Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό μπαίνει μάλλον με την εγκατάσταση κάποιου προγράμματος,δεν γνωρίζω ποιό είναι.Αλλά δεν κάνει τπτ αν συνδεθείς.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εάν διαγράψεις τον κατάλογο κατά πάσα πιθανότητα δεν θα αλλάξει κάτι, εάν θέλεις δοκίμασε το ίσως να είσαι τυχερός.

 

Για να τον διαγράψεις θα συνδεθείς ως root και θα πληκτρολογήσεις :

rm -rf /home/user/.rtcom-eventlogger

 

:!: Πρόσεχε με το "rm -rf" και ειδικά όταν είσαι root !!

Το παραπάνω "απαγορεύεται" να δίνεται ως οδηγία σε οποιονδήποτε είναι καινούργιος σε linux. Ένα λάθος και μπορεί να σβήσει τα πάντα!

 

Όπως είπαμε και πριν τα αρχεία ανήκουν στον user και δεν χρειάζεται να πάρει δικαιώματα root. Αρκεί μονάχα το:

rm /home/user/.rtcom-eventlogger

για να καθαρίσει τον φάκελο από τα αρχεία που ίσως είναι κατεστραμμένα.

 

Κατ'ολη την διάρκεια δεν πρέπει να τρέχει πρόγραμμα που χρησιμοποιεί αυτή την βάση δεδομένων και αμέσως μετά πρέπει να γίνει επανεκκίνηση αλλιώς το αρχείο επαναφέρεται από την μνήμη.

 

Τέλος, ο χρήστης πρέπει να γνωρίζει οτι με αυτη την διαδικασία θα χάσει ολα τα μηνύματα και το ιστορικό κλήσεων που έχει μέχρι εκείνη τη στιγμή.

 

edit: Αν θέλεις να δεις ή και να διορθώσεις την βάση δεδομένων ένα απλό εργαλείο είναι εδώ: http://sqlitebrowser.sourceforge.net/index.html

Edited by chris_saturn
Link to comment
Share on other sites

Πώς βάζω ήχο σε επαφή??

 

Επίσης που μπορώ να βρώ εφαρμογές??

Edited by fanish1
Link to comment
Share on other sites

Πώς βάζω ήχο σε επαφή??

 

Επίσης που μπορώ να βρώ εφαρμογές??

Το πρώτο δεν γίνεται ( Μπορείς ωστόσο να κάνεις ομάδες αλλά θέλει ψάξιμο . ), για το δεύτερο κοιτά εδω στο :

Διαχείριση εφαρμογών

Και

Πως δημιουργούμε νέα repositories;

Edited by LuckyStriker
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά τα mailbox της otenet λειτουργούν κανονικότατα μετά το update :D

 

 

Θα μπορούσες βήμα-βήμα μας μου δώσεις τις οδηγίες ρύθμισης?

Με ενδιαφέρει για ΟΤΕΝΕΤ

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Περιγράφω στα γρήγορα το πρόβλημά μου, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί (έχω κάνει όλα τα τελευταία Updates και δοκιμάσει flashing χωρίς αποτέλεσμα...):

 

Αφού χρησιμοποιήσω το browser της συσκευής, το cpu usage εκτοξεύεται στο 100% με αποτέλεσμα η συσκευή να καθυστερεί και η μπαταρία να αδειάζει μέσα σε 3-4 ώρες. Το process με το cpu στο 100% είναι φυσικά το browserd, όπως διαπιστώνω με xterminal-->top.

b

Με ένα search στο google δείχνει να μην είμαι ο μόνος. Λύσεις όπως browser cache 5-->40mB, disable javascript, clear personal data δε βοήθησαν στη περίπτωσή μου. Βέβαια με ένα xterminal--> kill xxx (xxx=pid του browserd) το πρόβλημα λύνεται προσωρινά, αλλά η λύση αυτή πέρα από προσωρινή είναι και επίπονη να επαναλαμβάνεται συνέχεια.

 

Καμιά ιδέα?? Ευχαριστώ :-)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έστησα το Yahoo mail plus με της αυτόματες ρυθμίσεις και έχω μια απορία.Αν μπορώ να διαγράψω ΜΟΝΟ από το Ν900 τα emails που μου έχει κατεβάσει περίπου 1300 χωρίς να διαγράφουν οριστικά?
NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

τον τελευταιο καιρο οταν μιλαω στο τηλ κανει συνεχεια παρεμβολες το ακουστικο.βουιζει και δεν μπορω να ακουσω τον αλλον.και το κανει οπου και να βρισκομαι.το εχει κανενας αυτο το προβλημα??
Link to comment
Share on other sites

τον τελευταιο καιρο οταν μιλαω στο τηλ κανει συνεχεια παρεμβολες το ακουστικο.βουιζει και δεν μπορω να ακουσω τον αλλον.και το κανει οπου και να βρισκομαι.το εχει κανενας αυτο το προβλημα??

 

Νομιζω πως κατι τετοιο εχω παρατηρησει κι εγω αλλα οχι συνεχεια! Καμια φορα...αναλογα τα κεφια του!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έστησα το Yahoo mail plus με της αυτόματες ρυθμίσεις και έχω μια απορία.Αν μπορώ να διαγράψω ΜΟΝΟ από το Ν900 τα emails που μου έχει κατεβάσει περίπου 1300 χωρίς να διαγράφουν οριστικά?

 

Ετσι και αλλιως οταν τα διαγραφεις απο το Ν900 δεν διαγραφονται απο το Yahoo. Αλλα για καλο και για κακο διεγραψε ενα πρωτα που δεν το χρειαζεσαι απο το Ν900 και δες αν διαγραφει απο το Yahoo και μετα συνεχισε με ολα τα υπολοιπα.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως οταν τα διαγραφεις απο το Ν900 δεν διαγραφονται απο το Yahoo. Αλλα για καλο και για κακο διεγραψε ενα πρωτα που δεν το χρειαζεσαι απο το Ν900 και δες αν διαγραφει απο το Yahoo και μετα συνεχισε με ολα τα υπολοιπα.

 

Το έκανα.Δυστυχώς διαγράφονται.

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα.Δυστυχώς διαγράφονται.

 

Εχεις δικιο... και εγω τωρα το ειδα.

Αντιθετα στο gmail ομως δεν διαγραφονται...

 

Γιατι ομως;;;;;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια ρύθμιση στα email του Ν900 που λέει να επιλέξετε αν θέλετε να κρατάει τα email στον server. Την έχετε επιλέξει την συγκεκριμένη επιλογή?

 

Επίσης δείτε αν ο λογαριασμός είναι POP ή IMAP.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια ρύθμιση στα email του Ν900 που λέει να επιλέξετε αν θέλετε να κρατάει τα email στον server. Την έχετε επιλέξει την συγκεκριμένη επιλογή?

 

Και στα δυο αλλα στο yahoo τα διαγραφει αλλα στο gmail τα κραταει.......

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο gmail έχω ενεργοποιήσει την επιλογή IMAP έτσι ώστε να είναι αμφίδρομη η ενημέρωση των mail μου. Αυτό σημαίνει ότι αν σβήσω κάτι στο κινητό μου σβήνει και στο Web Gmail. Μήπως κάτι αντίστοιχο έχει ενεργοποιηθεί και στο Yahoo?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μιας και σκεφτομαι εντονα την αντικατασταση του Ν95-2 μου με το Ν900 (καποια στιγμη στο μεσοπροθεσμο μελλον) θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις αρχαριου.

 

Μου αρκουν και οι μονολεκτικες απαντησεις. Λοιπον....

 

Ποσους χαρακτηρες στα μηνυματα εχει? (70 ή 160?)

Ενταση/Ποιοτητα συνομιλιας.

Σημα.

 

Με λιγα λογια (και) σαν τηλεφωνο ειναι αποδεκτο?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μιας και σκεφτομαι εντονα την αντικατασταση του Ν95-2 μου με το Ν900 (καποια στιγμη στο μεσοπροθεσμο μελλον) θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις αρχαριου.

 

Μου αρκουν και οι μονολεκτικες απαντησεις. Λοιπον....

 

Ποσους χαρακτηρες στα μηνυματα εχει? (70 ή 160?)

Ενταση/Ποιοτητα συνομιλιας.

Σημα.

 

Με λιγα λογια (και) σαν τηλεφωνο ειναι αποδεκτο?

-70

-μετρια

-μετριο

-οχι

ελπιζω να σε καλυψα :P

Link to comment
Share on other sites

-70

-μετρια

-μετριο

-οχι

ελπιζω να σε καλυψα :P

 

:lol:

Aπολυτα φιλε.

Το Ν900 δεν το παιρνεις προτιστως για τις gsm δυνατοτητες του... το ξερω...

Το παιρνεις για τοοοσα αλλα;)

 

(7710 χρηστης ειμουνα.. ξερω:p)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά αυτά τα άλλα.

Εφόσον είναι όμως για το μέλλον, αξίζει να περιμένεις κανά 6μηνο..

Πιστεύω πως αντέχει το Ν95.

Έτσι κ εγώ με το Ν82. Αλλά εδώ κ δύο μέρες, που είμαι κάτοχος του Ν900, αξίζει σαν ένας μικρός υπολογιστής. Σαν τηλέφωνο, ήμουν περισσότερο καλυμμένος από το παλιό. Θέλει λίγο δουλειά ακόμη.

Επίσης, ας περιμένουμε κ το αυριανό Meego. Ίσως αλλάξει κάτι.. Ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Μία ένσταση στο θέμα του αριθμού των χαρακτήρων στα μηνύματα. Μπορείς να στείλεις μηνύματα με 160 χαρακτήρες και ελληνικά όμως πρέπει να αλλάζεις το πληκτρολόγιο κάθε φορά που θέλεις να γράψεις χαρακτήρα που υπάρχει μόνο στα ελληνικά (αφού έχεις κάνει αυτά που αναφέρονται εδώ), το οποίο είναι κουραστικό σε καθημερινή χρήση.

 

Πάντως από σήμα και ποιότητα ήχου δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αλλά ναι, γενικά το Ν900 δεν κάνει τόσο για τηλέφωνο. Το να πραγματοποιεί κλήσεις μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας είναι απλά μια λειτουργία του. Όπως και να έχει προτείνω bluetooth handsfree, γιατί διαφορετικά μερικές φορές και το να απαντήσεις μια κλήση γίνεται προβληματικό.

Link to comment
Share on other sites

το κινητο τελευταια τρωει ασχημα κολληματα... τι πρεπει να κανω για να το ξαναφλασαρω? το backup τα κραταει ολα?? μηνυματα κλπ. τα msn που εχω βαλει στις επαφες με το pidgin extra protocol 0.7 πως θα τα κρατησω στο backup??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πως μπορω να μεταφερω τις επαφες μου απο το ν900 στο ν95-2 γρηγορα??? αν ξερει καποιος ας μου εξηγησει

 

ευχαριστω!!!

 

settings-connectivity-transfer & sync.

Link to comment
Share on other sites

-70

-μετρια

-μετριο

-οχι

ελπιζω να σε καλυψα :P

 

δε συμφωνω φιλε μου. τουλαχιστον το δικο μου ακουγεται πολυ καλα ο ηχος του ακουστικου. το σημα μου επισης ειναι το καλυτερο που ειχα σε σχεση με iphone, omnia και 8800 arte. αυτο που διακρυνω οτι ηθελε βελτιωση ειναι στο ringing tone οταν ειναι τερμα αμα παιζουν και μπασα κτλ μπουκωνει λιγακι ο ηχος..κατα τ αλλα κανενα θεμα με wind operator.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...