoders-support.install

flashlight-applet.install

fmradio.install

mypaint.install

personal-gprs-mon.install

Για οτιδηποτε ενστασεις υποδειξεις και κυριως προτασεις ακουω!

 

υγ.ΜΟΛΙΣ ΑΠΟΚΤΗΣΑΤΕ ΕΝΑ ΚΑΡΒΟΥΝΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ :D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα μπορεις να κατεβασεις οτι θες, να το βαλεις μεσα στη συσκευη σε ενα φακελο και μετα με τον file manager να τα βρεις και να τα κανεις εγκατασταση. Το θεμα ειναι οτι θες τα .Deb αρχεια και οχι τα .install. Ας με διορθωσει καποιος αλλα αυτα ειναι σαν συντομευσεις 1Kb για να κατεβει το αρχειο απο τον app manager. Θα θελεις παλι συνδεση με internet.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς ο songless_bird έχει δίκιο σ αυτά που λέει. Μπορείς να μπαίνεις εδώ, με μία αναζήτηση να βρίσκεις την εφαρμογή που θέλεις, να την κατεβάζεις στον υπολογιστή σου, μετά να τη βάζεις στο Ν900 και με ένα κλικ πάνω της θα ανοίγει ο application manager και θα γίνεται η εγκατάσταση. Η αρχιτεκτονική που θα επιλέγεις είναι η armel και δώσε προσοχή σε ποιον κατάλογο βρίσκεται(extra-devel, testing). Να ξέρεις ότι αυτός δεν είναι 100% σωστός τρόπος γιατί μπορεί να συναντήσεις προβλήματα με dependencies που μ αυτό τον τρόπο πρέπει να λυθούν χειροκίνητα.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παίδιά ξέρουμε κανένα τρόπο ωστε να μη κάνει αυτόματα έλεγχο για updates o app manager όταν δυνδέομαι στο νετ???

γιατί οταν είμαι με wifi παλεύεται... αλλα με 3G αργεί πολυ και μου σέρνεται το browsing...

Link to comment
Share on other sites

παίδιά ξέρουμε κανένα τρόπο ωστε να μη κάνει αυτόματα έλεγχο για updates o app manager όταν δυνδέομαι στο νετ???

γιατί οταν είμαι με wifi παλεύεται... αλλα με 3G αργεί πολυ και μου σέρνεται το browsing...

 

 

http://wiki.maemo.org/Customizing_Maemo#Disabling_Auto_Updates_Check

cypherth
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα σας. Αν και νομίζω ότι το εχω ρωτήσει και πάλι θα κάνω άλλη μια απόπειρα. Σε περίπτωση που στην συσκευή έχει πάθει ζημιά η micro usb, υπάρχει άλλος τρόπος φόρτισης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα σας. Αν και νομίζω ότι το εχω ρωτήσει και πάλι θα κάνω άλλη μια απόπειρα. Σε περίπτωση που στην συσκευή έχει πάθει ζημιά η micro usb, υπάρχει άλλος τρόπος φόρτισης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία απάντηση!

 

Μιας και φοράει την ίδια μπαταρία με το 5800 αν το έχεις μπορείς να φορτίζεις τη μπαταρία εκεί και μετά να τη βάζεις στο Ν900. Το καλύτερο βέβαια είναι να φτιάξεις το micro usb γιατί αυτό είναι λίγο ταλαιπωρία.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και φοράει την ίδια μπαταρία με το 5800 αν το έχεις μπορείς να φορτίζεις τη μπαταρία εκεί και μετά να τη βάζεις στο Ν900. Το καλύτερο βέβαια είναι να φτιάξεις το micro usb γιατί αυτό είναι λίγο ταλαιπωρία.

Δυστυχώς όχι, μιας και έχω την εικονιζόμενη συσκευή...

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος επομένως, την κάτσαμε την βάρκα...

Γνωρίζει μήπως κανείς πόσο πάει περίπου η επισκευή? Αν του έχει τύχει φυσικά...

 

Επίσης, υπάρχει κάποιο θέμα με το μικρόφωνο? Είδα ότι έχει αναφερθεί ότι σε κάποιες περιπτώσεις δεν σε ακούει ο συνομιλητής, έχει βρεθεί λύση σε αυτό?

Edited by raftoput
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εψαχνα αυτο, αλλα στα Xp εχω προβλημα. Πχ θα ηθελα να εχω προσβαση στα αρχεια μεσω του file manager , αλλα τζιφος. Το μονο που καταφερα ειναι απο τον Media player των windows να ορισω κοινοχρηστα τα αρχεια ηχου και εικονας και μολις συνδεθω στο δικτυο ,χωρις καμια ρυθμιση, στον Player του N900 εμφανιζει ενα εικονιδιο που αντιστιχει στον υπολογιστη μου και ετσι εχω προσβαση στα αρχεια.

 

το πας βημα βημα αυτο μια ? πως ακριβως γινεται γιατι στο media player δε βρηκα share options

Link to comment
Share on other sites

το πας βημα βημα αυτο μια ? πως ακριβως γινεται γιατι στο media player δε βρηκα share options

Στα xp απο τον media player στη βιβλιοθηκη ειχα διαλεξει καπου κοινη χρηση και ειχα ορισει καποιους κονοχρηστους φακελους. Μετα δεν εκανα τιποτα στο κινητο, εμφανηστηκε αμεσως η επιλογη στο Player του. Τωρα αν εχεις windows 7 νομιζω στο κεντρο δικτυου εχει καπου επιλογη για κοινη χρηση αρχειων. Πιστευω αν το κανεις απο εκει δεν θα εχεις προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει μήπως κανείς πόσο πάει περίπου η επισκευή? Αν του έχει τύχει φυσικά...

 

Δεν ξέρω πόσο κοστίζει η επισκευή, θα πάω όμως σε nokia shop αύριο γιατι μου έμεινε στο χέρι το micro usb, και θα σου πώ.

 

Διάβαζα σε ξένα site οτι αρκετοί με το ίδιο πρόβλημα καλύπτονταν απο την εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια αρχιζω και παρατηρω καπως μειωμενη την αποδοση της μπαταριας...Βεβαια δε με πειραζει και τοσο αυτο αλλα ψαχνοντας ειδα οτι οταν μου λεει οτι φορτισε, κοιταω στο τερματικο με lshal | grep percent και μου λεει 95%..το ιδιο και το conky..Υπαρχει τροπος για calibration της μπαταριας ή καποιος τρπος να φτιαξει αυτο;;

 

Επισης, εκανα βιντεο κληση μεσω skype κανονικα, αλλα μολις το συνδεω στην τηλεοραση δε μου δειχνει τιποτα..αντιθετα, πριν ξεκινησει η ομιλια δειχνει την μπροστινη καμερα ή την εικονα του αλλου σε περιπτωση που κλεισω την δικη μου..ταυτοχρονα δε γινεται..

Εινα σαν να μπερδευεται και να μην ξερει ποια εικονα να δειξει.

Υπαρχει λυση σε αυτο;; Ή τουλαχιστον γινεται να το κανω να παιρνει εικονα απο την πισω καμερα; ισως να λειτουργησει ετσι..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Eχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα με τον γνησιο φορτιστη του Ν900?

 

Τωρα τελευταια δεν φορτιζει..η μαλλον φορτιζει οποτε θελει. Ενω μεσω pc ειναι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη μπαταρία το έχω παρατηρήσει κι εγώ αν και δεν είμαι 100% σίγουρος ότι συμβαίνει. Παρ όλα αυτά τα mah της παραμένουν τα ίδια.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω παρατηρησει και εγω το προβλημα με την φορτιση της μπαταριας με τον φορτιστη και ποτε τον αναγνωριζει και ποτε οχι.Με το καλωδιο φορτιζει παντα

Αν στο τερματικο τρεξεις και γραψεις lshal -m και βαλεις βγαλεις το φορτιστη θα δεις οτι αντιλαμβανετε οτι κατι συνδεετε, αλλα δεν αναγνωριζει αν αυτο ειναι φορτιστης η οχι ,σαν να μην δουλεβει ο driver.Εγω το πηγα στην ΝΟΚΙΑ και δεν βρηκαν να εχει προβλημα hardware και μου ειπαν οτι ειναι πιθανον bug του software ,παντως δεν ξερουν να το διορθωσουν και περιμενουν να διορθωθει μαλλον με αλλη αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Eχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα με τον γνησιο φορτιστη του Ν900?

 

Τωρα τελευταια δεν φορτιζει..η μαλλον φορτιζει οποτε θελει. Ενω μεσω pc ειναι μια χαρα...

 

Αυτό είχε και το δικό μου, για κανα μήνα... εμένα για να φορτίσει απο τον γνήσιο φορτιστή, έπρεπε να κουνήσω λίγο το καλώδιο πάνω ή κάτω για να κάνει καλύτερη επαφή. Μετά φόρτιζε. Το περίεργο ήταν οτι μου το έκανε μόνο με ένα απο τους 3 φορτιστές που είχα, οπότε θεώρησα οτι εφταιγε ο συγκεκριμένος...

 

Τελικά την παρασκευή μου έμεινε στο χερι το usb και τελικά κατάλαβα τι εφταιγε! :p

 

Απο την Nokia μου είπαν οτι θα το στείλουν στο εξωτερικό, αλλα ίσως να μην καλύπτεται απο εγγύηση λόγω "κακής χρήσης"...

 

Έχω δεί οτι και άλλοι στο nokia forum είχαν το ίδιο πρόβλημα, και λένε οτι είναι κατασκευαστικό θέμα, καθότι το usb στηρίζεται μόνο στο καλάι που το ενώνει με την πλακέτα... εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...