Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα μου "έπεσε" στα χέρια μου ένα N8. Το αγόρασε ένας γνωστός μου μέσω Ιντερνετ από την Γερμανία του άλλαξε την γλώσσα και το "παλέψαμε" λίγο.:)

 

Σαν κατασκευή πολύ καλό και δείχνει να έχει πολύ καλή ποιότητα. Τέλεια συναρμογή και το μόνο που δεν μου άρεσε είναι το κομμάτι που προεξέχει στο φακό της φωτογραφικής μηχανής. Νομίζω ό,τι εκεί θα υπάρξει "θέμα" και θα είναι ένα από τα σημεία που θα "μαζέψει" γρατζουνιές.

Η οθόνη αφής αντιδρά πολύ καλά στις εντολές αλλά νομίζω ό,τι υπολείπεται στο σημείο αυτό τόσο στα iPhone (κορυφαίο για μένα) αλλά και σε κάποιες άλλες συσκευές που έχει τύχει να πάρω στα χέρια μου (Samsung Galaxy S).

Οι εργασίες γίνονται γρήγορα, πολύ πιο γρήγορα από τις συσκευές με s60 όπως το 5800.

Το "κακό" είναι ό,τι το περιβάλλον εργασίας μοιάζει πολύ με το περιβάλλον του s60 και αυτό σου δημιουργεί μια άσχημη αίσθηση ό,τι έχεις αγοράσει ένα τηλέφωνο με Symbian 1.

Η οθόνη δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάζει και η αλήθεια είναι ό,τι δεν με εντυπωσιάζει καμιά οθόνη κινητού, ούτε και αυτή του Galaxy S που θεωρείται η καλύτερη όλων.

Μου έκανε κακή εντύπωση επίσης το γεγονός ό,τι οι χάρτες δεν μπορούν να μεγεθυνθούν χρησιμοποιώντας τα δύο δάχτυλα σου στην οθόνη (δεν ξέρω πως ονομάζεται κωδικοποιημένο) όπως οι φωτογραφίες.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.

Σε υποθετικό ερώτημα αν το αγόραζα η απάντηση είναι μάλλον όχι τουλάχιστον τώρα.

Έχω ένα 5800 και ένα 3GS και δεν βλέπω το λόγο να δώσω ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσω στην ουσία περισσότερη ταχύτητα από το 5800.

Αργότερα όταν φορέσει το symbian^4 (ή όπως θα λέγεται) μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

διαθεσιμο στην κινητομανια λεει στα 508..

 

http://www.kinitomania.com/products/details/1064/38/%CE%9A%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC/nokia/nokia-n8

 

να υποθεσω παραεισαγωγη ετσι?

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα!!!! το εχω στα χερια μου επιτελους! πραγματικα η αισθηση ειναι απιστευτη! ειναι πολυ ελαφρυ και γενικα πολυ κομψο καμια σχεση τελικα αν δε το δεις εσυ ο ιδιος!! περισσοτερα μετα(ειμαι στη δουλεια τωρα) θα σας ανεβασω photos βιντεο και εντυπωσεις απο broswer κτλ! το μονο κακο ειναι οτι δεν εχω ελληνικα(ειναι αγορασμενο απο εξωτερικο) αλλα πιστευω θα την βρω την ακρη!:lol:

 

Άντε ρε αδερφέ, κάνε ένα σωστό review. Προσωπικές μου επιθυμίες, να τσεκάρεις τα εξής:

1. Βάλε το mod της κάμερας και δοκίμασε την ποιότητα της φωτογραφίας χωρίς τη συμπίεση και την απόδοση του βίντεο στα 30fps.

2. Όσον αφορά τους browsers, εκτός από το να τσεκάρεις τον εργοστασιακό, βάλε τον Opera Mobile 10.1, Opera Mini 5.1 beta που τρέχει σε native Symbian, καθώς και τον Opera Mini που είναι σε μορφή java. Δες πώς συγκρίνονται από άποψη σταθερότητας, ταχύτητας κλπ. Ξέρεις εσύ. :)

3. Δες τι παίζει με το USB on the go, δηλαδή αν μπορείς να συνδέσεις δίσκο 3.5", στικάκι κλπ. Ταχύτητες, συμβατότητες κλπ κλπ.

4. Μέχρι πόσο μέγεθος αρχείου αναγνωρίζει γενικά το κινητό.

 

υ.γ.: ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΟΟΟΟΟ! :up: :dance:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 5800 και ένα 3GS και δεν βλέπω το λόγο να δώσω ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσω στην ουσία περισσότερη ταχύτητα από το 5800.

 

Α αυτό έχει μόνο..? Οκ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από vth1

Έχω ένα 5800 και ένα 3GS και δεν βλέπω το λόγο να δώσω ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσω στην ουσία περισσότερη ταχύτητα από το 5800.

 

 

Αν θεωρεις φιλε μου οτι το ν8 μονο αυτα εχει παραπανω να σου δωσει σε σχεση με τις τωρινες σου συσκευες τοτε μαλλον βρισκεσαι σε λαθος θεμα.Δεν κανει για σενα αυτη η συσκευη.

 

φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μένω Παρίσι και σε όλο το metro έχει παντού διαφιμήσεις του Ν8!!!!!Περπατάω και το βλέπω συνέχεια μπροστά μου!!!Άντε επιτέλους....!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια στα γρηγορα.....:) (πεφτει και η μπαταρια....)...

η αισθηση του να το κρατας ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ καλη πολύ ελαφρυ και πολι βολικο σου δινει ομως μια εντύπωση οτι μπορει να σου φυγει απο το χερι...σαν να γλιστράει καπως....:lol:

το μενου ναι μοιαζει σαν τα παλια symbian ομως καμια σχεση η ταχύτητα το κινητο λιγο που το ειδα ΠΕΤΑΕΙ.....

broswer στα πολυ γρηγορα...που τον ειδα σαφως ανωτερος απο καθε προηγουμενο symbian(το multitouch. ειναι πολυ καλο) και παλι ομως δεν....ειμαι και επηρεασμένος απο n900 και πραγματικα μου φαινεται πολυ λιγος.....μπορουν να κανουν και αλλα εδω.σαφως ομως το ξαναλεω δεν εχει καμια σχεση με n97 κτλ.....

δοκιμασα λιγο τον οπερα σαφως καλυτερος...πολυ πιο γρηγορος......ο κλασσικός οπερα που ολοι ξερουμε...(θα τα δω και αλλο ομως ολα αυτα....).....

μηνύματα και αποκριση οθονης...πολυ καλη...αν και αγγλικα δεν ειχα κανενα προβλημα...τα λαθη πολυ λιγα γενικα εγραψα πολυ ανετα....(αυτο δεν το περιμενα...)...

ο music player ειναι φοβερος...σου βγαζει ολα τα αλμπουμ με τα εξώφυλλα και ειναι ταχύτατος....

το ηχειο ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ!!!!!!!!!

ακους μουσικη ανετα βλεπεις ενα βιντεο απο you tube ανετα...γενικα παιζει πολυ καλα....δεν το περιμενα ουτε αυτο.....:)

τα υπολοιπα φιλε πανος αργοτερα....:lol:πρεπει να το φορτίσω....

εδω μερικες photos που εβγαλα στα γρηγορα...(ΜΕ ΠΟΛΥ ΣΥΝΝΕΦΙΑ)....ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΠΟΥ ΤΡΑΒΗΞΑ.....(το πατς με την καμερα θα το δοκιμασω μετα...)..

http://yfrog.com/fk30092010002j

 

http://yfrog.com/g130092010003j

 

http://yfrog.com/ep30092010005j

 

http://yfrog.com/my30092010008j

 

http://yfrog.com/4w30092010010j

 

http://yfrog.com/6b30092010012j

 

ΕΔΩ ΣΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ.....ΤΟ ΦΛΑΣ ΜΑΜΑΕΙ....

http://yfrog.com/7e30092010017j

(πατήστε μεσα στις Photos για να τις δειτε σε φουλ αναλυση.....:) )

 

και εδω ενα βιντεακι...

http://rapidshare.com/files/429605035/30092010.mp4

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ ΣΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ.....ΤΟ ΦΛΑΣ ΜΑΜΑΕΙ....

http://yfrog.com/7e30092010017j

 

Απόλυτο σκοτάδι;:shock::shock::shock:. Xenon ftw:dance::up:

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτο σκοτάδι;::shock:. Xenon ftw:dance::up:

 

σκοταδι πίσσα λεμε...αφου δεν εβλεπα τι εβγαζα....:lol::lol:

εδω μου θύμισε τις χρυσες εποχες του n82.....:)

μαμοτι πεφτει η μπαταρια θελω τοσα πολλα να δοκιμασω και δεν θελω να χαλασω την πρωτη φόρτιση......:p

θα δοκιμασω και για ελληνικα αργοτερα τον τροπο που εβαλε ο φιλος αριστοτελης...πιο πανω.....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από vth1

Έχω ένα 5800 και ένα 3GS και δεν βλέπω το λόγο να δώσω ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσω στην ουσία περισσότερη ταχύτητα από το 5800.

 

 

Αν θεωρεις φιλε μου οτι το ν8 μονο αυτα εχει παραπανω να σου δωσει σε σχεση με τις τωρινες σου συσκευες τοτε μαλλον βρισκεσαι σε λαθος θεμα.Δεν κανει για σενα αυτη η συσκευη.

 

φιλικα παντα

Φίλε μου στο σωστό θέμα είμαι, γιατί τουλάχιστον εγώ το έπιασα στα χέρια μου το τηλέφωνο και το δοκίμασα έστω και λίγο.

Όσο για το αν κάνει για μένα η συσκευή έχω να σου πω ό,τι οι πελάτες διαλέγουν τις συσκευές, όχι οι συσκευές τους πελάτες.

 

Αν κάνετε τον κόπο και ρίξετε μια ματιά στα (λίγα) προηγούμενα κείμενα μου θα δείτε, ό,τι είνα σχεδόν μόνο σε θέματα ΝΟΚΙΑ και τα περισσότερα είναι θετικά για τα προϊόντα της εταιρείας έως ύμνοι.

 

Όμως

Σαν άνθρωπος έχω το "κακό ελάτωμα" να δυσκολεύομαι να γοητεύομαι από άτομα-καταστάσεις-γεγονότα-καταναλωτικά προϊόντα κλπ, που γοητεύουν εύκολα τους πολλούς, έχω το "κακό ελάτωμα" να έχω την δική μου κριτική ματιά και φυσικά την δική μου γνώμη, και να την καταθέτω με τόλμη και παρησία.

 

Στα πλαίσια λοιπόν των παραπάνω το συγκεκριμμένο κινητό τηλέφωνο δεν με μάγεψε, δεν με άφησε με το στόμα ανοικτό, δεν το είδα σαν τίποτε παραπάνω από μια καλή εξέλιξη ενός όντως καλού θέματος.

 

Εν τέλει.

Αναγνωρίστε το δικαίωμα του καθενός να έχει την δική του γνώμη και μην ειρωνεύεσται αν αυτή δεν ταιριάζει με τα γούστα σας...

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλο!! κ τη νυχτα δεν χανονται τα χρωματα με το ξενον !νομιζω οτι η φωτο του ειναι αρκετα ικανοποιητικη.
Link to comment
Share on other sites

παιδια αποψεις ειναι ολα.....ο καθενας το βλεπει απο την πλευρα του.....:)

εγω πραγματικα μετα το λατρεμενο n900 ηθελα ενα ΤΗΛΕΦΩΝΟ....και οχι λαπτοπ με σουπερ ντουπερ σερφαρισμα(με κουρασαν αυτα.....)...καλα... αλλα....πολλα αλλα...:)

ηθελα ενα ΤΗΛΕΦΩΝΟ να γραφω sms σαν ανθρωπος στα ελληνικα και με 160 χαρακτήρες και με αναφορα να στελνω mms σαν ανθρωπος να εχω φωνητικές κλησεις κτλ κτλ κτλ.......

ολα αυτα μου τα δινει το n8 ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΟΣΑ ΑΛΛΑ Φ Ο Β Ε Ρ Α ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ.....μαζι(καμερα απιστευτη usb host ovi maps δωρεαν και ποσα αλλα ακομη....)...

ειπαμε ολες οι αποψεις σεβαστες και οπως το βλεπει ο καθενας....

 

ααααα η οθονη του παρα πολυ καλη....διπλα στο n900 κατω απο τον ηλιο...δεν υπαρχει απλα σύγκριση........:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια αποψεις ειναι ολα.....ο καθενας το βλεπει απο την πλευρα του.....:)

εγω πραγματικα μετα το λατρεμενο n900 ηθελα ενα ΤΗΛΕΦΩΝΟ....και οχι λαπτοπ με σουπερ ντουπερ σερφαρισμα(με κουρασαν αυτα.....)...καλα... αλλα....πολλα αλλα...:)

ηθελα ενα ΤΗΛΕΦΩΝΟ να γραφω sms σαν ανθρωπος στα ελληνικα και με 160 χαρακτήρες και με αναφορα να στελνω mms σαν ανθρωπος να εχω φωνητικές κλησεις κτλ κτλ κτλ.......

ολα αυτα μου τα δινει το n8 ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΟΣΑ ΑΛΛΑ Φ Ο Β Ε Ρ Α ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ.....μαζι(καμερα απιστευτη usb host ovi maps δωρεαν και ποσα αλλα ακομη....)...

ειπαμε ολες οι αποψεις σεβαστες και οπως το βλεπει ο καθενας....

 

ααααα η οθονη του παρα πολυ καλη....διπλα στο n900 κατω απο τον ηλιο...δεν υπαρχει απλα σύγκριση........:)

 

Ωραια ενθουσιασε μας κι αλλο να μας αποκαμεις εντελως που περιμενουμε ακομα σαν βλακες εμεις.......:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ενθουσιασε μας κι αλλο να μας αποκαμεις εντελως που περιμενουμε ακομα σαν βλακες εμεις.......(

 

 

κατσε φιλε ακομη δεν ειδα τιποτα....περιμενω να φορτίσει.....:lol::lol:

και να πω και κατι......???? εμενα οσο και αν το κατηγορούν το symbian μου λειψε...:lol:

ειπαμε οπως το βλεπει κανεις.....:)

 

αααα εντυπωση μου κανε το γεγονος οτι τα ovi maps δεν εχουν multitouch:blink: ενω τα βιντεακια στο youtube έδειχναν οτι ειχε.......χμμμμ θα το δω και αυτο μετα....:lol:

Link to comment
Share on other sites

είδα λίγο να τρέμει το video ιδέα μου είναι μήπως?Μήπως διορθώνεται αυτό κάπως?

καλοριζοκο freddaras

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

κατσε φιλε ακομη δεν ειδα τιποτα....περιμενω να φορτίσει.....:lol::lol:

και να πω και κατι......???? εμενα οσο και αν το κατηγορούν το symbian μου λειψε...:lol:

ειπαμε οπως το βλεπει κανεις.....:)

 

αααα εντυπωση μου κανε το γεγονος οτι τα ovi maps δεν εχουν multitouch:blink: ενω τα βιντεακια στο youtube έδειχναν οτι ειχε.......χμμμμ θα το δω και αυτο μετα....:lol:

 

φιλε για το ovi maps εχει βγει η καινουρια εκδοση (ειναι beta) που εχει και multitouch αλλα και πολλα αλλα.Εδω εξω στην ενοτητα symbian 3 εχει το θεμα για τα ovi maps θα βρεις μεσα link για να εγκαταστησεις την νεα εκδοση.

 

Αντε αντε φορτιζε να μας πεις κι αλλα....

α και εμενα μου ελειψε το symbian

Link to comment
Share on other sites

freddaras,το ovi maps beta είχε multitouch. Σιγά σιγά θα μας έρθει κι αυτό :p Με δώρο ένα browser ελπίζω.

 

Επιπλέον,πρέπει να πάρετε όλοι μαθήματα φωτογραφίας μου φαίνεται :p:p:p http://www.dpgr.gr/

 

To video HD είναι; Γιατί δε μπορώ να το δω καλά από netbook...:O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

freddaras,το ovi maps beta είχε multitouch. Σιγά σιγά θα μας έρθει κι αυτό :p Με δώρο ένα browser ελπίζω.

 

Επιπλέον,πρέπει να πάρετε όλοι μαθήματα φωτογραφίας μου φαίνεται :p:p:p http://www.dpgr.gr/

 

To video HD είναι; Γιατί δε μπορώ να το δω καλά από netbook...:O

 

φιλε ετσι νομιζω.......:lol:

ηταν το πρωτο βιντεο που τραβηξα μολις ανοιξα το κινητο και απο οτι θυμαμαι ειχα τις ρυθμισεις σε HD.....θα το ξαναδω και αυτο ομως...:lol:

παιδια thanks για το ovi maps......θα το δω το θεμα μετα...

τωρα περιμενω cert (ax αυτα με ξενερωνουν λιγο μετα το n900 αλλα χαλαλι:p) και θα δουμε.....

 

παιδια και κατι αλλο τωρα που φορτίζω κλειστο αν πατησω την οθονη μου βγαζει ποσο της 100% εχει φορτισει η μπαταρια(τωρα δειχνει 10%)...δεν θυμαμαι κατι παρόμοιο σε προηγουμενο symbian......

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Symbian^3 Draggable Homescreen, Portrait QWERTY keyboard and New Browser on the Nokia N8

 

http://mynokiablog.com/2010/11/08/video-symbian3-draggable-homescreen-portrait-qwerty-keyboard-and-new-browser-on-the-nokia-n8/

Link to comment
Share on other sites

παιδια thanks για το ovi maps......θα το δω το θεμα μετα...

Άψογο το review και πληρέστατο freddaras. Μας έφτιαξες! :respect:

 

Τα OVI Maps με multitouch τα κατεβάζεις από εδώ (αφού κάνεις register):

http://betalabs.nokia.com/apps/ovi-maps-306

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί το μενου του symbian 3 να είναι τόσο δύσκολο όσο και οι παλιότερες εκδόσεις; Έχω συνηθίσει το μενου του i-phone το οποίο με έχει βολέψει αλλά όχι το hardware του που είναι λειψό.Θα ήθελα να ξαναγυρίσω όμως στην nokia .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί το μενου του symbian 3 να είναι τόσο δύσκολο όσο και οι παλιότερες εκδόσεις; Έχω συνηθίσει το μενου του i-phone το οποίο με έχει βολέψει αλλά όχι το hardware του που είναι λειψό.Θα ήθελα να ξαναγυρίσω όμως στην nokia .

 

Το μενου σε ενα μεγαλο βαθμο ειναι ιδιο.βεβαια εχει πολλες αναβαθμισεις οπως οι αρχικες οθονες με τα widget αλλα ειναι και πολυ πολυ πιο γρηγορο απο τα προηγουμενα.

Link to comment
Share on other sites

Το μενου σε ενα μεγαλο βαθμο ειναι ιδιο.βεβαια εχει πολλες αναβαθμισεις οπως οι αρχικες οθονες με τα widget αλλα ειναι και πολυ πολυ πιο γρηγορο απο τα προηγουμενα.

 

Βασικά είχα και έχω ακόμα το 5800 και μου είχε σπάσει τα νεύρα . Μέχρι στιγμής το N8 το έχω δει dummy στο Λονδίνο αλλά δεν μπόρεσα να το δω αληθινό . Θα περιμένω να το δω και να κρίνω .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Πριν τι ήταν ρε συ φιλε γιατι δε το ειχα δει?

 

ηταν διαθεσιμο

 

Μηπως ελεγε διαθεσιμο απο ebay? loool

 

πιθανοταταααα

αντε να ερθει γτ δεν την παλευω αλλο....πουλησα το galaxy και ειμαι με μια μπακατελα

ξυπνα νοκια ξυπνααα

 

Κατά της 25 Οκτώβρη είχαν βγάλει το σύντομα κοντά σας.

Τώρα μάλλον τους κράξανε γιατί πάμε για τέλος Νοέμβρη και το ξανά έβαλαν.

Ας ελπίσουμε να μην γίνει τέλος Δεκέμβρη.

:confused:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Κατά της 25 Οκτώβρη είχαν βγάλει το σύντομα κοντά σας.

Τώρα μάλλον τους κράξανε γιατί πάμε για τέλος Νοέμβρη και το ξανά έβαλαν.

Ας ελπίσουμε να μην γίνει τέλος Δεκέμβρη.

:confused:

 

Και που το αλλαζουν στο site δηλαδη τι εγινε? τλπ. εμενα μου ειπαν μπορει να το εχουν και τελος της βδομαδας. Το ψεμα καλα κρατει. Το πιθανοτερο για το συγκεκριμμενο Nokia club και στον συγκεκριμμενο ανθρωπο είναι οι μαλλον δεν ηξερε καν πιο κινητο ειναι το N8. Εν πασει περιπτωση το προ-παρηγγειλα και περιμενω.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...