Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμα με μετρια χρηση φτανουν και τα 600 ειναι μια χαρα..

 

Για μέτρια χρήση τα 600MHz είναι πολλά σε αυτό το κινητό. Μόνο όταν είναι ο App. Manager και κάνει κάτι εγκατάσταση τα φτύνει λίγο αλλά μόνο τότε και κυρίως από τα catalogs extras και extras-devels. Για λίγο browsing, μηνύματα, φωτογραφίες, μουσική και να στείλεις και ένα αρχείο και να ανανεώσεις τα e-mail σου είναι πολύ καλά τα 600

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδη κατι ειπες για αυτονομια πιο πανω...

 

αν οντως η αυτονομια ειναι σημαντικος παραγοντας για εσενα τοτε ξανασκεψου το!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

τωρα το πλακωσα στα widget! :Ρ επισης.. εχετε παρατηρησει οτι πλεον κλειδωνει πολυ γρηγορα δορυφορους? χρησιμοποιωντας το sygic κυριως αλλα κ το maps
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτο για την αυτονομια το ειπες για μενα...μια μερα να βγαζει και ολα καλα θα ειναι..:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

τωρα το πλακωσα στα widget! :Ρ επισης.. εχετε παρατηρησει οτι πλεον κλειδωνει πολυ γρηγορα δορυφορους? χρησιμοποιωντας το sygic κυριως αλλα κ το maps

 

οταν λες "πλεον" εννοεις μετα το cssu update?

 

παντως ετσι κι αλλιως κλειδωνει πολυ γρηγορα δορυφορους

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

το cssu update το εχω κανει. γενικα το κραταω με λιγα πραγματα στην επιφανεια κ με 1 μονο επιφανεια γ να αντεχει η μπαταρια αλλα εσκασα κ λεω να το κανω οπως το ειχα!

ερωτηση: χρησιμοποιησε κανεις το queen beecon??? ειναι ολιγον συνθετο! εως πολυ.. κατα την ταπεινη μου αποψη παντα!

Edited by sealine
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορείς να το λύσεις με το maxcpu ένα widget για την επιφάνεια εργασίας το τρέχεις και ανεβάζεις την συχνότητα της cpu όποτε θες.

Δες εδώ!

 

εχω το εγκατεστησα αλλα δεν μου αλλαζει χρονισμο! πρεπει να περασω κ τιποτα αλλο??

Link to comment
Share on other sites

εχω το εγκατεστησα αλλα δεν μου αλλαζει χρονισμο! πρεπει να περασω κ τιποτα αλλο??

Αν διάβασες το άρθο που έβαλα χρειάζεται να έχεις και 2 ακόμη εφαρμογές τα Enhanced Linux Kernel For Power Users και μετά το maxcpu. Επίσης σε εμένα, δεν ξέρω αν και στους υπόλοιπου., πρέπει να δώσεις στο termnial τις εντολές root και python /usr/lib/hildon-desktop/maxcpu.py και με ανοιχτό το terminal να επιστρέψεις στην επιφάνεια εργασίας.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Αν διάβασες το άρθο που έβαλα χρειάζεται να έχεις και 2 ακόμη εφαρμογές τα Enhanced Linux Kernel For Power Users και μετά το maxcpu. Επίσης σε εμένα, δεν ξέρω αν και στους υπόλοιπου., πρέπει να δώσεις στο termnial τις εντολές root και python /usr/lib/hildon-desktop/maxcpu.py και με ανοιχτό το terminal να επιστρέψεις στην επιφάνεια εργασίας.

 

τα εκανα ολα αυτα που λες και στο terminal το εγραψα αυτο αλλα δεν μου το αλλαζει! πρεπει να κανω κ restart μετα?

Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ολα αυτα που λες και στο terminal το εγραψα αυτο αλλα δεν μου το αλλαζει! πρεπει να κανω κ restart μετα?

 

Ναι ειδικά αν το kernel το έβαλες τώρα. Δοκίμασε να κάνεις restart απ´ ότι θυμάμαι χρειάζεται.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειδικά αν το kernel το έβαλες τώρα. Δοκίμασε να κάνεις restart απ´ ότι θυμάμαι χρειάζεται.

 

και restart που του εκανα παλι τα ιδια... τι να πω?? Μηπως το γραφω λαθος τιποτα στο terminal? Δεν ξερω!:(

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορούμε να ρυθμίσουμε τις συχνότητες με το power kernel πρέπει να έχουμε εγκατεστημένο και αυτό το πακέτο.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη πρεπει να βρω τον σωστο τροπο για να βγαλω (οταν το αποφασισω) το enhanced kernel.

 

ξερω πως δεν το κανεις απλα απεγκατασταση απο το app manager γιατι ετσι χαλαει το κινητο.

θελει ειδικη διαδικασια.

 

πρεπει καποια στιγμη να βρω τον τροπο γιατι τελικα το overclocking δεν ειναι για μενα. μαις και δεν ασχολουμαι με emulators (τα εχω ολα σε γνησια ps1, n64 κλπ)

 

επισης με O/C παρατηρησα restarts καθε φορα που εσπρωχνα το Ν900 στα ορια με ανελεητο multitasking και bounce/angry birds ανοιχτα μεταξυ αλλων.

 

σε stock ρυθμισεις μπορει να ηταν λιγο πο αργο αλλα επαννεκινηση (λογω θερμοκρασιας υποθετω) δεν εκανε ποτε!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη πρεπει να βρω τον σωστο τροπο για να βγαλω (οταν το αποφασισω) το enhanced kernel.

 

ξερω πως δεν το κανεις απλα απεγκατασταση απο το app manager γιατι ετσι χαλαει το κινητο.

θελει ειδικη διαδικασια.

 

πρεπει καποια στιγμη να βρω τον τροπο γιατι τελικα το overclocking δεν ειναι για μενα. μαις και δεν ασχολουμαι με emulators (τα εχω ολα σε γνησια ps1, n64 κλπ)

 

επισης με O/C παρατηρησα restarts καθε φορα που εσπρωχνα το Ν900 στα ορια με ανελεητο multitasking και bounce/angry birds ανοιχτα μεταξυ αλλων.

 

σε stock ρυθμισεις μπορει να ηταν λιγο πο αργο αλλα επαννεκινηση (λογω θερμοκρασιας υποθετω) δεν εκανε ποτε!

 

μεσα στο menu εχει την επιλογη deinstall kernel.... οταν πατησεις διαγραφει το kernel και περναει αυτοματα μεσω Indernet!!!!! τα παλια της nokia. δεν θυμαμαι εαν ειχα ανοιχτους τους καταλογους extra kai devel για αυτο καλα ειναι να τους εχεις....

Link to comment
Share on other sites

μεσα στο menu εχει την επιλογη deinstall kernel.... οταν πατησεις διαγραφει το kernel και περναει αυτοματα μεσω Indernet!!!!! τα παλια της nokia. δεν θυμαμαι εαν ειχα ανοιχτους τους καταλογους extra kai devel για αυτο καλα ειναι να τους εχεις....

 

Σοβαρα? τοσο απλο ειναι??

 

εγω νομιζα θελει ms dos κλπ κλπ

 

απλα παταω το deinstall και επανερχεται το παλιο μαμα kernel??

πλζζ respond!:O:)\

 

 

edit: Αχα! βρηκα πληρη οδηγο!

 

edit2: πλεον στο Conky μου λεει "Linux 2.6.28-omap1 on armv71"

ειμαι "μαμα" πλεον ετσι?

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα? τοσο απλο ειναι??

 

εγω νομιζα θελει ms dos κλπ κλπ

 

απλα παταω το deinstall και επανερχεται το παλιο μαμα kernel??

πλζζ respond!:O:)\

 

 

edit: Αχα! βρηκα πληρη οδηγο!

 

edit2: πλεον στο Conky μου λεει "Linux 2.6.28-omap1 on armv71"

ειμαι "μαμα" πλεον ετσι?

ναι ειναι πολυ απλο αλλα δεν θυμαμαι τι λεει γιατι τελικα το ξαναπερασα ηθελα να δω μετα το update απο το cummunity, που ηδη εκαναν το κινητο να τρεεχει καλυτερα, ποσο θα το βελτιωσει το overclock.... βασικα επειδη δεν ειχα και κανενα ιδιαιτερο προβλημα θα το αφησω να υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι πολυ απλο αλλα δεν θυμαμαι τι λεει γιατι τελικα το ξαναπερασα ηθελα να δω μετα το update απο το cummunity, που ηδη εκαναν το κινητο να τρεεχει καλυτερα, ποσο θα το βελτιωσει το overclock.... βασικα επειδη δεν ειχα και κανενα ιδιαιτερο προβλημα θα το αφησω να υπαρχει...

 

Οντως ηταν ευκολο.

 

το θεμα ειναι πως το κινητο ετσι κι αλλιως ειναι γρηγορο. ειδικα τωρα με τα update της κοινοτητας νομιζω δεν χρειαζεται καν overclocking.

 

Ειπαμε , εκτος και αν θελει καποιος να τρεξει psx/n64 emulators.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν μπορω να το βρω το κινητο απο το πλαισιο που ηθελα.:(

 

Εγώ ευτυχώς το πρόλαβα από το Πλαίσιο στην Αγία Παρασκευή :)... Αν και έτρξα λίγο και πήγα πρώτα σε αυτό του Mall. Κοίτα στο skroutz.gr υπάρχουν μετικά μαγαζιά που το φέρνουν από τα 423€ και μετά είναι από Nokia Care αμα το παραγγείλεις και το φέρνουν.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευτυχώς το πρόλαβα από το Πλαίσιο στην Αγία Παρασκευή :)... Αν και έτρξα λίγο και πήγα πρώτα σε αυτό του Mall. Κοίτα στο skroutz.gr υπάρχουν μετικά μαγαζιά που το φέρνουν από τα 423€ και μετά είναι από Nokia Care αμα το παραγγείλεις και το φέρνουν.

 

Nokia Care? δεν θελω να το παρω απο skroutz..αμα παθει κατι το κινητο τι θα γινει μετα..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν μπορω να το βρω το κινητο απο το πλαισιο που ηθελα.:(

 

Δοκίμασε στο κατάστημα της Πάτρας, τελευταίο κομμάτι, αυτό της έκθεσης στα 349€.

Link to comment
Share on other sites

Nokia Care? δεν θελω να το παρω απο skroutz..αμα παθει κατι το κινητο τι θα γινει μετα..

Το skroutz.gr δεν είναι κατάστημα, είναι σελίδα η οποία σου δείχνει που θα βρεις την πιο χαμηλή τιμή για το αντικείμενο που ψάχνεις. Nokia Care είναι τα καταστήματα της Nokia στην Ελλάδα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στο κατάστημα της Πάτρας, τελευταίο κομμάτι, αυτό της έκθεσης στα 349€.

 

Εχουν και στην πολη μου το κινητο που ειναι της εκθεσης αλλα δεν νομιζω αυτα τα κινητα να ειναι σαν τα σφραγισμενα..εγω που χειριστηκα το hd2 που το ειχε ενας φιλος μου κολουσε..Τι λετε εσεις?Εχει το κινητο κατι σαν hard reset να ερθει στα ισια του.

 

Το skroutz.gr δεν είναι κατάστημα, είναι σελίδα η οποία σου δείχνει που θα βρεις την πιο χαμηλή τιμή για το αντικείμενο που ψάχνεις. Nokia Care είναι τα καταστήματα της Nokia στην Ελλάδα.

 

Ξερω για το skroutz απλα εννοουσα οτι δεν ξερω ποσο αξιοπιστα ειναι αυτα τα καταστηματα και που θα βρω ακρη αν θελησω κατι.Μπορω δηλαδη να το παρω απο την Νοκια?ποσο 500+ ευρο..:p

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...