Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και που το αλλαζουν στο site δηλαδη τι εγινε? τλπ. εμενα μου ειπαν μπορει να το εχουν και τελος της βδομαδας. Το ψεμα καλα κρατει. Το πιθανοτερο για το συγκεκριμμενο Nokia club και στον συγκεκριμμενο ανθρωπο είναι οι μαλλον δεν ηξερε καν πιο κινητο ειναι το N8. Εν πασει περιπτωση το προ-παρηγγειλα και περιμενω.

 

σε ποιο νοκια πηρες φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρε παιδια μπορει καποιοσ να μου πει αναλυτικα στα ελληνικα πως μπορω να βαλω την ελληνικη γλωσσα στο ν8 μου?καποιος φιλος εγραψε 2 ιστιοσελιδες που υπαρχουν 2 προγραμματα για αυτη τη δουλεια αλλα δεν ξερω καλα αγγλικα!!

ευχαριστω!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το έθεσα λάθος... Μιλάω για ποσοστό συμπίεσης JPEG. Όταν λέμε συμπίεση είτε μιλάμε για απωλεστική είτε μη απωλεστική. Το JPEG είναι λίγο αρχαίο από πλευράς συμπίεσης,εκτίμησης και μαθηματικής πρόβλεψης. Επομένως είναι καλό να έχουμε επιλογή συμπίεσης JPEG και όχι auto compression...

 

Κατά τα άλλα,η επιλογή ασυμπίεστης εικόνας έπρεπε να δίνεται,άσχετα αν δεν επιλέγεται από το χρήστη. Μη πάμε σε συζήτηση τύπου Αpple του στυλ "δε χρειάζεται άρα δε το δίνω...",δώστε το και ας μη το χρησιμοποιούν οι χρήστες!

 

Συμφωνώ σε όλα τα άλλα όσα λες,απλά η συμπίεση πρέπει να είναι επιλογή του χρήστη,εν τέλει...

Καμία σχέση με λογικές τύπου Apple. Το RAW δεν δίνεται από κανέναν, ούτε καν από φωτογραφικές μηχανές. RAW δίνουν μόνο οι επαγγελματικές DSLR, με τους τεράστιους φακούς, που δίνουν πολύ καλά αποτελέσματα χωρίς καμία απολύτως επεξεργασία. Αν πάρεις RAW από compact φωτογραφική μηχανή ή από κινητό τηλέφωνο, ακόμη κι απ' το N8 που έχει τον καλύτερο αισθητήρα στην κατηγορία του, θα τρίβεις τα μάτια σου απ' την άλλα αντ' άλλων εικόνα. Είπαμε ότι το N8 έχει το μικρότερο post-processing στην αρχική εικόνα, όμως αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι μηδενικό. Μπορεί να έχει σχεδόν μηδενικό edge enhancement, όμως υπάρχει post-processing κυρίως στον τομέα της θερμοκρασίας λευκού. Η RAW εικόνα που σου δίνουν οι DSLR είναι ακριβώς ό,τι βλέπει ο αισθητήρας, χωρίς καμία περαιτέρω επεξεργασία. Και φυσικά, ακόμη κι η RAW των DSLR χρειάζεται επεξεργασία από μέρους σου, αν θέλεις να βλέπεται.

 

Καθόλου απαρχαιωμένο δεν είναι το JPEG, κάθε άλλο, χρησιμοποιείται παντού. Φυσικά και είναι απωλεστικό, δεν γίνεται διαφορετικά, όμως οι απώλειες του είναι τέτοιες που δεν γίνονται ορατές από το μάτι. Το ξαναέγραψα παραπάνω, μια μη συμπιεσμένη εικόνα 12MP έχει μέγεθος 36MB.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μία απλή λύση είναι να έβαζαν στο μενού της κάμερας μία ρύθμιση για ποιότητα αρχείου jpeg (να προσφέρει 4-5 διαφορετικές ποιότητες κλπ). Έτσι θα μπορούσαμε να ρυθμίσουμε την κάμερα του κινητού ανάλογα με τις ανάγκες μας. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπορει καποιοσ να μου πει αναλυτικα στα ελληνικα πως μπορω να βαλω την ελληνικη γλωσσα στο ν8 μου?καποιος φιλος εγραψε 2 ιστιοσελιδες που υπαρχουν 2 προγραμματα για αυτη τη δουλεια αλλα δεν ξερω καλα αγγλικα!!

ευχαριστω!!!:(

 

Νομίζω ότι ποιο αναλυτικά από εδώ δεν γίνετε:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253380#post2253380

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ποιο αναλυτικά από εδώ δεν γίνετε:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253380#post2253380

 

Δεν ισχύει αυτό σε Ν8 γιατί δε δουλεύει το Nemesis, αυτό είναι το μόνο που με κρατάει μέχρι στιγμής απο αγορά "παραεισαγωγής" γιατί ακόμα και αν περάσεις το ελληνικό firmware με Phoenix, δεν αλλάζει το product code της συσκευής με οτι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν αναφερει μεσα στη λιστα το ν8 , αν το κανω θα εχω προβλημα?

 

φιλε μου δεν αναφερει μεσα στη λιστα το ν8 , αν το κανω θα εχω προβλημα?

οποτε να μην το επιχειρησω με το nemesis?αν το επιχειρησω μπορει να παθει κατι η συσκευη?

 

νομιζω οτι μου το αναγνωριζει το κινητο το nss , ειναι ασφαλες να το δοκιμασω?

 

αλλα βρε παιδια δεν αναφερει το code του ν8 πουθενα!!

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι όταν ορισμένα N8 πεθάνουν (πάψουν να ανάβουν ή να φορτίζουν - brick με απλά λόγια) μια είναι η σωτήρια λύση επαναφοράς τους.. τα τοποθετείς για ένα δεκάλεπτο στην κατάψυξη και ύστερα λειτουργούν σαν καινούργια! (παλιό tip για ημιθανείς σκληρούς δίσκους - αλλά τελικά ακόμα επίκαιρο :p).

 

Πέρα από την πλάκα - οι αναφορές για το εν λόγο πρόβλημα (ξαφνικός θάνατος) αυξάνονται, όπως γενικά τα προβλήματα της συσκευής, στο Nokia Support Discussions οπότε συστήνω προσοχή (δλ. αφήστε τις πρώτες παρτίδες) :!:

Πολύ χαίρομαι που φροντίζεις να μας ενημερώνεις για «προβλήματα» που μόνο εσύ ανακαλύπτεις. Είσαι το ίδιο ευαίσθητος και στα πραγματικά προβλήματα άλλων συσκευών, που εμφανίζονται σε δεκάδες χιλιάδες χρήστες και όχι μόνο σε 1-2 αγνώστους που μπορούν να γράφουν ό,τι θέλουν χωρίς να είναι αναγκασμένοι να το αποδείξουν; Για παράδειγμα, έδειξες την ίδια ευαισθησία και για το απολύτως υπαρκτό πρόβλημα του iPhone με το σήμα; Γιατί έχω την εντύπωση ότι μόνο στα Nokia ψάχνεις να βρεις προβλήματα...

Τουλάχιστον αν το n8 μετατραπεί σε τούβλακι,κάτι το οποίο είναι όντως σοβαρό ζήτημα, θα το πασ σε ένα nokiacare και θα στο αντικαταστήσουν. Αν έχεις το συχνό πρόβλημα με την λήψη στο iphone σου το πιο πιθανό να κάνουν τον κινέζο στην apple. Φυσικά δε δικαιολογηται το πρόβλημα που ενδεχομένως να έχουνε πολλά n8,αν μ'εγώ πιστεύω οτι είναι μεμονομενα περιστατικά,αλλά κάποια πράγματα να λέγονται.

Προσωπικά, άλλαξα το N97 2 φορές, για πρόβλημα που τελικά αποδείχθηκε ότι αφορούσε το software και διορθώθηκε με επόμενο firmware update. Και τις 2 φορές μου έκαναν τους δύσκολους στην Cosmote, όμως επέμενα και τελικά μου το αντικατέστησαν (ήμουν στην 1η βδομάδα).

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

παιδια το εβαλα ελληνικα με τον τροπο που ειπε ο φιλος αριστοτελης λιγες σελιδες πιο πανω.....:)

μεσω phoenix....ειναι πολυ ευκολη διαδικασια και με πηρε γυρω στο 20λεπτο.....:)

μολις τωρα εβαλα πανω ενα στικακι 2g με ενα αρχειο avi μεσα και το διαβασε κανονικοτατα....:)

κατι αλλο δεν βρισκω επιλογη για το που να αποθηκεύονται τα μηνύματα.....

παιζει κατι ρε παιδια εδω.....?

επισης ο fm transmiter τα ΣΠΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ....

πολυ πιο δυνατος και απο n97 και απο n900...!!!

σε σημεια που ειχα το n900 μου στο αμαξι και εκανε παράσιτα το ν8 μολις το δοκιμασα πριν απο λιγο το σημα καμπανα....!!!

gps με συνδεση βρηκε δορυφορο σε κλασματα δευτερολεπτου.....και μεσα στο σπιτι.....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Είχε αναφερθεί και παλιότερα ότι δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στα μηνύματα. Πιθανότατα να αλλάξει με την επόμενη αναβάθμιση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που φροντίζεις να μας ενημερώνεις για «προβλήματα» που μόνο εσύ ανακαλύπτεις. Είσαι το ίδιο ευαίσθητος και στα πραγματικά προβλήματα άλλων συσκευών, που εμφανίζονται σε δεκάδες χιλιάδες χρήστες και όχι μόνο σε 1-2 αγνώστους που μπορούν να γράφουν ό,τι θέλουν χωρίς να είναι αναγκασμένοι να το αποδείξουν; Για παράδειγμα, έδειξες την ίδια ευαισθησία και για το απολύτως υπαρκτό πρόβλημα του iPhone με το σήμα; Γιατί έχω την εντύπωση ότι μόνο στα Nokia ψάχνεις να βρεις προβλήματα...

 

νομίζω ότι γίνεσαι υπερβολικός αυτή τη στιγμή. Γενικά συμφωνώ μαζί σου σε όσα λες στο forum αλλά ο DirectX είναι ένα μέλος το οποίο ασχολείται/ασχολήθηκε περισσότερο από καθέναν μας με τα ΝΟΚΙΑ. Δεν είναι κακό να "βγαίνουν" στη φόρα προβλήματα,we are in NOKIA's forum,not in Apple's forum... Αν τύχει σε εμάς κάτι παρόμοιο για παράδειγμα να μη το ξέρουμε ότι οφείλετε σε παρτίδα ώστε να κινηθούμε ανάλογα;

Επιπλέον,για το υπαρκτό πρόβλημα του iphone 4 θυμάμαι ότι ήταν δυναμικά παρόν. Απλά δε μπορούσε να παραβλέψει της τανζανιές που έκανε και η ΝΟΚΙΑ με διάφορα μοντέλα.

Δε το παίζω δικηγόρος,δε το έχω ξανακάνει αλλά ο DirectX είναι από τα αντικειμενικά μέλη του forum,όσο τον παρακολουθώ,με πολύ σωστή επιχειρηματολογία,πάντα.

 

Επί του θέματος τώρα,freddaras,δοκίμασες να πέσεις πάνω σε συχνότητες που χρησιμοποιούνται ήδη ή δοκιμάζεις πάντα σε καθαρές;

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

mixtri το δοκιμασα σε αυτην που ειχε μεσα απο την μανα του ...την 90....

ομως σε σημεια που ειχα το n900 στο αμαξι και εκανε παράσιτα η δεν επιανε καλα το σημα στο n8 δεν ακουστηκε το παραμικρό κρακ κρουτς κτλ....:lol::lol:

θα το ξαναδοκιμασω και αυριο...

μολις εβαλα την beta version του ovi maps υποστηριζει multitouch κανονικα...:)

Link to comment
Share on other sites

Επί του θέματος τώρα,freddaras,δοκίμασες να πέσεις πάνω σε συχνότητες που χρησιμοποιούνται ήδη ή δοκιμάζεις πάντα σε καθαρές;

Παιδια κατι λιγο ασχετο. Ειμαστε σιγουροι οτι ο fm transmitter θα υπαρχει κανονικοτατα και στις ελληνικες συσκευες; Μεχρι τωρα ολοι οι φιλοι που μας δινουν τις εντυπωσεις τους εχουνε συσκευες παραεισαγωγης. Το ξερω οτι και σε προηγουμενα μοντελα αναφερανε οτι δεν υποστηριζεται την ελλαδα αλλα υπηρχε κανονικα.:worry:

Edited by Itchrist86

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

παιδια το εβαλα ελληνικα με τον τροπο που ειπε ο φιλος αριστοτελης λιγες σελιδες πιο πανω.....:)

μεσω phoenix....ειναι πολυ ευκολη διαδικασια και με πηρε γυρω στο 20λεπτο.....:)

μολις τωρα εβαλα πανω ενα στικακι 2g με ενα αρχειο avi μεσα και το διαβασε κανονικοτατα....:)

κατι αλλο δεν βρισκω επιλογη για το που να αποθηκεύονται τα μηνύματα.....

παιζει κατι ρε παιδια εδω.....?

επισης ο fm transmiter τα ΣΠΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ....

πολυ πιο δυνατος και απο n97 και απο n900...!!!

σε σημεια που ειχα το n900 μου στο αμαξι και εκανε παράσιτα το ν8 μολις το δοκιμασα πριν απο λιγο το σημα καμπανα....!!!

gps με συνδεση βρηκε δορυφορο σε κλασματα δευτερολεπτου.....και μεσα στο σπιτι.....

φιλε freddara μπορεις να τα γραψεις στα ελληνικα αν σου ειναι ευκολο την διαδικασια με το phoenix?την αλλη μεθοδο την καταλαβα αλλα ενα αλλοσ φιλος ειπε οτι δεν θα λειτουργησει με το nss!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι λιγο ασχετο. Ειμαστε σιγουροι οτι ο fm transmitter θα υπαρχει κανονικοτατα και στις ελληνικες συσκευες; Μεχρι τωρα ολοι οι φιλοι που μας δινουν τις εντυπωσεις τους εχουνε συσκευες παραεισαγωγης. Το ξερω οτι και σε προηγουμενα μοντελα αναφερανε οτι δεν υποστηριζεται την ελλαδα αλλα υπηρχε κανονικα.:worry:

ναι αλλα εγω το φλασαρα και του εβαλα ελληνικο firm και ο fm transmitter παραμενει κανονικα...

παιδια μου εκανε τρομερη εντυπωση το ποσο ανετα γραφεις με το πληκτρολογιο...

εχω στειλει ενα κάρο sms χωρις το παραμικρο λαθος...

η δε γραφη στα πλαγια ειναι ακομη πιο ανετη...και ειμαι ανθρωπος που παντα ειχε πληκτρολογιο στις συσκευες του.....

:)

ξεχαστε n97 5800 κτλ καμια σχεση ακομη και στο n900 δυσκολευόμουν παρα πολυ ...σε αυτο το θεμα ...τελικα αλλο να βλεπεις κατι απο μακρια και αλλο να το πιανεις στα χερια σου....

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έγραφα στο 5800 σαν σίφουνας τώρα θα γράφω με τυφλό σύστημα; :lol:

Απ'ό,τι κατάλαβα freddara ενθουσιάστηκες λίγο. Αλλά μη μας κάνεις να ζηλεύουμε,λυπήσου μας :p Μπαίνω στρατό στις 18 και θα το δω λογικά στις αρχές Δεκεμβρίου το καλό μου :wacko::lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

φιλε freddara μπορεις να τα γραψεις στα ελληνικα αν σου ειναι ευκολο την διαδικασια με το phoenix?την αλλη μεθοδο την καταλαβα αλλα ενα αλλοσ φιλος ειπε οτι δεν θα λειτουργησει με το nss!!

 

φιλε δες λιγο εδω...ειναι απλα τα πραγματα απλα θελει λιγο προσοχη...:)

hττp://www.nokiausers.net/forum/nokia-n8/37898-changing-product-code-installing-other-languages.html

(αλλαξε τα 2 ττ me tt στην αρχη).....

 

Δηλαδή εγώ που έγραφα στο 5800 σαν σίφουνας τώρα θα γράφω με τυφλό σύστημα;

Απ'ό,τι κατάλαβα freddara ενθουσιάστηκες λίγο. Αλλά μη μας κάνεις να ζηλεύουμε,λυπήσου μας :p Μπαίνω στρατό στις 18 και θα το δω λογικά στις αρχές Δεκεμβρίου το καλό μου :wacko::lol:

 

καλο κουραγιο και καλος πολίτης....:p:p

ναι ξεχνα το 5800!!! αν γραφεις γρηγορα εκει(που η αφη ηταν πιο "σκληρη") εδω θα πετας.....:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ρε παιδια γιατι εχουνε φαγωθει ολοι στα review με το εικονικο πληκτρολογιο του n8; Τελικα αν δε το δεις απο κοντα....:shifty: Edited by Itchrist86

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

φιλε δες λιγο εδω...ειναι απλα τα πραγματα απλα θελει λιγο προσοχη...:)

hττp://www.nokiausers.net/forum/nokia-n8/37898-changing-product-code-installing-other-languages.html

(αλλαξε τα 2 ττ me tt στην αρχη).....

 

 

 

καλο κουραγιο και καλος πολίτης....:p:p

ναι ξεχνα το 5800!!! αν γραφεις γρηγορα εκει(που η αφη ηταν πιο "σκληρη") εδω θα πετας.....:lol::lol:

αν σου ειναι ευκολο καποια στιγμη να το γραψεις στα ελληνικα θα σου ημουν ευγνωμων!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ρε παιδια γιατι εχουνε φαγωθει ολοι στα review με το εικονικο πληκτρολογιο του n8; Τελικα αν δε το δεις απο κοντα....:shifty:

φιλε δεν ξερω ειναι πως θα βολεψει τον καθενα.....:)

και εγω τα ιδια ελεγα μεχρι που τωρα λεω πολυ ιστορια για τιποτα...

τεσπα και παλι ειναι πως θα το δει ο καθενας...εμενα το πληκτρολόγιο(το οποιο ηταν απο αυτα που φοβομουν πιο πολυ) με βολεψε απιστευτα...και καθετα και οριζοντια....

μην ξεχνας βεβαια οτι εγω ειμαι νοκιακιας χρονιααααα αλλος που πηρε νοκια για πρωτη φορα κτλ κτλ κτλ μπορει να το βρηκε δυσκολο...η οτιδηποτε....:)

 

 

 

αν σου ειναι ευκολο καποια στιγμη να το γραψεις στα ελληνικα θα σου ημουν ευγνωμων!!!!!!

κανε μια προσπαθεια να το μεταφράσεις στο google.....διαφορετικα αυριο τωρα λιγο δυσκολο....

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Τοτε ρε παιδια γιατι εχουνε φαγωθει ολοι στα review με το εικονικο πληκτρολογιο του n8; Τελικα αν δε το δεις απο κοντα....:shifty:

φιλε δεν ξερω ειναι πως θα βολεψει τον καθενα.....:)

και εγω τα ιδια ελεγα μεχρι που τωρα λεω πολυ ιστορια για τιποτα...

τεσπα και παλι ειναι πως θα το δει ο καθενας...εμενα το πληκτρολόγιο(το οποιο ηταν απο αυτα που φοβομουν πιο πολυ) με βολεψε απιστευτα...και καθετα και οριζοντια....

μην ξεχνας βεβαια οτι εγω ειμαι νοκιακιας χρονιααααα αλλος που πηρε νοκια για πρωτη φορα κτλ κτλ κτλ μπορει να το βρηκε δυσκολο...η οτιδηποτε....:)

 

 

 

κανε μια προσπαθεια να το μεταφράσεις στο google.....διαφορετικα αυριο τωρα λιγο δυσκολο....

θα σε περιμενω καλυτερα αυριο μην κανω καποια χαζομαρα!!ευχαριστω!!

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

θα σε περιμενω καλυτερα αυριο μην κανω καποια χαζομαρα!!ευχαριστω!!

 

Καλύτερα να το πας σε nokia και να τους πεις να σου περάσουν τα ελληνικά.

Θα σκάσεις 16Ε αλλά θα είσαι σίγουρος ότι δε θα του κάνεις ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...